Buyen kampioen van Nederland fAKKEtiïJ£ BoJhlen HAVEKOTTE TWEEDE Neem'n DE ZEVEN PUNTEN VAN MUSSERT "Strijden Overwinning Geslaagde wedstrij den te Zutphen De Amsterdammer Buyen, die ver leden jaar tijdens de Nederlandsche kampioenschappen op de schaats, beslag wist te leggen op liet kam pioenschap, is er in geslaafd voor de tweede ngaakalle andere rijders achter zich te laten. Met flinken voorsprong werd hij opnieuw titel houder met 216.052 punten voor zijn stadgenoot Havekotte met 216.340 punten. Piet Keyzer uit de Lier plaatste zich als derde. Voor de derde maal werden de races uitgeschreven en nu niet in v Amsterdam, doch op de baan van de Zutfensche ijsvereeniging. In de inschrijvingen waren eeni- ge wijzigingen gekomen Diverse rij ders uit Zutfen hadden van de ge legenheid gebruik gemaakt om in te schrijven. Vermeldenswaard is nog de in schrijving van A. Schouten uit Zutfen, die dit jaar op de Zutfen sche ijsbaan beslag wist te leggen op den Teriet wisselbeker en die verleden jaar op de banen van Kol- horn zulke verrassende resultaten boekte. Om haif twaalf arriveerde Bos man met den trein uit Breukelen en maakte zich snel reisvaardig. De vijfhonderd meter. Klokslag elf uur kon Zaterdag met het programma worden begon nen. Het eerst kwam de 500 meter aan de beurt. De eerste serie bracht Ekelschot uit Amsterdam en Van der Heide uit Leeuwarden m de baan. De Leeuwardenaar wist te winnen in 50.2 sec., ge volgd door den Amsterdammer in 51.8 sec. Roos uit Amsterdam maakte een goeden tijd. Hij was zeer snel weg en lootte de gunstige binnenbaan bij den start, zoodat hij tegenwind m de hmnenbocht had. Hij liet 46 noteeren. Zijn partner Oltena uit Zutfen kwam ver achter.' getuige de 58.1. De kampioen van verleden jaar, Herman Buyen, lootte tegen A. van Bremen uit Zwol le. Buyen liep al spoedig ver uit en zijn rijden wettigde al spoedig de verwachting, dat hij eveneens binnen de 50 sec. zou blijven. Hij deed blijkbaar zijn uiterste best, omdat men op de 500 M. de kostbaarste punten binnenhaalt. De tijd van Jan Roos kon hij echter niet_ benaderen. En hij had presies 1 seconde langer rioor dig en maakte dus den tijd van 49.7 sec. Van Bfemen kwam na hem met 58.2 sec. Van Hoorn, die tijdens de wed strijden op 24 Jan. als kampioen «indigde in 49,2, had nu Keyzer als tegenstander. Beiden deden niet veel voor elkander onder, doch de tijd van Van Hoorn was nu slech ter, nl. 50,8 Keyzer deed er juist 1/10 seconde langer over. De Zuthensche belangstelling ging voornamelijk uit naar de prestaties van de gebroeders Schou ten. A. Schouten was de snelste van de twee. De chronometer wees 50'8 aan, hij zijn broer 53,3. Langedijk, uit Oudkarspel, kwam uit tegen M. Jonker uit Warmen- huizen. Jonker reed prachtig, doch kwam op het laatste eind te val len, zoodat zijn kans was verke ken. Hij kwam nu op 57,6 te staan. Langedijk kwam echter ook niet onder de 50 sec. (50.9) De uitslagen over de 500 meter waren: 1. J. Roos, Amsterdam 48,7 1 H. Buyen, Amsterdam 49,7 3. Y. van der Heiden, Leeuwar den 50,2 4. en 5. Havekotte, Amsterdam en van de Kommer, Nieuwe Nie- dorp 50,7 6. en 7. van Hoorn, Zaandijk en A. Schouten, Warnsveld 50,8 8. en 9. Langedijk, Oudkarspel en Keizer, de Lier 50,9 10. Dr. Dijkstra, Akkrum 51,1 De vijfduizend meter. Weer precies op tijd, twee uur, werd een begin gemaakt met de 5000 meter. Men was algemeen zeer benieuwd naar de prestaties van P. Keyzer. De Westlander was sneller d.an in Amsterdam. Daar reed hij 9 min. 23.7 en ditmaal deed tyij er 9.20.5 over, doch er was een rijder, die een nog