KAMERAADSCHAP IN DE WERKELIJKHEID Aeep Het Kantongerecht als De lucht roovers van H9ITIKA Het recht van den arbeider Dc Bolsjewieken en hun ver houding tot Engelscben en Amerikanen EEN ARTIKEL VAN KNUT HAMSUN. BERLIJN, 14 Maart (A.N.P.) In het tijdschrift „Berlih—Rom— j Tokio" publiceert de ;>c kende Noor- sche schrijver Knut Lainsun een - artikel over de bolsjewieken én h-un kameraadschap - met de Engel- i schen en Amerikanen; Hij zegt een onderscheid te ma ken tusschen Russen en bolsjewie ken. De eersten beeft hij leeren kennen tijdens een reis naar Rus land in den tsarentijd. Het waren vriendelijke, dichterlijk en muzi kaal aangelegde menschen. De Rus ten waren zijn vrienden: zij lazen cijn boeken en schreven hem vele brieven. Maar tijdens den wereld oorlog bracht men hen ertoe, re volutie te maken: zij werden terro risten en stichtten het roode leger. Een groot aantal, menschen werd gedood, anderen werden zelfs tot moordenaars. De Russische wereld werd meer en meer een wereld van schrik en geweld. Het bolsjewisme heerschte in Rusland. Met de bols jewisten, zoo zegt Hamsun, kan ik mij niet verwant voelen. Er lag een afgrond tusschen ons en ik kan slechts zeggen:het bolsjewisme heeft de Russen ten gronde gericht, het heeft hun ziel gedood. In de 24 jaren' 'bolsjewisme is ,de Russische volksaard en oorspronkelijkheid verloren gegaan in een leven van ijzer, cement en bloed. Thans zijn de Russen bolsjewieken geworden. Thans is er in Rusland slechts bloed en vuur, en geen barmhar tigheid, geen medegevoel, geen me delijden, geen genade, zooals vroe ger. Veranderde Russen. De bolsjewisten zijn veranderde Russen. Zij „liquideerden" de ge- heele oude beschaving, schoten al len zonder onderscheid neer. roei-, den alles uit. Menschen die op ver nietiging uitgaan, kunnen slechts moeilijk een grens vinden, zij wil den de wereldrevolutie verwekken en meenden daarvoor de middelen te hebben. Ten eerste bezaten zij de theorie om naar te werk te gaan, ten tweede hadden zij zich geducht voorzien van kanonnen en pant serwagens, en ten derde bezaten zij tmoed om te vechten. Zij deden ook aan politiek, en terwijl zij een pact van vriendschap met Duitschland %angingenv sloten zij tevens bij nacht en ontij een bondgenootschap met Engeland en bereidden zij zich op den oorlog tegen ditzelfde Duitschland voor. En#den oorlog kregen 2." dan ook, al was hij iets anders dan zij gedacht hadden. Het beteekende een diepen val voor de Russen, dat zij bolsje wieken werden en als bblsje- wieken zich met de Engelscben verbonden. Wanneer het den. bolsjewieken gelukt is in deze 24 jaar negen millioen men schen te „liquideeren", dan hebben zij waarschijnlijk de En gelscben in rechtstreekschen massamoord overtroffen. Chur- chill is thans verrukt over hen: Rusland was het laatste land dat in Europa, dat voor Enge land wildS- vechten. Toen de Engelschcn zich met de bolsjewieken verbonden, hadden zij reeds den derden partner, Ameri ka, op den achtergrond. Hot kwam erop aan, zich to voorzien van men schen en wapens, want zij stondbn voor een grooten oorlog: de bolsje wieken wilden hun revolutie red den en de Engel schen hun wereld- Hik. Duitschland moest vernietigd worden, al ging heel Europa daar aan ten gronde. Dat daardoor mil- lioenen soldaten werden opgeofferd, dat het geheele Europeesche cul tuurleven werd uitgedoofd dat de landen tot het barbarendom zouden vervallen, dat legde voor geen der partners eenig gewicht in de schaal. Een waardig lid dezer samenzwering wellicht de waardigste van de drie, is de Yankee Roosevelt Dictatuur over hansworsten. Z'n dictatuur over de gehoorzame hansworsten van 't congres wekt de herinnering op aan het oude Rome ten tijde van zijn zwaarsten ver val, toen de keizers den senaat tot een nul maakten en zich niet eens i beschaafde omgangsvormen hielden. Hitier hield een zijner groote