Luchtroovers HOITIKA Economischen rechter DE VAN Een duur lamsboufje RADIOPROGRAMMA Strijd cü Overwinning 139. Nauwelijks waren ze los van den grond ot het negertje kwam hard aanlöopen. Daar ging zijfiT prachtige vo gel en hij pioest acJtter- blijven. Hoe kwam hij nu alleen thuis? De vliegmachine werd klei ner en kleiner en hij barstte in snikken uit- Zooiets zou hij nooit in zijn leven meer meema ken. BOTER op bon 03 Van 15 tot en met 23 Jan. 'S-GRAVENHAGE. 14 Jan. De Secretaris-Generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Januari tot en met Vrijdag 23 Januari a.s. bon „03" van de boter- zoowel als van de v'et- kaartj recht zal geven oip het' ge bruikelijke rantsoen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak kun nen houders van vetkaarten, die hun met „03" gemerkte bonnen in de periode van 31 December j.1. tot en met 10 Januari 1942 bij hun sla ger hebben ingeleverd, per twee bonnen een rantsoen gesmolten rundvet,"^ d.i. 200 gram, betrekken. Tegen inlevering van bon 03 van de vetkaart, ter verkrijging van bo ter, zal, als eewöonlijk, een reductie worden verleend van 22V2 cent per 250 gram. Er zijn weer sinaasappelen Zieken gaan voor. Er is een begin gemaakt met den aanvoer van sinaasappels, waar van de eerste wagons, die thans zijn binnengekomen, voor de verpleegd den in de ziekenhuizen in ons land beschikbaar zijn gesteld. Het restee- rende gedeelte zal aan het publiek worden verkocht. Het eerst komen de Rotterdammers aan de beurt, daarna zullen de overige plaatsen worden bedacht. Tengevolge van het moeilijke transport en den duurderen aan koop in Italië zijn de prijzen be langrijk hooger dan die van vóór den oorlog. De groenten- en fruit handelaren, die den verkoop van sinaasappels op zich nemen, wor den eraan herinnerd, dat overtre ding der prijsvoorschriften op de 6trengste wijze zal worden gestraft. De prijs is per 100 gram vastgesteld, doch de sinaasappels mogen per stuk worden aangeboden. De win kelier is echter verplicht op cent naar beneden af te ronden en het gewicht per stuk en den dienover- eenkomstigen prijs ten overstaan van zijn klanten zelf te berekenen. Betaalt het vleesch niet te duur Let op een juiste prijsaan duiding in de slagerswin kels. 1 Vooral in slagerswinkels is het een veel voorkomend verschijnsel, dat de verplichte prijsaanduiding, onvoldoende is, zeer ten ongerieve .van het publiek. Wanneer het vleesch, dat voctr on- middellijken verkoop gereed wordt gehouden, niet zichtbaar is uitge stald, moet een prijslijst worden op gehangen. Maar al te dikwijls ge beurt het, dat deze prijslijsten zoo danig zijn opgehangen, dat zij voor het publiek niet of nauwelijks lees baar zijn. Bovendien is het bij ver schillende contrales gebleken, dat de lijsten de oude prijzen vermel den, waarbij dan als excuus gold: „dat de nieuwe nog niet van het abattoir waren gekomen." De ver plichting evenwel, dat de prijslijst moest worden goedgekeurd en In tweevoud ter secretarie moest wor den ingediend, is met het Ingaan van de nienwe prijsregeling van 1 Januari 1942 vervallen. Voor elke 6lagerij immers zijn thaiis de prij zen dezolfde. Op iederen slager rust nu zonder meer de pliafit te zorgen, dat er een prijsTijst hangt op een plaats, waar zij voor het publiek duidelijk leesbaar is en waarop de prijzen voorkomen, zooals ze in de •dag- en vakbladen zijn gepubli ceerd. Op de naleving dezer voorschrif ten zal een strenge controle worden uitgeoefend en bij overtreding op nalatigheid zal een gevoelig ingrij: pen zeker niet achterwege worden gelaten. Japan koestert geen wraak Tot ingrijpen gedwongen door regeering van Nederl.