OMGEVINGNIEUWS Geestelijk leven Veldslag in het oerwoud Drie rijwieldieveo gesnapt Mooi succes van de mare chaussee-brigade Broek op Langendijk. De Marechaussee-brigade Broek op Langendijk is het jaar 1942 wel heel fortuinlijk begonnen. Er wer den den laatsten tijd nogal eens fietsen gestolen. De rijwielen, wel ke bij het station Heerhugpwaard werden neergezet, hadden veel aantrekkingskracht voor de zwijn tjesjagers. Er zijn er daar heel wat .verdwenen. Zaterdagavond echter slaagden •enige manschappen van de mare- chaussée-brigatde Broek op Lan gendijk er in, twee mannen te ar resteeren, waarvan één op heeter- daad betrapt werd bij het stelen van de fi«ts van den marechaus- eée v. d. S., wiens karretje daar was i^eer^ezet als „lokkertje". De andere ^gearresteerde bleek een handlanger te zijn. Tijdens het onderzoek kwam •ehter uit, dat er bij den heer K. dienselfden avond ook een fiets wsta gestolen, waarvan een derde P0i*soon, die in gezelschap was pteweest van de lieide gearresteer den, verdacht werd. Bij informatie te Krommenie fclee, dat op het station aldaar drie personen een enkele reis naar Heerhugowaard had genomen. Ze waren er ongetwijfeld reeds ze ker van, daar een rijwiel tc kun nen bemachtigen om terug te koe ren. Op verzoek van de maréchaussee alhier werden te Krommenie de noodige maatregelen genomen, op dat, wanneer het vermoeden juist zou zijn, de rijwieldief zou kunnen worden opgevangen, 's Avonds om half elf reed de man op de gesto len fiets in de armen van de Krom meniër politie, zoodat ook de der de van het klaverblad gevat was. De drie mannen zijn in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgeslo ten. Voor de marechaussee-briga de een mooi succes! DE SCHIPPERIJ HEEFT HET DRUK. Was het voor de Lange dijker vrachtvaartiers gedurende langen tijd de dood in den pot, de laatste maanden is daarin een groote ken tering ten goede gekomen. We hoorden alhans uit die kringen opwekkende klanken: zoo weinig er vroeger te doen was, zoo druk is het nu. Ze hebben de handen vol met i het vervoer van groen ten en zuurkool. Buitengewoon druk is het daarmee. Men bedenke daarbij ook, dat er nog al eens moet gesleept worden, vanwege de schaarste aan olie en benzine, zoo .dat het ransport nu langer duurt. De schippers, die niet van stilzitten houden, zijn nu weer in hun ele ment. VACANTIESPOKEN. De Jeugdtooneelclub onder re gie van den heer C. Wage.naar heeft in de kolfbaan van den heer Kramer te Zuidscharwoude een tweede opvoering gegeven van Va- cantiespoken. Er was een zeer be vredigende belangstelling. welke ongetwijfeld een gevolg was van den roep, die van de vorige uitvoe ring uitging. Ook nu was het pu bliek weer goed voldaan: we hoor den een eü ander karakteriseeren door: „een mooi stuk, dat mooi werd gespeeld". Met dit oordeel kunnen allen, die aan dit resultaat hebben meegewerkt, tevreden zijn. REINIGINGSDIENST BEGINT "T WERK. De Reinigingsdienst voor de ge- heele gemeente Langedijk zal deze week beginnen. De arbeiders, die reeds als vuilnisophaler werkzaam waren, in Broek op Langendijk de heer D. Bakker, in Oudkarspel de heer N. Bankersen en de gemeente werkman van Noordscharwoude, de heer D. Schuit zijn met de uitvoe ring dezer werkzaamheden belast. Beide eerstgenoemden