c 'AKKERTJE UUefaennen Neem'n Strijd en Overwinning RADIOPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL ONZE GEACHTE STRATEGEN rooms von 10IÏIKA Nederland beschermt zijn roofdieren Met ingang van 16 Januari j.1., is er een wijziging aangebracht in de Jachtwet 1923, inhoudende, dat ..ver schillende diersoorten, vroeger be- ihoorende tot het schadelijk gedierte, thans als „paiswild" worden be schouwd. Tot deze dieren behooren o-m. de vischotter, de das, de boom- marter en steenmarjer. De jacht op al dezè dieren werd niet geopend en momenteel zijn zij derhalve volledig beschermd. Het bestuur van de Vereeniging tot Behoud van Natuurrponumen- terf in Nederland dringt er bij het Nederlandsche volk op aan de ge noemde diersoorten, die in ons land met Gitrosiing worden bedreigd, on gemoeid te laten. Tegen overtreding van de nieuwe voorschriften zal na tuurlijk zooveel mogelijk worden gewaakt. Van alles wat uit dorp en stad Vleesch in 't kippenhok. De po litie te Enschedé is op het spoor gekomen van een clandestiene slachterij, welke was gevestigd in een groot kippenhok. Drie ingeze tenen van Boekelo hebben daar tenminste acht koeien geslacht. De runderen werden met een bijl be wusteloos geslagen, waarna de hal zen der 'dieren met 'p mes werden afgesneden. ïarwe-smokkelarij ontdekt. De ambtenaren van den C.C.C.D. zijn te Zevenbergen een smokkelcentra- le in tarwe op het spoor gekomen. Reeds vijftien personen zijn gever baliseerd. Groote partijen tarwe kon men in beslag nemen. De cen trale werkté met tal van aftakkin gen en veerde op geraffineerde wij ze groote partijen tarwe in den sluikhandel. Denk aan 't gas! Gistermorgen heeft zich in een perceel aan de Padangstraat te Groningen een ge val van gasbedwelming voorgedaan waarvan de bewoner slachtoffer is geworden. Het slachtoffer werd be wusteloos aangetroffen, doch na -behandeling met den zuurstofkcf- fer van de politie bestond geen ge vaar meer voor zijn leven. Zonder punten. »Door verbreking 'van de winkeldeur hebben onbe kenden zich des avonds toegang verschaft tot een perceel aan de Jacob Catsstraat in Den Haag, waarin een manufacturenhandel gevestigd is. Bijna de geheele in ventaris aan lingeriegcederen, ter waarde van f 600, werd door de die ven meegenomen. Welkom binnen. Een Hagenaar die onder den invloed van sterken drank verkeerde, bracht een be zoek aan een perceel op de Gedemp te Gracht. Toen hij wilde vertrek» ken, miste hij zijn portefeuille, in houdende f 190. Hij verdacht hier van zijn gastvrouw, die bereid was met f 60 de zaak te regelen. Dè man was hiermee niet tevreden en riep twee agenten, die de bewoon ster arresteerden. De overige f 130 werden achter een gordijn gevon den. Ooggetuigen opgeroepen. De com missaris van den Justitieelen dienst C, der Haagsche politie verzoekt den getuigen van het ongeval, Zon dag j.1. op het Holl. Spoorstation, waarbij een conducteur tusschen perron en trein geraakte en aan de gevolgen daarvan overleed, zich zoo spoedig mógelijk te willen mel den aan zijn bureau: Laan Cópes vfin Cattenburch 15. FEUILLETON Dr» Burmesters Romar van H-uia Hirthammer (Nadruk verboden) 48 En eensklaps besefte Lorenz, dat Meissner hem niet uit hartelijke ge voelens van vriendschap, niet uit persoonlijke sympathie in zijn huis had opgenomen, maar uitsluitend in een behoefte aan wat afleiding voor zijn verslapte oververzadigde zenu wen. Hy - diende dezen geblesseerden man eenvoudig als amusement. Wat een sensatie, nietwaar, om een ver- loopen scl\polma}iker van de straat op te rapen, hem in een keurig pak te steken en hem aldus uitgedost aan de verbaasde wereld te laten zien. Lorenz voelde hoe het bloed hem naar het hoofd steeg. Hy walgde van aftchzdf. Dat hij