Nederland heeft Gallileï's noodig! PROBLEMEN VAN DEN DAG Alkmaarsche Kaasmarkt Natiooaal-Socialistische Vergadering te Schageo JAN HOLLANDER SPRAK. De achtste Januari van dit jaar was de sterfdag van den grooten natuurkundige Gallilëi, aldus ving gisteravond de heer Jan Hollander zijn rede voor de Nationaal-Socia- listische vergadering in het Noord- hollandsch Koffiehuis aan. Zijn al les verwoestende stelling, dat de aarde om de zon draaide, bracht hem in het middelpunt van een dweepizieken td voor.de inquisitie, die hem geestelijk vermoordde. Een lichamelijk volkomen gebroken mensch zwoer zijn levenswerk af, door invloed van de reactie, De overlevering wil, dat Gallilëi toen zei: En tóch beweegt ze! De namen van zijn kwelgeesten zijn vergeten, de naam van Gallilëi leeft voort! Echter de geest van Gallilëis tegen standers leeft ook nog voort, het zijn de reactionairen van dezen tijd, die de waarheid schuwen. Zij zien niet dat wij de grootste aller tijden belven, of sluitener de oogen voor. Zij blijven zweren bij Engeland. De pausen der democratie zeggen dat het zoo is, en daarom zijn alle andersdenkenden de Gallilëiers en de ketters! Met verschillende voor beelden toonde spr. aan hoe diep de haat tegen Duitschers en NSB.- ers geworteld is. Alle nederlagen van Engelschen en Bolsjewieken zetten de tegenstanders om in even zoovele overwinningen. Spreker toonde aan hoe steeds de Duitsche legerberichten waar zijn geweest, al deden zij so me on natuurlijk aan, omdat de feiten de Duitschers later gelijk gaven en daarentegen de berichten van de andere zijde vaak fantastische leu gens bevatten. De Engelsche ziektelijders ech ter willen de N.S.B. niet aan het woord laten, angstig als ze zijn overtuigd te worden dat hun zaak je failliet is. Spr. weet dat deze menschen het niet prettig hebben, al roepen ze elkaar dan „worteltje boven" toe. Er zijn er in het buitenland, die denken dat Nederland één groot gekkenhuis is; zoo is het toch niet, meent spr., het gekkenhuis zit in Londen bij de emigranten, die over leggen hoe ze na den oorlog Mus- sert en Quisling zullen vernietigen, terwijl in Ned. Indië het imperi um in elkaar stort. „De zwarte lijst". Goedwillende volksgenooten moe ten worden afgeschrikt, en angstig gemaakt worden voor de zwarte hjst. Men kan er om lachen en men kan zich er over ergeren dat een koningin en een gereformeerd mi nister aan dit potsierlijk gedoe imeedoen. Minister De Geer kan vertellen, hoe ruw de Duitschers en N.S.R-ers zijn. hij loopt vrij in Den Haag! Het kan wel eens anders worden, zegt spr. Men verwijt ons onverdraagzaamheid, maar wie hebben de scherpe bijlen klaar? De N.S.B. kan zich daartegen permitteeren om te genstanders hun eigen politie- ken dood te laten sterven, om dat rij weet, dat Hitier en Mus sert zullen winnen. (Applaus). Niet Churchill of een paar Joden «dillen de laatste slag bepalen, doch Adolf Hitier. Uitvoerig zette spr. de koloniale politiek der regeering ki Londen, het emigrantencomité uiteen, en noemde deze een hemeltergende uitverkoop van koloniale bezittin gen. Het zijn aanslagen op de nuchterheid en de geestelijke ver mogens van ons volk. Niets geleerd van de Engelsche nederlagen in Europa, laten de Ned. Indische regeerders zich willoos ter slacht bank voeren. Wanneer in Oost-Azië nog successen behaald worden door de goa l lieerden, komen deee op rekening der Ned. Indische solda ten. Nederland hield zijn woord tegenover Engeland. Deed Engeland dat in 1940 tegenover het Moeder land ook? Te hopen ls slechtes dat Indië niet, te zeer verwoest zal worden, al zijn de succesvol terugtrekkende Engelschen bazen in het brand stichten en den boel kort en klein slaan bij anderen. In