DE VUU SCHOE HET GEHEIt PAREL-EIL4 lil STAD EN OMGEVING j m AGENDA. LAATSTE BERICHTEN. De Landjeugd van den Nederlandschen Land stand in feestvergadering. Redevoeringen, volksdansen en zang. BURGERLIJKE STAND. Roosevelt's vergissing. KERK EN SCHOOL A SPORT. Amsterdamsche Beurs Het nieuwe rffantaüoei FEUl I c JUBILEUM. Op Vrijdag 15 Mei hoopt mej. A. M. Knuppel den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in betrek king kwam bij het Noordhollandsch Landbouwerediet, thans Amsterdam- sehe Bank, te Alkmaar. KAASMARKT. Op de heden gehouden kaasmarkt was de aanvoer 5000 kg, dat is 500 kg meer dan de vorige week.' Voor het groot aantal koopers was dit in vergelijking met den aanvoer in de 'gelijke week van het vorig jaar eefi tegenvaller, hoewel door de geringe grasgroei geen grooter aanvoer verwacht mocht worden. MURMELLIUS-GYMNASIUM. Eindexamen. Voor het einddiploma werden geëxamineerd 17 candidaten, van wie 4 werden afgewezên. Geslaagd zijn voor afd. B de dames M. Ar- noldus te Alkmaar en H. J. G. Ko ning te Schagen en de heeren J. Knook tè Alkmaar, F. Boeke te Schoorl en P. Raat te Schagen. Voor afd. A. slaagden de dames 'Th.' M. Akkerman, G. G. Bezijn, C. M. Burger, M. A. Koelipa en J. B. Schiphorst, allen te Alkmaar en M. Ch. Schene te Oudkarspel. Met één candidate wordt het examen voortgezet. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN. Bij het examen voor machine- schrijven, gehouden op 7 Mei te Alkmaar onder leiding van den heer A. W. Groote, slaagden de dames A. J. J. v. d. Boogaard met een snelheid van 270 letteraanslagen per minuut, Y. J, v. d. Wey met 202, G. v. d. Boogaard met 245, allen te Heiloo, C. W. Bok met 2li, J. Haak met 238 (met lof), beiden te Be lgen, M. Seeder met 183, J. Zaadnoordijk met 193, J. M. Groe- neveld met 257, H. W. Groeneveld met 241, A. Vermeulen met 268 en T. Hüibérfs met 192, allen te Alk maar; de heeren P. Pusch met 241. P. A. Kohnert met 275, Th. Bonse-1 ma met 249, W. Landzaat met 199, J. Hoogland met 219, allen te Alk maar, J. W. Verwer met" 218, C. Middelbeek met 211, beiden te Heiloo en J. Boekei te Heerhugo- waard met 194 aanslagen per min. AARDBEIEN. Aan de veiling St. Willi- brordus te Heiloo werden heden morgen door Willem Nanne de eer ste 25 doosjes aardbeien aange voerd. De prijs was 4.25 per kilo. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Westerdijk te Hoorn is een motorrijwiel, waarop twee Zaan dammers reden, over den kop gesla gen, vermoedelijk door het springen van een band. Beide mannen wer den naar het ziekenhuis De Villa vervoerd; de één 'had een zware hersenschudding, de. ander een breuk van het sleutelbeen opgeloo- pen. JEUGDIG AVONTURIER. De Hoornsche gemeentepolitie heeft zich ontfermd over een tien jarigen knaap, afkomstig uit Haar lem, die de ouderlijke woning h<id verlaten met medeneming van zijn rijwiel en spaarpot, waarbij kenne lijk de bedoeling heeft voorgezeten- eens iets meer van de wereld te zien Het avontuur eindigde echter reeds te Hoorn, waar de jongen tij delijk op het politiebureau onderdak heeft gekregen. HEILOO. Inbraak. - 9 Gisternacht is inge broken in'het pakhuis van den heer J. -L. aan den Heerenweg naast de groentenveiling. Vermoedelijk kon den de dieven niets van hun gading vinden, er wordt althans niets ver mist. Onbevoegden hebben zich in den nacht van Woensdag op Donderdag toegang verschaft tot een achter hel huis staande schuur van den heer B. in het Blockhoveparken aldaar een rijwiel ontvreemd. He,t rijwiel is gisteren ontdaan van' de banden teruggevonden. BROEK OP LANGENDIJK. Koolrabi. - De eerste koolrabi, voor deze «streek een geheel hieuw- product, wérden Donderdag aan de veiling van de Langedijker Groen ten-Centrale aangevoerd door mevr. de wed. J. Zutt te