VVez en en doel van het Arbeidsfront BEKENDMAKING 6t klit rmtrs van HOITIKA De zaak van Gebr. van Dijk Mysteries rondom „Vredelust" RADIOPROGRAMMA Vervolg. De uitwerking van het liberalis tische denken vinden we ook terug in de groote achteruit gang van onzen boerenstand; in de ontworteling van breede la gen van ons volk; in het ver dwijnen van het begrip „Bloed en Bodem" en in de verstécd- sching van onze' menschen. In groote trekken werd bewezen, dat de van het Liberalisme gevraag de en verkregen vrijheid, een ge schenk des duivels was. Dé weer slag hiervan kon op den duur niet uitblijven en de gepredikte vrijheid op aile gebieden in het mensche lijke leven Voerde tot een overhccr- «ching van een kleine groep over ons geheele volk, over een leger van economische zwakken en af- hankelijken, die' hun geheele be staan moesten dekken uit de weke- lijksche ioonopbróngst. De dagelijk- sche bedreiging niet werkloosheid •bracht, afgezien van nog vele ande re narigheden, een algemeene on zekerheid in het leven, die de men schen geestelijk versplinterde en de volkswelvaart in hooge mate in ge vaar bracht. Hierbij kwam nog, dat de mogelijkheid langs de maat schappelijke ladder omhoog te klim men tot een minimum was beperkt en zienderoogen r.og steeds vermin derde. I-Ict was een treurig ver schijnsel, dat do leidende personen in ons land niet den strijd van de arbeiders tot de hunne maakten en niet naar een sociale rechtvaarig- heid voor de welvaart van ons ge heele volk streefden. Het Marxisme. Het antwoord op den klassen strijd van bovèn, was de klassen strijd van onderen cn hiermede zijn wij dan ook gekomen op het terrein van het Marxisme. Het Marxisme was wel typisch een verschijnings vorm van den strijd van den Euro- peeschën arbeider. Zijn invloed strekte zich hoofdzakelijk uit over Duitsehland en van hieruit over Nederland'cn Zwitserland, terwijl de Roinaansche. volkeren tot het laatste toe minder onder invloed Een waarschuwend woord tot alle vrou wenTe flang is uw huid verstoken gebleven van het vitamine F, het vitamine, dat de jeugd van uw huid moet opbouwen •n onderhouden. Allerwegen ziet men de symptomen van avitaminose: droge huid, 6aaie teint Neem bijtijds uw maatregelen. Thans is mogelijk, wat nooit mogelijk was. Ge kunt uw huid de verjongende vitaminen F dagelijks toevoeren. Dobbelman's Castella Crèmes bevatten rijke hoeveelheden vitamine F! QBELM^N PRODUCT! van het Marxisme hebben gestaan. Ook de Lngelsche arbeider, wiens wclstandsbcgrip meer afhankelijk was van de wereldoverheersching van zijn ^md, was niet zoozeer de volgeling van Marx, als de arbei ders in Nederland. Het Russische bolsjewisme is volgens Ijfnin een volgende ontwikkelingsfase van het Marxisme De leer van Karl Marx bestond eigenlijk uit twee gedeelten, een economisch beschouwend deel en een - wereldbeschouwend deel. De eerste was tamelijk onscl^tdelijk doch de tweede vorm juist het grootste gevaar, vooral Sinds dit tot een dogma werd verheven. Ivarl Marx zegt zelf, hiervan: „Niet het bewustzijn van den mensch be paalt zijn bestaan, doch zijn ge meenschappelijk bestaan bepaalt zijn bewusizijn." Hiermede schiep hij de basis voor de materialistische levensopvatting. Volgens zijn begrip is de mensch een zuiver materieel proces en zijn geestelijke gesteldheid en leven slechts een afspiegeling van zijn materieelen welstand. Parallellen. Wij zien hieruit dus een groote overeenkomst, wat betreft de ma terie tusschen Kapitalisme en Marxisme. Beiden waardeeren, zij het dan ook schijnbaar van een an der gedeelte van de menschheid, alleen de materialistische factor als eenige waarde