De tragedie van Ned.Indië PROBLEMEN ABDIJSIROOP VAN DEN DAG HOEST Uw kind? HET TEELTPLAN AKKER EN WEIDEBOUW 1942 DAMPO De lucht roovers van HDITIKA Vervolg van pagina 1. ^OORTS is het mij een behoefte nog een enkel woord te spre ken tot de geloovigen, tot de klein- moedigen, tot de strijders en ten slotte tot allen van Nederlandschen stam. Tot de geloovigen. Tk weet het, gij vraagt u af of een godsgericht over ons volk gekomen is. Voedselschaarschte, uitzonder lijk strenge winter, geestelijke ver deeldheid, verlies van have en goed, bombardementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En inderdaad, honderdtallen millioe- nen kg. voedsel zijn vernietigd in de jaren vóór 1940, honderdduizen den werkloozen zijn met hun gezin nen vernederd en verkommerd. Zoo koud ontkennend is beant woord de vraag „ben ik mijns broe ders hoeder". Zoo veel onrecht, schijnvroomheid en hoovaardij tier den welig. Maar heeft dit volk dit alles ge wild? Od deze vraag kunnen wij antwoorden: Neen. Het volk kon alleen niet zien het net van leugen en bedrog, waarmede het omspan nen was door hen, die in hoogheid waren gezeten en het had een on begrensd vertrouwen in hen, die het voorgingen op den weg naar het verderf. I.aat ons vertrouwen hebben in rechtvaardigheid en goedertieren heid en gelooven, dat dit alles over ons komt als noodzakélijk om tot inkeer te komen, tot loutering en tot herrijzenis. Tot de kleinmoedigen. En tot de kleinmoedigen, die bij de pakken willen blijven neerzit ten, tot hen wil ik zeggen, dat zij niet het recht hebben om zich te laten gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in nood. opdat het weer een toekomst zal hebben. Denkt aan de spreuk: het is niet noodig om te overwinnen. om door te kunnen zetten. Echte Nederlanders zetten door, juist als het móeilijk is, juist als het er hope loos uitziet. tot u, mijn oude kameraden, x met wie ik nu reeds jaren in den strijd sta, is het mij een be hoefte om te zeggen, dat ik weet, dat deze slagen u meer treffen dan anderen. Want wij hebben met el kander dit alles reeds jaren te vo ren zien aankomen. Wij hebben dag en nacht gewerkt om te bereiken dat ons volk zou terugkeeren van den weg naar den afgrond. Wij zijn er om gehoond en gesmaad, om uit gebannen en vervolgd en nu is alles gekomen, zooals is voorspeld en wij weten, het had niet behoe ven te zijn. Laat geen verbittering zich daarover van u meester ma ken. Wij hebben het goede gewild, doch helaas het kwade niet kun nen tegenhouden. Wat wij hebben bereikt is dit: in deze tien jaren van onzen strijd is de grondslag gelegd voor de wederopstanding van ons volk en op dien grond slag zullen wij voortbou wen met alle kracht en vast beradenheid die wij in jaren van strijd hebben verkregen. Bedenk: verwaarloozen kan gevaarlijke gevolgen hebben. Geef daarom Uw kind de uit oude genees kruiden samengestelde onschadely ke A bdy siroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S NEDERLAND ONTWAAKT. Mijne volksgenooten, In dit voor ons volsbestaan zoo tragische uur. wend ik mij tot u en vraag u, geen wilde uitbarsing van haat en woe de tegen hen, die ons volk naar het verderf hebben beleid, maar vraag van u om eindelijk, maar dan ook radicaal te ontwaken uit den roes van misplaatst vertrou- wen en geloof, die zoo misbruikt worden. Diep is onze val als natie. De bodem van den put is bereikt, ten zij, nu Engeland ons niet meer noodig heeft in Indië, ons land wordt behandeld als Frankrijk na zijn capitulatie. Denkt aan Oran en Dakar, denkt aan het jongste bom bardement van Parijs met 700 doo- den en 1000 gewonden. Dat kan ook nog hier komen, want een En- gelschman erkent geen andere be langen dan de z ij n e. Als dat gaat geschieden, is het diepst van de put nog niet bereikt, maar dichtbij den onderkant zijn wij in ieder ge val. Nu zijn er twee mogelijk- heden. De eene is ondergang als volk, maar dan ook totaal. De an dere is opgang, een moeizame maar trotsche worsteling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk in mil- lioenen eerlijke, werkzame, fatsoen