- Indië. TOKIO, 14 Jan. (D.N.B. De re den voor het optreden van Japan tegen Ned.-Indic, noemde de woord voerder der Japansche regeering de vijandelijke gezindheid der Ned.- Indische' regeering, diev zich als werktuig van Engeland en Ameri ka laat misbruiken. De militaire^ maatregelen van Ja pan, zoo verklaarde de woordvoer der, richten zich echter geenszins tegen de inboorlingen der betrok ken gebieden, nog tegen die lan den, welke onder dwang vijandelij ke handelingen tegen Japan ple gen. De houding van Japan tegen over de inheemsche bevolking blijkt Van alles wat uit dorp eo stad Doodgevallen op 't ijs. De gehuw de arbeider W. Nijenkamp te Raal- te, wilde den weg naar zijn werk zoo kort mogelijk maken en 6tak daartoe een bevroren kanaal over. Hij kwam op het ijs te vallen en wel zoo ongelukkig, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Hij laat een vrouw met negen kinderen achter. Zakkenrollers slaan hun slag. Bij de Haagsche politie is aangifte ge daan dat van een bezoeker van een cafétaria diens portemonnaie, in houdende f400.—, werd ontvreemd. Ernstige vaL De geneeskundige dienst heeft naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage ovèrgebracht, het 11-jarige jongetje G D., dat op een speelplaats van een schopl was gevallen en daarbij een schedelbasisfractuur had opge- loopen. Zijn toestand is ernstig. Bekende molen afgebrand. Een der fraiae molens van de stichting ..Curtevenne' in den Kortenhoef- schen polder is een dezer dagen tot den grond toe afgebrand. Van de molen kon niets worden gered. De molen werd door huurders uit Amsterdam als weekeindhuisie ge brui kt. Ook deze week was dit het geval, en bij hun vertrek lieten zij de kachel brandend achter. Goede ren in de omgeving van de kachel hebben toen vlam gevat met bet noodlottige, gevolg. Doodelijke aanrijding. Gister middag is op den Groote Hilledijk te Rotterdam, alwaar het uitzicht op de treinbaan- door een schutting wordt belemmerd, de 72-jarige A. van den Haterd, door een' passee- rende locomotief gegrepen, tenge volge waarvan hij een schedelbasis fractuur opliep. Het slachtoffer is korten tiid daarop overleden. Handelsgeld gestolen. Door open sluiting heeft men zich toegang verschaft tot een perceel in de Gortmolen in Den Haag. De onge- wenschte gasten ontvreemdden een geldkistje met ruim f. 900.—, zijn de het hr-.ndelsgeld v'an een in het perceel wonende houthandelaar. f Meppeler boot terecht De „Meppel II", vracht- en passa giersboot van de reederij Koppe, die den dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Meppel en die se dert Maandag werd 1 vermist, is gistermiddag gevonden in de buurt van Urk. De twee zusterschepen, de „Friesland^ en de „IJssel" wa ren gisterochtend uit Kampen uit gevaren om het vermiste schip te zoeken. De ..Meppel II" zal mis schien naar Amsterdam, mis schien naar Meppel stoomen. Dit is nog niet bekend. Aan boord be vinden zich eenige passagiers. Nader vernemen wij, - dat het schip gisteravond veilig en wel in de haven van Urk isTrinnengeko- men. Aan boord is alles wel. Ook de beide zusterschepen, de „Fries land" en de „IJssel" zijn in de Ur- kerhaven binnengevallen. Deze beide schepen troffen de „Meppel" in de buurt van Urk aan. reeds uit de omstandigheid, dat de Japansche .troepen b.v. op Malakka en op de Philippijnen zijn verwel komd door de bevolking, die haar bereidheid tot medewerking tot'uit drukking bracht. Tegenover deze bevolking koestert Japan evenmin vijandelijke gevoelens als tegenover alle andere volken van Oost-Azië, die met Japan willen samenwer ken. Deze volken kunnen