Distributienieuws Het „zwarte licht" Nieuwe bonnen Drie bekende inbrekers gesnapt en zijn toepassingen De Russische winter 's-GRAVENHAGE, 2 Jan. Voor do week van Zondag 4 tot Zater dag 10 Jan. zullen de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak en aard appelen verkrijgbaar zijn op de bonnen 02A en 02B van de daar voor aangewezen kaarten. Ook voor vloesch of vleesch wqren is bon 02 aangewezen, met dien verstande echter, dat op bon 02A zooals reeds werd aangekondigd, een rantsoen zal kunnen worden gekocht, dooh dat op bon 02B slechts een kwart rantsoen verkrijgbaar zal zijn, waardoor tot dusver beschikbaar gestelde wekelijksche hoeveelheid van 3 rantsoenen wordt terugge bracht tot' rantsoen. Voorts is bon 26 van de petroleumkaart aan gewezen voor het koopen van 2 liter petroleum in de periode van 4 Jan. tot 14 Fefor. HET VLEESCHRANTSOEN. Van bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat, zoo als reeds eerder is bekend gemaakt met ingang van 4 Januari as. het vleeschrantsoen wordt verminderd. Van bovengenoemden datum af ge ven in verband daarmede, de met de letter b gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koo pen van een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren, in plaats van een hall rantsoen. De voor de week van 4 tot en met 10 Januari a.s. aangewezen bonnen 02a geven dus elk recht op het koopen van één rantsoen, de bonnen 02b op een kwart rantsoen Vleesch of vleeschwaren. GESMOLTEN RUNDVET. 'S-GRAVENHAGE, 2 Jan. De secr.-gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt in aan sluiting op hetgeen dezer dagen is gepubliceerd betreffende de distri butie van gesmolten rundvet be kend, dat behalve bon 03 van de vetkaart ook de met „vet, een half- rantsoen 11—17 Jan." gemerkte bonnen van d 3 vetkaart JA en £B, welke zijn uitgereikt aan personen die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, desgewenscht recht zul len geven op het koopen van ge smolten rundvet in plaats van bo ter. Zij, die van deze mogelijkheid ge bruik willen maken, dienen de 'met „vet, een half rantsoen 1117 Jan." gemerkte bonnen op Zaterdag 3 Jan. bij hun slager in te leve ren, waarbij zij een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Per 2 bonnen wordt 1 rantsoen, dit is 200 gram vet beschikbaar gesteld. De afle vering van het vet zal plaats vin den in hot tijdvak van 15 t/m. 23 Jan. a.s. Zij, die op de met „vet, een half rantsoen 1117 Jan." gemerkte bon nen boter wenschen te betrek ken, dienen deze bonnen gedurende de geldigheidsperiode, dus van 11 t/m. 17 Jan. a.s., bij den winkelier in te leveren, waarbij de gebruike lijke reductie zal worden verleend. PETROLEUM. De Secr.-Gen- van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 4 Jan. tot en met 14 Febr. 1942 elke der met „26" genum merde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlich tingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de met „22", „24" en „25" genummerde bonnen niet mogen worden ver nietigd, doch daarentegen zorg v u 1 d i g dienen te worden be waard. Geldigheidsduur bonnen verlengd Ten gerieve van vacantie- gangers. - De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de geldigheidsduur van de met 01A en 01B gemerkte bon nen voor de periode van 28 Dec. j.1. t.m. 3 Jan. a.s. zijn aangewezen ter verkrijging van brood, vleesch en aardappelen, worden verlengd t.m. Zaterdag 10 Januari. Ook de geldigheidsduur van de met „01" gemerkte bonnen voor bo ter en vet, welke zijn aangewezen voor het tijdvak van 28 Dec. jl. tm. 5 Januari a.s. worden verleengd tm. Zaterdag 10 