Waarland en te gen de vastgestelde prijzen aan.de handelaren toegewezen. ZUIDSCHARWOUDE. Pont in gebruik-genomen. Don derdag is het pontje in gebruik ge steld, dat in de plaats is gekomen voor de brug over de Ringvaart, de bekende Bange Balk. Dit zal onge veer 4 maanden dienst moeten doen voor het overbrengen van het pu bliek. De fa. Bosker zal in dien tijd een noodbrug bouwen. Zooals wij reeds eerder berichtten, zal er voor- loopig van den bouw van een rij- brug over de Ringvaart, niets komen wegens de materiaalpositie. Mét de bediening van het pontje zijn belast de heeren ,J. Moeijes en J. Hart. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Tentoonstelling. Vanwege de schildersvereen. „Door werken", t.e.m. 10 Mei, van 2 tot 5 uur, «in het atelier hoek GeestKanisstraat; Zondag van JÓ tot 5 uur. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een nacht in Mei (rom.) 18 jaar. Zondag en Hemelvaartsdag voorstel ling, van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Duikbootenkoers west (rom.-sens.) Alle leeftijden.^ Zondag en Hemelvaartsdag voorstel ling van 2 uur at. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het leven is niet zoo kwaad (Holl. amus. film). Alle leeftijden. Zondag en Hemelvaartsdag voorstel ling van 2' uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7,30 uur, hoofdnum mer Quax, de brokkenpiloot (kom.) Alle leeftijden (Geprolongeerd). Zondag en Hemelvaartsdag voorstel ling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 9 Mei. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling van t Meisje met de 9 punten. TABAKSDISTRIBUTIE. 's-Gravenhage, 8 Mei. Naar aan leiding van het bericht, dat reeds op 16 Mei op de bonnen van de ta- bakskaart zou kunnen worden ge kocht, deelt mén ons van bevoegde zijde mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze berichten zijn niet van offi- cieele zijde afkomstig. Zij moeten als .voorbarig worden beschouwd. AANMELDING ARBEIDSDIENST. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. In ver band met de omstandigheid dat op 1 Juli a.s. een tiental nieuwe kampen in bedrijf zullen worden gesteld, blijft tot 2 Juni a.s. de mogelijkheid geopend tot vrijwillige toetreding bij den N.A.D. voor de zomerkampen van 1 Juli' t/m 15 December. Jongelieden in den leeftijd van 17 t/m 23 jaar, mits ongehuwd, kunnen zich voor vrijwillige dienstneming voor de Juli-kampen bij de aanmel- dingsbureaux, gemeentehuizen en Arbeidsbureaux voor dienstnéming aanmelden, terwijl nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar zal wór den gesteld, teneinde jongelieden, die in aanmerking wenschen te ko men, voor een aanstelling in open baren dienst of bij*het bijzonder on derwijs, gelegenheid te geven de voorgeschreven Arbeidsdienstplicht te vervullen. Deze laatste personen moeten .bij indiensttreding op 1 Juli a.s. den leeftijd van 18 jaar hebben gereikt en niet ouder zijn dan 21% jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrij willige dienstvervulling vrijstelling van den Arbeidsdienstplicht geeft. De Landjeugd van den Nederland schen Landstand kwam. gister in het „Wapen van Heemskerk" in feest vergadering bijeen. Hoewel de op komst niet groot was, waren* toch ook vele ouderen aanwezig, om de sprekers, den heer St Boerma uit Assen, den algemeenen landjeugd- 1 eider, en ds. Eggink uit Nijenga, te hooren; alsmede de zangnummers en de volksdansen te aanschouwen; Het tooneel was smaakvol ver sierd, met prinsenvlaggen, het em bleem van den Landstand en bloe men. De boerenleider van Noordhol land, de heer Jan Saai, woonde, als eeregast, de bijeenkomst bij. De heer Bakker uit Wijde Wor- mer, hoofd van de afdeeling „Volk en Bodem", sprak een welkomst woord, waar hij zich speciaal richtte tot den Landwirtschafsrat