Nederland koloniseerende mogendheid DiJKÊNK-EM SLIJMHOEST akker's ABDIJSIROOP DOOF itoff ,hoo" Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Groofscbe taak ïn het nieuwe Europa _Op de dagelijksche persconferen tie sprak professor Fried over de nieuwe^economische ordening in de wereld. Prof. Fried is de auteur van het boek; „Ende des Kapitalis- mus". Nu dit einde nabij gekomen is, is het belangrijk te weten hoe men uit de verwarring komen kan, die het gevolg ervan is. In den loop van het jaar zal er van de hand van prof. Fried eén brochure ver schijnen, getiteld: „Die Soziale Umwfilzung unserer Zeit. Aanslui tend op het boek „Ende des Kapita- lismus" (dat- o.m. in het Neder- landsch vertaald is) schreef prof Fried „Autarkie", dat niet vertaald is, daar het zich bezig hield met een zuiver Duitsche aangelegen heid. Dit hoek bezorgde hem een zeer goeden naam als deskundige op autarkisch gebied. De verande ringen, die tengevolge van den oor log ingetreden zijn, gaven hem een nieuw boek in de pen, „Wende des Weltwirtschaft", dat de ontwikke ling uiteenzette van de autarkie naar den huidigen toestand. Hij zet hierin uiteen, hoe men «van den vrijhandel over zal moeten gaan tot een in slechts enkele groote ruim ten geordende wereldeconomie. Deze theorie zet zich thans om In de practijk. We beleven thans het opnieuw opleven van een Eu- ropeesche samenleving binnen het kader van een groote economische, ruimte; Deze nieuwe ordening zal zich doorzetten onafhankelijk van politieke factoren' en onafhankelijk van den afloop van den ooiflog. Naast deze Europeesche ruimte zal dan ontstaan een groot-Amerikaan- eche ruimte aan de overzijde van den Oceaan. Als derde ruimte zal dan ontstaan/ de Oost-Aziatische ruimte. Of er nog piaats zal zijn voor een vierde-, groot-Russische ruimte, hangt voorloopig nog van te veel factoren af, dan dat men er zich nu reeds over uit kan la ten. Al deze ruimten moeten autar kisch zijn. Zij zullen federaties zijn van de in hun gebied liggende sta ten. De afzonderlijke staten behoe ven niet autarkisch onafhankelijk te zijn, doch zullen ieder hun eigen taak te vervullen hebben. De ruim-! te moet een zoo groot mogelijk ge bied bestrijken. Hoe grooter het ge bied, des te gemakkelijker de on afhankelijkheid ervan-door te voe ren -is. De diverse ruimtes kunnen niet bestaan zonder een koloniaal ge bied. Voor „Europa zal Afrika dit gebied zijn en het ontsluiten der Afrikaansche mogelijkheden is een der grootste opgaven voor Europa. Het is een opgave, die te groot is voor een enkele staat; dientenge volge zal geheel Europa zich ervoor moeten spannen. Hierin liggen de groote kansen voor Nederland. Dit land toch kan terugblikken op eeuwen oude kolo niale .ervaringen en zal hierdoor een zeer belangrijke rol kunnen spelen. In de Amerikaansche ruimte lig gen de zaken precies zoq. Noord- Amerika zelf is vrijwel zelfstandig, maar heeft toch voor bepaalde pro ducten een tropisch gebied noodig. Stilzwijgend rekenden trouwens de Amerikaansche economen het tro pische Middel-Amerika tot de Ver- eenigde Staten. Dat dit slechts een zit veel taai slym op de luchtpijp en strotten hoofd vast. Geef Uw kind lucht en bespoedig de genezing met snel slrjm- oplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. begin*was bewijst wel een bericht dat eenige weken terug in de pers circuleerde. Hierin werd melding gemaakt van een plan, om over te gaan tot stichting van een nieuwe staat „Amazonia", onder auspicieën van U.S.A. Dit is niets anders dan de verwezenlijking der plannen om het noodige tropische gebied in te lijven bij de Amerikaansche levens ruimte. Deze staat, die hoofdzake lijk het stroomgebied van de Ama zone zou omvatten', is bedoeld,, om er rubber en edele houtsoorten te winnen. De zoo noodige petroleum- gebieden vonden dc Vereenigde Sta- ten^ in Venezuela, dat zij reeds thans vast onder controle hebben. Behalve de Europeesche en Ame rikaansche levensrnimten vindt men dan als derde gebied het Oost- Aziatische. Oorspronkelijk had Ja pan zich deze ruimte gedacht over