Mooiers HOITIKA POLITIERECHTER Nieuwe luchtbeschermings- verordening Strijd en Overwinning Iedere Nederlander is lochtbeschermingsplicbtig In Verordeningenblad no. 4 is op renomen een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de luchtbescherming. Hierin is o.a. het volgen-de be paald: Het is de taak der luchtbescher ming de bevolking en het gebied van Nederland tegen dê gevolgen van luchtaanvallen te beschermen, in het bijzonder maatregelen te tref- i ten, om bevolking, kantoren en be drijven te waarschuwen, hulp te verleenen bij persoonlijke ongeval len en schade aan goederen, alsme de medewerking te verleenen bij de - handhaving vètn de openbare veilig heid en orde.. De uitvoering van de luchtbe scherming geschiedt door den se cretaris-generaal van het departe ment van justitie en zulks uitslui tend met inachtneming van de voorschriften van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland- sche gebied. De organisatie. Binnen het departement van jus. titie ressorteert de behandeling van alle luchtbeschermingsaangele- genheden onder den hoofdinspec teur de luchtbescherming. Deze Staat onmiddellijk onder den secre taris-generaal van dit departement en is aan diens voorschriften, in het bijzonder aan 'een door dezen uit te vaardigen instructie van inwendi- gen dienst, gebonden. Onder den hoofdinspecteur staan: Districtsinspecteurs voor de lucht bescherming. Plaatselijke luchtbeschermingslei ders. De rijksluchtbeschermingsschoöl. De technische en keuringsdienst der rijksinspectie luchtbescher ming. Elke werkzaamheid van particu* lieröh op het gebied der luchtbe scherming is, voor zoover deze in het openbaar wordt verricht, slechts toegestaan met toestemming van den hoofdinspecteur voor de lucht bescherming. De districtsinspecteurs vpor de luchtbescherming worden voor het gebied van eiken procureur-gene raal, fungeerend gewestelijk direc teur van politie, aangesteld. Hun zetel is gevestigd terzelfder plaats als de zetel van den procureurgene- raal, fungeerend gewestelijk direc teur van politie. Zij oefenen binnen het kader hun ner plaatselijke bevoegdheid de den hoofdinspecteur van de luchtbe scherming toekomende bevoegdhe den uit, niet inachtneming van diens, voorschriften. De plaatselijke luchtbescher mingsleider is voor de uitvoering der luchtbescherming in de ge meente verantwoordelijk. Plaatse- AU winters dê bmr&k& ter stijgt, heteekené dat kots. Dook hijdan wordt het onaangenaam voch tig weer. Vochtig weer echter Is êe ergste vijand van den mensch. AJ te gauw vat hij dan kou of krijgt griep. Daarom: r\Sf»I»êI N kootf iHHui)/ 20 UbUtU* 55 et Z»W» 2 ubhtun 7 cL lijk luchtbeschermingsleïder is de burgenleester, of in gemeenten, waar een hoofdcommissaris van po litie is, deze, indien door den secre taris-generaal van het departement van justitie daartoe aangewezen. LUCHTBESCHERMINGSPLICHT. Alle natuurlijke en reehtgper* souen, welke in het bezette Ne- derlandsche gebied woonplaats, verblijfplaats of vermogen heb ben, zijn luchtbeschermings- plichtig, voor zoover zulks niet in strijd is met algemeen erken de regelen van het volkenrecht. De luchtbesfchermingsplicht om vat deiï plicht tot handelen, dulden en nalaten (gedrag in overeenstem ming met door de luchtbescher ming gestelde éischen^ tot het ver richten van diensten en het ter be schikking stellen van goederen, wel ke door de met de uitvoering der luchtbescherming belaste instanties binnen de grenzen van hun be voegdheid worden voorgeschreven. De verordening tot het verrich ten van diensten of