De roekomst van ons wegvervoer Neem 'n "AKKERTJE Strijd en Overwinning De lucht rooms van ROITIKA DE ACHTERGROND VAN HET PROCES TE RIOM Wat het Vervoersfront wil STEUN AAN HET PARTICULIER INITIATIEF. (V.P.B.) Vervoerders weten be- tor dan wie oojc, dat de tijd- vóór den ooriog zich kenmerkte door een meedoogenloozen onderüngen strijd en een onontwarbare chaos. Slacht offers hiervan wat'fü in de eerste piaate de kleine ondernemer en zijn arbeiders, terwijl uiteindelijk ook de middelgroote en groote onderne mer aan de beurt kwamen of zou den zijn gekomen. In plaats van dezen onhoudbaren toestand, zoo schrijft de Persdienst van de N.S-B .wil het Vervoersfront een gezond en krachtig vervoerwe zen bereiken, steunend op de vol gende Beginselen: le. Handhaving en uitbreiding van den particulieren ondorne- mingsvorm, behalve voor de spoorwegen, welke als staatsbe drijf-dienen te worden geëxploi teerd. te. Bevorderen dat de kleine onder nemej: zich kan ontwikkelen, door het aanwakkeren van on derlinge samenwerking en het besehermen van het kleine be drijf tegen groot-kapitalistische of naar staatssocialisme stre vende machten, te. Beperking van de overheids inmenging tot het onvermijde lijke, zoodat de overheid zich kan bepalen tot een leidingge vende en sturende, doch zoo min mogelijk uitvoerende taak, m.a,w. niet meer inmenging van ambtenaren dan strikt noodzakelijk is. 4e. Overname van een deel der thans door ambtenaren verrich te werkzaamheden door het vervoerwezen zelf, nadat de or ganisatie daarvoor zal zijn tot stand gekomen. binnenkort organisatie voor bet vervoerswezen. De Organisatie Commissie voor het Bedrijfsleven is nagenoeg met haar taak gereed, zoodat binnenkort het geraamte van de organisatie van het vervoerwezen overeind zal staan. Er zal dan zijn een Hoof3- groep Verkeer met de Bedrijfsgroe pen: Binnenscheepvaart, Wegver voer Spoorwegen Tramwegen, Luchtvervoer, Zeescheepvaart en Haven- en aanverwante Bedrijven. Elk dezer Bedrijfsgroepen zal weer worden verdeeld in Vakgroe pen en deze weer in Ondorvakgroe- pen, zoodat elke vervoerder zijn plaats zal kunnen vinden. Een ver plicht lidmaatschap voor eiken on dernemer zal verder mogelijk ma ken, dat bepalingen en voorschrif ten kunnen worden gemaakt, waar aan elkcep, zich heeft te houden. Deze tijd'vraagt van de vervoerders groote offers, welke, mits gelijkma tig verdeeld, blijmoedig zullen wor den gedragen. Doch, juist aan die gelijkmatige verdeeling mankeert zeer veel, daar de kleine onderne mer naar verhouding veel meer te dragen krijgt dan de groote; de eene na de andere kleine onderneming moet haar deuren sluiten, terwijl grootere gouden tijden Beleven. Hot is de taak van het Vervoersfront deze ondernemers om zicji te scha ren en hen te scholen in alles wat onder de nieuwe orde wordt ver staan, opdat zij hun plicht in de organisatie op de juiste wijze zul len kunnen vervullen. Intusschen zullen de hangende problemen wor den bestudeerd en zal gezocht wor den naar een oplossing volgens de nieuwe beginselen. Tevens heeft het Vervoersfront zich ingezet en zal dat in de toekomst nog meer doen om onjuiste handelingen of beslis singen van "Wie dan ook aan de kaak te stellen en zijn leden te bescher men tegen mogelijko willekeur. In dien allo goodwillende ondernemers zichJjij het Vervoersfront aanslui ten, zuilen wij gezamenlijk in staat zijn het vervoerwezen te Joiden naar een tijd van ongekonden bloei met speciale bevordering van het klein- naast het grootbedrijf. Vaderlandsliefde WINTERHULP ROEPT. Wij allen hebben ons Vaderland lief, op 't oogenblik onder den druk der tijden nog liever dan ooit te voren. Men kan spreken van een hausse in vaderlandsliefde; ja, er. is