zich ook maar een oogenblik zoo had kunnen vernederen om deze beschamende rol op zich te nemen! Het liefst zou hij direct en zonder een woord ten afscheid z(jn weg gegaan, maar dat zou op een vlucht hebben geleken en een paar woorden ter opheldering en als dank was hij Stomp wel schuldig. Tweedaagscbe wedstrijd te Brussel Van der Voort twesde. Boe yen zegeviert in den punt en wedt rijd. ANTWERPEN, 10 Febr. (A.N.P.) Voor Zondag j.1. waren in hef Sportpaleis te Brussel wielerwed strijden georganiseerd, welke later echter noodgedwongen tot een twee- daagsche werden verlengd. Reeds met veel moeite was de baan berijdbaar gemaakt. Het duur de echter niet lang of er ontstond een lek boven het rechte stuk aan den overkant van de beginstreep, zoodat de baan gevaarlijk werd. Toen werd maar besloten de rest van dè wedstrijden tot Maandag uit te stellen. Van het programma was toen het volgende afgewerkt: Van de internationale omnium werden de sprintwedstrijd en de sprintcourses ven-eden, welke bei de door Buysse werden gewonnen vóór onzen landgenoot v. d. Voort. Een punten wedstrijd over 30 ron den won Boe yen in 10 min. 14 sec. met 23 punten voor Naeye met 34, R. Maes met 35, Defoordt met 46 en Cools met 50 punten. Vijf van de tien klasseeringen waren hierbij voor Boeyen. De rest van hét programma werd Maandag voortgezet en ook nu was de pu-blieke belangstelling uitste kend, terwijl de baan thans de af werking van het programma moge lijk maakte. De internationale omnium ver loof v. d. Voort slechts met 2 meter van Ai mar (4 KM. in 5 min. 13 sec.) Onze landgenoot was echter reeds na 2340 meter ingeloopen voor Buysse in 2 min. 56 sec. In een tijdrit over 1 KM. met vliegenden start werd Buysse nog maals winnaar in 1 min. 8 2/5 sec. vóór v. d. Voort met 1 min. 10 4/5 sec. en Aimar, die er 1 min. 11 sec. over noodig had. Ook de laatste ra ce over 15 KM. achter kleine moto ren was voor Buysse in den tijd van 15 min. 23 sec. Aimar werd tweede op 100 meter en v. d. Voort kwam als derde aan niet 4 ronden achterstand. Buysse won dus alle series. Het totaalklassement was als volgt: 1. Buysse 5 punten, 2. v. d. Voort 12 punten, 3. Aimar 13 pun ten. De groote brand in Philadelphia. Naar Efe uit New York meldt, zijn hij den grooten brand in Philadel phia vier huizen verwoest en elf andere beschadigd. Meer dan 200 personen moesten met brandwon den of rookverstikking in zieken huizen worden opgenomen. Dit is de grootste brand, waardoor Phila delphia de lataste jaren geteisterd Steenlawine in Italig. Bij het plaatsje Calandrië in de nabijheid van de spoorbrug van de lijn Ven- timigliaMentone heeft zich een ernstige steenlawine voorgedaan. De neerstortende massa's steen en grond vernielden een huis, dat als onderkomen diende voor soldaten, die de spoorlijn bewaakten. Van de 10 man konden drie zich in vei iigheid brengen, de overige zeven vonden den dood. De spoorlijn werd beschadigd. Iersche gezant te Lissabon. De eerste* gezant van den Ierschen Vrij staat, O'Donnegan, is te Lissabon aangekomen. -Hiermede is een be gin gemaakt met het herstel van de diplomatieke betrekkingen tus schen Portugal en Eire. De Portu- geesche gezant te Ierland zal zich binnenkort naar Dublin begeven. Geen carnaval in Spanje. Door een beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken zijn openbare carnavalfeesten dit jaar in heel Spanje verboden. Rouwbeklag van den F&hrer. Naar. aanleiding van het overlijden van den vroegeren Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Attolico, heeft de Führer mevrouw Attolico telegrafisch _ijn leedwezen uitge drukt. Italiaansch Weermachtbericht Britsche colonnes vernietigd WEDEROM SUCCESVOLLE ACTIE BOVEN ALEXANDRIÈ. ROME, 10 Febr. Het