tot de ter be schikkingstelling van goederen wor den gelast door den plaatselijken luchtbeschermingsleider en wordt den geverderden persoon medege deeld. Personen, die ten gpvolge van hun leeftijd, hun gezondheids toestand of hun,beroepsplichten daartoe ongeschikt zijn, mogen niet tot het verrichten van dien sten gevorderd worden. De vordering tot het verrichten van diensten ten behoeve van de luchtbescherming voor opleidings doeleinden, moet zoo mogelijk hui ten werktijd geschieden. De personen, die tot het verrich ten van diensten gevorderd worden, alsmede de werkgevers van de tot het verrichten van diensten gedu rende den werktijd gevorderde per sonen, kunnen binnen een week na de kennisgeving der vordering daar van in beroep komen. Mondje dicht De luchtbeschermingsdienst plichtigen hebben, ook na be ëindiging van den luchtbe schermingsdienst. zwijgplicht ten aanzien van de hun bij de vervulling van den luchtbe schermingsdienst toevertrouw de of anderszins bekend gewor den aangelegenheden, welker bekendwording de belangen der Duitsche weermacht in gevaar zou kunnen brengen of de rechtmatige belangen der be treffende personen zou kunnen schaden, dan wel welker ge heimhouding uitdrukkelijk is voorgeschreven. Alleen vaste kernen krijgen vergoeding. De luchtbeschermingsplichtige heeft in beginsel geen aanspraak op schadeloosstelling voor het ver richten van dienstere De luchtbe- schermingsplichtigen, die gevor derd zijn tot het verrichten van diensten voor langeren duur, ont vangen evenwel een passende ver goeding. Voor het ter beschikking stellen van goederen voor algemeene doel einden der luchtbescherming wordt den luchtbeschermingsplichtige een billijke schadeloosstelling toege kend. Bij gebruikmaking van goederen voor doeleinden van de luchtbe scherming voor langeren duur vindt, voor het geval een schikking, met den luchtbeschermingsplichtige niet bereikt wordt, de onteigenings- of vorderingsprocedure volgens de geldende bepalingen plaats. Straffen. Overtredingen in verband met het voorgaande worden bestraft met een hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. In ernstige gevallen kan een ge vangenisstraf van ten hoogste 8 jaren en een geldboete van onbe perkte hoogte of een dezer straffen worden opgelegd. Indien door het feit- opzettelijk menschen of waardevolle goederen in gevaar zijn gebracht,4 kan de doodstraf, dan wel levenslange tuchthuisstraf of tijdelijke van ten minste één jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren worden opge legd. Deze verordening is thans in wer king getreden. DE VAN 147. Hèhè, hier lag hij lekker koel. Hij zat vol met eierstruif, zoo kon hij niet bij de vlie geniers terug komen. Wacht, daar lag een ton netje, daar kon hij wat water in halen en zich schoon poetsen. Voor zichtig kroop hij de glooiing af, maar eer hij het wist, glëed hij op het glibberige zeewier uit en schoot het water in. Piet kon zwemmen, zeker, maar niet in de golven, zooals hier in dezen oceaan waren. Italiaansch Weermachtbericht STERKE PANTSERFORMATIE DER BRITTEN LIJDT ZWARE VERLIEZEN..' 9 ITALIAANSCH TROEPENTRANSPORTSCHIP GE ZONKEN. - BEMANNING GROO- TENDEELS GERED. ROME, 26 Jan. (Stefani) Het ftaliaansche weernïachtbericht ,van heden luidt: De in het gebied ten Noordoosten van Agedabia opereerende gemoto riseerde en pantserstrijdkrachten der spil hebben gisteren sterke En- gelsche pantserformaties aangeval len en haar zware verliezen toege bracht. 