in het leven, met verwaarloozing van liet ideëele. Hierdoor wordt vrijwel ieder zede lij k veran t woordelij kh e i dsbegri p van tevoren uitgeschakeld en alle gebeuren op het blinde arbeidspro ces teruggevoerd. Daar verder vol gens Marx de menschen in hun denken 'en voelen, dat weer beïn vloed wordt door de arbeidsvoor waarden en productieomstandighe den, voortbrengselen zijn van hun milieu, is ook hun opleiding onzin. De maatschappelijke samenleving is dan een gewoon organisatorisch verschijnsel zonder meer. Van privaatbezit (Liberalisme) naar gemecnschapsbezit (Commu nisme) is slechts -een schrede en zoo is het dan ook begrijpelijk, dat Marx al zijn hoop stelde op een ver mindering van de eigendomsver houdingen. Hij overziet hierbij wel iswaar niet, dat de met het Libera lisme gegroeide industrialisatie en dé moderne techniek met de onop geloste problemen, der arbeidswe- reld en de evèm-edige verdeeling van goederen niets heeft uit te staan. Daar Marx echter de zedelij ke kracht van de volkeren onder schatte. versmaadde hij een beroep op het zedelijke bewustzijn in den mensch. Daar hij een jood was, kon hij ook geen beroep doen op het volksche verantwoordelijkheidsge voel van arbeidnemer en anbeidgc- ver. Door de prediking van den klassenstrijd, waardoor het eene deel van het volk tegen het andere werd opgezet, was hij slechts in staat gevoelens van nijd en haat wakker te roepen, waarbij de werk gever steeds met een kapitalist werd gelijkgesteld, die er alleen op iwt was meer geld te verdienen ten koste van de arbeiders. Dit nu is het uitgangspunt van zijn leer: „In den Kapitalistischen staat kan al leen hij, die iets te verkoopen heeft, leven, de bezitlooze kan alleen zich zelf verkoopen." Hienbij richt de koopprijs zich immer naar de vraag. Uiteindelijk komen hierbij de uit gebreide proletariërs te staan te genover enkele kapitalistische uit buiters, de uitbuiters worden weg gejaagd en het proletariaat neemt zelf de productie over. Marx ziet dus het kapitalisme als een noodza kelijke ontwikkelingstrap naar het Communisme. Deze gedachte vond over het algemeen bij de arbeiders groote weerklank, hoewel niemand zich bezighield met de vraag of bij de technische ontwikkeling van de samenleving-dit plan uiteindelijk wel door voerbaar zou zijn. Gefaald. Als we terugzien op den tijd, die achter ons ligt, waarin libe ralisme en kapitalisme hoogtij vierden, moeten wij vaststellen, dat de oorzaken van den klas senstrijd niet uit den weg kon den wórden geruimd en het re sultaat de grootste nadeelen BETREFFENDE HETy KEUREN VAN DE LICHTINGEN 1906 EN 1909, ALSMEDE VOOR DE LICH TING 1924 EN DIEGENEN VAN DE LICHTINGEN 1910—1923. DIE TOT NU fcOE NOG NIET GE KEURD ZIJN. 's GRAVENHAGE, 22 April, Alle mannelijke Rijksduitschers ge boren in de jaren 1908 en 1909 moe ten zich melden ter keuring. Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in het jaar 1924, alsmede de nog niet voor den militairen dienst ge- registreerden en gekeurden geboren in de jfren 1910 tot 1923 moeten zich hiertoe melden, en wel op de volgende plaatsen en tijden: In de provincie Noord-Holland: In Amsterdam, openbare school, Iepenweg 13, Op 23-4-42 voorm. 8.30 uur letter A-J Op 24-4-42 van. 8.30 uur letters K-Q. Op 25-4-42 van. 8.20 uur letters R-Z. b. in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel: Bij de Wehrmachtlcommandantur Zwolle, Roijensingel 13, op 274-42 v.m. 8.30 uur letters A-O, op 28-4-42 v.m. 8.30 uur letters P-Z. c. In de provincie^ Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant: bij de Ortskommandantur 's-Hertogen- bosch, Julianaplein 2, op 30442 v.m. 8.30 uur letters A-H, op 1-5-42 v.m. 8.30 uur letters I-R op 2-5-42 v.m. 8.30 uur letters S-Z. d. In de provincie Limburg: hij den Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46, op 4-5-42 v.m. 8.30 uur letter A-E. op 5-542 v.m. 8.30 uur letters F-H, op 6-5-12 v.m. 8.30 uur letters I-L, op 7-5-42, v.m. 8.30 uur letters M-P, op 8-5-42 voorm. 