redevoeringen te Neurenberg waar de- geheele wereld naar luis terde. President Roosevelt luister de er niet naar, en het kon hem ook niets schelen terstond de ver taling te krijgen. Neen, aan de journalisten liet. hij zeggen, d^at hij naar bed ging! En de drie staatslieden kwamen tezamen en beraadslaagden hoe zij het Hitlerdom konden uitroeien en Duitschland konden verpletteren. Maar zij konden niet terstond over winnen, want thans stond immers het grootste deel van Europa ach ter het gehate Dutischland. Wat deed Roosevelt nu voor de gemeen schappelijke zaak? Hij sloofde zich uit, eigende zich steunpunten toe op alle groote zeeën, begapende zijn koopvaardijschepen en ver kreeg van zijn gehoorzame congres de volledige opheffing dér z.g. „neu traliteitsw'et". Nu had hij vrij baan voor zijn expeditiecorps naar Euro pa. Hoe groot moet dat zijn om iets te kunnen uitrichten? Wij mogen wel rekenen op millioenen. President Roosevelt zendt dus een millioenenlegcr op een sprookjesachtig groote trans- portvloot over een zee van 6000 kilometer, en landt ergens in Europa, zonder dat de Duit- schers en hun bondgenooten iets daarvan vernemen. Zoo had Roosevelt het zich gedacht Maar al kan president Roosevelt Engelands lot vertragen, verhinde ren kan hij het niet. Hij kan geld naar China sturen en wapens naai- de Sovjetunie, maar het heugelij ke feit wegnemen, dat de tijd der bolsjewieken in Europa ten einde loopt, kan hij niet. Den oorlogstoe stand ter wereld kan hij verlengen, maar de nieuwe orde in Europa verhinderen, waarin alle landen met de asmogendheden samenwer ken, kan hij niet, Europa verlangt noch Jgden, noch hun goud, noch de Amerikanen, noch hun land, Europa houdt thans schoonmaak in eigen huis en denkt niet aan avontuurlijke veldslagen tusschen twee werelddeelen. Ook door dit artikel wordt weer eens aangetoond, welk een afgrond er ligt tusschen ons en het bolsje wisme en welke gevaren dreigen. Het is wel ver met Engeland en Amerika gekomen, om met Stalin en de zijnen een verbond te sluiten! Dammen DAKBO.VD VOOR IN- rERNATIONAAL SPEL OPGERICHT. Onder leiding van den oud-wereldkampi oen Herman Hoogland zijn dezer dagen vele '"""fenaren van het kleine damspel te bijeengekomen. Met 157 tegen 4 stem men werd overgegaan tot oprichting van den Ncderlandschen Dam- bond. voor Internatio naal spel, zich noemen de „N.E.D.A.M.I.S." Het bestuur werd als volgt samengesteld: Voorzitter de heer H. Hoogland te Utrecht, secretaris de heer A. Miedema, Witte Hee renstraat 35 te Haar lem erf pennningmees- ter de heer C. Th. Hui- zer te 's Gravenhage. De verzorging van het bondsorgaan „Damwe reld" werd toever trouwd aan de heeren H. Hoogland, hoofred., D. Douwes, probleem- red. en C. Th. Huizer, administrateur. Aan de buitenland- sche betrekkingen zal de grootst mogelijke aandacht worden be steed om een interna tionale basis te ver krijgen. De landelijke corres pondentiewedstrijd, die een groot succes is ge bleken, zal on grooter =chaal worden voortge zet. TECEN VERMOEIDE HUID De heilzame werking van Lux Toilet Zeep was een gevglg van de bijzonder ÜJne grondstoffen, die hierin verwerkt waren. -.Deze zijn helaas niet meer te krijgen, zoodat de fabricage is stopgezet. Maar niemand zal Lux Toilet Zeep kunnen verge ten, de zachte, blgnke, delicaat geurende zeep, die zoo ver- frisschend was voor een ver- li moeide huid. DEZE BEROEMDE ARTIKELEN BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V. LTZ 191-045 Raad voor de Scheepvaart EEN VERDACHTE DIE ROYAAL WAS. Dat hét kantongerecht fungeert als een Raad voor de Scheepvaart, zij liet dan ook voor de kleine bin nenvaart in het N.H. Kanaal, is iets, wat niet dikwijls geschiedt. Wanneer men dan verder be denkt, dat bij het ongeval, dat plaats had, een mast werd afge varen, dan werpt dit intusschen een duidelijk licht op de ernst van de zaak. Als verdachte stond