zelfs concurrentie op dat gebied. Allen eischen voor zich het recht op, de eenig goede Vaderlan ders te zijn, ook talloos velen', voor wie vroeger alleen gold het „waar ik mijn brood heb, daar is mijn Va derland". Hoe het ook zij, wij houden allen op onze wijze van ons land, ons vok, onze historie. Wij houden, allen van ons land met zijn blonde duinen, zijn mach tige stroomen. zijn vruchtbare lan douwen, zijn heiden en bossohen, zijn groote mannen in het verleden en in het heden. Maar tot dit volk behooren ook de armen cn behoeftigen. Ook zij behooren bij ons en wij kun nen ze bij onze vaderlandsliefde niet uitsluiten, evenmin als in de gezinnen het misdeelde kind van de ouderliefde wordt uitgesloten. Integendeel, dat misdeelde kind zal door de ouders, zoo mogelijk, nog warmer gekoesterd worden dan de andere. Zoo behoort het ook in ons groo te Gezin, de volksgemeenschap te zijn. De armaji en behoeftigen ma ken deel uit van ons groote Gezin en hebben onze bijzondere zorgen van noode. „Winterhulp Nederland" biedt U Vrijdag en Zaterdag speldjes aan met le beeltenissen van enkele on zer groote mannen uit het verleden. Zij kijken U aan en vragen van U, o o k groot te zijn, dus alle be nepenheid van U af te schudden. Zij verlangen van U, Uw ware Vaderlandsliefde te 'toonen. niet met woorden, maar met cl a d e*n. Koopt speldjes, natuurlijk voor meer dan den kostenden prijs; doe- dat met een'blij gemoed en schaamt U niet dit speldje te dragen; do beel tenis van een onzer Grooten staat er op. Zoudt Gij die beeltenis weg stoppen in Uw zak'? Schaamt U, als Gij U voor hen schaamt. Veeverbefering door,., inondatieschade Nattig gebtuik van uit te keerea geiden. De Alg. Gemachtigde voor de de- fensieschade besloot boven en be halve de schadevergoedingen, inge volge de wet, voor de inundatiege- bieden beschikbaar te stellen een bedrag per stuk vee, dat tengevolge van de evacuatie ernstig heeft gele den. De uitvoering der regeling ge schiedt door het bureau Ontrui ming. Het uit te keerenbedrag moet worden aangewend voor vee- verbetering, De Prov. Voedselcomra. voor Noord-Holland, in wiens ambtsgebied dit voor .de veehouders belangrijke werk thans is begon nen, beschikt over de gelden voor dit gewest. Deze Heeft besloten voor elk der inundaticgebïeden, in Nrd.- Holland gelegen, de administratie te doen plaats hebben door een comptabele, waartoe door den Prov. Voedselcomm., met instemming vant het bureau Ontruiming, is aan gewezen burgemeester W. R.»Drost te Kwadijk voor het „Oude Land", omvattende: de „Zeevang", de „Zuidpolder" en .,de Katwouderpol- Voor iederen veehouder, die, overeenkomstig de aan te ge ven wijze, aan de veeverbete ring deel neemt, wordt het hem toekomende bedrag bij de ad ministratie van zijn gebiod'ge- schikbaar gesteld. Dit hedrag van den Alg. Gem. voor de de- Wacht dan geen oogenblik en neem "AKKERTJES", welke die dreigende griep de pas kunnen afsnijden. De Nederlandsefte Pijnstiller fensieschade wordt in de eerste plaats gebracht ten zijnen voor- deele in een grootboek, dat zou kunnen worden aangeduid als het grootboek der veeverbete- ring. Wenscht een veehouder daarnaast meteigen middelen meer voor veevcrbctering te be steden dan voor hem op het grootboek staat, dan lean hij door bemiddeling van de ad ministratie voor het totale be drag aan de veeverbetering deel nemen. Er zal samenwerking worden be vorderd tusschen zuivelfabrieken, melkcontrolen, folevereenigingen en andere ver'eenigingon, die in dit ge bied verbetering van den veesta pel beóogen, ten einde de gegeVens te verkrijgen, die voor de uitvoe ring noodig zijn. FEUILLETON Dr. Burmesters Ro.nar van H-ine Hinhammei vNicJruk verboden) 61. Hansje begon te sukkelen. Het