itaal :rd bedrag 1 1 1.Q0BJÖ9.- Co. Eindhoven klopt Heerenveen. RRODE NTJES. HET GEHEIM VAN DE PAREL-EILANDEN KHfiER I WEGENER 1ANTIE-BEZORGER 3183. UK E STAND. IOGRAMMA De doodvonnissen in het proces van den bonnen diefstal. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Tal van promotie- en degradatie wedstrijden. H.R.C. en de Alkm. Boys onderaan. Alkm. Boys winnen van H.R.C. FEUILLETON Advertentiën. EDDY, JAN L. M. HUIBERTS AU VAN DER HOVEN, ONDERLINGE H klNGS MAATSCHAPPIJ® 3D TE 'S-DRATEHHAQÏ ?AN HELOOI TUCKER, A. A. 6. BÜC*». H. i. GROBBEH, F. E. EVERS. a driehonderd vier millioen gulden.) 5SCHADE EN ÏDERVING oorlogsschaden, léén Rijksbijdrage j'ordt. Een ver- EELING E happij (verzekerd [:r afdeeling: guldenis daar- jeer belang. Deze gevestigd te ITERDAM Jiervtliuis-lel. 34572. |chtigden voor sterdam 19 Tel. ^2006. pen ons met het bovengenoemde 1AAE. lisabeth M. C., d. van Iraads en J. M. Beste- M., d. van Jacobus C. Jonker. Carel J., bekker en A. C. A. G. |my A., d. van Gerrit prt. Pieter C., z. van J. A. M. de Boer. t.agje Rol, gehuwd met Br. 4SDAG. 1415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ik. 7.— Gr.pL 7.45 |k. 7.55 Gr.pl. 8.— 8.15 Politiek week- Gr.pl. 9.15 Voor de 5r.pl. 11.— Voor de Imble Jack der Kin- Gerard van Kreve- en solist. 12.40 Alma- fieuws- en econ. ber. gd. 13.15 Melodisten en Orkestvereen., 'solist Ikentroost. 16.20 Gr.pl. ld. 17.Otto Hendriks |7.45 BNO: Nieuws-, 17.30 Otto Hendriks Voor de vrouw. 7eerlands. stem van |50 BNO: Nieuwsber. linnenl. overzicht. 19.10 lementsorkest en so- [rt van Dinteren en 3r.pl. 21.15 De kuil listerspel. 21.45 BNO: pNO: Mil. overz. 22.10 kwintet (gr.pl.). 301,5 M. 6.45—8.15 Zie I Gr.pl. 10.Morgen- ]=>ger en nu. 11.Trio 12.Theo Uden nsorkest en gr.pl. 12.45 econ. ber. 13.Zang gr.pl. 14— Gr.pl. tets. 15.30 Voor de eenstemmige lied in causerie met gr.pl. Orgelconcert. 17.15 bn>- en beursber. 17.30 (.15 Boekbespreking. groeit de kameraad jes naar hun hand", na (opn.). 19.30 BNO: Jpiegel van den dag. in Zeeuwsch dialect. Itz.: „Holland and the lisatiou". (Voor de fr.pl.). 20.16 Piano- en piano (opn.). 20.50 cello (opn.). 21.Me- wil het naadje van 1.15 Gerard van Kre- Tt. 21.45 BNO: Nieuws- 22.05—22.10 Avond- leen voor de Radio een lijnverbinding hikken. je er wel even op- \nneke boven op de I ze rondom de vijver hr. Hard ging het f wét leuk! V. R. Jonker (afw.), verv. hoofdred. en (Adema, Alkmaar. plomp, Bergen. jlder, Bergen. Stad Ier Hoeven, Alkmaar, lan, Alkmaar. Het was te voorzien, dat in het groote proces, in verband met de inbraak in het distributiekantoor in de Oosterparkstraat te Amsterdam, zware straffen zouden worden ge vraagd omdat het als een algemeene waarschuwing zou dienen, dat in dergelijke zaken voortaan met de uiterste gestrengheid zal worden op getreden. Vandaar, dat de doodvon nissen, hoewel van een gestrengheid als onze rechtsspraak niet kende, geen verwondering hebben gewekt, maar vanzelfsprekend was men er benieuwd naar welke motiveering het, Duitsche gerecht hierbij zou laten gelden. Men heeft thans het duidelijke be wijs, dat de zwarte handel en de bonnepljandel geen oorlogsverschijn selen zijn, welke in dezen tijd niet al te hoog worden aangeslagen. Men heeft het standpunt ingeno men, dat iedereen langzamerhand heeft moeten begrijpen, dat men zïc-h jegens de volksgemeenschap niet mag vergrijpen. Vandaar dat de voornaamste daders in deze zaak door de volle zwaarte van de wet zijn getroffen en dat nog meer dan 150 anderen in het veelomvattende proces zullen worden betrokken. De voornaamste dader, de distri butie-ambtenaar Thuring heeft de brutale inbraak door raad en daad mogelijk gemaakt