derhalve van een overeenkomstige behande ling door Japan zeker zijn. Italiaansch Weermachtbericht SOLLOEM VOORTDUREND GEBOMBARDEERD. ROME, 14 Jan. (Stefani). Het 591e Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Gisteren zijn onze" stellingen in den sector Solloem en Halfaya voortdurend hevig door lucht-, land- en zeestrijdkrachten gebom bardeerd. Niets belangrijks te mel den in westelijk Cyrenaica. De Duit- sche luchtmacht heeft met gewel dige strijdkrachten de haveninstal laties en vliegvelden van Derna en Tobroek aangevallen: Bommen van middelzwaar en zeer zwaar kaliber troffen doel, waarbij in de instal laties en opslagplaatsen aanzien lijke schade" werd aangericht en gfoote branden uitbraken. Opeen- hoopingen van tanks en transport middelen werden eveeneens met zichtbare uitwerking getroffen. Twee vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald. Italiaansche escadrilles hebben dank zij' een stoutmoedigen aanval in scheervlucht een sterke vijande lijke colonne bij verrassing vernie tigd: meer dan 25 vrachtauto's be laden met munitie en brandstoffen vlogen in de lucht, een gemotori seerde batterij werd vernietigd en troepenafdeelingen werden uiteen gedreven. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen Malta gebombardeerd. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Het warmte-offensief in Duitschland De inzameling van wol en bont overtrelt alle verwach tingen. BERLIJN, 14 Jan. (DNB.) Mi nister Goebbels heeft vanavond per radio het Duitsche volk het resul taat der wolinzameling medege deeld, dat den voorloopigen uitslag van j.1. Zondag met bijna 11 milli- oen stuks overtreft. Voor den ZITTING VAN WOENSDAG 14 JANUARI 1942. 't Oude lied: frauduleuze slachtingen en frauduleuze tarwe, boonen en erwten. A. Buik, veehandelaar te Zijpe, heeft op 25 Sept: j.1. te Zijpe een lam geslacht en het vleesch in het achterhuis opgehangen, waar het door de marechaussee werd aange troffen. Het was bedoeld voor eigen gebruik. De dokter had hem het gebruik van schapenvleesch aange raden. De Officier vraagt de mini mumstraf van 6 maanden, waartoe beklaagde wordt veroordeeld. P. Honingh, slager te Alkmaar, heeft 50 KG. tarwe vervoerd zonder bewijs. Het was een vriendendienst voor A. Kok, maar Mr. Krabbe, de waarnemend president, begrijpt niet, hoe iemand zich met zulke praktijken inlaat. De straf wordt bepaald op f 100.subs. 20 dagen hechenis, onder verbeurd verkla ring, van de tarwe. A. Kok, buurman van de vo rige, die de tarwe had afgeleverd, zag zich dezelfde straf toegemeten. Goebbels dankte allen, die aan de inzameling hun krachten hebben gegeven, vooral de vrouwen, die de kleeding onvermoeid hebben ge maakt en hersteld. Uit het resul taat blijkt ditmaal nog meer dan bij andere gelegenheden de goed- geefschheid van ons volk, aldus de minister. Leugens! Slechts onze vijanden hebben aan deze zaak een politiek karakter trachten te geven. Als Engelsche kranten enkele dagen geleden schre ven, "dat deze inzameling door het geheeje Duitsche volk verontwaar digd werd afgewezen en dat zij slechts uitvoerbaar was, doordat de politie den voorbijgangers met ge- ,\vekl bontmantels en jassen van het lijf rukte, als de Londensche radio wist te melden, dat Berlijnsclie vrouwen het vertrek der goederen treinen met de wol- en winterarti- kelen naar het front probeerden te beletten door op de rails te gaan liggen, dan bespaar ik mij de moei te daarop te antwoorden. Dergelij ke even gemeene als domme en dwaze leugens veroordeelen zich zelf. Nog vanochtend kwam de Mos- kousche radio met het bericht, dat de inzameling maar