foeit\£iC>l"y i De Gruyter I Hardnekkige hoest? Siroop Bonnema Moordzaak Peter Ton Eerste getuigenverklaringen ecbfte Koffie zit eojte Koffie iK. DE SCHAGER MARKT Koning Kou speelt den baas Predikbeurten Marktberichten .(Vervolg van de voorpagina.) Volgens verdachte stonden 4 i 5 man politie tegenover 40 a 50 W.A. mannen. Get. E. Duurentijdt beeft gezien dat verdachte zich zeer nerveus ge droeg. Hij hoorde op zejcer oogen- tolik verdachte zeggen: doorloopen. Toen is hij van den hoek Balistraat- •ïavastraat af de Balistraat inge gaan. Even daarna hoorde getuige den agent, die thans als verdachte terechtstaat, roepen: „sabels trek keen." Van dat moment af heeft hij verdachte in het oog gehouden om dat hij meende, dat deze agent de .•leiding had als oudste. Get. werd van alle zijden besprongen en door ,verd. buiten gevecht gesteld. Spoe dig echter stond get. weer op en toen volgde een felle aanval van 'verd. met diens sabel naar het hoofd van getuige, die echter door «ich snel te buigen, dezen slag wist Ie ontgaan. Getuige heeft Peter Ton zien val len, doch hij heeft niet gezien dat deze agent schoot, wel heeft hij 'agent no. 1100 op ongeveer tien me ter afstand zien schieten. De verdediger merkt op, dat vol gens <Jk schriftelijke stukken deze getuige den slag heeft gepareerd met zijn gummiknuppel. Getuige erkent dit. Verdachte: Deze getuige moet ge zien hebben, dat Pape op mijn nek sprong. Getuige: Dat heb ik niet gezien Get. A. D. Kakebeeke heeft dit eabeltrekken waargenomen. Hijzelf heeft dit rustig aangekeken. Voorts heeft hij den agenten verzocht, zich behoorlijk te gedragen. Get. W. H. van Duivenboden zegt, dat de W.A. door de agenten uit de Javastraat naar de Balistraat werd opgedrongen. Er was een volksop. looo, toen de sabels werden getrok ken. President: Hoeveel W.A. mannen in uniform waren er toen? Get.: Ongeveer twaalf. Pres.: Dus de groote volksoploop werd in hoofdzaak door het publiek gevormd. Verdachte: Het publiek heeft zich correct gedragen. Get. F. Piek, 21-jarig commandant van een groep Jeugdstorm, zag, dat een der agenten een revolverschot loste, daardoor Scipio kwam te val len, vervolgens hoorde hij nog eeni- ge schoten. Get. heeft echter niet meer gezien, hoe deze schoten ge lost werden, want toen was hij reeds naar binnen gegaan. Get. W. Pape heeft getracht den verdachte, die met twee handen den revolver vasthield, dit wapen te ontnemen, omdat hij waarnam, dat verd. zich niet wist te beheer- 6chen. Ook het feit, dat verd. den. revolver met beide handen vast hield een zeer ongebruikelijke methode wees daarop. Getuige kreeg toen een sabelhouw van een anderen agent. Verdachte: Omdat getuige mij .van achter was besprongen. Getuige betwist dit ten stelligste. Get. H. Kruyer, agent van politie, •verklaart twee maal geschoten te hebben, nadat hij met palen e.d. was bedreigd. Het gevecht was al in vollen gang toen get. erop af kwam. Get. zag, dat verd. met den «abel sloeg, omdat hij door W.A.- mannen werd opgedrongen. Getuige heeft van voren een schot op Peter Ton gericht, die toen is gevallen. President: Peter Ton is yan ach teren geraakt. Get.: Dat kan ik niet verklaren. President: Is u iets bekend van een instructie aan de politie, na den 14den Mei 1940, om soepel op te tre den jegens nationaal-socialisten? Get.: Zulk een mededeeling is er wel geweest, maar op 7 September toen hem die mededeeling be kend was kon er m.i. geen aan leiding voor soepel optreden zijn. Get. C. Roozenburg verklaart, dat het publiek vrij rumoerig was en dat het voor de politie partij koos door te roepen: „Schieten!'