Economisch rechter H01TIKA Luchtroovers Brandende kwesties AKKERTJE „Heusche en schijnbare anti's Strijd en Overwinning Voor den van Maandag 19 Januari 1942. CLANDESTIENE HANDEL IS RISKANT. Zware straffen uitgedeeld. Witte boonen, bruine boonen, tar we ziedaar de artikelen, die blijk baar zulk een strafbare aan trekkingskracht op de menschen vermogen uit te oefenen, dat bij kans de geheele zitting van heden was gewijd aan de berechting van gevallen van frauduleus vervoor er van. Zooals steeds waren er verschei- nen, die waren 'betrapt met kleine re hoeveelheden van 5 tot 10 Kg., maar die zich daarvoor lang niet malsche straffen zagen opgelegd, varieerend ongeveer van f 20 tot k f 30. Berouw kwam na de zonde! J. C. Blaauw, St. Maartensbrug, geeft toe op 27 Oct. j.1. 25 Kg gerst te hebben verkocht. De gerst was door hem zelf geteeld en de kooper had ze willen gebruiken als kippen boer. Verd. meende, dat, waar het «en oude partij betrof, verkoop wel mocht geschieden. Mr. Krabbe merkt op,' dat verd. heel gunstig bekend staat, maar dat hij zich bier heeft schuldig ge maakt aan een feit, waarop als mi nimumstraf staat 3 maanden ge vangenisstraf. Verd. zeide in volkomen onschuld te hebben gehandeld, de voorschrif ten echter zijn dwingend en zoo zag hij zich tot dezen straf veroor deeld. Hij is zeer onder den indruk, maar, aldus^ Mr. Krabbe, er was niets aan te doen. Het zou beter zijn geweest, indien hij zich wat vroe ger had bedacht en de handeling, waarvan hij toch wist, dat ze straf baar was, had nagelaten. P. van der Slikke, dorscher, te Den Burg (Texel), wordt er van beschuldigd 57 ICG. rogge te heb ben verkocht aan Jan Pronk te Broek in „Waterland. De prijs is circa f 0.30 per K.G. geweest, wat heel hoog wordt gevonden. Mr. Krabbe merkt op, dat het een ge luk voor hem is, dat hij zelf geen teler is. Het betreft rogge», die bij het dorschen is overgebleven. Hij hoort f 150.of 20 dagen te gen zich eischen en aangezieh Mr. Krabbe weinig schuldbesef bij hem meent te ontdekken, terwijl verd. financieele omstandigheden goed zijn, wordt hij veroordeeld overeen komstig den eisch. Tj. Groot te Nieuwe Niedorp, landbouwer, heeft aan zijn broer C. Groot te Schagen afgeleverd 1G K.G. tarwe en 9 K.G. tarwemeel, zonder toewijzing. Mr. Krabbe ■merkt op. dat alleen door het feit, dat de tenlastelegging is. gelijk die is, aan principale gevangenisstraf ontkomt. Groot voert als excuus aan, dat zijn broer kluizenaar is en anders geen eten zou hebben ge had. Dit wordt door den economi- 6chen rechter betwijfeld én Mr. de Bruyes Tack vraagt of zijn broer thans nog leeft. Waar dit wel het geval blijkt te--zijn, meent hij, dat verd. argumentatie onzin moet zijn, Immers, zonder eten had zijn broer dood moeten zijn. Verd. itfordt veroordeeld tot f50 ©f 10 dagen, evenals zijn broer C. Groot, die verstek heeft laten gaan. De gevolgen van domheid.* P. C. van Straalen te Heerhugo. waard heeft in September 175 Kg., tfirwe vervoerd van het land haar zijn honing. De tarwe was afkom stig van het land van N.