Competitie beschouwing Groofe nationale wedstrijd te Schagen Roos favoriet op de 509 meter BILJARTEN Kampioenschap van Nederland eerste klasse NEDERLANDSCHE OMROEP SCHAATSEN DE 1500 METER DOOR VAN HOORN GEWONNEN. Gistermiddag werd een groote na tionale wedstrijd voor amateurs gehouden op de ijsbaan te Schagen Een felle wind joeg over de baan toen de 43 deelnemers aan don 6tart verschenen en de rijders had den zwaar werk. daar tegen op te tornen. De tijden, die gemaakt werden, zijn dan ook ver van'goed.' Zelfs een rijder als Roos zag geen kans. de 500 meter in minder dan 51 sec. af te leggen. Bovendien kon den velen zich in de eerste bocht, waar de wind dwars op stond, niet houden en maakten een buite ling. Onder deze ongelukkigen be hoorde ook de aankomende ster v. Hoorn uit Zaandijk, die verleden jaar op de nationale kampioen schappen te Bergen zoo'n goed fi guur sloeg. Op de 1500 meter was ihii gelukkiger. In een machtigen spurt snelde hij langs den baan en met zijn 2 min. 50.1 sec. bleef hij ruim twee seconden onder Roos, die men reeds algemeen als win naar op dezen afstand gedood verfd had. Spannende ritten werden er wei nig te zien gegeven. Alleen Boon- acker en L. A de Koker ontliepen elkaar niet veel. Met een verschil van slechts Vz sec. moest Boon- acker de vlag strijken. Deze Scha- genaar is sedert verleden jaar be hoorlijk bijgekomen. Het nemen van de bochten kost nog te .veel tijd. doch bij flink trainen komt dat nog wel. Op fraaie wijze wist J. A. Roos, de overwinning op de 500 meter in de wacht te slepen en hoewel zijn tegenstander weinig kamp gaf, maakte hij ondanks den sterken wind den tijd van 51.1 sec. De jonge Muts uit Jisp deed echter niet veel voor hem onder met zijn 52.4 sec., terwijl ook Ekelschot er met 52.5 sec. niet ver boven bleef. Zeer spannend beloofde de strijd te worden tusschen Avekotte en v. Hoom, doch jammer genoeg kwam v. Hoorn in de bocht te val len, waardoor hij den tijd van 60.4 sec. maakte. Strijbis uit War- menhuizen bleek nog niet los te zijn gekomen. Over de 500 meter had hij 63 sec. noodig. Op de 1500 meter ging het beter en plaatste hij zich op de 7e plaats met 2 min. 58.4 sec. De Wieringer S. P. Lont, die se dert kort in de amateursklasse rijdt, voelde zich op den korten afstand reeds vrij goed thuis en nestelde zich met 54.8 sec. op de zevende plaats. De 1500 meter lag hem niet zoo goed en hier moest hij zich met de veertiende plaats tevreden stel len. Akerboom uit Bergen reed niet in den vorm, die we van hem ge wend zijn, hoewel deze stoere rijder zich, evenals Strijbis, beter op de lange afstanden van 5 en 10 dui zend meter thuis voelt. Op de 500 meter maakte hij den tijd van 55 sec., terwijl hij de 1500 meter in 2 min. 57.2 sec. aflegde. Ook v. d. Kommer reed niet, zoo als we hem verleden jaar in Nieu we Niedorp zagen. Scheer bewees wederom op de lange afstanden beter weg te kun nen komen, dan op de 500 meter. In de eerste ronde eindigde hij met den tijd van 55,5 sec., als 24ste, doch op de 1500 meter bezette hij met 2 min. 56 sec. de vierde plaats. Vermeldenswaard was nog het rijden van de dames Strijbis en Borghart. Hoewel zij niet tegen el kaar uitkwamen, ontliepen de ge maakte tijden elkaar niet veel. Na afloop van den wedstrijd trok ken rijders en bestuur naar „De Gouden Engel", waar de uitslag be kend