JAN KREIJGER nog ongeslagen Ieder Nederlander zwemmer tk«,,AKKERVE Duitschlaod herdenkt zijn belden f-cfiaaUen VAN SPRINTER OP DE FIETS TOT SPRINTER OP DE SCHAATS. jr^E opmerkelijke prestaties op de' schaats van den 22- jarigen Wieringer Jan Kreijger. zijn de laatste weken met stij gende belangstelling gevolgd en hebben in wijden kring de aan dacht getrokken. In verschillende plaatsen van Hollands Noorden, doch ook elders, en in de Zaanstreek, verscheen Kreijger dit seizoen aan de start en steeds ging hij met de eerepalm strijken, hoewel hij steeds de sterk t sten onder zijn tegenstanders trof. Namen als C. Bakker, Manneveld, C. de Ruiter, Müskee, D. Hielkema, enz., zeggen genoeg, doch Jan Kreijger was steeds de favoriet. Overtuigd als wij 'zijn dat het bij het einde van den winter steeds moeilijker wordt de belangstelling van den lezer nogmaals voor de edele schaatssport op te eischen, willen we toch aan Kreijger's prestaties de noodige aandacht schenken en wie beter dan de sympathieke Wieringer all-round 6nortsman Jan Kreijger zelf zou ons antwoord kunnen geven op de tal- looze vragen die in verband met zijn glorieuze successen als vanzell oprijzen. Daarom zochten wij Jan in eigen huis op en de krachtige groote, slank gebouwde sportfiguur was onmiddellijk bereid ons een en an der te vertellen. Jan Kreijger is geen onbekende in de sportwereld en boekte o.a. als wielrenner reeds vele successen. Na de indrukwekkende lijst van over winningen eens te hebben doorge bladerd, kwam vanzelf de vraag: Hoe kwam je van 't jaar ineens zoo er el, Jan „Ja, dat ging vanzelf", luidde het antwoord. .Ook het vorig seizoen was ik in plaatselijke wedstrijden meermalen nummer één, maar toen ik dit jaar voor het eerst de schaat sen onder had, kwam ik al dra tot de ontdekking, dat ik zeker een se conde sneller was. Tijdens het oefe nen reed ik de jongens dit zijn de overige Wieringer cracks, waaron der uitstekende rijders met ge smak voorbij en de eerste wedstrij den bewezen wel dat de vorm er was." Natuurlijk had je je, aangemoe digd door de successen van het vo rig jaar, reeds duchtig geprepa reerd. „Neen, in het geheel nipt. Ik heb het afgeloopen seizoen niets aan training gedaan. Natuurlijk zal het nu wel zaak zijnt.wil ik althans in de running blijven, dit voortaan niet te veronachtzamen en dezen zomer zal ik de noodige aandacht aan het trainen wijden, voorname lijk wielrijden". Een ander stokpaardje. Hiermede is meteen een oud stok paardje van onzen kampioen aan- geroerd. Velen zullen zich herinne ren dat in den bloeitijd van het Wieringer wielerleven, Kreijger als comming man in de sprint van zich deed spreken. Hii werd in 1937 o.a. kampioen-sprinter van Noordhol- land. Het is ons eigenlijk nooit dui delijk geweest waarom Kreijger zoo plotseling van het wielertooneel was verdwenen, maar Jan g^f ons daarop thans het antwoord: ,',Geen toekomst, mijnheer! Ik zag er niets in". In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bjj de hand, zjjn AKKERTJES feen eerste hulp bjj onver- hoedsche pijnen' en ook -bij 'n opkomende griep. fe Neder/andsche Pijnstiller JAN KREIJGER. (Familiefoto). Voorwaar een kloek besluit voor een nauwelijks 20-jarige knaap, die zich ondanks de stijgende lijn der successen, niet van de wijs liet brengen. De sprint is ook nu nog je fort? vroegen wij. Ja zeker, ook met schaatsenrij den. Ik rijd meestal de min of meer klassieke korte-baan-afstand, de 160 M. De 500 M. ligt mij ook wel, doch voor gx-ootere afstanden is het gewenscht, met het oog op hei bochtenwerk, op Noren te rijden, en men kan nu eenmaal niet 2 hee ren dienen. Ek hou me maar bij mijn gewone Friesche schaatsen. De training bestaat uit paarden beslaan. IE oefent natuurlijk dagelijk. Raadslachtig lachend schudt Jan ontkennend het hoofd. Neen, zegt vader Kreijger, die