Tob nooit Onze prijsvraag serie De winnaars bekend VOOR DE IEUGD Strijd en Overwinning {^NZE prijsvraagserie, wij lieten ^-'dit reeds uitkomen, is een enorm succes geworden. Honderden en honderden inzendingen uit alle deelen van het land zijn bij ons binnengekomen en de verwerking van dezen brievenstroom heeft de redactie vele uren werk gekost. Het geen zij er echter gaarne voor over gehad heeft, te meer waar bleek, dat er met zooveel animo gepuzzeld is en tal van inzenders hun onlos- singen zoo keurig verzorgd hadden. Zeer gevoelig was de redactie voorts voor de waardeerende woor den, die anderen weer voor deze prijsvraagserie uitspraken. Uiteraard waren niet dlle oplos singen goed, maar niettemin waren er toch nog ongeveer 140 inzendin gen zonder de geringste fout. Wij zouden gaarne al deze kranige puzzelaars een prijs toegekend heb ben, maar dat was natuurlijk on mogelijk. Het lot moest dërhalve beslissen en deed dit als volgt: Hoofdprijs van 25 gulden. Se heer J. GEUS, Koningsweg 75B te Alkmaar. Prijs van tien gulden. Se heer J. P. BOOT, Achterstraat 41, te Den Helder. De drie prijzen van vijf gulden vielen ten deel aan: C. GOEDEGEBUUR, van de Ham straat 4, Den Helder. L. J. SMAK Jbzn., Molenkade B '7, Winkel C. N. SILVER, H 84, Oudesluis, De vijf prijzen van een rijksdaal der aan: K. JONKER, Wijzendweg B 59, St Maarten. J. P. TIESSEN, Krugerstraat 3, Den Helder. A. BEK, Gezichtslaan 162, Bilthoven J. F. VOGT, Hector Treubstraat 87, Den Helder. NAN OOR.T, Klaverstraat 4, Julia- nadorp. Onze gelukwenschen aan de prijs winnaars en tot de anderen: een volgenden keer beter. Troostprijzen. Maar cr zijn nog enkele gelukki gen. Het groote aantal inzendingen en de zorg, die velen aan hun op lossingen hebben gewijd, deden ons besluiten nog een zestal troostprij zen uit te reiken. Als eerste kwam daarvoor in aan merking de heer: H. TJITTES te Den Helder, die een uitermate verzorgde oplos sing inzond. Hoewel wij reeds bij voorbaat verzekerden, dat verzorg de inzendingen op prijs gesteld zou den worden, zonder dat dit van in vloed zou zijn op de toekenning der prijzen dat is ook niet gebeurd konden wij het niet over ons hart verkrijgen, een waar kunstproduct als van dezen inzender onbeloond te laten. Op die gronden verwierven voorts een troostprijs: H. POOL te Rotterdam-West en A. TOMPOT te Den Helder. (Willen deze inzenders hun adres sen nog even opgeven aan de redac tie te Schagen?) Tenslotte kregen nog troostprij zen: P. GODSCHALK, Roosstraat C 148, Schagen; AFRA BOMMER, Kerkbuurt A 13, Harenkarspel en H. TER HAAR, Winkelerweg B 307, Nieuwe Niedorp. De troostprijzen bestaan uit fraaie boeken. Alle prijzep zullen den win naars begin volgende week worden toegezonden. Ook zij deden faun best Qoede oplossingen, of oplossingen met een geringe afwijking of een fout werden nog ont vangen van: W. Koningsteln; J. Koelemeij; Rie Zomer; A. Romijn; C. A. Staalman; Gretha de Boer; J. Botter; Jo GroenemeUer; L. Gieles; Q. H. Molenaar; J. Groet; F. Selbach; R. Bak ker; T. WlUemse; F. C. Ran; J. Rebel; G. Salm; K. L. Bakker; P. Schipper; A. A. Cor- nlelje: A. A. Nilsson; W. TJlttes; A. de Waard; T. van Eysden; F. J. Buck; C. Rensmaag; W. A. Möller; P. Bontes; H. Breel; K. Schutte; G. Schmidt; K. Geus; Jouberstraat 24; A. B. v. d. Ham; B. Dijkshoorn; A. A. Bruin