STAD EN OMGEVING AGENDA SPORT Dag van den Nederlandschen Arbeidsdienst. m VAN EEN 60-JARIG HUWELIJKS FEEST. Het echtpaar W. Ligthart en A. LigthartLeek beleefde gister het heugelijke feit, dat het voor 60 jaar in het huwelijk werd verbonden. De man is 82 jaar, te Warmenhuizen ge boren, de vrouw is 81 en geboortig uit Egmond-Binnen; 44 jaar hebben zij op een boerderij te Rinnegom ge woond. Sinds 16 jaar genieten zij in hun woning Westerweg 6 van een rus. tigen levensavond en het was een ge noegen de bruid getooid met den Westfriesehen kap en den- bruidegom vol opgewektheid en levenslust te midden van hun kinderen en fami lieleden bijeen te zien. Toch zijn ook over hen de stormen des levens heengegaan. Hun huwelijk werd met 20 kinderen gezegend, waarvan er thans nog slechts 6 in leven zijn. De beide oudjes hebben deze zware slagen van diet noodlot echter moe dig gedragen en vol grapjes vertel, de de man, dat hij de eerste 40 jaaT in het huwelijk op den bok had ge zeten, doch daarna de teugen aan zijn vrouw had overgegeven, die hem zoo juist beloofd had, dat hij in de komende jaren weer als menner op den bok mocht zitten. 25-JARIG JUBILEUM. De heer C. Thoes herdacht heden den dag waarop hij voor 25 jaar bij het transportbedrijf van de gebr. Hoed in dienst trad. De heer Thoes is in Alkmaar een populaire figuur en al 40 jaar in het transportbedrijf werkzaam. Aan vankelijk was hij in het bedrijf van den heer Jan Hoed, daarna bij de gebroeders Hoed en daarna bij de Almaarsche Rijtuig-Maat schappij, om tenslotte weer bij gebr. Hoed in functie te komen, waar hij thans 25. jaar achtereenvolgens werkzaam is. 3 jaar is hij in het verleden, als koetsier van's mor gens 6 tot 's nachts 12.30 bij de Alk- maarschen Paardentram in functie geweest. De waardeering van den trouwen, hulpvaardigen en eerlijken expedi teur, kwam in talrijke cadeaux en gelukwenschen en bloemstukken van middenstanders tot uiting. -De feestdag werd in familiekring in de woning Zocherstraat 45 doorge bracht, waar hij waardeerehd door den patroon werd toegesproken en met een stoffelijke blijk van be langstelling werd vereerd. ZELDZAAM JUBILEUM. Op Ponderdag 7 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Elderenbos, wonende St.-Annastraat 31, als bakker in dienst trad van de Alkmaarsche Broodfabriek. Tevëns hoopt hij dien dag zijn 40-jarig huwelijksfeest te herden ken. Waar mevr. Elderenbos al die jaren, behoudens een korte onder breking, depothoudster van de fir ma geweest is, mag men zeker van een zeldzaam jubileum spreken. ALKM, OPERETTE- EN ORKEST- VEREENIGING. Succesvolle opvoeringen. Met buitengewoon groot succes heeft de Alkm. Operette- en Orkestvereeni- ging Zaterdag- en Zondagavond twee opvoeringen gegeven van Lehar's ope rette: Zigeunerliefde. Beide avonden was de zaal uitverkocht. En inderdaad, de vereeniging verdiende dat. De op voering van Zigeunerliefde behoort tot de beste, die wij ooit van de A. O. O. V. zagen. Het publiek heeft telkenmaal, meerdere keeren bij open doek, door luid applaus zijn groote tevredenheid betuigd. Uiterlijk was alles in de puntjes ver zorgd. Costumeering, grime en décors -mochten aller goedkeuring wegdragen. Het orkest, met den dirigent, den heer Joh. Gerritsen aan den vleugel, heeft de mooie muziek van Léhar alle recht laten wedervaren, en de solisten en koren zeer muzikaal begeleid. In de keuze der solisten, waaronder natuur lijk diverse beproefde krachten der vereeniging, was men zeer gelukkig ge weest. Er werd uitstekend gezongen. Mevr. J. Molenaarvan Vliet zong en speelde de rol van Zorika, de bojaren- dochter met gloed en temperament op fraaie wijze. Mevr. G. Besse was in spel en zang zoo goed als nimmer te voren. Ilonja mag zij zeker rekenen tot haar beste rollen. Een Verrassing was mej. B. Wit, die de alleraardigste rol van Jol an, het jonge nichtje van Dragotin, kostelijk speelde en zeer goed