Ufer, den leider voor N.H. Saai en de jongeren uit Friesland. Spr. stelde in het licht, dat ons volk door den strijd in hel Oosten zal herrijeen. De Landstand zal, desnoods 'door dik en dim de rechten van den boer verdedigen, als plicht tegenover de standgenoo- ten en ons geheele volk. Nu ons de gelegenheid is gegeven om ons van de duizendjarige onderdrukking van het kapitalisme te bevrijden, dienen wij aan te pakken, mgt fierheid, op dat onze jongeren onzen strijd kun nen voorzetten. Een koortje van jongens en meis jes gaf hierna onder leiding van den heer Sweers uit Nieuw-Buinen en mevrouw Leeuw uit Alkmaar een zangnummer ten beste, waarna een der meisjes een gedicht van Martin Beversluis declameerde,- waarin de arbeid van de ploegers werd bezon gen. Voorts werd nog het gedicht „De Boerenstand" gedeclameerd, waarna nog een zangnummer volgdq. De heer Boerma spreekt. De heer Boerma hield hierna een toespraak tot de jongeren en ouderen, waarin hij er op wees, dat ivij in het verleden niet gedragen werden door een groot ideaal, maar door het streven om het eigen ik ge lukkiger te maken. Ook de vrije tijd werd. niet voor de gemeenschap ge geven, tot schade van eigen stands- fierheid en bewustzijn. Wij dreigden het slachtoffer te v/orden van den vervlakkenden tijd. De boerenstand ondervond van de laat maar waaien politiek de ellen digste gevolgen. Onder den druk van die ellende Werden in 1930 steeds meeidejpn wakker geschud om het recht voor den boer op te eischen. Het is onze taak den strijd van de pioniers voort te zetten. Wij willen kerels zijn en strijden voor een beter toekomstbeeld. Alleréërst moeten wij onzen taak op ons bedrijf leeren ver staan en zooveel mogelijk niet onzen bodem breken, omdat ons bedrijf «pen stuk van ons vaderland is, dat f»ns volk behoort. Wij willen, da ook de landarbeider deel kan hebben, aan het landbouwonderwijs, omdat theorie en praktijk bij elkander be- hooren. Samenwerking tusschen de men- schen van de landjeugd en de' lei ders van de landbouwvoortbrenging is noodig. Ook de meisjes zullen op land- bouwhuishoudkundig gebied veel er. goed werk doen, vooral voor het bevorderen van de schoonheid voor het inrichten van de woning en de kleeding. Het gezonde gezin toch is de oercel van de maatschappij en daarom is het van groote beteekenis thuis te hebben geleerd verdraag zaam te zijn en in liefde een offer te Brengen om anderen De helpen. Oude tradities moet men als bron nen voor elke "gave -volkskracht van geslacht op geslacht blijven over leveren. Veel daarvan is door de- tegenstellingen Verloren »gegaan. Het is onze tfak de harmonie in de dorpsgemeenschap te herstellen, in feestelijke dorpsbijeenkomsten voor allen. Ook door zich over te gever, aan het dorpstooneel en den zang en muziek, kan men veel leeren. Met enthousiasme wekte spr, daartoe op er op wijzende wat in Drente de Landjeugd reeds op dit gebied had gepresteerd. Nooit moeten wij vergeten, dat wij bouwers zijn aan een nieuwe' maatschappij, omdat vast staat, dat als wij ons niet met de maatschappij bemoeien, deze zich wel met ons bemoeit. Dank zij het féit, dat de Duitsche Weermacht het alles vernietigende bolsjewisme heeft teruggeworpen, waarvoor wij ze eeuwigen dank verschuldigd zijn, worden wij in de gelegenheid gesteld dit opbouwend werk te verrichten. Men zal zeggen „het wordt niet gemakeklijk gemaakt", maar toch zal ieder onzer zich door deze rijste- breiberg moeten heenwerken, om anderen te kunnen overtuigen. Ook de jeugd, georganiseerd in de Nationale Jeugdstorm, kan goed werk doen, want nooit mogen wij vergeten, dat de landelijke en stede lijke jeugd zich in de Nationale Jeugdstorm als eenheid zal moeten vinden opdat straks Nederland een eervolle plaats kan innemen in