beteren dag had. Het was de Amsterdammer Havekotte; deze verdeelde zijn krachten uitste kend. Hij liep tegen het einde op den tijd van Buyen in en noteerde een tijd van 9.18.6 sec. J. Akerboom uit Bergen, gaf aan vankelijk den toon aan. Hij kwam in de eerste >serie uit tegen J. Bos man uit Breukelen. Deze reed niet wat men noemt stijlvol, zijn temno zakte en al spoedig gaf hij op, dit was het gevolg van zijn onfortuin lijke rit tijdens den Elfstedentocht. Akerboom zette echter zijn beste beentje voor en maakte een .tijd van 9.31.9, welke lang een mijlpaal vormde voor de andere rijders, die hierna hun tempo richtten. Van S. van Hoorn uit Zaandijk, was de verwachting, dat hij zijn krachten gespaard had voor den middag, doch dit bleek al spoedig loos alarm, want zijn tijd van 9.56.5 was niet daverend. Toen kwam Buyen, die een eigen schema had opgesteld. Na 600 meter was hij inderdaad dan ook al 2 seconden sneller dan Akerboom, en deze voor sprong steeg naarmate de rit vorderde. Toch konden wij zijn rijden vaijmiddag niet bewon deren. Hij rukte met de schou ders en zwaaide veel met zijn armen. Zijn eindtijd was 9.31.1, dus- 0.8 sec. beter dan Aker boom. Vervolgens kwam Keyzer In de baan, die het tegen den bovenge noemden tijd van Havekotte moest opnemen. Hoewel zijne'indspurt zeer snel was, kon hij toch niet on der den tijd van Havekotte komen. Hij maakte 9.20.5. De einduitslag van de 5000 meter is als volgt: 1. J. Havekotte, Amsterdam 9.18.6 2. P. Keyzer, de Lier 9 20.5 3. P. Zwanenburg, Rotterdam 9.21 4. J. Langedijk. Oudkarsp. 9.28.3 5. H. Buyen, Amsterdam 9.31,1 6. J. Akerboom, Bergen 9.31.9 7. M. Strijbis, Harenkarspel 9.36 8. C. Scheer, Twisk 9.43.2. 9. J. Roos, Amsterdam 9.43.9 10. M. Jonker, Warmenhuiz. 9.52.9 Buyen wint de 1500 meter. De eerste belangrijke serie van van dag was die tusschen Keyzer uit de Lier en van Hoorn uit Zaan dijk. De Westlander lootte de gunstige buitenbaan waardoor hij op het laatst de binnenbocht had. Hij maaket een goeden tijd van 2.36.8, waaraan het uitstekende partij geven van den Zaandijker wel niet vreemd zal zijn geweest. Deze deed er slechts 0.1 sec. lan ger over. Scboonrijden te Kolhorn C. P. Timmerman en mevr. Schoorl—Keetman kampi oen van Noord-Holland. De uitslagen van de nationale wedstrijden schoonrijden om het kampioenschap vaft Noordholland voor paren waren: t. C. P. Timmer man en mevr. Schoorl—Keetman, 2. J. Kuperus en mevr. Loggers-Boon- tjes, 3. G. Blaauboer en mej. L. Schipper. Juniores: 1. J. C. Klerk en mej. T Koelemey; 2. J. J. Blauboer en mvr. Noels—Bakker, 3. J. Kolf en "mevr. de Jagei*—Wortenhorst, 4. Bakker en mevr. Haak. De belangstelling voor de wed strijden was enorm. De baan was schitterend en er was veel mede dinging. Het kampioenspaar schoonrijden van Nederland, de heer Meeuwig en mej. Fijnheer, gaven onder enorm applaus een eererondje. Doch toen kwam Buyen tegen J. Roos uit Amsterdam in de baan. Het was te voorzien dat de kam pioen zijn uiterste best zou doen, den tijd van Keyzer te verbeteren. Buyen lootte de binnenbaan en moest dus in de laatste bocht naar buiten. De krachten ontliepen el kaar niet veel. Fel werd er ge sprint en even voor de laatste bocht wist Buyen iets uit te 'oo- pen en als eerste over de eind streep te gaan. Hij maakte inder daad beteren tijd dan Keyzer en wel 2.33.2. Roos maakte 2.36.4 en bleef dus ook nog binnen den tijd van Keyzer. Nu was slechts nog het wach ten op Havekotte, wat deze op den 1500 meter zou presteeren. Hij moest startten in een van de laatste series tegen v._ d. Heiden uit