een zeer schrar len oogst heeft opgeleverd: in to taal zouden' 22 bontmantels bijeen gebracht zijn. Ook hier - ga ik er niet toe over, het aantal van bijna 4 millioen opgehaalde bontmantels als overtuigend tegenbewijs aan te voeren. Het Duitsche volk heeft van de inzameling, waarvan onze vijanden een politiek dispuut wilden maken, een politieken daad gemaakt. Zij is thans derhalve meer dan een aangelegenheid van gemeenschap pelijke hulpverleening, zij is een overtuigend bewijs voor de vastbe radenheid, waarmee het Duitsche volk bereid is dezen oorlog tot de overwinning voort te zetten. W. Kossen te Oudesluis, Zijpe, heeft 45 K.G.-haver en 99 KG. tarwe vervoerdt. Hij is in dienst bij een molenaar en verricht dit vervoer voor dezen patroon. Van sluikhan del is hier geen sprake. Bovendien gaat de beschuldiging ten aanzien van de haver niet door. Beklaagde wordt daarom vrijgesproken van frauduleus vervoer van haver. Hij - vraagt deze haver terug, die/inmid dels echter reeds verkocht blijkt te zijn. Voor de tarwe ziet hij zich ver oordeeld tot f 50.— boete. J.' de Boer, St. Maartensbrug, heeft kleine partijtjes gerst en tar we vervoerd, gekocht van een on bekenden boer. Beklaagde laat ver stek gaan en wordt veroordeeld tot f 45.of 9 dagen hechtenis. J. v, d. Linde, Wieringerwaard is niet verschenen, evenmin als ge tuige J. Hoogland. Beklaagde heeft afgeleverd 25 K.G. tarwe en ziet zich bij verstek veroordeeld tot f50 of 10 'dagen. Reductie voor geëvacneerden.. J. Cornilje, te-Den Helder, heeft 40 K.G. meel vervoerd, zonder ver- voerbewijs. Als excuus voert hij aan, dat hij hard moet werken en in hoofdzaak van brood moet leven. Dit argument vvordt niet 'aan vaard en gezien de hoeveelheid wordt hij veroordeeld tot f70.— of 10 dagen, waarbij als verzachende omstandigheid Wordt aangemerkt, dat beklaagde is geëvacueerd. A, C. van Dijk, Wieringer waard, zwager van de vorige., heeft om dezelfde redenen wat graan ge smokkeld. De hoeveelheid was wat kleiner, de "straf wordt daarom be paald op f65.of 9 dagen hechte nis. Een raar geval. Klaas Groenveld te Opperdoes heeft erwten, bruine boonen, haver en tarwe vervoerd. Beklaagde is loondorscher en accordeert als re gel per H.A. Soms echter ontvangt hij zijn loon in natura. In totaal heeft hij zoo ontvangen 625 K.G., die hij overigens wilde opslaan voor de Winterhulp. De economische rechter begrijpt hiervan niet veel en laat de twee gedagvaarde getuigen verschijnen. De eerste daarvan, D. Zwaan, zegt, dat het in ontvangst nemen van de door hem afgestane tarwe, in totaal 300 K.G., geschiedde onder bedreiging. Hij had het niet gewild, evenmin als get. J. Meurs, die 200 K.G. erwten als loon had afgestaan.. Gezien de grootte der hoeveelheden, eischt de officier ver oordeeling tot 6 maanden. Uitspraak op 21 Januari. N. Zijp, Langedijk, heeft aan M. J. Maars 50 K.G. grauwe erwten verkocht. Hij zou daarvoor kaas te rug ontvangen. Hij zegt de erwten te hebben genomen van het deel, dat hij voor eigen gebruik mocht behouden. Het feit, dat hij zelf de erwten te&Jde, wordt hem extra zwaar aangerekend en beklaagde ziet zich' veroordeeld tot f 100.