Januari aa. Bovenstaande regeling dient om te voorkomen, dat vacantiegangers, die vertrokken zijn zonder deze bonnen mede te nemen, daarvan geen gebruik zouden kunnen ma ken. Voor de periode van 3 t.m. 10 Jan. a.s. zijn op de gebruikelijke wijze bonnen te verkrijging van bovengenoemde artikelen aange wezen. Dank zij een waakzame waker. In den avond van Nieuwjaarsdag omstreeks zeven uur bespeurde een waker van een fabriek aan de Wal dorpstraat te Den Haag dat een drietal mannen zich verdacht op hield in een bovenwoning aan den overkant van die straat, waarvan het gelijkvloers gelegen gedeelte behoort tot een fabriek van stalen ramen. Even later hoorde hij, dat een of ander voorwerp brak. De waakzame waker waarschuwde te- Ie fonisch de politie, die onmiddel lijk op onderzoek uitging en bij haar aankomst de deur van het bovenhuis zag openstaan. Nog juist voordat de recherche naar binnen eou treden kwamen twee mannen uit dat perceel naar buiten, die de vlucht namen. De politiemannen losten verschillende waarschu wingsschoten en slaagden na een korte achtervolging erin het twee tal te grijpen. Een van deze beide had onderweg een kistje sigaren weggeworpen. Het bleek een be rucht inbreker te zijn, nl. de 43- jarige H. L. De andere was de 26- jarige Th. R., lid van een bekende inbrekersfamilie en evenals H. L. van beroep los-werkman. Bij hun overbrenging deed H. L. nogmaals een poging om te ontvluchten, die echter mislukte doordat een van de agenten een revolverschot loste, dat den vluchteling in een zijner handen trof. De buit. Bij fouilleering van R. bleek deze een tiental stukken zeep en een bil jet van 100 francs bij zich te heb ben, die uit de genoemde boven woning waren gestolen, waarin al les overhoop was gehaald. De recherche zette intusschen 't onderzoek naar den derden man voort, met het resultaat, dat spoe dig de gezochte, de 36-jarige los- werkman F. van der M., werd ge arresteerd. Van der M. had bij de komst der politie in het perceel aan de Waldorpstraat kans gezien zich over het dak aan de achter zijde uit de voeten te maken. Ook hij is een goede bekende van de politie. Zware branden te Amsterdam Pakhuis en kledingmaga zijn loopen veel schade op. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een zware brand gewoed in de Joden Houttuinen te Amsterdam. Om ongeveer 2 uur werden rook en brand verschijnselen ontdekt in een pakhuis. Onmiddellijk waar schuwde men de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Op de eerste verdieping, waar een op slagplaats van bouwmaterialen in i werkplaats zijn, lag, evenals op de tweede verdieping een opslag plaats van oude kleeren veel brandbaar materiaal, dat een gre tige prooi van de vlammen werd. Hoewel de brandweer doelmatig werkte kon zij niet voorkomen dat de eerste en tweede verdieping ge heel uitbrandde. Ook liet beneden gedeelte van het pakhuis kreeg brand- en waterschade. De brand was ontstaan door een defect in 't schoorsteenkanaal. Aan de Weteringschans is de zolderverdieping van een magazijn van sportartikelen geheel uitge brand, terwijl de tusschenliggende verdiepingen, die leeg stonden, ook brand- en waterschade opliepen. Nieuwsgierigheid met den dood bekocht Grove onvoorzichtigheid hij niet geheel gedemonteerde mijn. Drie jongelui, Harm Drijkstra, Freerk Wijninga en Fokke Kracht, allen woonachtig te Uithuizen, von den dezer dagen bij den dijk een een gedeeltelijk gedemonteerde mijn. De jongelui konden hun nieuwsgierigheid niet gedwingen en naderden de mijn niet alleen te dicht, hetgeen reeds in strijd met de geldende voorschriften is, doch