Leeuwarden. Beiden gingen uitstekend weg en de hoofdstedeling ging goed door de bochten. Hij won deze serie in 2.37.8 en v. d. Heiden maakte 2.41.2. De uitslagen van den 1500 M. waren: 1. Buyen, Amsterdam 2.33.2 2. Roos. Amsterdam 2.36.4 3. Keyzer, de Lier 2.36.8 4. Van Hoorn, Zaandijk 2.37.8 5. Havekotte, Amsterdam 2.37.8 6. Scheer. Twisk 2.38.1 7. Zwanenburg, Rotterdam 2.38.1 8. Langedijk Oudkarspel 2.40.3 9. A. Schouten, Warnsveld 2.40.7 10. Jonker, Warmenhuizen 2.40.9 Havekotte zegeviert op de 10.000 meter. Niettemin werd de strijd op den 10.000 meter met groote spanning tegemoet gezien. Zouden Keyzer en Havekotte toch nóg voor een verrassing zorgen? De eerste serie van den middag ging n.1. tusschen deze twee rijders. Bij het uitgaan van den laatsten bocht werd Keyzer door het nood lot achterhaald. De Westlander kwam te vallen en Havekotte ging nu als eerste over de streep. Zijn tijd was 19.03.6. Inderdaad een prachtigen tijd. Keyzer maakte nu 19.12.1. De wedstrijd, welke de beslissing zou brengen was die. van Buyen. die tegen Akerboom uit Bergen uitkwam. De Amsterdammer reed met zelf vertrouwen. Rustig draaide hii door de baan. Al spoedig liet hij Akerboom achter zich, hoewel hij toch niet zeer hard reed. Zijn ron den tijd was eerst 2 sec. sneller dan Langedijk, doch tegen het einde van de rit was hij zelfs 3 sec. op den tijd van deze achter. Tenslotte ging hij over de eindstreep in den lijd van 19.23.5, hiermee zijn kam pioenschap van Nederland veilig stellend. Akerboom liet 19.44.7 no teeren. Langedijk uit Oudkarspel had eerder op den middag Havekotte niet. kunnen bedreigen nr>t zijn 19.20.1 in zijn serie met Zwanen burg (19.37). De einduitslag van de 10.000 M. is als volgt: 1.' Havekotte, Amsterdam 19.03.6; 2. Keyzer, De Lier 19.12.1; 3. Langendijk, Oudkarspel 19.20.1 4. Bu en, Amsterdam 19.23.5; 5. Strijbis. Ilarenkarspel 19.35.1; 6. Zwanenburg, Rotterdam 19.37; 7. Scheer, Twisk 19.38.3; 8. Akerboom, Bergen 19.44.7; 9. Roos, Amsterdam 20.12.6); 10. Van Hoorn, Zaandijk 20.14.1. Het totaalklassement ziet er als volgt uit. 1. Buyen 216.052 Dunten; 2. Havekotte 216.340 p.; 3. Keyzer 216.822 p.; 4. Langedijk 219.168 p.; 5. Roos 219.853 p.; 6. Zwanenburg 220.550: 7. Scheer 221.868 p.; 9. Aker boom 222.292 p.; 9 v# Hoorn 223.455 p.; 10. v. d. Heiden 2241123 p. Eerste wedstrijd te Purmerend De uitslagen Van de gisteren te Purmerend gehouden bokswedstrij den zijn: Licht gewicht: Bühre (Corbett) wint van R. de Boer (D.O.S.); W. te Nuyl (D.O.S.) wint van A. Wolfs winkel (Corbett). Halfzwaargewicht: Oyers (D.O.S.) wint van de Vries (Corbett). Onbeslist bleven de partijen licht gewicht tusschen Rooseboom (Ur- sus) en Giesen (D.O.S.) Eveneens bleven onbeslist: Mid dengewicht: Schill (De Ring) te gen Lievense (Ursus). Lichtge wicht: Kneppert (D.O.S.) en van Kleinhout (Corbett). Zwaar ge wicht: Wiedeman (D.O.S.) en v. d. Lem (Corbett). BILJARTEN TEEGELAAR KAMPIOEN DERDE KLASSE Felle eindstrijd op den laat sten dag. De algemeene verwachting is be waarheid de jonge Leidsche spe ler Teegelaar, die ook in dit tour- nooi allen heeft verrast door zijn Resu'taten actie Kinderpostzegels De secr. van de Centrale prop. comm. voor de weldadigheidspostze' gels schrijft: Hoewel het uit den aard der zaak nog niet mogelijk is. de totale op brengst der weldadigheidszegels te melden, zijn tot heden o.m. wel be kend'geworden de voorloopige cij fers van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Eind hoven en Arnhem. De toeslag op de verkochte zegels bedroeg in Amsterdam f57.557,90 (v. j. f 40.49052/4), zoodat