^ van Straalen en P. H. Overtoom. De Officier vindt het een enorme par tij, grooter dan waarmee hij tot dusverre ooit te doen heeft gehad. Van Straalen voert ter ontlasting aan. dat bij een gezin heeft van 9 personen era zwaar werk verricht. De excuses worden niet aanvaard. Hij is niet de eenige in Neder land ,die zwaar werk verricht. De eisch luidt f 500.terwijl veroor deeling volgt tot f 350 of 40 dagen. Nic. van Straalen. Heerhueo- waard, die als telér heeft afgele verd en die een delict heeft be— De toeslag op iovaliditeits- en ouderdomsrente De persdienst van hetN.V.V. schrijft: In de dagbladen van 20 Augustus 1941 is een bericht gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat de Rijksverzekeringsbank aan al de genen. die recht hebben op toesla gen op hun invaliditeit^, of ouder domsrente. voortoopig alvast een toeslag van 25 heeft verleend. De bank doet al het mogelijke om de toekenning en de uitbeta. ling van den meerderen toeslag, waarop velen bovendien nog recht hebben, zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Men moet echter bedenken, dat het hier on geveer 260.000 personen betreft, omtrent wie bij de gemeente-secre tarieën moet worden nagegaan of zij gehuwd zijn en zoo ja, of zij en hoeveel kinderen zij hebben; Dit alles moet de bank weten voor de uiteindexïjke vaststelling van het percentage van den toeslag. Schrijven adn de Rijksverzeke ringsbank over het uitblijven van den toeslag op d« renten heeft geen nut. Men vertraagt hiermede de afwerking van de zaken. DE ZAAK TEGEN KAPITEIN - VERWET. Donderdag a.s. zal de rechtszaak tegen den kapitein Verwey, die zich te verantwoorden zal hebben voor door hem gepleegde- hande lingen tijdens de oorlogsdagen, door het Vredegerechtshof in behande ling worden genomen. In verband met het zedenkwetsende karakter dezer zaak, zal de behandeling met gesloten deuren plaats vinden. Samenstelling brood wordt gewijzigd Prof. Sleeswijk schrijft aan de Tel.: Spoediger dan ik had verwacht, is er wederom een wijziging ge bracht in de samenstelling van ons broodmeel. Naar ik verneem, wordt sedert de eerste week van deze maand het meel in de fabrieken naar de vol gende samenstelling bereid: 43 proc. tarwe, 40 proc. rogge, 7 proc. gerst, 10 proc. erwten. Dit wordt uitge- malen tot 85 proc. Aan 90'kg. van dit mengsel wordt 10 kg aardappel meel toegevoegd. Wij eten echter het hiervan ge bakken brood nog niet. Telkens wanneer er een wijziging in de sa menstelling der grondstoffen van ons broodmeel moet worden ge bracht, duurt het nog 4 a 6 weken, alvorens de voorraden der oude sa menstelling uit de verschillende depots zijn opgebruikt. Dit zal, evenals in vorige gevallen ook nu geleidelijk geschieden. Men kan dus, naar schatting, zeg gen. dait men vóór 1 Februari het nieuwe Jirood nog niet zal eten, dat het tusschen 1 en 15 Februari in gebruik zal komen en dat daarna heel ons voLk het zal nuttigen. GOUD DER ZEE. 's-GRAVENHAGE. 19 Jan. De te Amsterdam met zooveel succes gehouden barnsteeratentoonstelling „Goud der zee" zal op veler wensch heropend worden en wel te 's-Gravenhage in 't Mauritshuis De opening zal plaats vinden op Woensdag 28 Januari a.s. DE VAN 142. Hij had dus niets anders te doen, dan zich onder het zeil door te werken, aan zijn handen te gaan hangen en'zich te laten zakken. Zelfs voor een kleine jongen als hij, was het een sprong van niets, maar, als je je naar be» neden laat glijden, moet je zorgen, dat je op dep grond terecht komt Italiaansch Weermachtbericht gaan, waarop als minimumstraf 3 maanden staat, hoort 4 maanden tegen zich eischen. doch komt er met het minimum van 3 maanden af. Niet uit .goedigheid", gelijk verd herhaaldelijk zegt. maar in domheid heeft hij gehandeld, aldus Mr. Krabbe. P. H. Overtoom. Heerhugowaard, wordt, niettegenstaande zijn hoo- gen leeftijd, eveneens tot het mini mum van 3 maanden veroordeeld. J. Dirkmaat, Langedijk, heeft 32 Kg .tarwe vervoerd van zijn land naar zijn woning zonder geleide- biljet. Dit komt .hem