gemaakt werd. Die luidde als volgt: 500 Meter: 1. J. A. Roos, Amster dam 51.1 sec.; 2. L. Muts, Jisp, 52.4 sec.; 3. Th. Ekelschot, Amsterdam 52.5 sec. 1500 meter: S. v. Hoorn, Zaandijk 2 min. 50.1 sec.; 2. J. A. Roos, Am sterdam 2 min. 52.4 sec.; 3. L. Muts, Jisp 2 min. 54.8 sec. BERGEN. IJSSPORT. Bergen geniet weer volop van on ze mooie echt Hollandsche winter sport. Op de spiegelgladde banen van de B.1J.V. aan den Kerkedij'k ziet men oud en jong zwieren en ook krabbelen op de gladde ijzers; een ieder vermaakt zich. Alleen de huismoeders zullen wel eens min der ingenomen zijn met Koning Winter: de gezonde ijssport geeft gezonden eetlust, maar... hoe al die grage magen 's avonds tevre den te stellen? Zondag zal het weer extra druk worden. Het bestuur van de Ber ger IJssport Vereeniging heeft na melijk in overleg met het Hoofd bestuur van den Ned. Schaatsen- rijdersbond besloten tot het houden .van proefwedstrijden. Rijders van 15. 16 en 17 jaar zul len elkaar bekampen in de 2e klasse A en jongelui van 18 en 19 jaar in klasse B. Soortgelijke wed strijden zullen op meer plaatsen in ons land worden gehouden en de beste rijders zullen in de gele genheid gesteld worden zich ver der te trainen. Dus... het beste beentje voort Bonnendiefstal in 't groot B. H., een jongmensch van 19 jaar uit Mill. als kantoorbediende in functie bij het districtskantoor van den Wederopbouw, dat gister voor de Bossche rechtbank terecht stond. was vroeger in dienst van de gemeente geweest en als zooda nig was hij nog steeds in het bezit van een sleutel van de kluis op 't gemeentehuis. Voor Mill beteekent. dat niets bijzonders, want zooals ter zitting bleek, zijn er in dat plaatsje tal van personen die een dergelijken sleutel hebben; de sleu tel brandde in zijn zak en op een kwaden dag stal hij uit de kluis een groot aantal distributiebeschei den, n.1. 162 boterkaarten, 100 bon- boekjes eri tienduizenden brood bonnen. Het ging dus en masse. Om zoo weinig mogelijk risico te behoeven t.e nemen, begroef hij de waardevolle paperassen in een tromel in een tuin. Kort daarop heeft hij de bonnen voor een luttel 'bedrag verkocht. In verband met de gunstige re putatie van R. eischte de Officier tegen hem een gevangenisstraf van slechts zes maanden. ZONDAG GEEN VOETBAL EN HOCKEY. Naar wl] van dé zijde van den Nederlandschen Voetbalbond ver nemen zijn alle voor Zondag a.s. vastgestelde competitiewedstrijden afgelast. Naar de Nederlandsche Hockey- bond mededeelt, zijn alle voor Zon dag a.s. vastgestelde competitiewed strijden afgelast. Overdracht van drankvergunningen Bij besluit van den Secr.-Gen. van het Dep. van Sociale Zaken is een wijziging aangebracht in de Drank wet, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen tot overschrijving van vergunningen en verloven A, die ten name staan van naamlooze vennootschappen, dié, ingevolge het Liquidatiebesluit 1941 zijn opgehe ven. Van der Pol vestigt tweede record in dit tournooL Gisteravond werd het biljarttour- nooi om het kampioenschap van Nederland, eerste klas groot-biljart, anker kader 45/1 te Rotterdam voortgezet, met de partijen Swee- rinq—Godderie en v. d. PolDr. Vos De strijd tusschen de twee Rot terdammers was aanvankelijk het aanzien niet waard. Na 10 beurten noteerde v. d. Pol niet meer dan 50 en ook zijn clubgenoot zag geen kans