De verjaardag van den Führer Marktberichten Mffflstratiekifltoor A* Mosk T. Bloothooft 8 g 1 Bloothooft de Bood 8 8 Laatste opvoering Rijkscommissaris en leider der N.S.B. wonen herdenking te Utrecht bij De aanwezigheid van Rijksmi- nister Rijkscommissaris Sevs In- quaft en den leider der N.S.B. ir. Mqssert, hebben grooten luister bij gezet bij de feestelijkev herdenking van den verjaardag van Adolf Hit- Ier, waartoe gisterenavond een bij eenkomst was belegd in de groote zaal van Tivoli door den kring Utrecht van de N.S.D.A.P.. In zijn welkomstwoord begroette vervan gend Kreisinspektor Prof. Nie- schulz speciaal den Rijkscommis saris en ir. Mussert, er vervolgens aan herinnerend, hoo thans overal op de,wereld', waar l^uitsche men- schen wonen, de verjaardag van den Führer wordt herdacht. Vervolgens declameerde een jeug dige scholier van de Duitsche school toepasselijke spreuken op den Führer, waarna de aangetre den schooljeugd eenige strijdliede ren ten gehöore bracht. Namens de N.S.D.A.P. betrad hierop de Haupts- leiter des Proopaganda-amtés, Ger- nand, het spreekgestoelte. In een gloedvolle rede stelde deze de' ver diensten van den Führer in het licht. Nadat de Duitsche volksliederen waren gespeeld, namen de Rijks commissaris en ir. Mussert met een „Sieg Heil, Kameraden" afscheid. Bijeenkomst te Alkmaar „Door menschelijke bedrei ging niet klein te krijgen". Voor Noord-Holland boven het IJ werd o.a. een bijeenkomst te Alk maar gehouden. De zaal van Van Gijzen was zeer goed'bezctf. Nadat een kleine militaire kapel enkele nummers ten beste had ge geven, werd de vergadering ge opend met een kort woord van den heer Meijer, Stützpunktleiter te Alkmaar. Het podium was feestelijk ver sierd met tal van hakenkruisvlag- gen en een ware bloemenschat, te midden waarvan een borstbeeld .van den FüArer was opgesteld. Het woord wa9 vervolgens aan den Referent bij de Dienststelle der Beauftragte, Parteigenosse Lüttgen. Deze begint met de verbazingwek kende loopbaan in het licht te stel len yan den man, die, afkomstig uit de Ostmark, door het lot tot Führer werd uitverkoren, een loop baan, dief overigens nog lang niet' is afgesloten. *Spr. meent, dat men den Führer niet beter kan eeren, dan hem voor zichzelf' tot levend voorbeeld te stellen erf dit tot uitdrukking te brengen door daden. De eigen wil van dezen man was 7.00 sterk, wijl het hem telkens ge lukte het noodlot met eigen hand te bedwingen. Van den beginne af aan toonde Adolf "Hitier zich revo- lutionnair. Daarnaast kwam hij tot de overtuiging, dat de oorzaak van veel kwaad was gelegen in het jo dendom. Te Münchcn voegde zich een nieuw vraagstuk bij de reeds be staande: hij moest zich bezighouden met de buitenlandsche politiek. Zijn jongelingentijd liep ten ein de, toen hij zich in den vorigen oor log vrijwillig meldde voor den mili tairen dienst. Aah het eind van den oorlog stond daar de getreiter Hit- Ier, bezitter van het ijzeren kruis, en door een gasvergiftiging bijna vergiftigd. Wie, zooals hij, geduren de vier jaren den dood in de oogen heeft gezien, is door menschelijke bedreiging niet meer klein te krij gen. Onder deze omstandigheden be sloot Ilitler in de politiek te gaan en dan breekt de moeilijke periode van 1918 tot 1933'aan. Het geloof aan de weeropstanding van Duitsch land is 't, wat Adolf Hitier tot den waren Führer heelt .gemaakt. Spr. schetst dan de tallooze moei lijkheden, die in den strijd moesten worden overwonnen. In een 10-jarigcn strijd bewees de nieuwe beweging sterker te zijn dan de reactie. Spr. wijst dan op de reusachtige scheppingen gedurende de periode na 1933 en op de steeds herhaalde pogingen om met het buitenland töt overeenstemming te komen. De Führer bleek niet slechts de grootste staatsman, doch ook de grootste veldheer van Duitschland te zijn. Tot Juni 1941 voerde Duitschland een vrijheids kamp voor zich alleen, nadien ech ter streed het land voor een nieuw Europa,,dat onder 'Adolf Hitier een opbloei zal leeren kennen, zooals dit oude werelddeel nog niet heeft gekend. Mét den Führer gaan be- teekent de uiteindelijke overwin ning behalen. Een Nederlandsche stem. Vervolgens sprak de heer Ouwer- kerk, districtsleider van de N.S.B., De Nederlandsche nat.