S OMGEVINGNIEUWS SiAocp onnoma^s Kou Neem'n AKKERTJE DE LANGEDIJKER GROENTENVEILINGEN Polder sche Prikjes en Frzekjes Beste Reintje LANGEDIJK DRUKTE. De drukte op het distributiekan toor van den kring Langedijk (Lan- gedijk en St. Pancras) 'is zoo groot, dat nog een ambtenaar voor de af- deeling textiel zal worden aange steld. KOOLTEELT IN DE POLDERS. Men deelt ons mee, dat verschil lende tuinders reeds nu contracten hebben afgesloten voor den ver houw van kool in de polders. BROEK OP LANGENDIJK T uiobouw vereeniging „Groentecultuur" De jaar vergadering van de tuin- bouwvereeniging Groentecultuur werd door een flink aantalleden bezocht De voorzitter, de heer H. Glas, bpende 'de vergadering met woorden van welkom, waarna hij een terug blik wierp op het afgeloopen jaar. In het jaarverslag van den secre taris werd gememoreerd, dat het een rustig vceenigingsjaar is ge weest. Het ledental is toegenomen met 3 tot 190 ledeh. De rekening van den penning meester, den heer C. Wit, sloot op een totaal bedrag van f 826.63; het bezit der vereeniging is met f 129.59 toegenomen tot f 828.28. Deze rekening werd aldus goed gekeurd. Wanneer het door buitengewone uitgaven niet noodig is, zal geen contributie worden geheven. De heer S. Groot Dz. werd tot lid van de finantieele commissie be noemd. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd in de plaats van den heer G. Strijbis, die niet herkies baar was, gekozen de' heer W. Jz Balder. In de plaats van den heer J. BakMaakal, die de gemeente gaat verlaten, werd de heer K. Dek ker gekozen, na herstemming met den heer C. de Groot. Tot de scheidende bestuursleden werden waardeerende woorden ge sproken. Kalibonnen no. 5 zullen niet wor den toegewezen, deelde de voorz. mede. Hek bestuur zal zich tiièr- over met aen L.C.O. in verbinding stellen. De heer C. dg Groot Jr. bracht hierna verslag uit van een gehou den proef met Aardappelen/ ter ver gelijking van Eersteling met ver schillende andere soorten. Deze proef is goed geslaagd. Frühmölle kwam het dichtst bij de Eersteling ,De heèr Witteveen voegde hier aan nog het een en ander toe over de plannen, om alle voor wratziek te vatbare aardappelen te doen verdwijnen. Spr. wees er op dat men wil ko men tot het uitsluitend gebruik van goedgekeurde pootaardappelen en zaaizaden. Het blijkt spr. aanbe velenswaardig, om de komende maatregelen in het oog te houden in verband met de omstandigheid, dat de zaadgebruikers, die hun zaad zelf telen, wel eens in de verdruk king zullen kunnen komen. Aardapelpselectiecursus. In verband hiermede zal het hou den van een aardappelselectiecur- sus worden óverwogen. Aan het bestuur werd overgelaten al of niet medewrking te verleenen aan het verzoek van het gemeente bestuur van Langedijk om een ver bouwverbod van voor viruszieket vatbar^ aardappelrassen. Voor een regeling van den ver bouw van koolzaad gevoelde men niet. omdat hier reeds een goede regeling bestaat. Voor de alg. verg. van de L.G.C. waren geen voorstellen. Stoute Koedijkers. Dait de Koedijkers tjij het hakken van een sloft in het ijs de akkers plattrappen, wordt hun kwalijk ge nomen. Men heeft er soms veel ;schade van. Het is echter een moei lijk geval. Die menschen moeten ook weer kunnen varen. Men zal zich tot „De West" wen den. Een billijke schadevergoeding is niet- te veel gevraagd. Voorts werd besloten, te wach ten, benzine te verkrijgen voor de loon ploegers. De rat ten verdel ging is ook zeer noodzakelijk. EEN BRANDJE. Bij den heer B. alhier ontstond gistermiddag een begin van brand. De brandweer was spoedig aanwe zig, waar