daarboven uit te komen. Toen kreeg v. d. Pol het echter op zijn heupen. Het eene tiental volgde op het andere. Steeds hield hij den bal in goede positie en zoo gingen de 100 op. Het record van de hoogste serie, dat op naam van Sweering staat met 133, kwam in gevaar. On der ademlooze stilte ging v. d. Pol onverstoorbaar verder. Hij over schreed de 133 en het werden er 152, waarmede hij twee Nederland sche records in dit kampioenschap op zijn naam bracht. Hij maakte tenslotte met 15 beurten de partij uit, zoodat hij, ondanks zijn slechte begin, toch nog een gemiddelde van 20 kon laten noteeren. Zijn tegenstander Vos bleef op nieuw ver onder den middelmaat, want zijn gemiddelde was slechts 3.46. Sweering had met Goderie niet de minste moeite. De slotpartijen van den eersten ^en huis zonder radio is als een man mei een blinddoek, voor wien schalten van kennis, genol en ontwikkeling ver borgen blijven. Houd daarom Uw radio in eere en luister naar de veelzijdige programma's van den Omroep, die voortdurende bron van ontspanning, voor alle leden van het gezin; vooi alle deelen van ons volk. Uw huis kamer zal er gezelliger, Uw leven rijker door worden. De „LUISTERGIDS", het nieuwe goedkoops programmablad van den Nederlandschen Omroep is U daarbij een onmisbare weg wijzer. Abonneer U en hij wordt U on middellijk toegezonden. Abonnementen op te geven aan: Adm. v. d. „LUISTER- GIDS", Keizersgracht 107, Amsterdam. dag gingen resp. tusschen de Leeuw en Jacobs en Gehrels en van Loon. De uitslagen luiden: v. d. Pol Dr. Vos 300 52 15 15 152 19 20 3.46 Sweering Goderie 300 55 12 12 88 23 25 4.58 De Leeuw Jacobs 300 40 13 13 86 13 23.07 3.07 Gehrels j.'Van Loön 300 254 42 42 40 28 7.38 6.04 ENGELSCHE KONING NAAR AMERIKA? LIVORNO, 15 Jan. (Stefani). Het blad Telegrafo meldt, dat pre sident Roosevelt koniqg George van Engeland tot een bezoek aan de Vereenigde Staten zou hebben uit- genoodigd. Hieraan knoopt het blad de vol gende onmerking vast: Na bezoek ontvangen te hebben van den Brit- schen ministerpresident, denkt de dollarddictator er niet over dit be zoek te beantwoorden, maar roept hij den souverein. Overigens ligt het wel in de lijn, dat het Britsche staatshoofd ook naar Washington gaat, nu zich daar het opperbevel bevindt van alle geallieerde strijd krachten en men slechts wacht op het oogenblik, dat daar de hoofd stad gevestigd wordt van het Brit sche wereldrijk. Voet&al Nu de vorstperiode haar in trede heeft gedaan, kunnen we ons eens wijden aan een over zicht der gespeelde wedstrijden en tevens aan de verdere kan sen van de eerste klassers en onze clubs in het bijzonder. Wanneer v/jj de verschillende standen der competitie eens nader bekijken, dan valt het allereerst op, dat we reeds in een ver gevorderd stadium zijn gekomen, doch daar naast, dat de candidaten voor de eerste plaats zich /rij wel allen gereed maken voor de laatste krachtsinspanning. In de eerste klasse heeft ADO in district I nog steeds een behoorlijke kans al spreekt DWS toch vrij onverwacht een woordje mee, want weten de Spaarndammere in Den Haag te winnen, dan tellen ze zelfs nog be hoorlijk mee, daar ADO nog naar zijn grootsten vijand DFC moet, wat dus nog lang geen winst betee kent. In de onderste regionen gaat de strijd tusschen DOS en EDO. De Haarlemmers hebben nogal met spelers te kampen hoewel