— of 20 dagen, na een eisch van f 100. of 60 dagen. M. J. Maars te Noordschar- woude, zag zich in moeilijkheden gebracht door dezelfde erwten, die hij aan een kennis had gezonden, zonder dat dit mocht, maar uit me delijden. De officier wijst er op, dat dit medelijden blijkbaar overbodig is geweest, want de erwten zijn- in beslag genomen en de betreffende man leeft nog. Men dient soortge lijke zaken maar aan de overheid over te laten. Vonnis: f75.of 15 dagen. Geept Otten te Zijpe is niet ver schenen. Hij heeft zich niet bij den dokter aangemeld - voor keuring voor Duitschland en hij wordt ver oordeeld tot 1 week. ARRONDISSEMENTSRECHT BANK TE ALKMAAR. Ongedekte cheques afgegeven. De beoordeeling van Officier en verdediger ten opzichte van den ge detineerden verdachte S. A. uit Den Haag, liep wel zeer uiteen! De Of ficier noemde hem een beunhaas in de maatschappij, die er zijn werk van maakte door het afgeven van ongedekte postcheques zijn mede- menschen te bedriegen. De verdedi ger verhaalde, hoe de man, tegen gehouden door een conservatieven vader, niet kon afstudeeren, een gróssierderijx zonder kapitaal was begonnen, deze opwerkte, later slachtoffer van de omstandigheden werd en voor de eerste maal van zijn leven zich vergreep. Het geval waar hij voor terecht stond, het koopen op een ongedekte cheque van een overhemd en een paar sok ken bij de fa. Du Crocq te Alkmaar, was er overigens een uit vele, totaal had verdachte hier en daar op on gedekte chèques voor een bedrag van f34S6.gekocht. De officier eischte een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Over 8 dagen zal blijken in hoeverre de verdediger succes heeft gehad met zijn verzoek om de uiterste clementie. Tarwe gestolen. Vier arbeiders op de rijksproef- boerderij aan den Nieuwesluizer- weg te Wieringermeer werkzaam, hadden, toen ze vonden dat ze te kprt brood hadden, twee zakken tarwe van de boerderij meegeno men. Tijdens het vervoer werden ze door een marechaussee aangehou-^ den. Het aandeel van de een was* juridisch wat grootcr clan dat van den ander, maar de Officier schoor ze allen over één kam, en eischte tegen G. B„ C. B„ J. P. en W. Z., allen afkomstig uit Heerde en allen niet verschenen, 5 maanden gevan genisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Zwijntjesjager. Juffrouw Tiel uit Julianadorp had in den afgeloopen zomer haar fiets uitgeleend aan een kennis, en deze kwam tot de onaangename ontdek king, dat de fiets ontvreemd was uit qen tent, waar ze het geleende t rijwiel had Neergezet. De dader, ze kere N. ;Sch. uit Den. Helder, werd spoedig opgespoord, maar schitter de gisteren door afwezigheid. De Officier eischte ^olgens thans ge bruikelijk tarief,'1 jaar gevangenis straf. Uitspraak ovèr veertien dagen. YBIJDAG 16 JANDAM. Hilversum I. 416.5 ra. 7.16 Gramofoonmuzlek. 7.46 Ochtendgym nastiek. 7.65 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek;. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.46 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.16 Omroeporkest. 14.00 Haarlemsche Orkestvereniging, solisten en gramofoonmuzlek. IC.00 Bijbellezing. 16.20 Planovoordracht. 16.45 Musette-oricest en soliste. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.80 Voor de Jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 Sportwetenswaardigheden. 13.30 Uitzending voor de Nederlandscbe Ar beiders ln Duitschland. 19.00 Actueel halfuur. 10.30 Oramofoonmuzlek. 19.45 Klaas Aan Beeck en zijn orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 Gramo foonmuzlek. 20.45 Voordracht. 21.00 Ensemble „De Kwintslag". 21.45 B.N.O.: Nleuws-berich- ten. 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" 6f Gramo foonmuzlek. 22.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum n. 301.8 m. 7.158.45 Zie Hilversum .8.45 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Anrhem- sohe Orkestvereenlging (opn.). 10.40 Boekbe spreking. 11.00 Viool en piano. 11.30 Gramo foonmuzlek. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 De Ramblers. 13 35 Gramofoonmuzlek. 13.45 Amabile-sextet. 