icttnema PROBLEMEN VAN DEN DAG Opis fout OUD PN NUW U T WEST-FRIESLAND Zaterdag 28 Februari 1942 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tweede blad Geduld, de beloofde thee^komtl TAN DAJfSTERBOD KM BRAND STOFFEN VOORZIENING NAAR HARING EN THEE. 1« een stroom van vragen te beantwoorden, betrekking heb bend op de meest niteenloopende onderwerpen. Enkele vragen behoo- ren eigenlijk in deze rubriek niet thuis, doch om onzen lezers ter -wille te zijn, zullen wij ze niette min op deze plaats behandelen. Ze zijn tenslotte interessant genoeg om er aandacht en ruimte aan te be- steden, WAAROM EEN DANSVERBOD? Als eerste is vandaag aan de beurt de heer J. Rempt te Lange- reis, wien het bevreemdt, dat het openbare dansen is verboden, ter wijl er wèl uitvoeringen e.dL ge houden mogen worden. ANTWOORD! Oorspronkelijk was er geen enkel ver bod ten aanzien van de publieke vermakelijkheden. Het is echter een wrang iets, dat er in het Oosten bloed vloeit voor den vrijheidsstrijd van Europa, terwijl elders op het continent de openbare vermakelijk heden doorgang vonden alsof er geen strijd op leven en dood aan den fcang is. Geheel overeenkom stig de menschelijke gevoelens, diende er dus ingegrepen te wor den, juist daar waar het begrip vermakelijkheid het sterkste spreekt. Men zou het kunnen ver dedigen als Alle openbare verma kelijkheden stopgezet werden, doch om de bevolking niet alle mogelijk heden voor ontspanning, te ontne men, heeft men slechts de onder deze omstandigheden meest stoo- tende uiting het openbare dansen, waatbij verschillende „ver- magelijkheden" als het dansen èn het drinken betrokken zijn, verbo den Daar uw andere vraag zich op een terrein beweegt, dat, niet op deze plaats behandeld kan worden, zullen wij U daarop per brief ant woorden. Ook den heer J. Th. Go vers te Den Helder, die eenzelfde vraag toezond, zullen wij per brief in lichten. De heer C. M. te S. legt ons twee vragen voor. Wat de eerste betreft verwijzen wij naar ons antwoord op de vraag van den heer J. Rempt te Langereis. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het verbod er niet is om één der andere door U genoemde redenen, zooals U trou wens zelf reeds door uw toelich tingen blijkt te begrijpen. Ten aanzien van uw tweede vraag geldt hetzelfde. Ook dit, door U aan gehaakte verbod, is er niet om één der genoemde redenen. Wij kunnen deze vraag hier niet in behandeling nemen, doch wijzen er wel op, dat één der belangrijkste redenen wèl is de taak der politie te verlichten. Wie immers niet in het bezit is van een bewijs dat hem ontheffing is verleend het aantal ontheffingen is gering, zoodat de controle zich slechts tot enkelen behoeft te be perken en de overigen onmiddellijk de aandacht trekken heeft ver keerde bedoelingen en wordt ter- stond ingerekend. dan fidpt Siroop Bohnema maakt het slijm los en bevordert het uithoesten NOGMAALS DE BRANDSTOFFEN. P EN abonné zegt met ver- *-* ontwaardiging kennis te heb ben genomen van ons antwoord aan den heer P. Glas te Kampen, betreffende een vraag over de brandstoffenvoorzieping (zie ons blad van 14 Febr. 1042). Inzender vraagt dan verder: „Waar blijft onze harde turf op bon 8". In zijn boosheid wil hij ons voorts wel eens even inlichten over de distributie van de brandstoffen". Er zijn hem, zoo zegt hij, gevallen bekend van bevoorrechting, waar van hij er één met name noemt en dan de schuld hiervoor geeft aan „Den Haag". ANTWOORD:4 Wij kunnen den in zender a.v. op zijn op» en aanmerkingen antwoorden: a. In ons antwoord van 14 Febr. j.1. zijn de oorzaken van de huidi ge kolenschaarschte uiteengezet. Hieraan kan- niets worden toege voegd. b. Bij de aanwijzing van bon 08 voor turf werd er, in een persbe richt van 