„1918 zal zich niet herhalen" ABDIJSIROOP Distributienieuws SAMENWERKING TUSSCHEN D.A.F. en N.V.V. Nieuwe bonnen Geldige bonnen voor voedingsmiddelen De rede van Adolf Hitiet De drie „Habenicbtse" thans vereenigd TEGEN DOMHEID EN TRAAGHEID. (Vervol)? van pa)?. 1.) In 1935 begon de vrijheid naar Buiten zich te verwezenlijken. Wan. neer deze oorlog niet zou zijn ge. komen, zou men van ons allen en van hebben gesproken als scheppers van de werken des vre- des, maar wie zou dan van Chur- chill gesproken hebben? Thans ech ter zal men van hem spreken fls van den vernietiger van een impe rium. Hitier karakteriseerde Chur- chill als „onbekwaam om iets te scheppen, iets te presteeren, slechts in staat om te vernielen", zijn „rot- eenoot in het Witte Huis" noemde hij een armzaligen dwaas. In dit verband noemde 1-Iitler het door Roosevelt aangekondigde wereld programma. dat den menschen vrij heid en recht op arbeid moet ge ven, een grap. Wat Roo6evelt aankondigt, zijn dingen, ontleend aan het na- tionaal-socialistische program ma. Om hun eigen volken te lokken, moeten deze kapitalis tische hyena's in ons partij program kruipen en er enkele zinnen uit opvisschen, de stam- perdsl Hitier gaf nogmaals een uiteen zetting van het programma van ibuitenlandsche politiek, dat hij trachtte uit te voeren: het aanknoo- pen van nieuwe betrekkingen met Engeland, tlalië en Japan. Iedere poging echter om met Engeland tot overeenstemming te geraken, was volkomen vruchteloos. Engeland en vooral Churchill streden bij iedere gelegenheid tegen Europa. Iedere poging om nader tot dezen man te komen, strandde op zijn hardnek kigheid: ik wil een oorlog- In Europa zullen niet de arische volken worden uitgeroeid, maar de ze oorlog zal de vernietiging van 't jodendom zijn. Voor het eerst zul len niet andere volken dood bice den, voor het eerst zal de echt oud- joodsche wet worden togepast: oog om oog, tand óm tand, en hoe ver der deze gevechten zich uitbreiden, des te meer zal, dit mag het joden dom zich voor gezegd houden, het anti-semitisrne zich uitbreiden. Het uur zal komen, waarop de slecht ste wereldvijand van alle tijden wellicht voor tenminste duizend jaar zijn rol uitgespeeld zal hebben ITALIë. Hitier zeide voorts, dat het hem verheugde, dat hij met Italië de betrekkingen tot stand kon bren gen, waarnaar hij gestreefd had. Dat was geen wonder. In 1935 begon Engeland zich zonder eenige aan leiding tegen Italië te keeren, ter wijl Italië Engeland niets ontno men had. Thans zijn Duitschland en Italië genoopt, denzelfden strijd te vceren op leven en dood met el kander verbonden te zijn. Men moet zich niet vergissen: deze strijd wordt tot de gemeenschappelijke overwinning gevoerd. Thans is ook de derde staat, waarmee ik steeds goede betrekkingen wilde, aan on ze zijde getreden, Japan. Thans zijn de drie groote Ha- benichtse vereenigd en wij zul len thans zien, wie in dezen strijd de sterksten zijn, zij, die niets te verliezen en alles te winnen hebben, of zQ, die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Enge land, wat wil Amerika winnen, zij hebben zooveel, dat zij niets weten te beginnen met hetgeen zij hebben en wanneer een Brit- sche aartsbisschop God bidt, dat hij het bolsjewisme over Duitschland en over Europa moge zenden als straf, kan ik slechts zeggen: over Duitsch land komt het niet, maar of het niet over Engeland komt, is een andere kwestie. Ik doe gaarne afstand van mijn roem in den oorlog, die in mijn oogen heelemaal geen roem is. Mijn roem zal, wanneer de Voorzienig heid mij in het leven laat, eens toch bestaan in de groote werken des vredes, die ik nog denk te scheppen. Maar ik wil den last van den oorlog dragen en voor geen verantwoordelijkheid terugschrik ken. Ik weet, dat dit volk mij ver- 7ége" ASTHMA. BÓRST- BENAUWDHEID. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten. akker's mmjMm.1.1., trcuwt. Het kan echter ook van één ding overtuigd zijn: zoo lang ik leef zal een 1918 zich niet herha len. Ik zal deze vlag nooit laten ondergaan. Hitier noemde de namen van de bondgenooten, in het Zuiden Italië iri het hooge noorden Finland, daartussche alle andere naties, die hun zonen naar het oosten zenden Hongaren, Slowaken, Kroaten, Spanjaarden, ja zelfs Franschen en bovendien de vrijwilligers der Germaansche staten in het noor den en het westen. Het is reeds thans een oorlog van Europa en dan is Japan er bij gekomen, dat een zekeren heer zijn belachelijke frasen reeds heeft afgeleerd. De geschiedenis spreekt over den oorlog. Over den oorlog zelf, aldus de Fuehrer, wil ik weinig spreken. Hier spreekt de geschiedenis reeds Ook hier ben ik het lot dankbaar dat het mij veerten dagen of drie weken eerder den eersten stoot in het oosten heeft laten toebrengen. Wij hebben dat ook in Oost Azië gezien. Wij kunnen Japan slechts geluk wenschen, dat het kort en krachtig heeft toegeslagen, in plaats van nog langer te marchan- deeren met de leugenachtige krach ten. En nu strijden sedert 22 Juni onze soldaten in het oosten een strijd, die eens in de geschiedenis geboekstaafd zal worden als een heldenlied van ons volk. Ter zee zullen onze duikbooten de voor nemens van Roosevelt te schande maken. Het aantal duikbooten is ontzaglijk toegenomen. Zij zullen te schande maken wat Roosevelt voornemens was: ons duikbootwa pen door steeds nieuwe verklarin gen betreffende Amerikaansche souvereine gebieden geleidelijk van den Oceaan te verdringen en op een heel kleine ruimte te houden, die door de Brits,che zeestrijdkrach ten beschermd -had kunnen wor den. Het optreden van Japan heeft ons van de zorg bevrijd telkens te moeten overwegen of ik ter wille van den lieven vrede mij een nieu we beperking moest laten opleg gen. Thans zullen zij convooien noodig hebben op alle oceanen ter wereld en nu zullen zij zien hoe onze duikbooten werken. Hierbij komt onze luchtmacht. Haar roem is onvergankelijk. En achter onze wapens waarvan de Fuehrer in het bijzonder weer de infanterie roemde staat een reusachtige v§rkeersorganisatie. Het overgaan van een bewegines- oorlog naar een verdediging in het oosten was«#niet gemakkelijk. Op het oogenblik waarop deze moei lijke overgang noodzakelijk was. heb ik het als mijn taek beschouwd de verantwoordelijkheid hiervoor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nog dichter bij mijn soldaten staan. De winter was de groote hoop van den vijand in het oosten De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. Over enkele weken zal de winter in het zuiden reeds ten einde zij en daarna zal ook verder in het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal komen waarop wij den vijand zullen verslaan. Het be slissende is, dat de overgang van den aanval tot de verdediging ge lukt, en ik mag zeggen, zij is ge lukt, Dit front staat en achter dit front staat een Duitsch vaderland, dat het waardig is. Ik kan op dezen dertigsten Jan. slechts één ding verzekeren: Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch een ding weet ik, waar de vijand opduikt, wij zul len hem .in dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Ons blijft geen andere weg dan de weg van den strijd en de weg van het sucuces. Niet het gebed van den aartsbisschop, dat Europa door het bolsjewisme gestraft worde, doch dit gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk, onze kinderen en kindskinderen de vrijheid behou den en niet alleen voor het Duit- sche volk. doch voor de andere vol ken van" Europa, want het is een oorlog voor geheel Europa en zoo* doende werkelijk voor de geheele menschheid! Helpt moeder en kind. Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST. VRIJ VERVOER INVALIDE OUDSTRIJDERS. Naar aanleiding van het bericht betreffende vrij tramvervoer voor zwaar invalide oud-strijders, verne men wij nog, dat een soortgelijke regeling eveneens bestaat ten aan zien van het vervoer per spoorweg. Het hoofd van het Afwikkelings bureau van het Dep. van Defensie heeft n.1. reeds geruimen tijd gele den, in overleg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, be paald, dat aan ernstig getroffen oorlogsinvalide, militairen acht maal per jaar vrij vervoer (heen en te rug) per spoor wordt toegekend voor een door den gerechtigde te be palen reis. Hierin is in voorkomend geval tevens begrepen het vervoer van een begeleider (bijv. voor blin den), een invalidewagen e.d. Voor de week van Zondag 1 tot Zaterdag 7 Februari zijn de gebrui kelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 07 van de daartoe bestemde kaarten. De nieuwe bon voor boter en margarine, geldig van 1 tot 9 Fe bruari zal nog nader worden be- keiïd gemaakt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de extra-boterbon 57 na Zaterdag 31 Jan. niet meer geldig is. Zeep. Gedurende het tijdvak van 1 Febr. tot en met 28 Febr. a.s. geeft de met „211" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „G zeep" gemerkte bon van de nieuw uitgereikte zeepkaarten. welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uit gereikt, recht op het koopen van naar keuze. 150 gram toiletzeep (sa menstelling van n a 1 Sept. 1940). 90 gram huishoudzeep, 150 gram zachte zeep (samenstelling van n a 1 Jan. 1941); 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941); 250 gram zeeppoeder, of 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn OPMARSCH IN LIBYE DUURT VOORT. ROME, 30 Jan. (Stefani). Het G08ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: Bij de gevechten, die tot de reeds in een extra-bericht gemelde ver overing van Benghasi hebben ge leid, werden talrijke krijgsgevange nen gemaakt en een aanzienlijke buit, die nog geteld wordt. Bij een aanval op een stelling in den Dje- bel heeft 'n geheel Indisch bataljon zich aan onze troepen overgegeven. Ofschoon de DuitschItaliaan sche strijdkrachten hinder onder vinden van den regen en zand stormen, blijven zij 'rlruk uitoefe nen op den vijand, die naar het Oosten terugtrekt, achtervolgd en bestookt door de luchtmacht. Het afweergeschut van onze.grop- tp eenheden heeft twee Ëngelsche vliegtuigen neergehaald. Ondanks de ongunstige weers gesteldheid hebben de bommen werpers van de as de actie tegen Malta voortgezet. Zij vielen met succes vliegvelden aan en bescha digden verscheidene geparkeerde vliegtuigen. 1 mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „G toiletzeep" gemerk te bon van de zeepkaart, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het hoopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. De bestaande regeling ten aan zien van de wasscherijen blijft on verminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilo gram droge vuile wasch een zeep bon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne men. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het hand doeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens, e.d. betreft, kan ler behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. De hier genoemde uitzonderingen gelden niet voor beddegoed van hotels. Honden- en kattenbrood. Voor de periode van 1 t.m. 28 Fbr. 1942 wordt op bon 19 van de voe- derkaart voor honden verkrijgbaar gesteld: voor honden van de groe pen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 resp. 10 kg., 10 kg.. 8 kg., 5 kg., 4 kg. en 3 kg. hondenbrood. Op bon 19 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde pe riode lVz kff. kattenbrood verkrijg baar gesteld. Na 28 Febr. 1942 zijn de bonnen no. 19 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. Verlenging aardappelbonnen. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de geldigheidsduur van de met „06A" en „06B" gemerkte bonnen der aardappeldistributie- bonkaart is verlengd tot en met Za terdag 7 Februari a.s. De bovenbedoelde maatregel houdt verband met het feit, dat in verband met plaatselijke transport- bezwaren niet alle kleinhandelaren in aardappelen deze week in staat zijn geweest al hun klanten te be dienen. Boter en margarine. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de voor de distributieperiode van Zondag 1 Febr. t.m. Maandag 9 Febr. a.s. aan te wijzen bon van de boter- en vet- kaart niet reeds op Zaterdag 31 Jan. recht zal geven op het koopen van de daarop verkrijgbare artike len. In verband hiermede zal het num mer van dezen bon eerst op Zater dagavond 31 Jan. worden bekend gemaakt. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND KUNNEN LID BLIJVEN VAN HET N.V.V. CONTINUÏTEIT DER SOCIALE VOORZIENINGEN VERZEKERD. 1 JANUARI 1942 zal een be langrijke datum blijken te zijn voor de Nederlandsche arbei ders, die in Duitschland wer ken. Met ingang van dien da tum zullen voor hen de ban den met de werkers in Ne derland niet verbroken zijn, maar zullen zij met hen weer wordon opgenomen in de groote arbeidsgemeenschap van het N.V.V. DEZER dagen is tusschen het Duitsche Arbeidsfront en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, met te rugwerkende kracht tot 1 Jan. 1942, een overeenkomst tot stand gekomen, welke het mo gelijk maakt, dat de Nederland- dors die in Duitschland werken, evenzeer als hun arbeidskame raden in het vaderland, met volkomen dezelfde rechten, lid zijn en blijven van het N.V.V. En wel in alle opzichten., want volgens de genoemde overeenkomst zal te Berlijn een bureau van het N.V.V. worden gevestigd, dat, wer kende onder de leiding en de auspiciën van het Duitsche Ar beidsfront, in samenwerking met de leiding van het N.V.V., de ver zorging van de Nederlandsche ar beiders zal behartigen. Een stuk N.V.V. in Duitschland dus, dat de geborgenheid der Nederlandsche arbeiders in de eigen arbeidsge meenschap, in de eigen volksge meenschap in zekeren zin zal waar borgen. Tevens zal het apparaat dat door net Nederlandsche departement van sociale zaken voor de verzor ging der Nederlandsche arbeiders te Berlijn was ingesteld, in de NVV. organisatie worden ingebouwd en door haar worden overgenomen. Het Berlijnsclie N.V.V.-bureau vermt dus tevens de schakel met de overheidsinstanties in Neder land. Sociale gevolgen. DAT een dergelijke overeen komst voor de sociale verzor ging der arbeiders groote be- teekenis heeft, is duidelijk. Want hoe was de toestand tot nu toe? Over het algemeen waren de Ne derlandsche arbeiders in Duitsch land lid van het Duitsche Arbeids- frent en betaalden zij daarvoor de gebruikelijke contributie. Wilden zij echter bij terugkeer in het va derland weer de rechten van het lidmaatschap van het N.V.V kun nen genieten, dan waren zij ge noodzaakt ook nog de aan hun vak bond verschuldigde bijdragen te be talen. Dat door deze dubbele con tributie het budget van den arbei der te zwaar belast werd. is duide lijk. Slechts zeer enkelen konden daartoe overgaan. Het gevolg was, dat de arbeider, wiens werktijd afgeloopen was en die naar Nederland terugkeerde, ofwel de gebruikelijke wachttijd meest doormaken alvorens hij weer de rechten van het lidmaatschap verkreeg, of wel de z.g. achterstal lige