-socialisten hebben reeds hun sympathie voor dezen Führer, omdat ze begrepen, dat hier meer op het spel stond dan alleen Duitschland. In deze ge dachten stonden spr. en zijn kame- j^.den alleen. Ze vvebden geterrori seerd,, doch ze zijn staande geble ven. En, wie thans nog niet inziet, dat de strijd van den Führer gaat om een nieuw Europa, dat bevrijd zal zijn van jodendom en Engelsch imperialisme, van kapitalisme en communisme, is ziende blind en hoorende doof. De nat.-socialisten in Nederland eeren den Führer als de bevrijder van het Duitsche vo^c, De Nederlandsche nat.-socialisten eeren den Führer, wijl deze begrip toonde voorgons volk en dit behan- ■declt niet als een minder- doch als een gelijkwaardig volk. God zegene den Führer! besloot de heer Ouwerkerk. De heer Mr. Meijer dankt de bei dé sprekers en sluit de bijeenkomst onder het uitspreken van een ge lofte aan den Führer. Nadat driemaal een luid „Sieg- Heil" is aangeheven, wordt door alle aanwezigen het Deutschland- lied aangeheven, gevolgd door het Horst Wessellied. Alkmaar DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer bewoog zich om het zelfde peil als een week galeden. Er waren 81 koeien en 422 nuch tere kalveren. Van de 81 koeien werden er 62 door de Centrale overgenomen,, terwijl er 19 gingen voor de wei- derij. Wat de Jiuchtere kalveren betreft, het aaAal daaFvan blijft heneden de topaanvoeren van een jaar terug. Men dient daarbij ech ter te 'bedenken, dat intusschen voor de aanlevering van nuchtere m kalveren "de bedrijfsorganisatie "voor vee en vleesch is ingescha keld. Deze heeft het land in ver schillende rayons ingedeeld, die ieder een plaats van aanlevering aangewezen hebben gekregen. In het voorjaar van 1941 was de plaats van aanlevering geheel vrij, iedere boer kon zijn kalveren aan voeren aan de markt zij'ncr keus. Een en ander beteekent echter, dat plaatselijtffe vergelijking der aan- voercijfers'van 1941 en 1942 niet mogelijk is. We kunnen ten slottp nog ver- melden, dat Zaterdag j.I. 51 scha pen werden aangevoerd, die be- stpmd waren voor den handel. De prijs varieerde van f 40 tot f 48. Uit bef dagboek van Hermandad Goed werk der Recherche Zaterdagmorgen werd er bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel. Zaterdag avond zag de eigenaresse van het „karretje" een manspersoon met haar rijwiel loopen. Ze waarschuw de hierop onmiddellijk de recherche die een" onderzoek instelde. Hierbij is gebleken dat twee zusters Vrij dagavond het rijwiel hadden ont vreemd en dienzelfden avond ver kocht voor f 100. Het rijwiel was nu reeds in de 5e hand overgegaan. Beide zusters zijn aangehouden. Gestolen boter achterhaald. Op verzoek van de politie uit Den Helder is alhier bij een twee tal caféhouders een partij *4 kilo grammen roomboter inbeslaggeno- men, die van diefstal afkomstig was. Tegen de dieven en tegen de koopers is proces-verbaal opge maakt. PRETTIGE AVOND Zaterdagavond vond de uitvoe ring plaats van het Schoolverbond ter gelegenheid van het uitreiken der getuigschriften voor getrouw schoolbezoek. Voor deze gelegenheid werd op gevoerd een kinderoperette in 4 be drijven „De Wonderbloem". De zaal was eivol, de liefhebberij voor deze uitvoering was zoo groot dat Maandagavond een 2e opvoe ring moest plaats vinden. Bij de opening sprak de voorzitter (hoofd der school) zijn vreugde hierover uit. Aanwezig waren de Burge meester en echtgenoote. Inspecteur van het Onderwijs en de Consu lent voor Lichamelijke Opvoeding. Wat de vertolking van het aller aardigste sprookje betreft, om niet één te kort te willen doen kunnen wij volstaan met te constateercn, dat allen hun