ontbrak henx aan zon, aan frissche lucht en aan beweging. Er kwam een tijd, waarin Lorenz geen emplooi meer vond, zoodat zij zich nauwelijks van het allernoodig- ste konden voorzien. Weliswaar kreeg h\j een geringe werkloozen- uitkeering, maar er kwam zoo veel kijken. Het linnengoed vertoonde be denkelijke slytages, de jongen moest tenminste krachtig voedsel hebben en tenslotte konden zij er ook niet onder uit af en toe een paar mark naar huis te sturen, want de bei de meisjes waren daar ook nog steeds. Lorenz keek eiken dag op nieuw naar een betrekking uit, liep alle krantenbureaux af om de ad vertentie^ te bestudeeren en schreef zijn vingers blauw aan sollicitatie brieven. Af en toe ontving hij een uitnoo- diging om zich persoonlijk te komen voorstellen en dat bracht dan tel kens weer een moment van her- levendd hoop. O, als het nu toch eindelijk eens mocht gelukken! En dan volgde ook steeds weer de teleurstelling. Geen getuigschrif ten? Nooit eerder in betrekking geweest? Tja, als dat zoo was men bejreilrde het ten zeerste. Er waren ook beleefde menschen, die van „ernstig in beraad nemen" of „bij gelegenheid er graag op terugkomen" gewaagden, maar daar bleef het dan ook bij. Op zekeren dag werd hem ver zocht zich te vervoegen bij de afdee- ling Personeel van een groote phar- maceutische fabriek. Lorenz schoor zich zorgvuldig. Mariene streek Voor de honderdste maal zijn eenige pak (van Stomp) op, waschte zijn eenige behoorlijlcè overhemd (van Stomp) en drukte met tranen in de oogen zijn hand. „Moed en succes, Lorenz! Eens moet het toch wat worden!" Een half uur later zat Lorenz tegenover een zeer corre'cten, reeds 'wat ouderen heer, die zwijgend luis terde naar hetgeen hem daar van een, naar het scheen, niet bepaald vreugdevol leven werd verteld. „Hm", zei de meneer tenslotte, „wij zullen zien. Ik zou u werkelijk graag ergens onderbrengen, meneer Burmester, maar bepaalde toe zeggingen kan ik u helaas nog niet Distributiepersoneel en ziekteverzekering WIJZIGING IN DE ZIEKTEWET. 's-GRAVENHAGE, 25 Febr. De voorlichtingsdienst van het dep. van Sociale Zaken, meldt: Met ingang van 1 Januari 1942 is een wijziging gebracht in de Ziek tewet, waardoor buiten twijfel is gesteld, dat het op arbeidscontract werkend gemeentelijk distributie- personeel vpor zoover het niet meer dan f 3000.verdient, deel heeft aan de rechten, die deze wet ver leent. Dern&lve komt het sedert genoemden datum ook in aanmer king voor de verplichte verzekering ingevolge het Ziekenfondsbesluit en voor de uitkeering van f 55.die krachtens de Ziektewet bij beval lingen wordt toegekend. Gevangene nit trein gesprongen Een 27-jarige man uit Enschede, die veroordeeld was tot twee en een half jaar gevangenisstraf en inge sloten zat in het huis van bewa ring te Almelo, had kans gezien te ontvluchten, doch was in Enschede weer spoedig opgepakt. Bij zijn overbrenging naar Almelo onder geleide van twee marechaussees, deed de man opnieuw een poging tot ontvluchten en 6prong door de coupéruit lieen uit den trein. Hij had daarbij echter geen succes, want hij kwam in zijn val neer op een naast den spoorweg staand ki lometerpaaltje en bleef met een verbrijzeld linkerbeen liggen. De man is thans ter verpleging in het R.K. ziekenhuis in Hengelo opge nomen. ItaHaansch Weermachibericht AANVAL OP ME CHILI AFGESLAGEN. ROME. 25 Febr. (Stefani). Hjst Italiaansohe woermachtberioht rio. 63-i luidt als volgt. Een formatie vijandelijke ver kenningsvliegtuigen hééft oen van onze versterkte stellingen ten Oos ten van Mechili aangevallen. De aanval werd afgeslagen en de for matie werd na een kort gevecht tot don aftocht gedwongen. In Cyrenaica werd de activilejt van de luchtmacht hier en daar ge hinderd door hevige zandstormen. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den door Duitsehe jagers neerge schoten. Overdag en 's nachts werden de luchtaanvallen op Malta voortge zet. Belangrijke doelen werden ge troffen. Enkele op den grond staan de vliegtuigen werden vernield. De wereld in weinig woorden 37 Franschen verliezen nationali teit. Bij decreet is aan 37 Fran schen de Fransche nationaliteit ont nomen. In hoofdzaak zijn liet mi litairen uit het Fransche koloniale leger en leden van het koloniale bestuur, zoodat men aanneemt, dat het verlies van de nationaliteit is geschied wegens deelneming aan de actie der Qaullistcn. De ondergang van de Stroema. Omtrent den ondergang van het schip Stroema, met 769 Joden aan boord, merkt men in Bulgaarsche politieke kringen op, dat het schip onder de vlag van Panama voer en bijna precies op dezelfde plaats op een mijn geloopen of getorpedeerd is als het TurkscKfe motorschip Tsjangkaya. Men gelooft, dat hier een Sowjetduikboot in actie is ge weest. Geschenk aan den Poglavnik. De Führer heeft den leider van den Kroatischen staat, dr. Pawelitsj, ten teelten van zijn' waardeering voor de dapperheid der Kroatische vrijwilligers aan het Oostelijke front een Mercedesauto geschon ken, die een nauwkeurige copie vormt van den wagen, die dooi den Führer wordt gebruikt. KLANKEN VAN HET OOSTFRONT Brieven van Nederlandsche soldaten SS-Schuetze J. C. Siesbureh schrijft'- HET Baat mij uitstbkond, alleen vind ik het niet prettitr. dat het nog zoo lang duurt, voor wij wor den ingezet, op zijn vroegst zal dit in Januari of Februari 1942 gebeu ren. Zoo zie je, dat je je nooit aan voorspellingen moet wagen, uit de twee weken opleiding, welke je one had toegedacht, zijn vijf of zes maanden gegroeid. Stel jc voor dat de mannen, met.wie ik hier teza men dien, reeds zeven maanden onder de wapenen zijn. Nee, een man als Adolf Hitier zet zijn men schen niet in als kanonnenvleesch, hij weet veel te goed, wat een oor log is. Hij is tegelijk vader en moe der voor hen, die de Duitsche uni form dragen. Het is grappig, dat ik, hoewel ik met hart en ziel Hol lander ben en blijf, hem toch ver eer als mijn -hoogsten Führer. Op de eerste plaats niet als Duitsch. doch als Germaansch Führer. Ik be grijp niet. dat- men bij ons in Hol land niet in wil zien, wat voor een ongelooflijk werk Üeze man heelt verricht. Ilij heeft een volk van ve le millioenen, dat in zichzelf ver deeld was, weer tot een geheel ge maakt en nu stelt hij alles in het werk om geheel Europa de oogen te openen on te laten zien, wat een ongelooflijke bende het in den loop der tijden geworden is. Ik zou zoo zeggen dat hij nu toch genoeg be wijzen in handen heeft en toch wil len de menschen liet maar niet in zien SS-Sc'huetze J. B. de Boer schrijft: \X7IJ staan hier onder de leiding van mannen, die reeds in Rus land hebben gevochten. Zij hebben in dit groote land van Joden en Tar taren zooveel beleefd, waarover men zich verwonderd afvraagt hoe dit in de twintigste eeuw nog moge lijk is. Het bolsjewisme heeft van de vroqger zoo trotsche Russische menschen, verdierlijkte benden ge maakt, wreed, moordlustig en zon der een grein menschelijk gevoel. De kerken in Rusland zijn gebruikt om er likeurstokerijen of godlooze tentoonstellingen in te vestigen. De geestelijkheid en ieder, die in god geloofde, is op de meest gruwzame, wijze vermoord. Het gezin bestaat in het roode Rusland niet meer. De vrouw is een gebruiksartikel ge worden (de z.g. „vrije liefde"). Ik zou nog langer hierover kunnen schrijven. Ik blijf er bij. dat het een geluk is voor geheel Europa en ook voor ons land, dat dit verschrikke lijke gevaar voor de wereld einde