14.80 prgelconcert en zang. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoon muzlek. 16.30 Voor de Jeugd.' 17.00 Gramofoon muzlek.17.16 B.N.O.: Nieuws-, economlsche- en beursberichten. 17.30 Salonorkest. 18.30 Ket begrip „vrijheid". 18.45 Gramofoonmuzlek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoonmuzlek, 19.45 Reportage. 20.00 Strijkensemble en gra mofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschlkk#i). 21.00 Causerie over het werk van Dr. Jac. P. ThUsse. 21.IJ Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Gramofopnmuzlek. 22:10— 22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hooifdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland. Schagen. - Fred. Groot. Schaden. Alg. reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur Den Helder. feuilleton Dr. Burmesters Roman van Hans Hlrvhammer (N idruk verboden) 25. Lorenz deinsde achteruit, zoodat het jongmensch zich verwonderd naar hem omkeerde. „Aha, die lucht'hier!" zei hij grijnzend. „Dat is alleen maar in het begin! Gaat u maar mee, als u eerst maar in de kooi ligt, merkt u daar niets meer van". Met ingehouden adem drong Lo renz moedig voorwaarts. Ag.n de eene hand werd hij door den jongen voortgetrokken, met de andere tastte hij wantrouwend om zich heen en niet ten onrechte, want meer dan eens kwam hij in onzachte aanra- ,king met een of ander hard voor werp, wanneer de smalle doorgang tusschen de rijen bedden een hoek vormde. Behalve de ondraaglijke atmosfeer was er nog iets, dat het verblijf in deae zaal tot een straf maakte: de groote verscheidenheid van geluiden welke uit de kele* van al deze sla ven do. mensehen onstegen. Het klonk in de heerschende duisternis als een spookachtige symphonie, die in haar onwelluidendheid Iets angstwek kends had. Eindelijk bleef de gids staan. „Hier is uw bed!" fluisterde hij, Bupnesteris hand naar een kooi boven hun hoofd leidend. „U moet eerst uw schoenen uittrekken. Dan klimt u naar boven en kleedt u daar uit. Nou, u vindt het wel. Wel te rusten!" „Merci!" mompelde Lorenz met droge lippen, terwijl de schuifelénde voetstappen van zijn gids zich reeds verwijderden. Hij bukte zich om zijn schoenen uit te trekken, maar op dat oogen- blik voelde hij hoe iemand hem van achteren bij zijn jas pakte. „U kunt hier gerust op den rand van mijn bed gaan zitten". „O, bent u het!" zei Lorenz "met een zucht van verlichting. Hoewel hij met dien Degener nauwelijk een paar woorden had gewisseld, schonk diens presentie hem toch een gevoel van geborgenheid .Hij was nu ten minste niet heelemaal alleen; hij had ierriand, wien hij om raad kon vragen. .„Wordt hier nooit eens gelucht?" „Waarachtig wel! De beide ramen staan open. Er zijn hier wat te veel menschen voor zoo weinig- frissche lucht, maar u zult er wel gauw aan gewend raken". Lorenz stapte nu op den rand van Degener's bed en trok zich met een lcrachtigen armzwaai omhoog. In elk geval een belangrijke vooruit gang, dacht hij, bij de herinnering aan de beide nachten in den Tier- garten. lüj kleede zich uit en langzaam begon hij' de situatie, waarin hij ge raakt was, zoowaar komisch te vin den. Waarom ook niet?