groote trekken schetste spr. de politiek van Roosevelt, welke op dezen oorlog doelbewust aanstuur de. Tot dusverre heeft Amerika nog niets bereikt. De sociale orde die Roosevelt wil brengen is de meest verfijnde weelde naast de grofste armoede, analphabetisme, werk loosheid en gangsterdom. Godsdienstvrijheid hoeft Roose velt niet te brengen, den dominees en pastoors wordt alle vrijheid ge laten, zoo zelfs dat men vraagt: „Wil men juist kerkstrijd" omdat onder het mombakkes van het christelijk geloof de grofste op ruiing plaats vindt. Het land, waar Roosevelt wél wat kan doen, waar de romantiek van de varkenstrog heerscht, de Sovjet Unie is zijn grootste vriend! Eden.... De grootste aanslag op het ge zond verstand doet de Britsche mi nister Eden, die nu Engeland in doodsnood is, Europa aan het Bol sjewisme wil uitleveren. Nederland zal met wijwaterkwasten en bijbel teksten Jozef Stalin niet aan de i-cns kunnen tegenhouden! Pas op, „ept spr. menschen die zoo den- ten toe, dat je je niet een beroerte schrikt van de successen van je eigen bondgenoot Stalin. Men kan beter God danken dat de Kozakken van Stalin niet zooals in den Napo leon tischen tijd hun ovorgangers de den, vetkaarsen zullen eten in de Utrechtsche Maliebaan, omdat Eu ropa ze zal uitdrijven. Het gouden kalf in een vroom sausje. De positie van ons land voor 1940 besprekend, zeide spr. dat men zich ondanks de parlementaire democra tie in betrekkelijken welstand ver heugde, al bleven de 500.000 man werkloozen een eeuwige schande. Golijn wilde het residu, het bezink sel van 300.000 werkloozen uitleve ren aan burgerlijk armbestuur en diaconie. Het paste in het systeem dat het Gouden Kalf in een vroom sausje zwom. De voedselpositie van thans is voor ons volk een harde les, zoo was die in Duitschland in vollen vredestijd, toen het doelbe wust van de voorraadschuren werd afgehouden. Het is geen wonder dat dit volk zich tenslotte baan brak. Daarom ia deze oorlog ook een revolutie om koning Mammom van den troon te stooten. Hitier heeft dit pro bleem aan de orde gesteld en zal het oplossen. Omdat Nederland tot Europa behoort, kon 't niet buiten den strijd; die om Europa gaat blijven. Spr. zette uiteen dat Duitschland ons land wel moest binnenmar- cheeren, omdat anders de verbon den Fransche en Britsche legers het Ruhrgebied zouden nemen, eveneens via een marsch door ons land. Hitier is alleen de anderen een slag voor geweest. Alleen een volslagen idioot houdt nu nog vol, dat het Nederlandsche leger door het optreden van schietende N.S.B. ers van achter tulen gordijntjes, Berlijn niet is binnengerukt. Het i& misgeloopen. omdat een stelletje salonofficieren het beter vond op weerlooze N.S.B.-ers te schieten, dan oorlog te voeren. Eens zullen in Nederland de schellen van de oogen vallen en zal men eeren wat men nu ver acht en bespuwt. Ondanks modder en drek arbeidt Mussert, de onkreukbare figuur, voort aan het welzijn van ons land. aan het welzijn van den Germaan schen mensch, die wil leven naai den onvergankeiijken wet van bloed en bodem. Dat „om leven en dood" geen holle, frase is, aldus besloot spr., bewijst de deelname der tiendui zenden Nederlanders aan den strijd in het Oosten. Die vielen, deden dit in het besef, dat de poort naar een gelukkig Europa wordt geopend'. Als de verbitterde tegen stander het ideaal niet begrijpen kan, laat hij dan het offer voor het ideaal begrijpen! De honden blaffen nog. de kara- vaan trekt verder, weer heeft Ne. derland Gallilëis noodigj Met Mus sert voor een vrij Nederland, met Hit Ier voor een vrij Europa! Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna de w.n. groepsleider, de heer Mole naar uit Winkel, die ook de on danks de weersomstandigheden behoorlijk bezochte bijeenkomst had geopend, met een opgewekt woord sloot. Staande zong men nog het zesde couplet van het Wil helmus. SCHAGEN BEHOUD DISTRIBUTIEKANTOOR Door hot bestuur dor SohageT Handeldr. en Industr. Middenstands vereeniging worden omstige po. gingen in het werk geteld om ons distributiekantoor gehandhaafd te zien. Aan dit streven is adhaesie betuigd door de vereen. „Algemeen Belang", de R.K. Middenstandsver. JDe Hanze" en door t afd.bestuux van de Nederi. Huisvr. Vereeniging PROPAGANDA-AVOND VAN HET WITTE KRUIS. Gisteravond hield de afd. Schagen van het Witte Kruis een. propa- gan da-bijeenkomst. Mej. Leguit opent de bijeenkomst met een kort woord van welkom en spreekt haar spijt er over uit, dat de zaal niet voller is. Onmiddellijk ver krijgt de heer Geerts, sociaal-pae- dagoog van het Wïtte Kruis, het woord, om over de taak en het werk van de sociaal-paedagogen te spreken. Groot is het leed, dat door het bestaan van onvolwaardige kinde ren veroorzaakt kan worden. Het is een grootsche taak. onvolwaar dige kinderen zoover te brengen, dat zij later in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Onnoeme lijk leed kan hierdoor worden be spaard. Ook hier geldt echter, dat voor komen beter is dan genezen. Mot onverflauwde ijver zal moeten voort gezocht naar de oorzaken van on volwaardigheid. Infcusschen is echter een goed geleide zwakzinnigenzorg noodig, waarmede men in Nederland thans op den goeden weg is. De onder wijsinrichtingen voor onvolwaardi- gen verrichten een groot sociaal werk. De zwakzinnigen kunnen in twee groepen worden samengevat, waar van de eene in een gesticht zal moeten worden ondergebracht, waar onder toezicht werk verricht wordt, zoodat zij het gevoel krij gen, nog nuttig werk te doen. De andere groep kan na opleiding op bijzondere scholen in de maat schappij worden opgenomen. Thans worden de bijzondere scholen door 14372 leerlingen be zocht. Echter bezoeken nog lang niet alle leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, de bijzon dere scholen. Nog ongeveer 2 van de leerlingen der O. L. school komt in aanmerking voor huiten- gewoon onderwijs. Dit onderwijs zonder nazorg is echter zonder nut Hier ligt een ruim arbeidsveld braak voor den sociaal-paedagooe Het misdeelde kind heeft recht op be langstelling. In meer dan één gemeente is reeds een ambte naar aangesteld voor de nazorg, dooh de kleinere plaatsen bieden daarvoor geen gelegenheid. In verband hiermede heeft het Witte Kruis in 1939 twee sociaal paeda- gogen aangesteld en in de twee jaren, die rij nu werkzaam zijn, is reeds veel zegenrijk werk verricht. Na de pauize sprak de heer Dula hoofdbestuurslid- van het WStte Kruis over het onderwerp: „Wat doet het Witte Kruis?" Sur. begint met te zeggen, dat beter onne. somd kan worden, wat het Witte Kruis niet doet; dan is men gau wer klaar. Toen het Witte Kruis 66 laar ge leden opgericht werd. was het oor spronkelijk doel. afwering van en hulpbetoon bij epidemische ziekten Langzamerhand heeft zich dat ter rein uitgebreid en t.hans voorziet de vereeniging in alle mogelijke verzorging hij ziekte. De film, die tot slot vertoond wordt, geeft eea duidelijk beeld van de werkzaamheden der ver eeniging. Na afloop dankte mei. Legtuit de aanwezigen voor hun opkomst en wekte een ieder op het werk van het Witte Kruis te steunen. O. L. ONDERWIJS WORDT HERVAT. Het Openbaar Lager Onderwijs dat wegens gebrek aan brandstof was gestaakt, zal a.s. Maandag 26 Januari, des middags om half twee weer worden hervat. Dit geldt ook voor het onderwijs aan de Helder- sche leerlingen. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaat- cxamen geneeskunde, onze plaats genoot, de heer H. de Raat Hzn. THEATER ROYAL. Süsz, de Jood. Theater Royal brengt ons deze week het indrukwekkende, histo risch gedocumenteerde filmwerk „Süsz de^ Jood", met Ferdinand Marian, Kristina Södenbaum, Hein- rich George en vele anderen. Reeds kort na zijn eedsaflegging op de grondwet, komt in Hertog Karl Alexander van Würtemberg het verlangen op om niet onder te doen voor andere souvereinen en tot zijn eischen behooren o.a. een garde, een ballet en een opera. De Landdag, geleid door voorzitter, Sturm, stemt hier niet mee in en de Hertog probeert zich op een andere manier te redden. Hij stuurt een zij ner volgelingen naar Frankfort om in contact te treden met den Jood- schen juwelier Süsz Oppenheimer. Deze ziet z'n kans, krijgt een spe ciale paspoort om Stuttgart binnen te mogen (welke stad voor Joden verboden was) en komt door han dige intriges en pluimstrijkerijen zoo ver, dat Karl Alexander hem tot „financieraad" benoemt, met het recht om belastingen, tolgelden en bruggelden te heffen. Tenslotte breekt een opstand uit. De Hertog is niet in Stuttgart, ten einde Süsz de vrije hand te laten bij het uitvoeren van een staats greep. Overste Roder en andere ver tegenwoordigers van het volk be zoeken hem tijdens een feest in Ludwigsburg en zij stellen hun ei schen, die den Hertog zoo woedend maken, dat een beroerte een eind aan zijn leven maakt. Hierdoor is ook Süsz' vrijbrief, waarin hem bij voorbaat al pardon gegeven wordt voor al zijn wandaden, een waarde loos papier geworden. Süsz wordt gevangen gezet. Zoo komt het einde van een man, die in de wereld veel leed veroor- ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leendert, zoon van W. Duijzer en J. Plagmeyer. Petronella Elisabeth, dochter van Joh. P. de Goede en A. A. Timmer. Geert, zoon van J. Brouwer en G. Plaigmcyer. Trijntje, dochter van J. van der Wal en S. Elzinga. Petronella Johanna, dochter van W. Hoogeveen en C. M. Jonker. Hendrik, zoon van J. van Ellen en W. dc Jongh. Albert zoon van H. J. Hemmes en R. Rieks. Adrianus, zoon van Joh. L. Plom pen en W. van Meel. Albert Hen drik, zoon van A. Tiel en C. G. Smit. Ondertrouwd: J. Voorthuizen en A. van der Wal. C. Schenk en G. Krpeze. Getrouwd: G. de Leeuw en N. Boontjes. Overleden: Wed. J. MaarsKos, oud 78 jaar. Wed. M. BorstNieu- weniburg, oud 75 jaar. T. Moor, oud 78 jaar. L. Duijzer, oud 2 weken, VOOR deze rubriek, die zoo als reeds eerder uitvoerig meegedeeld ingesteld is om onzen lezers gelegenheid te bieden, zich nader te oriënteeren op de ve le problemen, waarvoor men zich in dezen tijd gesteld ziet, ontvingen wij wederom een aantal vragen, waarvan wij de eerste hieronder beantwoorden. De plaatsruimte, waaraan deze rubriek gebonden is, staat niet toe alle binnenkomende vragen tegelij kertijd te beantwoorden, doch wij hopen in den vervolge eenige ma len per week aandacht aan de „Problemen van den dag" onzer le zers te besteden. Wij wachten op hetgeen onze lezers te vragen heb ben. VOORWAARDEN VOOR INZEN DING VAN VRAGEN. Men weet het; om U te helpen uit den doolhof Uwer gedachten te komen, hebben wij deze rubriek geopend. En om iedereen ge legenheid te geven zich ontbevan- gen uit te spreken, mogen deze vra gen onder pseudoniem of met ini tialen aan ons ingezonden worden. Wij stellen, teneinde deze ru briek niet door onzinnige uitlatin gen te laten vertroebelen den eisch, dat de ons toegezonden vra gen geen persoonlijk karakter dra gen, de inhoud blijk geeft van dp eerlijke bedoeling van inzend(st)er zich een objectieve voorlichting te verschaffen. Vragen, die niet op rustigen toon gesteld zijn, zullen uiteraard ter zijde worden gelegd Inzending der vragen dient te geschieden