lijk door Dui tsch land en zijn bonid- genooten Finland, Roemenië, Hon garije, Italië, Kroatië, Slowakije en de legioenen uit Spanje, Nederland. België, Noorwegen, Zweden, Dene marken en Frankrijk onschadelijk wordt gemaakt, zij het dan ook met groote offers. Eigenlijk moest ieder Nederlander dankbaar zijn, voor elk ofer. want wanneer Rusland vlug ger geweest zou zijn én de geweldi ge oorlogsmachine, welke Stalin heeft laten bouwen, zou aan het rollen-zijn geslagen voor Duitsch-. land toesloeg, dan zou geheel Eu- repa en ook ons land door de roode pest overstroomd zijn. Ik neem aan dat ie weet, wat de bolsjewistische beschaving voor de monschheid be- teekent 169. Piet was erg benieuwd te we len, waar ze nu weer heen gingen. Wat hij na een paar uur te zien kreeg, overtrof echter zijn stoutste verwachtingen. Ze daalden in een kleine baai, dicht bij een steile rotswand, klauterden uit de ma chine en waadden naar een opening in de rotsen. Het bleek een natuur lijke toegang te zijn tot een grot of gang, en voorzichtig gingen zij door de opening binnen. SCHIJN OF WERKELIJKHEID? doen. In ieder geval heb ik uw naam genoteerd. U krijgt nog schriftelijk bericht". En dat was nu weer hun nieuwe hoop, daarvan leefden ze, daaruit putten zij telkens weer nieuwe kracht. Hoe dringend zij dezen stroohalm noodig hadden, bleek, toen ook Mariene voor eenige weken op non actief werd gesteld. Dr. Welken- laub was naar Hamburg- vertrokken om aan een wetenschappelijk con- "gres deel te nemen en in aanslui ting daarop wilde hij eenige weken aan zee doorbrengen. In dezen tijd, waarin Lorenz en Mariene dagelijks van den ochtend tot den afrond brj elkaar hokten, beiden even gedeprimeerd en in zichzelf gekeerd door een toekomst, die hopeloos scheen, kwam het meermalen door een of andere on- beteekenende oorzaak tot conflic ten. Zij hielden niet minder van elkaar dan vroeger, maar de voort durende zorg had hun weerstand ondermijnd en de troostelooze sfeer van het sombere kamertje, waarop zij waren aangewezen, droeg mede bij tot die geïrriteerde stemming, Waaraan de mensch zich in neer slachtigheid nu eenmaal niet kan onttrekken. Op een ochtend had Mariene ge klaagd, dat zij met het geld niet kon rond komen. Zij wilde hem daar na tuurlijk geen verwijt van maken, daar bestond niet de minste reden voor hij sloofde zich 'genoeg uit om aan het werk te komen. „Omdat je er niet mee om weet te gaan!" stoof Lorenz woedend op „Natuurlijk als je ook elk oogen blik een nieuwe japon "koopt!" Dat had hij niet moeten zeggen, want op dit oogenblik was hij wer kelijk onrechtvaardig. Inderdaad had zij een paar dagen geleden een nieu we jurk gekocht, maar heel goed koop op een opruiming zij moest er toch behoorlijk uitzien, in haar oude vodden kon ze zich niet eens op straat vertoonen. Ook Lorenz wist dat, hij had er zelfs op aangedrongen, dat zij het doen zou en de jurk samen met haar uitgezocht maar nu scheen de duivel in hem te zijn losgebroken. Hfj was in staat geweest om de aan schaffing van een kaartje stopwol als een verkwisting te beschouwen. „Ach, die jurk!" antwoordde Mar iene. „Ik heb er lang genoeg voor moeten sparen. Alsof jjj zoo zui nig bent! Reken maar eens uit wat. jij iedere maand verrookt!" Zij wist heel goed, dat dit maar een betrekkelijk klein bedrag was. Hij rookte de goedkoopste sigaret ten en beperkte zich daarbij tot slechts enkele per dag. Frankrijk voert „het grootste proces aller tijden". Te Riom, op geringen afstand van Vichy, staan de mannen, die voor de nederlaag verantwoordelijk ge steld zijn, terecht. Na zoovele andere plaatsjes, Compiègne, Montolre en Saint Florintin zal ook Riom een rol spelen- in Fra'nkrijk's jongste geschiedenis Een rol, die