begingen bovendien de onvoorzich tigheid de mijn ook nog aan te pakken. De gevolgen bleven niet uit. Er ontstond een ontploffing, de beide eerstgenoemden werden op slag ge dood. De laatste werd zwaar ge wond en moest naar een der zieken huizen in Groningen vervoerd wor den. Een goed begin Het nieuwe jaar heeft zijn in trede gedaan en de Nederlandsche ambulance kan met trots vaststel len, dat in het oude jaar het Ne derlandsche volk zijn plicht ge kend heeft. Duizenden hebben hun bijdrage geleverd en het bekende gironummer 8—7—6—6—0 heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Maar ook^in 1942 zal het Neder landsche volk zijn steun aan de hulpexpeditie niet mogen onthou den. Maar daarom voor 1942 een goed begin. Stort uw bijdrage voor de Ne derlandsche ambulance op girore kening Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Ilaag. Geen toover- product maar een nuttige vinding Als we over het „zwarte licht" hooren spreken, dan verwach ten we onwillekeurig een kleur rijk sprookje over wonderlam pen en toovenaars. Zwart licht! Het heeft iets magisch en het zou een pro- ducht kunnen zijn, dat door ge heimzinnige gebaren en formu les uit den tooverbeker te. voor schijn is gekomen, of is vervaar digd in het ondoorgrondelijke rijk van de schoone en machti ge Armida. Een beschrijving van het „zwarte licht" echter behoeft niet te begin nen met: „Er was eenswant het licht, dat geen licht is, omdat men het niet ziet. is één der vindingen van onze moderne natuurkundigen, die wèl met formules, maar géén tooverformules en ook met staven, maar zeker géén tooverstaven, nauwgezet en onvermoeid arbeiden in de laboratoria. Dat zijn de onderzoekers, die met gescherpt brein en vernuftige hulp middelen de poort der wereld van het onbekende steeds verder willen openen tot heil van mensch en dier. Zij zijn 't. die na jaren van studie tot de wetenschap gekomen zijn, dat wij omgeven worden door tril lingen en wel door electromagneti- sche trillingen van zeer bijzonde ren en uiteenloopenden aard. Zoo zijn er trillingen of stralen, die wij kennen als cosmische stralen, welker eigenschappen de bekende stratosfeerreiziger Prof. Piccard heeft bestudeerd, verder de wonderlijke gammastralen, die tot op heden alleen nog sleohts ten nutte worden gemaakt, in de la- hartoria bij de atoomsplitsing, de bekende Röntgenstralen, de in f ra-rood e stralen, de radio- stralen, de eenige voor ons zichtbare stralen, die wij „1 i c h t" noemen en tenslotte de u 1 tra-v i o- 1 tte stra 1 en. welke laatste het zoogenaamde „zwarte licht" leve ren. Goed beschouwd is de naam „zwart licht" een paradoxale on juistheid, omdat het, behalve mis schien in het rijk der dichters; moeilijk is zich een „clarté obscure" voor te stellen. Waar de aandui ding „zwart licht" zich echter hur-. gerrecht verworven heeft, is het ze7> ker van belang het isoleeren, d i. de „vrijmaking", de afzondering uit het complex van allerhande stralen en de toepassing van de ultra-violette stralen eens nader te beschouwen. De glastechnicus Wood wist, na jaren van ingespannen arbeid, door toevoeging van nikkeloxyde, aan het glasmengsel, een soort zwart glas te fabriceeren. dat het gewone licht niet doorlaat, maar wèl het aan het lichtspectrum grenzende langgolvige en ongevaarlijke ultra violet. (Er bestaan namelijk ook kortgolvige ultra-violette stralen, die de Röntgenstralen nabij komen en die. indien onoordeelkundig toe gepast, een zeer nadeeligen invloed op het menschelijk organisme kun nen hebben.) In de Philip's laboratoria te Eind hoven was men er inmiddels in ge