Japan, Mongolië, Chjna, Manchou- kwo en Korea. Tegen hun oorspron kelijke opzet in worden zij thans door de omstandigheden naar he.t Zuiden gedrongen. Deze drie gebieden stellen wel de nieuwe wereldorde voor. De oude orde, n.l. de wereld in staten-vcr- band plus enkele imperia, zal ver dwijnen. Onder deze nieuwe orde zal er een geweldige hoeveelheid arbeid los komen en er zal een op bloei komen van verkeer binnen de verschillende ruimtes. Doch er zal ook een druk verkeer plaats vinden tusschen de ruimtes onderling. Waarom nog langer zvjni Van Haeften brengt „hoor- hulp" voor iedereen, in wel ke mate hij ook moge lijden aan slechthoorendheid- Van Haeften's Horophoon helpt U aan het gehoorap paraat, dat voor U persoon lijk het beste is. Vraag nog heden een gratis demon stratie of de belangwek kende brochure„Hoor- hulp". Schrijf aan VAN HAEFTEN'S USELSTRAAT 71 AMSTE.RDAM-Z TELEF. 931 22 Taveni raparatia-lnrichllng Voor gehoorapparaten. Batterijen voor alle «oorten gehoorapparaten. Nu moet men niet meenen, dat deze theorieën alleen van Duit- schen oorsprong zijn. Ziet "men af van de propagandistische publica ties, die als gevolg van den oorlog ons thans uit de Angelsaksische landen bereiken, dan vindt men daar verschillende, publicaties, die in denzelfden geest geschreven zijn als het hier boven aangevoerde. Men behoeft tenslotte maar de Reconstruction of World Trade" te lezen van den Engelschen profes sor Gunliffe (die een professoraal bekleedt aan een der universiteiten in Californië). Prof. Gunliffe schreef voor den Volkerbond de periodieke World Economie Surveys. In zijn groote- werk doet hij een diepgaand onderzoek naar de structuur van de wereldhuishouding en komt tot de conclusie, dat de corrfbineering der economische krachten zal leiden tot statenfederaties. Deze oorlog zal, in tegenstelling tot de vorige niet leiden tot een balkaniseermg van Europa, maar tot een organisatie van geheel Eu ropa tot een economisch geordende levensruimte. Déze ruimte zal be staan uit een kern mêt een krans van min of meer afhankelijke sta ten. De kleinere staten zullen een groot gedeelte van hun economi sche afhankelijkheid verliezen. Door het vormen van zoo'n blok zal ook de behoefte ontstaan het staats wezen sterk door economische fac toren te doen beinvloeden. Gunliffe Schildert den Volkerenbond als een Angelsaksisch monstrum, een mengsel van diplomatie en par- 209. De man maakte van do ve zels lange bundels, vlocht er an dere vezels doorheen, draaide een snor in elkaar en binnen een half uur waren er.3 baarden plus «nor gereed. Ze pasten ze eens, bonden de vezels achter de opren en... hét stond keurig. Geeft kinderen en zieken han extra rantsoenen Het koopen van sinaasap pelbonnen, melkkaarten e.d. is een misdaad. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Een groeiend of herstellend lichaam heeft meer voedings stoffen noodig, dan het lichaam van een gezond volwassen mensch. Kinderen en zieken krijgen dus extra-rantsoenen om gezond te blij ven of te worden. Lang niet iedereen is daar vol doende van doordrongen. In me nig gezin genieten alle huisgenoo- ten van de gestandaardiseerde melk, van het extra brood- en gort rantsoen of van de sinaasappelen mee. Van een tekort in de proefjaren kannen de kinderen han leven lang schade ondervinden en het gevaar bestaat, dat de herstel lende zieken langer slap zullen blijven, wanneer men hen de extra-rantsoenen onthoudt Er worden ook wel bonhen ge ruild of verkocht om er artikelen voor aan te schaffen, die men meent meer noodig te hebben. Vooral met de melkkaarten en de sinaasappel- bonnën is dat het geval. Ook de op de bon verkrijgbare sinaasappelen kunnen de zieken en kinderen niet missen, al lijken, deze op het eerste gezicht geen' voedingsmiddelen. Dit is echter schijn, daar zij rijk zijn aan de be schermende stof vitamine C. Geef daarom de kinderen en zie ken hun sinaasappelen, geef ze ook hun extra rantsoenen! Degenen, die deze zelf gebruiken of ruilen voor'artikelen, die zij lie ver wenschen te bezitten, handelen zeer onverantwoordelijk. Werkelijk misdadig