8.30 uur letters Q-^, op 9-5-42 v.m. 8.30 uur letters T-Z. Zij die zich moeten melden, moe ten identiteitspapieren en twee pas foto's groot 37 X 52 m.M. genomen in hurgerkleeding zonder hoofdbe dekking. meebrengen. Zij die een bril dragen moeten het recept van hun bril meebrengen. Het reisgeld 3e klasse wordt bij toonen van het reisbiljet vergoed. Bovendien wordt bij een afwezig heid uit de plaats van inwoning langer dan 8 uur een bedrag voor vertering uitgekeerd'. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche Ge bieden. De Commissearis-Generaal voor het Veiligheidswezen, w.g. Rauter, SS Gruppenfuehrer en Luitenant-Generaal der politie. INGEBORG TEUFFENBACH. De schrijfster mevrouw Ingeborg Teuffenbach zal in het kader van de* NederlandschDuitsche Kui tuurgemeenschap heden te Utrecht en 25 dezer in Pulchri Stu dio te 's.-Gravenhage voorlezen uit haar werken. Den 28sten volgt een avond te Amsterdam, wa'ar zij zal spreken als gast van de vrouwen groep. Mevrouw Ingeborg Teuffembach is afkomstig uit Karaten. Haar eer ste gedichten verschenen anoniem onder den titel „Lied der Getreuen". De strijdliederenbundel „Staat und Reife" is kort daarop ontstaan; na de geboorte van haar eerste kind publiceerde zij epn liefdesroman en bundels gedichten „Seele des Vol ken" en ..Verpfichtung". voor de volksgemeenschap te weeg bracht. Het Marxisme heeft in de overwinning van het kapitalisme gefaald. Bei den hebben het begrip „Volk" als hoogste goed niet erkend en de welvaart alleen materieel op gevat. Daarom zijn zij beiden in den grond gelijk, de laatste ver schijnselen van individualisme en materialistisch liberalisme. Uit, deze beschouwingen kun nen wij destilleeren dat de so ciale vraagstukken nooit mate rieel kunnen worden opgelost. De sociale vraagstukken zijn in -diepste zin en wezen zielkun dige vragen, die bij verwaarloo zing een volk naar den onder gang voeren, een ondergang, die niet met materieele pleis ters kan worden opgelapt. EEN BELANGWEKKENDE TEN TOONSTELLING. Het Nederlandsche Han dels-affiche.' Men deelt ons mede. dat van 21 Mei tot 3 Juni a.s. in Arti et Ami- citia te Amsterdam een uitgebreide tentoonstelling gehouden zal wor den van historische en hedendaag- sche Nederlandsche ha'ndelsaffi- ches. Een belangrijk gedeelte van de tentoonstelling zal worden ge reserveerd voor het werk van jonge reclame-kunstenaars op affichege- bied. Wellicht draagt deze tentoonstel ling er een steentje toe bij, dat zich in Nederland eindelij'k eens een „eigen" affiche-kunst gaat ontwik kelen. Het secretariaat der tentoonstel ling „Het Nederlandsche Handels- affiche" is gevestigd: Heerengracht 433 te Amsterdam, aan welk adres inzendingen geadresseerd kunnen worden. Deelname is geheel gratis. 