de slangen behoefden niet nat gemaakt te worden. Het was spoedig gebluscht. ZUIUDSCHARWOUDE. „ALS STAD EN LAND ELKAAR ONTMOETEN". Met bovengenoemd blijspel heeft de arbeiderstooneelvereeniging I.D. D.A. Zondagavond in de zaal van den heer P. Kramer een uitvoe ring gegeven. De zaal was flink bezet. I.D.D.A. heeft van deze ontmoe ting tusschen stad en land op het Brabantsche platteland een goede vertolking gegeven. He# dialect geeft zijn moeilijkheden, maar de rolkeiinis bleek uitstékend te zijn, zoodat op enkele kleine haperin- HEERHUGOWAARD. BEGRAFENIS K. PLOEGER. Zaterdagmiddag. Door een kijkgaatje, met moeite gemaakt in de ka- merruit, die met de gewo ne kachelwarmte maar niet tot ontdooien is te brengen, kijken we den Middenweg af. Kale plek- kep wisselen af met ber gen opgewaaide sneeuw, die hier en daar het ver keer per rijwiel niet moge lijk maken. Een witte wa de ligt over het landschap* schraal en troosteloos ste ken de iepenboomen hun naakte toppen, die zwie pen in den snijdenden^ oostenwind, omhoog. We wachten tot door en langs dat nog smetteloos witte de zwarte 'stoet zal komen, die het stoffelijk overschot van onzen oud- fcemeente-ontvanger naar de laatste rusfplaataachter de Hervormde kerk zal brengen. En plots, als er nog niets komt, slaan dev gedachten terug. Een karretje; lus tig is het paard, lustig is de voerman, die de leid sels in in handen houdt, stralende gezondheid, in persoon. Een luchtig woord een kwinkslag voor beken de voorbijgangers. Vort peerd'. En het peerd gaat, schiet vooruit. De gemeente-ontvanger gaat bij zijn klanten langs. De een krijgt een nota be taald, de ander zijn wed de. „Vort peerd. Voorbij is dat alles. Oude gemoedelijkheid ver dween, maakte plaats voor moderne zakelijkheid. Vroeger kon dat. De ontvanger was zelf boer, had gerij. Maar wat ook mocht en nog veranderen zal, dat ééne, waar we nu naar uit staan kijken zal blijven. Zwa*te paar den, zwarte koetsiers, zwarte wa gens, gevolgd door menschen in het zwart. Het zij dan dat de weg leidt door een groen landschap met lachende landouwen, waarover een heerlijk zomerzonnetje sti\aalt, dan wel zooals nu door een barre win- terwoestenij. Oude gemoedelijkheid en moderne zakelijkheid. IrP die laatsten tocht smelten zij samen. „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren." Naar aanleiding van deze» woorden van den Prediker sprak Ds. de. Mooij aan het graf een kort woord. Het gemeentebestuur was verte genwoordigd door wethouder Tromp, terwijl med§ enkels goede Deze winter is wérkelijk geen hoestwinter Opvallend deze winter, vrijwel nooit meer zieke kinderen. Geen boodschapper* als: „Juf frouw, broertje hoestte zoo, moeder heeft hem maar een dagje in bed gehouden." Want de moeders weten, dat SIROOP BON- NÉMA al die beginnende hoestkwaaltjes in de kiem smoort en niemand beter dan wij kunnen d% resultaten beoordeeten - en toejuichen I SIROOP BONNEMA beval het werkzame NarceTne-aethylester „Bonnema" en heeft een samenstelling die aan de hoogste eischen voldoet SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink- hoest hff maakt het slijm los. cloet de pijn bedaren en 6e- enrdert het ulthocsten. MET KABCEINE AETHYLESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAl" PRAEPARATEN bekenden van den overledene aan wezig waren. Rust zacht, oude heer Ploe ger. Rust zacht. Toen het nieuwe systeem gemeenterekening inge 'voérd werd, heibt ge gezegd: Het is nu mijn tijd om heen te gaan. Ik ben te oud om al dat nieuwe nog in me op te nemen. En toen ik enkele dagen geleden bij U was hebt ge gezegd: „De oude