zullen bin- nijkort ook in vasten gemeente dienst komen. Men is thans ver plicht, gebruik te maken van dezen dienst POLITIE. Verloren: Door arbeider een bank biljet van f25. Tegen belooning te rugbezorgen bij gem. veldwachter te Zuidscfiarwoude. ZUIDSCHARWOUDE TEGEN DE VOORSCHRIFTEN. Tegen de tuinbouwer K. is pro cesverbaal opgemaakt, wegens het verhandelen van uien in strijd met de voorschriften, welke daarvoor golden. NOORDSCHARWOUDE. WINTERCOMPETITIE 1941—42 SCHAAKMAT. Ie klas: W. Kaan—D. Koorn 10 H. Hart—J. Kroon 1—0 2e klas: J. Smit.T. Kamper 01 J. SmitN. Kaan 0—1 N. Kaan—J. Smit 01 3e klas: 9 P. Rustenburg—P. Borst 1—0 G. van Loenen—T. de Jong 0—1 Jb. Veldman—J. I-Ieidsma 0—1 N. v. d. Abeele— S-. Pranger 0—1 Volgende week wordt er niet in het clublokaal gespeeld. Schaak mat gaat dan naar Tuitjenhorn voor het spelen van een vriend-, schappelijken wedstrijd. LANGEDIJK. BIJNA DRIE MILLIOEN. De veilingomzet van den Noor- dermarktbond alhier was in de maand December f274.637.62 tegen f 91.572,78 in dezelfde maand van het. jaar 1940. De totale jaaromzet was in 1941 aanzienlijk hooger dan in 1940. In 1941 werd voor een bedrag van f2.990.804,73 geveild en in 1940 voor f2.349.614.36, hetgeen beteekent, dat in 1941 voor ruim f640.0Q0 meer is verhandeld dan in 1940. BROEK OP LANGENDIJK. Nieuwe prijzen voor groenten en fruit Verdeeling van den aanvoer anders geregeld. Met ingang van Dinsdag 6 Jan zullen weer nieuwe maximum-prij zen gelden voor de verschillende tuinbouwproducten. De prijs van de roode kool is -met f 0.50 per 100 kg. verhoogd tot f 6.30, die van de gele kool en Deensche witte kool met f 0.40 tot resp. f 6 en f 4.20 per 100 kg. Savoye kool zal met ingang van dien datum f 6.30 per 100 kg. mogen opbrengen, evenals de boe renkool. Witie uien A zijn verhoogd van f 5.10 tot f ,5.30 per' 100 kg. Druiven, Alicante en Gros Maror. van f 75 tot f 80 per 100 Kg. De bloemkool is van de exportlijst af gevoerd. Voor het binnenland zijn de prijzen': sort. I van 20—25 cm. f 17.50, II van 16—20 cm. f 14, en III van 10—1,6 cm. f 7- per 100 st Glaskoolrabi van 24 cm. notee- ren f 7 per 100 kg. als maximumpr. Sla is van de exportlijst fjbschrapt. De peenprijzen zijn verhoogd: voor B van f 4.50 tot f 4.80, C van f 3.70 tot f 3.90, en D van f 3.10 tot f 3.30 per 100 kg. Gewasschen A- peen mag f9 per 100 kg. opbrengen. De spruitkoolprijzen zijn verhoogd voor ongeschoonde tot f 18, en voor geschoonde tot f 28 per 100 kg. Scliorseneeren voor le sort. tot 20 st. p. kg. noteeren nu f 17.50, en II tot 45 st. per kg. f 11.30 per 100 kg. Veldsla is verhoogd van f 20 tot f 25 per 100 kg. Prei, voor levering MIG (industrie Duitschland boven 10 mm. f 7.80 n. 100 kg. (was f 7.50). Knolselder" voor hetzelfde doel (boven 8 cm.) f 9 per J00 Kg. Van de" binnenlandsche prijzen lijst zijn verscheidene artikelen af gevoerd o.m. de jonge wortelen, bleekselderie, knolselderie met lof, raapstelen, natuur-andijvie, poste lein en kastomaten. Voor prei tot 10 m.m. is de maxi mumprijs van f 5.30 tot f 5.50 per 100 kg. verhoogd. Knolseldij zonder lof van 68 cm. van f 8 t«t f 8.50 per 100 kg. Witlof is verhoogd van f 25 tot f 26 per 100 kg. Bij kroten is de regeling met in gang van Dinsdag: tot V? Kg. per stuk f 5.30, van tot 1 kg. per stuk f3.80, van 11 yz kg. per stuk f3.10 per 100 kg. Gekookte kroten: 3 stuks of meer par kg. f 11.80; min der, dan 3 stuks per kg. f9.70 per 100 kg. Roode uien f6.50 (was f6.