zong. Zij werd daarbij door haar partner, den heer T. de Munk kranig ter zijde ge staan. Van hun geslaagde scènes noemen wij b.v. die met den kinderwagen in de tweede apte. De heer K. Schot, die reeds lang lid der vereeniging is, kreeg thans zijn groote kans in de rol van Jonel, den verloofde van Zorika, en hij heeft die kans ten volle benut. Hij deed zich ken nen als een goeden tenor, die men gaar ne nog eens meer zal hooren. De Heer A. Govers mag niet alleen geroemd als een goed regisseur, maar ook als ver tolker van één der hoofdrollen, n.l. die van Jozsi, den zigeuner, die hij door spel en zang uitstekend naar voren bracht. Kostelijk typeerde de heer P. Kesselaar den ouden bojaar Dragotin. Om zijn komische creatie is hartelijk gelachen. De hulshoudster, gespeeld door mevr. M. Portegijs, viel op door goed spel en duidelijke uitspraak, ter wijl de heer J. Kesselaar als herbergier en bediende zeker niet onvermeld mag blijven. De koren klinken zeer mooi en er werd met enthousiasme gezongen. Ook de balletten waren een succes. Niet het minst door de uitstekende leiding van den heer Peter Demaat, die na zijn dans met mevr. Ris in de tweede acte een luid applaus kreeg en met bloemen werd gehuldigd. Een mooi succes voor dezen jongen dansleeraar, die aan de dansen kleur en charme wist te geven. Na afloop werden devoornaamste medewerkers door den voorzitter, den heer A. Govers, met bloemen gehuldigd, onder luide toejuichingen van het publiek. G. C. van Gulik. Onze muziekverslaggever, de heer A. Kooger, schreef over de uitvoering van Zaterdagavond nog het volgende: Met de romantische operette in drie bedrijven „Zi^eunerliefde" van Frans Léhar gaf de Alkmaarsche Operette- en Orkestvereeniging Zaterdagavond in net Gulden Vlies de eerste opvoering. Een operette van Léhar is een werk, waarvan men verzekerd kan zijn muziek in te zullen vinden waarncnr bet aangenaam luistere- l is. En vjZigeu.ncrliefdc is van öei- gelijke muziek niet misdeeld. De uitge breide ouverture geeft daar al een voor proefje van. Niet alleen dat er in deze operette veel muziek voorkomt, ze is ook zeer afwisselend; soms iet wat wee moedig, droevig, dan weer charmeerpnd door haar melodieën, zooala in de wal sen, of ook wel in humoristischen zin. Met belangstelling, heeft men dat aan gehoord en tevens den zang van Zorika (mevr. J. Molenaarvan Vliet), Ilonja (mevr. G. Besse), Jolan (mej. R. Wit), Jozsi (de heer A. Govers), en van het koor. Het vlotte spel droeg daar ook toe bij (de heéren P. en J. Kessêlaar brach ten er den vroolijken toon in). Het orkest, door den heer Gerritsen aan den vleugel geleid, speelde heel goed. MIDDELBARE HANDELSDAGSCHOOL MET VIERJARIGEN CURSUS TE ALKMAAR. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer opgenomen publicatie betreffende aangifte van nieuwe leerlingen voor bovenge noemde school. MURMELLIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer opgenomen publicatie betreffende aangifte van nieuwe leerlingen voor het Murmel- lius-Gymnasium. AANGIFTE LAGERE SCHOLEN. Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op de in dit nummer voorkomende publicatie, vermelden de, dat alsnog gelegenheid bestaat tot het doen van aangifte tot toelating tot één der openbare scholen voor 'gewoon lager onderwijs alhier. „KONINGSBOSCH" GESLOTEN. De jeugdherberg te Bakkum is voor onbepaalden tijd voor het trekkersverkeer gesloten. Rondom Amsterdam zijn thans de jeugdher bergen te Kortenhoef, Haarlem en Schoorl nog geopend. KRUEDENIERSEXAMEN. In verschillende plaatsen van ons land hebben half April de schrifte lijke examens plaats gehad voor bo venstaand diploma. Bijna 1200 candi- daten hebben hieraan deelgenomen. Het mondeling gedeelte heeft plaats van 25 Juni a.s. Tot examinatoren zijn o.a. benoemd, voor Amsterdam de heer P. H. Bakker en voor 's-Gra- venhage de heer H. Haijtema Pzn., beiden alhier. DE LEVENDE