lijke en begaafde werkers, een volk met een groote traditie e;i een schat van ervaring, en bekwaamheid, te goed is om te gronde te gaan. Hoe trotseh en zelfbewust dragen niet honderdduizenden de ontzaglijke lasten van dezen tijd. IEDER VERSTA ZIJN PLICHT. \X7IJ staan te midden van de grootste revolutie van alle tij den, een wereldrevolutie zonder voorbeeld. Uit de worsteling van dezen tijd herrijst een nieuw, een drachtig Europa, het besef der saamhoorigheid en lotsverbonden heid der Germaansche volkeren Dit is noodig, anders gaat Europa te gronde. In dat nieuwe, sterke Europa zal een herboren en gelou terd, een eendrachtig en kameraad schappelijk, een ijverig en bekwaam een eerlijk en geloovig Neder- landsch volk een plaats te vervullen hebben en een roeping te volgen. Italiaansoh Weermachtbericht VERNIETIGENDE AANVALLEN OP MALTA. Het 647e weermachtbericht luidt: In Cyrenaica wederzij dsche acti viteit van verkenningsafdeeliiigen en van de artillerie. Vliegtuigen bombardeerden met succes de ha ven van Tobroek en het vijandelij ke achterland. Een koopvaardij schip kreeg een voltreffer en vier vliegtuigen werden op den grond vernield. Een onzer vliegtuigen, waarvan het weermachtbericht van gisteren het verlies vermeldde, is teruggekeerd. Vliegtuigen van de spil herhaal den de vernietigende aanvallen op Malta, als gevolg waarvan een vliegtuig op den grond in brand vloog, terwijl talrijke voltreffers werden geplaatst op vliegveld- en haveninstallaties van het eiland. Een Engelsch vliegtuig wierp luk raak eenige bommen op Rhodes en Samos. Er wordt geen schade ge meld. Voorts ondernam de vijand een luchtaanval op de stad en de omstreken van Athene, waardoor twee huizen instortten en twee Grieksche burgers den dood von den. Laat na leder Nederlander zijn plicht doen, nu ons vader land In nood Is en zonen van ons volk bij duizenden hun le ven hebben gegeven in getrouw heid aan hun vaderland, zoowel aan den Grebbeberg als in de onmetelijke vlakten van Rus land, zoowel in de Java-zee als op het plateau van Bandoeng, Plicht doen, beteekent nu met man en macht werken aan een Nieuw Nederland in een Nieuw Europa. Ons volk heeft wel meer voor heete vuren gestaan en wij zijn er al tijd doorgekomen, omdat op het beslissende oogenblik altijd mannen en vrouwen bereid gevon den werden zich op leven en dood in te zetten voor ons volk. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Schouder aan schouder, veree- nigd tot een eensgezind en vastbe raden volk, zullen wij ons inzetten onder het devies van den Jeugd storm: „In Godsvertrouwen, alles voor het vaderland". UW KINDJE VERKOUDEN Wrijf dan kaal, rug an boritja in ma» Dampo, Wonderlijk zooatt dal help»! ,Pot 50 et. Tube 40 cl. Doo« 30 e». Andere bepalingen voor telen van haver eo peul vrachten LIET telen van tarwe, rogge, gerst, koi'relmais, boekweit, aardap- pelen, kanariezaad, koolzaad, blauwmaanzaad en vlas is zonder eenige beperking toegestaan, even als het telen van suikerbieten voor het winnen van de biet en van ci chorei voor het winnen van den wortel. Dit geldt echter niet ten aanzien van het telen van deze beide laatste gewassen voor het winnen van zaaizaad of stekelin- gen. Voor het telen van landibouwza- den, d.w.z. van zaden van ruw- voedergewassen, suikerbieten, chi- chorei en gele en bruine mosterd en voor het telen van stekelingen van suikei-bieten, voederbieten en mangelwortelen is nl. een vergun ning van dea Productiecommissa ris vereischt, met dien verstande, dat iedere landbouwer in totaal 5 are zonder vergunning voor deii teelt van deze landbouwzaden mag bestemmen Hierbij dient te worden opge merkt, dat in de genoemde be schikking onder ruwvoedergewas- sen worden verstaan: alle gras- en klaversoorten, lucerne, serradella, wikken, lupinen, spurrie boterzaad gele wortelen, pastinaken, stoppel en zomerknollen, voeder- en merg- kool, voederbieten, mangelwortelen De Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie maakt bekend, dat het akkerbouw- teeltplan voor den Oogst 1942 thans bij de in de Nederland- sche