20 Dec. j.1. reeds op ge wezen, dat de verbruikers dienden te bedenken, dat de voorradige hoe veelheid turf beperkt was en dat deze brandstof in de eerste plaats verkrijgbaar zou worden gesteld in die streken, waarzij altijd een be langrijke plaats heeft ingenomen. Hei is niet mogelijk gebleken turf beschikbaar te stellen in die gebie den, waar zij in normale tijden niet of in. kleine hoeveelheden werd af gezet. En wat de bevoorrechting betreft: Wanneer U op goede gronden kan aantoonen, dat sommige perso nen ten aanzien van overige ver bruikers op onrechtmatige wijze worden bevoordeeld, dan kan U zulks melden aaii het Rijkskolen- bureau of de betrokken braadstof- fencommissie. Deze instanties kun nen dan zoo noodig een onderzoek instellen. De heer C. B akk er te Oud karspel is niet tevreden over het antwoord dat wij over hetzelfde onderwerp gaven aan üen heer K. P. Pfeiffer te Den Haag. Wij stel len uitdrukkelijk voorop, dat wij natuurlijk geep. polemiek kunnen toestaan over de antwoorden die in deze rubriek gepubliceerd worden. Voor ditmaal willen wjj echter op de aanmerkingen die ons antwoord Uitlokte, ingaan. Inzender zegt dan: Uw antwoord op de vraag van den heer K. P. Pfeiffer te Den Hel der is ml geheel onjuist. Tn vérband daarmede deel ik U mede, dat mijn brandstoffenhande- laar voldoende lange turf (z.g.n. Bakkersturf) in voorraad heeft, doch deze op straffe van een hooge boete of sluiting van zijn zaak, vol gens mededeeling van het Rijks- Kolenbureau te Alkmaar, deze niet van de hand mag doen en deze turf uitsluitend en alleen beschikbaar moet blijven voor de bakkerijen. ANTWOORD: Men dient onder scheid te maken tusschen fabrieksturf (ook genoemd bakkersturf) en aanmaakturf. Eerstgenoemde soort, welke zoo wel door de groot- als de klein- industrie wordt aangewend, wordt door de brandstoffencommissies evenredig verdeeld over die bedrij ven die uitsluitend op het gebruik van deze turf zijn aangewezen. Het vermelde geval kan dus juist zijn, doch sluit hetgeen wij in ons vorig antwoord omtrent aanmaakturf schreven, in het geheel niet uit. WAAR BLIJFT DE THEE? WANNEER zullen we de be loofde r o z ij n e n en de. thee, waarvoor de bonnen reeds zijn afgegeven, ontvangen?" zoo vraagt de heer P. d e Geus Cz. te Sint Maarten: ANTWOORD: Wanneer de op bon „168" verkrijgbaar gestelde hoeveelheid thee kan worden afgeleverd, is thans nog niet te zeggen. Daar de winkeliers en grossiers nog slechts over be perkte voorraden beschikten, was het, teneinde alle verbruikers tege lijkertijd tevreden te stellen, noodig deze aan te vullen vóórdat de af levering wordt vrijgegeven. Met een en ander is, in verband met tech nische moeilijkheden geruimen tijd gemoeid. De r o z ij n e n zijn onder de grossiers en winkeliers verdeeld naar verhouding van hun inkoopen aan zuidvruchten in vorige jaren. Daar de betreffende partij van ge ringen omvang was, kon slechts 1 a 2 van deze inkoopen worden toegewezen; terwijl sommige détail listen op grond van hun geringe afname in de basisjaren in het ge heel geen toewijzing ontvingen. De heer W. Kraay te Den Helder vraagt: Waar blijft de haring, het volksvoedsel bij uitne mendheid? ANTWOORD: De in het afgeloo- pen seizoen gevan gen haring is voor een groot ge deelte reeds aan de markt gebracht. Een zekere hoeveelheid wordt door de Visscherijcentrale voor speciale doeleinden ingehouden. Het is derhalve juist, dat haring thans bijna niet meer verkrijgbaar is. Voor het overige verwijzen wij naar enkele publicaties, die juist dezer dagen in ons blad verschenen. Bunkers verrijzen uit de duinen. Onvermoeid werken de man schappen, die de Westkust versterken en van zware verdedigingswer ken voorzien. Orbis-Hölland-P. K. Kripgens. Zoo