POPPENKAST. Zondagmiddag gaf Joh. Frevels gezelschap in 't Gulden Vlies ~vqoT een vroolijke kinderschaar weer een voorstelling met de Levende Poppen kast. En met veel- succes heeft Jan Klaassen den zieke koning weer ge nezen en de booze heks gefopt. FIETSENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. In slooten te Obdam en Hens broek zijn een aantal fietsen gevon den, ontdaan van de banden. Deze fietsen bleken afkomstig te zijn van diefstallen die den laatsten tijd te Heerhugowaard en Hensbroek ge pleegd zijn. De dader, de Heldersche vluchteling K., tijdelijk te Odam ge huisvest, is gevat. OMZET NOORDERMARKTBOND. De omzet van de veilingsvereeni- ging Noordermarktbond alhier was gedurende April 596.294.56, tegen 388.401.39 in dezelfde maand van het vorige jaar, een toeneming alzoo van bijna f 208.000. R.K. LYCEUM - ALKMAAR. Eindexamens Gymnasium. Woensdag 29 April werden ge ëxamineerd 10 candidaten voor di- plima B. Geslaagd: mej. Corry de Grauw te Bergen, mej. Lies Peters te Medemblik, Klaas Appel te Span broek, Fritz Conijn te Alkmaar, Theo Egbers te Egmond a. d. Hoef, Jan Koopman te Wogmeer, Jan van Lunen, Adriaan Twisk en Matthieu van Lunen te Castricura. en Jan Overtoom te Spierdijk. Vrijdag 1 Mei werden geëxami neerd 6 candidaten voor diploma A, van wie slaagden mej. Tinie Koot te Warmenhuizen, Vincent Breed en Jan Verhaart te Alkmaar en Jo Meyne te Akersloot. Met twee can didaten werd het examen den vol genden dag voortgezet. Toen slaag den Wim Arntz te Alkmaar en Kees Tromp te Schoorl. Alle candidaten zijn geslaagd. De examens zijn geëindigd. t H. O. V. Niet Szekely, doch Jan Bresser was de solist die op het tweede en laatste concert der Beethovencyclus j.L Zaterdagmiddag onder leiding van Marinus Adam het vioolconcert speelde, en wel op een wijze die het zeer talrijke publiek in hooge mate boeide. Bresser's instrument geeft een mooien, helderen klank en de kunstenaar droeg dien onberispelijk voor; 'twas-af, tot in alle onderdee- len. Daartoe stelt zijn zeer ontwik kelde techniek hem in staat, en zijn voordracht doet het overige. Het geheel (ook de orkestbegeleiding) was een uitvoering, het onvolprezen meesterwerk volkomen waardig, die niet naliet op de aanwezigen groo- ten indruk te maken, die in het ap plaus tot uiting kwam. Niet minder was dit het geval met de derde de Eroica-symphonie die door Adam zonder partituur ge dirigeerd werd. Enthousiast heeft hjj deze symphonie geleid en het orkest reageerde zonder mankeeren op zijn aanwijzingen. Zoo werd ook van dit werk, .bestaande uit Allegro con brio; Marcia funebre: Adagio assai; Scherzo: Allegro vivace, en Finale: Allegro molto een vertolking gegeven, waarvan men met zeer veel waardeering mag getuigen. Voor dirigent en musici klonk dan ook >a het slotaccoord een langdurig, •mtelijk applaus. TA'. Koocer. (Ontleend aan onze advertentierubriek) 'Tentoonstelling. Vanwege de schildersvereen. „Door werken", van 2 t.e.m. 10 Mei, 2 tot 5 uur, in het atelier hoek Geest—Kanisstraat; Zondag van 10 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Allotria (comedie). 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoodfnummer 't Was 1 April (Hoil. kom. film). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer La Paloma (rom.) Alle leef-' tijjden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 5 Mei. 8 uur, Kapelkerk, openb. godsdienst oefening, spreker 4s. N. Padt, herv. pred. te Zutphen, over „Vernieuwende kracht". 3 en 7.45 uur, in Waakt en Bidt, con ferenties; verschillende sprekers. 