AKKERTJES Officiir van justitie sisverdediger Liichtroom! H01TIKA DE VAN De Nederhndsche Pijnstiller ^0 Zenuwpijn en Overwinning De frauduleuze slachtingen te Zijpe Vrijspraak voor den veehouder T. gevraagd Getuigen Half en Wit in de kneL „Gauw gaan zitten", vermaant de president. Dat de verdediger van den ver dachte de getuigen a charge niet «en serie vragen bestookt om zijn cliënt te ontlasten en daardoor tomg meer op een openbare aan klager, dan op een pleiter lijkt, komt meer voor. Doch dat daar naast de Officier zelf in zijn requi sitoir zijn eigen getuigen als de schuldigen aanwijst, en zijn aan klacht van het eerste woord tot het laatste een verdediging van den verdachte Vormt, hoort tot de zeld zaamheden. Toch is dit gistermiddag ge schied tijdens de voortgezette behandeling door de Alkmaar- sche rechtbank tegen den vee houder S. T. uit Hoegras, een der dramatis personae uit de zaak der frauduleuze slachting van twintig varkens te Zijpe. Voor den verdachte vroeg de Officier vrijspaak. daar voor en tijdens de zitting zooveel be zwarends voor de getuigen den veehandelaar Half nit Egmond en den slager T. Wit nit Den Helder naar voren kwam, dat de beschuldiging tegen T. var kens vervoerd en voorhanden te hebben in strijd met het var kensbesluit, geen steek meer hield. Het verloop van de zaak is onge veer gelijk aan die van den 27èn Mei. Getuige Wit komt vertellen dat hij op 11 December 1910 zijn knecht v. d. Hoop naar T. heeft gezonden of deze nog varkens te koop wist. Een paar dagen later kwam de zoon van T. hem halen, omdat er varkens waren gearriveerd op de boerderij van T. In de kamer zat de eigenaar der varkens Half en T. bleek de varkens van H. gekocht te (hebben. Getuige is, volgens zijn zeg gen verder alleen maar belangstel lend toeschouwer gebleven. De verdediger van T., Mr. Schol ten tracht Wit nu in het nauw te drijven, door hem voor te houden, dat hij vroeger verschillende din gen anders heeft verklaard. Ten slotte loopt Wit in een handig op gezet valletje. Verdediger vraagt wat de rol van getuige is geweest tijdens het vervoer van de varkens van de boerderij naar de schuur van Raaijmakers, waar men ze wil de slachten. Mr. Scholten: U kwam met-den wagen bij Raaijmakers en zei tegen hem: Er zijn varkens op den weg Getuige: Ik was zoomaar meege gaan. Mr. Schol ten: U hebt toch telkens onderweg getracht de varkens kwijt te raken. Wel bij drie menschen Getuige: Nietwaar, bij twee. Mr. Scholten: Dank U! Getuige: En toch had ik er niks mee te maken. President: Aardig om zoomaar mee te rijden. U strekt uw zorgen ver uit hoor! „Allemaal leugen." De verdachte verklaart evenals den vorigen keer dat het allemaal leugens zijn. Wit heeft gezegd dat hij de varkens, die verd. als tus- schen.persoon had opgescharreld, graag wilde hebben. President: Aan wien heeft u de varkens verkocht? Verd.: Ik heb niets verkocht, ik was tusschenpersoon, later heeft Wit gezegd dat ik een tientje com missie per stuk kreeg. Getuige Wit: Mag ik wat zeggen? President: Nee. 't draait hij u toch op meineed uit, ga maar gauw zit ten! Slecht debuut. Getuige Half, de man die de var kens aan Wit of T. aanbood, maakt pen slecht debuut, als de gebruike lijke formule vragen worden ge steld. President: Is u familie van ver dachte T.? Getuige: Gelukkig niet. President: U hebt zich fatsoen lijk te gedragen, begrepen Getuige (benepen): Jawel, edel achtbare. Ook nu weer ffoudt getuige vol, dat hij aan T. verkocht en niet aan Wit, dien hij niet eens kende. „Ik heb wel acht maal tegen T. gezegd, aldus getuige, toen ik bij hem in de kamer zat: Jij bent mijn man." President: Eigenaardig, waarom achtmaal? Er was toch geen twijfel mogelijk, volgens u? Getuige: Al wordt ik honderd jaar! T. was mijn man! De expediteur Baars uit Heerhu gowaard heeft de varkens vervoerd van Egmond naar Koegras en hel gesprek tusschen Half. Wat en T. in de kamer van T. bijgewoond. Hii had den indruk