slaagd een superhoogedrukkwik- lamp te onwikkelen, die de eigen schap had een zekere hoeveelheid langgolvige ultra-violette dralen naast een overvloed van zichbaar licht voort te brengen. De natie laat zich nu gemakkelijk -a- den: de kwiklamp, die algemetn met HP wordt aangeduid, kreeg eei. ballon van Woods zwart glas, dat het gewone licht niet. doorlaat en dus de langgolvige ultra-violette stralen isoleert. Zoo ontstond, zij het wel wat simpel voorgesteld, de ^.Philora" HPW lamp. waarvan de toepassingsmogelijkheden zeer groot zijn. In de textielindustrie b.v. kan men met behulp va n deze lampen zeer nauwkeurig kleurstolfen. die bij gewoon licht geen verschil too- nen, vaststellen, in de reinigings industrie. wordt het mogelijk ge maakt voor het oog onzichtbare vlekken te ontdekken en eventueel te onderzoeken, hetgeen tevens van het grootste belang is bij politie onderzoek naar bloedsporen etc. Trouwens bij opsporingswerk kunnen deze lampen nog ander belangrijk werk doen. Door ul tra-violette bestraling is het vaak gemakkkelijk cheque-, paspoort- en andere verval- schingen te ontdekken, daar de veranderingen en langs chemi- schen weg verwijderde inkt, meer of minder dan het papier fluoresceeren, dat wil zeggen oplichten en dus leesbaar wor den. Ook de medische wetenschap, dankt veel aan de ultra-violette straling, speciaal bij het bacte- riënonderzoek, evenals de me taal-, papier- en chemische in dustrie, waarvoor de HPW lamp bij onderzoekingen een uitkomst beteekent. OPLICHTENDE EIEREN EN GIRLS! In de voedingsmiddelenbranche vooral heeft deze „Philora" lamp zich onmisbaar gemaakt. Zoo kun nen kwaliteit en soort van ver schillende voedingsmiddelen met behulp der ultra-violette stralen be oordeeld worden. Bij de contröle- of er minderwaardige producten op listige wijze tusschen de goede zijn gebracht levert deze methode zeer gunstige resultaten op. Versche eieren kunnen met één oogopslag Als de Staat te veel beknibbelt HULPBESTELLER PLEEGDE DIEFSTAL UIT NOOD. Voor de rechtbank te Amsterdam stond terecht een hulpbesteller van de posterijen te Amsterdam, die eenige brieven had weggenomen. De man was in het jaar 1939 aan genomen tegen een uurloon, dat hem een weeksalaris van ongeveer f26.— opleverde. In Augustus 1941 werden de werkuren verminderd, waardoor de besteller nog maar f 16 per week verdiende. Het gezin, dat uit man, vrouw en kind bestond, kon van deze inkomsten moeilijk bestaan. De hulpbesteller kwam in finan- cieele moeilijkheden en toen hij ten einde raad was, nam hij eenige brieven op het hoofdpostkantoor weg, hopende, daarin geld te vin den. Hij werd betrapt en is sinds dien in voorarrest. Uit nood. Ter terechtzitting bekende de man volledig. Hij zeide uit nood tot zijn daad te zijn gekomen. Een hoofdbesteller, als getuige gehoord, verklaarde, dat de man als keurig en oppassend bekend staat. De officier van justitie zeide niet te begrijpen, hoe een staats instelling de menschen zoo kan dupeeren door hun inkomsten tot een minimum terug te bren gen. In verband met een en ander wilde de officier een lichte straf vragen. Hij eischte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger vroeg op juridische gronden vrijspraak, cubs. clemen tie. Uitspraak 16 Januari. door Rein J. Vog»ig. van oude onderscheiden worden, daar de vorsche rood fluoresceeren en de oude blauwachtig. Roombo ter fluoresceert licht-geel, margari ne purper en cacaoboter donkergeel Is de cacaoboter echter gemaakt van afval en schillen, dan licht zij blauw op. Behalve de hier genoemde toe passingen zijn er nog andere mo