te staan op f 40 of 10 dagen. Jan Weel te Heerhugowaard vond 10 Kg. tarwe, toen hij met de mo torfiets onderweg was. Het was •zijn bedoeling deze te deponeeren in zijn gemeente. Zoowel de offi cier 'als de economische rechter zeggen, dat hij het zakje op den weg had moeten laten staan. Wlant het vervoer is verboden. Verd. zegt te kunnen 'bewijzen, door getuigen, dat hij de tarwe heeft gev onden. Hij is 68 jaar dh voelt zich volstrekt onschuldig: eten meent hij niet langs den weg te kunnen laten '.iggen. Hij is zeer •obstinaat, doch hoort niettegen staande dit, de redelijke straf van f 20 tegen zich eischen. Het von nis luidt f 10 of 2 dagen. C. Heerschap, Wieringermeer, heeft 27 Kg. tarwe vervoerd, wat hem f 60 komt te kosten, Ph. M. Dommerholt uit Schagen krijgt voor 15 Kg. f 30 te betalen. Dure vriendendiensten H. Kaan te Hippolytushoef ziet zich er van beschuldigd in Septem ber te hebben vervoerd en afgele verd 140 K.G. tarwe aan getuige T. Beers te Alkmaar. Het was een „vriendendienst" ge weest, die echter duur komt te staan, want de economische rechter meent, dat er sprake is van zuivere smokkelhandel. Gezien de groote hoeveelheid volgt veroordeeling tot f250.of 30 dagen hechtenis, waar bij rekening is gehouden met, het feit, dat verd. ook reeds een boete is opgelegd van de zijde van de Prijsbeheersching. LUCHTAANVALLEN OP MALTA VOORTGEZET. ROME, 19 Jan. Het Italiaan- sche weermachtbericht luidt als volgt: Onze luchtmacht heeft vijandelij ke verkenningsafdeelingen in Oost- Cyrenaica aangevallen en uiteenge dreven en bovendien hevige bom bardementen en beschieting met machinegeweren van vijandelijke autocolonnes en ravitaillecrings- bases. Ondanks het slechte weer heeft de Duitsphe luchtmacht de operaties tegen installaties en luchthavens op Malta voortgezet. De Engelschcn hebhen eeu aan val gedaan op Augusta en S^-acu- se, waardoor enkele branden wer den veroorzaakt, die men terstond meester was. Er zijn geetf slacht offers gesignaleerd. Dal nare kriebelige gevoel in Uw keel is de voorbode van 'n verkoudheid of griep! Wacht dan niet Voorkom die narigheid direct. Neem nog vanavond .1 of 2 AKKERTJES. Morgenochtend voelt Ge U weer echt „fit". Neem 'n De Nederlandsche Pijnstiller i Politiek weekpraatje van MAX BLOKZIJL Na een inleiding over de laak bare houding van sommige pro- en anti-menschen hoe verklaarbaar soms, blijven uitwassen te veroor- deelen kwam Max Blokzijl in zijn radiopraatje van gisteravond tot de kern van zijn betoog: Ik ben er nu langzaam maar ze ker achter gekomen, aldus Max Blokzijl, dat het aantal werkelijk onverbeterlijk schijnende anti-men- schen maar betrekkelijk gering is. Ze vormen niet het Neder- landsche volk; maar ze zitten nog overal op belangrijke posten; ze bevelen nog, niet dl leen in over heidsposities, maar vooral ook in de particuliere bedrijven, in de kan toren, de banken, de ondernemin gen, tot zelfs in de rijen der ploeg bazen en in de kleine bedrijven. Het zijn de hazen en de baasjes en hun nog goed doorvoede echt- genooten, die de taaie minderheid der werkelijke anti's uitmaken. Het zijn de groote en de kleine bezitters, de groote en de kleine potentaten, die nog het noodige te verliezen hebben en die nu ook niet voor de onchristelijke middelen terugschrik ken om in den zadel te blijven. Maar het is niet de meer derheid van ons Neder- landsche volk. Daar schrijft me een arbeider van een groote scheepswerf in Schie dam op 8 Januari j.1.: „Dacht U, mijnheer, dat wij niet zien hoe de toestanden verandereh