8—9 uur, geref. kerk aan de Oude gracht, orgelconcert Feike Asma. Verder elke 14 dagen tot en met September. Woensdag 6 Mei. 3 en. 7.45 uur, In Waakt en Bidt, con ferenties met verschillende sprekers. HEILOO. Elck wat wils. - „Elck wat wils" gaf Zondagamiddag een kin dermatinee in „De Rustende Jager", dat vooral door de jeugd goed be zocht was. Het is E.W.W. mogen ge lukken een vooral voor de jeugdige bezoekers aantrekkelijk programma samen te stellen. De kinderliederen- potpourri werd door de zaal enthou siast medegezongen. De clou van den middag was ongetwijfeld het optre den van de debutantjes, een wed strijd, waaraan aardige prijzen wa ren verbonden. Uitvoering „Falkland". - De tooneelvereeniging „Falkland" gaf Zaterdagavi»d in „De Rustende Jager" een (Iiblieme vertolking van het bekend® blijspel „Haar laatste wil". De gedwongen logeerpartij werd zeer aannemelijk gemaakt, terwijl het tempo waarin werd gespeeld, alsmede het goed samenspel dit stuk van zijn beste zijde liet zien. Too- neel aankleeding en grime waren uitstekend. ALKMAAR. GEBOREN: Johanna J. M„ d. van Pieter J. A. Borsboom en A. J. A. Meken- kamp. Petrus, z. van Nicolaas J. A. Stroomer en C. M. A. Jansen. OVERLEDEN: Maria Oom, wed. van J. F. Jansen, 75 jaar. Anna M. Hol lander, wed. van O. AndrLesma, 76 jaar. Lijsbeth Boekestein, wed. van Klaas Kos, 72 jaar. Johanna J. Pistorlus, gehuwd met J. Brouwer, 51 j aar. Jo hannes Boot, 23 jaar. Jan van der Sluis, gehuwd met IJ. Hopman, 74 jaar. Elisabeth Speets, gehuwd met A. Schenk, 51 jaar. Maartje Koeman, gehuwd met C. "Koeman, 75 jaar. Neeltje de Boer, wed. van A. van Heer den, 86 jaar. Maria Groot,, gehuwd met J. van 't Veen, 27 jaar. WARMENHUIZEN, 2 Mei 1942. 2500 kg Rabarber 18. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw.) Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland: B. Daalder, Bergen: Sport: J. Werkman, Alkmaar. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Groote demonstratie op Houtrust. (Van onzen Haagschen correspondent.) Gisteren, Zondag 3 Mei, was het de dag van den Nederlandschen Ar beidsdienst en geheel den Haag stond er in het teeken van. Reeds vroeg in den morgen trokken groepen groen-geuniformde jongemenschen zingend of met muziek voorop door de straten van de stad, in binnenstad en buitenwijken, afgewisseld door fleurig-mareheerende Arbeidsmeis- jes. Een vroolijke Meizon lachte om het hoekje van een paar donkere wolken dit vertoon van blijde levenslust en sterke levenskracht vriendelijk toe en bleef ook het ver dere van den dag welwillend trouw. Na den middag stroomen tribunes en veld van het enorme Houtrust- terrein meer dan vol met belangstel lenden, die getuigen willen zijn van de groote demonstratie, welke de N.AD. daar zal geven, onder het aan Vondel ontleende motto: "De liefde tot zijn land is ieder aange boren". Onder de vele genoodigden, die deze bijeenkomst op de eere-tribune bijwonen, merken wij o.a. op: den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart; den Weermaehts- bevelhebber in Nederland; generaal Fr. Christiansen; de generaal-com- missarissen Schmidt en Rauter, ge- neraal-majoor Schumann; Réichsar beitsführer Hierl;* Generaalarbeits- führer Bethmann; Oberstarbeits- führer Eicbmann; gezant Bene; Minister)alrat dr.Piesbergen; Ober- führer dr. Harstar; den Beauftragte van den Rijkscommissaris in Zuid- Holland, dr. Schwebel; den leider van de N.S.B., ir. Mussert; die secre tarissen-generaal prof. van Dam, prof. Goedewaagen, ir. Verwey, prof. Schrieke en ir. Huygen; den proc.- gen. van justitie, prof. van Genech- ten; den leider van het Arbeids front, den heer Woudenberg; Max Blokzijl, en vele leidende figuren uit de kringen van den N.AD. Even voor half 4 betreden de Rijkscommissaris, ir. Mussert, de commissarissen-generaal Schmidt en Rauter en generaal-majoor Echu- mann met hun staf het terrein, dat aan alle kanten omzoomd is door een weelde van vele kleurige vlag gen, terwijl het Staforkest van den N.A.D., onder leiding van Ondethop- man Van Leeuwen, marschmuiziek ten gehoore brengt. Terstond hierna volgt de eerste opmarseh van de Arbeidsmannen en -meisjes, die zich dan melden aan deli Commandant van den N.A.D., de Bock, waarna het eigenlijke programma een aan vang neemt. In