mede is aangeschikt, en die ge heel opgaat in 'de spoi*tvemohtin gen van zijn eenigen zoon. Jan rijdt alleen als er wedstrijden zijn. Wij kunnen hem trouwens niet alle dagen missen, er is veel werk in de smederij, en Jan moet mee aan- paken. Hoeveel wedstrijden heb je van 't jaar'gereden? Negen, luidde het antwoord en negen maal een eerste prijs met dikwijls de premiën. De beste prestatie. ^.Wat vond je je beste prestatie? Jan aarzelt niet. De overwin- ning op Doekele Hielkema in As sendelft. De Fries was zeer snel, maar ik reed hem er toch 2 keer af, nadat hij mij in de eerste rit klop te. Vóór de prijsritten lag de meer voudige Friescïie kampioen er uit. En de tijden? Och daar valt zoo weinig van te zeggen. Weersomstandigheden en vooral baangesteldheid doenhier zooveel aan af. Meestal woi'den op de kortebaanwedstrijden geen tij den opgenomen. Wel zou ik gaarne eens uitkomen tegen de Friesche kampioenen en tegen den kampioen^ van dit jaar, den Groninger Hoven. Het krachtsverschil tusschen Ho ven. Hof (Friesch kampioeb)- en Hielkema, die resp. 1,,2 en 3, als de snelste rijders bekend staan, is zeer miniem. Hielkema stond ook als prijswinnaar dit jaar als no. 3 genoteerd met een bedrag van ruim 500 gulden. Ik won dit jaar ruim 400 gulden aan prijzen. We mogeh er hier nog wel even de aandacht op vestigen, dat Jan door het beschikbaar stellen van één zijner prijken voor de gewonde Hollandsche militairen veler sym pathie heeft gewonnen. I AN vertelt dan nog van zijn bij- I zondere wedstrijdbevindingen. De eerste maal dat ik in Oostzaan zou rijden, kwam ik om 2 uur in Zaandam aan. Ik moest toen nog ruim een kwartier fietsen en bij aankomst op de baan moest ik di rect starten. Ik was wat stijf van de koude. Maar ik kwam er steeds beter in en kwam o.a. uit tegen Bakker, die ik ook in mijn eersten Propagaodamiddag van den NZ. en R.B. I EDER Nederlander zwemmer", 1 dat is het devies, dat de Ne- derlandsche Zwem- en Reddings hond nastreeft en dat ook de hee ren Wesselo en Schmidt Zaterdag middag tijdens den propagandafilm verkondigden. Het was slechts jam mer, dat niet meer personen aan wezig waren, om dezen middag bij te wonen. Vooral van de zijde van het onderwijzend personeel was de opkomst bedroevend klein „Er is een dosis moed voor noo digaldus begon de heer Boonen, voorzitter van den kring Noordelijk Noord-Holland van de* N.Z. en R.B. om te spreken over zwemmen, als het ijs nog in de slooten ligt. Elke sport heeft echter voorberei ding noodig en daarom is deze pro- pagandamiddag nu reeds belegd. Spr. deelt mede, dat tot zijn spijt de heeren de Vries en Meij^ink door ziekte verhinderd zijn. het woord te voeren. doch inplaats daarvan zijn de heeren Wesselo en Smidt gekomen en geeft daarna 't woord aan den heer Wessels Laat Uw kinderen zwem* men leeren. D EGENE, die gekomen zijn om verhalen te hooren over pro minente zwemmers, recordhouders of het wedstrijd wezen, zullen zich teleurgesteld voelen, aldus de heer Wesselo. Bij den Ned. Zwem -en Reddingshond gaat het niet in de eerste plaats om het Jiardzwemmen, doch om het propageerèn van het zwemmen als nuttig en noodig. In ons waterrijk land, waar ierier oogenblik de d'ood vanuit het water op ons loert, is een noodzake lijkheid, dat iedereen kan zwem men. Reeds jarenlang strijdt de bond hiervoor, doch steeds was het vechten-tegen de bierkaai. •Vele ouders gingen van het standpunt uit, dat hun zoontje eerst maar eens een beter rapport moest heb ben. Gelukkig breekt den laatsten tijd het licht ook hier door. Het schoolzwemmen is thans verplich tend gesteld, zoodat er nu kans be staat,, dat binnen afzienbaren tijd ieder Nedei'lander ook kan zwem men. Men is niet afgestudeerd, als men niet het zwemdiploma heeft. Wat heeft men aan al zijn kennis als men te water raakt en niet kan zwemmen? Met algebra of