207. Wie „ze", riep Pietl De wil de bijen soms? Nee. de menschen- eters, die af en toe hier rondzwer ven. Lusten ze je dan niet mèt baard? Ze houden me nu voor een oude wijze toovenaar en durven me niet aan te raken. Zulke lange haarden kennen ze niet VREDEGERECHTSHOF ARREST VAN HET HOF. (Slot.) In het arrest van het Vredege rechtshof waarvan wij- gisteren nog het grootste gedeelte opnamen, 'word^ nader gelegd: Weliswaar hebben eenige andere getuigen, wier verklaringen overi gens gelijk blijkens vorenbedoel de vaststelling duidelijk is niet van invloed zijn geweest op de aan houding der gebroeders Van Dijk, omdat zij noch aan den getuige Breen, toen hij bevel tot aanhou ding gaf, noch aan den getuige Van der Valk, toen hij de van Dïjk's naar verdachte doorzond, bekend waren, voor het Hof medegedeeld, dat zij uit de buurt of uit de rich ting van het perceel der van Dijk's hebben hooren of zien schieten. Echter heeft, behalve uit anderen hoofde tor zitting van het Hof onder verdenking van meineed gevangen genomen getuige Mannessen die beweerd heeft uit een raam van het huis der gebroeders van Dijk licht flitsen van een vuurwapen te heb ben gezien geen der getuigen ter terechtzitting van het Hof ver klaard te hebben waargenomen, dat het door hen vermeende schie ten uit de woning der van Dijk's afkomstig is geweest. Eenigen grond voor verdenking ten opzichte van de gebroeders van Dijk acht het Hof hier derhalve niet aanwezig, te minder, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat hun woning aan beide zijden om ringd was door dicht struikgewas, waartusschen" zich licht afzonder lijk optredende vijandelijke schut ters, die, naar van algemeene be kendheid is, daar ter plaatse gelijk elders, veelvuldig optraden, zich verborgen konden houden. Het Hof wenscht in dit verband nog uitdrukkelijk vast te stellen, dat bij de huiszoeking in de woning der van Dijk's niets van de aan wezigheid van vuurwapenen of mu nitie is gebleken. Ook de bewering, dat de gebroe ders van Dijk zich schuldig zouden hebben gemaakt aan het afgeven van lichtsignalen (lichtkogels) is aan het Hof in geenen deele houd baar gebleken en nioet als een las terlijk geruft worden afgewezen. Het Hof grijpt deze gelegenheid aan er zijn afkeuring over uit te spreken dat in enkele verslagen, welke in de pers van 's Hofs terechtzit ting zijn verschenen, op dit punt op onverantwoordelijke wijze niet' de vereischte duide lijkheid en volledigheid is be tracht, waardoor een schijn van verdenking tegen de gebroeders van Dijk zou gewekt kunnen worden. De getuigen, die verklaard heb ben lichtkogels in de lucht te heb ben waargenomen, hebben niets aangevoerd, waaruit ook maar eenig vermoeden zou kunnen voort vloeien, dat deze lichtkogels van het perceel der Van Dijk's uit zou den kunnen zijn afgeschoten. Het. Hof stelt vast, dat misverstand is gewekt door het ten huize van de van Dijk's inbeslaggenomen doosje „Luftkugeln", zijnde lucht- FEtlILLE TON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanfleis. lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD- 88 „Het lijk is vanmorgen op last van de justitie begraven," zei hij kalm. „Ach!" deed Loucheur, teleur- gesteld, „dat is jammer, ik geloof stellig... Enfin, dat heeft dan nu geen zin meer..." „-Wat bedoelt u?" vorschte San ders, doch Loucheur gaf geen recht streeks antwoord. „Het slachtoffer kwam. toch uit Parijs, niet waar?" vroeg hij belang stellend. „Dat staat nog niet vast, maar er zijn redenen voor een vermoeden." „Maar hij is niet in Amsterdam aangekomen... Dat ;ing Sanders toch te ver. S[oe, voor den duivel, wist deze man at? Buiten de politie was het nie mand anders dan Wils en den Haag- schen kelner bekend, dat de van het leven beroofda vreemdeling vermoedelijk in Den Haag was uit gestapt. Er had nog niets over in de bladen gestaan. Ook Bartelink, die het gesprek tot dusver slechts ietwat vferveeld had aangehoord, was plotseling een en al belangstelling. Hij stond van zijn stoel op èn posteerde zich in de onmiddellijke nabijheid van Loucheur -bij het raam. Nóg achtte Je inspecteur echter den tijd niet gekomen open kaart te