hout; J. G. Schoorel; J. Kool); P. Glldemeljer; R. Damen; H. Romijn; W. Nleuwenhulzen; J. Rledeman; Chr. Heeres; K. van Reek; J. Tulthof; H. van Urk; P. J. N. van Doorne; W. F. Beek; J. Bakker; O. Vader; F. Buys; J. Garstenveld; H. J. Marlnus; F. Slot; A. M. Rlemers; J. A. Korver; G. v. d. Kool; P. Ver beet; G. J. A. Koningsteln; A. Rombouts: J. KoelemeU: K. Ch. Valkenburg; A. E. Koele meij; W. Looman; L. C. Hagenaar; G. Gae- mers; D. Abbenes; M. Hagenaar; J. Albers; M. GeusBlaauboer; C. Pieters; A. Korstman; J. Bakker; C. Bak; A. HeUligenberg; A. Pronk; A. Tompot; W. Oruljff; C. Abbenes; T. Koop- mans; L. Broekhuizen; G. v. d. Beek; H. TJlttes: L. de Jong; J. C. Gast; N. Vlaspol der; A. J. Beneker; W. Bruin; J. Jong; Theo H. Asselman; J. G. Mols; O. Rudolph; A. Kriele; G. Visser; J. P. Bruul; G. Lengers; Joop van Heuvel; Jb. Cornielje; W. C. dc Vries; S. de Boer; G. J, EUlders; Carel L. J Zegers; C. Paans; K. J. Jongepier; G. v Puffelen; Th. van der Klaauw; H. W. A. van Andel; J. G. Schwarz; B. Wessel; M. van der Leek; C. Edclus; J. Vos: O. Schenk; H. Koop- mans; H. H. J. Plukkel; G. O. Veer; J. Vis ser Jr.; M. H. Heiligenberg; P. de SnaiJer; W. Stoll; J. P. Tosses: M. G. van Zoonen; H. Krles; A. Smit; A. Telder; F. J. Neerhoff; P. Rietvink; H. R. Ritsma; A. J. Hubregtsen; T. Hakkert; A. SchneiaerSnip; J. Eelman Jr.; J. A. Graaff, allen te Den Helder. P. v. d. Oord; K. de Jong; A. Schoorl; J. F. Harpe; T. A. Baan; A. Struljf; O. Marees; J. Raven; J. Smit; T. Dulnker; J. Keet; C. Kolke; J. Kok; D. Room; A. de Jongh; S. v. d. Heide; M. Roggeveen; J. H. Schene; J. Hollen- berg; J. Boontjes—Pool; J. E. Porringa; C. M. Zwart, allen te Schagen. J. P. Mosk Dz.; D. BergsmaVeenstra; J. M. Dirks; A. Zeeman; O. v. Helden; J. A. Koningstein; J. Schenk; J. Plaagmeljer Jr. F. Altlng; H. A. y. Wees; N. A. Bakker; C. Looijesteijn, allen te Breezand. A. Blok; J. TiJsen; O. A. Dekkers; P. Geen- sen; Nellie Visser; W. Braaf; J. Veer; K Bakker; J. Grande; Roelf Broers; C. Oost- djjk; Muller; M. J. NienhulsHofstede, allen te Anna Paulowna. K. Visser; Jb. v. Stlpriaan; A. J. Bruin; P. Boon; J. Groot Czn.; S. Bierman, allen te Heer Hugowaard. J. Mahieu; J. P. Klant; J. Welner Jz.; c. Mahleu, H. Groenveld, allen te Zuid-Schar- woude. Jan Blom Dz.; Klaas Kaan ÏJz.; H. Kuiper: P. Swager Kz., allen te Noord-Scharwoude. J. v. d. Klooster; F. J. Hoogstraten—Pouwels; G. v. d. HulstWlggers; L. Pluim; P. Smit, allen te Winkel. P. C. G. Hage; Jb. de Graaf; J. Schouten; W. Tesselaar Sz.; J. Jonker Pz.; M. Dekker; J. J. v. Elsacker, allen te Sint Maarten. Gerrit Vetman; J. Stapel; E. Brouwer; F. J Ouwens; Riek Grln; K. O. Nobel, allen te Nieuwe Niedorp. Jb. Bakker Jr.; Jan Nagelhout; C. "Poen van LeiJen; M. BoekeiSchilder, allen te Oude Niedorp. J. P. Bügel Jr.; M. Blauw; O. v. Keekem; C. Slort; G. Mostert, allen te Wieringen. E.J. v. d. Molen; J. J. Kater Kzn.; M. Speijer, allen te Wieringerwaard. O. A.' Kos; J. Th. Wildenberg: J. P. van Bommel; A. v. BallegooljenGoos, allen te Alkmaar. E. Stapel; M. Hamelink; Janny Edam; J. Baron, allen te Hoogwoud. J. Revier; P. Zwakman; A. Rentenaar; J. D. Heiligers, allen te Barslngerhorn. O. J. Nak; W. G. M. Köhler; G. Sijs, allen te 't Zand. P. Beemsterboer; J. Zulker; K. Duin; allen te Harenkarspel. D. Vonk; M. de Waard; G. Smak Jr., allen te Broek op Langendjjk. A. Bouma: Mevr. Kerkhof; J. J. Mallet, allen te Hoorn. A. Zwaanv. d. Werft; F. AmbuulBakker, allen te Callantsoog. H. v. d. Spoel; P. Visser; C. M. DoekeS— Mul, allen te Dirkshorn. O. Bot; O. de Graaff, allen te Groet. J. KnUnsberg—Polman; E. Kramer—Schoorl; J. Graaff; J. J. Vink, allen te Schoorl. S. Knol Klz.; G. Kil jan jz,; H. Schagen— Boon; K. Dijker; P. Eelman, allen te Texel. J. J. v. d. Beek; W. Tiel, allen te Juliana- dorp. W. A. de Jongh; S. Halfweeg, allen te Hippo- lytushoef. C. Paarlbergde Jong; M. Danklof, allen te Oudkarspel. Voorts nog van: P. Kindt, Oosterbeek (G.i C. J. de Gier, Middenmeer; D. v. d. Veen. Stnt-Pancras; M. G. Beukers, Egmond-Binnen B. v. d. Weerd, Oudesluis; L. P. D. de Winter. Sassenhelm; W. Robat. Egmond aan Zee: H Klstemaker, Kolhorn; R. Kok. ZUpe; A. G. A Verstegen, Wormerveer; H. Pool, Rotterdam- West; D. D. v. d. Laag, Loblth Tolkamer; H. Tameruls, Barendrecht; E. Harthoorn, Medembllk; A. Schouten, Koedijk; M. Lub, Andijk (West); A. C. v. d. Klooster. Naarden. T. RijkMazairac, Krommenie; J. C. de Pauw, Tiel; A. de Bie, IJmulden; Chr. O. I. Beste jongens en meisjes I Ais ik dit aan jullie schrijf regent het! En de straat is precies een marmelade-pudding van vla... De menden zakken tot aan hun enkels in die vla-modder en haasten zich zo spoedig mogelijk naar huis toe. Op de schaats zie ik niemand meer. Geen wonder, aan de schaata- rjjderg heeft iedereen, die dat wilde, z'n hart volledig kunnen ophalen, en nu heeft men er weer genoeg van. Nu verlangt men weer wat anders en wel... een >lauwe lucht en zon. Dat die spoedig zullen komen, ho pen we allemaal van ganser harte. Er zijn weer zoveel brieven, dat ik er tweemaal over moet doen. De volgende week dus geen brief, alleen de oplossing van 't raadsel. De prijswimu-ars zijn: NICO en DICK BREEKER, Rugghweg 141, Den Helder. Rein v. d. Vegt, Wieringen- Fjjn hé Rein, dat je kon schaatsen en wat jammer, dat je geen prijs heb gewonnen. Het is wel jammer, dat er zoveel sneeuw is gevallen. Ik zal tenminste bljj zijn, als alles weer van de straat weg is. Jij ook? Nellie Lont, Wieringen. Nou of ik op schaatsen ben geweest. Het was fijn ïoor, Alleen was de wind een beetje koud. Rinse Snjjder, Den Helder. Wat naar, dat je 7'ek bent. Maar als je eenmaal geopereerd bent, ben Je misschien wel weer gauw de oude. Verveel je je erg op bed. Houdt je niet van lezen? Dag Rinse, het beste hoor. Hier heb ik ifmand, die geen naam en adres onder het briefje schrijft. Hg of zg schrijft, dat het verschrikkelijk was, dat er geen antwoord in de krant stond. Schrijf volgende week maar eens gauw w'-s je bent. Brina Verflage. Wil jij ook je adres op je briefje schrijven, Brir.a? Ik geloof, dat je het vergeten bent. Wat stout van de poes om zoo maar een spreeuw te vangen. Heb je nog fijn gereden? Nellie Verhage. Zoo was hij jullie de kraan ook bevroren, Nellie. Nu bij ons ook. Het was ook bar koud. Heb je nog mee gedaan met de wedstrijden Rep Tielens, Breezand. Heb maar geduld Bep; als je maar trouw de raadsels oplost, zul jij best wel eens wat winnen. Wat heeft het gesneeuwd hè. I'et is wel mooi, zo'n witte wereld, hè. Wim Schoehuys, Schoorl. Wat heb jij een fijn gezellige brief ge schreven, Wim. Houd je ervan om een legpuzzle in elkaar te maken. D- vind het reuze leuk. Het is wel een geduldwerk. Maar als je hem eenmaal in elkaar hebt, heb