DE DERDE PUZZLE Het kistje van Zebedeus Ernstige waarschuwing van Britsch publicist De strijd in Oost-Azië Woensdag 7 Januari 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad UIT ONZE SERIE VAN VIER «Hoe maak ik van het achtkantige doosje een mooi rechthoekig sigarenkistje f"\ E derde puzzle van onze reeks brengt U wederom in aanra king met Zebedeus Pieker- m a n s, den puzzelenden sigaren winkelier. Zebedeus, die veel vrijen tijd heeft, is, behalve van puzzelen, ook een liefhebber van knutselen. En nu geviel het^dat Zebedeus' oog viel op een fraai doosje van kost baar hout, dat hij eens van een neef, die bij dé groote vaart was, had ge kregen.; neef had het uit verre lan den voor hem meegebracht. Het was een merkwaardig doos- He; het had den vorm van een regelmatigen achthoek als boven afgebeeld en Zebedeus beviel dat eigenlijk maar half. Want wat kon je nou in zoo'n raar kistje opbergen? Sigaren? Dat ging niet, want die rolden schots en «cheef door elkaar. Nee, Zebedeus vond het wel een mooi doosje vooral het deksel, dat aan beide zijden dienzelfden prachtigen glans toonde maar hij had er toch maar weinig aan. En daarom bedacht hij zoo, dat hij het kistje een anderen vorm zou kun nen geven, rechthoekig bijvoorbeeld. Dan zou het een prin|a siga renkistje worden. De opstaande wanden, die kon hij makkelijk gebruiken voor wanden van zijn sigarendoos, maar hoe moest het met het deksel? Hoe kon hij van dit achtkantige stuk hout een rechthoekig deksel maken zon der het motief-aan te tasten? Zebedeus tuurde er lang naar en eensklaps zag hij, hoe het moest: je kon, overwoog hij, het deksel in vijf stukken zagen, waarvan er vier gelijk en gelijk vormig waren. En als je dan die vijf stukken op een andere manier aan elkaar legde, dan had je een rechthoek, met het motief, net als bij het oude doosje, in het midden. Wat een geluk, vond Zebedeus. dat het hout van het deksel van zijn achthoekige doosje aan beide kanten precies gelijk van kleur en glans was anders zou zijn oplossing niet mogelijk zijn ge weest Duitsche pantserwagens in de be sneeuwde wonden aan het Oost front Luid weerklinkt het geram mel van de rupskettingen door de stilte van het wintersch landschap. Orhis-Holland-P. K. Bauer. WAT GIJ DOEN MOET. 1"\E vaag is dus dezen keer, le- zer: Hoe kon Zebedeus den regelmatigen achthoek, dien ge hier boven ziet afgebeeld, zoo in vijf stukken verdoelen, dat daaruit een rechthoek gelegd kon worden, zoo danig, dat het motief der ineenge strengelde vierkanten onaangetast blijft en in het midden van den rechthoek komt? Dit is een puzzle voor lezers met een timmermansoog en wie dat niet heeft, kan er zich evengoed aan wagen. Kennis van meetkunde komt er absoluut niet bij te pas: een beet je geduld, de figuur even goed aan zien, en dan lukt de oplossing wel. Geef uw poging niet te gauw op als wij te zijner tijd de oplossing in de krant publiceeren, zult ge verbaasd staan over den eenvoud daarvan. BELANGRIJK. Bedenkt, dat gij evenals gold ten aanzien van de vorige puzzles Uw oplossing nog niet direct moet inzenden. Bewaar de oplossing met de beide dndere, totdat U door middel van het formulier, dat wij volgende week bij de laatste der vier prijs vragen zullen afdrukken, op de hoogte bent gebracht, hoe en wan neer U de vier al dan niet goede oplossingen kunt inzenden. DE PRIJZEN. Wij wijzen er nogmaals op, dat aan de beste oplossing Van de vier puzles een hoofdprijs wordt toege kend van VIJF EN TWINTIG GULDEN. Vervolgens worden nog de volgen de prijzen uitgereikt: Eén van TIEN GULDEN Drie van VIJF GULDEN Vijf van EEN RIJKSDAALDER alsmede een aantal troostprijzen. Indien er meer goede oplossingen komen, beslist het lot Door inzending onderwerpt men zich aan de beslissing van de re dactie. Over dit ondenyerp kan geen correspondentie wórden ge voerd. Gebed voor beulen Open brief van Estlandsch dominee aan aartsbisschop van Canterbnry. STOCKHOLM, 5 Jan. (A.N.P.) Het blad „Das Osten" publiceert een open brief van den Estland- schen dominé Hjalmar Poehls aan den aartsbisschop van Canterbury, waajrin wordt gezegd: Veertien maanden onder commu nistische heerschappij hebben on uitsprekelijk leed gebracht over Estland en zijn bewoners. Ik heb de taak op mij genomen daartegen een aanklacht te doen hooren namens de zeer vele slachtoffers en ik zie daarin een opdracht der voorzienig heid. Daarentegen kan het geen op dracht der Goddelijke voorzienig