contributie, d.w.z. cle contribu tie over het tijdvak, dat hij in Duitschland gewerkt had, moest aanzuiveren. Hetgeen een som in eens bcteekende, die de meesten evenmin dragen konden. Thans is dit anders geworden Het Duitsche Arbeidsfront draagt van de door cle Nederlandsche ar beiders betaalde contributie, een deel af aan het N.V.V., waartegen over het N.V.V. aan deze arbeiders alle rechten van het gewone lid maatschap verleent. Kcmqn de ar beidersd us weer thuis, dan treden zij dadelijk weer in het lidmaat schap van hun bond en dus van het N.V.V., alsof zij niet weg waren ge weest. Met name hebben zij aldus weer automatisch déél aan de steun kassen hunner bonden. Het is ver der te verwachten, dat ook voor de groote groepen, welke reeds van de ledenlijsten zijn afgevoerd, daar zij de dubbele contributie niet konden betalen, een regeling getroffen zal kunnen worden, in dien zin, dat zij zender onderbreking hun oude rech ten zullen herkrijgen. Het is duidelijk, dat dit alles er niet weinig toe zal bijdragen do ELK DEJ1 GEEFT RECHT OP Beschikbaar per rersoon VOLGENDE BONNEN T KOOPEN VAN 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen een heid 1 Febr. t.m. 7 Febr. 1942. in tijdvak van één week 07A brood 07B brood 07A vleesch 07B vleesch 07A aardap. 07B aardap. 4 rants brood of v2 rantsoen gebak 1 rantsoen vleesch of *4 rantsoen vl.waren |3/4 Kg. aardappelen y? Kg. aardappelen 9 1''4 l'/« 18 2V- 3'/2 V, 22 2 s 18 2'/2 3'/* v2 rants. rants kg kg 25 Jan. t.m. 21 Febr. 1942. in tijdvak van vier weken 197 algem. 05C of 05 D reserve 198 algem. 199 t.m. 202 algemeen 06D-07D reserve 203 algem. 209 algem. 210 algem. 1 Kg. suiker 50 gram cacao ">00 era m jam 1 rantsoen bloem, brd of gebak 250 gram rijst 250 gram havermout of peulvr. 250 gram gort 100 gram vermicelli ol maïzena 50 500 4 500 250 250 100 50 500 4 250 250 100 1 500 4 250 250 100 1 500 4 250 250 100 kg gram gram rants. gram gram gram mam •204 t-.m. 208 algèmeen 06A t.m. OPA Melk I 06B t.m 09 B Melk I 100 gram kaas 3liter melk 1% liter melk 500 28 500 14 500 7 500 7 gram liter liter 1 Febr. t.m. 9.Febr. 1942*) in tijdvak van dagen boter l'/i rants. Boter vet M rants. Boter z. red. óf y/i rants. Margarine 1 1 1 rants. Bijzondere rantsoenen 28 Dec. t.m. Febr. 1942 193 algem. •250 gram koffie- surrogaat 250 250 250 250 gram 19 Jan. t.m. 7 Febr. 1942. 1 stuks 04B 04C 04PI 1 stuks I eieren 1 1 1 reserve GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 15 netroleum 26 petroleum 07 KF brandst.1 05 tin 07 HK brandst.. 13 en 17 H.K. Brandst 08 HK brandst 2 12 tm 20 GV brandst. 23 tm 28 CV brandst. Ie tm Se per. brandst. 211 algemeen G zeep G toiletzeep L textiel (mannen- geeft recht op 't koo- ppn van 2 L. petro leum 1 eenheid brandst. i 1 rantsoen zeep 75 gr toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 1 Feb. '42 1 Jan. 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 31 Jan. 1942 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 28 Feb. '42 28 Feb. '42 30 Apr. 1942 1) Hierop geen ant.hraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG De levensmiddelen, welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mogen reeds worden gebruikt op Zaterdag daaraan voorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. Na Zaterdag 31 Januari: 05 Aardappelen, 08 Brood, Vleesch, Aardappelen. Boter, 57 Boter. Bonnen 195 Algemeen (Peulvruchten) blijven géldig t.m. 21 Fe bruari 1942. Bonnummer wordt nader beleend gemaakt. zorgen, zoo van het gezin als van den arbeider zelf, te verlichten. Er is op deze wijze, zonder meerdere kosten voor den arbeider, een con tinuïteit in de sociale verzorging geschapen, die de arbeidslust selchts kan verhoogen. Cnltnreele verzorging. RR is echter