je ook eer van je werk. Want er zijn van die mooie platen bij. Gerie Muntje werf, Schagen. Kun je goed schaatsenrijden, Gerie? En gaat het schoonrijden al goed? Ja, het is wel jammer, dat er nu sneeuw is gevallen. Toch hoop ik maar, dat het weer gauw omslaat, want met de kolen kun je het niet goed hebben. H. Eggink, Wieringerwaard. Dat was jammer, dat je over een takje viel, H. Wat ben je, een jon gen of een meisje. Schrijf me dat eens? Heb je fijn van de sneeuw genoten Grietje de Jong, Sint Maarten. Natuurlijk, Grietje vind ik het goed, dat je met de raadseis men doet. Wat zijn er bij jullie veel jarig. Feliciteer ze al'emaal maar van me. Ja, bij ons lek1" het ook. Want boven is ook een hoop sneeuw ingewaaid. Margke Wildeboer, Schoorldam. Dat s leuk, dat Annie naast je woont, Marijke. Wat jammer, dat je nu nog niet naar school kan. Maar misschien slaat het weer wel gauw om. En dan doe je maar goed je best en dan haal je de verzuimde schooltijd wel weer in. Schrijf je me volgende week weer, Margke? Anuie en Rers de Jong, Na tuurlijk mogen iullie mee doen. Maar schrijven jullie voortaan duidelijk je naam en adres op je briefje. Dus niet alleen op de envelop. Tot volgende week. Malde Boontjes, Schagerbrag. Nu, Jullie zijn gelukkig geweest met het rijden. Alle drie een prijs. Jullie kunnen Let zeker wel goed hè? Ja, het is wel jammer, dat er nu sneeuw is gevallen. Maar op verscheidene banen kun je toch wel goed rijden. Jan van Werken, S nt Maarten. Dat is jammer Jan, dat je niet kimt rijden. Maar al je je best doet, leer je het wel gauw. Mooie stad is Haar lem, hè. Pietertje Kleimeer, H. Hugowaard. Wat heb jij een leuk postpap.ier. Kun je ook schaatsenrijden? Leuke sport, hè. Ja, het is wel jammer voor het ijs, dat er sneeuw gevallen is. Grietje Malgret, Schagen.Na tuurlijk ten je niet te oud. En je mag best een schuilraam kiezen als je dat prettiger vindt. Je kunt nog steeds een boek winnen. Guurtje Sclirleken, Burgerbrug. Gelukkig, dat je weer beter bent, 151. Hier moest het zijn. Hij duw de een deur open en verwachtte niet anders, dan zijn vrienden te zien zitten. Maar hij had zich net één huis vergist en was bij de koop vrouw in struisvogeleicren terecht gekomen, die nog altijd ruzie had met haar man over de verloren ge- gane eieren. Guurtje. En dat je ziekte maar een paar dagen heeft geduurd. Heb je je nieuwe schaatsen al, Guurtje en heb je ze al geprobeerd. Lida Geervliet, St. Pancras. Sneeuwballen gooien is leuk, hè. Vooral als je er zoo fijn ingepakt zit, zooals jij. Dan kun je er tegen. Leni de Boer Heiloo. Zo ben jg zo dikwijls gevallen op het ijs, Leni. Heb je je pijn gedaan? Jij bent ook al gauw jarig, Leni. Schrijf je me volgende week weer? Bertha B. te Wil je voortaan je naam en adres duidelijk in je briefje schrijven, Bertha? Want stel je voor, dat je eens wat won, waar zou ik het dan heen moeten sturen? Vergeet je het volgende week niet? OPLOSSING RAADSEL VORIGE WEEK. Wieg, Iets, Neus, Trui, Eend, Roos, Staf, Pier, Oost, Raam, Twee. Wintersport. Goede oplossingen ontvangen van: Susanne de B., Den Helder; Jan Z., Den Helder; Mientje F., Den Helder; Martha, Tony, Dientje B., Den Helder; Sientje de J., Den Helder; Dirk Z., Burgerbrug; Tom Z., Burgervlotbrug; Annie V., Ob- dam; Kika H,, Den Helder; Trijntje K., Den Helder- Henkie en Jantje S., Den Helder; Gerrit