meet kunde kan men niet bij den kant op krabbelen. Ook lichamelijk en geestelijk onvolwaardigen leeren zwem men. Na den hper Wesselo wekte de hr. Schmidt alle zwemmers op, om ook het zwemmend redden te lee ren. Den laatsten tijd is men ook begonnen met het leeren zwemmen aan lichamelijk en geestelijk onvol waardigen en het is bewonderens waardig zooveel succes als men wedstrijd te Westerland klopte, doch die inmiddels het kampioen schap van Noord-Holland had ver overd. Was dit een officieel kampioen schap, vroegen wij, en waarom was je daar niet aanwezig? Ik wist er niets van. In geen en kele courant was er de aandacht op gevestigd. Jan was het met ons eens. dat aan een dergelijken wedstrijd wel wat meer bekendheid mocht wor den gegeven. Ben je van plan op deze wijze door te gaan, Jan? Och ja, waarom zOu ik verande ren? Dit werk ligt me nu eenmaal en ik heb er aardigheid in. Geen amateur. Tenslotte roerden we de kwestie „amateurisme" nog even aan, maar Jan voelde daar weinig voor. Ik zie er momenteel niets in, was zijn antwoord. Van uitzending komt toch niets en je bent als amateur zoo weinig in de gelegenheid om wedstrijden te rijden. Heb je nu nog wedstrijden op het programma staan? Neen, het is nu wel voorbij. Wed strijdmoe ben ik nog lang niet, maar ik verlang toch als ieder an der naar het einde van den win tert En dan zien we volgend jaar wel weer. daarmede reeds behaald heeft, ter wijl het tevens bij sommige ziekten een heilzame werking blijkt uit te oefenen. De film gaf ons een,kijkje op gevaar, dat er schuilt in het kano en, als men de zwemkunst niet machtig is, terwijl tevens het nut van het zwemmend redden werd aangetoond. De tweede film liet ons hèt een en ander zien over het zwemmen van geestelijk onvolwaardigen en in va liden in het bad te Haarlem. Men staat er verstomd van, wel ke resultaten daarmede bereikt worden. Blinden, die van de hoog ste duikplank duiken; aan de bee- nen verlamden en oorlogsinvaliden, die zwemmen. Hierbij doet zich de eigenaardigheid voör, dat er na eenigen tijd weer leven in de bee- nen komt. Zwemmen op de scholen. Nu ook het schoolzwemmen ver plicht is gesteld, wordt den kinde ren klassikaal onderwijs gegeven. Het begint met „droge instructies", waarbij de kinderen de bewegingen leeren, die zij bij het zwem/men moeten maken. Als het seizoen aangebroken is, wordt eerst de watervrees overwonnen en spelen derwijs wordt het zwemmen ge leerd, waarbij verschillende meth v desg ebruikt worden, zooals de film, die de heer Wesselo vertoon de, liet zien. Aan het einde van de film sprak dc heer Boonen nog een kort slot woord, waarna deze nuttige mid dag weer tot het verleden behoorde Vergadering van het Kringbestuur Na afloop van de film bleef het kringbestuur nog even bijeen om eenige kwesties te bespreken. Op 12 April organiseert Wïerin- gerwaard kringwedstrijden in de' Overdekte te Alkmaar en het dag. bestuur had nu het plan, om voor dien daf» aan hét bondsbe- stuur een paar prominente zwem sters en zwemmers te vragen, om eenige demonstraties te geven, ten einde wat variatie in het program ma aan te brengen. Ook bestond 't plan, door een naar sterke polo ploegen tegen elkaar te laten uit komen en (He elkaar lekker af te laten drogen. Men opperde het plan om ook een wisselslagestafette in te voe gen, terwijl de heer Wesselo voor stelde een gemengde wisselslag te hoeuden, waaraan drie heeren en drie dames deelnemen. Dit stuit echter op moeilijkheden, daar veie vereenigingen niet zoo'n groote ploeg bij elkaar kunnen brengen. Dat kan later'altijd nog gedaan worden/ ais bekenfï ie,of de ver eenigingen over genoeg zwemsters en zwemmers beschikken. De heer Boonaeker vraagt, of het niet mo gelijk is, dat er een ploeg uit den kring meedoet aan de estafette op de nationale wedstrijden te Alk maar. Voorzitter zegt