weer- maóhtbericht van heden luidt: In het gebied van Ain el Gazala zijn gevechten tusschen vooruitge schoven elementen te onzen voor- deele geëindigd. Formaties luchtstrijdkrachten heb ben groote colorines van. den tegen stander, bestaande uit gemotori seerde voertuigen, verslagen: een belangrijk deel er van werd ver nield. Tijdens een reeks zegevierende gevechten hebben Duitsohe jagers elf Engelsche vliegtuigen neerge schoten zonder verliezen te lijden. De acties van het Duitsche lucht- wapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet. Italiaansohe bommenwerpers heb ben in den nacht van acht op ne gen Febr. wederom met succes een aanval gedaan op de vlootbasis van Alexandrië. Vijandelijke vliegtuigen hebben sommige plaatsen in Griekenland gebombardeerd en eenige civiele gebouwen doen instorten: onder de Grieksche bevolking vielen 11 doo- den en 11 gewonden. Een van onze patrouilles torpedovliegtuigen, die in het Oosten van de Middeiland- sche zee een vijandelijk convooi had ontdekt, dat geëscorteerd werd heeft een zwaren kruiser getroffen De wereld in weinig woorden Maandagavond sprak Max Blok zijl over: „Onze geachte strategen". f K krijg nog al eens brieven uit Uw midden, zoo zeide hij, die De Amerikaansohe troepen in Nrd.- Ierland. De Londensche nieuws dienst meldt dat do Amerikaansohe troepen zich in Nrd.-Ierland „thuis voelen". Reeds controleeren be ambten van de Amerikaansche mi litaire politie in de steden, het ve'r- keer met een Britschen politieman naast hem. Staatsarchief naar Parijs. Het Frafcsche staatsarchief, dat voor de gebeurtenissen van Mei en Juni 1940 uit de Fransche hoofdstad was wegge trok ken* werd, naar hier werd bekend gemaakt, in den loop van de laatste weken weer naar Pa rijs teruggebracht. Geen massabetoogingen in 1942. De rijksminister voor Volksvoor lichting en Propaganda heeft in overeenstemming met den rijks minister van. Economische Zaken beschikt, dat in 1942 alle Duitsche massabetoogingen vervallen. Alle krachten van het Duitsche bedrijfs leven en het Duitsche verkeerswe zen zullen onbeperkt voor de over winning der Duitsche wapens wor den gebruikt. De Amerikaansche neutraliteiiswet Uit New York wordt gemeld: Be richten uit Washington houden in, dat Roosevelt het Congres verzocht heeft de neutraliteitswet van 1939 te wijzigen, welke wet vele* belang rijke financieele transacties tus schen de Ver. Staten en landen, die thans mede oorlogvoerend zijn, belemmert. Roosevelt noemde de neutraliteitswet-een wet uit vredes tijd. zich bezig houden met^het verloop van dezen grooten oorlog. Het zijn geen brieven van beroepsstrategen, maar van menschen die bij hun be schouwingen alleen maar uitgaan van een meer of minder gezond lee- kenverstand. Tpt deze groote cate gorie reken ik ook de berichtgevers van de Londensche radio-zenders, met die eene beperking, dat bij hen niet alleen de deskundig heid, maar ook een belangrijk deel van het gezond verstand volkomen zoek blijkt te zijn. Mijn briefschrijvers zijn natuur lijk in hoofdzaak menschen, die maar koppig blijven vasthou den aan een naar hun meening on- vermijdelijken nederlaag van het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten. Er is in die koppigheid iets, dat ontwapent. Men kan het zielig noe men, man kan er zijn hoofd bij schudden, maar ik en met mij ve len, kunnen er alleen maar verwon derd over zijn, dat tallooze men schen zoo kinderlijk-naïef kunnen praten en schrijven. En die beken tenissen van een uit het lood gesla gene nog opvouwen, in een envelop pe doen, daar een adres op schrij ven, er een postzegel aan wagen en het heele geval tenslotte naar de bus brengen. En dan maar liefst zond'gf onder- téekening, maar trotsch en met