aan: „Redactie Noorderkwartier" te Schagen. Op enveloppe vermelden: „P. v. d. D." En nu de beantwoording: J. R. te S. schrijft ons het vol gende: Wij hebben ons altijd kunnen redden met wisselgeld, n.1 zilver geld, en nu de laatste maanden zit elke zakenman zoo goed als zonder. In enkele zaken moet men uit sluitend met gepast geld betalen, wat natuurlijk voor de menschen een ernstig bezwaar is. Mijn vraag is nu: Waar blijven onze dubbel tjes en kwartjes. Worden ze verza meld en onttrokken aan de circu latie, en zoo ja, met welk doel? ANTWOORD: Enkele berichten in de dagbladen hebben ten dee- le al een antwoord gegeven op de ze vraag. Men herinnert zich o.m. het bericht van den Amsterdam- schen winkelier, die het zilvergeld in haringvaatjes oppotte. En dit op potten beperkt zich niet tot dit en kele gepubliceerde geval. In Am sterdam zijn tal van dergelijke ge vallen achterhaald: het geld werd in beslag genomen en tegen de pot ters proces-verbaal opgemaakt we gens „economische sabotage". Het is zelfs gebleken dat sommige lie den voordeelige zaken deden door kleingeld te verkoopen: voor tien gulden kon men 8Y2 gulden klein geld krijgen. Het is als met de bontmantels en de gouden ringen: eerst het gerucht „menschen, past op, overal worden onze bontmantels, resp. gouden rin gen in beslag genomen" en als hel goed doorgewerkt heeft, gaan en kele vaderlanders er op uit om de ze artikelen voor een zachten prijs op te koopen! Dat het niet om kleine bedragen gaat, met dit oppotten, blijkt uit de verklaring van den president der Ned. Bank, dat door de bovenaan gehaalde lieden bijna de helft van ons zilvergeld en onze pasmunt aan de circulatie is onttrokken. Met welk doel dit gebeurt? Het bleek reeds uit wat wij hierover zeiden: het is voor sommigen een goed handelsobject, anderen heb ben zich angstig laten maken en meenen veilig te zijn indien ze ons zilvergeld achterhouden Wisten ze de werkelijke waarde er maar van, dan zouden ze het wel gauw weer van de hand doen. Die waarde immers niet veel grooter dan van de nieuwe munten, die thans omloop zijn en worden gebracht, om het gebrek aan kleingeld te verhelpen. En achter alles zit de bedoeling het economische leven in ons land te benadeelen in de hoop daarmede den bezetter last te bezorgen een en ander op instigatie van de over zijde. Wie er werkelijk last van heb ben? Dat zijn wijzelf en niet de be zetter. Intusschen is het euvel door de jongste maatregelen verholpen en loopen thans nog selchts de pot ters het risico tegen de lamp te loopen. De dorpentochten van Zondag a.s EEN SPECIALE „SCHAGER TOCHT". Van de zijde van den IJ.H.N. wordt ons aangaande de dorpen- tochten van Zondag a.s. het volgen de meegedeeld: Er zullen in het geheel vijf toch ten worden gehouden, waarbij één, getiteld „de Schager Tocht", zich zonder twijfel in een groote belang stelling van deze omg. zal mogen verheugen. Deze tocht gaat over een afstand van 60 K.M., de route luidt als volgt: SchagenSchagerbrug— Oudkarspel Langereis Aarts woud Kolhorn Schagen. Voor deze tocht zijn controlepun ten ingesteld te Warmenhuizen en te Aartswoud. De start heeft plaats in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen, des morgens van 912 uur. Ook de finish is in dit café. Aan de start zijn startkaarten verkrijgbaar fl.