dat T. de koo- per was. Ook dezen getuige wordt er op gewezen, dat hij anders heeft ver klaard en ook dezen getuige, die gevaarlijk dicht bij de verdenking van meineed staat, wordt geadvi seerd, maar gauw te gaan zitten. Getuige Gom es-de Bruijn verklaart dat Wit overal aan heeft geholpen en niet den indruk maakte buiten staander te zijn. Getuige Tesselaar Jr.. zoon van den verdachte, verklaart in op dracht van zijn vader Half te heb ben opgebeld en gezegd, dat hij 5 varkens bij Raamakers kon bren gen voor Piet Wit.. Half is toen met 25 varkens ge komen. Mr. Scholten: Toen de varkens ontvoerd werden van de boerdérij van je vader, omdat er onraad was, wat deed Wit toen? Getuige: Overal aan helpen! Hij stuurde een knecht naar den expe diteur. Kaan in den Helder om een wagen, intusschen kwam toevallig een wagen langs en maakte men met den chauffeur een accoord. Wit hield dien man aan. President: Half en Wit, u hoort het? Beiden blijven bij hun verklaring en opnieuw is het bevel maar weer gauw te gaan zitten. Zeer belangrijk is de voorgelezen verklaring van Raaijmakers, die wegens ziekte niet verschijnen kan. Half zat naast Baars, toen de wa gen varkens bij hem arriveerden en Half zei: „Hier heb ik een partij varkens van Piet Wit, je weet wel, die toffe .jongen uit den, Helder met dat bolle hoedje op. Raaijmakers stuurde de varkens door, behalve vijf, meer plaats had hij niet. Uit het optreden van Wit, met wien Raaymakers ook contact kreeg, concludeerde hij. dat Wit de eige naar was. Verdachte T. heet dan nog een verklaring van zekeren Arie Kapi tein aan de politie te liegen. Deze verklaarde dat T. hem had gezegd varkens van Half te hebben gekocht en gevraagd of hij die plaatsen kon. Ik heb nadrukkelijk, aldus verd. ge zegd, dat het om varkens van Wit ging. REQUISITOIR. De officier Mr. de Bruyes Tack begint met te verklaren dat in deze zaak zeer waarschijnlijk een of meerdere meineeden worden ge pleegd. Als spr. betreffenden niet kan vervolgen, is dat niet omdat hij oevrtuigd is van hun onschuld, ge tuige Half, destijds verdacht van meineed gearresteerd, is in de oogen van den Officier zeker niet gerehabiliteerd! Op diens verklaring, kan spr. geen vcroordeeling van T. vragen. Uit de verschillende getuigenverklarin gen is teveel ten nadeele van de „partij Wit' ontstaan. Half voert een civiele procedure tegen T. om l>etaling van de varkens te krijgen denkelijk omdat van T. meer te halen is dan van Wit. Deze schaart zich natuurlijk achter Half, om het verlies van de var kens. die in de ierpoel van boer Slijkerman verdwenen, te compen- soeren. Is men al niet geheel over tuigd van de onschuld van ver dachte T., de officier beschouwt hem toch als tusschenpersoon, en vraagt vrijspraak. De verdediger kan zich uit den aard der zaak met het requisitoir vereenigen, vult dit slechts op en kele punten aan. De president bepaalt de uitspraak op Dinsdag 27 Januari. De wereld in weinig woorden Nieuwe troepenverstearkingen naar Madeira. Nieuwe Portugeesche troepen zijn vertrokken om de gar nizoenen op het eiland Madeira en de Kaap Verdische eilanden te ver sterken. President Salazar heeft den Japanschen ambassadeur ont vangen. Pest. In het ónder Britsch pro tectoraat staande emiraat Koweit is pest uitgebroken. De Iraksche regeering heeft haar grenzen ge sloten om te verhinderen, dat de ziekte naar Irak wordt overge bracht. Het emiraat Koweit. dat aan de Noordwestkust van de Po- zische Golf ligt. heeft 'n oppervlak te van ongeveer 5000 KM2. en 50.000, voor het meeréndeel Ara bische inwoners. De broodvoorziening van Athene. Van bevoegde Grieksche zijde wordt er op gewezen, dat dank zij de inspanning van de spilmogend- heden de broodvoorziening van Athene, de Piraeus en omgeving voor geruimen tijd veilig is. Nieu we graanleveranties, die voor een deel reeds onderweg zijn, zullen bijdragen voor verdere beveiliging van de broodvoorziening des lands Incidenten tusschen