Europa. Bovenal is noodjg geest kracht wil en offervaardigheid. Laat de offervaardigheid van de mannen aan het front ons tot lich tend voorbeeld zijn en wij met elkan der afspreken: „Wij zijn jong en willen strijden voor een betere toe komstbeeld. (Applaus.) Hierop zong het koortje weer eenige liederen, waarna het Woord was aan ds. Eggink. Het beginsel waaruit de land jeugd zal worden geleid, aldus ds. Eggink, zal geen ander lijn als door de jeugdcommissie, van Landbouw en Maatschappij in 1931 ingesteld. Die voor den Landstand hi N.H. bestaat trouwens uit dezelf de commissie, die doelstelling is reeds aangegeven en houdt in dat onze volksgenooten producten en diensten met elkander, moeten ruilen, waarin spr. praktisch chris tendom zag. Spr. besprak de bevoor rechte eigênschappen van het Ger- maansche ras, die in de West-Friezen en de Friezen leven, n.l. enkeling willen zijn en geweldige trouw en liefde tot den naaste, datv4s, niet de Hottentot, maar de naaste volks genoot. Praktisch 'christendom ver draagt zich wel degelijk met het nationaal-socialistisch denken. De boeren zijn geboren nationaal-socia- listen, willen zich verbroederen met het eigen volk waarmede ze met bloed en bodem zijn verbonden. Wij kunnen slechts voor 100 pet dienen, als wij offerende ons vaderland lief hebben. Wat doet hqt er toe hoe lang een mensch leeft, als hij maar weet waarom hij leeft. Het valt niet mee goede idealen te hebben en be handeld te worden alsof je minder waardige individuen bent, tèrwijl je dingen bespreekt, die tot heil van het vaderland strekken. Spr. gaf hiervan sprekende voorbeelden. Spr. bewondert dan ook de volhouders, die dit kunnen, omdat ze weten, dat hejt beginsel zuiver is. De "standseer van den boer is noodig. Spr. gaf daarvan ook voorbeelden. Wij hebben ook te waken voor de standseer van hen die ons er in het geheel' niet dankbaar voor zijn, al valt het niet mee te diehen hen die ons haten. Wij mogen ons echter niet door de uitingen van haat van de wijs laten brengen en ons iederen dag afvragen of- wij wel geleefd hebben-van uit ons hoog beginsel en ons wel voor 100 pc,t. voor onze volksgenooten hebben ingezet. Er is maar een waarheid en dat is, dat de menschen elkander in liefde moeten dienen. Onze nationaal-socialistische wereldbeschouwing moet verworven worden door grooten strijd en kan niet qpgedrongen worden. Dat be doelde ook de Rijkscommissaris, waarna velen dachten, dat 'zij vredig anti-revolutiannair en com munist konden blijven. Op verzoek van spreker zongen de aanwezigen hierop: „Wij zijn jong en zullen blijven strijden voor ons recht". Hierop richtte Ir. Koeman een kort woord tot de jongeren. Veel kunnen wij in N.H. nog niet dóen, want daar gaf steeds de stand den toon aan en dit is tot heden geble ven. De bóeren in N.H. zijn nog ver deeld in groepjes rondom Schagen Alkmaar en Purmerend, maar de Landstandjeugd in N.H. is er, al is zij nog klein, doch 't begin is er. In den wereldoorlog 1914-1918 was de ,bder in tel. Na 1918 was het daarmede uit en thans komt weer het besef, dat de boer het begin is van alles en gij kunt er toe medewerken, dat wij nooit meer meemaken wat voor 1918 geschiedde. Gij moet maar evenvoudig leven, maar staan voor de beroepseer. Durf te leven. (Applaus.) In de middagbijeenkomst werden volksdansen uitgevoerd, waarna men gezellig bijeen bleef. ALKMAAR. GEBOREN: Gerardus B-. F., z. van Gerhardus J. H. Kuiper en E. A. Jonker. Jantina H., d. van Minne van der Ploeg en A. H. Schultz. ONDERTROUWD: Johannes Lusten- houwer en> Johanna B. Ddncker. Pieter Vlam en Catharina Koning. Arie N. Booy en Maria J. Vtouwe. Jan van der Veen en Trijntje Keuss. Petrus J. A. H. Biemans en Anna M. Messelaar. Johannes H. Hazes en Johanna M. M. -Feddema. Hendrik Dogger en