toe, dit na te zullen gaan. De heer de Ridder vraagt of het ook mogelijk is, dat de zwemver- eenigingen ook een reddingsbriga de in het leven te roepen. De heer Wesselo antwoordt hierop, dat dit niet alleen mogelijk- is, doch zelfs zeer wenschelijk. In elke gemeen te kan slechts èèn reddingsbrigade zijn, ook indien meer zwemver- eenigingen in die plaats aanwezig zijn en dit is wel dudelijk als men begrijnt. dnt de reddingsbrigades 'n sociaal doel hebben. De autoriteiten kunnen zich dan tot één instantie wenden, als zij de hulp van een reddingsbrigade noo die hebben. Wellicht kan de badmeester les geven In het reddend zwemrften. Misschien ook kan men voor deze kring de hulp inroepen van de Alkmaarsche Reddingsbrigade. Vereenigingen moeten meer attracties bieden. De heer Wesselo drong erop aan, dat de vereenigingen hun leden iets meer biecjgn dan een zwembad cn wedstrijden. Er moet iets ge? daan worden, om ook oudere le den in de vereenigingen te krij gen. Vele vereenigingen zijn reeds ten gronde gègaan door het gebrek aan oudere leden. Toespraak val! den Fübrer DE KOLOS VAN HET BOLSJE WISME EN DE WREEDE NA TUUR KONDEN DUITSCHE KRACHT NIET VERNIETIGEN. (Vervolg van pag. 1.) ^ÏET alleen de vijandelijke \va- 1 Openen en een onuitputtelijk schijnend menschenmateriaal van de primitiefste volken, maar ook nog de wreedste gestrengheid der natuur, beproefden hun kracht op den Duxtscher Want thans kan mee gedfeeld worden,.dat achter ons een winter ligt, zooals Midden- en Oost- Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Niemand heeft het recht er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan wat achter ons ligt. Na dé successen in den zomer van 1941 aan het Oostelijk front in herinnering te hebben gebracht, gaf de Führer aan hoe de Duitsche le- gei's vier maanden eerder door den winter werden overvallen dan de wetenschappelijke voorspellingen deden verwachten. De vijand kreeg vier maanden tijd om de krijgskan sen te doen keeren. In een boven- menschelijke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den strijd wierpen, hebben de Duitsche en de met ons verbonden soldaten deze beproe ving doorstaan en zoodoende over wonnen. De geschiedenis zal nu wel reeds oyer enkele maanden in staat zijn vast te stellen, of het wer pen van hecatomben Russische le vens in dezen strijd een militair juiste of onjuiste handeling is ge weest. Thans weten wij echter reeds één ding: De bolsjewistische horden, die de Dnitsche en verbonden sol daten in dezen winter niet. ver mochten te overwinnen, zullen door ons in den komenden zomer tot de vernietiging verslagen zijn. De bols jewistische kolos, dien wij in» zijn geheele, wreede gevaar eyrst thans De heer de Ridder opperde ver der"^ het voorstel om een trainer voor het geheele district aan te stellen, die dan eiken avond in een plaats komt trainen. Als er resultaten behaald willen worden, moet men zich ook opofferingen getroosten. Na eenige discussies wordt den vereenigingsbesturen den raad gegeven, het voorstel in overweging^ te nemen. Een nieuw wereldrecord Van Ragnild Hveger. Na reeds verschillende malen hiertoe een vergeefsche poging te hebben ondernomen, slaagde thans de bekende Deensche zwemster Ragnhild Hveger er gisteren ten slotte in het reeds op haar naam staande wereldrecord 440 yards borstcrawl te verbeteren. In het Frederilcsbarger overdekte bad te Kopenhagen legde zij dezen afstand af in den bijzonder "fraaien tijd van 5 min. U,5 sec., daarmede het oude record met 1,3 seconde vefbete rend, dat zij 12 December 1937 even eens te Kopenhagen vestigde n^et 5 min. 12,8 sec. Withunnen SCHULTE WORDT DOOR PECH ACHTERVOLGD. S,chulte startte gisteren in het Sportpaleis te Antwerpen weder om achter den motor. Hij werd we derom ernstig gedupeerd door een zwaren val. Ongeveer 20 ronden voor het.einde van de eerste man che, terwijl Schulte op de derde plaats lag, sprong plotseling zijn voorband met het gevolg, dat de renner kwam te vallen. Hoewel hij bij dezen val verschillende pijnlijke wonden opliep aan zijn linkerbeen en schouder, gaf hij den strijd toch nog niet gewonnen en verscheen la ter opnieuw in de baan, luid toege juicht door de vele toeschouwers. Hij reed den wedstrijd daarna ge heel uit, natuurlijk ernstig gehan dicapt door zijn wonden. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. „Hij was naar Haarlem, toen ik hem opbelde. Voor een particuliere aangelegenheid. Men zou hem echter telefonisch van een en ander op de hoogte stéllen, zoodat hij binnen een uur hier kon zijn." „Mooi, dan zullen we in afwach ting van zijn komst eens een onder zoek instellen naar... Zie je niet, dat er iets ontbreekt?" „Ja, zijn hoed," zei Bartelink zon der een oogenblik te aarzelen, ter wijl Wils met eenigen spijt bij zich zelf vaststelde, dat dit hem ten ©enenmale ontgaan was. „Misschien hangt hij in de vesti bule?" opperde de rechercheur. Toen ik er zooeven langs ging, hingen er twee hoeuen en een pet aan den kapstok!" „Informeer dan eens bij .juffrouw Keizer of daar een vreemd hoofd deksel bij is." Bartelink verdween en Sanders boog zich opnieuw over het lijk. Dit maal echter onderzocht hij zorgvul dig alle zakken van den doode. Het was vergeefsche moeite, want de man bleek in het geheel geen papie ren bij zich te hebben. Slechts in een der zijzakken van zijn jas vond de inspecteur een paar grijze, wild- lederen handschoenen. „Alles wat in de garderobe hangt, behoort aan mr. van Opweeghen," berichtte Bartelink, -sveer binnentre dend. „Van vreemde kleedingstukken is niets te ontdekken!" „Verwondert me niets," .bromde Sanders. „Men schijnt zich alle moeite te hebben gegeven de identi teit van den doode te verbergen. Kijk eens hier, zelfs de naam van dfen kleermaker is uitde jas ge tornd. De beide anderen en zelfs Smul ders, de fotograaf, die inmiddels jnet zijn opnamen gereed was gekomen, traden dichterbij. Inderdaad was op de zwart-zijden voering van de jas duidelijk te zien, dat daar vroeger een of ander merk of de naam van den tailleur had gezeten. Blijkbaar een plotselinge ingeving volgend, boog Sanders zich over een der voe ten van den doode, waarna hij haas- "tig de souspieps begon los te knoo- pen. Aan de binnenzijde van dit kfêedingstuk was echter slechts een stukje zwart katoen aangebracht, waarop met gele letters het merk: Excelsior. Zijn onderzbek voortzet tend, bleek hij met de schoenen ech ter gelukkiger. Op de trekkers hier van las hij:( Au Printemps, Paris. „Dat zegt' iets meer!", bromde hij, als tot zichzelf sprekend. „Het type wees al in die richting." En zich dan tot de anderen wendend: „Het zou me niets verwonderen, als we hier met een vreemdeling te doen hadden. Het uiterlijk, die correcte kleeding, schoenen van een Parijsch magazijn... Vermoedelijk heeft de man, die zoo zorgvuldig zijn maat regelen trof om een vaststelling van de identiteit te vermijden, die toch over het hoofd gezien..." Merkwaardig, dacht Wils, maar hij wachtte zich wel deze overpein zing hardop uit te spreken, van Op weeghen bevindt zich in Parijs en intusschen vindt in zfln tgdelijk leeg staande woning een Franschman op onverklaarbare wijze den dood... .Ook in het hoofd van Sanders scheen op dit oogenblik een derge lijke gedachte om te gaan. „Van Öpweeghen zou morgen terugkomen, niet?" wendde hij zich tot Barte link. „Zoo lang kunnen we niet wachten. Als iemand ons inlichtin gen kan geven over de identiteit van den doode is hij het. 