Bedceïnen- stammen. Tusschen de Bedoe- inenstammen van Sjornar en Oeg- heila hebben zich incidenten voor gedaan. Delegaties van beide stammen zijn, naar Radio Bagdad meldt, naar Mosoel ontboden. Na- deze bijzonderheden zijn niet be kend. Ontploffing in een Argentijnsche cementfabriek. Volgens een Uni ted Press bericht uit Buenos Aires ontstond Maandag in de stad Ola- varia een ernstige ontploffine in een cementfabriek. Door onbeken de oorzaak zijn 15 ton dynamiet ontploft. Ongeveer 200 huizen wer den verwoest, doch slechts 25 per sonen liepen verwondingen op. Papierschaarschte in Engeland. De papierschaarschte heeft in En geland zulk een omvang genomen, dat volgens de „Daily Mail" de lei der van de inzameling van oud pa pier van het Britsche ministerie voor munitie de Engelsche huis vrouwen heeft uitgenoodigd kachels en haarden niet meer met oud pa pier aan te maken. Schipbreukelingen te Barcelona. Het Fransche stoomschip G. G. Gaydon" is met 55 schipbreukelin gen van het bij Minorca vergane Fransche stoomschip „Lamorciere" te Barcelona aangekomen. De gered den waren volkomen uitgeput en wercfen door het Fransche consu laat van kleeren en levensmidde len voorzien. Vandaag zullen zij naar Marseille vertrekken. 138. Het negerjochie was geducht van die blanke man geschok- ken en liep een eindje weg. Vooruit, ingestapt! Ze wenkten het jong maar die bleef wantrou wend staan kijken. Nu, dan niet! We kunnen op hem niet wachten. De motor bromde, ze riepen hem nogmaals om te komen daar gingen ze de lucht in. CENTRAAL BUREAU VAN DE TUINBOUWVEILINGEN BE. STAAT 25 JAAR. Qp 11 Januari 1917, midden in het rumoer van den wereldoorlog, werd het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland gebo ren. De toenmaals heerschende bij zondere omstandigheden noopten, het veilen verplicht te stellen. Deze verplichtstelling met de daarop volgende oprichting van genoemd bureau beteekenden een mijlpaal in de geschiedenis van onzen tuin bouw. De werkzaamheden van het bureau zijn voor den tuinbouw een zegen gebleken en de hoop voor de toekomst is er op gevestigd. Thans, weder midden in een we reldoorlog, herdenkt het bureau zijn 25-jarig bestaan en daarmede viert, de voorzitter, de heer F. V. Valstar zijn zilveren jubileum als zoodanig. Het voltallige bestuur heeft gis teren in Pulchri Studio te 's-Gra venhage gerecipieerd. Het waren de heeren FF. V. Valstar uit Naald wijk, J. Barendse uit Poeldijk, mr. Niemoeller uit Den Haag, H. Rem- me uit Delft, J. Nijsse uit Santpoort en A. Booy uit Octen, die de geluk- wenschen van honderden in den lande in ontvangst hadden te ne men. Vrijwel alle veilingorganisa ties in het land waren vertegen woordigd en hadden bloemstukken gezonden, zoodat alle zalen van Pulchri Studio noodig waren om dit groote gezelschap voor eenige ©ogenblikken te huisvesten. Onder de autoriteiten, die den be stuurders de hand kwamen druk ken, werden opgemerkt dr. A. M. Hirschveld, SeeretarisGeneraal van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en Land bouw en Visscherij, en ir. S. L. Lou- wes, Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening. Later op den middag werd het be stuur o.m. nog gecomplimenteerd door de heeren Schuster en Deeg Hittegolf in Australië. In Austra lië heersoht, naar de Britsche be richtendienst meldt, een vreeselijke hittegolf. In Melbourne woeden zeer zware zandstormen. Auto's moesten des middags reeds de koplampen branden. Tevens zijn overal bush- branden uitgebroken. In Sydney is het watergebrek zoo ernstig, dat men slechts des och tends tusschen 6 en 10 uur en des middags van 4 tot 8 uur water kan krijgen. Communisten in Frankrijk berecht. De bijzondere kamer van den zee- krijgsraad te Toulon heeft de lei ders van een geheime illegale com munistische organisatie veroordeeld tot dwangarbeid tussohen de 10 en 15 jaar. Zweedsch legervliegtuig neergestort In de omgeving van Malmö is een Zweedsch