Cornelia M. J. Bijl. Jacob Nieuwenkamp en Maria Meeuwig. Cornells J. Bom en Fokje Geertsma- Klaas Klop en' Dieuwertje E. Buurs. Willem van Straalen en Har- mina van 't Veen. Willem G. van Lienden en Johanna K. Boekei. Har- men Meijer en Annie P, M. Hollenberg. OVERLEDEN: Dirk Koning, wedr. van H. van 't Hooft, 82 jaar. Nicolaas Jonker, 59 jaar. (Van onzen Haagschen correspondent.) Slechts weinige dagen vóór het uitbreken van den oorlog met Japan rekende Roosevelt nog stellig erop, dat het hem gelukken zou, de Ja panners óf onder sterken economi- schen druk uit de wereldpolitieke combinatie van het Driemogendhe- denpact te kunnen wegdringen en „buiten mededinging" te stellen, óf hen in het andere geval militair zoo snel en vernietigend ie slaan, dat de Ver. Staten hun geheele kracht zou den kunnen concentreeren op den Atlantischen Oceaan en op Europa. De geweldige successen der Japan ners in Oost-Azië hebben dit plan echter in het honderd gegooid en de situatie radicaal veranderd, want de effectief gecombineerde oorlogsvoe ring van de Europeesche asmogend- heden en de Japanners heeft Roose velt gedwongen, over enorme af standen een tweefrontenoorlog te voeren. Hierdoor hebben ook alle perspec tieven zich beslissend gewijzigd. De Ver. Staten zijn, evenals tevoren de Engelschen, het slachtoffer gewor den van hun fundamenteele dwa ling, dat de tweede wereldoorlog in hoofdzaak wel precies zoó verloopen zou als de eerste. Indertijd heeft Wilson in den Europeeschen oorlog een beslissing kunnen forceeren door den inzet van Amerikaansehe machtsmiddelen. Roosevelt had zich thans op een dergelijke beslissing voorberëid. Op een goeden dag zoo droomde hij het zich zouden Amerikaansehe troepen in Europa landen en den asmogendheden den genadeslag toebrengen. Deze droom is echter uitgedroomd. Indien thans Amerikaansehe troepen in den oor log een beslissing zouden willen brengen, zouden zij niet alleen in Europa, maar ook in Afrika en in Azië moeten ingrijpen, en bovendien overal niet slechts op één krijgstoo- .neel. Dat is, vóór alle andere militaire overwegingen, allereerst een tonna ge-kwestie. Roosevelt kan zooveel soldaten op de been brengen als hij wil; hij kan oorlogsmateriaal opeeri- hoopen, zooveel hij wil hij zal toch, verwikkeld in den tweefron tenoorlog in den Pacific en op den Atlantischen Oceaan, nooit over zoo- •veel scheepsruimte kunnen beschik ken, dat hij een beslissend ingrijpen met zijn landingstroepen zou kun nen wagen; nog geheel afgezien van de omstandigheid, dat de toegang tot Europa (in tegenstelling met de situatie van het jaar 1917) en ,de weg naar de Oost-Aziatische levens- ruimte der Japanners ook eerst nog veroverd zouden moeten worden. Alle Amerikaansehe scheepsbouw- programma's, hoe grootscheepsch ook aangekondigd, moeten altijd weer daarop vastloopen,. dat vóór iedere uitbreiding de reeds geleden verliezen moeten worden ingehaald, terwijl vóór iedere militaire onder neming eerst -de moeilijkheden der verzorging, ravitailleering e.d. opge lost moeten zijn. De gecombineerde strategie van het Driemogendhedenpact, welke alle_ plannen der Ver. Staten door kruist, blijkt echter ook deugdelijk te zijn in den strijd tegen de bond- genooten van Amerika. Het winter offensief van de Sovjets is mislukt en de bolsjewisten hebben daarbij aanzienlijke verliezen geleden, efi zich geen belangrijk succes, geen operatieve beslissing en zeker geen beslissende doorbraak weten te ver werven. Straks echter zal eeri andere wind over de Russische steppen waaien; de Duitsche weermacht en de met haar verbonden legers zullen zich, na de strenge winterpauze, weer in beweging zetten en het laat .zich aanzien, dat de Sovjet-Unie als fac tor van beteekenis in dezen oorlog zal worden