heer Ploeger zal het niet lang meer maken" en op z'n Noord-Hol- landsch voegdet ge er aan toe: Het loopt met me op 't endje. Rustig zijl 'ge heen gegaan, rustig en kalm, als iemand waarvoor de dood geen verschrikking was. En rustig hebben wc toen elkaar voor het laatst de hand gegeveti en die iets langer'gedrukt dan ge woonlijk. WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschreven werkloo- zen bedroeg de .vorige week .67, gen na, alles heel vlot van stapel liep. De rol Van Moeder Vugs, de Brabantsche boerin, werd heel goed uitgebeeld door mevr. C. Maakal Kramer, die van Anneke, haar dochter, werd vertolkt d®or mej. Gré Maakal. Wij mecnen, dat mej. Maakal in dit stuk voor het eerst op het tooneel staat. Zij heeft een goed debuut gemaakt. De heer P. Gutter Sr., als Cicke de Bresser, de huisvriend, was een echt Brabantsch boerke, al haperde hij wel feens een enkel keertje, 't Valt ook niet mee, met een Kamer lid uit Den Haag te spreken van het formaat, dat door den heer P. Gutter Jr. voor ons keurig werd uitgebeeld. In dên grond bleek 't nog niet zoo'n kwaad personage te zijn, na eenigen tij<j ooi)tact met de eenvoudige boerenmenschen. Mevr. EngelVan der Oord, de vrouw van het daftige Kamerlid, was ons wel een.weinig te eenvou dig. Huib, de schilderende zoon van dit doorluchtig echtpaar, werd op vlotte wijze uitgebeeld door den heer A. Schrijver Mz.. Kees, de chauffeur, was in goede handen bij den heer Jan Slikker. Piet v. d. Dungen, een geldschieter, hadden wij ons wel eenigs-zins anders voor gesteld dan zooals de heer G. Roos defcn „man met een ongunstige reputatie" liet zien. De regie, welke gevoerd werd door den heer B. C. Loevens, was heel goed verzorgd, al zal hij goed doen. op kleinigheden te' letten, zooals de uitspraak van vreemde woorden, waarmee sommigen nog al eens struikelden. Een echte ken nisgeving van aankomst van een aangeteekend stuk is o.i. ook wel te evrkrijgen. De geluidsinstallatie welke ons het aankomen .en ver trekken van de auto van het Ka merlid moest suggereeren. produ ceerde een geluid, dat meer aan een auto-ongeluk deed denken. Het optreden van een echte kip en een echt varken maakte echter veel goed. I.D.D.A. kan op een goedgeslaagde uitvoering terug zien. (M. Kuiper.) BRIDGEN. De uitslag van den hij den heer P. Kramer gehbuden bridge-wed- strijd was de volgende: Oneven lijn: 1. A. Keppel, Noordscharwoude en K. Ruiter, Oudkarspel, 17 p., 2. J. Sneekes en H. Greidanus, Zuid- scharwoude, 20 p. Even lijn: 1. Jb. Rietveld en K. van Meurs, Oudkarspel, 20 p., Jb. Zijp, Zuidscharwoude en G. Kam per, Oudkarspel, 22 p. NOORDSCHARWOUDE. SCHAKEN. Wintercompetitie Schaakmat. lste klasse: K. Bierman—J." J. Kroon 1—0 W. Kaan—H. Hart afgebr. 2de klasse: J. OotjersJ. Smit 10 C. Witsmeer—K. de Vries afgebr. 3d klasse: e J. VeldmanJ. Bood 10 T. de Jong—Jb. Smit 10 Jb. SmitT. de Jong 10 S. PrangerJ. Bood 10 J. BoodS. Pranger 1—0 S. PrangerW. Borst 10 G. v. Loenen—A. tk>ppens 10 KOLVEN. De wedstrijden van de Langedij ker Kolfvereeniging werden voort gezet in de baan van den heer J. de Bakker, alhier. De uitslagen luidden als volgt: Vriendenkring, Noordscharwoude. Korps wedstrijd. Eerste klasse: G, Deutekom (436) .157 pnt; C. Lange dijk Pz. (416) n.g.; G. Hop (387) 126 pnt. Totaal (1239) 283 pnt. 2e korps: G. Langedijk (419) 141 pnt.; P. Kist (301) 113 pnt.; T. Pranger (419)136 pnt. Totaal (1228) 390 pnt Tweede klasse: L. Mallekote (319) 101 pnt, CC Langedijk Cz. (388) 151 pnt; Th. Maars (355) (109 pnt.) Totaal (783) 361 pnt 2e corps: T. oKstelijk (336) n.g.; L. Dekker 381) 106 