en dus volledig het in hem gestelde vertrouwen be schaamd terwille van het financieele voordeel, dat deze transactie hem kon opleveren. Louis Kesseler was een der voornaamste inbrekers en de organisator voor den verkoop van den buit. Batum en De Vries zijn bekende figuren uit de onderwereld en de laatste had voldoende inkom sten. De .Tood Abraham Pots had niets met de inbraak te maken maar verwierf een groot inkomen door den handel in het gestolene, evenals de ter dood verklaarde van Dieren, het type sluikhandelaar, door wiens da den zeer velen alsnog zullen moeten terechtstaan. Met nadruk heeft thans de voor zitter van het Deutsche Obergericht gewezen op de ontzaggelijke hoe veelheden levensmiddelen, welke door de beklaagden onttrokken zijn aan de Nederlandsceh volkshuis houding. Dit proces bedoelt dan ook een dringende waarschuwing te zijn tot hen, die zich als ambtenaren onbe trouwbaar tooneri en hen, die derge lijke distributiepapieren verhande len. De bevoegdheid der Duitsche gerechtelijke instanties. Deze bevoegdheid vloeit voort uit de verordening van den Rijkscom missaris omtrent de Duitsche juris dictie in strafzaken nr. 52/1940, die RAD 102-0409» Mannen - en ook Vrouwen di« de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de Jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemén. Met Kruschen krijgen onzuiverheden in het, bloéd geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig langs natuurlijken weg worden afgevoerd. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als hef middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouder- domskwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten 1.47 - 0.76 - 0.41uitsluitend in de bekende gele verpakking. 20 Juli 1940 in werking is getreden. (Nr. 12 van het Verordèningsblad) waarin bepaald wordt (art. 2) dat uitsluitend Duitsche rechtbanken be voegd zijn tot vervolging en berech ting van misdrijven, die door Duit sche onderdanen worden gepleegd. Evenwel zijn zij ongeacht de natio naliteit van den dader ook bevoegd als een daad gericht is tegen het Duitsche rijk, het Duitsche volk, de N.S.D.A.P. of een Duitschen onder daan, of als zij wordt gepleegd in dienst der Duitsche autoriteiten. Die bevoegdheid bestaat tevens als de daad een misdrijf vormt, dat ge vaarlijk is voor de gemeenschap, vooral wanneer de voedselpositie in gevaar wordt gebracht. De bedrei ging voor de volksgemeenschap be hoeft niet noodzakelijkerwijze de voedselpositie te betreffen, maar de verordening wil veeleer door ver melding van deze positie een bijzon der markant voorbeeld stellen uit de vele mogelijkheden van toepassing. De toepassing van het Duitsche strafrecht. Hierbij neemt men vooral in aan merking de toepassing van de veror dening op de. oorlogseconomie. Art 17 behandelt de toe te passen rechtsnormen. De Duitsche rechtbanken passen toe? le het door den Rijkscommissa ris uitgevaardigde recht, 2e het in Duitschland thans geldende straf recht, 3e het thans geldende Nederl. strafrecht met de bepalingen, welke de secr.-gen. op grond van een' mach tiging van den Rijkscommissaris hebben uitgevaardigd. Van het onder 2 en 3 genoemde recht moet vooral worden toegepast datgene, dat de zwaarste straf toe laat. Het door den Rijkscommissaris gegeven recht behelst geen straf- norm, welke voor deze gevallen rechtstreeks toepasselijk is. Daar de sabotage-verordening eerst na het bedrijven van de strafbare hande lingen in werking is getreden, is zij niet toepasselijk. Het Nederlandsche bestaande en aangevulde recht bevat wel bepalingen welke den bonnen- handel enz. strafbaar stellen, maar deze rechtsnormen behelsen geen algemeen complex van