. De politie trad volgens hem aan vankelijk kalm op. Gel. J. M. Waltman, hoofdinspec teur van politie te 's-Gravenhage. verklaart, na diverse andere verkla- Onzuiver bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed Ook Bheumadek ik daar een ge- volg van Rheumatiek die sloo- pende pijn die ontstaat omdat scha delijke zuren zich ophoopen en vastzetten in spieren en spierweef sels, nu bier, dan daar. Rheuma tiek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten die oorzaak weg te nemen, LJ weer krachtig te maken en fit, dat is de taak van Kruschen Salts. De weldadig versterkende uitwerking van Kruschen Salts regelmatig ge bruikt. is een gevolg van de ver hoogde actie van lever; nieren en ingewanden. - Naarmate die wor den aangespoord zuiveren en filte ren ze alle schadelijke zuren uit Uw bloed. Volg toch het voor beeld van die duizenden dankbare gebruikers van Kruschen Salts. Be gin er óók meet Kruschen zal U goed doen. sterker maken, krachtig, flink, vrij van pijn en vrij in Uwe bewegingen. Kruschen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 041. Geef Uw leege Kruschen flacons aan Uw Apotheker of Drogist terug, zij ver goeden per onbeschadigde flacon met deksel resp. 5, 3 of 2 ets naar «rootte. j ringen, op grond van door hem als deskundige verricht onderzoek van de deelen van den in de hersenen van den verslagene aangetroffen kogel, dat het volkomen uitgeslo ten is, dat die doelen afkomstig waren uit een van de drie andere door hem onderzochte politie-dienst revolvers en dat het waarschijnlijk vast staat, dat zij behoorden tol den kogel uit den dienstrevolven van verdachte Bijleveld. Get. De Geyt, agent van politie, verklaart, dat het een gewone volks oploop was. Zijnerzijds werd aan gemaand tot doorloouen. Aan de overzijde van de straat deed zijn collega Bijleveld insgelijks, doch daar lukte het minder. Pres.: Was de lastgeving van den hoofdcommissaris betreffende het optreden der politie, na de veran derde omstandigheden, u bekend? Get.: Ja, daarvan bestond een gra- mofoonplaat, die op de poliiiebu- reaux werd afgedraaid. De groote toeloop van menschén in de Javastraat noodzaakte de po litie met de sabel uit te komen. Toen de W.A.-mannen met stok ken en balken uit hun gebouw aan de Balistraat kwamen, werd van politie zijde tot het gebruiken van de sabel en den revolver overge gaan. Getuige zegt min of meer in de lucht geschoten te hebben, al thans niet op een bepaalde persoon den revolver gericht te hebben. Er was geen tijd meer over om den re volver te richten, doordat gedrang was ontstaan. Get. A. Mons, agent van politie, verklaart, dat aanvankelijk 40 50 W.A.-mannen aanwezig waren in de Javastraat. Get. zeide hen: Men schep. gaat naar binnen". In plaats daarvan werd getuige toegeroepen: „Wij zijn de baas op straat en we hebben met jullie niets te maken." Toen na herhaalde aanmaningen de W.A.-mannen nog niet van de straat af wéren, is gebruik gemaakt van de sabel, waarna getuige ten slotte een revolverschot loste. Inmiddels waren van W.A.-zijde balken, schoppen en bezemstelen voor den dag gehaald, waarmee zij om zich heen schermden. Tenslotte wordt nogmaals de verd. gehoord. Men moet soepeler optreden Op een vraag van den president, welke aanleiding verdachte tot zijn waarschuwingsschot had, ant woordt verdachte, dat W.A.-man nen zijn collega's en hemzelf terug drongen. Een hunner, nl. van der Zwan, kwam met een gummistok voor den dag, waardoor verdachte „op zijn falie" kreeg. Verdachte heeft toen zijn revolver nogmaals afgevuurd, -doch niet op een be paalden persoon gericht. Het was niet zijn bedoeling iemand te tref fen. Pres.: Welken invloed hadden de gewijzigde omstandigheden op U gemaakt? Verdachte: In zooverre, dat wij soepeler moesten optreden. Pres.: Beschouwde u de W.A. als vijand? Verd.: Dat heelemaal niet. Ik be schouwde hen meer als ordever stoorders. Op een vraag van raadsheer Mr. Helb of verd. het inderdaad moge lijk acht, dat Peter Ton door zijn revolverschot in het achterhoofd werd getroffen, antwoordt verd.. dat dit mogelijk is, doch dat hij er geen zekerheid