gelijkheden, waarbij deze lamp goe de diensten bewijzen kan en wel in combinatie met fluoresceerende verfstoffen. Er zijn tegenwoordig dancings en cabarets, waarvan de wanden op kunstige wijze met fluoresceerende verf zijn bestreken, terwijl de licht bronnen uit gewone en HPW lam- P».n bestaan. Wanneer het voor 't efiect in de zaal gewenscht is, scha- kels men de gloeilampen uit en ontsteekt men de ultra-violette, waamoor. men zich dadelijk in een sprookiespaleis met fantastische decorateve effecten verplaatst waant, immers, de wanden en de zoldering lichten zelf op en geven den indrur. van doorzichtig porce- lein. Dat rr-en op deze wijze ook prachtige toneeleffecten kan be reiken zal duVlelijk zijn. Wie kent niet de Bouwneester-revue, die in navolging van het Cirque Mèdrano te Parys, balletten laat uitvoeren in het „zwarte licht" door girls in lichtgevende kleedij"»! Voor reclamedoeleinden, vooral in etalages, leent het „zwarte licht" zich ook bij uitstek en menig zaken man heeft aan de fantastische ef fecten reeds groote verpachtingen. Ook bij de verduisterin^sproble- men brengen de HPW lamp«n vaak de gewenschte oplossing, in het bij zonder voor groote continubedrij ven, zooals wasfabrieken en electri sche centrales. Wanneer men. trap pen, hoeken, deuren enz. enz. met fluoresceerende verf bestrijkt' en tijdens de duisterpis deze „Philora" lampen ontsteekt, dan kan iedereen zonder moeite zijn weg door de ge bouwen vinden. Natuurlijk zijn ook schakelborden, kastjes met brand- bluschmiddelen, alarmtoestellen, richtingaanwijzers naar schuilkel ders <^p deze unieke wijze in het donker duidelijk zichtbaar te ma ken, zonder in strijd te komen met de verordeningen op verduiste- ringsgebied. Het „zwarte licht" blijkt dus in geenen deele een product uit sprook jes te zijn, die door grootmoeders bij den haard aan kleuters worden verhaald. Integendeel, het is een nuttige vinding, waarvan de practische toe passing op allerlei gebied meer en meer op de juiste waarde wordt geschat. italiaansch Weermachtbericht NU EN STRAKS 'S-GRAVENHAGE, 2 Jan. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidszegels schrijft ons: Bestaat er voor 'n oprechten Neder- lander wel een grootere deugd, Dan een sterke en gezonde Neder landsche jeugd? Is toch een gemeenschaps-vreugd'? De toekomst van ons mooie land Heeft onze jeugd toch in de hand. Laten wij dus met elkander zorgfen, Dat zij gezond blijft niet dooi zieken aangetast. Want waarvoor wij n u samen borgen, Staat straks in 't nieuwe Europa als 'n rots zoo vast. Door nu allen gul kinderzegels te koopen, Zal dat alles naar wensch verloopen. Men geneest en helpt den tb.c.- patiënt En ook den ondervoeden, futloozen vent- Want wat heeft ons vaderland Aan een Jan SaliekWant? Als gevolg van n frissche en gezonde gemeenschap Staat straks Holland bovenaan op de welvaarts-trap! Van alles wat uit dorp en stad Kind In kokend water gevallen. Het 4-jarig zoontje van den heer J. Heerema in Marum, viel by het spelen in een teil met kokend wa ter. Met ernstige verwondingen werd het knaapje naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De toe stand is zorgwekkend. Geheele veestapel In beslag geno men. Bij een door ambtenaren van den Centraleri Crisis Contröle- Uienst gehouden bedrijfscontröle op een boerderij te Liesel (N.B.), wilde de eigenaresse geen medewerking verleenen. Daarop is de geheele veestapel in beslag genomen, n.1. twee koeien, een paard, een varken en twee ongemerkte biggen. Van wagen gevallen en overleden. Dezer dagen viel de veehouder H. Baron uit Lutjegast (Gr.) vau een