dus dit maal de opbrengst f 17.067,67/4 hoo- ger was. Rotterdam had een opbrengst van f 15676,14 (v. j. f 12.312.19), Den Haag f38.802.09 (v. j. f21.088,10). Telt men de cijfers der zeven ste den bijeen, dan komt men tot het volgende: de opbrengst bedroeg ver leden jaar 192.019,10)4, dit Jaar f 133.339.64/4. Er werd dus ruim f 41000 meer behaald dan tijdens de actie 1940-'41. Ook stéYken kannen moeilijkheden ondervinden. Dan steunf de N. V. D. met raad en daad. schitterend en technisch goed on derlegd spel, heeft tegen sterke me dedingers gezegevierd en den kam pioenstitel derde klasse groot bil jart kader 45/2 veroverd. De stand van de 'drie sterksten van dit tournooi is: gew.. match part. brt. p. h s. gem. p. Teegelaar 6 140 1305 71 9.32 12 Beekhof 6 204 1394 55 6.83 12 Niessen. 5 202 1293 57 6.40 10 De Leidsche speler Teegelaar is de eenige, die het gémiddelde cm te promoveeren (8.01) heeft behaald en derhalve naar de tweede klasse overgaat. ARBEID HET EENIGE WARE GOUD TER WERELD. De taak van het Nederlandsche volk n. Op 14 December j.L heeft Mus- sert in Utrecht in zeven punten de taak van het Nederlandsche volk geproclameerd. Twee dezer punten hebben wij reeds nader toegelicht, namelijk: 1. Actieve, doelbewuste deelne ming aan de samenwerking van alle Gërmaansche -volken tot veiligstelling van Europa. 2. Deelneming van het Nederland sche volk aan de kolonisatie en exploitatie van de Oost-Euro- peesche gebieden. En nu willen wij de twee volgen de punten belichten: Het verkrijgen van volkomen gelijke rechten in de Europee- sche levensruimte en het zoe ken en vinden van emplooi voor den ondernemingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Europa, opdat welvaart zal komen en de armoede zal wor den verdreven. Gelijke rechten. Weet men wat dat beteekent, het verkrijgen van volkomen gelijke rechten in de - Europeesche levens- ruimte? Dat" beteekent dat wij evenals an dere staten, zooals b.v. Roemenië, Slowakije en Bulgarije gelijkgerech tigd zullen kunnen medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa. Maar deze gelijkberechtigd heid houdt tevens een verplichting in, want wij dienen niet te verge ten, dat landen als Roemenië, Slo wakije en Bulgarije zich spontaan en uit vrijen wil bij de herorde ningsplannen voor Europa hebben aangesloten. Nederland daarente gen heeft een oorspronkelijk verzet met de wapenen laten volgen door een sterk gelstelijk Verzet. Willen wij dus deze gelijkberechtigdheid werkelijk verdienen en ons land is toch geen land, dat om een aalmoes vraagt, dan zullen wij met alle krachten, die in ons zijn dezen ach terstand dienen in te halen. Hoe kunnen wij dat doen? In de eerste plaats door de actie ve deelneming aan den oorlog zoo veel als dit maar eenigszins in ons vermogen ligt. Nederlandsche sol daten zullen aan alle fronten moe ten strijden. Men zal voortdurend de mannelijke jeugd van Nederland moeten opwekken dienst te nemen in het Nederlandsche Legioen, S.S., N.S.K.K. enz. Trouwens, dit is een plicht of liever een noodzaak, wel ke wij zelfs los zouden kunnen zien van een gelijkberechtigden opbouw van Europa. Deze deelname aan den oorlog is voor ons allen epn kwestie van leven of dood, want men make zich geen illusie's meer omtrent de gevolgen van het tot werkelijkheid- worden van den wenschdroom van hen, die niet mee willen bouwen, n.1. het verliezen van dezen oorlog door Duitschland. Want dan zullen het geen Engel- sche of Amerikaansche troepen zijn, die op dj puinhoopen van Neder land zullen staan, neen, dat zullen dan de Bolsjewistische