pnt.; C. Pranger (367) 134 pnt; Totaal (1084) 240 pnt - 3e klasse: Jb. Prijs (173) n.g.; St de Rijke (311) 95 pnt.; C. Jongsma (309) 142 pnt. Totaal (783) 237 pnt. S. Timmerman (282) 95 pnt. SCHAGEN OVERGEPLAATST. De heer J. J. Kramer, Stations ambtenaar der N. Spoorwegen al hier, wordt met ingang van 1 Fe bruari a.s. als adjunct-commies overgeplaatst naar Gelze Rijen (N.B.) VERKOCHT. Bij onderhandschen verkoop is het perceel. Regentenstraat D 63. bewoond door den heer J. J. Kra mer. overgegaan aan den heer J. Sinnige te Alkmaar, die dit perceel zal gaan bewonen. WIJKVERPLEGING. Gedurende het jaar 1941 heelt de Er kwam deze week weer eenige wijziging in de regeling van den af zet, en wel in de eerste plaats een verhooging van de prijzen van pro ducten, die tot voorraden van de Langedijker bouwers behooren. Dat was ook wel noodig, daar de tuin ders heel wat meer hebben uit te geven dan vroeger. Niet alleen dat de loonen der arbeiders tiooger (we zouden liever zeggen minder laag) zijn dan een paar jaar geleden, maar tal van andere bedrijfsuitga- ven zijn ook gestegen. Voor onder houd van gereedschappen, werktui gen en bedrijfsgebouwen, waar de laatste jaren niet zooveel aan ge daan was, is tegenwoordig ook een tame)ijk bedrag uit te trekken. Ie dereen weet er tegenwoordig wel van mee te piefen, hoe duur 'de huishouding is, dus ook de bou wers. En al mogen velen dan vaste prijzen verkiezen boven wisselen de, toch zullen die vaste prijzen dan op een zoodanig peilmoeten, worden gebracht, dat de* tuinder goed rond komt. Geen wonder dan ook, dat hij met ongeduld naar een verhooging uitziet, die hem in staat stelt aan zijn verplichtingen te vol doen. Ten aanzien van de verdeeling van den aanvoer werd weer be paald, dat, indien de aanvoer vol doende groot is, om levering voor export en/of M.I.G. mogelijk te ma ken, er 60 pet. van' de uien voor dat doel moet worden bestemd en 50 pet. van roode, gele en witte kool. Van deze laatste is 10 pet. voor de versche consumptie be stemd. De zuurkoolfabrikaqten hebben tegenwoordig ook nog wat noodig. Zij krijgen 40 pet. èn alle afwijkende witte kool. Tot nu toe hebben zij dit aandeel ook inder daad kunnen gebruiken, want de vraag naar zuurkool, waarvan de fabricage voora) aan Langedijk ge schiedt,-is de laatste weken buiten gewoon groot geweest. Nimmer wijkverpleegster in dere Kemeente bcbben, *8. °P de terreinen van en - - - - - - - •- in dp fabrieken zulk een levendig heid en beweging' aanschouwd als 3129 ziekenbezoeken afgelegd. 40 maal werd hulp verleend bij kraam vrouwen, terwijl 15 patiënten bij overlijden zijn afgelegd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Caroltis Boromeus Maria Oor, oud 23 jaren, broodbak ker, wonende te Amsterdam en Everarda Droog, oud 22 jaren, zon der beroep, wonende te Schagen; Evert Pieter van Barneveld, oud 23 jaren, grossier, en*Maria Reiniè Vrielink, oud 22 jarên, zonder be roep.. beiden wonende te Schagen. Overleden: Clara Emma de Beer, oud 56 jaren, echtgenoote van Sa- lomon Coltof; Cornelis Visser, oud 81 jaren, weduwnaar van Diewer- tje Sman. POLITIE. Gevonden: Een portemonnaitje een paar kinderhandschoenen, een halsdoek, een grijs kinderwantje en een paar schaatsen. Verloren: Een paar bruin leeren handschoenen, twee portemonnaies en een zilveren polshorloge. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris P. de Boer werden in het openbaar te koop aangeboden in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis van den l»er J. Schenk: 1. Het huis en erf aan de Sta tionsweg No. 69, groot 193 Are, ver huurd aan den heer G. Bakker. 