in sociaal opzicht? Al de maatrege len, die nu genomen zijn, zooals kinderbijslag, onkosten bij de beval ling, enz. zijn gewoon een- verlich ting voor ons en dat willen wij niet meer kwijt. Nee, als ik zoo mijn oor te luipteren leg onder die 6000 arbei ders waar ik werk, dan hoor ik al veel goeds voor de beweging, maar ze durven er absoluut niet voor uit te komen gezien den invloed van de voormannen en bazen, die het maar steeds hebben over dien goe den ouden tijd toen zij dikke sala rissen verdienden en wij aan de paal liepen. Deze arbeider onderteekent niet met zijn naam, maar met de 'vol gende woorden, die ik van zeer groote beteekenis vind: „Een aan staand N.S.B.-lid, ondanks alles". Ik heb nog een anderen brief, toe vallig ook uit Schiedam, wel on derteekend e^ op denzelfden Ssten Januari geschreven. Ditmaal geen arbeider, maar een gemeentelijk ambtenaar. „Zoo gauw als de N.S.B. kan voorkomen", schrijft hij, „dat ik met mijn gezin moet hongerlijden omdat ik voor mijn meening uit kom, word ik ook N.S.Ber en wor den mijn beide jongens Jeugdstor men". Ik ben er zeker van, luisteraars, dat op, dit oogenblik tienduizenden landgenooten a#n hun ontvangtoe stellen tot zichzelf zullen zeggen: met mij gaat het net zoo. Als die verschrikkelijke onzekerheid van me wordt weggenomen, als ik niet meer behoef te vijeezen: „Wat wordt er straks van m'n zaak, m'n betrek king, m'n toekomst, mag ik mijn gezin aan zulk een risico wagen?" Dan bedenk ik me geen seconde meer, dan loop ik morgen mee in de gelederen van den Nieuwen Tijd. En juist, omdat ik zoo heel zeker weet, èn wel op grond van duizenden schriftelijke bevestigin gen, die nog dagelijks toenemen, dat tallooZïT landgenooten zoo voe len en zoo denken daarom heb ik geduld. Daarom geloof ik ook niets van al die sombere verzekeringen, dat ik me vergis als ik con stateer, dat er een merkwaardi ge en verblijdende kentering is waar te nemen. U weet maar al te goed, dat zeer, zeer velen die zich naar buiten toe als anti's voordoen in werkélijkheid reeds lang tot andere gedachten zijn gekomen. Ze mopperen wel mee over veel dingen, die hun niet be vallen en die werkelijk ook wel ge gronde klachten mógen uitlokken; maar ze denken toch al heel lang na over de toekomst, die van zoo oneindig veel meer belang is dan de toch betrekkelijk kleine zorgen in vele gezinnen. Harde afrekening met de verbeten egoïsten. We zullen onze volle aandacht moeten gaan geven aan die betrek kelijk kleine minderheid van ver beten egoïsten, die doen alsof het om de verdediging van groote be ginselen gaat, om vrijheid en per soonlijkheid en democratie en libe ralisme en humanisme en meer van die mooiklinkende•begrippen, maar die in werkelijkheid alleen maar aan hun groote en kleinere'machts posities denken. We zullen Jegens hen straks, en wel zeer spoedig, met de wet ten die we daarvoor zullen moe ten maken, hard moeten zijn, keihard en meed oogenloos. We zullen niet alleen deze ijs koude egoïsten en 1 saboteurs in dienst van Rijk, provincie en ge meente onder de loupe moeten ne men, maar vooral ook hun mede egoïsten in de particuliere bedrij ven en ondernemingen en met hen de slechte herders, die de kudde misleiden uit vrees, dat ze met hun invloed ook een deel van hun over tollig lichaamsgewicht zouden in boeten. Er zijn tijden waarin mis plaatst medelijden tot een volksgé- vaar kan worden. Geduld mdt de goedwillen- den. Maar er is alle reden om geduld te hebben met een volksmeerder heid, ciie tijd gehad heeft om waar te nemen en