heid geweest zijn, dat gij, meneer de aartsbisschop in staat zijt ge- Britsch optimisme over strijd aan het Oostfront niet gerechtvaardigd. Amerika en Engeland kwa men als steeds te laat LIDDELL HART over den oorlogstoestand GENÈVE, 5 Jan. (A.N.P.) De bekende Engelsche militaire publi cist, kapitein Lidell Hart, schrijft in een beschouwing over den alge- meenen toestand en over de gebeur tenissen in Oost-Azië o.a. het vol gende: In het zuidelijke deel van den Stillen Ogeaan is de toestand in de afgeloopen twee weken voor de En- gelschen en Amerikanen voortdu rend slechter geworden. Nog steeds is niets te bemerken van de een of andere actie van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan, die al leen nog den toestand zou kunnen redden. De Japanners hebben daar om zoowel te land, alsook met hun verschillende overzeesche aanvallen groote successen behaald. Zij zetten hun opmarsch voort. Britsche en Amerikaansche gebieden zijn door hen zonder bedenken bezet. Hong kong is gevallen, de Philippijnen verkeeren in ernstig gevaar en de verbinding met Noord-Borneo is af gesneden. Op Malakka heeft de vij and reeds waardevolle rubberplan tages en tinmijnen bezet en Neder- ,landsch Sumatra alsmede Singa pore komen steeds meer in het ge bied der krijgsoperaties te liggen. Het is zelfs mogelijk, dat de Japan ners eerst door luchtaanvallen en later door aanvallen van hun leger met sticces zullen trachten de En- gelschAmerikaansche leveranties voor China in Rangoon af te snij den. Het gevaarlijkste is echter de Japansche opmarsch op de Philip pijnen en in het noorden van Bor- neo. Zouden deze krijgsoperaties op Nederlandsch-Oost-Indië over slaan, dan zou zelfs Engeland's weerstandsvermogen hierdoor verzwakt worden, daar de ge- heele rubberproductie der we reld den Japanners in handen zou yallen. Dze bedreiging had door Engeland en Amerika ver meden kunnen worden. Japan heeft intusschen in het westelijk deel van den Stillen Oce aan een zoodanige oVerheerschende positie als zeemogendheid veroverd, dat het moeilijk zou zijn deze aan Japan te ontnemen. De sleutel .voor dé oplossing van dit voor Engeland en Amerika ernstige vraagstuk ligt bij de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. Bevindt zij zich op weg naar Singapore of houdt men deze als gevolg van de in Pearl Harbour geleden verliezen achter? t Te laatl Voor het uitbreken van,den oor log in den Stillen Oceaan was be rekend, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan ongeveer veertien dagen noodig zou hebben voor den overtocht van Pearl Har bour naar Singapore. Intusschen zijn reeds drie weken verstreken en nog nergens is iets van een ac tie van deze vloot te bespeuren. In dezen tijd hebben de Engelschen en Amerikanen aan alle fronten in den Stillen Oceaan nederlaag na ne derlaag geleden, zoodat de tijd, waarin men Japan nog doeltreffend het hoofd zou kunnen bieden, steeds korter wordt. Gaat echter het wes telijk deel van den Stillen Oceaan verloren, dan zal het zeer moeilijk zijn dit in een tegenoffensief te heroveren. Wat betreft de krijgsoperaties in Noord-Afrika, is het duidelijk, dat zoolang niet de vijand geheel uit Noord-Afrika verdreven is, het Brit- weest juist voor dat bolsjewisme en zijn overwinning te bidden, d.w.z. voor de verdere verbreiding van deze bloedige geweldheerschappij over nog meer Christelijke volken. Zelf hebt gij nog slechts enkele ja ren geleden een protest laten hoo ren tegen deze reusachtige gruwe lijke christenvervolging, die in Rus land plaatsvond. Uw gebed is thans door de Mos- •kousche radio ter kennis ge bracht van het geheele Estland- scjjp volk. Honderdduizenden menschen, die voor hun leven hebben gevreesd, tienduizenden die de boljewisten van hun bloedverwanten hebben beroofd konden aldus met verbazing hooren, hoe de bekleeder van het hoogste kerkelijke ambt van de Anglicaansche staats kerk bad voor de overwinning van het bolsjewisme. De menschen konden het niet be grijpen: de aartsbisschop van Can terbury bidt voor onze beulen. Me neer de aartsbisschop, voor het bolsjewisme en zijn overwinning hebt gij uw gebed gericht tot den Almachtige. Ik ben er zeker van dat h§t uur niet meer ver is, waar op U zelf zult inzien, dat gij daar door uw ambt hebt misbruikt," sche offensief in breed strategisch opzicht geen volledig succes kan zijn. Het Oostelijke front Aan het Oostelijke front, zoo schrijft Liddel Hart, zijn de