38 kanonnen en 96 tanks en pantserauto's, onder welke eeni- ge van het nieuwste Amerikaans- VOOR DEN Maandag 26 Januari 11942. Roede kool mag niet vrij worden meegenomen. L. H. te Alkmaar hield er zijn eigen methode op na om te voor zien in de eigen voedselvoorziening. In de werkverschaffing had hij on der Anna Paulowna een zestal roo- de kooien meegenomen van het land van den heer J. Vethman. Be klaagde schijnt vrij goedmoedig en zoo érnstig had hij het niet ge meend. Zulke dingen kunnen er echter niet bij door en dus wordt hij veroordeeld tot f2o.of 10 dagen hechtenis. Waar twee kijven, hebben er twee schuld, C. U., vroeger te Terdiek, gemeen te Nieuwe Niedorp, nu te Den Hel der, had last gehad met zijn pa troon L. Kuit. Deze had hem de buren hadden het hem verzekerd nog uitkeeringen te Ndoen aan loon in verband met een ziekte van beklaagde. Het slot was geweest een opdoffer in het oog van Kuit. Mr. Leesberg Jr. was er bij ge- roepén de wat scheef geloopen kar weer recht te trekken. En, ^ooals vaker bleek ook hier, dat er meestal twee schuld hebben, wanneer er twee kijven. Kuit had van zijn werkman af gewild en hem- zoo lang, getreiterd, tot verd. eindelijk boos was geworden. .Toen had de patroon zijnzin 'en verd. Jag er spoedig uit De rechter toonde begrip voor de situatie. Het kostte den beklaagde f 10.boete; I Tonn©n Liresi V. J. A. H. te Zwaag, thans ge detineerd, stond terecht wegens be- leediging van den gemeenteveld wachtter, die verdachte bij arres tatie had ontlast van een bedrag van zegge en schrijve tweehonderd duizend lire! De navorsching van de vraag, hoe verdachte, dde er zeer eenvou dig uitzag, aan dit bedrag was ge komen, zou wellicht een interes santer geschiedenis opleveren, dan wat er verder gebeurde. Opge warmd vermoedelijk door enkele kennissen, had beklaagde den vpld wachter aangeblaft en hem toege voegd: „Je hebt mijn 200.000 Ijjes gestolen!" Dit blijkt niet juist te zijn ge weest en hoewel beklaagde nog denzelfden dag excuus heeft ge vraagd, komt het hem te staan op f 50 of 20 dagen. Of vijf briefjes van tien echter een strop zullen opleveren voor een 20 pet. millionnair in lires? Men zou het haast mogen betwijfelen! Hfl sloot zichzelf aan op het P.E.N. R. P. te Hippolvtushoef had een vrouw, een electrisch «strijkijzer, maar geen aansluiting op het net. Natuurlijk moest'er. voor dat strijk ijzer' stroom zijn en in normale omstandigheden laat men zich aan sluiten. R. P., die geen ruime in komsten had, wist er iets beters op: hij loot zicjizelf aan met een clandestien draadje, maar vergat de meter. Het werd echter gemerkt en nu komt het nog veel duurder. Want er komen nog f 15 #ubs. 5 dagen bovenop. C. v. B. te Wieringen laat verstek gaan. Het betreft een pas 18-jarige jongen, die, vertnoedelijk onder in vloed van een andere broer, de ver keerde weg, is.topgegaan. Hij rookt en snoept veel en heeft zich thans schuldig gemaakt aan diefstal. Dit komt hem te staan op 1 maand. Het eeuwige strijdpunt. J. Eelman te Oosterend, Texel, had kwestie met een farhilie E.-, we gens het recht van. OverpacP. E. ging geregeld door een hek, dat J. Eel man, die thans als getuige is opge roepen, liet sluiten. Zoo iets gebeurt vaker en het voert in den regel tot heete hoofden en getwist. Het was E., die getuige zou hebben uitge- makt voor „hooidief", waardoor get zich beleedigd voelde. Beklaagde liet verstek gaan, doch hij had een brief geschreven aan den politie rechter. waarin hij verklaarde niet „hooidief", maar „melkdief" te heb ben gezegd. De officier vond blijk baar weinig verschil tusschen beide termen en vroeg veroordeeling tot f 15 