meer. Wij hebben ■^de sociale gevolgen dezer over eenkomst het eerst genoemd, omdat hierop in de eerste plaats de aan dacht valt. Van niet minder be- teekenis echter voor het welzijn van den Nederlandschen arbeider in Duitschland is zijn cultureele verzorging. De arbeiders, die in Duitschland werken, moeten hun arbeid verrichten in een land, in een omgeving en onder omstandig heden waarmede zij weliswaar zioh verwant kunnen voelen, maar waar juist cle dingen van het dagelijksch ieven geheel afwijken van wat zij thuis gewend zijn. Het Duitsche Arbeidsfront heeft, wat de materi- eele verzorging betyeft ,t.a.v. de Nederlandsche arbeiders voortreffe lijk werk verricht. Wie de kampen lezocht, weet, dat aan deze mate- rieele verzorging niet veel te ver beteren valt. Bovendien vonden de arbeiders in de kampen vaak een orde en netheid en van Duitsche zijde een geest van kameraadschap waarvan zij slechts konden leeren. Maar wat het Duitsche lichaam niet verhinderen kon, ondanks alle goede zorgen, was het gevoel van eenzaamheid, het besef buiten cle eigen vertrouwde omgeving, huiten de eigen volksgemeenschap te staan. Binnen het kader van de met het N.V.V. gesloten overeenkomst, kan hierin thans verandering wor den gebracht. Allereerst door de instelling van het reeds genoemde N.V.V.-bureau te Berlijn en de daaronder ressorteerende N.V.V.- vertrouwensmannen in de kampen, tot wien mpn zich in moeilijke ge vallen steeds zal kunnen wenden. Maar verder zal het N.V.V. ook voor geestelijk voedsel uit het va derland zorg dragen. Op dit oogen blik worden reeds enkele tiendui- zénden boeken aangekocht, om in kleine bibliotheken samengebracht, over de verschillende kampen ver deeld te worden, Daarnaast zal men thans ook dagelijks in de kampen het dagblad „Het Volk" ontvangen, het eigen dagblad, uit de vertrouwde omgeving, dat hen op de hoogte, houdt van wat het vaderland beleeft, maar omgekeerd ook „moeder de vrouw" inlicht over wat er in de kampen ge beurt. Een dubbele band dus, die de Nederlandsche arbeiders en het eigen land verbindt. Tenslotte zul len ook geïllustreerde bladen en tijdschriften aan den lectuurdisch niet ontbreken. \X7 IJ hebben in 't bovenstaan- de slechts enkele mogelijk heden, welke de nieuwe re geling biedt, aangeduid. Het zal blijken, dat juist in de dagelijk- sche practijk deze overeenkomst nog rijke vruchten zal kunnen af werpen en er zeer veel toe zal kunnen bijdragen de arbeidssfeer te verbeteren, nu de Nederlandsche arbeider zich opnieuw opgenomen weet en verzorgd door de eigen arbeidsgemeenschap. Juist daarom komt een groote erkentelijkheid toe zoowel aan het Duitsche arïreids- front als aan het N.V.V., daar het gezond houden en op peil houden der Nederlandsche arbeidskracht aan ons geheele volk ten goede moet komen. Het Duitsche arbeids front echter, dat zich voor deze re geling groote geldelijke offers ge troost. heeft hiermede blijk gege ven van een wel zeer ruim inzicht De Nederlandsche arbeider immers wiens arbeidskracht in de nauw ste samenwerking met zijn Duit sche arbeidskameraden, aldus is ingezet voor den opbouw van Eu ropa. kan dit niettemin doen bin nen de geborgenheid van het eigen volk, waardoor aan zijn eigen aard en karakter steeeds recht kan wedervaren. Wij mogen, in do thans gemaakte regeling een uit werking zien van de politiek van gelijkberechtigheid met behoud van eigen karakter, binnen het kader van het onder Duitsche leiding staande Europa, welke sedert den oorlog jegens Nederland heeft ge golden. Hoofdredacteur: J. Keesman. Schagen. Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland. Schagen. - Fred. Groot, Schagen Alg. reportage. Streeknieuws en Kunst. - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2