Staatscourant van 27 Fe bruari jl. afgekondigde be schikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is vastgesteld. In de betreffende beschikking, die de titel „Bo- demproductieheschikking 1942 Akkerbouw en Weidebouw" draagt, zijn bovendien bepalin gen omtrent het aanleggen en scheuren van grasland en het afmaaien van onrijpe granen en onrijp koolzaad opgenomen. Aangezien deze wettelijke re geling op enkele punten af wijkt van hetgeen hierover eerder werd gepubliceerd, volgt hieronder een samenvatting van de thans voor den akker en weidebouw geldende bepa lingen. koolrapen en andere grocnvoeder- en voor veevoederdoeleinden be stemde knol- en wortelgewassen. Voor een nadere uiteenzetting om trent de teelt van landbouwzaden wordt tenslotte venvezen naar het geen hierover medio Februari jl. in een tweetal officieele publicaties werd bekend gemaakt. Deze publi caties houden onder meer in, dat een aanvrage voor een vergunning bij de Akkerbouwcentrale moet worden ingediend, terwijl tevens is vermeld, dat vergunningen voor het telen voor eigen rekening aan landbouwers slechts zullen wor den gegeven voor gras- en klaver soorten (met uitzondering van Wcs- terwoldsch raaigras)wikken, lupi nen, seiTadella. merg- en voeder kool, gele wortelen, spurrie en ci chorei. Het telen van haver. In afwijking van hetgeen bij een vroegere gelegenheid over het telen van haver bekend is gemaakt, is hieromtrent thans het volgende be paald. De teelt van haver is voor de be drijven op de zand- en veengron den beperkt tot 15 van de opper vlakte van het bouwland met inbe grip van het gescheurde grasland, vermeerderd met 10 van het ge scheurde grasland. Dit beteekent dus, dat een teler op de zand- en veengronden een oppervlakte, die gelijk is aan 15 van zijn oude bouwland en 25 van zijn ge scheurd grasland met haver mag bebouwen. Hierbij is hij vrij de toe gestane oppervlakte op z'n bouwland of op zijn gescheurde -asland met per bedrijf niet meer dan 10 van haver te betelen. Op de klei- en zavelgronden mag per bedrijf niet meer dan 10% van het aanwezige bouwland met inbe grip van het gescheurde grasland met haver worden bebouwd. Wenscht men. hetzij op zand- en veengronden, hetzij op klei- en za velgronden een grootere oppervlak te, dan hierboven is aangegeven met haver te betelen, 'in dient men in het bezit van een vergunning van den Productiecommissaris te zijn. Deze vergunningen zullen slechts bij uitzondering worden ver leend. Het telen van peulvruchten. Tot nu toe was de teelt van peul vruchten uitsluitend beperkt indien het telen op gescheurd gi'asland plaats vond. Het is thans echter noodzakelijk gebleken, deze teelt ook, indien zij op het oude bouw land geschiedt, te beperken. Daar om is bepaald, dat per bedrijf niet meer peulvruchten mogen worden geteeld, dan er gemiddeld in de ja ren 1940 en 1941 zijn verbouwd. Het betelen van een grootere oppervlak te is slechts toegestaan met een door den Productiecommissaris bij uitzondering te verleenen vergun ning. Bovendien moet dan de meer dere oppervlakte op gescheurd gras land met peulvruchten worden be- teeld en is de telers verplicht zijn koolzaadteelt voor oogst 1943 met deze meerdere oppervlakte uit te breiden. Ter verduidelijking volgt hieron der een voorbeeld. Op een bepaald bedrijf is aan wezig 10 ha. bouwland, waar van 3 ha. gescheurd grasland, terwijl op dit bedrijf in de jaren 1940 en 1941 gemiddeld 2 ha. met peulvruchten is beteeld en in 1942 1 ha. koolzaad wordt verbouwd. Aangenomen, dat de teler vergunning krijgt om in totaal 3 ha. peulvruchten te verbouwen, dan is hij verplicht hiervan 1 ha. op gescheurd grasland te telen en daarna 2 ha. koolzaad als hoofdgewas te verbouwen. Het telen van mosterd, karwij, hennep, spelt en evene. Voor het telen van gele en bruine mosterd, karwij, hennep, spelt en evene is in ieder geval een vergun- ning van den Productiecommissaris vereischt. Hierbij dient te worden opge merkt, dat het telen van spelt en evene slechts in verband met zeer bijzondei e bedrijfsomstandigheden zal worden toegestaan. De vergun