het onderwerp van velerlei discussie vormt Zal hier eindelijk het vooze verle den onbarmhartig ontleed wor den of gaat het slechts om een herhaling van die beruchte pro cessen, waar enkele mannen voor de fouten van een geheel systeem moeten boeten? In. den historischen zomer van 1940 noodigde dc Fransche volks vertegenwoordiging, voor de laat ste maal bijeengekomen, de regee- riug-Pétain uit om hen te bestraf fen, „die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van den oorlog, de ontoereikendheid der middelen, de leiding der operaties en de omstan digheden, waaronder de vijandelijk heden geëindigd zijn". En in het constitutioneele decreet, waarmede Pétain vervolgens een opperste ge rechtshof instelde, was sprake van een onderzoek naar de verantwoor delijkheid voor den overgang van den v re des- naar den- oorlogstoe stand.. Overeenkomstig deze formulee ring scheen het overwonnen Frank rijk van zins het geheele staatsbe leid der laatste jaren, dat tenslotte tot den oorlog en de nederlaag ge voerd had, aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Reeds in de nadere instructies voor het Hof werd echter gezegd, dat degenen, die bij dien overgang fouten of mis drijven hebben begaan of zich aan plichtsverzuim schuldig maakten, berecht zouden worden. Daarmede was feitelijk aap-geduid, dat het niet om het oordeel over eon systeem, maar over de leidende per sonen van dat systeem ging. Na de* arrestatie van verschillen de prominente figuren van het .an cien régime" geraakte het proces tijdelijk op den achtergrond. Inter ne moeilijkheden in de regeering deden een politiek proces, dat de toch reeds zoo verhitte gemoederen zou opwinden, minder gewenscht schijnen. Anderzijds kon het pro ces, dat als duidelijk bewijs van eeri grondigen ommekeer in het staats bestel kon gelden, bezwaarlijk ge heel en al uitgesteld worden. On der die omstandigheden kende Pé tain zich in het begin van 1941 rechterlijke volmacht toe en werd bepaald, dat minister en hooge ambtenaren met terugwerkende kracht van tien jaar het Staats hoofd persoonlijk verantwoordelijk zijn. Tenslotte lokte het eene woord het andere uit, beiden voelden zich nu gekrenkt ,-en de woordenwisseling groeide tot een heftig dispuut. In nerlijk boezemden hun onredelijke woede en onbeheerschtheid hun angst in, maar daar de een niet voor den ander wilde onder doen, zweep ten zij elkaar op, de wederzijdsche uitvallen werden steeds heftiger tot eindelijk Lorenz, in het nauw ge dreven, het .woord er uit flapte, dat zijn. levenskameraad als een vuist slag moest treffen. „Waarom blijf je dan hier?" riep hij in zinlooze woede. „Het zou een opluchting zijn als je ging. Ik heb er genoeg van!" Mariene stond een oogenblik star van ontzetting. Een doodelijke bleek heid overtoog haar gezicht en bijna was in deze laatste minuut nog alles goed geworden. Had haar smart zich in tranen geopenbaard, dan zou Lorenz op hetzelfde oogen blik tot rede zijn gekomen. Het was echter een geheel nieuw gevoel, dat haar plotseling be- hèerschte, een roes, een onweer staanbare drang om zich te laten gelden, haar trots en haar kracht te toonen. (Wordt vervolgd.) Op grond van deze volmacht wer den Daladier, Blum en Gamelin, die als de voornaamste schuldigen wor den beschouwd, tot vestingstraf veroordeeld. Evenzoo geschiedde dit met Reynaud en Mandel, die bij het proces overigens slechts als ge tuigen optreden en zich later te verantwoorden zullen hebben. Voor den vroegeren luchtvaartminister Guy la Chambre en den secretaris generaal van het defensieministerie Jacomet, bleef de bestaande hechte nis van kracht. In zijn motiveering van dezp uitspraak repte ook bet Fransche staatshoofd niet meer van een