—)-^>er 100 kg. Glas-spinazie is verhoogd van f22.— tot f23— en glas-andij- vie van f 16.tot f 17.per 100 kg. Sjalotten zijn op f9.per 100 kg. gekomen. Ramenas van f 10.op f 10.50 en oastinakeh (industrie) van f 3.30 op f 4.50 per 100 kg. Drui ven: Muscaat, Westfrisia, Leopold, Golden Champion en Gros Colman f95.en Alicante en Gros Maroc f 80.— per 100 kg. Appelen: Groep I. Cox Oranje Pippin enz. IA A B f65.— f47.— f28. Groep IL Goud.einetten, enz. f47.— f34.f22.— Groep III. Brab. Bellefleur v f41.— f31.— f 19. Groep IV. Jacques Lebel f28.— f ia- Groep IV. Overige appelen 'f25 f 16. Val van goud- en sterreinetten f 12.— Van van alle overige soorten f 10.— Kroetappelen (zuur) f 8 Kroetappelen (zoet) f 5. Peren: Groep I: Beurre d'Anjou f59.— f41.— f22.— Groep II. Beurre Hardy f47.— f34.— f 16. Groep III. Beurre de Merode f31.— f 16. Groep IV. Overige soorten f22.— f 16.- Kroetperen f 5.— alles per 100 kg. In de verdeeling van -den aanvoer is een belangrijke wijziging geko men. Het percentage voor het bin nenland van twee koolsoorten is van 35 op 50 gebracht. Van de witte kool moet 50 voor export, 10 voor binnenlandsche con* sumptie en 40 plus alle afwij kende kwaliteit voor de zuurkool fa brieken, worden beschikbaar ge steld. KOEDIJK SCHAKEN. Uitslagen wintercompetitie: le klas: N. Verwer—J. Visser 1—0 C. HartogW. Wagemaker afgebr. P. Vingerling—H. J. Schut afgebr 2e klas: J. Masteling—A. Heeman 1B-0 M. Barsingerhorn—S. Visser 0—1 3e klas: M. SlotenJ. Geus 0—1 F. Turkstra—W. Otto 0—1 Polder Anna Paulowna l Mr. Mijnlieff nummer één op de aanbeveling voor dijk graaf. Zaterdagmiddag vergaderden de hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder onder leiding van den dijkgraaf, den heer Rezelman.' De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn eenïge goedkeu ringen op eerder genomen beslui ten. Van den commissaris der provin cie is berioht ontvangen, dat de provinciale bijdrage voor het se condair wegenplan f 4647.54, voor 't tertiair wegenplan f 6782.64 zal be dragen. Vervolgens wordt tot stemming overgegaan voor het samenstellen van den voordracht ter benoeming van een dijkgraaf. Reeds na de eerste stemming werd de voordracht als volgt samenge steld: 1. Mr. Mijnlieff. 2. Lindeniberg. 3. v. Balen Blanken. De rondvraag leverde niets op, zoo dat sluiting volgde. SCHAGEN BESLUITEN VAN DEN BUR GEMEESTER. Door den Burgemeester zijn de volgende besluiten genomen: 1. Vaststellen regelen met be trekking tot de controle op den ontvanger en andere rekenplichti- go ambtenaren: 2 .Verhooging jaarwedde van het gemeente-personeel ingaande 1 Au gustus 1941, in dien zin, dat per dien datum de bezoldigingen wor den vastgesteld op 100/95 van de tegenwoordige bedragen; 3. Vaststellen 13e wijziging ge meente-begrooting. 