vlot tempo worden op meeren* deels zeer geslaagde wijze verschil lende lichaamsoefeningen, getuigend van behendigheid en snelheid, uit gevoerd, waaronder vooral het door 600 man uitgevoerde nummer „Boomstamgymnastiek" een ver rassende nieuwigheid op dit gebied veel succes oogst. Ook het num mer „Grondgymnastiek", waarbij het „wapen" van den Arbeidsdienst, de schop, wordt gehanteerd, trekt te recht de aandacht. Van het optreden der Arbeidsmeisjes zijn vooral tref fend de bekoorlijke Meidansen, uit gevoerd rond een drietal Meiboomen en begeleid met accordeonmuziek van Meiliederen. Een en ander wordt afgewisseld met muziek en zang. Niet onvermeld mag ook blij ven de verdienstelijke poging om een oud volksgebruik, het z.g. ven- delzwaafien, te doen herleven. In het volgend gedeelte van het programma wordt een spreekkoor uitgevoerd, aangevuld met een aan tal welluidende nieuwe liederen, die in en door den N.A.D. zijn ontstaan, een en ander gebaseerd op het bo vengenoemde motto van dezen dag en uitloopend op het devies van den N.A.D.: „lek dien". Toespraak Relchsarbdtsfuhrer Hierl. Vervolgens leidt de Commandant van den N.A.D. met een korte toe spraak, waarin hij op de beteekenis' van den Arbeidsdienst wijst, den Réichsarbeitsführer Hierl in, die hierna de volgende toespraak houdt: „Kameraden van den Nederland sehen Arbeidsdienstl Heden, op uw eeredag, breng ik u de groeten over van den Duit schen arbeidsdienst, De vlaggen der afdeelingen van ien Duitschen Rjjksarbeidsdienst .die 'B eteaSï ftaagen pp haar doek de volgende namen: de graaf van Hoorn, de graaf van Egmond, Willem van Oranje, admiraal de Ruyter, Peter Paul Rubens, Anton van Dijck, Rembrandt van Rhijn, Paul Kruger. In 1935 zjjn deze Nederlandsche eerenamen aan afdeelingen van den Duitschen R.A.D. verleend. Ik heb deze eerenamen gekozen in het be wustzijn van onze verbondenheid in bloed en bestemming. Nooit heb ik eraan getwijfeld, dat de wegen van onze volkeren, ie ten tijde van het uiteenvallen van het oude heilige roomsche rijk der Duitsche natie uiten gegaan waren, eens weer tot elkaar zouden komen. In een tijd, waarin oude wereld-,, rijken wankelen, nieuwe wereldrij ken gevormd worden, in een tijd, waarin het erom gaat, het oude Europeesche erfgoed der cultuur te beschermen tegen bolsj ewistischen vernietigingswaanzis en te behoeden voor de onderwerping door de Jood- sch geldmachten, is de samenwer king der Europeesche volkeren, v-ooral van de Europeesche volkeren van Germaansche bloedsverbonden heid, een historische noodzakelijk heid geworden. Alleen groote erf sterke volkerengemeenschappen zul len in de toekomst hun recht om te leven kunnen handhaven. Dat, wat ons voor de toekomst verbindt, is sterker dan dat, wat ons in het ver leden scheidde. Met den keer der tijden is ook een keer ontstaan in den weg, welken het Nederlandsche volk opgaat. Onze wegen gaan weer tezamen. En op deZe samengaande wegen willen wij, mannen van den Ar- beisdienst, wegbereiders zijn. Met ons marcheert de nieuwe tijd. Wij zijn de dragers van zijn denkbeel den. De spade is geworden tot het symbool van een nieuwe gemeen schap. Over scheidende klassen, standen, partijen, godsdiensten heen, spreken wij ons uit voor de volksgemeen schap, over particularistische bijzon dere belangen heen spreken wij ons uit voor de gemeenschap van bloed en bestemming van onze volkeren. Wij hebben aan den arbeid zijn eer teruggeven. Wij hebben de op vatting over den arbeid bevrijd van lage, Joodsch-materialistische denk beelden, die het individu en de vol keren neerdrukken. Wij werken in den Arbeisdienst niet om te verdie nen, maar om ons volk te dienen. Wijezien in den arbeid meer dan al leen een middel om geld te verdie nen. Wij zien daarin een zedelijken plicht, welks vervulling aan het leven pas zin en waarde verleent. Niet de rijkdom maakt gelukkig, doch lichamelijke en geestelijke ge