heel lang was er niet over praat, dat er man et houfd neeiTaid had. Wat most zoo'n menske aars, ze had kind nag kraai meer en in et Huis had ze et best, deer was zooien et moist op er plaas.In der kluiske deurmartele, dat was toch ok niks, de tierigaid Ndie was er om- rners toch uit, deimie zouwe ze der nag sochens dood vinde van de ko- ledamp. Had Saitje der al niet een keer vonden, dat ze der rok lekker zakke leiten had, zóó op de warme stoof, om gien warmte te verliezen? Nei, de vergaring van armvougde wazze et allegaar iens, opi Paiper most nei et tehuis voor ouwe van dage'.Zelf had ze et ok wel goed vonden, ze had teminste niks zaid. dat Gert Meurs, de president de taiding brocht had. Maar et had Joch nag braaf drie gaande duurd, voor et zooveer was, ze had wachte moeten tot de plaas van ouwe Harmen vrai was, die hadde ze nóu eerguster uitdroegen, en gus- ter had Gert zaid, dat et. den mürrc- gen maar beure most. Ze most den maar uitzoeke, wat ze nag graag meeneme wou, der kleere zou de moeder van et huis wel hale, et zóodje meubels wier inbrocht in et boelhuis van Jaap Vet, en de op brengst was dan Zooveul as de in- koupsom voor heur in et huis. Ja., Gert Meurs had dat allegaar best regeld oor. Buvrouw had al ders keken,en ze had thuis zaid, dat opi nag niet veul opskóot.. En weerom of ze nou dat tafelkassie nag weer vre- ven hadet gong toch voor brand hout weg, dat ouwe bel, maar ja. ouwe mensche die ,binne ienmaal bezonder, die moet je maar be- taie lei te.. Maar opi Paiper wist et wèl, weerom ze et tafelkassie nag weer opdofte.. Klaas was er ömmers altaid zoo gróosk op, et was zain kassie.. hai had er zen boekjes in van wat de twei snees achter et huis opbrenge zouwe, en hoe of de kippe laid hadde, en de ouwe Zun- desblade, weer ie altaid zoo graag in leze mocht, want hai was zoo'n lezer ei., en de Enkhuizer alleme- nak. Had ie niet zaid, dat ie toch al puur ziek was en al temet twei maande vlak legen had: „je benne toch maar een epper waifke, moe der". en zou ze den, nou hai weg was, kladdig worre. Zain kassie most niet ofsteke bai al dat pronk- goed van Jaap Vet.. Ja, zóó gong et in et leven., die had nooit aars dein as et geld van zen vader op- make en baiërve van de pee te, en nou gong ie nag nei de Koepoors- weg te rentenieren, en zai en Klaas hadde der heele leven maddere moeten, en nou ze of was, kon ze der biene nag onder een aar zen tafel steke.. Maar tóch had ze niet mét Jaap ruile wullen.. ze had et met Klaas altaid zoo best rooie kend, al was ie den wat poestig, en domenie had toch wel glaik dat ie zaid had, dat ze dankbaar weze most, dat ze mekaar zeuven en vaiftig jaar houwen hadde mo gen.. En ze had nag altaid houpt dat Klaas eerder gaan zou, want hai had in et armehuis toch nooit aarcle keunen, en ze had toch al jare weten dat dat et lessie weze zou. As et met heur nou ok maar niet lang meer duurde, ze had goed leefd, der doel was nou toch weg.. Ze was louf, ze was alles louf.... Ze kon der hoofd nou gerust neer- legge. Maar nou most ze niet meer prakkezeere, buvrouw had et ok al zaid, et wier al tweilichtig, et zou krek weze, as Gert Meurs straks weer kwam, of ze de boel teugenwerke wou. Ze zou eerst et skóolbord maar ders uitzoeke, en et petretalbum vanzelf.. Dat was nag zweer, dat skóolbord, deer zat nag iefke en aafke in. Je zag et opboden gienmeer, de skool- jóens hadde nou tasse, maar in heur taid maakte de timmerman een skóolbordet was een best weest, van eekenhout en een skuif met tierlentaintjes erop., hoe oud was dat nou al niet, ze was zeuven en zeuven tig, nou braaf zeuventie jaar., jaja.. en 't heugde der toch nag best, dat ze voor et eerst met de are jonensies meegong de daik over, et land van Jan Kromheer