na te- denken, die er nu langzamerhand van overtuigd is, dat verder negativisme uit den booze is, maar die nog niet voor haar overtuiging kan uitkomen, omdat de heeren en dames egoïsten nog altijd aan de touwtjes trekken. In de Nederlandsche pers kon men dezer dagen lezen, dat in Lon den gewerkt wordt aan het samen stellen van zoogenaamde pros- criptenlijsten, dat zijn lijsten met de namen van hen, die in de door Duitschland bezette gebieden met Duitschland samenwerken en die later „ter verantwoording ge roepen en bestraft rfioeten worden'\ Bij ons in Nederland nu zou het niet de minste moeite kosten, lijsten op te stellen van al die groote en kleine potentaten, die onder het voorwendsel hun leven lang ver woede Oranjeklanten te zijn ge weest en hun goed en bloed voor het herstel der oude orde over te hebben, alleen maar aan hun baan tje en hun portemonnaie denken en den armen donder liever laten be vriezen en verhongeren, dan in de zak te tasten voor een hulpactie, die met weet ik wat voor kinderlij ke uitvluchten niet in hun kraam, past. We behoeven die lijsten niet eens op schrift te zetten. We kennen de dames en heeren in eigen kringen ook zonder lijst. En me dunkt, het wordt tijd, dat we Nederlandsch met hen gaan ^preken. Men zal verrassende dingen gaan beleven, zoodra ze den verhuiswagen voor de deur zien. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 21 JANUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Orkest Malando, solist en gramofoonmuziek. 11.00 Voos de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en z(jn orkest. 12.00 Gramofoonmuziek." 12.40 Alma nak. 12.45 B.N.O.: 4 Nieuws- en economische berichten. 13.00 Bij den kleinen boer In den Achterhoek. 13.15 Viool, piano en gramofoon muziek. 13.45 Nederlandsche Orkestmuziek (opn. en gramofoonmuziek). 13.55 Gramofoon muziek. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bybellezing. 16.20 Voor de rijpere Jeugd. 17.00 Gramofoónmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwartier. 17.45 Zang, plano en gramofoonmuziek. 18.15 Rundertuberculose en volksgezondheid. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Melodie en poëzie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales, die beschikken over een lijnverbinding met de studio. 20.15 Amusementsorkest en gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: En- gelsche uitzending: „The Dutch achieyements in the Netherland# Indies" of gramofoon muziek. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H 801.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I). 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelcon cert (opn.).' 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met planobegeleiding. 11.35'Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 12.45 BN.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.05 Melodtsten. soliste en pianosoll. 14.15 Uit Neerlands Gouwen, lezing. 14.35 Omroep orkest en solisten (opn.). 15.30 Gramofoon muziek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 B.Nd.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Het Groote Omroeporkest. 18.00 Gramofoon muziek. 18,16 Het groote Omroeporkest en soliste. 19.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19,20 Omrocp-Volks- zangkoor met orgelbegeleiding. 19.46 In en om de N.S.B. (Voorbereid door de N.S.B.)20.00 Omroep-Symphonie-orkest ensolist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.45 De zandhoek: een nationaal schandaal. 