uiterste best hebben gedaan, zoodat het een mooie uit voering werd; ook de tooneelen wa ren goed verzorgd, de zang werd begeleid door de pianiste mevr. A. Lammerschaag-de Waal, die na af loop een prachtige azalia in ont vangst had te nemen voor haar me dewerking. De muzikale opluistering was in handen van Piet Hartland. Nadat het hoofd der school een dankwoord had gesproken tot'ver schillende medewerkers, ging hij over tot het uitreiken van een 11-tal getuigschriften voor getrouw school bezoek en een mooi passend boek voor ieder. Alels samengevat was het een mooie avond. H EER HÖGOW AARD NIEUWBOUW. Aan den heer J. Moejes, motor handel, alhier, werd vergunning verleend tot den bouw van een ga rage. Deze zal verrijzen naasj het bestaande woonhuis. JUBILEUMWEDSTRIJD. De voetbalver. SVW heeft door Zondag jl. met 2—3 van Conzelo uit het Waarland te winnen, be slag gelegd op het afdeelingskam- pioenschap. Zondag a.s. wordt de laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen Be speeld tegen VZV uit het Veld op het gem. sportterrein alhier. Voor den aanvang van dezen wedstrijd zal de aanvoerder van 't Ilugowaardsche eerste elftal Cor Brink gehuldigd worden in verband WIJZIGING MAXIMUMPRIJZEN VOOR ANSJOVIS EN ANSJOVIS. PRODUCTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 21 April 1942 het Prijzen- besluit 1941 Ansjovis en Ansjovisproducten gewijzigd is in dien zin, dat 1. fie maximumverkoopprijzen voor den visscher, houder en zou ter, alsmede de' maximummarge voor den kleinhandelaap van ver- sche en gezouten ansjovis zijn als volgt: Max. verkoop prijs per kg. voor den vis scher bij hem afgehaald of op den afslag f 0,55 klevers niet-klevers jaarg. 1933, 1933 en 1936 idem 1938 en 1939 idem 1940 idem 1941 idem 1942 Max. verkoop- pz'ijs voor den houder/zouter per anker, af houder/zouter f25.— f27.50 f 33,50 f31.— f4050 f39.— Max. marge per anker voor den handelaar bij afname van houder/zouter franco kooper 13.75 f4.13 15.03 14.65 15.85 15.85 2. De maximumTèrkoopprijzen voor den verwerker en détaillist van ansjovispastéi in tuben zijn als volgt: Ansjovispastei in tuben Max. ver koopprijs voor den verwerker franco de taillist Ansjovispastei 1/1 tuben (ca. 65 gr). idem idem idem f 0.29 f0.18 Max. ver koopprijs voor den detaillist netto a con tant af de taillist 10.36 10/23 1/2 tuben (ca. 32 gr), vermengd met anw dere visch.' z.g. an- sjovis-vischpastei 1/1 tuben (ca. 65 gr.) f 0.26 f0.33 idem 1/2 tuben (ca. 32 gr.) f 0.16 1050 3. De maximumverkoopprijzen voor den verpakker en detaillist van ansjovis, verpakt in kleine hoeveelheden, zijn ongewijzigd gable- venv Andere verpakkingen van ansjovis, dan waarvoor een maximum verkoopprijs is vastgesteld, zijn slechts toegestaan met toestem- i ming van de Nederlandsche Visscherijcentrale. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN MARGARINE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de taillisten gedurende het tijdvak van 20 tot en met 24 April. a.s. de bon nen 19 der Boterkaart, de bonnen „één rantsoen Boter" en eventueele restantbonnen 16 en 17 der Boter kaart wat deze laatste betreft tot een maximum van 9 rantsoenen bij de Plaatselijke Distributie diensten dienen in "te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor boter. met het feit dat hij dan zijn 400ste wedstrijd voor onze plaatselijke vereen, hoopt te spelen. LANGEDIJK. DS. KAPTEIJN OVER PROF. DR. ALBERT SCHWEITZER. Zuidscharwoude. Vanwege de Ned. - Herv. gemeente alhier werd Maandag in een der lokalen van den heer Kramer een gemeente avond georganiseerd. Voor die gele genheid had Ds. Kapteyn uit Scha gen zich beschikbaar gesteld om iets te vertellen uit het leven van Prof. Dr. Albert Schweitzer. Op on derhoudende wijze schetste ds. Kap teyn den in vrij grooten getale op gekomen toehoorders, aan de hand van lichtbeelden, het leven en wer ken van -dezen grooten mensch en geleerde, dip zijn idealen in dienst