van heeft. Tegen half zes wordt de zitting geschorst tot hedenochtend. THEESURROGAAT UIT DE GOOTSTEEN,,, Het was een wonderlijk ge val in Amsterdam, vonden de buren: dat de gootsteenen een soort van verborgen theesurro- gaatbron schenen te bevatten. Inplaats van afvalwater te loozen, borrelde het bruine vocht naar boven in ononder broken activiteit, De loodgie ter kwam er aan te pas, pu blieke werken werd gewaar schuwd en ten slotte bleek de oorzaak te schuilen in een met een groote hoeveelheid thee surrogaat verstopte afvoerlei- ding bij een der bewoners. Ook de politie kwam het geval ter oore en en achterdochtig als zij nu eenmaal is - deze. zocht verband tusschen een enkele dagen tevoren in de naaste omgeving de Focke Si- monszstraat gepleegde in braak, waarbij tien doozen soepgroenten, zes doozen jus- blokjes en vijf doozen thee-sur rogaat werden gestolen. De betreffende bewoners zei den, een pak theesurrogaat op de trap te hebben gevonden en het grootendeels door de W.C. te hebben gespoeld. Niettemin werd het echtpaar in voorloo- pige hechtenis gesteld. De po litie tracht nog meer licht in deze zaak te brengen. VESTINGWERKEN VAN SOLLOEM ZETTEN VERZET VOORT. Vijand bezet bet kustgebied. ROME, 15 Jan. (Stefani). In zijn weermachtberichi no. 592 maakt 't Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: In de zone van SolJoem heeft het hevige artillerievuur den vijand in staat gesteld het kustgebied te be zetten: onze voornaamste vesting werken zetten het felle verzet voort De Italiaansche en Duitsche lucht macht heeft een drukke verken ningsactie ontwikkeld en met goed resultaat de havenwerken en ver- keerscentra der achterwaartsche verbindingen van den vijand be stookt. Engelsche vliegtuigen wier pen eenige bommen uit iri het ge bied van Tripolis, die echter geen schade van beteekenis aanrichtten en geen slachtoffers maakten. Goe de resultaten zijn verkregen bij de herhaalde aanvallen van de lucht macht op de militaire doelen van Malta. Een Italiaansch convooi, dat door vijandelijke vliegtuigen werd aangevallen, heeft zijn reis zonder noodlottige verliezen te lijden, kun nen voortzetten. Twee der aanval lende vliegtuigen zijn neergestort door het vuur van het afweerge schut getroffen. KOEDIJK. SCHAKEN. Uitslagen wintercompetitie: le klas: W. Wagemaker—K. Houtman 0 H. J. SchutC. Hartog 10 P. Vingerling—N. Verwer 6—1 2e klas: N. v. Loenen—S. Sloothoofd 1—6 3e klas: W. Ol toR. Ploeger 1—0 M, Sloten—F. Wezel 0—1 IMOERDWD, 't is De Gt\uyTEf\'$ kb ff/ e s ur,r,o g/k V- MOEDER AARDE. Zooals wij in onze beeldspraak spreken over „Moeder Aarde", zoo beschouwen sommige Italianen- stammen de aarde werkelijk als een vrouw en er zijn stammen, die mee- nen, dat de aarde de vorm heeft van een vrouwenfiguur. Toen men eens de roodhuiden wilde inwijden in den akkerbouw, weigerden zij de aarde te beploegen, omdat zij meen den, dat; daardoor Moeder Aarde be schadigd zou worden. WIEKINGEN LEELIJKE VAL. Woensdag had de heer M. S. uit Hippolytushoef het ongeluk bij het schaatsenrijden te Den Oever te vallen. Bij deze valpartij brak hij zijn sleutelbeen. SCHAGEN OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris H. J. van Veen te Scbagerbrug, werd in het openbaar verkocht in 't café „De Roode Leeuw" aan de Markt, oen huis met erf en tuin aan de ANNA PAULOWNA ERNSTIGE MISHANDELING. Met mes gestoken. Gisteravond, ongeyeer zes uur, had de jonge R. Wissekerke, die ge- dorscht had op de boerderij van den heer Den Das, aan de Van Evyijckgvaart een mankement aan een tractor met gasgenerator. Toen hij- het euvel wilde verhelpen ston den al spoedig eenige kinderen om hem heen. W. joeg ze weg, daar ge vaar bestond, dat ze zich. zouden branden. Een der kleinen kwam echter weer terug en om aan zijn woorden kracht bij te zetten, gaf W. het kind een draai om de ooren. De