21.00 Omroep-Symphonie-Orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10 22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur:.. J. Keesman. Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schagen. Fred, Groot, Schagen. Alg. reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. G van Kampen. Rayon-redacteur Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Ro.nar van Hans Hirthajnmer (Nadruk verboden) 29. Dit zilveren, kirrende lachje hoor de Lorenz Burmester dezen dag nog meer dan eens. Het klonk tydens den maaltijd, die overigens, alle van Hopfelt's zijde gekoesterde beden? kingen ten spijt, werkelijk voortref felijk was bereid: het verhoogde hét genot van den after diner in de rook- salon en het vergezelde Lorenz Bur mester tijdens den rit naar Potsdam. Terwijl Hopfelt voor aan het stuur zat, moest Lorenz haar vertellen van de bergen, van zijn kinderen en van de dagelrjksche gebeurtenissen op het platteland. Af en toe keek hij haar verbaasd aiuf'isooals ze zich daar in een hoek van' def1 wagen had genesteld, haar boenen (.hoog opgetrokken en met groote, t ronde oogen vroolijk de wereld' ir ikijkend, terwijl voortdurend hetzelfde lachje» om haar rooden dat voor een vrouw? mond ap^eelde. »Wa* dacht b4j dan, evenzeer bekoord als afgestooten. Het moest een koste lijk schepseltje zijn, dit Ingekind, een aardig katje, een verrukkelijk stuk speelgoed in de hand van den man, wien zij toebehoorde. Als hij daarbij aan Mariene dacht, voelde hij iets, van bitterheid in zich opkomen. Zij, de dappere vrouw, had alle moeilijkheden van het leven ge kend; hij zag haar vermoeide, naar wat vreugde hunkerende oogen en hij bedacht, hoeveel pijn het hem vaak had gedaan Marlene's be scheiden, armzalige wenschen nooit te hebben kunnen 'vervullen. En daar zat nu dit jonge vrouwtje, dat zelf niet wist, hoe goed ze het wel had in haar zorgeloos bestaan aan de zijde van een man, die verliefd genoeg was om aan haar wehschen en grillen, tegemoet te komen. „Boeoe, wat zet u nu voor een boos gezicht! Net als Heinz, als ik wat doms heb uitgevoerd. Waarmee heb ik mij uw ongenoegen op mijn hals gehaald?" „Maar mevrouwtje! Hoe kunt u zooiets zeggen? Ik dacht, aan het naderende afscheid van Berlijn; is het een wonder, dat mijn goede stemming daaronder lijdt?" Ze lachte alweer. „Nu houdt u mij natuurlijk voor den gek. U gaat toch naar huis, naar uw vrouw? Of houdt u niet van uw vrouw? U hebt toch geen interessant avontuurtje in Berlijn beleefd?" „Om 's hemels wil, hoe kimt u zoo iets van mij denken!" „Nou, die mannen! Praat u mij er niet over!" Er bleef Lorenz niet veel anders over dan „bonne mine mauvais jeu" te maken en met mevrouw Hopfelt's lachen in te stemmen. Af en toe boog de professor het hoofd wat naar achteren om een of andere opmerking te maken met be trekking tot het landschap, een .be- ziehswaardigheid of de snelheid, waarmee zij reden. Dat Inge met zijn gast naar hartelust flirtte, scheen hij echter niet te bemerken of hij zag het over het hoofd. Een oogenblik bekroop Burmèster de lust dit vrouwtje te vertellen, dat hg twee nachten in den Tier- garten en een in een asyl voor dak- loozen had doorgebracht. Hij was benieuwd hoe zij een dergelijke mede,- deeling zou opnemen. Maar hij deed het niet. Waarschijnlijk zou ze het „zeldzaam interessant" hebben ge vonden. Intusschen scheen het langzamer hand wel tot mevrouw Hopfelt door te dringen, dat meneer Burmester niet de juiste partner voor haar pla gerijen was en zij toonde zich ver standig genoeg haar uitgelatenheid wat te temperen, zonder