't Is toch te dwaas om te veronderstellen... Waar legeert hij? In Hotel Termi nus? Goed, dan zal ik hem op bellen!" x H(j begaf zich naar de telefoon, welke op het schrijfbureau stond, maar toen hij den arm uitstrekte om den hoorn van den haak te nemen, trok hij deze plotseling weer terug Een volle minuut bleef hjj zoo staan, alles wat zich op het schrijfbureau bevond nauwkeurig %in zich op nemend. Daarna draaide hij zich niet een ruk om en zich tot Barte link wendend, zei hij: „Laat juf frouw Keizer eens even hier ko men!" „Iets bijzonders?" vroeg Wils, die da observaties van den inspecteur nfet toenemende belangstelling had gevolgd, maar er niet in geslaagd was iets bijzonders te ontdekken. „Iets bijzonders...? Ja, misschien iets, wat de moeite waard is om er nota van te nemen," antwoordde Sanders, die blijkbaar nog geheel in zijn eigen gedachten verdiept was. „De haast pijnlijke orde, welke daar op dat schrijfbureau heerscht, wordt eenigszins verstoord..." De entrée van de huishoudster be lette hem den zin af te maken. Hij wendde zich nu direct tot haar: „Vertelt u mij eens, juffrouw Keizer, lag dit telefoonboek, toen u Zater dag het huis verliét, ook geopend op het schrijfbureau?" „Nee meneer, het hing daar opzij aan den haak," antwoordde de huis houdster gedecideerd. „Dat is de vaste plaats. Ik heb Zaterdagoch tend het bureau afgstofd, zooals ik dat eiken morgen doe en als het toen op het ^bureau zou hebben ge legen, zou ik "het zeker aan den haak hebben gehangen. U ziet zelf wel. dat er niet veel op het bureau staat. ..Elk ding heeft zijn vaste plaatst meneer van Opweeghen wil dat zoo en als hij jxiet thuis is, komt er niemand aan zijn schrijf tafel." „Hebt u Zaterdagochtend zelf niet getelefoneerd en daarbij het tele foonboek gebruikt?" „Getelefoneerd heb ik wel; ik heb m'n zuster opgebeld om haar mee te deelen hoe laat ze mij ongeveer kon verwachten, maar haar telefoon nummer heb Ik in m'n- hoofd 44888 dus daar had ik het boek niet voor noodig." „U meent dus, dat iemand het telefoonboek moet hebben gebmiikt, nadat u Zaterdag het huis had ver laten?" - (Wordt vervolgd.) kennen, mag dit is ons onwrik bare besluit de gezegende landou wen van Europa nooit meer betre den, doch moet ver verwijderd hier van zijn definitieve grens vinden. EEN WERELD WORDT OPNIEUW GEVORMD. Een wereld wordt opnieuw ge vormd. Terwijl in het Verre Ooslen het Japansche heldenvolkprecies zoo geprovoceerd, belasterd cix eco nomisch gehinderd als het Duitsche en Italiaansche in geweldige sla gen ter zee, in de lucht en te land de democr^tisch-kapitalistische bastions vei'plettert, worden in Eu ropa de voorwaarden geschapën om dit continent zijn v. e onafhanke lijkheid te geven. V Vit "het is on- verd rage lijk, dat het leven van hon derden millioencn menschen met de hoogste kultureele waarde en noeste vlijt voor altijd afhankelijk zou zijn van den wil van eën kleine, waarlijk misdadige gemeenschap van Joodsch-kapitalistische wereld- samenzweerders en van de door hen verkrachte openbare mecning van enkele, alleen hierdoor tegen Europa vijandige volken en staten. Er kan derhalve slechts een en kele oplossing bestaan, n.1. dezen strijd zoolang te voeren,- tot de vei ligheid van een permanenten vrede verkregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van deze vrede. Doordat wij ech ter 'Hit besluit als een plechtige be kentenis proclameeren, laten wij recht wedervaren voornamelijk aan de slachtoffers, die de oorlog van 1914—1918, de strijd van de natio- naal-socialistische beweging en de wederopstanding van ons volk in h'et land zelf en eindelijk den te- genwoordigen strijd van ons ge- ëischt hebben en nog zullen eischen Ik heb reeds.op een artdere plaats gezegd, dat de staat, die zichzelf het meeste aan het bolsjewisme heeft verkocht, waarschijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. In verband met het groote, ach ter ons liggend jaar en met het naar wij er van overtuigd zijn niet minder groote komende jaar, gedenken wij derhalve onze helden en diegenen van