zwierigen haal onder al dat won derlijke de woorden: „een ware Ne derlander" of „een echte Nederlan der". Waarmee dan kennelijk be doeld wordt: ik wèl, jij lekker niet! Hef „strategische" geval.... Wat wil men mij dan in het ont dane gelaat slingeren? Het volgen de: Duitsohland is de uitputting na bij. In Berlijn staan de mitrailleurs opgesteld om het verzet van de be volking in bloed te smoren. Overall in de Duitsche munitiefabrieken wordt gestaakt. Er heerseht oproer onder de Duitsche veldmaarschal ken en generaals. Von Reiehcnau is volstrekt niet zijn natuurlijken dood gestorven. De bolsjewisten slaan de Duitschers en hun bondge nooten naar hun grenzen terug. De Duitsche weermacht heeft in de 158. Ze waren nauwelijks bij het water, of de beide mannen gaven een schreeuw Het vliegtuig is weg!! Ze keken rond en zagen heel ver weg hoe een aantal bootjes het toestel scheen voort te sleepen. De schurken! Ze willen ons nog meer afzetten en afpersen. Meteen snel den de beide mannen weer naar de huizen toe, Piet op een draf er achter aan. laatste maanden in het Oosten eeni ge millioenen dooden te beklagen. Het keerpunt in den oorlog is be reikt. De Amerikanen bezetten Ier land en zullen binnenkort enorme legers in Engeland landen, Japan zal nog .eenige weken veroveringen malcen en dan vastloopen. Roose velt mobiliseert een geweldige weermacht. Straks werpen de En- sche en de Amerikaansche troepen de Japanners Ned.-Indië weer uit. Java krijgen de Japanners nooit. Dat wordt verdedigd door onze bes te Nederlandsche en inlandsche be roepssoldaten. Singapore hebben de Japs niét en krijgen ze óók niet. En wacht eerst maar eens, tot Amerika heelemaal gereed is. Hier mag ik even den Lcnden- schen .zender woordelijk inschake len: „De laatste besluiten der En- gelschAmerikaansche plannen luiden a.v.: alle hulpbronnen, over welke Amerika en Engeland be schikken, zullen van nu af ter be schikking van beide landen komen. Tegelijkertijd is Amerika bezig, zijn geheele ter beschikking staande menschenmateriaal te mobiliseeren, opdat de wereldstrategie, die door president Roosevelt en Churchill ontworpen is, ook werkelijk ten uit voer kan worden gebracht. De Pre sident. deelde gisteren (dat was 27 Jan.) mede dat afgezien van de Amerikaansche troepen, die zich thans in Noord-ïerland bévinden, nog tien andere expeditielegers ge vormd zijn, die buiten het gebied der Ver. Staten zullen optreden. Deze oorlogsmaatregelen worden krachtig ondersteund door de Noord-Amerikaansche oorlogssche pen, die thans in aanbouw zijn." PNGEf.AND en Amerika verkla- L/ren dus. dat ze al zóó erg in de knel-zitten, dat ze alle hulpbron nen. waarover ze beschikken, nu zelf noodig hebbenden dus alle ver dere beloften van hulp aan Vader tje Stalin moeten intrekken. Ameri ka is bezig zijn geheele ter be schikking staande njenschenmate- riaal te mobiliseeren; d.w.z.: men begint daarginds menschen, van wie overbekend is. dat ze nog wei nige maanden gelederf in overgroo- te meerderheid niets van oorlog wilden weten, en die zoo ontevreden waren, dat Roosevelt oorlogspropa ganda moest maken om hun aan dacht van de sociale ellende af te leiden, het soldatenhandwerk te lee- ren. En wat de aanvulling der be manningen van de voor de helft 'binnen twee weken reeds vernietigde oorlogsbodems betreft, men gaat marine opkweeken voor schepen, die nog in aanbouw zijn! Ik sprak van dilettanten-strategie- Heb ik niet het recht luisteraars, dezen naam niet alleen te geven aan naïeve briefschrijvers, maar ook aan dè heeren in Londen en Washington, die zich zelf en hun volken zulke naïeve voorsellingen van zaken durven voorzetten? Hoe is de situatie werke lijk? De Duitsche weermacht heeft on geveer geheel Europa