nochthans door een» al te gereserveerde hou ding den indruk van ontstemming te wekken. Zoo verliep het uitstapje zonder verdere stoornissen. Lorenz genoot naar hartelust van de betoöverende schoonheid van Sanssouci en gaf zich ten volle over aan het wat wee moedige gevoel, dat het in zijn mid- zomertinten prijkende park in hem wakker riep. Geruimen tijd wandelde het drie< tal onder de boomen, tot mevrouw Hopfelt eindelijk over vermoeidheid begon te klagen. Zij verlieten daar om het park en zochten een plaatsje in den grooten tuin van een buiten café, waar zij een verversching ge bruikten. Een strykje speelde slee- pende muziek en zoo naderde meet en meer het tijdstip, waarop Bur mester de huizen en straten van Berlijn en alle bittere ervaringen der laatste dagen achter zich zou laten. Hopfelt bood aan, zgn gast naar het Anhalter station te rijden. Daar het intusschen al vrg laat was ge worden, ging Lorenz er gretig op in. In razende vaart ging het daarop naar de stad terug. Lorenz zweeg; zijn blik hing als geboeid aan de snel voorbij rollende film van stra ten en pleinen en het was hem, of hg nu alles nog eens diep in zich op moest nemen, of hij zich voor het laatst moest laven aan dit Berlyn- sche avontuur, dat nu zoo'n roem loos en beschamend einde vond. To®a de auto voor het station stopte, wees de groote klok boven den ingang een paar minuten vóór zes. Lorenz zag, dat Degener reeds op hem wachtte. De oude man maakte bg het ontwaren van den eleganten sportwagen een vluchtig gebaar van herkenning, maar keerde zich daarop onmiddellijk om, y/aar- gchgnlijk om zich in zgn schamele kleeding niet als een kennis van dr. Burmester te verraden. Er volgde een kort, maar zeer hartelijk afscheid. „Dus nog eens, beste collega, houdt goeden moed! De moeite, die u hier zoudt hebben om het hoofd boven water te hou den, zal daar voldoende zijn om uw scheepje, mitsgaders zijn volledige bemanning, in veilige haven te bren gen. En mocht het onverhoopt al eens hard tegen hard gaan, dan seint u mg maar gerust een veelbe- teekenend S.O.S.; wg zullen dan wel een uitweg weten te vinden". Hg aarzelde een oogenblik en drukte daarop zijn jongen collega stevig de hand. „Ik... heb tenvolle vertrouwen in u. dr. Burmester!" De jonge mevrouw Inge stond er lachend bij, lachend en niets ver moedend. „Waar hebt u uw bagage?" vroeg ze. De professor gaf Lorenz een knip oogje. „Dat is van hotel Adlon on derweg, nietwaar Burmester Z" „Oooh!" deed Ingekind. „Nou dan wensch ik u een zeer voorspoedige reis! En hartelijke groeten aan uw vrouw! Ik heb het werkelijk bijzon der gezellig gevonden. Misschien komen we u daar in het zuiden wel eens opzoeken, nietwaar Heinz?" „Misschien wel, ja...!" En dan waren zij weg. „Ja,, dat is een andere wereld!" zei de oude Degener, uit de scha duw van een pilaar naar voren ko mend. „Dat is uw wereld, dokter! Maar hier heb ik. nog een brief voor u." Lorenz greep verrast naar de ge sloten cpuvert. „Van Mariene? Hoe is dat mogelijk Ja, het was inderdaad een schit terende prestatie van de Posterijen, dat rij den aan „dr. Lorenz Bur- mesrer te Berlijn" geadresseerden brief, zij het dan met medewerking van de politie, nog ter bestemder plaatse had weten af te leveren. Hij was dezen middag, voörzien van di verse aanteekeningen, aan het Jozefsheim bezorgd en Degener had op zich genomen hem in handen te stellen van den rechtmatigen eige naar. Haastig scheurde Lorenz de en veloppe open en begon te lezen. Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2