horden zijn, van wie zelfs deze droomers nret veel goeds zullen verwachten. Of denkt men soms dat Churcliill dan zal kunnen zeggen; „Beste Stalin, hartelijk dank voor het opruimen van de Duitschers, maar wees zoo vriendelijk en ga nu maar naar het FEUILLETON Dr. Burmesters Romac van Hona Hirthainmer (Nidruk verboden) 46 Meissner begon zich op te winden. „Onzin! Daarmee verloochen je het goed recht van de kunst. Als ik, dank zfl mfln begaafdheid op belle- trisch gebied in staat ben om ik geef het toe betrekkelijk zonder veel moeite mijn brood te verdienen, waarom zou ik dan steenen j;aan kloppen?" „Om die begaafdheid een zin te geven. Want ook de kunstenaar put zrn bestaansrecht uit zjjn levens ervaring. Eerst dan kan hij. den mepschen iets te zeggen hebben. In derdaad zou het heel goed zjjn als je eens een poosje steenen ging kloppen. Dan zou je je lezers kun nen vertellen, hoe het met dat stee nen k.oppen gesteld is." „Daar intereaseerén mijn lezers zich nifet in het minst voori Ze wil len alleen maar weten, wie de moor denaar \an graaf Pipelinsky is en of de beide jonge menschen elkaar aan het eind krggen. Als ze daar een maal achter zijn gekomen, zijn ze volkomen tevreden." „Goed! Maar als je daar zelf ook mee tevreden bent, nijn waarde, dan heb je evenmin het recht je zelf een kunstenaar te noem"i, als de man, die het van hongerrecords moet hebben. Iets belangrijks te zeggen te hebben en het te kunnen zeggen dat is kunst. Hét leven zuiver weer te geven, den dieperen zin ervan voor het menschdom te ontsluiten, dat is kunst!" „Kunst, kunst! Praat me er niet van, als je blief! Kom mee, dan gaan we het ergens ander, zoeken." „Allright!" Het mooie in de verstandhouding t' achen deze beide menschen was, dai zelfs een vrjj scherp dispuut niet de minste afbreuk kon do n aan hun wederzijdsche vriendschappelijke ge voelens. Wat hadden ze elkaar als jongens al niet een grofheden naar het hoofd geslingerd om direct daarop weer samen door dik en dun te gaan. „Waar is de telefoon hier?" vroeg Lorem. toen ze klaar stonden om heen te gaan. „Ik moet toch even het Josefsheim opbellen en mijn vriend Degener meedeelen, waar hij m" zoo nootjjg kan bereiken." „Daar in mijn werkkamer!" ant woordde Meissner, terwijl hij op een deur links van de trap wees. „Maar laat het niet te lang duren! Ik haal intusschen den wagen uit de ga rage." Helaas was broeder Vincent juist een oogenblik afwezig. Lorenz kreeg e°n of anderen bewoner var het asyl aan de telefoon, die den broeder tijdelijk verving. „Hebt u alles opgeschreven?" vroeg Lorenz, toen hij zijn bood schap voor Degener had meegedeeld. „Ja!".luidde het antwoord van den jfnan, die niet een van de slimsten scheen te zijn. Hij had van 't heele gesprek vrijwel geen woord ver staan en was ook niet van plan zich noemenswaardig in te spannen. Toen hii bemerkte, dat degeen, die had opgebeld, niet meer spral legde hij den hoom op den haak, allang blij, dat ook dit weer achter den rug was. „Is er nog wat geweest?" vroeg broeder Vincent toen hf terugkwam. „Nee, niks!" zei de ander en daar bij loog hij niet eens bewust, want hij was het telefoongesprek al lang weer vergeten. Met dergelijke onnocv-ele handig heidjes werkt ue regie van het leven. Wij noemen het toeval. Het was dus louter een toevallige omstandig heid, dat de beide menschen, die zoo zeer naar elkaar verlangden, voorloo- pig nog niet tezamen werden ge bracht. Nochtans en daaraan was even eens het toeval schuld kwam het dezen zelfden avond tijdens de pauze in de Charlottenburger Opera nog tot een andere