deur, en den nag een end., alle dage een uur heen, een uur ver- om.. v Met moeite zette opoe het zware kistje op de tafel vlak bij bet ne- genruitsraam, en begon de schat ten te inspecteeren, die in de loop der jaren verzameld waren-. Ze mocht alles zoo graag bewaren.. Aan den linkerkant van de tafel legde ze wat weg kon, aan den rechterkant, wat ze graag houden wou. en telkens werd aarzelend een stuk Van den eenen kant naai den anderen en van den anderen kant naar den eenen geschoven Dit herinnerde hier aan, dat was een brok levensgeschiedenis.. De knikkerbuul van Grietje.., die hadde ze daags deran nag op- vischt, et was derlui einigst weest, en op een herfsteivend hadde ze der thuisbrocht, verdronken in de ringvaart., et was veertien October acht en veertig jaar Jeden.. bewa re? Of wegdqen? Klaas zen prais van de landbouwtentoonstelling., beste imzending groene urte.. en nag wel van et, endje arremebouw, dat ze baihuurd hadde.. beware?., of wegdoen?.. En dut? Et versies- boelcie, dat had ze nag van dei- grootvader kregen... - ze kon et gien meer leze, maar et stond er voor in.. „voor mijn lieve kleindochter" ..Deer had ze uit zongen., dat ze nag klein was, en deer had' ze Grie,tje uit voorzongen. Nei, dat most ze hou we.. Dat iene versie, bai die maidjes en die butterblomme had zai altaid zoo mooi vonden en Grietje oket sting zoowat in de middend.. „Meisjes in de groene wei, schaap jes huppelen daarbij, duizend gele boterbloemen, dié er Godes schep ping roemen", zoo begon et.. Ze kon et gienmeer zien., et illek- triek hadde ze venmiddag al weg haal d, of et kon hadde ze vraagd, murregen hadde ze gien tald.nou ze kon et zoo wel redde, ze had nag esen keers -in de gortlaad,_die kon ze nou mooi gebruikeZe was nóu toch klaar, docht zeet boekje den vanzelf, Klaas es diplo ma, de knikkerbuul. de affertentie van dat Grietje geboren was en dat zai en Klaas trouwd wazze uit de Skaêrkrant.. meer maar niet.. Zoo., nou kon ze toch nag wat zien., ja zoo gong et vroeger, as op dat plaatje.. Et heugde der nag, dat ze ok in et land speulde, en butterblomkes plokte en rooie klaver om op te zuigen, dat was lekker zoet, en de butterblomkes' deid je op een beskuit, den had je hutter en et spaarde moeder nag vaatjesvet, want echte butter dat kon er bai een daghuursman je as vader was niet of vanzelf. Maar Zundes was ze toch kant, den had ze net zoo'n mooi kleidje an as dut maidje op et plaatje en een hoedje met blom- me.. een kleidje met verlanger- tjes.. ja, de boerin had toe nag MOND- EN KLAUWZEER De erfvijand van onzen vee stapel. HILVERSUM, 26 Febr. De Pers dienst van den Ned. Omroep meldt: Er is geen kwaad dat onzen vee stapel. zoo ernstig kan teisteren als het mond- en klauwzeer. Een groot gedeelte van het vee kan uitster ven, terwijl de productie tot nul te rugloopt met als gevolg dat het beste voedsel voor ons volk niet meer te verkrijgen is. Als zoodanig is het mond- en klauwzeer niet al leen de erfvijand van onzen veesta pel, maar van het geheele volk. Het Is een gelukkige gedachte geweest van de overheid, om deze „Zwarte pest" onder de dieren krachtig te gaan bestrij den. Hóé dit in de toekomst zal gebeuren, wordt uit het vraag gesprek met Dr. J. H. PIccardt, dat Woensdagmiddag 4 Maart over Hilversum I om 13.60 uur wordt uitgezonden, duidelijk. Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Noord-Holland DE TEELT VAJt ZAAI-UIEN. Zooals hekend kan worden geacht, moet voqr de teelt v&n zaai-uien voor het teeltjaar 1942 door alle te lers een nieuwe teeltvergunning worden verzocht, ongeacht het feit, of zij reeds in de voorafgaande ja ren uien teelden. Ook degenen, die voorheen geen zaai-uien teelden, kunnen "thans voor een teeltvergunndng in aanmer king komen. Bedoelde aanvragen moesten worden ingediend bij de Landibouw-Crisis-Organisatig, Aid. Tuinbouw vóór 28 Januari^ 1942. Zij, die voor dien datum geen aan vrage indienden en die alsnog tot de teelt van zaai-uien willen over gaan, wordt aangeraden thans ten spoedigste zich met een desbetref fend schriftelijk verzoek tot boven gemelde organisatie te wenden. Vanzelfsprekend zullen ook in deze gevallen de telers, die op tijd hebben aangevraagd, voorgaan. BESTELBONNEN ZAAIZADEN VOOR DEN UITZAAI 1942. Wij maken hiermede belangheb benden er nogmaals op attent, dat bij de aanvrage van een bestelbon voor het benoodigde zaaizaad voor den uitzaai 1942, niet meer zaaizaad mag worden aangevraagd dan voqr een bepaalde oppervlakte noodig is en deze oppervlakte bij de aan vrage moet worden opgegeven. Bij de te houden Mei-inventarisatie 1942 zal een intensieve controle worden gehouden op het aange vraagde aantal kg. zaaizaad en de inderdaad uitgezaaide oppervlakte, teneinde te kunnen nagaan of het aangevraagde aantal kg. zaaizaad inderdaad ten volle .voor zaaidóel- einden werd benut. GROENVOEDERGEWASSEN. Met ingang van 16 Februari 1942 is het koopen, verkoopen, vervoe ren en afleveren van alle zaden ge noemd in het inleveringsbesluit 1941 zaden van groenvoedergewas- sen, gepubliceerd in de Staatscou rant d.d. 28 November 1941 weder om toegestaan. De handel is dus van teler recht streeks aan verbruiker, van teler aan handelaar en van dezen aan verbruiker toegestaan. Voor alle genoemde zaden uitge zonderd Wikken en Lupinen be hoeft geen vervoersbewijs en bestel bon uitgeschreven té worden. Willeen en Lupinen mogen alléén afgeleverd en vervoerd worden voor zaaidoeleinden tegen inname van een door of namens de P.I.C.A. afgegeven bestelbon en vervoerbe wijs, met dien verstande, dat maxi maal de onderstaande hoeveelhe den voor zaaidoeleinden vrij ver handeld mogen* worden, nl. Wikken 10 kg. en Lupinen 5 kg. Verhandeld mag slechts worden tegen den voor de onderscheidene zaden vastgestelden prijs. DE VERPLICHTE RUNDVEE- LEVERING 1942. De nieuwe veelevering over het tijdvak 1 December 1941' tot 1 De cember 1942. zal bestaan uit een aanslag van 'n aantal kilogranffnen levend gewicht .terwijl tevens is be paald, dat een deel vai> dezen aan slag geleverd, moet worden in den vorm van koeien, welke minstens éénmaal gekalfd hebben. Voor déze koeien wordt geen ge- wichtsgrens geste#d. De totale aan- slag in kilogrammen zal per vee houder in twee gedeelten worden bepaald, namelijk: I. een aanslag gebaseerd op het jongvee en mestvee beneden 1 jaar en het gust jongvee van 1 tot 2 jaar; II. een aanslag gebaseerd op de melk- en kalfkoeien, het drachtig - jongvee en het mestvee ouder dan één jaar. Als basis wordt genomen het aantal der genoemde dieren dat op gegeven is bij de inventarisatie van December 1941. De grondslag voor het aantal te leveren koeien welke minstens één maal gekalfd hebben, wordt ge vormd door het opgegeven aantal melk- en kalfkoeien plus drachtig jongvee. Aan veehouders, wier aantal bij de Decemiber-invejjitarisatie opgege ven melk- en kalfkoeien plus drach tig jongvee gezamenlijk minder dan vijf stuks bedroeg, zal geen aanslag voor levering van een koe worden opgelegd, doch alleen een aantal kg. vleesch, welke aanslag naar ver houding lichter is dan hoven 5 stuks, terwijl 1-houders geen aan slag zullen ontvangen. Voor het overige kan men aan zijn aanslag voldoen door het le veren van nuchtere tolveren, gras kalveren, pinken, vaarzen, stieren enz. In nood geslachte en Wrakke mirt* dei%n en gedestrueerd rundvee tel len ook mede, doch slechts voor een bepaald aantal koligrammen. Verdere mededeelingen waaruit de yeèhouder zou kunnen afleiden hoe groot zijn