strafbare feiten in ruimer verband zooals art. 1 van de Duitsche verordening op de oorlogseconomie (van 4 Sept. 1939). Dit houdt in, dat wie grondstoffen of producten welke behaoren tot de levensbehoeften van een volk ver nietigt, verbergt of achterhoudt en daardoor kwaadwillig de bevrediging van deze behoeften in gevaar brengt, gestraft wordt met tuchthuis of ge vangenis. In bijzonder ernstige ge vallen kan de doodstraf worden uit gesproken. Wanneer vastgesteld is, dat inder daad de levensbehoeften der bevol king kwaadwillig in gevaar zijn ge bracht, wordt de daad in het bijzon der gekenmerkt en haar juridische beoordeeling geschiedt uitsluitend volgens art. 1 der oorlogseconomie. Waar ander recht niet van toepas sing kon zijn, zijn de Duitsche recht banken" met het oog op art. 17 der verordening nr. 52/1940 gerechtigd en verplicht in een zaak als deze de Duitsche verordening op de oorlogs economie toe te passen. Ondergeschikte punten. In het proces is aangevoerd, dat verdachten toen zij de daad pleeg den niet wisten, dat daarop de dood straf kon staan, maar de verordening van den Rijkscommissaris dateert reeds van Juli 1940 en bij haar pu blicatie is op de mogelijkheden ge wezen. Ook in'Duitschland kan niet iemand tweemaal voor hetzelfde feit wórden veroordeeld, echter met deze restrictie, dat de regel niet gevolgd wordt wanneer de eerste rechtspre ker niet in staat was een juist oor deel te» vellen. In het verslag der toelichting van den president van het Obergericht komt het woord „lotsgemeenschap" voor. De president gebruikte dit met betrekking tot de voedselvoorziening van Duitschland en Nederland en dus niet in verband met juridische vraagstukken. De beoordeeling van deze laatste is uitsluitend geschied op grond van het formeele recht. Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen, sluit zich aan als lid van den Nederlandschen Volksdienst. Voetbal. Heerenveen heeft het tegen Eind hoven niet kunnen bolwerken en met 20 verloren. Met deze cijfers kunnen de Friezen tevreden zijn, want ze waren over alle linies zwak ker dan de Zuiderlingen, die echter veel te lang wachtten met schieten. Lenstra werd natuurlijk in de gaten gehouden en aangezien zijn mede spelers faalden, is de 0 verklaar baar. A. G. O. V. V. speelde gelijk tegen A. D. O. maar had wel een kleine overwinning verdiend. Het gevolg van een en ander is, dat de beide Westelijke kampioenen thans onderaan staan: Eindhoven 2. 2 0 0 30 4 Heerenveen 3 111 45 3 A. G. O. V. V. 10 10 1—1 1 A. D. O. 10 10 1—1 1 Blauw Wit 2 0 11 2—3 1 In het Zuiden verloor Roermond 1eigenlijk tegen de verwachting in van Noad; daardoor is Noad in veiligheid, want zc heeft een beter doelgemiddelde dan Roermond, 't Gaat dus hier nu nog tusschen Roer mond en Helmond. Sneek won van L. S. C. met 21 en heeft dus nog een kans om te ontsnappen. In Utrecht speelden .Velox en U. V. V. een beslissingswedstrijd, die in een 1-M. gelijk*' spel eindigde. U. V. V. is nu door een beter doel gemiddelde kampioen. Promotie-degradatie. R. C. H. begon haar promotie wedstrijden met de ontmoeting te gen de Volewijckers. De Amsterdam mers wonnen met 21, maar R.C.H. was veel sterker en had feitelijk een flinke zege moeten behalen. Hollandia en Beverwijk speelden in Hoorn; de thuisclub won met 21 en heeft dus al twèe kostbare punt jes veroverd. Schagen startte ook goed in de promotie-competitie en won thuis van V. V. W. met 4—1. In het Oosten twee gelijke spelen: Hengelo verloor thuis een puntje aan Go ahead en Borne wist het uit tegen Rheden tot een puntloos spel te brengen. Hier is dus spanning in ovèrvloed. In het Zuiden is de situatie zeer moeilijk. Er worden twee