de B., Den Helder; Nico en Dick B., Den Hel der; Theo T., Den Helder; Jacob G., Schoorl; Pietie en Atie W., Den Helder; Corrie G., Den Helder; AJie P., Den Helder; Trientje P., Den Helder Netty R., Den Helder; Gonda G., Den Helder; Bep L., Den Helder; Tiny v. B., Den Helder; Wim S., Schoorl; Sientje de J., Den Helder; Gerrie M., Schage Cobi G., Zijpe; Lida G., St. Pancras; Guurtje S., Burgerbrug; Fresia, Den Helder; Cor v. B., Den Helder; Leni de B., Heiloo; Annie v. B., Den Helder; Pietertje K., H. Hugowaard; Jan v. W., Sint Maarten; Grietje M., Scha gen; Rosa S., Den Helder; Makie B., Schagerbrug; Annie en Rens de J., Marijke W., Schoorldam; Grietje de J., St. Maarten; H. E., Wieringerwaard; Rein v. d. V., Wie ringen; Bep T., Breezand; Corrie en Aagie S., Breezand; Pieter S., Utrecht; Corrie B., Den Helder; Gretha B., Burgerbrug; Jacob en Henk. B., Burgerbrug; Johanna V., Burgerbrug; Nel H., Burgerbrug; Dikkie v. D. en Silphia D., Wie ringerwaard; Jacoba S., Hoogwoud; Luitje K., Hensbroek; Annie W.f Schoorldam; Brechtje de V., Nieu we Niedorp; Annie .V., St. Maarten; Theo de K., Schagen; Ansje V., An na Paulowna. NIEUW RAADSEL. 1. Welke ketens rammelen niet? 2. Welke schol gebruikt geen boeken 3. Hoe harder men trekt, hoe korter het wordt. Wat is dat? 4. Welke ziekte heerst in geen enkel land? 5. Wie kan in 't bos gaan wandelen, zónder dat ze haar huis verlaat? VOLTAIRE. Voltaire wilde op een ochtend een bezoek afleggen bij zijn dichter-col- lega Piron'. Hij trof hem niet thuis en wierp daarom in de brievenbus een kaartje, waarop hij alleen het woord „Ezel" schreef. Toen Piron thuis kwam vond hij het briefje, herkende oogenblikkelijk het hand schrift van Voltaire en ging naar diens huis. „Het spijt mij, dat ik niet thuis was, toen je bij mij een bezoek bracht, vereerde vriend." „Ik ben niet bij je geweest", ant woordde Voltaire onschuldig. „Oh, jawel", zei Piron, „ik weet het ze ker, want je hebt je visitekaartje nog in de brievenbus gegooid." JONG GEWEND, OUD GEDAAN. Als wij het hoofd schudden be- teekent dat „neen". Deze gewoonte stamt van de babies af. Als men kleine kinderen iets wil laten eten, waarin ze geen trek hebben, dan wenden zij 't hoofd naar links of naar rechts af, om er zoo ver mo gelijk vandaan te komen. Een zelf de oorsprong heeft het ja-knikken. Wanneer een baby iets graag wil hebben, dan maakt het deze bewe ging om de mond er dicht bij te krijgen. Gerlof, Oudorp, Post Alkmaar; R. L. Zagt, Edam; H. Heide, Haarlem; W. J. Bleeksma Santpoort; J. H. Meijer—Derksen, Apeldoorn Wed. L. KuiperVoskuil. Gorlnchem; A. Log gers, Huizen (Gooi); Wed. J. J. de Beurs— Harp. Bakkum (N.H.l; L. Schoorl; Hilversum: A. Langerijs, Den Haag; J. Dekker, Vai.koog. D. A. Bakkerde Koning. Blokzijl (O.); J Smit, Burgerbrug; K. J. Westhoeve. Rijswl.11 (Geld); W. v. d. Veen, Wlerlngerwerf: N Kossen—Meijer, Hauwert; Jb. P. Boontjes Jan Schagerbrug. DE BOCHT. Een lange, saaie weg, waarop niets t zien valt wat het oog bekoort of boeit. Wij loopen voort, jmdat wij nu eenmaal op dien weg zijn en omdat die in de richting voert van ons doel. D weg lijkt een eindelooze- uitge strektheid v-n rechtlijnige eentonig heid. Maar eindelijk komen we aan een bocht, en m de bocht ligt de verrassing, een heuvel, waarop een klein, oud kasteel. Statige zwa nen zwemmen in de oude vijver, en