ningen hiervoor zullen, evenals die 178. Dat hebben we alweer geno ten, nu maar weer verder! Wat je maar genieten noemt mopper de Piet die aldoor over zijn ge zicht wreef, om het branderige ge voel kwijt te raken en het daar door veel erger maakte. DE GASLOOZE UREN. D EN inwoner van Den H e 1- ^der, die zich bekend maakt als „één die om negen uur in bed moet liggen", vraagt ons waarom het gas reeds om negen uur wordt afgesloten. „Hoewel maar een heel klein ge deelte van de bevolking nog gasver lichting heeft, zoo schrijft hij, ko men zij niet in aanmerking voor. andere verlichting, zoodat men nu genoodzaakt is om negen uur naar bed te gaan. Nog niet te spreken van den angst dat men nu geen licht kan maken als het onrustig is. Had het nu erg veel verschil ge maakt indien men b.v. den tijd van tien uur had gesteld om af te slui ten? Dan hadden ook wij nog even tijd om nog iets Je kunnen doen na onze dagtaak." ANTWOORD: De betrokken in stanties begrijpen zeer goed, dat het afsluiten van den gastoevoer op de gestelde uren veel ongerief veroorzaakt. Niettemin is het onmogelijk, hierin verandering te brengen. Uiteraard is, voordat tot dezen maati'egel wei'd overge gaan, nauwkeurig overwogen op welke tijdstippen de afsluiting het minst bezwaarlijk zou zijn. De hui dige omstandigheden maken dezen maatregel nu eenmaal noodzake lijk. Ons gewerd nog de mededee- ling, dat zoodra de huidige om standigheden tot het verleden be- hooren cn het vervoer wat normaler kan plaats vinden, de mogelijkheid tot opheffing der gaslooze uren gi'oot is. Wij kunnen inzender er nog op merkzaam op maken, dat hij zich wellicht kan behelpen door het aanschaffen van een carbid-kamer- lamp. De heer P. Glas te Kam pen stelt ons een vraag, die wij voor het telen van gele mosterd als noodgewas en van karwij bij den Productiecommissaris of de Land- bouw-Crisis-Organisatie moeten worden aangevraagd. Daarnaast zullen gele en bruine mosterd, afge zien van de zaaizaadteelt slechts op contract voor de mosterdindu strie mogen worden verbouwd. De aanvragen voor deze vergunningen zullen door de Ondervakgroep voor Mosterd en Azijn bij de Akkerbouw- centrale worden ingediend. Vergun - ningen voor het telen van hennep zullen tenslotte uitsluitend verstrekt worden voor het telen op contract voor een verwerker van vezels, die bij de Sectie Plantaardige Vezels van het Rijkstextielbureau is inge schreven. Deze vergunningen moet de verwerker aanvragen bij het Centraal Instituut voor Landbouw kundig onderzoek te Wageningen. De overige voor den akker- en weidebouw thans geldende bepalin gen, met inbegrip van de wijzigin gen, welke de regeling inzake het scheuren van grasland en het toe kennen van schcurpremie heeft on dergaan, zullen in een volgend ar- tikel worden behandeld. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 8 Een lugubere ontdekking. Emiel Wils, de eerste stadsreporter van het Amsterdamsche dagblad „De Mercuur" smeet met een ongeduldig gebaar het potlood, waarhij hij dik ke, blauwe strepen aanbracht in een of ander onbeteekenend verslag van zijn jongsten assistent, op het schrijf bureau en nam de telefoon van de haak. „Hallo Stadsredactie!" „Ben jij 't, Miel?" klonk het aan het andere einde van den draad. Het gelaat var den reporter ver helderde. „Hallo, Wil.' Wat is er aan de hand? Nieuws? Zoo vroeg al op Maandagochtend De aldus mtt vragen bestormde antwoordde op geen enkele. Rustig en gedecideerd, alsof hij over den tijd van een reporter bescikte, zei hij: „Zorg er voor binnen een kwartier in villa „Vredelust", bewoond door mr. Van Opweeghen, aan den Am- stel te zijn. Zoek het nummer maar op. Ik verwacht je!" Merkwaardiger wijze toonde de reporter zich niet in het minst ver baasd over de kort-aangebonden manier, waarop deze boodschap te zijner kennis werd gebracht. „Accoord!" was alles, wat hij antwoordde en zich daarop tot een collega wendend, wien hij de gedeel telijk bewerkte copie van den jong sten verslaggever toeschoof, zei hij: „Lees jij dat even verder door. Sanders belt me op voor een belang rijke