oor logskansen voor de Duitschers ook maar bij benadering niet op zoo be slissende wijze gekeerd, dat de toon gerechtvaardigd zou zijn, waarop van geallieerde zijde overde gebeurtenissen aan het Oostelijk front geschreven en gesproken wordt. Diegenen, die hun oordeel over militaire gebeurtenissen vor men op grond van de geweldige koppen in de bladen, zouden na tuurlijk kunnen gelooven, dat de Russen rondom Moskou zich in vol len opmarsch en de Duitschers zich op de vlucht bevinden. Beziet men echter met aandacht den Duit- schen terugtocht op een «enigszins behoorlijke landkaart, dan is hier van nauwelijks iets te zien. Op en kele punten in de buurt van Mos kon hebben de Duitschers zich slechts zoo ver teruggetrokken als een man in een uur kan afleggen. In werkelijkheid is dus de zooge naamde Duitsche terugtocht over het geheel gezien geleidelijk en ge ring wijken. Het geschiedde ook in een tempo, dat geheel en al in over eenstemming was met het voorne men der Duitschers om een ge schikte winterstelling te betrekken. Tenslotte waarschuwt Liddel Hart zijn lezers er voor overdreven ver wachtingen te koesteren van de mi litaire gebeurtenissen aan het Ooste lijk front, want zij zijn, zoo zegt hij, in haar eindresultaat gevaarlijk voor het moreel. Het „warmte-offensief" Hoe de verordening luidt. In een vorig nummer namen wij een mededeeling op betreffende de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het frontsoldaten. De desbetreffende verordening luidt als volgt: Artikel 1. De verordening van den Führer ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front is op 23 December 1941 in het bezette Nederlandsche gebied in werking getreden. Artikel 2. De bij de in artikel 1 bedoelde ver ordening strafbaar gestelde hande lingen zijn strafbare feiten in den zin "van artikel 2*der verordening No. 52/1940 bétreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de veror dening No. 123/1941. Artikel 3. Met de in de artikel 1 bedoelde verordening bedreigde straf Wordt eveneens gestraft hij, die zich aan wintergoederen verrijkt, welke bui ten, de inzameling van het Duitsche volk om zijn bijeengebracht, of door 'dengene, die gerechtigd is er over te beschikken, zijn gereedgesteld om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoodani ge goederen op andere wijze aan hun bestemming onttrekt. Artikel 4. De' bij artikel 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der verorde ning No 52/1940 betreffende Dujt- sche rechterlijke macht voor straf zaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening No. 123/1941. Artikel 5. Artikel 2 dezer verordening treedt heden in werking met terugwerken de kracht vanaf 23 December 1941; de artikelen 3 en 4 treden heden in werking. INDISCRETIE Benoeming van generaal Wavell ontijdig uitgelekt. GENÈVE, 5 Jan. (D.N.B.) De correspondent van de Daily Mail te Melbourne meldde Zaterdag, dat in Australië, verwondering is gewekt door het feit, dat het vertrouwelijke bericht over de benoeming van ge neraal Wavell tot opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in den Stillen Oceaan is uitgelekt. De Australische premier, aldus het blad, heeft verklaard dat Jiij voor een raadsel staat, nu dit ver trouwelijke bericht is gepubliceerd door de Engelsche radio en enkele Londensche bladen. Men had hem toegezegd, dat deze publicatie op-ze ker moment tegelijkertijd te Lon den, Washington en Canberra zou geschieden. Voorts was Curtin verbaasd over de benoeming van den Amei*ikaan- schen admir. King tot opperbevel hebber der geallieerde vloot in den Grooten Oceaan. Hij merkte hier omtrent op, dat deze naam niet voorkwam in de oorspronkelijke mededeeling van Churchill. Van eventueele wijzigingen naderhand was de Australische regeering niet op de hoogte gesteld, KAART VAM PELT rvP de kaart zijn niet dikke zwarte lijnen de gebieden aangegeven van de Philippijnen en Britsch-Borneo waar groote Japansche troepènlandingen en aanvallen plaats vonden. Volgens de jongste berichten zijn er wederom Japansche troepen aan land gezet te Broenei ten N. van Loetong op Sarawak. Na den val van Manilla wist een gedeelte van de Amerikaansche marine zich ten N.