merkwaardige ontmoe ting. Een hoek van de fcyer in de nabijheid van het buffet vormde het tooneel. Arno Meissner had zich met Lo renz in dezen hoek teruggetrokken om met een glas bier zijn dorst te verdrijven. Lorenz, die zijn blik vat door den foyer liet dwalen, keek plotseling- verrast op. Een van de beide jonge dames, die ^bpx schuin tegenover hem een kleintje koffie gebruikten, verdraaid, dat was toch was dat niet di' studente, in wier woning hij ah verhuizer had gewerkt? Ja, na tuurlijk was zij het. En nu 'keken zij elkaar juisi in het geacht. Een paar seconden trok zij haar wenk brauwen nadenkend samen. Dan scheen zij ook hem te herkenneh. Een groetend glimlachje gleed over baar gezicht.Zij zei een paar woor den lot het andere meisje en nu draaide ook dit het hoofd om, waar- bjj zij hem scherp aankeek. De beleefdheid eischte, dat Lorenz naar de beide jongedames toeging om juffrouw ach, haar naam had hij totaal vergeten te begroeten. Hij diende toch te laten zien, dat hy de omgangsvormen nog niet had vergeten. „Je moet me een paar minuten excu-'-eeren, Stomp! Ik ken toevallig een van die dame3 daar en moet haar even goedendag zeggen." Meissner sperde zijn oogen open. „Heb je ooit zooiets gezien! Dames- kennissen heeft h'i ook! Overi gens lang niet kwaad! Twee aller aardigste kinderen! Kun je ze niet overhalen om ziel na de voorstelling bjj ons aan te sluiten?" „Dat zou je niet willen!" kaatste Lorenz terug, terwijl hij zich inner lijk verheugde over de verbazing, die zijn vriend zoo onomwonden toonde. De studentte stak hem vrijmoedig haar hand toe. „Dat is werkelijk een verrasïsng, meneer... dokter Bur- mester! Wat zegt u daarvan... vindt u he niet krap, da' ik uw naam zoo goed onthouden heb?" „Knap wel, maar bijzonder onaan genaam, want des te grooter ls mijn verlegenheid... ik kan me uw naam werkelijk niet meer herinneren..." (Wordt vervolgd.) RADIOPROGRAMMA DINSDAG 10 FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuriek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.56 Gramofoonmuziek. 8.00 Politiek: weekpraatje (opn.). 8.15 Oramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Vo*f de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.0* Planovoordracht en gramofoonmuziek. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11 20 Ensemble. „De Kwintslag". 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boerenland ln boek en krant. 13.15 Gratno- foonmuzlek. 13.45 Amabile-scxtet. 14.30 De lichte toets. 15.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor Jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Mu- sette-orkest en soliste. 18.00 Voor v de platte landsvrouw. 18.15 De Romancers. 19ifi0 Actueel halfuur. 19.30 „Vreugde en Arbefcl", ge varieerd programma. Vanaf 20.15 alleAn voor de Radio-Centrales, die over een HJnwrbln- dlng met de Studio beschikken. 20.15 Gramo foonmuziek. 20.45 Zang met planotregclM<fljig. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: berlehten, 22.00 Gramofoonmuziek. 23,00iM.Ofi Dansmuziek en zang (gr. pl,). Hilversum H. 301.5 m. 7.158.00 Zie programma Hilveisum 8.00 Gramofoonmuziek 8.158.45 Zie program ma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang met planobege leiding en gramofoonmuziek. 11.45 Gramo foonmuziek. 12.00 Otto Hendriks fen zijn orkest'. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.05 De Melodlsten, solist en gramofoon muziek. 14.00 Arnhemsche orkestvereeniging. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.00 Arnhemsche orkestvereeniging en soliste) 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Muziek ln den Atlantlschea Oceaan", causerie (met gramofoonmuziek). 