handelen zij, die melk kaarten en sinaasappelenbonnen e.d. koopen van degenen die ze zelf niet aan kunneiv schaffen. H-glp hen liever en maakt het mogelijk dat oojc hun kinderen gezond op groeien ven hun zieken gezond wor den. lementarisme. De beteekenis van den Volkerenbond lag veeleer en helaas! op politiek dan op so ciaal-economisch gebied. Deze Ame- rikaner uit vrije keuze voorziet verder voor Amerika een geweldige verandering. Op de eerste plaats zal de Amerikaansche export zoo goed als verdwijnen en zuilen de Ame rikanen gevoelige verliezen lijden ten aanzien van hun buitenland- sche beleggingen, en verder zullen zij door hun noodzakelijke bewape ning een verhooging van belastin gen tegemoet gaan. Een en ander zal een verlaging over de heele linie van het levenspeil met zich mee brengen en dit zal weer geweldige veranderingen met zich mede bren gen in de inwendige staatsstruc tuur. Deze zelfde opvatting over de toekomstige ontwikkeling van Ame rika, vindt men trouwens ook in Amerika. Reorganisatie van het handwerk in de Oekraiöe Vertrouwen in ijver en goe den wiL BERLIJN, 21 April (A.N.P.) De rijkscomnjissaris voor de Oekraine iieeft in een oproep de reorganisa tie van het handwerk in de Oekrai ne bekend gemaakt. Aan den in- dividueelen handwerksman worden naar prestatie persoonlijke ontwik kelingsmogelijkheden geboden. Het decreet vormt de uitdrukking van 'het beproefde vertrouwen in den goeden wil en den ijver van de Üekrainsche handwerkslieden. Het behelst de volgende maatregelen: 1. Het systeem van. de bolsjewis tische gedwongen coöperatie, dat het individueele bedrijf knevelde, wordt opgeheven. 2. Alle handwerkslieden worden naar hun bekwaamheden in ver schillende prestatieklassen inge- .deeld. Meesters krijgen het recht een bedrijf te leiden, waarin zij knechts aan het werk kunnen zet ten en leerlingen zullen opleiden. Aan volwaardige handwerklieden zal met toekenning van behoorlijke loonen speciaal geschoolde arbeid gegeven worden. Halfopgeleide handwerkslieden zullen arbeid vin den in overeenstemming met hun feitelijk kunnen. 3. de handswerklieden krijgen nog dit jaar de mogelijkheid om hun vakkennis en -bekwaamheid aan te vullen; teneinde in hoogere prestatieklassen te worden opgeno men. 4. Aangezien na jaren van. bols jewistische uitbuiting geen enkel Oekrainer in staat is uit eigen kracht productiemiddelen en kapi taal voor het oprichten van een productief industrieel bedrijf op te brengen, wordt den handwerkers de mogelijkheid geboden zich op den duur of voor de uitvoering van be paalde opdrachten tot kartels aan een te sluiten. 5. Voor de uitvoering van eco nomische gemeenschapsopdrachten is de oprichting van arbeidsge meenschappen van handwerkshe- drijven veroorloofd, welke ook be voegd zijn voor de aanschaffing van materialen en grondstoffen en voor het afzetten van vervaardigde mas sagoederen. Siaking op Engelsche werf. De tweede staking binnen veertien da gen is volgens een bericht uit Lon den- in Stockholms Tidningen thans uitgebroken op een werf aan de Noordoostkust van Engeland. Vierhonderd arbeiders legden hier het werk neer onder protest over het feit, dat hun kleerenkaarten niet voldoende waren voor hun werk. Engelsche artilleristen op koopvaar dijschepen. Volgens den Engel schen nieuwsdienst worden actieve Engelsche artilleristen thans bijzon der vaak in dienst*gesteld op koop vaardijschepen ter bediening van de afweerkanoiinen. Op vele sche- 'pen bevinden zich zelfs kleine af- deelingen, die met luchtdoelartiller rie zijn uitgerust. Wijding aartsbisschop van Canter- bury. Uit Londen wordt gemeld, dat dr. Temple tot aartsbisschop van Canterbury werd gewijd. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van inspecteur Sanders. lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD 40 Voorts moest de diefstal van het lijk tot klaarheid worden gebracht en tenslotte gaf l.ij den jongen recher cheur nog opdracht zooveel mogelijk gegevens te verzamelen omtrent de antecedenten van den zonderlingen Loucheur, over .wien het Bevolkings- bureaü hem slechts zeer oppervlakkig had kunnen inlichten. Vanavond om half acht verwachtte hij hem op het bureau. Toen Bartelink vertrokken was, nam hij de telefoon om zich met Van Opweeghen in verbinding te stellen, niet alleen om met diens medewerking den door Loucheur ge- wenschten bijeenkomst in villa „Vre- delust" tè arrangeeren, maar tevens met het doel den jongen rentenier eens uit te hooren over het briefje van jhr. Ubels, dat hij in diens schrijfbureau liad gevonden Een half uur later zat Van Óp- weeghen op dezelfde stoel, welke dien ochtend >ok dr. Jurrians en Loucheur reeds tot zitplaats had ge diénd. De inspecteur stelde zyn be zoeker in korte bewoordingen op de hoogte van de wenschelijkheid om dien avond allen, die rechtstreeks of zijdelings bij den moord in zijn wo ning betrokken waren, nog eens op de plaats van het misdryf bijeen te brengen voor 'n afzon ierlijk. of zoo dat noodzikeiijk mocht blijken gecombineerd verhoor. De jonge advocaat toonde zich onmiddellijk bereid zijn medewerking te verlee- nen en voor dit massa bezoek de noodige maatregelen te treffen. Daarna kwam Sanders op het briefje van notarii Ubels. Hij viel daarby ditmaal met de deur in huis: Bij ons onderhoud in de wacht kamer van het Centraal Station hQöoen wij iets voor eikaar verzwe gen, meneer Van Opweeghen",- zei hij, terwijl hy zijn bezoeker door dringend aankeek. „Ik heb u gister middag gevraagd, of u niet een van uw buren van den moord verdacht en daarvoor had ik een bijzondere reden. Tijdens uw afwezigheid heb ik bij een inspectie van uw schrijf bureau, dit briefje van notaris Ubels gevonden. Onder de gegeven om standigheden i* lt u het zeker niet ëfreemd vinden, dat die paar regels my ten zeerste belang inboezemen?" Een oogenblik kleurde een vlam mend rood het gelaat van den jon gen rentenier. „Wie gaf u het. recht...",, begon hy, maar bijna on middellijk wist hy zich te beheer- schen. „Neemt u mij niet kwalijk ik heb een geval als dit nooit eerder by de hand gehad. Als politieman in het bezit van een opdracht tot huis zoeking zult u wel degelijk het recht hebben het schrijfbureau van een verdachte te inspecteeren. Vandaar dus uw wel wat heel duidelijk ge stelde vraag gistermiddag! Had ik toen vermoed, dat u in het bezit was van dit epistel, dan zou ik ze ker niet hebben gezwegen. Mag ik vragen, inspecteur, of dit, naar uw meening, iets met de moordzaak te maker heeft?" „Ik had u dezelfde vraag willen stellen, meneer Van Opweeghen," antwoordde Sanders. „Waarschijn lijk zult u haar trouwens met 'meer reden kunnen beantwoorden dan ik. U weet toch waarop dit briefje be trekking heeft?" ,,Ik' ben bereid u daarover in te lichten, inspecteur, omdat ik wel be grijp, dat mijn zwijgen een spoedige ontknooping van den raadselachti- gen moord slechts in den weg zou staan en bovendien wellicht aanlei ding zou geven tot gruwelijke mis*- verstanden. Ik moet echter deze voorwaarde stellen, dat alles wat ik hier vertel onder ons blijft en dat u het niet zult beschouwen als een aangifte, welk politioneel ingrij pen noodzakelijk maakt". En daarop volgde het verhaal van een gederailleerd leven: Jhr. Ubels was de telg van een bekende adellijke, maar vooral de laatste jaren sterk verarmde'familie. Na een éven kostbare en als lang durige studie was hij in Utrecht nog juist op tyd geslaagd voor zijn notarieel examen. Van Opweeghen kende hem reed.' uit dien stu dententijd, waarin vooral menige kroegavond in eikaars gezelschap werd doorgebracht. Reeds toen ech ter ontpopte Ubels zich als een zwakkeling, die zich maar al te ge makkelijk liet overhalen tot. avon turen, die zijn financieele draag kracht ver te boven gingen en on vermijdelijk tot gevolg moesten heb ben, dat hij zich diep-in de schulden stak. Ongetwijfeld zou dit op den duur tot een conflict hebben geleid met zijn vader, die niet in staat was het hooge maandgeld op te brengen, dat de jonge Ubels voor zijn studie bleek noodig te hebben, wanneer de oude heer niet juist in die jareri was overleden. (Wordt vervolgd.) ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 27 April tm. 2 Mei 1942. 