aparte competitie's gespeeld voor de promo tie en wel tusschen de Baronie, Vlissingen en nummer laatst van de eerste klasse eenerz.ijds en tusschen V. V. V., Maurits en Bleyerheide an derzijds. De Baronie won met 21 van Vlissingen en V. V. V. met 21 van Maurits, zoodat de standen zijn: De Baronie 1 1 0 0 21 2 Vlissingen 10 0 1 12 0 110 0 2—1 2 10 0 1 1—2 0 V. V. V. Maurits Bleyerheide De twee kampioenen strijden hier tenslotte om één plaats in de eerste klasse. Emmen schakelden Frisia voor goed uit door opnieuw' te winnen van de Leeuwarders: Emmen 2 2 0 0 42 4 Frisia 2 0 0 2 2—4 0 De competitie. Wat de competitie betreft, is hieT in de 2e klasse A de beslissing ge vallen: West Frisia. won met 40 van H. B. C. en het gevolg is, dat de Alkm. Boys en H. R. C. onderaan staan. Zij moeten dus degradatie wedstrijden spelen tegen O. V. V. O., Beverwijk, en Hollandia. De overige wedstrijden waren van geen belang meer. Vermelding ver dient nog, dat Alcmaria gelijk speel den tegen Santpoort. De stand is thans: R. C. H. 18 12 3 2 59-26 29 Z. F. C. 19 9 6 4 44-36 24 W. F. C. 18 9 4 5 31-29 22 K. F. C. 19 9 4 6 36-27 22 H. B. C. 20 9 3 8 45-38 21 Kennemers 17 7 4 6 39-28 18 Alcmaria 20 6 6 8 33-45 18 Santpoort 20 7 3 10 45-53 17 West Frisia 19 5 4 10 48-47 14 A. Boys 20 5 3 12 30-57 13 H. R. C. 20 4 4 12 26-51 12 ALCMARIA's GELUK SPEL IN SANTPOORT. Met een gewijzigd eltfal Jan de Waal en Bertus Schaaper ontbra ken o.a. trok Alcmaria Zondag naar Santpoort, waar het tegen de club van dien naam moest spelen. De withemden, voor de rust profi- teerende van den wind openden na 10 minuten de score met een schot van v. Meenen, maar na een half uur spelen kwam de gelijkmaker. Even voor de rust hernam A. de lei ding door Klaas Wit. Na de hervatting wist Santpoort al spoedig gelijk te maken en toen leek het, of Alcmaria een nederlaag te slikken zou krijgen. De witte ver. dediging was echter in vorm en Brouwer liet zich niet verschalken, zelfs niet door de midvoor Bakkum, die zeer snel en gevaarlijk was. 20 minuten voor tijd hernam Alc maria plotseling de leiding bij een uitval: ten Herkei schoot van ver hard op doel en de doelman liet het leer glippen (23). Then ieder dacht, dat de stand zou zou blijven, ondernam Santpoort een snelle uit val, even aarzelde Venema en de gelijkmaker was geboren! En zoo eindigde het seizoen van Alcmaria, dat op de 7e plaats staat. Maar het helpt niet meer De teerling is gevallen: hoe wel H. R. C. en de Alkm. Boys een vinnig en enerveerend par tijtje voetbalden op het Alk- maarsche veld, heeft het noch de Boys, noch H. R. C. iets g holpen, want tegelijkertijd won West Frisia met zeer duidelijke cijfers van H. B. C. en is dus onbereikbaar geworden voor beide ploegen. Het gevolg van een en ander is, dat de Alkm. Boys en H. R. C. degradatiewedstrijden moeten spelen en dat zij thans moeten vechten met O. V. V. O., Hol landia en Beverwijk om één plaatsje in de tweede klasse. Daarvan heeft inmiddels reeds Hollandia gespeeld tegen Bever wijk en gewonnen, zoodat de Hoornsche club in elk geval al twee kostbare puntjes veroverd heeft. De wedstrijd op het Boys-veld was uiteraard meer spannend dan fraai. De zenuwen speelden bij beide elftallen een zeer groote rol. Het gevolg was, dat zich tal van span nende momentep voordeden voor beide doelen en vaak hing er een doelpunt in de lucht. Nu hadden de Boys het geluk, dat zij na 25 minuten spelen een straf schop te nemen kregen en dezen be nutten. De midvoor der thuisclub werd n.l. gehaakt in het strafschop gebied en hoewel dit haken eénigs- zins aanvechtbaar was, kon de scheidsrechter niet anders beslissen De strafschop, hoewel slecht geno