16.30 Cello en piftno. 17.05 Qramofopnmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Salonorkest. 18.15 Boekbe spreking. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbe reid door de N.S.B.). 19.00 B.N.O.: Twentsch praatje. 19.10 B.N.O.r Nieuwsberichten. 19.20 Gramofoonmuziek. 19,45 Reportage. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gemengd Omroepkoor, Omroeporkest en solisten (opn.), 21.00 „V»,igde en Arbeid", gevarieerd pro gramma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 AvondwDdlng. Kreml in. terug". Hij zal het mis schien kunnen zeggen, maar ik ver moed, dat een zeer onwelluidend gegrinnik en nog wat meer het ant woord zal zijn. En daarom is het deelnemen aan dezen oorlog ook voor or^s land bittere noodzaak. Een r^k volk! Wat. moeten wij verder doen? Vroeger hebben wij geklaagd over werkloosheid en de schande daar van Voor het Nederlandsche volk zien wij toch wel. in. Welnu, werk loosheid behoeft er niet meer te zijn. Het teveel aan werkkrachten, dat in ons' land nog steeds aan wezig is, zal overal daar in Europa ingezet moeten worden, waar werk. te verrichten is. Er zijn menschen die menen, dat nu ons goud in Lon den is, wij plotseling een arm land zijn geworden. Dat is niet waar, Arbeid, het ware gond. Zoolang Nederland bekwame werkkrachten heeft, is het rijk in den nieuwen zin van <het woord. De waarde van een volk ligt in zijn werkkrachten. Ar beid is het eenig ware goud van de wereld. En bekwame arbeidskrachten hebben wij. De Nederlander is een snel en ijverig werker, die in heel Europa een uitstekend figuur kan slaan, wanneer; maar die oucte pioniersgeest in hem vaart, die ons land eens tot bloei heeft gebracht. In Duitschland werken op het oogefiblik 120.000 Nederlanders. Zij zijn mede actieve bouwers van het nieuwe Europa. Het wereldgebeuren zal zelfs den meest sceptischen landgenoot, en wij zijn toch een nuchtergen zake lijk volk, hebben doen inzien, dat in de toekomst hoofdzakelijk Eu ropa als afnemer van onze produc ten in aanmerking komt. Op dit Eu ropa nu moeten wij ons reeds van daag 100 instellen. Nederlanders hebben nooit geaarzeld om, wan neer dit hun zakelijk belang was, onmiddellijk een groote beslissing te nemen. Die beslissing kan thans alleen maar luiden: stel u in op het Europeesche achterland. Dat is niel alleen noodzakelijk, dat is te vens de meest natuurlijke gang van zaken. En wat hebben wij nu aan te bieden als ruil voor producten, wel ke wij zelf behoeven? Onze zuivel welke behoort tot de beste der we reld, onze heerlijke groente, ons mooie fruit, maar ook onze indus trie-producten. Over de ge,heele wereld hebben wij onzen naam ver overd met Nederlandsche lampen, radiotoestellen, electromotoren. Met deze producten kunnen wij ons op iedere markt laten gelden. Daarom Nederlandsche fabrikanten: grijpt de kans, welke u geboden wordt. Staat niet sceptisch terzijde, maar toont dat gij een helder zakelijk inzicht hebt, zet U met volle kracht in om U met alle beschikbare mid delen in Europa te doen gelden ln het belang van Uw eigen vaderland. De kansen worden iederen dag ge boden in den vorm van tentoonstel lingen, jaarixmrzen, enz., die in Eu ropa worden gehouden. Wordt wak ker en zet U in! Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin- nenlancj Schagen - Fred. Groot, Nshagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst - A. C. van Kampen, Rayon-redacteur Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2