22 Abrood 22B brood 22A vleesch 22B vleesch 22A aardap. 22 B aardap. 4 rants brood of V« rantsoen gebak '1 rantsoen vleesch of Vi rantso^p vj waren Ws Ké. aardappeler K'g. aardappeler 19 April t.m 16 Mei 1942 279 algem. 2S0 algem. 277. 281. 285. 289 algem. 4 09, 4-10 reserve 283 algem.- 284 algem. 287 algem. 278.282.286, 290.294 alg. 21A t.m. 24A •melk 21B t.m.24B melk 1 Kg. suiker 'tOOeram jam 1 rantsoen bloem, brd of gebak 250 gram ïO gram 250 gram 100 gram rijst peulvruchte gort vermicelli of maizena 100 gram kaas 3*4 liter melk 1% liter *melk 19 April t m. 13 Juni 1942 288 algem. 1250 gram koffiesurrog. 21 April t.m. 28 April 1942. 21 boter Irants. boter* 21 vet \Y* rants. boter, marg. of vet Bijzondere rantsoenen. 19 April t.m. 16 Mei 1942 291 algem. 1230 gram peulvruchten Beschikbaar per rersoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was- seneri een heid in tijdvak van één week 9 18 22 18 rants l'/4 2'/. 2'/a 2'', rants 3*/2 5'/4 3''7 kpr ke in tijdvak van vier weken 1 500 1 500 1 500 1 500 kg gram 4 4 4 rants. 500 250 250 250 250 250 250 250 250' Tram gram gram 100 100 100 100 gram 500 500 500 500 gram 28 14 - - liter - - 7 7 liter in tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram in tijdvak van 9 dagen 1 1 1 rants. 1 1 1 rants.. 250 250 250 250 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 16 petroleum 07 K.F, brandst. 08 K.F. brandst. 272 algemeen I zeep I toiletzeep textiel (mannen geeft recht op 't koo- pen van 2 L. petro leum !1 eenh. brandst, 2 eenh. (geen anthr.) 1 rantsoen zeep 75 gr toi letzeep 80% 50 gram scheerzeep van i 1 Apr. 1942 div. data 1 Apr. 1942 1 Apr 1942 1 Jan. 1942 tot en mei 13 Juni 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr/ 1942 OPMERKINGEN: Niet meer geldig: Na Zaterdag 25 Apr.: 21 Brood, Vleesch, Aardappelen. Verlengd: t.m.Donderdag 30 April: 211 Al gemeen (Zeep); 228 Algemeen (Zeep); G Zeep, Toilptzeep; H Zeep, Toiletzeep; t.m. Zaterdag 2 Mei: 3-04 en 4-04 Reserve (Sinaasappel.) Italiaansch Weermachtbericht ROME, 21 April (StefailU Het 692e weermachtbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica in ons voor deel geëindigde gevechten tusschen verkenningsafdeeiingén. Een Blen- heim, die beschadigd _was en een noodlanding buiten onze linies moest maken, werd door een onzer verkenningsvliegtuigen getroffen en vloog in brand. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden Benghazi, waar van de Mo- hammedaansche bevolking twee personen gedood en twee gewond werden. Op Malta hebben belangrijke, vliegtuigformaties opnieuw krach tige aanvallen gedaan waarbij aan de lucht- en vlootsteunpunten van het eiland zware schade werd toe gebracht.. Bij gevechten met Duit sche jagers verloor de Engelsche luchtmacht vijf Spitfires 'en één Hurrivane. De vijand ondernam in den afge- loopen nacht tweemaal een lucht aanval op Comiso, zonder dat scha de werd aangericht of slachtoffers vielen. Twee bommenwerpers, die aan de actie deelnamen, werden door het luchtafweergeschut getrof fen en stortten neer nabij Vittoria en in de buurt van Acate. Bommen, die boven woonhuizen te Vittoria (Ragusa) werden uitgeworpen, ver wondden een meisje en beschadig den enkele gebouwen. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 20 APRIL. Hilversum I. 415,5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De'zin van het boer-zUn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B.N.O,: Nieuwsberichten. 9.15 Studiodienst. 10.15 Gra- mofoonmuziek. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B.N.O.Nieuws berichten eh populair actueel praatje. 12.15 Theo Oden Masman en zijn dansorkest. "Hr.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Gerard van Krevelen en tijn orkest, soliste en plsnosoli. 15.00 Luisterspel,, Jack Johnson con tra het recht". 15.45 Gramofoonmuziek. 15.55 Leh ér-potpourri. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17 45 B.N.O.: Sportuitslagen en Oostland- praatje. 18.00 Gramofoonmuziek. ltf.15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoonmuziek. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.10 Gramofoon muziek. 19.30 Het radiologboek, van de maand. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.30 „De winter is -verganghen", leiifce-programma (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22,00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10—24.00 Gra mofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Gewijde muziek (gr. pi.)8.30 Gramo foonmuziek. 9.00 B.N.O.:' Nieuwsberichten. 9.15 Voor de Jeugd. 9.45 Gevraagde platen. 10.00 Toespraak door H. J. Woudenberg. 10.15 Gevraagde platen. 10.30 Het Amsterdamscb Bach-ensemble en gramofoonmuziek. 1130 „Lentebloemen", kinderzangspel. 12.00 BN.O.: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Collegium Musica Divlna. 13.45 Cyclus „Vier levensvragen" (opn.). 13.00 Gramofoon- .muziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Slbbekunde: „Wie en wat waren onze voor ouders". 13.20 Orgelconcert en gramofoon muziek. 13.40 Accordeonvereniging „Forzan- do". 14.00 Nederlandsche schrijvers ^preken over eigen werk. 14.20 Omroepsymphonle- orkest en solist. 15.00 Het werk der gebroe ders Hemony te Amsterdam. 15.15 Ororoep- symphonle-orkest. 16.00 „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen. 16.15 Amster- damsch Kamermuziekgezelschap en gramo foonmuziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Keulsche sagen. 17.50 Gregor Serban en zijn Roemeenscb orkest en gremofoonmuziek. 18.30 „Dat waren de Boe ren", klankbeeld. 19.00 Gevraagde platen. 19.30 B.N.O Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van dea da?7 19.50 B.N.O.: Militair treekover zicht^ 20.00B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch NeWs Reel". Voor de Radio-Centrales: „Mignon", opera. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.0022.10 Gramofoonmuziek. MAANDAG 27 APRIL. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Ter gelegenheid van den 100-Jarigen geboortedag van Pranz van Piotow (gr. pl.). 10.00 Pianospel (gr. pl.). 10.10 Omroeporkest en soliste (opn 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Prancls Keth. 12.00 Zang,, fluit, piano en gramofqpnmuzlek. tf.40 Almanak. 12.45 BN.O: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Vierhandige pianomuziek en gramofoonmuziek. 14.0# Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Cello en plano. 16.00 Godsdienstige Lezing. 16.20 Cello en piano. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Amusementsorkest en soliste, 18.00 Land- mans Lust. 18.30 Amusementsorkest en soliste. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Internationaal economisch praatje. 19.10 Residentie-orkest en solist (opn.) en gramo foonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.50 Cello, viool en plano. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 BN.O.: Politiek praatje. 22.10 U raadt wat wij draglen. 23.1024,00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301.5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoór- dracht. 10.40 Aan de bron. 10.50 Zang. piano en gramofoonmuziek. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Fag'ottrlo. 13,00 Ensem ble Joan Lancé. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 14,00 Solisten- concert. 15.00 Disco-variété. 15.45 vDe dubbel ganger", luisterfllts. 16.00 Gevarieerd pro gramma. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economlsche- en beursberichten 17.30 Zang en lult. 18.00 „Piedigrotta's", Napolttaansch programma. 18.30 Lezing „Het nieuwe Socialisme". 18.45 Theo Uden Masman eA zijn dansorkest. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Friesch praatje over actueele vragen, 20.00 Omroeporkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 30.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05 22.10 Avondwijding. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afwPiaatsverv. van den Hoofdredacteur. Buitenland, Alg Reportage en Streeknieuws Fred. Groot, Schagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder.

Dagblad voor Hollands Noorderkwartier | 1942 | | pagina 2