— per stuk voor niet-leden en f0.50 per stuk voor leden van den IJ.H.N. Aan hen die den tocht in goede or de volbrengen, zal later een herin neringsmedaille worden toegezon den. De verdere tochten zijn: Een Zaansche tocht, die in de plaats komt van de vroegere Molen tocht, De afstand is 55 K.M. en de start heeft plaats te Uitgeest. Een groote tocht over 130 K.M. Ook hiervoor wordt te Uitgeest gestart. De route loopt dan verder: Westzaan Spijkerboor Scher- merhorn Rustenburg Aarts woud Kolhorn v. Ewijcksluis Oudesluis Schagerbrug Zij- persluis Warmenhuizen Alk maar. Te Alkmaar is de finish. Eventueel te Uitgeest achtergela ten schoeisel, enz., wordt door den IJ.H.N. overgebracht naar Alkmaar. Een kleine Alkmaarsche tocht over 65 K.M. De route luidt: Alkmaar Rus tenburg Aartswoud Kolhorn Schagen Schagerbrug Zij- persluis Warmenhuizen Alk maar. Een groote Alkmaarsche tocht over 90 K.M. De route is: Alkmaar Otcrleek - Rusténburg Aartswoud Kolhorn v. Ewijcksluis Oude sluis Schagerbrug Zijpersluis - Warmenhuizen Alkmaar. De starttijden, inleggelden, enz., ziin gelijk aan die. opgegeven voor de Schagertocht. De startplaats te Alkmaar is café de Boer, Friesche- brug. LAN GEDIJ K BROEK OP LANGENDIJK. EEN STROP. Gisteravond ontdekte de chauf feur van een gesloten bestelwagen van het expeditiebedrijf van den Heerik, een begin van brand in zijn auto. Toen hij den wagen opende, sloegen de vlammen hem tegemoet. De brandweer stond voor een moeilijke taak, daar het spuitwater onmiddellijk bevroor, doch zij kreeg tenslotte het vuur toch onder de knie. De schade bestaat voornamelijk uit door het vuur of water bedor ven levensmiddelen en bedraagt ongeveer f2000.Verzekering dekt de schade. WIEPINGEN. POLITIE. Verloren: Een paar kinderschaat- sen. Gevonden: Een huissleutel. Inlichtingen gemee'ntebode. MOOI SUCCES. Op de Woensdag 21 Januari te Postzaan gehouden hardrijderij, v.'on onze plaatsgenoot J. Kreijger den eersten prijs van f 100. Een mooi succes! SINT PANCPAS. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hagger, zoon van Jan Roos en Neeltje verdwaald. KLEINE TUINDERSSTEUN. Over 1941 is aan kleine tuinders- steun uitgegeven een totaal bedrag van rond f3500. ALKMAAP Dc vrederechter straft BETREURENSWAARDIGE DADEN ONDER GELOOFSGENOOTEN. „Het is bedroevend", aldus sprak de vrederechter, die gistermiddag te Alkmaar zitting hield, en ik ver zoek de pers er goede nota van te nemen, dat de vergadering van vre derechters te Den Haag heeft uit gemaakt, dat de meeste verdach ten van politieke delicten practi- zecrende Roomsch-Kalholieken zijn. Het is verontrustend, dat lidmaten van dit kerkgenootschap andere lidmaten beleedigen, omdat ze een andere, de nationaal-socialistische opvatting hebben. Het is de groote vraag of de Katholieke overheid haar menschen wel genoeg zelfbe- heersching oplegt. De vrederechter zeide dit, toen hij vonnis wees in de zaak van den jeugdigen Span- broeker Nic. Appel, die twee vrou wen, geloofsgenooten, doch N.S.B.- ers, had verweten „vuile rotzooi" te zijn. Het was den vrederechter niet geheel duidelijk geworden of de kerk dan wel de ouders den knaap *oo opvoedde, daarom ver- Het ziet er naar uit dat we gisteren de laatste markt hebben gehad voorloopig. Het is de schaarschte aan consumptiemelk, die hieraan schuld is. Dat er inderdaad sprake is van schaarschte, zullen de meesten onzer lezers wel uit eigen ervaring weten. Aan eenige fabrieken schijnt men nog gedurende eenigen tijdwat kaas te hebben laten bereiden, ten einde zoo een zekere reserve aan consumptiemelk te behouden, die in het uiterste geval zou kunnen worden aangesproken. Blijkbaar is dit thans geschied. Want. wel v ï- ren er gisteren 2 st. kaas aan de markt, dus 1 meer dan de vorige week, beide markters deelden ons echter mede, dat het thans ook hij hen was afgeloopen. Waar een der stapels van dezelfde fabriek kwam als de eenige stapel, die Vrijdag j.I. werd aangevoerd, lijkt dit dus voorloopig het einde. De twee stanels konden overigens te zamen niet het gewicht halen, van de ééne stanel een week terug. Ze wogen 650 KG. tegen 750 