aanslag in kilogram men ongeveer zal zijn, kunnen op deze plaatsen niet worden gedaan; een uiteenzetting van de toe te pas sen berekeningen zou ons te ver voeren, terwijl ook nog niet bekend is hoeveel kg. per dier zal \yorden aangeslagen. Mogelijk dat later nog een korte uiteenzetting hiervan kan worden gegeven. LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. Hierbij wordt erop gelezen, dat door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, dat voor Noordihol- land behalve op de normale slachtn veemarkten nuchtere kalveren ter levering kunnen worden aangebo den op de volgende bedrijven. N.V. Uithoornsche Baconfabrieken te Uithoorn; j. Folkerts te Breulcelen; Firma A. Booy te Alkmaar. Wat betreft het laatste adres moeten de kalveren niet aan de vee markt worden aangevoerd; doch rechtstreeks aan het abattoir te Alkmaar worden geleverd. DE PROVINCIALE VOEDSEL* (COMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. teugen moeder zaid dat et niet paste, as een kind van een dag huursman maar niet stikkend en verskeurd was, was et mooi genog, dat gepronk was niet noodig.. ze had et toen gien meer an maggen, en deer had ze maar wat om guit.ja, dat was wel aars war ren.. Aagie van buurman en dat' was toch ok maar een arreme skrook, had nou Zundes ok een zaien kleidje an en van zokke blóotebiëne kouse, en krulle in der heer, ze deid et niks minder as Jaap Vet es grobvaderzeggers. Maar de degelekaid was toch puur minder., zok barrelegoed, hoe hiel de zokke maidjes et uit.et zou wel weer aars worre.alle taie hewwe der weertaie oramers.en Jaap Vet had zen leste heond ok nag niet an.. Ze kon et allegaar toch gien tfneer verv^errekeze most., nou maar niet., zoo prak kezeere.. want straks den kwam Gert Meurs.. den kwam Gert Meurs.. en., die., zou.. wel., zeggé. Opi Pijper sukkelde langzaam In slaap, haar middagdutje was er bij alle drukte overgeschoten. Het oude hoofd op de elleboog, die langzaam verschoof en een rust punt vond tegen het zware school bord. Maar eerst het wankele blaker tje geraakt had4 Gert Meurs kwam nog net op tijd, om met zijn groote handen het tafelzeiltje met alles wat er op stond van de tafel te graaien, op de vloer te werpen en het vuur uit te trappen, dat nog slechts wat stukjes papier had aangetast, een blauwbont zakje, en een rafelig boekte had vernield. Om toen Opf Pijper te beknor ren.. „Menske menske, wat hè Jal ge vaarlijk dein., as ik efkes later kommen was, had de heele frik eran gaan en jai der bai.met deuze wind., ik had er al gien rust van.. Nou, je magge wel heel blaid weze en dat laikt nag wel niet erg.Der is niks gién skade, een paar endjes krant en dat knik- kerbuultje en dat ouwe boekie.. toch allegaar rommel wat wegmost vanzelf.Leit ik je hou maar veer- der hellepe, aansen komt de moe der nag en die houdt er niet van as ze wachte moet., ja deer zal' De nieuwe gezant van KroétiB bij het Roemeensche hof overhandigde te Boekarest zijn geloofsbrieven aan koning MichaBL De koning in ge sprek met den gezant (Observator Press-Stapf) je nag wel an wenne moete, et is déér orde en regel oor. Opi graaide doelloos door de zwart geblakerde schamele resten van haar mooiste bezittingen. En wat Gert Meurs nog niet gezien had, niet toen haar man" werd uitge dragen en niet toen hij kwam ver tellen'dat ze niets meer te willen had, dan haar laatste dagien te slijten in het dorpsarmenhuis, zag hij nu. Opi Pijper huilde. Zoo maar stil voor zich heen.. „Dat spait men"hoorde hij haar zeggen, zachtjes zeggen., „dat spait men, dat most niet weest hewwe.. ,dat zei Klaas of- valle.. van main.. dat ik déér niet beter op past hew.." Efgé. (Alle rechten voorbehouden)). 9

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 5