legervliegtuig wegens onopgehelderde oorzaak bij het op stijgen neergestort, naar T.T méldt Een luitenant der Zweedsche lucht macht kwam hierbij om. namens het Rijkscommissariaat, voorts door de heeren G. J. Ruiter. Directeur-Generaal van den Land bouw, den oud-Directeur-Generaal ir. Roebroek, G. Diepenhorst, Direc teur van den Centralen Crisiscon troledienst, dr. T. P. van de Kooy, hoofd van den Economischen Voor-" lichtingsdienst, Seegers, directeur van de Sierteeltcentrale, Van 't Riet, directeur van de Groenten- en Fruit- centrale, H. van Poeteren, hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst en Jagt en De Bree namens de Nederlandsche Spoorwegen. Geen Nederlander blijve achter op 23 en 24 Janari a.s. Op die dagen houdt n.1. Winterhulp Nederland haar straatcollecte met verkoop van verkeers- speldjes. Ciano naar Boedapest Officieel wordt medegedeeld: op uitnoodiging van den rijksbestuur der en van de Hongaarsche regee ring zal de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, op 15 Januari in Hongarije aankomen voor een bezoek van ver scheidene dagen. Van alles wat uit dorp en stad Doodelijk ongevaL Gistermorgen is de 29-jarige mej. J. H., in be trekking bij een verpleegster in De Bilt, in de dorpsstraat aldaar, op een zoodanige onvoorzichtige wij ze de straat overgestoken, dat zij recht onder een passeerende vracht auto liep. Mej. H. was op slag dood. Oude iabraak opgehelderd. De Haagsche politie is er in geslaagd, de hand te leggen op de schuldigen aan de geruchtmakende inbraak in de Van Hoogendorpstraat te Den Haag, waarbij een bedrag van f 2300.werd gestolen. De beide daders hebben een volledige beken tenis afgelegd ën zijn in verzeker de bewaring gesteld. Naar het geld wordt een onderzoek ingesteld. Tragisch. Gistermiddag is in de Hoofdstraat te Zand voort de 53-ja rige G. B., wonende te Haarlem, onwel geworden en kortdaarna overleden. Hartverlamming. Gisteren is in den winkel van H. in de Kalver- straat te IJmuiden de 63-jarige H. B. uit IJmuiden aan hartverlam ming overleden. Diefstal met braak. De Groning- sche recherche heeft aangehouden, verdacht van zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van een partij brandstoffen door middel van braak, de 41-jarige koopman D. van B., wonende aldaar. De man is ter beschikking gesteld. Italiaansch Weermachtbericht AANVALLEN OP SOLLOEM AFGESLAGEN. ROME, 13 Jan. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 590 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Hevige aanvallen op onze stellin gen in de zone van Solloem zijn af gestuit op het heldhaftige verzet van onze detachementen. Er wer- den verwoede gevechten geleverd. Ten zuidwesten van Agedabia is een aanval van vijandelijke pant serwagens snel afgeslagen. Benig® vijandelijke strijdmiddelen werden, vernietigd. Formaties vliegtuigen vielen herhaalde malen den vijand met zichtbaar resultaat in den rug aan. De vijand verloor drie Curtiss machines tijdens luchtgevechten met Duitsche jagers. Engelsche vliegtuigen deden aanvallen op Ho mes en Tripolis zonder ernstige schade aan te richten. De actie in de lucht op de doelwitten van Mal ta wordt voortgezet RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 15 JANUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.00 Klaas van Eeeck en zijn orkest en soliste. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Alles groeit, maar hoe groeit het, zoo als wij het willen? 13.15 Amusementsorkest. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opn.). 15.00 Zang met pianobegeleiding. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Cyclus „Godsopen baring". 16.20 Gramofoonmuzlek. 16,30 Revl- da-sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economlsche- en beursberichten. 17.30 Het Groote Omroep orkest en het Grazioso-kwartet met pianobe geleiding. 18.30 Nieuw Europa in woord en klank. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Omroep- symphonle-orkest en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.40 Filmpraatje. 20.55 Ómroepsymphonie- orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „National Features of the Netherlands Indles" èf Gra mofoonmuzlek. 22.15 De Melodisten en solisten (opn.). 23.00 Gramofoonmuzlek. 28.3024.00 Musette-orkest en soliste opn.). Hilversum n, 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Pianovoor dracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoon muzlek. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- én economische berichten. 13.05 Frans Wouters en zijn orkest. 13.45 Voordracht. 14.00 De Romancers en zang met planobege leiding. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool met planobegeleiding. 16.00 Gramofoonmuzlek. 16.15 De Ramblers. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Klaniret, piano en gramofoon muzlek. 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Cello met pianobegeleiding. 19.00 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.10 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.20 Nieuws van de platenmarkt. 19.30 Gramofoonmuzlek. 19.45 Causerie „Bran dende kwesties". 20.00 Gramofoonmuzlek. 20.15 Concert voor de Duitsche Weermacht. 20.40 Radiotooneel. 21.00 Vervolg van 20.15. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 E.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10— 22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schaden. Fred. Groot, Schaffen. Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Roman van Hans Hirihammer (Nadruk verboden) 24. Het gezicht van den man veran- ïerde echter onmiddellijk, toen hg ?en blik in den pas had geworpen. mond klapte open en zijn oogen verden rond van verb.lzing. „Wat is dat dan... wat beteekent bracht hij er eindelijk wat tamelend, maar op onmiskenbaar toon uit. „U bent dokter? k kan tenminste niet gelooven, dat mij voor den gek houdt". Lorenz lichtte de zonderlinge si- toe, vertelde van zijn onaan- ename belevenis in Dahlem en hoe y daardoor in moeilijkheden was eraakt. „Maar m'n waarde heer", begon e man met den linnen band om den rm, „als u toch werkelijk uw aan- telling zwart op wit hebt, dan kunt immers een gerechtelijke vervol- Ing instellen! Dat kunt u zich toch >o maar niet laten aanleunen! U loet voor Uw rechten opkomen!" Lorenz schudde ontkennend zijn hoofd. „Daar begin ik niet mee. Aangezien de opvolger van dr. Gerold van elk gevoel voor recht en billijkheid gespeend schijnt te zijn, is er voor mij geen aanleiding mg verder met deze kwestie bezig te houden. Misschien vindt u mijn standpunt vrij dwaas, maar enfin, laten we daar verder over zwijgen. Hoe is het: kunt u mij aan een onderdak hel pen? Ik voel geen behoefte voor de derde maal in de open lucht te over nachten". De man krabde zich verlegen ach ter het oor. „M'n hemel, ik kan u toch njet naar het asyl voor dak- lc zen verwijzen! Ik zou eens kun nen probeeren, misschien in het Josefsheim of in het Bodelschwing- haus...!" Hg nam de telefoon van den haak en draaide aan de schijf. Het resultaat van zijn onderhan delingen was, dat Lorenz Burmester een bewysje kreeg voor drie nachten gratis onderdak. „Het Josefsheim is in de Krautstraat, nummer 38. Als u lijn 74 of 112 neemt en aan het Strausbergerplein uitstapt, behoeft u nog maar een paar minuten te loopen. Zoo en voor het overige wensch ik u dan alles goeds. Ik hoop van harte, dat het u spoedig mag gelukken uw moeilijkheden te boven te komen". Hij gaf rijn cliënt voor zichtig een hand; het was duidelijk op zijn gezicht te lezen, dat hij aan diens gezond verstand twijfelde. Lorenz betuigde zijn dank en ver liet het glazen kantoortje. Hij spoed de zich naar de dichtstbijzijnde tram halte en overtuigde zich daar, dat de genoemde tramlijnen er inderdaad stopten. Hij behoefde nu maar de rails te volgen om rijn doel te be reiken. Het bleek intusschen nog een heele wandeling te z\jn, want