bezet en de belangrijkste deelen van het in Eu ropa gelegen deel van de Sovjet- Unie. Stalin's laatste poging, zijn Siberische, aan barre kou gewende troepen, te laten stormloopen tegen verkleumde tegenstanders, kan als mislukt beschouwd worden.De poorten in het Oosten staan muur vast, het zwaarste is daar al door gemaakt. Als in het voorjaar het offensief wordt voortgezet, heeft Moskou zijn wintertroepen grooten- decls ingeboet. Geoefende corpsen van gelijke kracht als die al ver speeld zijn, zullen nauwelijks meer ter'beschikking staan. Churchill's grootsche- opzet in Noord-Afrika is op niets uitgeloopen. Japan is hard op weg, de Oost-Aziatische ruimte te gaan beheerschen. De Nirom, de Ned.-Indische Radio Omroep, was op 23 Jan. in de Neder landsche zending van 14 uur 20 uit Batavia, eerlijk genoeg om te zeg gen: „Zeker, het gaat niet goed, noch in Indië, noch op Malakka". Sindsdien gaat het nog veel minder goed, in Ned.-lndië, op Malakka, in Noord-Afrika en in Rusland. En in het Westen van Eoropa? Daar gaat maar één klein onder deeltje van de „wereldstrategie" van Churchill en Roosevelt werkelijk ge smeerd: de vernietiging van Neder landsche menschenlevens door Britsche en misschien óók door Nederlanders geworpen luchtpro- jectielen. Toen onlangs weer tot op tiental len kilometers rondom Rotterdam de ruiten rinkelden en in onze meest beproefde stad dekhuizen in puin vielen en de burgers daaron der bedolven werden, hadden op nieuw onverlaten den treurigen moed hoera!te roepen. t-2 ET zijn dezelfde soort strate- AAgen, die mij hun geleerde uit eenzettingen over de hopelooze po sitie van Duitschland en zijn weer macht, en over de spoedige verja ging van de Japanpers uit ons Indië voorzetten. Hou dilettantisme op militair- strategisch gebied moge hun verge ven zijn. Hun sadistische vreugde over Engelsche bommen op Neder landsche volksgenoot'en is niet te vergeven. Ik heb een kort, sober ant- Nauwelijks echter waren zy, na het wegsterven van het slotaccoord. van hun plaats opgestaan, of Lorenz begon te spreken. „Ik heb bij me zelf anders over legd. Het was heel vriendelijk van je, Stomp, maar ik wil nu toch niet langer beslag op je leggen.' „Hé, wat is dat nu weer voor..?! „Doe geen moeite, Arno! Ik... het gaat nu eenmaal niet. Je hebt het ongetwijfeld goed bedoeld en ik dank je ook wel voor je gastvrijheid, maar sta mij dan nu ook toe, dat ik af scheid van je neem en weer terug keer op den weg dien ik voor den juisten houd. Je pak en de rest zal ik Je terug zenden." „Je bent krankzinnig. Heb je ooit in je leven zoo'n idioot gezien! Kom mee, kerel, een flinke rumgrog of zoo zal je wel weer op de been hel pen..." „Nee, laat me! Je zult me nu niet meer overhalen! M'n hemel, voel je dan niet, wat er voor mij op het spel staat? Dat ik alles in gevaar breng, wanneer ik niet nu, direct aan dit heele dwaze intermezzo een eind maak Ja zeker, dwaasheid was het, anders niet." „Dan kan ik er ook niets aan doen!" antwoordde Meissner schou derophalend, terwfjl h(j naar het gar derobe regu in zijn vestzak grabbelde. „En wat moet ik nu met die twee vrouwen beginnen! Dat heb jij... kijk, daar ginds staan zij al te wach ten." „Excuseer me! Zeg maar, dat ik plotseling niet goed ben geworden: je zult wel een uitvlucht weten te vinden". Meissner pakte zijn vroegeren schoolvriend, die zich reeds een weg door de menigte baande, 1 bij zijn arm. „Wat drommel, Lorenz, dat eene uur kan je toch waarachtig nog wel hier blijven. Maak niet zoo'n theater, alsjeblieft!" „Juist daarom!" antwoordde Lo renz heftig, terwijl hij zich losrukte. „Ik wil met dit theater niets meer te maken hebben." En het volgende oogenblik was hij in het gedrang der zich naar .buiten haastende bezoekers verdwenen. Eenmaal door den uitgang, in de frissche buitenlucht, bleef hij riiet een zucht staan.