- Hij had een dak boven zijn hoofd en een behoor lijk bed om zijn vermoeide ledematen op ui' te strekken. Hij was zoo ge zond al9 een mensch maar z$n kan een bovendien had hij een heerlijk ver trouwen in zichzelf. Ik zal dit Berlijn weten te ver-' overen! dacht hij.. En met dat voor nemen viel hij in slaap. De „dagzaal" was een" ruim, grijs geplamuurd vertrek, waarin vier of vijf rijen ruw houten tafeltjes met de daarbij behoorende stoelen het eenige meubilfeir vormden. In een hoek was een soort, buffet getimmerd. Daarach ter stonden twee vrouwen in nonnen kleeding, die uit groote koperen ke tels een donker getint brouwsel tap ten, dat dopr de bewoners vamhet te huis koffie werd genoemd. Lorenz zat naast Degener aan etn der tafels en mpte af en toe aan, een blikken kroes, waarin hg zyn aandeel uit den koffieketel had ontvangen. „Als je over een klein beetje fantasie beschikt, smaakt dat goedje werkelijk uitstekend!" lachte hij. „Dat is het juiste standpunt!" stemde Degener toe, terwijl hij zijn nieuwen vriend een zak met versche broodjes toeschoof. „Honger maakt rauwe boonen zoet!" Lorenz keek de rijen langs en nam zijn slaapgenooten eens wat nauw keuriger op. Aan lager wal geraak te, gedegenereerde, door de maat schappij verstoeten types. In hun holle, rood omrande oogen lagen wanhoop, berusting en haat. Hoe wel een diep medelijden met deze verworpenen warm in hem opsteeg* voelde hij toch anderzijds, dat een onoverbrugbare afgrond hem van deze pienschen- scheidde. Hg was hier slechts een vluchtige gast en dit bewustzijn schonk hem nieuwen moed. „Ik zal direct op stap moeten", zei hij en iets van zijn •ondernemings geest scheen in zijn toon tot uiting te komen, want Degener keek hem eenigszins verbaasd aan. „Aha, steeds moedig voorwaarts! Luctor et Emergo!" „Waarom niet?" vond Lorenz. „Maar wat ik vragen wou, kunt u me ook zeggen hoe ik in de Klei- straat kom?" Direct na het ontwaken dezen ochtend had hij een idee gekregen. In Berlijn woonde immers de uit gever van dat medische tijdschrift, waarin een poosje geleden een paar artikelen van hem waren opgeno men! Hij was toen nog even in brief wisseling geweest met dien uitge ver, een zekeren professor Hopfelt. De man had hem een paar aanmoe digende brieven geschreven en op meer werk van zijn hand aangedron gen.. Maar toen waren de zorgen daar weer tussohen gekomen en de correspondentie met Hopfelt was gestaakt. Ja, dat ontwaken dezen ochtend! Een oogenblik had een gevoel van afschüw en walging zich van hem meester gemaakt, toen bij het wek ken door broeder Vincent plotseling de geheele zaal in opschudding kwam. Nauwelijks had hy dat zonderlinge tafereel in zich; opgenomen, toen er onder tegen zijn matras werd ge bonsd. Hij boog zich over den rand van zijn bed en keek lacnend omlaag naar Degener, die juist met verma kelijke haast zij£ broek aanschoot. „Vooruit, opschieten!"-riep Dege ner. „Maak, dat je er bij komt! Direct begint de strijd om de waseh- 'plaatsen. Heb je scheergereed schap?" Lorenz antwoordde bevestigend trok zelf ook met bekwamen spoei de noodige kleedingstukken aar grabbelde haastig het scheergereed schap uit zijn actetasch, stroopt zgn mouwen op en klom naar bene den. „Prachtig!" prees Degener. „Kor maar gauw mee, we zijn zoowat d eersten." Op' een drafje liepen zij' tussche de rijen bedden door naar de aar grenzende waschruimte. Een groot zinken gootsteen bevond zich lang de geheele lengtezijde van het vei trek; daarboven waren op regelmï tige afstanden waterkranen aangi bracht. Er bleken inderdaad nog verschi lende plaatsen vrij te zgn en cnmi< dellijk draaide Lorenz, het voo beeld der anderen volgend, de kras open om een dikke straal water c zgn hoofd te doen neerplepzen. „Dat is het eenige opwindenc uur van den heelen dag," hoort hij Degener naast zich proesten. mag u wel wat haasten, over et paar minuten staan er vijf ander* acntór.u te wachten." „Zoo?" lachte Lorenz overmoed en bij boende zijn hoofd, dat de dru; pels in het rond spatten. Wordt yervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2