1941. POLITIE. Gevonden: een zilveren potlood, een rozenkrans, een armband, een autoped, een blauw wollen hals doek en een paar handschoenen. Verloren, een handwarmer, een gouden ring, een vulpotlood, 3 por- temonnaies, een gevlochten leeren riepi, «een roode nageletui, een paar wanten en handschoenen, een regenpijp een houten kralen cein tuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Karl Otto en Hedwig Emilie, zoon en dóchter van Hen drik Raak en van Hedwig Emilie Jasmer; Elizabet Marie, dochter van Arie Kapitein en van Anna Margaretha Kruit; Francipa Ca- tharina dochter van Jacobus So- hier en van Adriana Jacoba Catha- rina Nagelkerke. Ondertrouwd: Christiaan Biesboer, oud 37 jaren, grondwerker, en^Alei- da Wink, oud 34 jaren, zonder be roep, beiden wonende te Schagen. Getrouwd: Willem van Dam en Trijntje Kos; Jan Dekker en Geer tje Schoorl. Overleden: Hendrik Bijwaard, oud 65 jaren, echtgenoot van Teetje de Jong; Arie Bakker, oud jaren, echtgenoot van Cornelia Stam; Nicolaas Quax, oud 70 ja ren, echtgenoot van Dieuwertje Dekker (overleden te Bloemendaal) Maartje de Pater, oud 75 jaren, weduwe van Johan Govers. BIJ DE OUDEN VAN DAGEN IN HET WEESHUIS. Men schrijft ons: Zaterdagavond werd door een meisjeskoor, een geselecteerde af- deeling van de Schager Operette- vereeniging, onder leiding van den heer Arie Krijgsman, een aantal liederen gezongen in het Ned. Herv. Weeshuis te Schagen. Het koortje was versterkt door een kwartet van een dergelijke vereen., die in Den Helder onder dezelfde leiding staat Om 7 uur opende de heer Krijgs man dit intieme samenzijn met de Helderschc oudjes, die aldaar tij delijk zijn ondergebracht, met een hartelijk speechje, waarin hij alle aanwezigen een gelukkig 1942' toe- wenschte en de hoop op een spoe- jligen vrede en als gevolg den te rugkeer naar Den Helder uitsprak. We zullen niet alle nummers ver melden, die werden gezongen, maar alleen constateeren, dat de meisjes zoowel de koorwerken als de soli en enkele kwartetten zuiver en zeer muzikaal hebben ten gehoore ge bracht. Vooral het slotnummer „He^ Lied der Klokken", een leuke conv positie van den heer Krijgsman, oogstte een dankbaar applaus. Men kon aan de glunderende gezichten der oudjes bemerken, dat zij op recht genoten van dep heerlijken zang. Doch ook de piano-soli van den heer Krijgsman, welke de^e op verzoek van enkele verpleegden ten beste gaf, vielen zeer in (Jen smaak. Het werd een gezellige avond vol afwisseling voor de aanwezigen, te meer waar in de korte pauzes de dirictrice, mevr. v. d Oost, en hare helpsters hadden gezorgd voor een heerlijk kopje thee en eenige ver snaperingen. Aan het slot, ongeveer 9 uuf, sprak de directrice een hartelijk dankwoord aan den directeur en de zangeresjes en hoopte dat dit niet de laatste keer zou zijn, want zij was overtuigd, dat alle oudjes ge noten hadden. Des Zondagsmiddags wandelde 't gezelschap naar Barsingerhorn, met het doel eenzelfde zangmiddag te brengen aan de ouden van dagen van de Kerkgracht, die aldaar zijn ondergebracht. Door de beide operette-vereeni- gingen te Schagen en Den Helder zal gecombineerd te Sehagpn en waarschijnlijk later te Den Helder een uitvoering worden gegeven van de operette „Goudsterretje",- ope rette in 4 bedr, EEN WETENSCHAPPELIJKE EX- PEDITIE DOOR MIEREN BEDREIGD. door Dr. G. Berning. H1 f ET leven der mieren vormt een onuitputte lijke bron. van studie voor den natuurliefhebber. De presta ties-van'deze nietige insecten - dwingen ons telkens opnieuw de grootste bewondering af. Hetgeen zij, individueel