zondheid en de mogelijkheid, zijn krachten en bekwaamheden te kun nen toetsen in den arbeid. In den geest van deze opvatting varf den arbeid willen wij samen werken en wij zullen elkaar daarbij steeds meer begrijpen en leeren waardeeren. Eer, trouw en kameraadschap zijn de grondwet van den Duitschen Rijksarbeidsdienst. Zjj zullen ook uw grondwet zijn, dan zult ge ertoe bijdragen, uw volk in het bestek van onze volkerengemeenschap te leiden naar een eervolle en daar mede gelukkige toekomst. Evenals op dit feestterrein, zoo zullen wij ook bij den arbeid voor den opbouw van het nieuwe Enropa kameraadschappelijk naast elkaar staan. De Führer heeft in zijn verklaring van 30 Januari 1933 den Arbeids dienst een hoeksteen genoemd voor den opbouw van zijn nieuwen staat. De Arbeidsdienst zal ook een hoeksteen zijn voor den opbouw van het nieuwe Europa. Nadat alle deelnemers plechtig de gelofte hebben afgelegd: „Wij be loven, steeds onze vlag te zullen volgen, volk en land te dienen, en de toekomst vertrouwend tegemoet te gaan", wordt nog gezamenlijk het Lied van den Arbeid gezongen. Tot slot van het programma klinkt dan de melodie van het Wilhelmus, waarvan het 6de couplet door allen wordt meegezongen, over het veld, gevolgd door het „Deutschland über alles" en het lied: ,,Die Fahne hoch", waarna de Rijkscommissaris en de Réichsarbeitsführer de troepen in- specteeren. Daarna keurige afmarsch der troepen en een run van het pv brigk op de gereedstaande trams, VOETBALDAG VOL VERRASSINGEN. Het Noorden aan den kop! R. C. H. en Volewijckers kampioen. Dat is gisteren een dag vol verrassingen geweest! 't Begon al met de landscompetitie: de Westelijke ploegen zouden onge twijfeld zegevieren over de „provincie", maar het is heel anders uitgekomen. De „provin cie" nam namelijk de heele buit mee naar huis. Blauw Wit, dat de vorige week in Heerenveen gelijk had gespeeld, ont ving Eindhoven en hoe de Amster dammers ook zwoegden, de gasten bleken niets minder en waar deze laaasten ook nog konden schieten, verloor Blauw Wit. 't Werd 01, wat natuurlijk juist voldoende was. Nog grooter verrassing was echter de uitslag van ADOHeerenveen. De Friezen hebben ook nu weer met zeer veel enthousiasme gespeeld en dat stelde hen in staat, om de betere techniek van ADO te nivelleeren. De Hagenaars namen de leiding, maar Lenstra was goed op schot en met twee voltreffers bezorgde hij zijn club de beide puntjes. Zoodat Heerenveen thans aan het hoofd gaat! De stand is: Heerenveen 2 110 43 3 Eindhoven 110 1 10 2 Blauw Wit 2 0 11 2—3 1 ADO 10 0 1 1—2 0 AGOW 0 0 0 0 0—0 0 Meteen blijkt uit dezen stand, dat AGOW kampioen geworden is. De Apeldoornsche club speelde gelijk tegen Quick en aangezien het doel- gemiddelde besliste, was AGOW kampioen. Verdiend was dit gelijke spel lang niet, maar dat doet thans weinig meer te zake. 2e klasse A. In de 2e klasse A van afdeeling I is de strijd om de eerste plaats thans gestreden. Door een flinke 41 overwinning op HBC werd RCH terecht gekomen bij de sterkste ploeg. Onderaan is de spanning echter nog toegenomen door de onverwach te zege van de Alkm. Boys op Alc- jnaria en door de verwachte neder laag van HRC tegen KFC. Het ge volg daarvan is, dat West Frisia zelf niet spelende de beste papie ren heeft om te ontsnappen. Im mers, de Boys en HRC hebben thans met elk nog één wedstrijd voor de boed (n.b. Alkm. BoysHRC) resp. 11 en 12 punten en West Frisia heeft er ook 12 met nog twee wedstrij den te spelen. Ons dunkt, de Enk- huizers redden zich wel. In de tweede klasse B is de Vole wijckers kampioen geworden, zoo dat a.s. Zondag 'de promotiestrijd kan ontbranden. De stand in 2A is nu: RCH 18 12 3 2 59-26 29 ZFC 18 9 6 3 44-32 24 WFC 18 9 4 5 31-29 22 KFC 19 9 4 6 36-27 22 HBC 19 9 3 7 45-34 21 Alcmaria 19 6 5 8 30-42 17 Santpoort 19 7 2 10 42-50 16 Kennemers 16 6 4 6 35-28 s16 West Frisia 18 4 4 10 44-17 12 HRC 19 4 