stelde van de menschheid. GEZELLIG SAMENZIJN VIERT FEEST. Zuidscharwoude. De bekende kolfclub Gezellig Samenzijn" alhier wilde uiting geven aan zijn vreug de over de waarlijk schitterende successeri, die corpsen en personee- le leden behaalde in de wedstrijden van dezen winter. De bekende hu moristen Duo WiJo in hun caba- -ret-revue traden op dezen feest avond, die in de koLfbaan van Ge zellig Samenzijn werd gehouden, onder flinke belangstelling op. Het was een gezellige avond. DE VOGELKOOPMAN WEER EEN SUCCES. Noordscharwoude. Ook de der de opvoering van de operette ,.De Vogelkoopman" was Zondag weer een succes voor „Caecilia" en haar dirigent, den heer Zaal. Het zeer talrijkp publiek de zaal was weer gèheel uitverkocht heeft een' mooien middag gehad. ZWAAG, 20 April. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Spinazie f 20—34, uien f 7.40, witte kool f 5.60, witlof f 15.20-24, radijs f 4.20-5.20, sla per Kg. 20—21 ct., raapstelen f 35, koolrabi f 9:20, Wïnterjan f 2345. ALKMAAR, 20 April. Kropsla f 4.8011.50 per 100 stuks peterselie f 7.40—10.60 per 100 bos, rabarber f 37 per 100 bos, raapste len f 35 per 100 bos, radijs f 6 per 100 bos*, roode kool f 9.80 per 100 Kg., selderie f 10.60 per 100 bos. spinazie f 34 per 100 Kg., witlof I f 10.50—13, idem II f8.4O-10.4G p. 100 pond. BR. OP LANGENDIJK, 21 Aoril. Aanvoer: 800 Kg. peen f 6.20. 30.000 Kg .roode kool f 9.80, 8000 Kg. gele kool f 9.10, 110.000 Kg. D. witte kool f 7—, 300 bqs radijs f 5.20, 400 Kg. witlof f 22^-. PURMEREND, 21 April. Veemarkt. Koeien, totaal 570 stuks: 125 vette koeien v. d. leve ring, geldekoeien f 340405, melk koeien f 450—615, 6 stieren v. d. levering, 70 pinken f 140210, 1140 nucht. kalveren v. d. slacht voor de levering, voor de fok f 3543, 15 vette varkens v. d. slacht voor de levering, 18 magere varkens f 28-55, 138 biggen f 18—32, 175 boken en geiten f 2580, 460 scha pen f 4065. Voorts zullen zij de bonnen 19 der Vetkaart, tezamen met de bonnen „één rantsoen Margarine of Vet" en eventueele restanten van de bon nen 16 en 17 der Vetkaart deze laatste eveneens tot een maximum van 9 rantsoenen dienen in te le veren ter verkrijging van toewij zingen voor margarine, recht ge vende op het koopen van boter of margarine. In verband met het bovenstaan de moeten de bonnen der Boter kaart met de bonnen „één rantsoen Boter" en de bonnen der vetkaart met de bonnen „één rantsoen Mar garine of Vet" op afzonderlijke op- plakvellen geplakt worden en met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201 worden ingeleverd. Gedurende bovengenoemd tijd vak zullen de Plaatselijke Distribu tiediensten aan grossiers verzamel- toewijzingen voor boter uitreiken bij aanbieding van toewijzingen voor boter. Bij aanbieding van toe wijzingen voor margarine of van toewijzingen voor vet zullen zij, on geacht of de linkerbovenhoek der toewijzingen al dan niet is verwij derd, verzameltoewijzingen voor margarine ontvangen, elk recht geven op het koopen van boter of margarine. Derhalve moeten de toewijzingen voor boter in een afzonderlijk zakje MID258 en met afzonderlijk ontvangstbewijs MD 257 worden in geleverd. De toewijzingen voor margarine en die voor vet kunnen in één zakje met één ontvangstbe wijs worden ingeleverd. DISTRIBUTIE VAN TABAK. De Directeur van het Rijksbu reau voor Tabak en Tabaksproduc ten, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt békend, dat lechtstreeksche levering van ta baksproducten door fabrikanten aan detaillisten is gebonden aan minimumgrenzen, welke zijn ge steld bij: s 50 rantsoenen sigaren (250 stuks). 50 rantsoenen sigarillos (500 st.). 