spelen. Hij trachtte zijn geluid een verwonderde uitdrukking te ge ve: toen hij antwoordde: „Hij is tocli in Amsterdam ver moord Mij dunkt, dat hij hier dan ook moet zijn aangekomen!" „Maar niet met den trein, waar mee hij, Parijs heeft verlaten..." hield Loucheur vol. „Hoe weet u dat zoo precies?"' „Omdat ik aan het station was om hem af te halen, maar hij kwam niet «mee," antwoordde de ander op een toon, alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof. „Dus p wist, dat hrj komen zou?" vroeg Sanders, nu toch ziphtbaar nieuwsgierig. „Allicht, ja! Anders zou ik zeker niet naar het station zijn gegaan om hem af tè halen! Ik had een telegram uit Parijs ontvangen, waarin mij zijn vertrek werd mee gedeeld. Maar zooals ik reeds zei: hij is niet meegekomen." „U kunt ons dus meedeelen, wie de man was?!" Loucheur wenschte zich echter wat. voorzichtiger uit te drukken: „Ik zou u een en ander kunnen mee deelen over den man, dien ik in Amsterdam verwachtte, maar of dat dezelfde is als degeen, voor wien u zich interesseert zou eerst geble ken zjjn, wanneer ik het lijk had kunner^ zien..." „Ik heb een paar zeer goed ge lijkende foto's", ze* Sanders, een der laden van zijn schrijfbureau open trekkend. „Ik twijfel er niet aan, of deze zullen an het doel beantwoor den". Hij nam een map en sloeg deze open. Loucheur nam de foto's aar en liep er mee naar het raam, waar hij ze dLht voor het gelaat hield, alsof hij kortzichtig was. San ders zag hierir. echter een streven van den kleinen Belg om zijn gelaat voor den eveneens voor het venster staanden rechercheur te verbergen. Bijna een volle minuut bekeek hij de scherpe foto's. Daarna draaide hij. zich met een resoluut gebaar om. „Het spijt me, hrj is het niet!" „Dat vreesde ik al," antwoordde Sanders, laconiek, terwijl hij Barte link een snellen blik toewierp. „De man, dien u verwachtte, is dus spoorloos verdA enen!" „Vqorloopig moet Ik dat wel aan nemen, ja,' antwoo.dde Loucheur rustig. „In ieder geval staat het vast, dat hij Parijs met denzelfden trein heeft verlaten als de man, die in villa Vredelust werd vermoord." „Dus in totaal twee vermisten?" „Ach, dat is niet gezegd," meende Loucheur, die ook bij den sporten den toon van den inspecteur volko men ernstig bleef. „Het is best mo gelijk, dat mijn vriend onderweg den trein ergens heeft verlaten, waar het hem beter beviel. Het staat geenszins, vas* dat hem een onge luk is overkoraer De man heeft k nd noch kraai in de wereld en is dus volkomen vrij in zijn doen en laten". „Het ligt dus iet in uw bedoe ling aangifte ^.e doen van zijn ver- d .ijning?" „Neen, dat ligt niet op mijn weg. Wajineer hem nie^s overkomen is, zou hij het uij misschien hoogst kwalijk nemen als ik de politie alarmeerde. Die heeft trouwens voorloopig genoeg te doen met dien eeneh vermiste, die later vermoord is gevonden..." Wordt vervolgd. drakkogeltjes, welke het slachtoffer Chr. van Dijk blijkens getuigenver klaringen vele jaren geleden placht te gebruiken voor een toenmaals zich in zijn bezit bevindende zoo genaamde windbuks, welke lucht drukkogeltjes uiteraard niets hoe genaamd te maken hebben met lichtkogels waarvan in geenen dee le iets gebleken is. Ontzenuwd. Het Hof wijst, dan ook met de meeste beslistheid af de bewering van den verdachte, voor het eerst tijdens" zijn verhoor voor het Hof geuit, dat hij later een pakje in handen zou hebben gekregen, waar in zich, behalve een aantal hiervo- ren genoe.mde ten huize van de Van Dijk's inbeslaggenomen voorwer pen, ook een doosje zou hebben be vonden, dat naar de meening van den verdachte vermoedelijk lichtko- geltjes bevatte. Het Hof is van oor deel, dat deze aantijging door den verdachte ten opzichte van de na-4 gedachtenis van zijn slachtoffers reeds daardoor wordt gelogenstraft dat uit de verklaring van getuige van der Valk gebleken is, dat deze de door hem inbeslaggenomen voorwerpen, waarover hiervoren ge handeld is, behalve het doosje „Luftkugeln", naar verdachte heeft doorgezonden, terwijl hij bedoeld doosje „Luftkugeln" in een P.A.G.