zaak: ik zal wel xüet vóór den middag terug zijn." Haastig raadpleegde hij het tele foonboek voor het huisnummer van Van Opweeghen. Daarna liet hij zich door een taxi naar den Amstel brengen. Het was een lange rit vanaf het stadscentrum, maar toch was er nauwelijks een kwartier ver- loopen, toen de chauffeur reeds voor het zware üzeren hek stopte. Nog voor hij zijn plaats achter.het stuur had kunnen verlaten, stond Wils al op den weg. Het was voor iemand, die zoc uit de woelige groote stadsdrukte naar dezen uit hoek van Amsterdam werd overge plaatst, bepaald stil in de omgeving. Slechts Yan tijd tot tijd suisde een enkele auto voorbij; in de verte na derde een slagersjongen, die de hier wel zeer verspreid wonende klanten bezocht. De villa lag op eenigen afstand van den weg; een vrij breede oprij laan leidde er heen. Hier buiten lag de sneeuw, A-elke sinds den vor'geu avond gevallen was, nog vrijwel on gerept. Slechts de oprijlaan toonde de sporen van meerdere menschen, die dus dezen morgen reeds de villa moesten hebb?n bezocht. Voor het hek stond een politie agent; een eenzame figuur in de verlatenheid rondom, de eenige, wiens aanwezigheid verried, dat er op „Vredelust" iets niet in den haak was. Toen hij den reporter zag, bracht hij even een verkleumde rechterhand aan zijn uniformpet. „Morgen, meneer Wils. Gaat u maar door. De inspecteur wacht u!" Dit laatste bleek inderdaad het geval te zijn, want nog vóór de re porter de voordeur van de villa had bereikt, werd deze reeds door San ders, die hem blijkbaar had zien aankomen, geopend. „Hallo, Miel! Een interessant ge val; nog interessanter dan lk ver moedde, toen ik je opbelde". „Moord?" Sanders knikte stom. „Wie? Van Opweeghen zelf?" De inspecteur nam zijn vriend on der den arm en leidde hem door de ruime, doch zelfs in dit ochtenduur schemerachtige hal naar de salon, aan welks inrichting, naa. Wils on middellijk constateerde, ondanks het feit, dat het vrij groote huis door een nog jeugdige vrijgezel werd be woond, alle zorg was besteed. Bij de meubileering had de eigenaar met alle gevoel voor een bepaalde stijl gebroken; hy scheen slechts te zijn uitgegaan van den wensch alles zoo gezellig mogelijk in te richten en daarin was hy in alle opzichten geslaagd. Een kleine vleugel In een der hoeken, vele behaaglijke fau teuils, een dik Smyrna-tapijt, ette lijke lees- en «chemerlampen in ge zellige hoekjes, waar wortelnooten speeltafeltjes tot een partij bridge noodden, dat waren wel de voor naamste meubelstukken, welke dit vertrek zijn eigen, bijzondere sfeer verleenden. Sanders duwde zijn vriend in een der ruime fauteuils en hield hem zijn sigarettenkoker voor. „Laat m\j b{j ontstentenis van den heer des huizes de honneurs mogen waarne men. 't Spijt me, dat ik je geen be ter verwarmde kamer kan aanbie den, maar met je jas aan, zal je het hier wel een kwartier kunnen uithouden". „Is Van Opweeghen zelf het slachtoffer?" vroeg Wils, die maar liefst zoo snel mogelijk tot de feiten kwam en den inspecteur bij geval len als deze verfoeide. Sanders bleek er echter, als steeds, een bijzonder behagen in te scheppen den nieuws gierigen reporter nog eenigen tijd in het onzekere te laten door diens vraag met een veder-vraag te beant woorden. „Ken je hem persoonlijk?" „Persoonlijk niet, nee. Wel van aanzien. Ik ben, als ik me goed herinner een keer aan hem voorge steld op een f:,mbal, in Carlton, als ik het wel heb. Overigens meen ik uit je vraag, oik hem ken, te mogen opmaken, dat hy niet het slachtoffer is. Ware dat wel het ge val geweest, dan zou je allicht ge vraagd hebber of ik hem gekend heb!" .Bravo Miel!" antwoordde San ders met een glimlach, waarin zoo- spot als waardeering lag opge sloten. „We maken vox-deringen. No een paar zulke gevallen onder mijn beproefde leiding vergeef- me m'n onbescheidenheid en ik zal je voor verdere opleiding naar Geffrey Gill moeten verwijzen, om dat je dna van mij niets meer te leeren hebt... Maar nu: badinage k part. Vijf mint ten voor de pers. No teer of onthoud de volgende bijzon derheden!" (Wordt