100 rantsoenen-sigaretten (2000 st) 100 rantsoenen tabak (5 pond). Kleinere bestellingen zullen dus via de grossiers in iabuksprcduc- ten moeten worden geleid. TARWEZEMELEN TER BESTRIJ DING VAN EMELTEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat dit jaar wederom tar- we-zemelen ten behoeve van de be strijding van emelten beschikbaar zullen wopden gesteld. Zij," die voor dit doel de beschik king over deze zemelen wenschen te hebben, dienen zich tot den plaatselijken bureauhouder voor hun district te wenden ter verkrij ging van bonnen voor bijzondere toewijzing. Tegen deze- toewijzings- bonnen kunnen zij bij mengvoeder- fabrikanten de hun toegewezen hoe veelheid tarwe-zemelen verkrijgen. De mengvoederfabrikanten, die zich wenschen te voorzien van taf we-zemelen kunnen hiertoe bij de Provinciale Voedselcommissarissen oranje bestelbonnen aanvragen. In tegenstelling met het vorige jaar dienen deze oranje bestelbonnen door de mengvoederfabrikanten niet te worden toegezonden aan de meelfabrieken, doch aan de Neder landsche Meelcentrale, Wassenaar- scheweg 80, Den Haag, welke cen trale fabrieken zal aanwijzen, die de zemelen moeten leveren. De mengvoederfabrikanten die gewoon zijn de zemelen niet recht streeks van de meelfabrieken te be trekken, doch door bemiddeling van een tusschenpersoon, dienen de oranje bestelbonnen bij zulk een tusschenpersoon in te leveren. De tusschenpersonen dienen bij de in stantie. bij welke zij in administra tie, zijn, oranje bestelbonnen aan te vragen, en deze bestelbonnen in te zenden aan de Nederlandsche Meel centrale. Na ontvangst van de ze melen kunnen zij op normale wijze aan bua (nemers aXleïersB. Heden overleed in het Ziekenhuis te Velp, tot onze diepe droefheid onze geliefde Broeder en Zwager, F. G. U. W. Graaf Bentinck v. Wcldam Commandeur der Ridderlijke Duitsche Orde Balije wan Utrecht. Middachten, 18 April 1942: Graaf BENTINCK en WALDECK LIMPURG. Gravin BENTINCK en WALDECK LIMPURG. geb. Jonkvrouwe Vegelin van Claerbergen. Sonnewalde, Niederlausitz: Grafin zu SOLMS SONNENWALDE— Gravin Bentinck. Graf zu SOLMS SONNENWALDE. De teraardebestelling vindt plaats op Donderdag 23 April, -'s namiddags 2 uur bij de v Kapel op het Landgoed Weldam. Eenige en algemeene kennisgeving.' Hedèn overleed in 't Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, in den ouderdom van 32 jaar, onze lieve Dochter. Zus ter, Behuwdzuster en Tante, Mej. Alida Ernst geboren Kossen. Haar diepbedroefde Ouders, Broer, Behuwdzuster en Kinderen, A. KÓSSEN. J. KOSSEN—Braaf. A. KOSSEiN. D. KOSSEN-Grootes en Kinderen. Kolhorn, 20 April 1942. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag, 23 April nam. 2 uur op de Alge meene Begraafplaats te Kolhorn. Heden overleed onze geliefde Man, Broer en Oom, JAC0B M0SK in den ouderdom van rüim 75 jaar. Uit aller naam, Wed. Jb. MOSK— Brak. Oudkarspel, 20 April 1942. Begrafenis Donderdag 23 April a.s., 3 uur. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje. Catharina G. BAKEN. M. BAKEN—Vries. St. Maartensvlotbrug, 19 April 1942. DORPSTRAAT A 1W, OUDKARSPEL. BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN ASSURANTIëN, enz. C3iOuO^;üCX)C!ÜOiOJiC) w Den 29en April hopen w onze geliefde Ouders, hun 25-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hun dan^hare Kinderen, JAN. 9 TEUN en Verloofde. EVAL1EN. St. Maartensbrug, April 1942. cx)c*oaoctoctOöocto Met blijdschap geven H. HOLL en F. HOLL—v. d. Rijdt kennis van de geboorte van hun Dochtertje, Francina Hendrikje Alkmaar, 19 April 1942. Centraal Ziekenhuis. Evacuatie-adres: Stationsweg 95 C, Schagen. Ondertrouwd:' ANNIE KRAPMAN TONNY BOKMA. Huwelijksvoltrekking 21 Mei Schagen, - 21 April 1942. Heerenveen, Toekomstig adres: Soerensche- weg 75B, Apeldoorn. Concordia Wieringen Revue ZATERDAG en ZONDAG onherroepelijk Kaartverkoop en plaatsbe spreking Donderdag en Vrijdag van 2—6 uur aan de zaal. Aanvang 6.45 uur precies. Entrée fl, alles inbegrepen. Reductiebonnen worden niet pitgegeven. Mi Ook het jonge volkje kentzulke boeienDaar rekenen wij ookde r&D boeken bij. met hun r.,ke LÏoud aan nieuwe behang- seu voorkamers van jong en oudl rtxmi fléldew «rhoopshcperliingeTV.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 3