terecht A. V., ambtenaar bij het Alkmaarsche Gasbedrijf, die het toezicht heeft over de bekende hefbrug en dié had nagelaten deze op te trekken, toen ze niet in bedrijf was. Er was een sleep gepasseerd en getuige W. Grupper, kapitein van de sleep boot, gaf een omstandig relaas van wat was gebeurd, een en ander doorspekt met een massa techni sche bezwaren, die de heeren aan hoorden, als was het de meest ge wone terminologie van de wereld. Hij had een sleep gehad van een 4 of 5 schepen, had juist voorbij de spoorbrug een motorboot moe ten oppikken en had met het oog op een zeilschip, dat juist voor hem lag, de opper moéten houden. Deze had aan bakboordzij gelegen. Als gevolg hiervan was een van de sleepen met de mast tegen de lan dingsbrug gevaren, die sterker bleek dan de mast. De wachtmeester van de rivier politie, G'. v. d. Meulen, de verba lisant, kon hieraan weinig toevoe gen, omdat hijzelf niet ter plaatse was geweest. Verdachte verweerde zich knap. Hij had verschillende documenten meegebracht,waaruit nergens bleek, dat de verplichting bestond de brug op te trekken, wanneer ze niet in gebruik was. Ook om trent het aanbrengen van signalen was niets voorgéschreven. De tech nische ambtenaar van de Rijks waterstaat had hem dit overigens bevestigd. Ook andere landings bruggen, als b.v. tusschen Aker sloot en het Zeglis wérden niet, steeds opgehaald. Ten slotte beriep bij zich er op, dat de gemeente had behooren te worden gedag vaard en niet hij. De Ambtenaar van het 'O.M. bleek deze laatste meening niet te deelen. Voor de andere argu menten haalde hij om in dè terminologie van dit geding te blijven, bakzeil. Want na eerst f 15.of 5 dagen te hebben ge- eischt, vroeg hij aanhouding der zaak om den betreffenden ambte naar van den Rijkswaterstaat te hooren. Aldus geschiedde. EEN SAMENLOOP VAN WATER EN MELK. Zijn royaal gebaar werd hem noodlottig. S. P. K. is melkslijter te Alkmaar en stond terecht, omdat melk bij hem was aangetroffen met een vetgehalte van 1.87 Verdachte verweerde zich door er c?p te wij zen, dat zijn busmonster goed was geweest, tusschen de 2.4 én de 2.6 pet. Er werd in de papieren ge snuffeld en inderdaad, dit bleek juist. Het te lage vetgehalte was aangetroffen bij de klant. Verdachte stond er bij met een gezicht als: „Zie je wel! Wie doet me wat? Weet ik, wat de klant met die melk heeft uitgekuurd?" De kantonrechter fronste de wenk brauwen en meende, dat het toch een zonderlinge samenloop van water en melk bleef. De Ambtenaar had verdachte echter door. De kwèstie was na tuurlijk geweest, dat in de maat een scheut taptemelk had gezeten en blijkbaar een flinke ook. Anders wordt het vetgehalte niet gedrukt van VA pet. op 1.87 pet. Verdachte ontkende. Zulke din gen deed hij niet.. Hoe zoo iets dan had kunnen ge beuren? Waarop verdachte vertelde, dat er bij vorst wél eens ijs in de pan nen van de klanten zat, dat 'de verdunning had kunnen teweeg brengen. De vlieger ging niet op. Want de Ambtenaar merkte ad rem op, dat het op 27 December nog niet vroor. 't Zou nachtvorst hebben kunnen zijn, meende verdachte: Maar hij werd niet geloofd. Wijl het de derde maal was, dat verdachte voor een soortgelijk ver grijp terecht1 stond, luidde de eisch 'Mimmm 182. Zoowaar, en ditmaal stond er op: Verboden te praten. En boven en er onder waren wonderlijke die ren geteekend en gekruiste pijlen aan weerskanten. Ze bleven er een lijdje naar kijken gissende wat dit wel zou beteekenen, doch geknetter achter hen, waarschuwde, dat het vuur hen dreigde in te halen. Rechts bescherming belang rijke taak van het N.V.V. Zooals niet velen zullen weten, schrijft ons de heer W. Kraak, districtsleider van het N.V.V. te Den Helder, is aan het N.V.V.