^ Zoo, nu voelde hij zich weer bevrijd, verlost van alles, wat hem dit laatste uur dwars had gezeten. Nadat hij den menschenstroom een poosje langs zich heen had laten trekken, begaf hij zich langzaam op weg. Waarheen? Hij had er zelf nog niet eens over nagedacht, maar plot seling schoot het hem nu te binnen, dat het voor het Josefsheim al veel te laat was. Na tien uur was er geen sprake van dat hij nog zou worden binnen gelaten. „Ook al goed!" bromde hfj. „Dan gaan we maar een eindje wandelen. Tenslotte zal het de eerste nacht niet zyn, dien ik onder den blooten hemel doorbreng". Hij stak met een zeker welbehagen .den brand in een sigaret en slenter de op zijn^gemak door de Sismarck- straat in de richting van den Tier- garten. Het beste was maar, dat hij zijn oude bank weer eens opzocht. De lucht was helder en de nacht onge woon mild voor den tijd van het jaar, zoodat het er best uit te houden zou z\jn. En wat dat beroerde pak betrof, dat hij aan had: morgen vroeg zou hij het eerste het beste pandjeshuis opzoeken en het tegen een behoorlijk werkpak inruilen. Bij het eerste het beste loon, dat hij uitbetaald kreeg, kon hij dan Stomp's garderobe weer inlossen en het hem terugzenden. Zijn bank was onbezet. Lorenz ging zitten en hij wilde zich juist in zijn volle lengte uitstrekken, toen iemand op hem toetrad en zyn naam noemde. Lorenz sprong overeind, sperde zijn oogen open, sloot ze weer, open de ze opnieuw en nog steeds kon hij niet gelooven, dat datgene, wat hij daar voor zich zag, geen gezichts bedrog was. „M'n hemel!" stotterde hy verbijs terd. „Hoe... hoe komt u hier?" ..Ja, het was een behoorlijke wan deling", zei Dorotliy Müller, terwijl zrj naast hem op de bank ging. Bit-- ten. „Maar zij is my goed bekomen. Dus dit hier ia het doel "van uw nachtelijken tocht? Of wilde u al leen maar een poosje rusten om van het mboie weer te genieten? „Juffrouw Müller u zult mij eerst eens duidelijk moeten maken, wat er u in 's Hemelsnaam toe ge bracht heeft mij te volgen. Ik... het L my zoo volkomen onbegrijpe lijk..." „Ja, ja, ik weet, dat het een zeer bedenkelijk licht op me werpt. Fat soenlijke jonge meisjes zouden zich eerst nog wel eens bedenken, al vorens een wildvreemden man een uur lang achterna te loopen en dan nog et hem op een tijdstip, dat fatsoenlijke jonge meisjes allang op bed behoorden te liggen. Maar zon der gekheid, dokter: Ik zag u met uw vriend spreken. U scheen een meeningsverschil met hem te heb ben en toen ging u er plotseling van door. Toen ik dat bemerkte, liet ik Lotte eenvoudig staan "en snelde u na. Waarschijnlijk zal meneer Meiss ner van den nood een deugd hebben gemaakt en Lotte naar een of an dere gelegenheid hebben gebracht, waar je een beetje kunt dansen en desnoods ook wat kunt flirten. Waarom ik u zoo geniepig tot hier achtervolgde, daarvan heb ik my, om u eerlijk de waarheid te zeggen, pas onderweg rekenschap gegeven". „En het resultaat?" iWorjt jsrvolgd.) antwoord voor hen liggen; een briefje uit Rotterdam, van 31 Ja nuari van een arbeidersvrouw: „Mijnheer. Ik schrijf uit naam van vele Rotterdammers. U weet natuur lijk ook dat de Engel&chen naar U luisteren. Zou U nu eens willen vragen of de Koningin dat goed vindt, wat van deze wgek weer is gebeurd, "üns goud, waar wij voor gezwoegd hebben, dat krijgen wij nu als dank op ons hoofd. Bij mij is cok alles vernield en dan durft ze nog voor de radio te kweeien: „Mijn. volk". Nu, na wat van de week. weer gebeurd is heeft zij weer heel wat van haar volk verloren. Zij be hoeft bij ons niet meer terug te ko men. Ik hoop dat U mij wel veront schuldigt voor