uitgeschakeld. Stalin en de zijnen zullen tevergeefs van de Ver. Staten hulp verlangen, maar zelf aan de Staten geen hulp meer kunnen bieden. Daarmede zal ook de laatste hooji) der Britten in rook opgaan. Reeds nu liggen zware en donkere schaduwen over het Britsehe imperium: Europa verlo ren, Oost-Azië verloren) Indië en Australië bedreigd, toenemende moeilijkheden in Middellandse! ONDERWIJZERES BENOEMD. Mej. D. van der Laan te Scher- merhorn is befloemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de christelijke school te Andijk (Oost). PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 MEI 1942. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden (noodcollecte). Ka- pelkerk, 10 uur, dr. Tuinstra (H. Doop); 5 uur, ds. Kleyne. Re- monstr. Geref. Gem., 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oude® gracht), 10.30 uur, ds. Keuning. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt; 5 uur cand. J. van Eerden (Zondag 28). Collecte classi- cale verplichtingen. Herst. Apost. Gem., Toussaintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. Vrijz. Chr. Jeugdgemeen schap, av. 7 uur, in de luth. kerk aan de Oudegracht, jeugddienst, ds. Keuning. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, 3.30 uur jongeliedensa- menkomst Houtweg 8, Vrijdagav. 8 uur bijbelbespr. vrouwen Oude gracht 208, Zaterdag 4.30 uur bid stond Oudegracht 208. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr* 15, 10 en 5.15 uur, ds. B. Fabrie, van Den Haag. UIT DE OMGEVING. Akersloot, 10 uur, ds. van Mullem; onderwerp: „Op gelijke golflengte". Maandag 3 uur, huwelijksbevesti ging. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds.'v. Minnen. Maranatha, 10.30 uur. ds. Drost, van Haarlem. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., geen dienst. Castricum, geen opg. ontvangen, De Rijp, av. 7 uur, ds. Kastein. Dirkshorn, 3 uur, ds. Boeke. Egmond aan Zee, geref. kerk, 10 uur, cand. J. van Eerden; 4.30 uur, ds. von Meyenfeldt (Zondag 51.) Extra coll. diaconie. Egmondbinnen, 10.30 uur, ds. Veenhuysen. Graft, geen dienst. Groet, geen opg. ontvangen. Grootschermer, av. 7.45 uur, ds. Bobeldijk. Heiloo, 10.30 uur, ds. Bloemhoff; onderwerp: „De groet van den Op gestane" (Joh. 21). Evang. a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer Borghardt. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Dinsdag 3 uur, Laarmanstr. 185, bij belbespreking. Heerhugowaard, geen dienst. Hensbroek, geen dienst. Koedijk, 10.30 uur, de heer Korn- dörffer; onderwerp: „Het testament van Jezus". Limmen, 2 uur, ds. Prins van Wijn gaarden. Nieuwe-Niedorp, geen dienst. Doopsgezinde Gem., 10 uur, prop. H. Bremer, van Haarlem. Noordscharwoude, Zaterdag 9 Mei, 3 uur, huwelijksinzegening; Zondag geen dienst. Olerleek, 7.30 uur, ds. de Jong; onderw.: „Het verloren woord". Oude-Niedorp, 3 uur, ds. Koole, van Broek op Langendijk. Oudorp, 10.30 uur, ds. Bobeldijk. Schagen, Geref. kerk, 10 en 2.30 uur, cand. J. F. H. v. d. Bom, hulp prediker te Scheveningen. Schermerhorn, geen dienst we gens vac.-beurt. Schoorl, geen opg. ontvangen. Stompetoren, zie Oterleek. Evangelisatie, 10 en 2 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. Zuidscharwoude, av. 7,30 uur, de heer Kórndörffer. DE VENNOOTSCHAPSBELASTING. Varieert' van 30 tot 55 pet. 