- district Den Helder óok een Dienst voor Rechtsbescherming verbon- deb. Deze dienst heeft ten doel, eventueel e geschillen tusschen werkgevers en werknemers op te lossen, Tietzij door minnelijke schikking, hetzij door inschake ling van den Kantonrecheer. Ook allerlei andere rechtskwesties wor den dooriden dienst voor Rechts bescherming behandeld, zooal^ uti een overzicht uit een verslag van den leider van dezen dienst kan blijken. Daaruit kan tevens blijken in welk een behoefte deze dienst voorziet Het is een belangrijk on derdeel van het maatschappelijk werk van het N.V.V. Hier volgen enkele cijfers uit het verslag van den heer' B. Zonder van, leider wan den Districtsdienst voor Rechtsbescherming. In de periode van het afgeloo- f 100.— of 40 dagen, met de toezeg ging, dat bij een verdere herhaling principale gevangenisstraf zou wor den geëischt. De Officier vroeg daarom een hooge boete, wijl hij verdachte kende als goed gesitu eerd. Met een meewarig gezicht vroeg verdachte, of er niet wat af kon. HijTiad het moeilijk en bezat een groot gezin: 7 kinderen. De kantonrechter hield daar re kening mee en verminderde de straf tot f 75.— of 25 dagen. Toen beging verdachte Üjn fla ter. Hij greep in zijn zak. „Waar kan ik betalen, Edelachtbare?" Ieder keek verwonderd. Slechts goed gesitueerden loopén met meer dan drie briefjes van f 25.in hun zak. „Op de griffie, ten minste., als de Ambtenaar het goed vindt". Maar die zei nee. Hij wilde eerst eens overleggen of er voor hem' geen termei; bestonden in beroep tp gaan. Die noodlottige royaliteit ook. Tergend' borende pyn zon der ophouden, morgen naar den tand' rts, doch neem nu dadelijk AKKERTJES", die de pgn verdrijven. Ge leeft teweer op binnen 'n kwartier. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat TJ zich prettig gaat voelen. Neen, n AKKERTJE Oe Nederla ndsche Pij nzf i Her FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval'uit de praktijk van Inspecteur Sanders,- lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 8 „Stellig!" „Dank u. En nu had ik graag nog een inlichting van u, juffrouw Kei- ze?. Hoe komt het, dat de overgor dijnen midden op den dag gesloten zijn? Moet dat iemand, hebben ge daan..." „Dat heb ik zelf gedaan vóór ik wegging. Meneer wenscht, dat alle gordijnen gesloten zijn, als er nie mand thuis is". „Waarom wenscht meneer dat? Komt hij misschien wel eens onver- - -wacht thuis en wil »hij dan liever niet gezien worden?" Juffrouw Keizer scheen deze vraag' eenigszins onbescheiden te vinden. Misschien voelde ze iets van het wantrouwen,1 dat er-in lag opge sloten en onmiddellijk meende ze het —daarom voor haar afwezigen heer en meester te moeten opnemen. In haar toon lag iets van de koele gereser veerdheid van de weinig mededeel zame huisbediende, toen ze ant woordde: '„Meneer van Opweeghen gaat alleen om met menschen, die zich overal kunnen laten zien. Ik be grijp niet goed, wat uw vraag met die gruwelijke misdaad" hier te maken heeft, maar als u dat persé verlangt, wil ik u wel meedeelen, dat meneer het niet prettig vindt om, wanneer hij 's avonds onverwachts thuiskomt, zelf de gordijnen te moeten dicht schuiven." En zich in haar vinnig heid plotseling tegen het sterke ge slacht in het algemeen richtend, liet ze er minachtend op volgen: „Man nen zijn nu eenmaal onhandige wezens i" „Dank u," zei Sanders, die daar mee te kennen gaf het onderhoud als geëindigd te beschouwen, maar juffrouw Keizer vatte het op als e^n ironische reactie op haar opmerking en onmiddellijk gevoelde ze spijt, dat ze zich zoo had laten gaan. „Nou ja, zóó bedoelde ik ket niet. U weet zelf wel, dat een man zich liefst zoo weinig mogelijk met het huishouden bemoeit en .over het al gemeen nogal op zijn gemak gesteld is. Meneer van Opweeghen..." „Ja, ja, 't is goed, juffrouw Kei zer." onderbrak Sanders eenigs zins ongeduldig den woordenstroom van de huishoudster. „U behoeft u niet te verontschuldigen, want au fond hebt u volkomen gelijk. Man-,, nen z rj n onhandige wezens dat blijkt alweer