brecderen grondslag van de aanklacht, maar slechts van ge brekkige oorlogsvoorbereiding, Met deze aanklacht als basis heeft het opperste gerechtshof zijn taak aanvaard. In vergelijking met den oorspronkelijken opzet is deze taak dus zeer beperkt Het besluit tot den oorlog blijft buiten 'beschou wing en slechts de ooi-zaken van de nederlaag, toen de oorlog een maal een feit was geworden, vor men het onderwerp der beschoi^- wingen. Een omstandigheid, waar van merkwaardigerwijze dc verde digers profijt trekken om het Hof een willekeurige beperking te ver wijten. In'het kader der DuitschFran sche samenwerking trekt het pro ces ook in Duitsch land de aandacht Althans aanvankelijk, toen men in de Wilhelmstrasse op grand van de le Montoire ingeslagen koers van Riom eon algeheele loutering van Frankrijk verwachtte. Nu dit niet het geval blijkt te zijn, acht men de halfheid, waarvan Vichy uiting geeft, niet bevorderlijk voor een verdere toenadering tusschen bci- •de landen. „Het,grootste proces aller tijden" blijkt aldus toch niet de verstrek kende gevolgen te zullen hebben,, die c*i grond van vroegere gebeur tenissen verwacht konden worden. Door een hard oordeel over de vroe gere leiders kunnen de fouten van een verderfelijk gebleken systeem niet ongedaan gemaakt worden, want daartoe is een >algeheele~ om mekeer in hart en hoofd noodzake lijk. (V.P.B.) RADIOPROGRAMMA VftlJDAG 27 FEBRUARI. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8 30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.46 Granmfoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgel en viool. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berloh- ten. 13.00 Productieslag.N 13.15 De Melodisten en soliste. 14.00 Groninger Orkestvereeniging, solist en gramoloonmuziek. 16.00 Cyclus „De zeven kruiswoorden". 16.20 Zang en piano. Als intermezzo: Klarinet en piano (opn.). 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en-beurs berichten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Orgel concert. 18.10 Sportwetenswaaraigheden. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Musette-orkest en soliste. 20.00 Gramoloon muziek. Vanaf «20.15 alleen voor de Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zUn orkest. 20.45 Van schuttersgilde tot schut terij. 21.00 Ensemble „De kwintslag". 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo foonmuzlek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie programma Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Koren uit Bach's „Hohe Messe" (gr. pl.J. 10.40 Radiotooneel. 11.00 Cello, piano en gra mofoonmuzlek. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12-00 Frans Wouters en zUn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Om roeporkest. 14.00 Gramofoonmuzlek. 14.30 Otto 'Hendriks en zijn orkest. 15.00 Voor de vrouw. 15,4§ Amablle-sextet. 16.30 Gramofoon muzlek. 16.45 Vóór de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Salonorkest en gramofoonmuzlek. 18.30 De heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord. 18.45 Gramofoonmuzlek. 19.00 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale noo- den. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Orgelconcert. 19.45 Reportage. 20.00 Concert gebouwtrio en gramofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.00 Boekbespreking. 21.15 Oramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muzlek. 23.10—22.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: J. Keesman, Schaden. - Wnd. H^ofdred.: A. R. Jonker. Buiten- en Bin nenland. Schaffen - Fred. Groot, Schagen, Alg. reportage, Streeknieuws en Kunst - A. C. van Kampen. Rayon-redacteur Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2