's-Gravenhage, 7 Mei. Legt de nieuw ingevoerde ondernemingsbe lasting zware lasten voor de onder nemingen op, in nog veel sterker mate is dit 't geval met de vennoot schapsbelasting, die in het verorde ningenblad van 4 Mei is verschenen. Door de eerste belasting wordt over het belastingjaar 1942 (kalen derjaar 1942) 2.4 x 5 pet. is 12 pet. geheven van de bedrijfsopbrengst plus 2.4 x 0.2 pet. ovei; het bedrijfs vermogen. Dit laatste zal vrij zeker neerkomen op een extra heffing van nog enkele procenten over de be drijfsopbrengst, zoodat globaal ge nomen met deze belasting wel circa 15 pet. van de bedrijfsopbrengst is gemoeid. f Bij de vennootschapsbelasting be draagt de belasting minstens 30 pet. en hoogstens 55 pet. hij een belast baar bedrag van niet meer dan 37.500 resp. meer dan 441.170. Volgens de winstbelasting was hier voor 26% pet. of 31% pet. verschul digd, al naar gelang de winst min der of meer bedrieg dan 8 pet. van het gestorte kapitaal. Een zeer aan merkelijke verzwaring derhalve. Ook deze belasting wordt dus met terugwerkende kracht geheven voor ondernemingen, die de jaarstukken over 1941 re^ds hebben gepubliceerd en die hierbij geen rekening hebben gehouden met de mogelijkheid van sterk verhoogde belastingen waarop overigens reeds herhaalde lijk was gewezen zijn deze uiter aard opnieuw een bittere pil. Een onderneming met b.v. f 500.000 be lastbare winst betaalt hiervan aan vennootschapsbelasting 55 pet. en aan ondernemingsbelasting minstens 15 pet., dus in totaal reeds 70 pet., nog afgezièn dan van de nieuwe vermogensbelasting. Opgemerkt dient nog te worden dat de secr.-gen. van financien vol gens art. 11 nog speciale bepalingen zal treffen t. a. v. beleggingsmaat schappijen, dus voor de N. V.'s, die uitsluitend of nagenoeg uitsluitend de verkrijging, het bezit het beheer en de vervreemding van effecten ten doel hebben. Zee en Atlantischen Oceaan de ineenstorting lijkt niet meer tegen te houden. Maar hoe zullen dan de Ver. Staten den oorlog winnen, wanpeer zij zelf geen -Beslissende initiatieven meer kunnen nemen, terwijl zij hun bondgenooten zien ineenstorten? Op deze vraag weet ook Roosevelt geen bevredigend antwoord te geven. Turnen. KORENBEURSWEDSTRIJDEN. Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag) zullen de traditioneele turn- wedstrijden van den Turnkring Alk maar en Omstreken worden gehou den. De Korenbeurswedstrijden bie den jaarlijks een schitterende de monstratie van al datgene wat in de turnwereld van Alkmaar en omge ving wordt gepresteerd. Ook dit jaar was het niet mogelijk om over de Korenbeurs te beschik ken, maar dank zij wederom de groote medewerking, welke men van de zijde van het bestuur der veiling ondervindt, zullen de wed strijden in het veilingsgebouw door gang kunnen vinden. Des morges om 9 uur is het aan treden voor de adspiranten. Dit is ieder jaar weer een moqie morgen. In tegenstelling met voorgaande ja ren zal het publiek deze wedstrijden ook kunnen bijwonen. Des middags om 2 uur treden de dames en hee ren aan. Dat beteekent een middag van prima turnwerk, waarin ieder geeft was hij kan. Helaas zal de kampioen Wim Veldstra door een blessure wellicht niet van de partij kunnen zijn om zijn titel te verde digen, doch de spanning zal hier door slechts kunnen vermeerderen, daar er "thans vele mogelijkheden zijn. Bij de dames zal mevr. v. Keu lenFranke haar titel verdedigen. Het belooft weer een goede tum- dag te worden, waarin naar wij ho pen de besten de eerepalm zullen wegdragen. Voor verdere"" bijzonderheden raad plege men de advertentie in het nummer van morgen. LEEUWARDEN, 8 Mei 1942. 157 Stieren; 440 Vette koeien; 1187 Melk- en Kalfkoeien 300580; 510 Pinken 130200; 6 Vette kalveren; 773 Nuchtere kalveren; 60 Vette schapen; 465 Weide schapen; 810 Lammeren 15 tot 25; 10 Vette varkens; 92 Kleine biggen 20—35: 238 Bokken Geiten. Totaal aanvoer 4688 stuks. ElerhandeL Prijs 61/, tot 10.45 ent. p. st. Handèlsprijs 1.32—1.37 per kg. Eendeneieren, prijs 7,6 tot 8,1 ent. p. st. Pluimvee. Slacht- hanen 1.50—2.50; Slachtkippen 1.50—2.75; Jonge Hanen 1— ƒ2.25; Jonge duifven 0.40; Konijnen lp. kg. Vereeniging van zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Goudsche kaas 20 plus 0.87, 4C plus 1.12; Broodkaas 40 plus 1.12; Leidsche kaas f 1.02. Opg, Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 8 Mei 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. la.40 3% Nederland 1941 997/:6 99l/s 4 Nederland 1941 .100'/4 lOOVs 4 Nederland 1940 II lül)y16 iOC3/t5 3—3'/, Nederl. 