uit dat telefoonboek aangenomen althans, dat het een man geweest is en geen $rouw..." De huishoudster scheen deze laat ste opmerking nogal raadselachtig te vinden. Wellicht was het belang wekkende van het feit, dat Iemand tg'dens haar afwezigheid van het te lefoonboek gebruik had gemaakt,' nog niet geheel tot haar doorgedron gen. Blijkbaar imponeerde het haar meer, dat de inspecteur haar gelijk had gegeven en volkomen tevreden over het verloop van het onderhoud liet ze zich dan ook door Bartelink de deur uitloodsen. Saders begaf zich daarop weer naar den divan, boog zich nogmaals over den dooden man heen en wenk te Wils naderbij te komen. „Kijk Jij eens, Miel. Zie je niets bijzonders daar bij het oor?" De reporter keek ingespannen naar de aangeduide plaats, terwijl ook de jonge rechercheur naderbij trad. ,,'t Lijkt wel, of hij zich niet goed gewasschen heeft," zei Wjls, die zoo gauw geen verklaring kon vinden voor de veeg, die hij nabij het oor op een gedeelte van de slaap en wang, welke niet door den kogel ge troffen waren, ontdekte. Maar Bar telink, die'meer ervaring had op'dit gebied, schudde bedenkelijk het hoofd. „Dat is mastiek... Waar schijnlijk heeft hij een valsche baard aan gehad, toen hij hier binnen kwam!" „Precies mijn meening," zei San ders en terwijl de jonge rechercheur zich nog innerlijk verheugde over zijn beurt, begaf zijn chef zich naar het telefoontoestel, waarvan hij met een resoluut gebaar de draad door knipte. „Hier zal voorloopig niet meer ge telefoneerd worden," lichtte hij zijn vreemde handelwijze toe. „Wij zullen mr. van Opweeghen straks vanuit het hoofdbureau moeten opbellen. Bartelink, vraag jjj aÉfn juffrouw Kei zer eens een behoorlijk stuk papier waar we het toestel kunnen inpak ken. Wij zullen het meenemen naar het laboratorium." „Wat denk je ermee te bereiken?" vroeg Wils geïnteresseerd. Sanders wees naar de draaischijf. „Als iemand, die- misschien mastiek aan de handen had, getelefoneerd heeft, is de mogelijkheid niet uitge sloten. dat op de schijf vingerafdruk ken zijn achtergebleven. In iedér ge val loont het de moeite daarnaar een grondig onderzoek in te stellen." Toen Bartelink met het papier te rug kwam, wikkelde hij het telefoon toestel daar zorgvuldig in en juist was hg hiermee gereed gekomen, toen er een auto voor het huis stopte. „Dat zal de dokter zijn," meende de rechercheur en dit vermoeden, bleek juist, want een oogenblik later trad de politie-deskundige het ver trek binnen. Speurder en criminalist. Dr. Jan Willem Jurrlans wasteen man van omstreeks veertig -jaar, die in zyn tienjarige loopbaan als po litie-deskundige te Amsterdam, reeds heel wat lauweren had ge oogst en zich op criminalistisch ge bied een reputatie had verworven, welke zelfs tot ver over de grenzen van ons land bekendheid genoot. Hij was een der vlijtigste medewerkers van een internationaal vaktydschrift. dat door politie-deskundigen in de geheele wereld werd gelezen en dat was waarlijk geen wonder, want vóór zijn benoeming te Amsterdam had hij langen tijd gewerkt met be roemde - buitenlandsche criminalis ten, o.w. prof. Grünstein te Berin en dr. Maingeot in Marseille. (Wordt .vervolgd.) pen jaar werden 147 adviezefi' ver-- strekt, waarvan 121 mondeling en 26 schriftelijk. De gevallen waar voor deze adviezen wei-den- ver strekt, waren van den meest uiteen loopenden aard. Zaken, betreffende de wet op de arbeidsovereenkomst en aanneming van werk 53, Voogdij en echtschei ding 6; Ziektewet 21; Inkomsten en Loonbelasting 8; Successiewet 1; Huur (huurbeschcrmingsbesluit) 7; Ontslagverordening 2; Huwelijk 1; Kinderbijslagwet 2; Ongevallenwet 2; Invaliditeitswet. 