tusschen de zware oude beuken doen de vage, teere kleuren van de oude steenen, waaruit het kasteeltje is opgetrokkei en de fijne lgnen van het bouwwerk het oog wonderlijk- prettig aan, in des te sterker mate, omdat het zoo onverwacht kwam, dit p eY je schoonheid op dien langen, eeraor igen weg, om de bocht, die c zichzelf al eeu verras- siii was na dien langen rechten weg. De levensv - kan dikwijls precies denzelfden indruk maken, lang en recht en saai zonder eenige afwisse ling. En terwijl wij er zonder aan dacht op oortwandelen .omdat te ruggaan niet goed mogelijk is en stilstaan evenmin, staan wij opeens voor een boet. Nu, de bocht om dan maar, dat is de eenige moge lijkheid, -ant een zijweg is er niet. En voorbij dien bocht ligt de ver rassing, ligt opeens een beetje geluk, waaop vij heelemaal niet ge rekend hadden. Wg zijn al die afge legde mijlen van saaiheid als' bij tooverslag ve ^eten, want wij heb- be a onze aandacht noodig om te genieten van het pas-ontdekte Dorado. Men kan onverwacht voor een booht stao-i, en zeker in over- dr^chteliiken zin, want op den levensweg kunnen wij nog minder ver voor ons uitzien als op een gewonen weg. En als de levens weg saai en eentonig lijkt en dit ons moedeloos maakt, komt dat dan door de vele, zonder afwisseling afge legde „mijlen?" Neen, veeleer doordat wij het gevoel hebben: „dit gaat zoo door. want het is al zoo lang zoo gegaan. Hoe lang nog? 'ij gelooven niet meer aan een wending, aan een „bocht", omdat er in zo 'ang al geen bocht ge weest is. En wij vergeten, dat er daarom des te eerder een komen moet, want geen weg is eideloos. Houdt moed wanneer op Uw levensweg het „landschap" dor en eentonig is. Tracht er een beetje vief bij te loo pen en houdt Uw oogen goed open. Want ergens komt een bocht, en voorbij die bocht ligt iets anders. Geen nood indien U geen „vaste vooruitz'chten heeft". De meest vaste vooruitzichten blijken soms heel wat mindei vast dan wg dach ten. O.i. heeft men meer aan vertrou wen in de oekomst plus het zelf- ve trouwen dat x energie ons geeft, dan aan vaste vooruitzichten. En het onverwachte geluk, dat ons om iedere „bocht' kan wachten, geeft grooter en dieper voldoening dan d ze. Dr. Jos de Cock.. Een waarborg voor elk levens krachtig kind: DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. C at echls atiebezoek. In het rapport van de commissie te Amsterdam voor de bestudeering van het grootestadsprobleem. uitge bracht aan den kerkeraad der Ne- derlandsche Hervormde gemeente aldaar, komen belangwekkende cij fers voor over het catechisatiebe- zoek. Men is uitgegaan van de maat staven: het doen van belijdenis, het betalen van hoofdgeld, het laten doopen van kinderen en het indie nen van attestaties, en berekende aldus, dat er 19675 belangstellende gezinnen zijn. Deze omvatten 46683 personen, met 6155 jongelui van 14 tot en met 23 jaar. Wanneer deze 6155 kinderen de catechisaties zou den bezoeken, zou iedere catecheet 186 catechisanten moeten hebben. Thans heeft iedere catecheet er slechts 54! Het genoemde aantal van 1800 moet nog aan den hoogen kant beschouwd worden. Uit de bo venstaande cijfers blijkt, dat nog geen 30 van de jeugd uit de zoo genaamde belangstellende gezinnen door de kerk met godsdienstig on derricht wordt bereikt en dat blijk baar de onkerkelijkheid in de krin gen der „belangstellenden" toe