- trekkcr heeft doen opbergen waar door het in verhand met de oorlogs omstandigheden vplstrpkt uitgeslo ten moet worden geacht, dat dit doosje later in het meergenoemde pakje, bevattende de inbeslaggeno men voorwerpen, in handen van den verdachte kan zijn gekomen. Het stakkellicht. Ten slotte is aan het Hof nog ge bleken, dat zich in de woning, be woond door de gebroeders van Dijk, een aan een hunner toebehoorend zoogenaamd stakkellicht heeft be vonden, dat door de weduwe van Chr. van Dijk uit (Énigst voor laster later verborgen is gehouden, maar waarvan voor het Hof uit de ver klaring van den deskundige Oort- gijs is komen vast te staan, dat het een instrument was, dat slechts als fakkel kan worden gebezigd, be stemd voor in nood verkeerenden schepen, waarmede op geenerlei wijze lichtkogels zouden kunnen worden afgeschoten, terwijl de aan wezigheid daarvan onder de bezit tingen va gemelden van Dijk ver klaard wo.rdt uit de omstandigheid gelijk door getuigen is bevestigd dat zijn vader het beroep van schecpshersteller heeft uitgeoefend. Het Hof stelt mitsdien vast, dait iedere verdenking van schuld der gebroeders van Dijk gebleken is van eiken gron* te zijn ontbloot Wat de aai» den verdachte op te leggen straf betreft overweegt' het Hof het volgende; Verdachte heeft zonder zich op eenigerlei wijze van de schuld der Van Dijks te hebben vergewist en derhalve zonder redelijkerwijs de overtuiging van hun schuld te kun nen hebben gehad, bevel gegeven hen neer te schieten. Daarbij kun nen' de oorlogsomstandigheden nauwelijks als verzachtende om standigheid in aanmerking worden genomen, vermits verdachte naar hij zelf verklaard heeft, zonder eenige opwinding of overhaasting, doch in kalm overleg heeft gehan deld. Dat verdachte bovendien zich niet ontzien heeft ter zitting van het Hof te trachten de nagedachte nis van zijn slachtoffers te bezoe delen door hoewel zulks voor de aanleiding tot zijn bevel de gebroe ders van Dijk neer te schieten niet de minste rol heeft gespeeld, daar verdachte deze overweging toen maals niet kende den indruk te willen wekken, dat de van Dijk's lichtkogels in hun bezit zouden heb ben gehad en hun onschuld zelfs tijdens de behandeling voor het Ilof geenszins zou zijn geljlekcn., acht het Hof in bijzondere rnate ten naj- deele van verdachte pleiten. De eenige omstandigheid, welke het Hof dan ook in aanmerking kan nemen om op den verdachte niet de hoogste straf toe te passen, is zijn 58-jarige leeftijd. Itaiiaansch^ Weermachtbericht ROME, 22 Apr. (Stefani). Het 690e weermachtsbericht luidt: Vijandelijke elementen die met pantserwagens onze stellingen aan het front van Cyrenaica waren ge naderd, werden door artillerievuur verslagen en teruggedreven. Bij luchtgevechten hebben Duit sche jagers twee Curtiss-toestellen neergeschoten, terwijl een Hurrica- ne, die door het afweergeschut van een onzer divisies was getroffen, op den grond te pletter sloeg. Sterke formaties vliegtuigen van de as hebben hevige aanvallen on dernomen op de vlootbases en vlieg velden van Malta. Munitie-, brand stof- en torpedodepots werden ge troffen en vlogen in brand. Vier luchtafweerbatlerijen werden tot zwijgen gebracht, een koopvaardij