de electrische klok op het Strausber gerplein wees reeds half tien, toen hij eindelyk de Krautstraat insloeg. Dit was een nauwe slecht verlichte zijstraat, welke op het eerste gezicht geen bijster vertrouwenwekkenden indruk maakte. Lorenz versnelde zijn schreden en vond eindelijk het gezochte nummer Het was echter een vaalgrauwe huurkazerne, zooals alle andere hui zen in de straat en niets duldde er op, dat hij hier gelegenheid zou vin den te overnachten. Een klein mannetje van middel baren leeftijd met een stalen bril op, kwam voorbij, keek hem vluchtig aan en trad daarna op hem toe. „Josefsheim?" ,,Ja!" antwoordde Lorenz, zicht baar opgelucht. „Gaat u maar mee. De ingang is op de binnenplaats, maar het ge bouw wordt om negen uur gesloten en zelfs de stamgasten krijgen he laas geen sleutel. Wij zullen broeder Vincent moeten trachten over te halen ons binnen te laten!" „Kan men hier dan ook voor lan- geren tyd zijn intrek nemen?" „Zoo lang u wilt, jongeman en zoolang u de vgftig pfennig voor eiken nacht logies kunt betalen. Er rijn menschen, die er al jaren wonen". Zij waren intusschen op de bin- n nplaats gekomen, waar boven een zware huisdeur een enkel elec- trisch lampje een droefgeestig licht verspreidde. „Dat is de entrée van ons Adlon!" spotte de kleine onbekende, terwyl hij op de deur afstevende. „We zul len probeeren den nachtportier te wekken!" Hij bracht een zware, smeedijzeren bel in 'beweging en het resultaat daarvan afwachtend, nam hij de ge legenheid waar den nieuwen gast eens wat nader op te nemen. „U schijnt ook betere dagen te hebben gekend!" concludeerde hij openhartig. „U ziet er ten minste niet naar uit, of u hier thuis hoort". „Dat kan van u ook niet direct gezegd worden! Ik zou u eerder voor een gepensionneerden post ambtenaar of zooiets hebben aange zien". „Zeer vleiend!" lachte de ander. Enfin, we zullen nog genoeg ge legenheid hebben elkaar wat nader te besnuffelen". De huisdeur was intusschen ge opend. Een man in een zwarten, lan- gei talaar, nam de beide binnen- tredenden onderzoekend op. Zijn ge zicht, dat door roode bakkebaarden werd ontsierd, had .iets bedenkelyks. „Zoo laat?" zei hg, afkeurend zijn wenkbrauwen fronsend. „Meneer Degener, u zult u toch eindelijk eens moeten aanwennen op t\jd te komen". „O, broeder Vincent in hoogst eigen persoon!" Degener stelde zijn metgezel voor. „Een lotgenoot, die ik radeloos voor de deur heb aan getroffen. Wanneer zal er nu einde lijk buiten eens een verlicht bord worden aangebracht?" Broeder Vincent verborg zyn han den in de wijde mouwen van rijn talaar. „Als regel wordt na negen uur niemand meer binnen gelaten. Misschien wilt u morgen nog eens..." „Ik ben door de Stationshulp hierheen gestuurd!" viel Lorenz hem ongeduldig in de rede, terwijl hij zijn vrijbiljetten te voorschijn haalde. „Aha... ja, ja... Dan is 't goed! U bent die dokter, nietwaar? Goed, goed, komt u maar mee!" Degener trok zijn gezicht in een vermakelijke plooi. „Bent u dokter? Bewaar me! Nou dan dan zal ik u tot mijn lijfarts benoemen". Lorenz lachte gedwongen en volgde broeder Vincent naar boven. „Misschien kunt u onzen nieuwen gast nog op zaal 2 onderbrengen!" stelde Degener voor. „Het bed boven me is nog vrij". De aan de opneming verbonden verplichte inschrijving in het gasten boek vereischte slechts enkele minu ten. Lorenz kreeg een metalen pen ning, waarna een jongmensch werd geroepen om hem naar zijn slaap plaats te brengen. Zij liepen twee trappen op en ver volgens over een lang, smal portaal. „Zachtjes, alstublieft, alles slaapt al!" vermaande de jongen, terwijl hg schier geruischloos een dubbele deur opende. „Komt u maar mee!" Lorenz volgde rijn gids in een vol slagen duisternis, waaruit hem een walgelijk benauwde slaaplucht tege moet sloeg. Het was de uitwaseming van honderden menschelrjke licha men, de adem uit even zoovele open monden. Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2