on machtig, in honderd-, soms duizendvoudige gemeenschap tot stand weten te brengen, grenst schier aan het onge looflijke. De volgende erva ring van een Braziliaansche expeditie', is hiervan een sterk staaltje. IN Augustus vertrok de Brazili- aansche bioloog dr. Femando Quiquerez .met drie assistenten en drie Indianen veor een expeditie naar den bovenloop van de Rio Pa ra, om een zeldzame orchideeën- soort op te sporen. Den vijfden dag van de reis rees er aan den rapd van het oerwoud een donkere mas sa uit den grond op. Toen de zon doorbrak, vertoonde zich een angst wekkend schouwspel. Zoover het oog reikte, was de grond met mil- lioenen en nog eens millioenen mie ren bedekt. Vele honderdfen meters 'in het rond scheen de aarde te le ven. Heele legers der zwarte insec ten kwamen in lange gelederen aangerukt, door*en over elkaar heepkruipend. Een smalle rivier slechts scheidde de zeven mannen van de naderende massa. Duizenden mieren stortten zich in het water om met hun lichamen een brug te vormen, doch de strooming sloeg de brug weg. Toen vormden tien duizenden andere mieren levende bollen, die langzaam in het water rolden. Aan den anderen oever vie len zij uiteen en een sortvloed van insecten verspreidde zich: millioe nen waren verdronken, maar mil lioenen hadden den overtocht vol bracht De expeditieleden grepen nu de tien zakken benzine, die zij voor hun vrachtauto's meevoerden begoten met den inhoAd den oever. Vlammen laaiden op en een ont zettende stank verpestte de lucht: honderdduizenden mieren waren verkoold Maar nieuwe scharen van het zwarte leger rukten aan over de verkoolde, rookende, glimmende massa's. Naar rechts en naar links weken zij uit voor het vuur en be gonnen het kamp van de radelooze menschen van drie kanten tegelijk aan te vallen. Zij sloten de mannen in, sneden hun iederen uitweg af en begonnen reeds tegen d_e auto op te klimmen. Een koelbloedige Indiaan waagde het, door den le venden muur heen te breken. Hij wilde hulp halen. Doch pas na vijf benarde uren, waarin de' mannen zich voortdurend met benzine in wreven om zich althans eenigszins tegen de beten van hun belagers te beschermen, kwam er eindelijk red ding opdagen. Boeren, ^loor de In dianen gealarmeerd, kwamen aan zetten met 300 zakken benzine en vielen de mieren in de flank aan. Een golf van vuur stortte zich over de levende <golf van het oerwoud uit en verpletterde twee derde der mieren. De overlevenden weken te rug. De expeditie was op het laat ste nippertje aan den dood ont snapt. SINT MAARTEN. „DE DISTEL" Zaterdagavond hield onze vereeni- ging „Nut en Genoegen" haar eer ste bijeenkomst in het café van Mevr. de Wed. A. Zwakman alhier, en werd door eenige leden opge voerd „De Distel", .blijspel in 3 be drijven. In. het eerste bedrijf, dat speelt in het café „De Slanke Geisja" zijn het de kastelein en zijn vrouw, die op lofwaardige wijze hun rol ver vullen, hij als pantoffelheld en zij als een echte Xantvpe. Pietje, de landlooper, die wel wat heel vage bondachtig gekleed was, heeft hier in ook zijn rol gevonden, daar hij zich, moet voordoen zooals hij in werkelijkheid niet is en dit ligt hem heel goed. De gebroeders Kok. die elkander niet uit kunnen staan, laten dit on dubbelzinnig voelen, terwijl de