wagen met stroo. De val was zoo ernstig, dat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht, alwaar hij overleed. Tamboer krijgt zelf de klappen. De kantonrechter te Groningen heeft de kruidendokter B. H. Tam boer, die aan lijders aan maag-, nier- en andere ziekten kruiden heeft verstrekt, wegens het onbe voegd uitoefenen van de genees kunde, veroordeeld tot f 150.boe te, subs. vijftig dagen hechtenis. Clandestiene handeL Te Ede is voor duizenden guldens aan clandestiene goederen in beslag genomen, welke door een complot in den handel zouden zijn gebracht. 1 Eenige personen zijn ingesloten. NOORD-AFRIKA Vele Britsche pantserwagens vernietigd Omsingelingsactie van den vijand mislukt ROME, 2 Jan. (DNB.) Ten aan zien van de gevechten in Noord- Afrika meldt Stefani; dat de vijand na talrijke acties van verkennings troepen in de afgeloopen dagen een omsingelingsmanoeuvre tegen den zuidelijken vleugel heeft onderno men, waarbij een groot aantal pant serwagens in den strijd werden ge worpen. In een snellen aanval vie len gemotoriseerde Duitsche en Ita- liaansche formaties de vijandelijke strijdkrachten in de flank aan. In een aantal hevige gevechten in het gebied van Agedabia verloren de Engelschèn behalve een aanzienlijk aantal gevangenen, 136 pantserwa gens en gepantserde verkennings wagens. Op deze wijze is, naar Stefani verklaart, niet alleen de actie van den vijand tot mislukken gebracht, doch hij heeft tevens een zeer zwaar verlies aan pantserkrachten gele den. De 136 vernietigde pantsereen- he>den moeten gesteld worden bij de 1110 pantserwagens, die reeds een tijd geleden vernietigd zijn. Sterke Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen, die door talrijke jachtvliegtuigen vergezeld werden, hebben naar het DNB. van militaire zijde verneemt, op 1 Januari Brit sche colonnes en troepenconcentra ties in het gebied tusschen Ageda bia en Benghasi met goed succes aangevallen en in verscheidene aan vallen werden lange rijen vx-acht- auto's onder vuur genomen, waar door er talrijke werden vernield. DE VERDEDIGING VAN BURMA. LISSABON, 2 Jan. (ANP.) De Engexsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat het hoofdkwartier van generaal Wavell aldaar beves tigt, dat „elitetroepen" van Tsjoeng king naar Burma onderweg zijn om deel te nemen aan de verdediging van Burma. FELLE GEVECHTEN BIJ BARDIA DUREN VOORT. ROME, 2 Jan. Het Italiaansche weei-machtbericht van heden luidt: Geen gebcui'tcnissen van beteeke- nis bij Agedabia. Formaties van het luchtwapen hebben met succes tij dens de vorige dagen verslagen vij andelijke strijdkrachten, die naar het N.O. terugweken, aangevallen. De felle gevechten bij Bardia du ren voort. Een vijandelijke scheeps- foi-matie heeft zijn beschietingen te gen Bardia ingezet. Artillei-ievuur in het gebied van SolloemHalfya. Een van onze op Alramhin bij Tri polis gestarte jagers heeft twee vij andelijke vliegtuigen van het type Beaufighter neergeschoten. Twee andere vijandelijke vliegtuigen zijn, n£t door het afweervuur getroffen te zijn, ten O. van Agedabia neerge stort. Door vijandelijke aanvallen werd schade aan gebouwen in Misurata en Mellaha (Tripolis) aangericht, twee slachtoffers onder de bevol king. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben dag en nacht het eiland Malta gebombardeerd. Er werden branden en explosies waai'genomen. Gelukkig nieuwjaar Door opensluiting heeft op den Oude jaarsavond iemand zich toegang verschaft tot een woning aan de Volkerakst raat te Amsterdam. Ver mist wordt voor f300.— aan siera den, zoomede f90.