schip werd beschadigd en een groot aantal vliegtuigen op den grond vernield. Bij de gevechten met vij andelijke jagers werden zes toestel len door Duitsche jagers en een door de onze neergeschoten. Éngelsche vliegtuigen hebben hij. een aanval op Corniso en Catania een klein aantal bommen geworpen. Twee gewonden onder de bevol king en geringe schade aan gebou wen te Catania. FRANSCH GENERAAL UIT KRIJGSGEVANGENSCHAP ONTSLAGEN. De vroegere Fransche legercom mandant generaal Prioux, die om gezondheidsredenen uit de krijgs gevangenschap is ontslagen, is in het onbezette Frankrijk aangeko men. BRAND IN EEN ALCOHOLDISTIL LEERDERIJ OP CUBA. Uit Havana wordt gemeld, dat in de voornaamste alcoholdistilleer derij van Cuba een brand is uitge broken, die veroorzaakt werd door de ontploffing van een tank met 50.000 liter alcohol. Cuba is, naar men weet, de voor naamste leverancier van alcohol voor de hewapeningsindustrie der Vereenigde Staten. STAATSLOTERIJ. De hoofdprijzen der Staatsloterij zijn hij de trpkking van 22 April als volgt gevallen: f 2^000 11424; f2.000 17043; f 100.— 15715. VRIJDAG 24 APRIL 1942. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramoloonmuziek. 6.50 Ochtendgymna stiek. 7.00 Grajpioloonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramoloonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramoloonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramoloonmuziek. 10.20 Omroeporkest (opn.l. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble Krnncis Keth. 12.00 KI. van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13 00 Productieslag. 13.1? Gerard van Kreve len en zijn orkest en soliste. 14.00 Kameror kest „Ars Nova et Anttqua", solist en gramo loonmuziek. 16.00 Cyclus „Vier groote zende lingen". 16.20 Gramoloonmuziek. 16.35 Piano voordracht. 16.55 Gramoloonmuziek. 1715 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Voor 'de Jeugd. 17.45 Gramoloonmuziek. 18.00 Sportwetenswaardlglieden. 18.20 Gramo loonmuziek. 18.35 Neerlands stem van het Oostlront. 18.50 BNO: Nieuwsberichten. 19.00 BNO: Binnenlandsch economisch praatje. 19.10 Snlonorkest en zang met plaa^bege'.ei- ding. Vanal 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Stu dio beschikken. 20.15 Musette-orkest en soliste 20.45 Luisterspel. 21.00 Matrozenkoor en marschmuzjek (gr.pl.), 21.45 BNO.: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Gramoloonmuziek. 23.30— 24.00 Dansmuziek (gr.pl.) nilyersum II. 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramoloon muziek. 8.45 Amusementsorkest en het Vroo- HJke Klaverblad (opn.l. 9.10 Gramoloonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 „Holland Bollenland", een klank beeldenreeks uit de bollenstreek. 11.00 Gramo loonmuziek. 12.00 Amabile-sextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 „Tus schen de bedrijven", gevarieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Roemeonsch orkest Gregor Serban en Klaver Drie met pianobe geleiding. 16.30 Gramoloonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Gramoloonmüziek. 18.15 De Heeren van der Aa en Boom. zakenlieden aan het woord. 18 30 Reportage. 18.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B.N.O.: Én gelsche uitzending: „Holland's political aspects". .Voor de Rodio-Centra'.es: Gramo loonmuziek. Vanal 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22,00 Psalmen (opn.). 22.05—22.10 Avondwijding. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afwPlaatsverv. van den Hoofdredacteur, Buitenland, Alg Reportage en Streeknieuws Fred. Groot, Schagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2