boete of 5 dagen. Hetgeen de po litierechter bevestigde. Het „waarom" bleef geheim. Egbertje B., thans te Haarlem, doch voorheen in^dienst te Alk maar, had op een goeden dag een portemonnaie Ontvreemd' bij een vroegere werkgeefster, houdster van een café. De laatste was bezig te verhuizen, het huis was op stel ten en toen Egbertje een beurs bad ontdekt ih een mantelzak aan de kapstok, had ze deze meegenomen. Echter, toen ze zich er van over tuigde, wat de portemonnaie be vatte, bleek dat niet minder dan omstreeksf 105 te zijn, benevens een aantal wissel-boterbonnen. Het feit )yerd spoedig ontdekt, de eigenaresse ging achter Egbertje aan, achterhaalde haar bij het sta tion en nam haar mee terug. De portemonnaie brandde haar in den zak, ze verontschuldigde zich, wijï ze even naar achteren moest, wierp de portemonnaie in de WC. en trok door. De wiSsel-boterbonnen raak ten- daarbij' op den grond en ver raadden haar. Beklaagde gaf alles toe, op iede re vraag volgde trouw een knikje of een zacht uitgespi^ken „ja". Maar de politierechter wilde meer weten. Hij studeerde in zijn papie ren en vroeg zoo langs zijn neus weg, waarom ze het had gedaan Er volgde een zwijgen. In tusschen, deze zaak was ni et ten einde. De officier wilde, alvorens requisitoir te nemen, éérst wel eens, wat meer van haar weten en de politierechter sloot zich daar gaar ne, bij aan. che type, 13 vliegtuigen, een groot aantal vrachtauto's en zeer groote hoeveelheden münitie en oorlogs materiaal werden, naar wordt ge constateerd, op dezen zegevieren den dag vernield of buitgemaakt. De nederlaag van den tegenstander welker omvang nog schijnt toe,te nemen, heeft onzen afdeelingen uiterst geringe verliezen gekost. De vijandelijke verliezen bedragen van 21 tot 25 Januari in totaal 118 stuk ken geschut, 239 tanks en pantser auto's, 28 vliegtuigen, ruim 1000 ge vangenen en oorlogstuig, zooals vrachtauto's, in zeer groote hoeveel heid. Zware zandstormen hebben het ltaliaansche en het Duitsche luchtwapen verhinderd den land strijdkrachten hun op de vorige da gen verleende hulp teh deel te doen vallen. Een Hurricane werd neerge schoten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun steunpunt terugge keerd. Een nieuw gToot convooi is on danks felle en nadrukkelijke tegen actie van den vijand in Libyë aan gekomen. Een der talrijke schepen van het convooi werd getroffen en ging vervolgens onder. Het schip had troepen aan boord, die bijna allen op in convooi varende torpe- dobooljagers konden worden over genomen en die eveneens op de plaats van bestemming zijn aange komen. De andere schepen en de convpoieerende vaartuigen hebben niet, 'de minste schade bekomen. Een van onze duikhooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De doelen op Malta zijn met bom men van alle kalibers aangevallen. Er ontstonden groote branden en aanzienlijke vernielingen. Het legioen staat aangetreden... In het filmjournaal van deze week heeft men het kunnen zien: het legioen staat aangetreden. Hol- landsche mannen hebben reeds de straffe Duitsche militaire opleiding gehad en zijn nu volledig geoefend om ingezet te worden in den strij'd tegen het bolsjewisme, een strijd •dien zij vrijwillig gekozen hebben, omdat zij er van overtuigd wa ren, dat het hun plicht was. Het legioen staat aangetreden. Maar ook de Nederlandsche am bulance staat aangetreden. Oak hier hebben de mannen, doktoren, zoowel als ziekenverplegers een straffe militaire scholing achter den rug. Want kon het wel eens noodzakelijk worden, dat zij met de wapenen