men, werd in een doelpunt omgezet. Merkwaardig: tot dien hadden de Helderschen het beste van het spel gehad, maar hun voorhoede was te besluiteloos, al verzette speciaal Zymni bergen werk. Na het doelpunt kwam het H. R. CL doel nog eenige malen in ernstig ge vaar, doch Dijkshoorn bracht red ding, zij het op eeh zeer onzekere wijze. En bijna was de gelijkmaker gekomen, toen Sanders een fraaie through-pass miste op 2 meter af stand. Nog eens kreeg H. R. C. een kans bij een hoekschop, doch de bal werd met de handen bewerkt. In de tweede helft werden de Boys, gesteund door den wind, ster ker, doch een snelle doorbraak van H. R. C. had bijna succes: eerst schoot Sanders den voorzet van Heeris tegen de paal en daarna werd de bal tot drie keer t9e inge schoten en weer weggewerkt*. Toen kwam het beslissende oogenblik. Bij een volgende H. R. C.-aanval werd de bal met de handen bewerkt door een der Boys-spelers en nu kreeg dus H. R. C. een straf schop te nemen. De bal werd precies naast het doel getrapt en meteen volgde een Boys- aanval en Appel verraste Dijks hoorn met een boogbal (20). Toen begon het te rammelen in de Heldersche ploeg en het was duide lijk, dat de wedstrijd voor iiaar ver loren was. Wel werden er nog diver se pogingen gedaan, om te doelpun ten, maar van samenspel was geen sprake meer: alles ging teveel indi vidual. Met de Boys het meest in dan aanval volgde toen een kwartier voor tijd de genadeslag: Goudsblom maakte er met een kopbal 30 van. Jammer genoeg werd er ook daar na nogval vinnig gespeeld en toen de Werker zich even vergat en na trapte, moest hij verdwijnen. En nu.de naaste toekomst. Wat zal er met beide ploegen gebeuren in de degradatiewedstrijden? De Boys hebben een groote moreele steun gekregen in de drie achter eenvolgende overwinningen en die 42 dome R. ARDEN, „Wat heeft de brandkast met uw verdoovende middelen te maken!" ïiép Sherman. „Kapitein", zei de officier, „als u niet vrijwillig mijn bevelen opvolgt, dan zullen we geweld gebruiken. In dienst worden geen grapjes ver kocht!" Sherman haalde de sleutelbos uit zijn zak en wierp die op den grond. „Met protest tegen het geweld. Maar als een van uw soldaten ook maar het minste steelt, dan zult u wat beleven!" De soldaat raapte de sleutels op en verdween en de officier werd weer vriendelijk. „U kunt gerust zijn, het minste zal niet gestolen worden". Sherman verbeterde: „Leert u eerst maar eens behoor lijk spreken. Men zegt; er zal niet het geringste gestolen worden. Die nieuwbakken republiek bezit een torpedoboot en moet'ze natuurlijk misbruiken. Mexicanen dus! Dat had ik wel direct kunnen denken. Maar jullie hebben het verkeerde schip uitgezocht om zoo iets mee uit te halen. Doe dat met jullie eigen lui, maar niet met ons. Enfin, jullie zul len wel zien wat er gebeurt. Dat u onze vlag alleen al misbruikt hebt is al voldoende! Wat voor rang hebt u eigenlijk?" „Ik ben admiraal", zei de officier grijnzend. „Over hoeveel schepen?" hoonde de woedende kapitein. „Hoeveel een heden bezitten jullie wel?" „Tot nu toe-slechts deze eene tor pedoboot", zei het snorretje rustig, „maar we hebben een groot plan voor een te bouwen vloot. Dat wordt juist vandaag vastgesteld!" „Wat? Dat program? Ik vrees dat Mexico morgen jullie den hals om zal draaien". Hoe rustiger de officier was, des te nijdiger werd de kapi tein. „In elk geval zullen we jullie verantwoordelijk stallen voor alle schade". „Doet u dat", zei de officier; toen ,yerliet hij de brug, want zijn. solda ten verzamelden zich weer op het dek. Wat toen gebeurde ging met een ongelooflijke snelheid. De soldaten lieten de valreep neer, sprongen in de boot. De officieren