K.G. op Vrijdag j.I. Het was alleen 20-j-, terwijl de hoogste prijs overeen kwam met den maximumprijs ad f43.50. KANTONGERECHT tm m TE ALKMAAR LET OP DE VERDUISTERINGS VOORSCHRIFTEN. Drie van de zeven zaken, die Vrij dagmorgen werden behandeld, had den betrekking op slecht verduiste ren van woningen. F. M. te Bergen, had uit onoplettendheid niet ver duisterd, hij J. B. te Alkmaar had een der kindéren het licht aange knipt in een onverduisterd vertrek, terwijl Oh. te Nieuwe Niedorp had vergeten een deur te sluiten. De overtredingen stonden overal vast en werden erkend. De kantonrechter wees er op, dat men de bestaande voorschriften nu eenmaal moet nakomen. Waar het hier werkloozen betrof, liet hij cle mentie gelden en zagen de overtre ders zich gestraft met f 4.boete of 2 dagen hechtenis. Voor anderen valt hieruit te lee- ren. Er wordt nog steeds nauw keurig op overtredingen gelet. Men zij dus voorzichtig! Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. KLEINE VERKEERSZONDEN. Evenals wat betreft het verduiste ren, zijn velen nonchalant in het naleven der verkeersvoorschriften. Wellicht komt dit, doordat het vaak „goed gaat": het wordt niet gezien. Iedere week echter zijn er slacht offers, die aangehouden zijn en hun onachtzaamheid duur moeten beta len. Men zij daarom ook hier voor zichtig. J. de M. te Alkmaar had met zijn vrouw gereden op den rijweg door de Schermer, terwijl hij het fietspad had moeten houden. Het was duister geweest, het fietspad was snal, de rijweg breed. Het kwam hem te staan op tweemaal f2.— boete. Mej. W. R. te Broek op Langeij- dijk had links van twee anderen ge fietst. Het was laat geweest, er was nauwelijks verkeer. Maar het mag niet, al is het gezelliger. En dus: f3.— of 1 dag. H. Z. te Koedijk reed met een niet afgeschermde voorlamp. Hij kwam uit een gezin, dat het moei lijk heeft en daarom betrachtte de kantonrechter clementie, f2.of 1 dag. minderde hij de strafeisch van den officier van drie tot twee weken tuchtschool. Een dergelijk geval, doch nog veel ernstiger, omdat ver dachte reeds een man op leeftijd is, was dat van J. Houtenhos te Castri- cum. Zijn dorps- en geloofsgenoot G. Twisk, lid van de N.S.B., had tijdens de mis op een Zondagmor gen in de kerk naast hem plaats genomen. Houtenbos zou toen ge zegd hebben: „Vuile N.S.B.er, jij hoort niet thuis in de kerk, maar bij Mussert of in 't varkenshok". Houtenbos vertelde alleen maar ge zegd te hebben: „N.S.B.ers hooren hier niet," uit Katholiek principe. Een andere kerkganger geen N.S.B.er, had beslist gehoord, dat Houtenbos aan het woord N.S.B.er „vuil" of „smerig" toevoegde, ter wijl een getuige k decharge slechts kon verklaren, dat hij niet zeker wist, of Houtenbos zoo beleedigend had gesproken. De officier wees er op, dat de kerk ook een plaats is, waar men vrede zoekt en komt om gesticht te worden. Men is daar als schep selen Gods tezamen, iemand die zijn medeschepsel op zoo'n plaats zoo grof beleédigt, is wel zeer diep gezonken. 'Spr. toonde aan, dat de bisschoppen alleen verboden heb ben NJS.B.ers de sacramenten toe te dienen, niet is bepaald dat N.S. B.ers niet in de R.K. kerk mogen komen. De officier eischte vier maanden gevangenisstraf. De vrederechter, hoewel ook hij het feit zeer ernstig vond, oordeel de dat het besluit der bisschoppen onder Katholieken een opvatting heeft doen postvatten, dat men N.S. B.ers uit de kerk moet weren. De verdachte heeft daarom niet ge heel zelfstandig gehandeld. Daar mee rekening houdend, veroordeel de de vrederechter, met een scher pe waarschuwing aan anderen, Houtenbos voor dezen keer nog tot f 300.— boete of 60 dagen hechtenis.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 6