Wille reeds is teruggekeerd en ook Schij- venaars waarschijnlijk dit goede voorbeeld zal volgen. Na een sportief besluit eenerzgds volgde dus weer een antwoord in denzelfden geest, in den vorm van het weer lid worden van Wille. Het District II is geweldig span nend geweest en nog zelfs, hoewel er practisch gesproken nog drie clubs over zijn voor den begeerden titel n.1. Blau Wit, HBS en RFC. De Amsterdammers hebben de beste papieren, doch ontvangen nog HBS en gaan nog bezoek bij RFC, zoodat dus nog van alles mogelijk is. Da?r komt bij dat Stijger, de zoo juist ontdekte linksbinnen, weer naar zijn oude vereeniging De Volewijckers gaat en de Amsterdammers dus, sportief gesproken, hem aan den kant moeten zetten. Het zal ons interesseeren, wat hier het 'vertocp van wordt. Onderaan wordt 't Gooi vrij zeker de dupe. In het derde district gaat het tusschen AGOVV en Quick, twee onbekende candidaten van de laat ste jaren in ieder geval, want de Nijmegenaren hebben, als we ons niet vergissen, vroeger al eens meer een rol van beteekenis gespeeld De geheelonthouders staan twee punten voor en het ziet er naar uit, dat zij deze niet meer afstaan. Tubantia staat hopeloos onderaan en zal zich dus direct, tegen... Go Ahead, die vier punten voor staat, moeten ver dedigen. Het Zuiden is, wat de spanning be treft, een copie van district II. Eind hoven heeft steeds een rol gespeeld en staat nu zelfs bovenaan, doch BW, Willem II, NAC, MW en Spekholzerheide tellen nog allen mee, waarvan vooral de Tilburgers met een zwak eindprogramma een serieuze kijk krijgen. NOAD sluit de rij, maar moet nog G wedstrijden spelen en is dus voor hen alles nog mogelijk. Heerenveen heeft in het Noorden onbedreigd de leiding en zal deze niet meer afstaan ook, zoodat het kampioenschap een kwestie van tijd is. Het zal ons benieuwen wat Lenstra c.s. in de kampioenscompe titie presteeren. Onderaan is de spanning nog groot, want 6 clubs komen nog voor de fatale plaats in aanmerking; o.i. zal het wel een Sneeker vereeniging worden. ONS DISTRICT. In de tweede klasse A gaat RCH stevig aan den kop en slechts een inzinking van beteekenis brengt ZFC nog in den strijd. Onderaan is het echter spannender en theore tisch komen '".aarvoor nog zeven clubs in. aanmerking, temeer daar hier twee clubs voor de onderste plaats in aanmerking komen. Ook HR.C moet even uitkijken, hoewel, voora' in de thuiswedstrijden tegen WFC, Santpoort en KFC, nog wel eenige punten te voorschijn komen, daarentegen moet vooral tegen de Boys en West-Frisia uit, minstens een gelijk spel behaald worden. De tweede klasse B is, zoowel aan den kop als de staart spannend, waarbij zes clubs zijn betrokken. In Amsterdam zou men graag nog een eerste klasser willen hebben in Noord, daar dan alle windstreken in Amsterdam vertegenwoordigd zijn, n.1. Ajax in Oost, Blauw Wit in Zuid en DWS in West. Vandaar dan ook dat Volewijckers altijd op een groote belangstelling kan rekenen en die ook volkomen waard is. Zij staan niet alleen gunstig op de ranglijst, nl.. één punt achter HVC, doch spe len daarnaast een perfect partijtje voetbal, dat altijd een interessant schouwspel is. Volewijckers heeft een bijzonder zware afdeeling, met OSV meegerekend 10 derby's, en desondanks hebben zij uit de thuis wedstrijden tegen Vriendenschaar en HVC voor den boeg nog een pracht