va der dézer Koks. als opvoeder zijner telgen, eenzelfde karakter toont. De dochter van Kobus Kok, die tusschen al deze knorrepotten moet leven, speelt haar rol op haar eigen mooie manier, zoodat haar een woord van lof dubbel toekomt. De goed bezette zaal heeft volgens voorzitter den spelenden vreugde bezorgd en omgekeerd heeft hun spel het den bezoekers gedaan. (Heneweer). „DE GROOTE BEER". Zondag a.s. zal ons cabaretclubje „De Groote Beer" in het café van den heer Schrijver een cabaretrevue opvoeren, getiteld „Even tijd voor vroolijkheid". Het programma bestaat uit een 24-tal nummers, voordrachten, zang, dans en schetsjes. Heel aardige no.'s staan op dit program en de spelers staan ons borg, dat het een mooie genotvolle avond zal worden. ZURE. SCHOORL. WERKVERRUIMING. Naar wij vernemen is goedgevon den, dat het navolgende werk als object van werkverruiming wordt uitgevoerd: het verkavelen, drai- neeren en diepspitten van een per ceel bouwland en het graven en dempen van een kavelsloot van de N.V. v.h. Gebr. Zonneveld en Phi- lippo te Schagerbrug. In de kosten van dit werk is een subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds toege kend. WERKLOOSHEID. De vorige week is het aantal werklpozen, dat in „zorg" is, ver meerderd van 3 tot 16, waarvan 1 in de werkverschaffing was ge plaatst en 15 ingevolge de Rijks steunregeling werden geholpen. In de overeenkomstige week van 1940, 1939, 1928 en 1937 bedroeg het aan tal werkloozen respectievelijk 51, 84, 114 en 129. POLDERBESTUUR. In 1942 zijn de volgende leden van hef waterschap „Zijpe en Haze- polder" aan de beurt van aftreding: II. Rezelman te Schagerbrug, als Heemraad; P. G. de Wit te Stolpen en J. Komen te Oudesluis als Hoofdingeland. ..llen zijn herkies baar. SCHAGERBRUG. GESLAAGD. Bij het te Alkmaar gehouden examen slaagde mej.' Rie Doorn als kraamverzorgster. ALKMAAR BENOEMD. De burgemeester van Alkmaar heeft benoemd tot regenten van bet Centraal Ziekenhuis, vertegen woordigende de subsidieerende buitengemeenten, de hecren C. Ha ringhuizen te Wieringerwaard en S. G. K- Baron van Fridagh tc Schoork CONCERT EN TOONEEL. Een goed geslaagde uitvoe ring. Het Fanfarecorps „De Vriend schap" gaf Zondagmiddag in „De Roode Leeuw" een uitvoering met medewerking van de Arbeiderstoo- neelveréeniging uit Bergen. Concert en tooneelals dat niet trekt, trekt niemandal De zaal was dan ook uitverkochten het publiek heeft volop^ genoten van dit elck- wat-wils-programma. „De Vriendschap" handhaafde weer haar ouden roehi. Onder aan voering van directeur G. Anderson werd een zestal nummers ten ge hoore gebracht, waarmee het corps een luid applaus oogstte. Het concert werd geopend met een pittigen marsch van Blanken burg. Met'de Ouverture, „Tancred" van Rossine toonde het corps wel zijn groote kunnen. In „Chant Drui- dique" van Vilette vielen vooral-de saxophone en bugel te bewonderen. Na de fantasie uit „Martha' van von Flotow, die ook zeer in den smaak viel, volgde „Wiener Praterleben". een wals. Helaas kon aan deze Auf- forderung zum Tanz geen gevolg worden gegeven. Met „Enthousias me". een marsch van Dreisen. werd het muzikale gedeelte van deze uit voering besloten. Na de pauze volgde tooneelspel. De Arbeiderstooneelvereeniging uit Bergen gaf