2. Huis en erf, eveneens aan den Sta tionsweg no. 91, groot 1.40 Are, ver huurd aan den heer Döl, en na af- ceelen: 3. Huis met schuurtje en erf aan het Rensgars, groot 1.14 Are verhuurd aan den heer L. Koomen en 4. Huis met pakhuis en erf aan dit seizoen. Ook werd weer be paald, dat de binnenlandsche maxi mumprijzen zullen overeenstemmen met die voor export naar Duitsch- land. Afwijkende kwaliteit of die, welke niet voor export geschikt is, wordt met 80 pet. van den prijs van het goedgekeurde product be taald. de Nieuwstraat, verhuurd aan den heer D. Tamis. No. 1 werd aangebo den ten verzoeke der heeren D. Wit en J. P. F. de Vries. No. 2 ten ver zoeke van den heer A. Sleutel en de nos. 3 en 4 ten verzoeke van den heer C. Roggeveen Cz.-en den- heer Chr. Dekker. Perceel 1 kwam in bod tot f5200, hoogste bod kwam van den heer J. P. F. de Vries: het werd bij den af slag niet gemijnd, bleef dus onver kocht. Perceel 2 werd op geboden tot f2675 door den heer Jb. de Moei alhier. Ook dit werd niet gemijnd, de heer De Moei was dus kooper. Perceel 3 kon tot f 4800 komen, bij den afslag werd het opgehouden Perceel 4 kon tot f1900 komen bij opbod. Ook dit perceel werd bij den afslag opgehouden. Alleen perceel 2 bewoond door den hr. Dol. kreeg dus een nieuwe eigenaar. ZIJFb. de alhier vergunning verleend tot het vangen en dooden van mollen op gronden van derden, gelegen in de gemeente Zijpel Wat heb ik je lang laten wach ten, niet? Maar ja, eerst al die feestdagen, dan heb je 't als vrouw nog drukker dan anders. En nou die kou er over heen. Je sleept maar met beVroren ditjes en datjes naar je kachel om ze te ontdooien en loopt zelf door het heele huis te hufteren.. - 'f Enfin, wkchten op een briefje is nog zoo erg niet. 'k Heb ze in de statF uren in de rij zien staan voor een bonbonnetje! Eer ik dat deed Voor de distributie hoef je ook niet meer te wachten. D'r is er hier net zooals bij jullie een, die een distributiebonnenafhaaldienst heeft opgericht, ('t Zal me benieuwen of dat eene woord net een regeltje vol. is in de krant). Het langste wachten we hier als 't dijen wil voor de spoorwegover gang aan de Molenvaart. Laatst waren de boomen dicht, toen de trein nog goed en wel in Breezand stond. En als- je aan de andere kant woont en met de trein mee moet, mag je er wel dextra voor re kenen, anders sta je, vlak bij hei station en ziet toch je trein je neus voorbij gaan. Maar ik geloof graag dat de menschen op 't station ei ook niks aan kunnen doen, die hebben hun voorschriften. 'k Wou, al is 't al weer een poosje geleden, het tóch nog even, met je hebben over de samenvoeging van de Breezander en Koegrasser coö peraties. Het zal de liefhebbers van een gezellige yergadering spijten, dat- de Breezander voorzitter 'geen bestuursfunctie meer op zich wou nemen. Klaas, de voorzitter, en Klaas, de secretaris, rooiden het altijd best met mekaar, maar de een vond. wel eens. van den apdcr, dat ie wat te lang van stof was. Als Klaas van de pen met z'n cij- fere, tabellen en statistieken bezig was, zat Klaas van de hamer eigen lijk alleen maar zoo'n beetje te wachten, totie ophield, ging dan zelf met een: „Ben je klaar?" weer verder en vertelde met veel zijweg getjes, net of-ie van Breezand over Schagen naar de Van* Ewijcksluis wou, watie op z'n hart had. Maar, ondertusschen, ze hebben samen de boel maar goed voor mekaar ge houden in Breezand, de twee Kla zen. Wat heeft de voorzitter in moeilijke tijden niet voor de coöpe ratie gedaan! Als 't dèarvoor noo dig was, trok-ie d'rzelfs op uit naar een andere plaats, daar