4 11 26-48 12 Alkm. Boys 19 4 3 12 27-57 11 PROMOTIE-DEGRADATIE IN HET ZUIDEN. Het college van gevolmachtigden voor de sport heeft het bestuur van den NVB opgedragen de splitsing in het Zuiden ongedaan te maken en de promotie- en degradatiewedstrij den met ingang van het seizoen 1942'43 af te schaffen. Als gevolg hiervan zullen de'vijf 2e klasse-kampioenen met nummer laatst van de eerste klasse in dis trict IV een halve competitie spelen om één plaats in de eerste klasse. Deze competitie begint a.s. Zondag. TELEURSTELLENDE WEDSTRIJD OP HET SPORTPARK. De Boys wonnen met I0. -Natuurlijk, de Boys kunnen de beide puntjes, die zij Zondag op Alcmaria veroverden, best gebruiken en Alcmaria had er eigenlijk heelemaal geen belang bij omdat ze töeh in de midden moot gerangschikt is. Maar dat wil toch niet zeggen, dat Alc maria aan haar stadgenoote de puntjes cadeau gegeven heeft, verre van dat: ze heeft tot aan de laatste seconde getracht, om de kansen te doen keeren, maar het ging niet. Loopt de Alcmaria-machine niet goed meer? Het lijkt er op. Want wat de withemden dezen middag lieten zien, was niet fraai. D.w.z. het aanvalsspel was minstens een klasse lager dan den laatsten tijd het geval was. Er werd niet behoorlijk gecombineerd, er werd weinig ge schoten en er werd voortdurend in den buitenspel-val geloopen. Dat laatste was wel heel erg. Midden- linie en achtertrio waren goed, het laatste zelfs héél goed. De Boys hebben hun heil gezocht in snelle aanvallen over de vleugels en daarmee hebben zij de witte ach terhoede meerdere malen in het nauw gebracht. En tenslotte een doelpunt er door gekregen, dat net genoeg was, om den wedstrijd te winnen. Overigens was hun spel ook zeer zwak. De eerste helft van den wedstrijd, die door een record aantal bezoe kers werd bijgewoond, was voor Alcmaria, dat behoudens enkele korte oogenblikken, voortdurend in den aanval was. Wel hebben de Boys in die eerste helft ook nog eens een kans gemist, maar heel veel gevaar leverde htm voorhoede niet op. Alcmaria doelpuntte echter niet, zoodat de rust kwam met blanco stand. In de tweede helft ging het spel iets meer gelijk op en al bleef Alc maria ook iets sterker, de Boys-uit vallen waren nu vrij wat geyaarljj- ker geworden. En zoo kon het ge beuren, dat de Grand Jr. na 25 mi nuten het eenige doelpunt van den wedstrijd maakte; zulks uit een snelle doorbraak van Goudsblom en een zuiveren voorzet. Wat Alcmaria daarna ook deed, niets hielp. Het zat haar misschier in deze periode pok niet mee: Wit VOETBALUITSLAGEN. Kamp. v. Ned. Blauw Wit— Eindhoven 01. ADO -Heerenveen 1—2. Ie klasse afd. m AGOWQuick 11 (A. kampioen). Ie klasse afd. IV. Roermond— Noad 22. Ie klasse afd. IV. Veendam Sneek 0—0, Achilles—LSC 1—1, Ve- locitasLeeuwarden 13. (Veloci- tas, LSC en Sneek eindigden gelijk met 13 punten; beslissingswedstrij den noodzakelijk). 2e klasse A: ZFCSantpoort 41, WFCKennemers 12, HBCRCH 14 (R. kampioen). HRCKFC 0-1, AlcmariaAlkm. Boys 01. 2e klasse B: Vriendenschaar— AFC 2—4, HVCVolendam 1—0, Watergraafsmeer—Spartaan 10, OSVHilversum 50, Volewijckers DWV 63 (V. kampioen). 3e klasse A: GVO—ZW 0—0, SuccesDTS 1—2, Hollandia—WZ 21 (H. kampioen). 4e klasse A: AtlasW.-Waard 01 4e klasse B: WW—N.Niedorp 43, AndijkSijbekarspei 12, MFCSt. George 41. ONDERAFD. NOORDHOLLAND. Ie D. WinkelPetten 12. 2e D: Alkm. Boys IVBerdos II 2—1, DTS II—AFC II 1—1, Alkm. Boys IIIBergen IH 43. 3E: DTS III—Alkmaar Hl 1—1, Vrone IIAlcmaria V 01. 