een opvoering van Chr. Hoogerwerfs „Welkom binnen". In ons nummer van 10 Dec. gaven wij een uitvoeriger beschrijving van dit „vrolijke spel in drie bedrijven". De A.T.V. had dezen middag niet minder groot succes dan indertijd te Bergen, ondanks de beperkte ruimte. Het langdurige applaus aan het slot bewees duidelijk, dat ook Schoorl de prestaties van déze dilet tanten vereeniging hoogelijk waar deerde. Aan het slot volgde nog een ver rassing, als A.T.V. gemeend' had, dat er nog niet genoeg was gela chen, gaf het nog als toegift een komische schets, getiteld „Lachgas" Een reiziger tracht een notaris een cylinder lachgas te verkoopen. Als plotseling een familie binnen komt om een testament te hooren voorlezen, blijft de' cylinder in^de kamer staan. Een der dames, een handjegauw. kan ook van deze cy linder niet afblijven en draait het kraantje open. Spoedig doet zich de invloed van het uitstroomende gas voelen: alles lacht, lacht, lacht .en dit werkt aanstekelijk op de zaal. Al met al een middac waarmee de Vriendschap en A.T. V. alle eer inlegden. (Kettenberg). MOERMANSK. De thans zoo vaak genoemde naam Moermanskspoorweg stamt van den predikant J B. Moerman, die onder de visschers bij de Noor delijke IJszee werkte. Geboren .in 1830 in Finland ging hij in 1887 naar het hoog£ noorden, waar hij zijn dood in 1892 werkt#. Dat hij dit zéér intensief deed blijkt uit het feit. dat het heele gebied aldaar Moermangebied genoemd werd. DE ONTDEKKER VAN DE OEKRAÏNE. De ontdekker van de Oekraïne is de in 1629 te Stettin geboren theo loog C. J. Hitlehrandt. die in 1656 met een Zweedschen gezant naar Sevenburgen reisde en toen verder trok de Oekraïne in. Hii gaf de eer ste beschrijving van dit gebied en maakte de Oekraïne voor het eerst aan Europa bekend. Bemiddeliag Amusemeiits- musici ea artistea DEFINITIEVE REGELING DOOR DE NEDEHLAND3CHE CUL TUURKAMER. 'S-GRAVENHAGE, 2 Jan. (V.P.B.) Het Dep. van Vólksvoorlichting en Kunsten maakt bekend: Begin Oc- tober van verleden jaar werd het arbeidsbemiddelingswezen in ons land herzien en voorloopig gere geld. Voor de amusementsmusici mogen thans nog slechts vier be middelaars optreden. Zij mogen voor musici niet meer dan 6 der gage berekenen, waarvan werk gever en werknemer ieder 3 beta len, terwijl voor artisten,. die een gage tot en met f20.per dag per persoon verdienen, de beuiidde- lingskosten respectievelijk 5 cn 10 pet. bedragen, waarvan werkgever en werknemer ieder jaar de helft verschuldigd zijn. Het is gebleken, dat er. nog con tracten loopen, ook van ouderen da tum, waarin andore percentages vermeld staan /Jan die, .welke door de overheid rijn vastgesteld. Het is voor de musici en artisten, de im- pressario's en de ondernemers van het allergrootste belang, dat zij nu reeds nagaan, in hoeverre nog "loo- pende eontracten in strijd zijn met de bestaande regelingen en indien dit het geval is, de misstanden zoo spoedig mogelijk uit der. weg te ruimen. Binnen zeer korten tijd zaj door de Nederlandsche Cultuurka mer deze materie definitief worden geregeld en zal worden overgegaan tot vaststelling van modelcontrac ten. Artisten en Musici, die meehen, dat zij meer dan het wettelijk voor geschreven provisie-percentage heb ben betaald, kunnen zich met hun klachten tot de Nederlandsche Cu!