1938 9ó'/8 96'/, 3 Ned.-Indië 1937 891/s 891/, BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .1351/, 137 Handel Mij. Cert. v. 2.50 1243/4 1 25 Koloniale Bank 1251/4 125 Ned. Ind. Handelsbank 8(9/. 861/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .151'/, 15iy, Calvé Delft Cert. ,114 115'/, Nederl. Ford .341 340 Lever Bros162 164 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 275 282 CULTUUR MAATSCH. H. V. A281 284 Java Cultuur .153 153 Ned. Ind. Suiker Unie 160 lóO Verg. Vorstenlanden 77 78 PETROLEUM. Kon. Petr281 289 RUBBERS. Amsterd. Rubber .ISO 185 Deli Bat. Rubber .127 130 Oostkust 95'/4 96 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1 '4 149 Java-China-Japan lijn 121 122 Kon Ned. Stoomboot 188 193 Scheepvaart Unie ,167 17IJ-2 TABAKKEN. Deli Batavia .133 140 Oude Deli171 175i/s Senembah 142 149'/, SPOORWEGEN, Deli Spoor 58(4 58 Ind. Spoor 42'/, 42'/, 173. Die doet je niets! gissing onder de tafel g< je pantoffel zeker voo: dat hij er zo aan bego Want dat lust hij zo gr: (Vervolg er; slot Het socialism nationaal-soci Het marxisme trai te--doordringen van geloof dat nationali me water en vuur volksche socialisme elkaar te brengen, hun onverbrekelijke Hitier heeft al eer men het ééh niet kaï ander omdat er één derland is. Slechts lisme streeft naar de levensvoorwaarden volk. Het gelooft - aan de mogelijkheid heele samenwerking te kunnen overwint te verzekeren en iec de volksgemeensch waarop hij, krachte aanspraak kan make: De ware national volk zonder eer en1 de wil.de gemeensch de hoogst mogelijke ging te schenken, marxisme hebben in jaren hun strjjdigheic bewezen doordat ze zich zelf verdeelden slechts rampen en n de brachten. Het nationaal-soc daartegenover door 2 schiedgnis1 reeds bew een wereldhërvorrr heeft, dat het geen door klasse tegen k_ strijden, maar dat he kracht en alle energi in den strijd, voor ee cialistische gémeenscl eer van het nationali; tegen de uitbuiting ei der volken zegeviert voeren en nu reeds van de dictatuur der en joodsehe haute fin bevrijd. Na een worsteling heeft het nationaal-s( <je actie ingezet voor emancipatie van dt mensch, om, zooals M getuigd heeft, den vrijmaking yan den rugwinning van den den arbeid, het rechi de opbrengst daarvan ste te voeren. s' Dat heeft Uw Neemt daarvooi RANTA, de Aardappeltapioc zooveel verschil lijke gerechten Vraagt ons re Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw-), Alkmaar. PlaatBverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar. N V. W, A. SCHOITSN'SAAHO GRONINGEN EO DE KAASMA ALKMAAR, 8 Mei 1941 gehouden kaasmarkt we aangevoerd, wegende 41' van de Fabriekskaas 20/ 56. Handel vlug. BROEK OP LANGE] 1942. 300 kg Prei 7.30— Rabarber 14. WARMENHUIZEN, 7 1 Rabarber 14. SCHAGEN, 7 Mei 19' koqien (magere) 300— koeien (vette) Centrale; 375650; 45 Pinken Pinken Centrale; 4 Nui voor de fok 25—45; kalvreen Centrale; 6 S Centrale; 84 Ovefhouder: Lammeren 18—25; Geiten 2—90; 40 Big 207 Konijnen 1—/ 7. Aom 40 De eerste gaf dadeli, stoppen en zond vervo naar den kapitein. Op i vlamden de lichten op een troep soldaten gei die met het geweer aai het gelid stonden. Wat kan er gebeurd z eerste ^tuurman zich a een gevaarlijk individi hebben! In Valparaiso acht nieuwe passagiers aer twee vrouwen. Wat teekenen? Zouden die maal te vertrouwen zij bad men toch een radl< fen geven. Ma#»r ver eerste niet met zijn ge -sapitein kwam de bru

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2