kans. Alleen naar OSV toe zal niet meevallen, de Oostzaners wonnen in Amsterdam ook al met 10. Zee- burgia, Volendam en Hilversum sluiten de rij, waarbij vooral de Am sterdammers uit de Indische buurt het zwaar zullen krijgen. In 3 heeft Hollandia na een weifelend begin zich keurig hersteld en nadien geen wedstrijd meer ver loren, doch daar ZVV, onder leiding van Anderiessen, ook weinig verlies- punten opliep, bedraagt de voor sprong nog maar twee punten, wat dus een aantal is met een spannend slot in zich. Toch houden we het op de roodwitten uit Hoorn, die de Ze^mdammers nog thuis ontmoeten, en dus een kans krijgen hun tweede klasseschap, dat een jaar of 8 terug zoo onverdiend verloren ging, te herwinnen. De tweede Hoornsche vereeniging staat onderaan met VVZ en eigenaardig genoeg was het juist Always Forward, dat Hollan dia eenmaal wist te kloppen. Ook DTS en Succes zijn nog niet veilig, hoewel beide clubs zich straks o.i. toch wel zullen redden. De derde klasse B Is, ofschoon er nog maar vier wedstrijden gespeeld moeten worden, bijzonder spannend en zes clubs hebben nog een kans, waaronder ook onze vertegenwoor digster „Helder". De witjakken staan wel op de zesde plaats, doch i hebben verreweg het makkelijkste programma, n.1. Bloemendaal en Kinheim uit, terwijl Schoten, Bever wijk en DEM nog naar Den Helder komen. Daarnaast ontmoeten de tegenstanders elkaar onderling nog, zoodat de kans dus nog lang niet verkeken is, integendeel, als Helder zelf nu maar voor vijf overwinnin gen zorgt. De onderste helft wordt vertegenwoordigd door DEM, Rip- perda en Bloemendaal, zoodat dus ook hier nog spanning genoeg is. De vierde klasse A vertegenwoor digt onze laatste district-clubs en ook hier is de spanning nog volop aanwezig. BKC heeft de leiding al weer eenigen tijd, nadat eerst Wa tervogels een tijd lang van zich heeft doen spreken. Maar ook Oude- sluis en vooral Schagen tellen nog behoorlijk mee en hoewel het van zelf anders kan loopen, houden wtf het nog steeds op Schagen, dat on getwijfeld het beste elftal heeft. Wieringrwaard doet het niet best, hoewel er nog wel onderuit te ko men is. De vierde klasse B heeft een strijd tusschen WW en Nieuwe Niedorp; ook hier is nog van alles mogelijk, hoewel eerstgenoemde 2 punten voor staat. In de res. 2e klasse A geeft het debuteerende Helder 2 een aardig jaar wég, met zelfs nog een kans op het speleii van promotie-wedstrij den, zjj staan 6 punten achter, doch de leiders, Stormvogels 2, moeten nog 7 wedstrijden spelen, waarvan éénmaal tegen Helder 2 en Ajax 3. HRC 2 doet het veel minder goed en het spelen van degradatiewed strijden is bijna niet meer af te wenden. Toch zien we dit verloop niet pessimistisch in, daarvoor zijn de roodjakken te vurig van geest. Al met al kunnen we dus tevre den zijn en hebben we nog behoor lijke troeven in ons district voor handen, waarbij we denken aan Helder 1 en 2, aan Schagen (Oude- sluis of BKC), aan Nieuwe Niedorp en dan aan Racing 2 vanzelf om het veege lijf te redden. De vorstperiode kan kort du ren, al wordt het daarentegen zoo langzamerhand gewoonte dat het een paar maanden duurt, waarmede onze voetballers ter dege rekening moeten houden, door deze periode toch in ieder geval te benutten met In-door training of theorie-avonden.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 4