-W. van deze stad terug te trekken; ook naar het eiland Palawan zijn eenheden van de Amerik. marine uitgeweken. Op Mindanao gaan de Japanners voort van uit Davao, het eiland te zuiveren van vijandelijke troepen. VERRAAD Eden is naar Moskou geweest. In opdracht van de Engelsche regee ring heeft hij daar de Europeesche beschaving en cultuur verraden. „The Times" schrijft hierover dat de sociale en economische activi teit der Sovjets, na -den oorlog, in Europa groot zal zijn. Dat is goed nieuws voor onze kpadgenooten, die zich nu zoo verheugen over de slechts in hun verbeelding bestaan de „overwinningen" der Sovjets aan het Oostfront. Geduld, waarde landgenooten, de bondgenooten van de door u zoo bewonderde „helden" in Londen, zullen dat beweert tenminste The Times" hier „sociale en economische activiteit" ontwikke len. Dat zou beteekenen dat uw kerken verwoest zullen worden,, uw kunstschatten vernietigd. Uw vrou wen en kinderen prijsgegeven aan hongersnood en ellende. Dat zou beteekenen dat onze boeren en ar beiders zullen ^verkommeren, want de sociale en economische activiteit van het bolsjewisme heeft in de Sovjet-Unie zelf reeds millioenen slachtoffers geëischt. Het perfide Albion vindt dit geen bezwaar. Maar wie er wel bezwaar tegen hebben, dat rijn de Neder landsche nationaal-socialisten. Zij staan pal voor ons volk en vader land. Zij dulden geen verraad, zij weten wat bolsjewisme zeggen wil. Zij huichelen geen vaderlandsliefde en christendom, maar zij doen hun plicht als ware vaderlanders en echte christenen. Zij staan op de bres en zij zullen het winnen van het verraad, gepleegd dogr de mis dadigers in Londen, met de wape nen in de vuist. In de gelederen van de strijders aan het Oostfront, daar is de plaats van allen die''zich Ne derlander weten en hun plicht ken nen. Ja, landgenoot, daar is ook uw plaats, wacht niet langer, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. Enorme vraag naar boeken Geen „vlucht in sensatie" Er is zelden een tijd geweest, waarin zooveel en met zooveel smaak door het publiek is gelezen 'als thans. Het is een typisch tijds verschijnsel, een verschijnsel, dat ook optrad gedurende en na den vorigen wereldoorlog, maar het is wel merkwaardig te constatecren, vertelde ons de heer Joh. van Doorn directeur van het Centrale Boekhuis te Amsterdam, dat er over het al gemeen een zeer groote vraag is naar goede boeken. De detecti- -roman is tenminste wat de vraag van het koopende pu bliek betreft op den achtergrond gedrongen. De goede roman en het goede boek in het algemeen zijn meer op den voorgrond getreden dan ooit. We kunnen dus aller minst spreken van een „vlucht ia de sensatie". Een merkwaardig ver schijnsel is ook, dat de belangstel ling voor de vaderlandsche geschie denis zoo groot is. Voorts zien wij groeiende belang stelling voor onze koloniale geschie denis, voor de geschiedenis van de zeevaart en om niet in bijzonder heden te treden voor ieder boek,* dat betrekking heeft op de zee. Het meest frappante voorbeeld hiervan is wel Jan de Hartogs Holland's Glorie, waarvan binnenkort het 100 duizendste exemplaar wordt ver kocht Dat is van een oorpsronke- lijk Nederlandsch werk nog nooit gebeurd. Ook de streekromans en boeken over folklore staan midden in de belangstelling. Er is dit jaar in December dus voor de Sint Nicolaas, de Kerstda gen en Nieuwjaar zeker 50 pet. meer verkocht dan verleden jaar. Ook in de leesbibliotheken is het is het ongekend druk. Maar daar doet zich het verschijnsel voor, dat er wel veel vraag is naar zuiver ontspanningslectuur.. Rijkslandbouwwinterschool in Assen geopend De nieuwe Rijkslandbouwwinter school te Assen is officieel geopend door den dir.-gen. van den Land bouw, den beer G. J. Ruiter. Bij de ze gelegenheid hield de 'heer Ruiter een belangrijke rede over het ver leden en de toekomst van den Ne- derlandschen boerenstand. In een rede zei de de heer Ruiter o.m., dat zich juist voor den Ne- derlandschen boer wijde perspectie ven openen, omdat hetgeen zich in het Oosten van Europa afspeelt voor de Nederlandsche boeren groo te mogelijkheden opent tot het ver krijgen van een boerderij. Ook in andere deelen van Europa zal na den oorlog voor de' Nederlandsche boeren plaats zijn. Nederland zelf is veel te klein om tal zijn boeren een bestaan te kunnen verzekeren. Dit toonde spreker aan met een en kel cijfer, dat veelzeggend is voor de agrarische overbevolking van Nederland. Er zijn n.1. pl.m. 60.000 boerenbedrijfjes van kleiner dan 5 ha. in Nederland. Geen van die be drijfjes is groot gepoeg van omvang om de daarop hard werkende boe ren een bestaan te verzekeren.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5