in de vuist de aan hun zorgen toevertrouwde gewonden moeten -verdedigen tegen lafhartige overvallen van de Sowjets. Een ge weldige en opofferende taak heeft de Nederlandsche ambulance op zich genomen. Maar zij heeft dit gedaan omdat zij weet, dat het grootste deel van het Nederland sche volk achter haar staat. Met deze moreele steun zal. zij deze zware taak tot een goed einde we ten te brengen. Doch ook materieele steun is noo dig. Daarom zal,.als dé ambulance eenmaal uitgereden is, uw steun noodig blijven. Maak er dan een gewoonte van van tijd tot tijd een bijdrage te storten op giro-rekening 8—7—O-fl. Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. SCHOENENBONNEN VOOR DEGENEN, DIE SKISCHOR NEN INLEVERDEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. 's GRAVENHAGS. 26 Jan. Van bevoegde zijde wordt bekend ge maakt, dat zij, die ten behoeve van de Duitsche weermacht een of meei> dere paren skischoenen heb ben afgestaan, waarvoor hen door de N.S.D.A.P. Arbeitsbereich Nie- derlande, een ontvangstbewijs is verstrekt, zich kunnen wenden tot den distributiedienst hr»de gemeen te hunner inwoning, die op ver toon van genoemd ont vangstbewijs een of meerdere schoenenbonnen I zal ter hand stel len. Voor elk ingeleverd paar ski-> schoenen worflt een bon verstrekt Men kan daarbij naar keuze een bon of bonnen voor dames-, heeren- meisjes- of jongensschoenen verkrij gen. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 28 JANUAKI. Hilversum 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzielc. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 GramoXoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor /de huis vrouw. 9 20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor da kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Gramofoon muzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Wat doet de boer als de stad nog slaas#? 13.15 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuzlek. 13.55 Gramofoonmuzlek. 14.15 Omroeporkest. 16.00 Voor de vrouw. 15.20 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegeleiding. Als intermezzo: Kinder- symphonle (opn.1. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. -.17.15 B.N.O: Nieuws-, economische- en beursberlch-, ten. 17.30 Nationale Jeugdstorm kwartier. 17.45 Planovoordracht. 18.15 Volksgezondheid. 8.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 „Wintertijd", muzikaal programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Rl&as van Beeck en zijn orkest. 20.45 Gramofoonmuzlek. 21.00 Orkest Malando en solist. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.Engelsche uit zending: „The Dutch Achlevements ln the Netherlands Indles" óf Gramofqpnmuzlek. 22.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie programma Hilversum L 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Viool, plano en gramofoonmuzlek. 12.00 Prans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Gra mofoonmuzlek. 13.15 Amusementsorkest en planoduetten. 14.15 Dit Neerlands Gouwen. 14.35 Gramofoonmuzlek. 16.00 Sollstenconcert (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15 Gramofoonmuzlek. 18.30 De Ramblers. 19.00 B.N.O.: Brabantsch plaatje. 19.10 B.N.O. Nieuwsberichten. 19.20 Omroepvolkszangkoor met pianobegeleiding. 19.45 „In en om de N.S.B." (Voorbereid door de N.S.B.). 20.00 Omroep-opera-orkest en solisten. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding mef de Studio beschikken). 21.00 Causerie „Duitsche immigratie ln de Nederlanden". 21.15 Omroep-opera-orkest en solisten. 