onze dappei'e bondgenooten in het verleden en in de toekomst, met den vasten wil er voor te zorgen, dat al deze of fers niet tevergeefsch zijn geweest of zullen worden. Wij kuhnen deze plechtigheid niet oprechter vieren dan in het bewustzijn,, dat de te genwoordige generatie weer gelijk waardig is aan de groote lijden van het verleden. En wel gelijk waardig in haar soldaten aan, het front evenals in haar mannen en vrouwen in het vaderland. Den vrede echter een vorm te ge ven, zoodat hij recht iaat weder varen aan de offers van onze solda ten uit alle lagen van ons volk, is de toekomstige taak van den hatio- naal-socialistischen staat, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwi ge Duitsche volk, voor ons gemeen schappelijk groot-Duitsch rijk en voor een betere gemeenschap tus schen de volkeren van ons conti nent. Moge God dei-halve ons allen de kracht geven om ook in de .toe komst datgene te doen,, wat de plicht van ons eischt. Mét deze be de buigen wij ons in diepen eer bied voor de doode helden, voor de familieledeii, die om hen treuren, en voor alle andere offers van de zen oorlog. RAülUPRÜÜRAMIVlA DINSDAG 17 MAART 7942. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7,55 Gramoloonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gramoloonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.45 Gramoloonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramoloonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.0(5 Theo Oden Maiman en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12.46 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Voor de RJpere Jeugd van het platteland. 13.15 Salonsorkest. 14.00 Arnhemsche Orkestvcreenl- glng en solist en gramoloonmuziek. 16.00 Zie kentroost. 16.20 Gramoroonmuziek. 16.45 Sport en spel voor de Jeugd. 17.00 Gramoloon muziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Musette Orkest en soliste. 18.00 Voor de Jeugd. 18.15 Gramo foonmuzlek. 18.35 Neerlands stem van het Öostlront. 18.50 B.N.O.Gesproken binnen- landsch overzicht. 19.10 Gramofoonmuzlek. 19.30 Cabaret-revue. (Van»f 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 Omroep orkest. 21.00 Roemeensch orkest Gregor Serr ban en zang met pianobegeleiding. 21.45 .N.O.: Nleuwsberichtep. 22.0024.00 Gramo- Xoonlnuzlek. Hilversum II. 301.5 m. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoon muzlek. 8.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gra moloonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramoloonmuziek. 10.40 Sport en lichamelijke Opvoeding vroeger en nu. 11.00 Zang en piano. 11.30 Vier-Handige planovoordracht. 12.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.). 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang met pianobegeleiding en gramoloonmuziek. ca. 13.25 Gramoloonmuziek. i De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Vraaggesprek met gramofoonmuzlek. i Pian'ovoordracht. t.16.55 Gramofoon muzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en '■beursberichten. 17.30 Het groote Omroep orkest en soliste. 18.15 Boekbespreking. 18.30 >rtage. 18.45 Amabile-sextet. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten.1 9.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.. Praatje in Zeeuwsch dialect. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: Holland and the economie reorganisation. (Voor de Radiocentrales: OtamcXoonmuziek). (Vanaf 20.15 AUeen voor de Radiocentrales die over lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.15 Cello, plano en gramofoonmuzlek. 21.00 Ensemble De Kwintslag. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsberlcht. 22.1022.15 Avondwijding. Hoofdredacteur: A. R. Jonker Schaffen. - Buitenland, Alg Reportage en Streeknieuws: Fred. Groot, Schagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2