deedie wer kelijk een boordje voor om en je kan gelooven datie dan zelf vond dat-ie uit was! En de secretaris zal zeker z'n volle aandacht weer aan de nieuwe combinatie wijden. Zeg, lees jij zulke verhaaltjes bij nortretten van jubilee ren de beken den ook zoo graag? Ik wel! Daar heb je weer dat stukkie bij het portret van mijnheer Keijzer. Een interview noemen ze dat, geloof ik, op z'n Hollands. Dat eene zinnetje: Hij wou schipper w'orden- Weet je nog als we met 't school feest mee mochten met de boot naar Schoorldam en dan naar Bergen gingen. Met de muziek voorop, alle maal vroolijke jongens tusschen Het is duidelijk, dat het met den aanvoer aan de veilingen niet vlot ging, al kwam er wat meer dan de vorige week. Toen leefde men ip de hoop en verwachting, dat de weers- omstandigheden deze weck wat gunstiger zouden zijn, doch dit is anders uitgekomen. De tuinders hielden de schuurdeuren maar liefst dicht, ten einde geen kachel- warmte te verliezen, die zoo moei zaam was verzameld, en die de kool tegen al te erg bevriezen moest be schermen. Dat dit niet altijd ge lukte, hebben we bij sommige aan voeren bij de fabrieken wel kunnen opmerken; een deel moest soms weer terug meegenomen worden als onbruikbaar voor de fabricage. Niet alleen brengt intusschen de aanvoer naar de veilingen zijn on gemakken mee, doch ook het ver dere vervoer. In Noordscharwoude kwam nog het meeste: in Broek kwam er maar heel weinig. e De slooten en grachten worden niet opengehouden, zoo'dat de toevoer per as moet geschieden. De aan voer voor de Broeker veiling is voor verreweg het grootste gedeel te aangewezen op de vaartuigen, te' Noordscharwoude komt er ook heel wat por as. Dit is ongetwijfeld de reden, dat er in Noordscharwou de heel wat meer ter markt kwam dan aan de Broeker vèiling. Aan deze veiling kwamen ongeveer 6 spoorwagens roode kool, te Noord scharwoude ongeveer 20. De prijs was voQr deze week op f 6.80be paald, wat dus een verhooging van twéé kwartjes per 100 Kg. betee- "kende. In de overeenkomstige week van het ïmrige jaar werd f 6.50 be taald, eeinkleii> verschil alzoo. Nog slechter ging heti met het aanbod van gele kool, waaronder nog een beetje savoye. „De Zuid'* teelt wat meer van deze koolsoort, ruimt gewoonlijk ook gauwer op, zoodat .in Broek iets meer van die kool werd aangevoerd, maar aan -beide veilingen slechts- een 5-tal spoorwagens. Gele kool deed f 6.40, of f 1.20 meer dan hét vorige jaar en savoye f 6 70. Van Deensche i#itte kool was "de aanvoer nog het minst gering. Nog ruim 30 spoorwagens aan beide veilingen werden hiervan afgele verd voor f 4.60 of 40 cent meer dan de vorige week, d.i. een dubbeltje minder dan verleden jaar. Voorts hebben -een aantal bou wers het gewaagd wat uien te le veren van f 5.50 voor A en f 4.40 voor B, terwijl anderen nog wat wortelen aanboden en daarvoor f 4 voor ongevvasschen, kleine sortee ring maakten en f 5 voor de klein ste soort. OUDE SLUIS. VANGEN VAN MOLLEN. De Commissaris der Prov. Noord loop der veiling van deze twee per-- Holland heeft den hr. M. v. d. Hei haakjes, sloften we dan in stofwol ken ook nog wel eens een stukje door Bergen. En vooraan, zie je 't nog, lichtte altijd de witte pet van mijnheer Keijzer, die de buul hield. Nooit heb ik goed gesnapt, waar- om-ie dan altijd die witte zeilpet droeg, "k Moest wel «Itijd denken aan wat meester verelde van de ko nijnen, dat de onderkant van het staartje wit was, want dan konden de kleintjes moeder konijn altijd goed in de gaten houden als ze door de ruigte njoesten vluchten. Net als de jonge konijntjes hielden