neemt.. Aantal vacatures. Het aantal vacatures in de Neder- landsche Hervormde kerk is in 1941 van 207 op 186 gedaald. In Gronin gen zijn nog 23 vacatures, in Fries land 34. iri Drente 5, in Overijssel 5, in Gelderland 24, in Utrecht 7, in Noord-Holland 43. in Zuid-Holland 27, in Zeeland 9. in Noord-Brabant 7 en in Limburg 2. FEUILLETON Dr. Burmesters RomaD van Huns HirUiainmer (Nadruk verboden) Waarachtig, boven de deur van Arno Meissner's zeer smaakvol en In den nieuwsten stijl gebouwd land huis prijkte een kleurig schild met de woorden „Hartelijk welkom!" Arno zelf stond aan het hek van den voortuin om zgn vriend te be groeten. Hij vertrok geen spier van zijn gezicht, toen hij den man zag, die uit de stil houdende auto stapte. Hg scheen het bedenkelijke, ja, zelfs min of meer onbegrijpelijke uiterlijk van den vroegeren schoolmakker niet eens te bemerken. „Lorenz!" riep hij, terwijl hij de hem toegestoken hand bijna fijn drukte. „Is dat even een verrassing! Een mensch ondervindt dagelijks, dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn, maar dat ik jou nog eens zou zien... Kom mee naar binnen! Ik heb al een paar goeie flesschen laten klaar zetten". „Stompie, kerel! Ook ik vind het buitengewoon genoeglijk. Mijn hemel, hoe lang is het wel niet geleden, dat w\j elkaar voor het laatst ge sproken hebben?" „Ja, dat is al een heel poosje terug!" Zij gingen het huis b innen. De hall was met denzelfden smaak ge meubileerd, die ook het buitenaan zicht van het huis reeds had ver raden. Bij de trap bleef Arno staan, ter wijl hij zijn hand op den schouder van zijn vriend legde. Direct maar even iets principieels, Lorenz. Mij persoonlijk laat het natuurlijk steen koud in welken toestand je mg ge zelschap wilt houden. Ik heb hier al heel wat hansworsten op bezoek ge had. die er akelig netjes uitzagen, maar wier aanblik alleen al voldoen de was om je heelen dag te beder ven. Wanneer je je evenwel als zooge- naamden gentleman wat behaag lijker mocht voelen, dan wil ik je met genoegen eerst de badkamer wijzen. Daarnaast is de garderobe. Aangezien wij zoowat hetzelfde edele figuur hebben, kan je gerust wat kleeren van mij aantrekken. „Ik moet eerlijk bekennen, Stomp dat ik je voorstel graag aanneem. Al schaam ik me dan niet in het minst voor mgn werk, ik moet toe geven, dat een schoone boord en een behoorlijk pak heel wat waard zijn." „Accoord, Lorenz! Laten we dan eerst die kleine verandering maar even aanbrengen!" Het bleek intusschen een zeer groote verandering te zijn, welke met Lorenz had plaats gehad, toen hij een klein uur later zijn gastheer naar het terras aan de achterzijde van het huis volgde. Hij was keurig geschoren, droeg een lichtgrijs pak, dat hem uitstekend paste, bruine lage schoenen en was daarmee van top tot teen een alleszins represen tatieve jongeman. De arbeider Bur- mester was weer de medicus dr. Burmester geworden. „M'n respect!" zei Stomp. „Je zult me wel niet kwalijk nemen, als ik zeg, dat je me zoo beter bevalt". Hij riep een of anderen naam en direct daarop vergcheen een vrouw van middelbaren leeftijd met een wit schort voor. „Hoe staat het met het middag eten, juffrouw Reschke? Hopenlijk blameert u me niet! Mijn vriend dr. Burmester is een ongelooflijke fijn proever. Juffrouw Reschke is mijn huisdraak, Lorenz! En ze ver beeldt zich, dat