4F: Schoorl inAlkm. Boys VI 45. bijvoorbeeld heeft eenige goede scho ten gelost; maar afgezien daarvan: het voorhoedespel bleef te peuterig en te langzaam. Zoodat het publiek, dat zich juist van dezen wedstrijd veel had voor gesteld, teleurgesteld naar huis ging. Maarmisschien hebben de Boys uit de twee overwinningen achter elkaar de noodige moed geput voor de volgende ontmoetingen; Zoodat ze straks zeker niet kansloos de de gradatie-competitie in gaan. Biljarten. KAMP. VAN NEDERLAND DRIEBANDEN. Het kampioenschap le klasse drie banden is weer gewonnen door Sengers. De eindstand van het tour- nooi was als volgt: 8 van Bokxsel l'/j 303 581 7 0.538 1 Sengers 6 343 531 7 0.645 2 Verbeek 5 340 509 7 0.667 3 De Leeuw 4 325 570 6 0.570 4 Sweering 4 324 582 5 0.556 5 v. Alphen 4 317 667 4 0.475 Heinrich 3 280 547 6 0.511 7 Pelersen 1% 309 569 6 0.543 Athletiek. DE TWEEDE SINGELLOOP VAN AVA. Weelink wint in de A-klasse. De tweede Singelloop, die de Alk maarsche athletiekvereeniging AVA heeft georganiseerd, mocht zich ver heugen in een flinke deelname, waartegnoVer staat, dat de publieke belangstelling niet voldoende was. Misschien windt dit zijn ookzaak in de te geringe propaganda, welke er voor gemaakt werd en in de keuze van het startuur: om 1 uur 's mid dags! Maar AVA moet oppassen: .een volgende maal kon ook het aantal deelnemers wel eens zeer gering zijn omdathet aantal prijzen onvol doende is: één prijs in de A-, één in de B- en drie in de C-klasse, het is wel bedroevend weinig. Wat de wedstrijd zelf betreft, ge brek aan gegevens is oorzaak, dat we slechts den uitslag kunnen ver melden. Deze is (afstand 3.5 K.M.): A-klasse' 1 J. Weelink, Suomi, Velsen, 12 in. 30.2 sec.; 2 W. Bakker, AAC, Amsterdam, 12 min. 51.2 sec. B-klasse: 1 J. Overdijk, AAC, Am sterdam, 13 min.; 2 P. Hurman, HAV den Helder, 13 min. 16.1 sec. C-klasse: 1 B. v. Deutekom, AVA, Alkmaar, 13 min. 18.2 sec., 2 H. Die- meer, Lygurgus, Zaandag 13 min. 20.6 sec. Na afloop werden de prijzen uit gereikt in café Ceres, dat geheel be langeloos beschikbaar was gesteld voor de deelneers. Bij de prijsuit reiking' bracht de voorzitter-kamp rechter dank aan AVA voor het or- ganiseeren van den wedstrijd, de po litie voor de medewerking, den eigenaar van Ceres voor diens me dewerking en de deelnemers voor hun opkomst. V DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.— Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek week- praatje (opn.). 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gr.pl. 10.Kamer muziek (gr.pl.). 11.—- Voor de vrouw. 11.20 Amabile-sextet. 12.— Ensemble Eentrooster. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.— Boerenland in boek en krant. 13.15 Omroeporkest. 14.Arnhemsehe Or kestvereeniging, solist en gr.pl. 16.— Ziekentroost. 16.20 Grapl. 16.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Musette-orkest en solist. 18.Voor de vrouw. 18.15 Gr.pl. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.BNO: Gesproken bin- nenlandsch overzicht. 19.10 Gr.pl. 19.30 Het groote Omroeporkest en soliste. 20.15 Orkest Melando en solist. 21.— Gr.pl. 21.15 Luisterspel: „Ik ben Ver berk". 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10—24.Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Koor- en Solozang (opn. en gr.pl.). 8.35 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 De Overtoom vroeger en nu. 11.Zang met spianobe- geleiding en. gr.pl. 12.— Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Zang, piano, clavecimbel en gr.pl. 13.25 Gr.pl. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Zonne stralen In ziekenzalen. 16.Disco causerie. 16..40 Cello en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.Boek bespreking. 18.30 Reportage. 18.45 Salon orkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje ln Twentsch dialect. 20.BNO: Eng. uitzending: „Holland and the economie reorganisation". (Voor de Radio-Cen-, trales: gr.pl.) 20.15 Het Zepp_ronl- kwartet. 21.Mevrouw van- Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Melodisten en solist. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.— Gewijde muziek (opn.). 22.05— 22.10 Avondwijdfng. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Cehtrales, die over een lijnverbindirt raet de Studio beschikken.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2