6; Armenwet 6; Ziekenfondsbesluit 2; Strafzaken 2; Diversen (waaronder personen- en familierecht) 28.. Aan directe financieele resultaten werd verkregen een bedrag van f 768.53, d.w.z. aan schadeloosstel ling, loonvorderingen, uitkeeringen zietkewel, ongevallenwet, kinder bijslag, vermindering Alimentatie en verschuldigd kostgeld. Een viertal procedures betreffen de schadeloosstelling, werdén door den Kantonrechter beslist en ge wonnen. Bij net einde van het verslag jaar zijn nog verschillende zaken ten bedrage van f 346.T2 loopende. Voor een enkel geval moest de hulp van het Bureau voor Rechts bescherming te Amsterdam inge roepen worden, terwijl hier enkele gevallen door Amsterdam en Haai* Iem aan ons ter behandeling wer den overgedragen, waaruit blijkt dat de onderlinge samenwerking niets té wenséhen overlaat. In het begin werden ook onge organiseerden door ons geholpen, doch hiervan is men later terug gekomen. Uiteraard is dit overzicht zeer onvolledig, maar geeft toch eenigs zins een idéé van de omvangrijk heid van het werk hier door den leider van den dienst voor Rcchts- beschreming verricht. Rest ons nog te vermelden, (jat ook de samenwerking tusschen'do Distietsleiding en den dienst voor Rechtsbescherming niets te wen schen overlaat en de hoop uit te spreken, dat onze taak steeds meer tal bijdragen tot het welzijn -der rbeiders. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 18 MAART 1942. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymna stiek. 7.55 Gramofoonmuzlek, 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Timm. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B N O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De stand der warmbloedfokkerij in de drie noor delijke provinciën, vraaggesprek. 13.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 14,00 Sylvestre Trio <en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang niet pianobegeleiding en .gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus: „Verschuivin gen ln de Oud-Christelijke Kerk" III. 16.20 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberich ten. 17.30 Nationale Jeiigdstorm-Kwartler. il".45 Gramofoonmuziek. 18.00 Spoorweg^bel- ders aan het woord. 'iS.lö Planokwartet „Die Haghe". 18.50 BN.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Blnnenlandsch economisch praatje. 19.10 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.30 Melodie en poëzie. (Vanaf .20.15, Alleen voor de Radiocentrales die over een lijnver binding met de studio beschikken i20.15 Gevarieerd Avondprogramma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22,00 Melodisten en solisie (opn.). 22.45. Qramofoonmuzlclc. 23.10—24,00 Omroeporkest en solls.te iopn.). Hilversum II. 301.5 m. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Kwartetconcert, ca. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancè., 12.45 BN.O: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Amu sementsorkest, solist en pianospel. 14.00 Gra mofoonmuzlek. 14.15 Dit Neerlands Gouwen. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.15 "Omroeporkest, Omroep-Ojierettefeoor fen solisten (opn.i, 16.0,0 Trio Pro Muslca en zang met pianobegeleiding (opn.). 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O: Nieuws-, economische en beursberichten. 17 30 Órhroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 1,8.30 In en om de N.S.B. 18.45 Gramofoon muziek. 19.00 Solistenconcert. 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dsg. 20.00 Groninger Orkest Vereeniging en solist. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radiocentrales die oV^r een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.00 Als Je verre reizen doet. dan kan Je veel verhalen. 21.15 Groninger Orkest Vereeniging en solist. 21.45 B.N.O. Nieuwsberichten. 22,00 Gramofoonmuzlek. 22.10—22.15 Avondwijdtng. Hoofdredacteur: A R. Jonker Schaden. - Buitenland. Alg Reportage en Streeknieuws: Fred. Groot. Si-hagen. - Bin nenland en Stadsnieuws Den Helder: A. C. van Kampen Den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2