21.45 B.N.O.: Nleuws-berlchten. 22.00 Geestelijke liederen (gr. pl.). 22.1022.15 AvondwlJdlng, Hoofdredacteur? J. Keesman, Schagen. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland, Schaden. - Fred. Groot, Schaffen. Alff. reportaffe, Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur. Den Helder. FEUILLETON Dr. Burmesters Ro.nar van Hj,na Hirihammer (Nadruk verboden) En in die dagen kwam Joachim, Joachim Büttner, die, heel lang ge leden Marlene's eerste liefde was geweest, maai* nu zelf reeds aan het hoofd stond van een gezin, dat, be halve de gelukkige ouders, uit vier stevige jongens bestond. Marlene's verblijf in haar geboor testad was Joachim ter oore geko men en hij had zich het genoegen niet laten ontnemen haar na-zooveel jaren nog eens op te zoeken. Er was een' tegenbezoek gevolgd in den huize Büttner, waar Mariene door Joftchim's vrouw allerhartelijkst was ontvangen en in de vertrouwde sfeer van dit milieu had zij haar hart voor den ouden schoolmakker, die haar de zorgen reeds van het gelaat had ge lezen, uitgeschud. Z(j had hem jer- tsöd van hun wanhopigen strijd om •en emplooi, dat voldoende bestaans zekerheid bood, den strijd van een jongen, onvermogenden medicus, die na een conflict met den directeur van een der ziekenhuizen in Mün- chen, voor wien hij, overtuigd van zijn goed recht, weigerde het hoofd te bulgen, gedwongen werd'ontslag te vragen en wien daarop niets an ders overbleef dan zich ergens te vestigen, in de hoop aldus het hoofd boven water te kunnen houden. Zij schetste hem in sobere trekken den daarop gevolgden lijdensweg, die hen van* het eene dorp naar het andere had gedreven, wachtend op patiën ten, die niet kwamen, tot dan ein delijk -de groote kans gekomen scheen $e zijn in het aanbod van dr. Gerold, die Lorenz, den nimmer ver sagende, naar Berlijn riep. Maar ook deze kans was tenslotte weer een niet gebleken. Slechts nieuwe, diep ontmoedigende teleurstellingen wa ren Lorenz in de hoofdstad bescho ren geweest; wederom was allen ge rechtvaardigden verwachtingen den bodem ingeslagen. „Wat hij er nu eigenlijk uitvoert, weet ik niet," besloot ze haar ver haal, dat op den jongen man tegen over haar diepen indruk maakte. „Hij schrijft me, Hat hij. werk heeft en dat hij het wel zal lclaar spelen. H(j schijnt zich in Berlijn te hebben vastgebeten. .Maar Achlin, jou kan ik het wel vertellen, ik maak me zoo vreeselijk ongerust over hem". „Ongerust? Waarom?" „Dat het mis loopt met hem! Hij verbergt de waarheid^oor me, ik voel het. Hij wil mij j^tzien #en in- tusschen richt hij zichzelf misschien ten gronde om ons allen een bestaan te verzekeren". „Ga naar hem tpe, Mariene!" „Ja, dat zou ik dolgraag willen. Ik behoor- immers bij hem, mis schien zou ik hem kunnen helpen. Maar..." „Hoor eens, Mariene, jij gaat zoo spoedig mogelijk naar" Berlijn. Ik zal je het geld geven, dat- noodig is voor de reis en voor een behoorlijke kamer, zoodat je althans voorloopig kunt rondkomen. Geen protesten Mariene; ik zou me zeer gekrenkt, voelen, ajs je het niet wilde aan nemen." „Ach neen, dat is het immers niet, Achlin. L. wil je eerlijk beken nen, dat ik er zelfs al een heele poos over heb gedacht, of ik niet big jou om hulp zou kunnen aankloppen. Maar welke voorwaarden stel je voor terugbetaling?" „Daar praten we voorloopig maar niet over. Aandeel in de winst lijkt mij voordeel iger! Ik kom 't later wel eens terug halen door met mijn vrouw en de kinderen een paar we ken bij jullie te komen logeeren". „Dus ondanks alles, wat ik je verteld