vader, een zekere K„ bij wien het kind zich ging bekla gen, werd zoo kwaad, dat hij met een mes op W. afkwam en hem, terwijl hij gebukt bij de generator stond, in den rug stak, waardoor de long geraakt werd. W. draaide zich om en kreeg toen nog een snee over de pols, zoodat de slagader werd doorgesneden. Personen, die ter hulp snelden, bonden den arm af, en voorkwa men daardoor te groot bloedverlies. Dokter Veenis. later bijgestaan door dokter Olree, legde het eerste ver band. Met de ziekenauto van Vis ser werd de getroffene naar het noodziekenhuis van Den Hejder te Julianadorp gevoerd. In eigen auto begaf Burgemeester Mijnlieff zioh mede daarheen om zich ters'ond on de hoogte te laten stellen van den ernst der verwondingen. Direct ope ratief ingrijpen had gunstig resul taat. zoodat, hoewel heide wonden levensgevaarlijk waren, indien zich geen complicaties voordoen, op her stel gehoopt mag worden. De dader dadelijk iu verzekerde bewaring gesteld, iw—oa. - SCHAGERBEUG. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermiddag was men in de werk plaats van den heer N. Ligthart al hier bezig een gasgenerator van een vrachtauto „aan te maken". De heer Ligthart Sr., die even naar buiten was geweest, en daarna de werk plaats weer binnenkwam, nam ko lendamp waar en riep de in de werkplaats aanwezige personen toe, zoo spoedig mogelijk de werkplaats te verlaten. Hieraan werd direct gevolg gegeven, doch dit kon niet voorkomen, dat de chauffeur van de vrachtauto bij de deur van de werkplaats bewusteloos neerviel. Nadat hij ongeveer 10 minuten in de frissche lucht was geweest, kwam hij weer bij. Behoudens een flinke hoofdpijn heeft geen der hier bij betrokkenen nadeelige gevolgen van dit gebeuren ondervonden. Wan neer de heer Ligthart echter niet toevalligerwijze nar buiten was ge roepen zouden de gevolgen van ern stiger aard zijn geweest. DE IJSBAAN. Door de zorgen van de ijsclub „De Eendracht" is Donderdag de Groote Sloot tusschen de groote brug en de voormalige trambrug voor de ijsiiefhebbers berijdbaar ge maakt. ALKMAAK ALKMAAR VODB DE RADIO. In veryojg op ons bericht van gis Ieren kunnen wij thans med.ede.ejcn dat Zondagavond in de rubriek „Spiegel van de week" enkele ge deelten fier 8 Octeberrey.ue zullen worden uitgezonden, Nes, gemeente Schagen, tezamen groot 9.16 Aren. De verkooping ge schiedde ten verzoeke van den eige naar, den heef C. D. Hujberts al hier en het perceel is thans in huur a f3.— per week b'ij den heer P. Vos. Het hoogste bod kwam .van den heer J. de iWt Sr. aan de Nes en bedroeg f3100.—. Bij den afslag die nu volgde, werd niet gemijnd, zoodat de Wit voor het geboden be drag kopper werd. WEINIG AANVOER EN WEINIG BELANGSTELLING. Voor de Centrale waren gisteren slechts 50 stuks aangevoerd. Door het koude, vriezende weer, zag men nu geen kalfkoeien op de markt. Ook weinig geldekoeien aangevoerd deze handel was dan ook zeer kalm. Over tijdkoeiea viel nu niet te sehrijven', zoo goed als nie. aan gevoerd. De vaarzen waren ook niet heel erg in'trek. Voor de Centrale waren er 26 nuchtere en 3 graskalveren gele verd. O verhouders voor de vrije markt golden van 36—52 gid. Die van 52 gld. waren heele beesten. Handel vanzelfsprekend /eer gering. In de bokken en geiten was de handel behoorlijk, tot f50.geno teerd. De handel jn sphrammen was zeer kalm, hoogste not.eering f 35—, Big g,en prijshoudend; heel gewone handel. Konijnen redelijk en kippen wilden ze weer koppen. Deze keer bezoek en .aanvoer niet te groot. DENKT AAN DE SCHOENEN RUILBEURS. Dezen middag van 3—4 uur nm. zal wederom het Winterkleeding- comité in het Ejerveilinggebouw aan de Dorpen te Schagen zitting bouten om schoenen in ontvangst te nemen en reeds ingeleverde schoenen weer uit .te deelen. Het comité beschikt reeds over een aardige voorraad schoenen, zoodat er werkelijk wel iets te krij- gen is als men verlegen zit. Kijk daarom nog eens of U niets bruikbaars in te leveren heeft en gaat naar de schoenenruilbeurs, wellicht dat U dan voor een paar schoenen die U of Uw huisgenooten niet meer passen, een paar passen de schoenen terug krijgt. ZONDAG 18 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voori», 10.30 UW, Ds. Kap- teyn. Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Bevestiging* van ker ke raadsleden. Oudesluis en Scbagerbrug, geen dienst, Eenjgenbrrg. Petten en Zuid-Zijpe, geep dienst, Julianadorp, voorm- 10.30 uur. Ds. Van Wichen. Callantsoog, voorm- 10.30 uur, Mei. K. van Priroroeien, Wiering.erwaard. geen dienst. Voorm- JL30 urn* Zondagsschool in dg school. Haringbuizen, v.oorm. 10,30 uur. Ds. y, Bi een ep, Bevestiging van kerkeraadsleden (in de consisto rtekamer). Kolhorn, nam, 2-30 uur. Ds. Yan Biemem Beyeetiging van kerke raadsleden (in d« consistorieka mer). Oude Niedorp, voorm. 10.30 uur. Ds. de M<ooy. Heerhugowaard, nam, -2,30 UW, Ds. de Mooy. Veefthuizen, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, voorm. 10,30 uur, Ds. Nell. Noordscharwioudc. geen dienst. Winkel, geen dienst. Dirkshorn, nam. 3 uur, Ds. NeiJ. Anna Paulowpa, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Hippolytushoef. voorm. 1030 uur, Ds. Van Beek. Don Oever, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Hiddenmeer, voorm. 10.30 uur, Ds. Meijer Pree8. M:erinserwerf. nam, 2.30 uur, Ds. Meijer Prees. Hoogwoud. -voorin. 11 uur. 'Ds. Kreb. Bevestiging kerkeraads leden. Spanbroek/Opmeer, geen dienst, Doousgezlnde Gemeente. Barsjroerhort}, voorm. 10.45 uur. Ds. Oo'derhaan. Nieuwe Niedorp. voorm. 16.30 uur Mei. T. Rothfusz, Proponente Amsterdam. Hjppolytushoef. geen dienst, Gcref. Kerk. Schagen. voorrp. 10 uur ep n«m 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mve hulpprediker. Kolhorn, ovorm. 10.30 W. Ds. VJsch Bed, H. Avondmaal. Heden overleed, tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, J. C. K ossen in den ouderdom van bijna 73 jaar Schagerbrug: A- KOSSEN-Bregman. Schagen: G. PRONK—Kossen. C. J. PRONK. ADA. Schoor!: A. KOSSEN-fielhorsf. Schagerbrug. 16 Jan. 1942. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 19 Januari a.s., n.m. 2 uw te Sint Maartensbrug. Te koop: Een paar SCHAATSEN, Noren. m. 44. H. TIEBIE, Kal- verdijk. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Na betrachting. Evangelisatie. Schagen. voorm. 10.15 uw, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 40.30 uur en nam. 3.30 uur. de heer Boon. 6chagerbrug, voorm. 1630 uur e* nam. 2.3Ó uur (in het gebouw) de heer F. van Ro&suhj.. Nieuwe Niedorp (gebouw Njed. Herv. Kerk) voorm. 10 uur. sa, men kom sL Schagerbrug, Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst Oir. Jongemannen- vereen. in het. EvangeJisatiegeb. Bergen (E. V. .Maranatha"). vw. 16.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Vrije Evaag. Garot Gaai. Alkmaar (Doelenstraat J5). voonn. 10.45 u. en nam. 5 uur. Ds. Ruijfe. The Star of Hops NLisa'.on. Julianadorp. voorm. 16 u. en aam. 4 uur. de heer A. Besselaar, van Amsterdam. SCHAGEN, 15 Jap. Aanvoer: 19 geldekoeien (magere) f 350—400, 50 idem (vette) voor de Centrale). 6 vaarzen f 290325. 26 nuchtere kalveren voor de Centra le, 56 vette schapen voor de Cen trale. 11 overhouders f 36—52, 11 hokken en geiten f 3050. 7 mage re varkens f 3036, 13 bieden f 12 —20, 1,00 konijnen f 1—6. 8 kippen f 2—3.50. BR. OP LANGENDTJK. 15 Jan. Aanvoer: 750 Ka. uien I 5.30, stek f 4.10, 400 Kg, wi.tl.of. NOOR DSC. H A R WOUDE. 15 Jan. Aanvoer: 600 Kg. roode kool 6.30, 45500 Kg. gele kool f 4.20. 1000 Kg. groene kool f 6.30. 4200 Kg. uien: A f 5.30. B f 4.20. WARMENHtJfZEN. f4 Ja». Aanvoer: 1050 Kg. uten f 5.30. 320 Kg. roode kooi f 6.30, 200 Kg. peen f 3.90.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3