zelfs de directie van „Adlon" geen betere kookster onder haar personeel telt." Intusschen had een jong, blond dienstmeisje met een eigenwijzen wipneus de wijn geserveerd, waarbij zg van de gelegenheid gebruik maakte den onverwachten gast nieuwsgierig op te nemen. „Je hebt hier een heele harem, ge loof ik. lachte Lorenz. toen het meisje zich verwijderd had. ..Het wordt tijd. dat je eens naar een vrouw uitziet." „Gelijk heb je, Lorenz, maar ik wacht tot jij het goede voorbeeld geeft!" „Hm, ja, die slag is voor jou!" antwoorddé Lorenz. Er was iets. dat hem er van weerhield zijn vriend van Mariene te vertellen. „Zoo en nu mag ik zeker wel eens van je vernemen, wat dat alles te beteekenen heeft. Een dokter als straatmaker dat zou ik mij mis schien in mijn boeken kunnen ver oorloven, maar „Maar in werkelijkheid heeft het iets van een smakelijke grap. wat? Eigenlijk moest jij als schrijver toch weten, dat het leven rijk is aan smakelooze grappen". „Beste kerel, dat is altijd nog beter dan dat het heelemaal zonder humor was". „Dat is tenminste een troost! Overigens, wat mijn levensloop be treft, die is in enkele woorden ver teld: Na ongeveer een jaar in de kliniek in München werkzaam te zijn geweest, heb ik herhaaldelijk pogin gen in het werk gesteld hier of daar een eigen praktijk te beginnen. Aan gezien echter niemand bereid bleek zijn corpus door mij te laten repa- reeren, heb ik mg ter afwisseling maar eens op het repareeren van straten toegelegd. Met een beetje fantasie zul je daarin zelfs eenige overeenkomst kunnen ontdekken." „Ik bemerk >t mijn genoegen, dat je de zaak van den humoristischen kant opvat." Lorenz zoog nadenkend aan zijn sigaret. „Het is de eenige mogelijkheid om niet stapelgek te worden." „Dat kan ik me voorstellen", ant woordde Arno Meissner ernstig. „Ik schaam me haast om te vertellen, hoe het met mij is gegaan. Dat ik er destijds in Landshut als nieuw bakken kleermakersleerling vandoor ber gegaan weet ie zeker. Vandaag aan den dag denk ik over al die din gen anders dan toen. Geloof maar niet, Lorenz, dat ik mg in mijn tegenwoordige positie zoo bijzonder behaaglijk voel! Is dat respectabel werk, wat ik hier uitvoer? Nee! Als iets goeds, iets van beteekenis te zeggen had, als ik werkelijk literair begaafd was dan zou het schrgven me stellig voldoening schenken. Maar dit hier? Niets dan prikkel lectuur te fabriceeren, dan menschen steeds maar weer sensationeele non sens te moeten voorzetten bah, dat wordt zoo hopeloos vervelend! Af en toe zou ik de heele boel in een hoek willen smijten en nog liever probeeren als kolensjouwer een fat soenlijke boterham te verdienen." „Nou, nou, Stomp, dat zal toch wel een beetje overdreven zgn. Of zullen we de rollen omkeeren Ik voel er wel wat voor een poosje hier in dit paleis te wonen en romans te schrgven. En mijn tegenwoordige baan kan je elk uur van den dag overnemen." „Het zou misschien niet kwaad voor me zijn! Overigens heb je ge lijk. Natuurlijk heb ik overdreven. Dat behoort nu eenmaal tot mijn be roep. En nu een ander levenspro bleem: daar heb je juffrouw Resch ke met de soepterrine. Wedden, dat we Leberknödel krggen? Daar is ze sterk in!" „Aha, heb je Beiersche keuken? Geweldig, Stomp! Ik heb in geen zes weken meer iets Beiersch ge geten." Wordt vervolgd.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 7