— aan geld, alle aanwezige distributiebescheiden, een kleine hoeveelheid zeep en een portie tabak. In de Ten Kate- straat werd f4000.— gestolen plus 500 sigaren, op het van Limburg Stirumplein 100 K.G. boter, doozen bonbons, suiker en zeep. Temperaturen zeer Ter- schillend. Het Oostelijke front strekt zich uit van de Witte Zee tot de Zwarte Zee, derhalve van het Poolgebied tot in de gebieden, die op dezelfde hoogte liggen als Napels. Dienten gevolge is de winter aan de ver schillende deelen van het front zeer verscheiden van karakter. Het ge bied van de Witte Zee, aldus de N.R.Ct. heeft gemiddeld 180 dagen vorst, in Moskou en Gorki vriest het 150 dagen, in Leningrad, Orelj en Stalingrad 120 dagen, echter in Odessa en op de Krim slechts 60 dagen. De dikte van de sneeuwlaag varieert dienovereenkomstig. In 't gebied vén den Oei*al bereikt zij een dikte van 90 cm., bij Charkow en op de Krim 20 cm. en ter hoog te van Odessa en Rostov 10 cm. De sneeuw blijft in Archangelsk 180 dageix liggen, in Goi'ki 160, in Mos kou 150, in Kiew 90, in Rostow 60 en in Odessa 40 dagen. Men moet zich de gemiddelde temperatuur in den Russischen win ter niet te koud vodhstellen, aldus de D.Ztg. i. d. N., waaraan we het bovenstaande ontleenen. Het ge middelde bedraagt voor Januari in het gebied van Moermansk tot Sta- lingrad 10 gr. onder nul. Aan het front komen temperaturen van 20 tot 30 gr. slechts af'en toe voor. De koude is daarbij voor de menschen niet zoo onaangenaam als in West- Europa, daar de lucht er droog is. De sneeuw heeft een verwai'mende werking op alle woningen. Daaren tegen vriezen alle plassen en moe rassen dicht. De lucht woixlt zui ver, oorzaken van ziekten hebben minder vat op de menschen. Daar om is de gezondheid in Rusland in den winter steeds beter dan in het voorjaar, en den zomer. Doordat al les dicht vries is bovendien het ver keer gemakkelijker dan in het voor jaar en den regenrijken zomer: Ook gedurende de vier winters van den vorigen wereldoorlog is gebleken, dat de koude zeer goed te verdra gen is, wanneer men zich er een maal op gekleed heeft. Warmte-offensief in Duitschland WOLINZAMELING SCHITTEREND GESLAAGD. BERLIJN, 2 Jan. De speciale A.N.P.-corespondent meldt: Evenals het heele Duitsche rijk staat de hoofdstad sinds eenige da gen in het teeken van de inzame ling van pelzen, bont, wollen goe deren en andere tot een winteruit- rusting behoorende artikelen. Indien ooit een oproep met algemeene instemming en s vi'eugde beantwoord is, dan wel deze: letterlijk uit ieder huis worden de bijdragen in ongedachte hoeveelheid t© voorschijn gebracht, de groote magazijnen hebben speciale etalages ingericht, waar men de oogst van bijzondere groe pen en sportvereenigingen kan bewonderen. In partijlokalen, vereenigingsj- huizen en particuliere woningen zijn ijverige handen bezig de gulle gaven zoo *ioodig te herstellen of te veranderen, zoodat zij gebruiks klaar naar het front kunnen wor den gebracht. Reeds zijn op Oude jaarsdag de eerste wagons naar het Oosten verzonden en het ziet er naar uit, dat de toch al zoo wonderbaarlijk aan alle eischen te gemoetkomende verkeersinstanties met name de spoorwegen, voorloo- pig de handen extra vol zullen heb ben met de verzending van de op brengt van het ..warmte-offensief". De wolinzameling dat kan men nu reeds zeggen is een overweldigend succes en binnen enkele dogen zullen de strijders aan het Oostelijk front zich kun nen warmen aan de rijke gaven en nog meer aan de daaruit blijkende liefde van het Duitsche volk voor zijn soldaten.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2