heb, geloof je in onze uit eindelijke overwinning?" „Stellig, Mariene! Wie zoo taal weet vol te houden, alles jullie bei den, die moet het noodlot tenslotte naar zijn hand weten te zetten. Ik verwed mijn hoofd op jullie succes". „Je hebt wel heel veel vertrouwen in ons, Joachim!" „Niet ten onrechte, geloof me! Maar nu moet je eens luisteren. Ik heb destijds nog een paar semesters in Berlijn gestudeerd en lk zal van daag nog aan mijn vroegere hospita schrijven, een goeie, ouwe ziel, die je met open armen zal ontvangen. Maar je circus moet je voorloo pig hier laten. Het zou dwaasheid zijn de kinderen mee te nemeA". Marlene's gezicht verried een en al teleurstelling. .Zonder de kinde ren?" „Maar bedenk toch eens, welk een last je daarmee op je schouders zoudt nemen! Het komt er nu juist op aan, dat je je handen een poosje vrij hebt. Voorloopig zullen juüie op een gemeubileerde kamer moeten wonen. Op zichzelf is dat immers al een kwelling voor dat grut; hier hebben ze den tuin, de straat, ze kunnen desnoods den heelen dag in de frissche buitenlucht rond sprin gen! Zou j(j het over je hart kun nen krggen hun dat te ontnemen, hen daar in die verstikkende stad in een kamertje op te sluiten of ze op een, van alle licht en lucht versto ken binnenplaats tusschen vuilnis emmers te laten" wegkwijnen? Nee, als jullie later een aardige woning ergens buiten de stad kunnen huren, dan Is het wat anders, „Den jongen moet ik ten minste bij mij hebben, anders kan ik het niet, dan ontbreekt mij de kracht. O, ik zal eiken dag wel met hem gaan wandelen, ik zal er wel op let ten, dat hij niet wegkwijnt. JSn wat zal Lorenz blij zijn! De jongen zal hem tot het uiterste aansporen! Ach, Jij weet immers niet, hoe vaak de kinderen mij al van de wan hoop en de vertwijfeling hebben ge red". „Ik... kan het me voorstellen". Zoo kwam het, dat Mariene eenige dagen later van haar geboorteplaats afscheid nam en haar reis in een onzekere toekomst aanvaardde. En dat tien uur later moeder Külcke in de gelegenheid werd ge steld een ernstig gedeprimeerde, hulpelooze vrouw aan haar mee voelend hart? te drukken. Voor Hansje was de rit met den autobus als een sprookje. Hij had onmiddellijk vriendschap gesloten met mevrouw Külcke, zat nu op haar omvangrijke schoot, drukte zijn neus tegen het glas en ((eek zich de oogen uit. Die Vele huizen, die alle zoo hoog waren als de kerktoren in het dorp, die vele menschen, die vele auto's en trams, die roode en groene lichtjes van de verkeerssignalen, ach, zijn hartje tionsde van opwinding en zijn handje omklemde krampachtig moeder Külcke's veiligen duim. Ook op Mariene, zoo moe als zij was, maakte de aanblik van dez€ nie '.we wereld zichtbaar indruk. Wel iswaar kende ze het groote stads levep van München, maar hoe rusti{ en behaaglijk was daar alles, hoi bedaard en met welk een opgewek gelatenheid wikkelde zich daar he straatleven af. In deze stad Berlijn echter scheei een booze geest rond te waren e alle menschen met een zweep voo zich uit te dry ven. Zij renden ove straat, sprongen op rijdende tram: stelden hun leven in de waagschai door dwars tusschen rijen auto's e voertuigen heen te fietsen en stove in zoo'n gevaarlijk tempo een hoe om, dat het een wonder- mocht hei ten, dat zij niet met hun hoofde tegen elkaar bonsden. De autc raasden voorbij, de lokaaltreine denderden Ratelend over de viadu ten, dekrantenve'rkoopers schreeuw den er heerschte een opwind» en een lawaai, dat hooren en zi< verging. Wordt vervolp

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2