vervolgd.) om bepaalde redenen niet kunnen pul)liceex-en. Om inzender echter niet teleur te stellen, geven wij het volgende korte, doch voor hem wel begrijpelijke ANTWOORD: Wij zouden daar, waar men dit niet behoort te weten te veel gegevens aandragen, indien wij Uw vx-aag uitvoei'ig in behandeling namen. Wij bepalen ons er daarom toe U te adviseeren eens om U heen te zien en zullen U een handje hel pen door te herinnex-en aan de machinerieën, welke in ons land nog telkens geplaatst worden (o.a. in grasdrooginrichtingen), aan het krachtvoer voor het vee, dat extra ontvangen werd, enz. Juist komt het bei'icht over een handelsverdrag o.a. tusschert Ne derland en Zweden, dat eveneens eJrx antwoox-d behelst op uw vraag. F. v. d. D. te Den Helder. Het is niet o'-'.e gewoonte in te gaan op opmex-kingen, welke naar aanleiding van antwoorden in deze rubriek worden gemaakt. Wij wil len echter nog wèl uw aandacht er op vestigen dat uw betoog zou op gaan voor zoover het den beschaaf den uitingsvoxm betreft, d.w.z. juist zooals U aangeeft, den paedagogi- schen vorm: het onderricht, dat toegestaan is. De andere door U genoemde uitingen vinden haar oorsprong in geheel andere motie ven, waarom ook een andere maat staf is aangelegd. Wat Uw tweede vraag betref: Het gekit hier een ca tegorie menschen, die onder andere omstandigheden leven dan wij en onder andex-e instanties. U haalt voorts de „lotsverbondenheid" aan, maar vex-geet dat deze juist door het gx-os der Nederlanders tot dus verre is afgewezen. Inplaats van daarop dus een beroep te doen, dient men volhardende in die hou ding, de consequentie te aanvaar den. De liefde kan nu eenmaal niet voortdurend van één kant komen. RADIOPROGRAMMA donderdag 13 maart; Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9,20 Gramofoonmuzlek. 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Planovoordracht en Gramofoonmuzlek. 12.00 Roemeensch orkest Gregor Serban, en gramo foonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het Westland van het Noorden. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.00 Vl4Ü en plano. Als intermezzo: Zang met pianobegeleiding (opn.l. 14 50 Omroeporkest en soliste (opn.). 15.00 Orgelconcert. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag III van den Heldelbergsclien Catechis- 10.20 Giamofoönmuziek. 16.30 Revlda- Sextst. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economlsche- en beursberichten. 17.30 Omroeporkest. 18.00 Cport en lichamelijke opvoeding. 18.15 „Olean ders", een Italiaansch programma. 18.50 .N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 Inleiding tot het volgende concert. Ca. 19.08 Omroepsym- phonie-orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoon muzlek. 20.45 Filmpraatje. 21.00 Kamermuziek (gr. pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.0024.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muzlek. 10.00 Morgenwijding. 10-15 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuzlek. 10.40 Troosten. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.20 Orkest Malando en solist. 12.00 Frans Wouters en zl)n orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Schrammelkwar- tet en solist (opn.). 13.30 Gramofoonmuzlek. 13.45 Voordracht. 14.00 Ensemble Francls Keth en gramofoonmuzlek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Sylvestre-Trio. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Collegtus Muslcorum. 18.00 Orgelconcert. 18.30 Vijanden van ons volk. 18.45 De Melodisten en soliste. 19.15 Causerie „Brandende kwesties". 19.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.60 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 20.00 Gramo foonmuzlek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 De Melodisten. 20.40 Radiotooneel. 21.00 Gevarieerd avondprogram ma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsberïcht. 22.1022.15 Avondwydlng. Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Schaden. - Buitenland, Alg. Reportage en Streeknieuws: Fred. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2