- tuurkamer wenden. Deze is geves tigd in de 2e van den Boschstraat 44 te 's-Gravenhage. NIEUWE UITGAVEN. Aan toestemming onderhe vig. In verband met papier- schaarschte. 's GRAVENHApE, 2 Jan. (V.P.B.) De secretarissen-generaal van de Departementen van Opvoeding. We tenschap en Kuituurbescherming en van Volksvoorlichting en Kun sten deelen mede, dat het in ver band met de papierschaarschie noodzakelijk is, dat elke uitgeverij van de bij' haar op 1 October 1941 of nadien in voorbereiding zijnde uitgaven in boek-, brochure- of an deren vorm (periodieke uitgaven als jaarboeken, kalenders,, letter kundige cahiers, enz.) zoowel van nieuwe uitgaven als van herdruk ken (in gewijzigden of ongewijzig den vorm) de handschriften of de drukproeven inzendt aan dé afdee- ling Boekwezen van het Departe ment van Volksvoorlichtingen en Kunsten, met opgave van alle ge gevens: staat van voorbereiding, be- noodigde hoeveelheid papier en pa piersoort, zoomede of het benoodig- de papier reeds in eigen bezit is. of van den papierhandel moet worden betrokken. Boekbespreking LUCHTGEVAAR. Het nieuwe nummer van het tijd schrift „Luchtgevaar" opent met een zeer mooie kerstfoto van Menno Huizinga, die veel fotografisch werk voor deze uitgave doet. Een gedicht van J. W. F. Werumeus Buning: „Aan Hollandsch Water" (met welwillende toestemming van den A.N.W.B.) volgt. Daarna: een oefening voor blokhoofden. Van A. d. H. een mooie Kerstvertelling: ,De Wach'er op den Toren". Hier op wordt, bij karakteristieke foto's, de vraag gesteld: „Kent gij deu weg in Uw blok?". Medicus levert een bijdrage over dorst. Zeer nuttig is voorts de rijk geillustreerde handleiding voor de bestrijding van brandbommen. Tot slot de knutsel- rubriek. De 7e Dag door Leonard Huiringa. Roman van een verscho. peling. Uitgave P. N. van Kampen zm. te Amsterdam. Nederland kent den naam Huizin- ga. Zplfs niet al te zeer belezenen hebben destijds het groteske „Adriaan en Oiivier" gelezen, welk boek, deze moderne lof-der zotheid, ook thans nog steeds furore maakt. Hoe anders 1ah „Adriaan en Oli- rier" io nu dit laatste werk van Huizinga. In di„ boek, inderdaad de roman van eer verschoppeling, leest men over de .Ratste zevën dagen, die* een moordenaar meemaakt, al- voren'- zich de gerechtigheid over hem ontfermt. Een -boek met onge twijfeld zeer Mjzondere kwaliteiten en dat bladzijden bezit, v/aarin de sclirijver op indrukwekkende wijze v. telt van de schoonheid van het lanl, van de ':ee en van de tropen. Daarbij demonstreert Huizinga een opmerkelijk beeldend vermogen. Ook de tot een climax, een- obsessie groeiende angst van den man die, ondanks zich zelf, de moorden be ging, is met c m groote mate van deskundig schrijversschap beschre ven en zal ook dit boek een grooten lezerskring be^rgen. Het terug grijpen op reeds plaats gehad heb bende gebeurtenissen werkt echter enkele malen rtorend op het ver loop'van het verhaal, terwijl o.i. aan de gebeurtenissen op de „Zesdaag- sche" wat al te veel aandacht be steed werd. Hetgeen echter niets aan het feit afdoet, dat „De 7e dag" een boek is, gekenmerkt door tal van ontroerende momenten en waar lijk beleefde gevoelens. A. C. van Kampen.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3