mijn schrift. Ik ben heelemaal kapot en het is een,vrouw die dit smeekt of U dit eeds door de radio wil zeggen uit naam van vele gedupeerde Rotterdammers van de jongste bomaanval. U weet dat zij-het hooren. Bij voorbaat mijn hartelijken dank". Deze vrouw is or kapot van, en men mag het haar niet ten kwade duiden, dat ze verbitterd zich af vraagt, of die andere Vrouw dat nu goedkeurt! Maar misschien is het toch wel goed/dat ook eens nuch ter verder verteld wordt, hoe men in onze volkskringen over „wereld strategie", over Britsche „overwin ningen" en over het diep betreu renswaardige aanmoedigingen van zulk een onverantwoordelijke wij ze van oorlogvoeren begint te den ken. Zeker is het goed, als de hee ren en dames hoera-schreeuwers, dezelfden, die zoo heel precies we ten, dat de oorlogskansen, gekeerd zijn en dat ze nu weer hun uitkijk posten op de hoogste duinen kun nen gaan bezetten, eens een ant woord uit datzelfde Rotterdam krij gen, waar ze altijd den mond vol van hebben; dat ze het nóóit zullen vergeten. Aangevuld met: „leve diten leve daten worteltje boven Neen, geachte strategen, het gaat zooals de Nirom terecht opmgrkte niet goed, noch. in Indië, noch op Malakka. Het gaat zelfs niet goed boven onze Nederlandsche steden. En wat de heeren in Londen betreft, die misschien fneeluisteren: „Ze hoeven bij ons niet meer terug te komen!" RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 12 FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek./ 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.S5 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Piano- voordracht en gramofoonmuziek. 10.35 Gra mofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbei richten. 13.00 Het laboratorium voor bloem- 1 boUencultuur te Lisee. 13.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Het Nederlandsch Kamer orkest (opn.). 15.00 Zang en plano. 15.30 Voor de zieken. IC.00 Bijbellezing. 18.20 Gramofoon muziek. 18.30 Rerida-sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Het groote Omroeporkest en het Grazioso- kwartet. 1.30 Weer aan het werk. 18.45 Gra mofoonmuziek. 19.00 Actueel halfuur. 1930 Concertgebouworkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 Gramo foonmuziek. 20.25 Filmpraatje. 20.40 Concert gebouworkest en solist. 21.30 Gramofoon muziek. 21.45 B.N.O.i Nieuwsberichten. 22.00— 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum U. 301.5 ra. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8,45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Sylvestre-trlo. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 De Ramblers. 12.45 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 13.05 Roemeeasch-orkest Gregor Serban. 13.45 Voordracht. 14.00 Omroeporkest en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16.00 De Romancers en soliste. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- ea beursberichten. 17.30 Het Rotterdamseh Trio. Ca. 18.10 'Gramofoonmuziek. 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Orgelconcert. 19.00 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.45 Causerie „Bran dende kwesties". 20.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. Vanaf 20.16 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 C>ncert voor de Duitsche Weermacht. (20.40—21.00 Zweedsche opnamen). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weormachts- berlcht. 22.10—22.15 AvondwUdlng. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schagen. - Wnd. Hoofdred.: A. R. Jonker, Buiten- en Bin nenland, Schagen - Fred. Groot, Schagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst - A. C. van Kampen, Rayon-redacteur D/>n Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2