wij- dat witte vlekje vooraan van mijnheer Keijzer's pet maar in 't oog. Maar nou begrijp ik 't in eens toch beter. Mijnheer Keijzer had als jongens- ideaal schipper worden. Als ie met ons op de boot ging, nóu dan was- ie natuurlijk schipper en die zeil pet was de tol aan het verdrongen jeugdverlangen! De bakkers zorgden voor het laat ste nieuws. Nou 't misère met de banden wordt, hebben ze de hoof den bij elkaar gestoken en besloten twee dagen in de week niet te ven ten, „omdat door proeven bewezen is, dat het brood in zijn tegenwoor dige samenstelling beter genutti'gd kan worden indien het een dag oud is." De leukerds! Twee, nee Zondags ook, dus drie dager^ eten we beter te nuttigen brood, die andere viei dagen zullen we 't met versch moe ten doen (of zouden het ook zelf oud kunnen laten worden?) De melkboeren zullen, naar ik hoor met een dag per week volgen. Zou ouwe melk ook lekkerder smaken? Als 't zoo doorgaat, zullen waarem- pel schoolmeesters en dergelijke die alleen maar werken als ze geen vacantie hebben, nog de meeste uren' maken! Waar moet dat heen, waar moet dat heen, zegt je Stijntje. Korenmplen „De Hooj/ te Wervershoof behouden Gemoderniseerd volgens systeem Van BusseL Uitbrtiding exploitatie mogelijkheid. Als eerste korenmolenin N.-Hol- land is de molen „De Hoop" van den heer J. A. de Moei te Wervers hoof 'volgens het systeem Van Bus* sel gemoderniseerd, waardoor het rendement van den molen aanzien lijk is\ergroot. Door het aanbren gen van z.g. stroomlijn aan de mo- lenwiekeil is verkregen, dat de aan wezige windkracht zoo doelmatig mogelijk wordt aangewend. Zuigin gen en werveling, welke bij de ge wone molenwieken voorkwamen, zijn door het zuivere profiel, dat aan de wieken wordt gegeven, nu geheel weggewerkt, zoodat de mo len bij zeer weinig wind evengóed kan draaien. Het rendement van de op deze wijze uitgeruste molens wordt minstens verdubbèld. In een tijd als deze. nu andere drijfkracht, voor stoom-, motor- en electrisehe machines in beperkte mate te verkrijgen is, wordt de aan dacht dubbel gevestigd op metho den om zonder gebruik te maken van de bovengenoemde middelen, de fabriek draaiende te houden. Bij de molens is dit vrij eenvoudig;' door toepassing van de nieuwe vin- mingen op dit gebied kunnen de molens in plaats van 30 van het jaar wel 60 4 70 van het jaar draaien. Het is ge.n wonder, dat de Vereeniging „De Hollandsche Molen", die zich beijvert voor het behoud van de Hollandsche mo lens hierin een middel ziet, om de dog bestaande molens te behouden. Door het verhoogen van het rende ment der mdlens. door midtfei van de toepassing van de z.g. stroom- lijnwieken en de moderniseering van de inrichting der molens, wordt er voor de molenaars weer een be- stansmogelijkheid geboden, welke totg evolg zal hebben, dat de mo lens in bedrijf blijven. Dank zij de bemoeiingen van de vereniging „De Hollandsche molen" welker bestuurslidJhr. mr. .Fan Rijckevorssel «zich hiervoor zeer beijverd heeft, is de korenmolen „De Hoop" te Wervershoof de eer ste molen in Westfriesland en te vens in N.-Holland welke volgens het systeem Van Bussel is verbe terd. Ook de heer M. Galis, secreta ris van de commissie voor Lande lijk Schoon uit het Historisch Ge nootschap Oud Westfriesland heeft een werkzaam aandeel gehad in deze zaak. Zaterdagmiddag werd met eenig officieel vertoon de gemoderniseer de molen in bedrijf gesteld. Hoewel er niet vert wfrid stond, draaide de molen zonder eenig zeil met flinke snelheid en zeer tot tevredenheid des deskundigen.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3