volgden. De boot werd afgestoten en de mannen trokken uit alle macht aan de rie men. Langzaam kwam er beweging in de mannen van de Astra. „Nou, zooiets heb ik nog nooit meegemaakt Ongelooflijk, die kerels hebben ons als boeven behandeld! Maar ja, de regeering zal ze wel leeren! In volle zee dat was tegen het volkenrecht!" Sherman en zijn officieren kwa men van de brug af. „Wat zeg je me daarvan, die ke rels verdwijnen eenvoudig alsof er niets is gebeurd. Zij hebben niet eens een bewijs achtergelaten, dat zij het schip doorzocht hebben. Dat is toch ongelooflijk". Sherman werd er stil van. Terwijl hij nog buiten zich zelf daar stond te kijken, werd de boot al weer opgehaald op het andere schip en terwijl hij overlegde wat hem eigenlijk te doen stond, gingen daar de matrozen aan het werk. Er verscheen een lichtsignaal aan de mast: „vrije vaart" hetgeen be- teekende: vrije vaart voor de Astra toen wendde het schip den steven en koerste naar het Oosten. HOOFDSTUK XV. De eenige man aan boord. Roovers maken echter ook wel eens fouten. En dat is maar geluk kig ook, want anders zou het recht nooit zegevieren. De fout bestond ditmaal hierin, dat de officieren van deze zonderlinge soldaten na vol brachte taak geen appèl hadden af genomen. Zeker hadden zij toch be- hooren aan te treden. Daardoor viel het hen niet op, dat zij verliezen hadden geleden en toen zij het be merkten was het te laat. De zaak had zich als volgt afge speeld: Onder de passagiers bevond zich een rechtschapen man, Hudson ge naamd. Deze heer was ietwat boven zijn thee, toen de controle begon in de feestzalen. Toen hij aan de beurt was om z'n portefeuille te la ten plunderen, werd hij kwaad. Toen men hem door de lange gang naar zijn hut bracht drong in zijn beneveld brein de waarheid door. .(Wordt vervolgd^ OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Distributie van sinaasappelen. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat grossiers gedurende het tijdvak van 11 t/m 15' Mei a.s. alle opplakvellen met bonnen 304 en 404 reserve, aangewezen voor sinaasappelen bij de plaatselijke distributiediensten moeten inleveren. Voorts dienen gij de bonnen 312 en 412 reserve, eveneens aangewezen voor sinaasappelen bij de diensten in te leveren in het tijdvak van 11 t/m 15 Mei a.s. of in. dat van 18 t/m 22 Mei a.s. Aflevering van margarine en vet aan de Duitsche weermacht. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij brengt, met afwijking van hetgeen des tijds is bekend gemaakt, ter kennis van handelaren in ooter, margarine en vet, dat op Bezugscheine, welke in druk vermelden, dat zij bestemd zijn voor den aankoop van „Butter oder Fett" niet slechts boter moet worden afgeleverd; doch tevens desgewenscht margarine of vet. Distributie van tabak. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht van alle detaillis ten in tabaksproducten op, dat zij de hun op de ingeleverde T-bonnen, als voorschot verstrekte hoeveelheden, welke zij dus tegen inlevering van toewijzingen van den fabrikant of gros sier hebben ontvangen, tot 17 Mei a.s. niet mogen verkoopen of afleveren. Zij mogen derhalve slechts de oude voor raden en de hoeveelheden, die zij eyen- tueel nog van de grossiers ontvangen, zonder dat zij hiervoor toewijzingen hebben ingezonden, verkoopen. Gros siers mogen de tabaksproducten, die zij bij de fabrikanten tegen inzending van toewijzingen hebben betrokken, slechts tegen inontvangstneming van toewij zingen verder verkoopen en afleveren. steun moet tenslotte gunstig werken. En H. R. C.? Wat het spel betreft, is zij zeker niet minder aan de Boys; gisteren had ze niet de kracht, om over de tegenslagen heen te komen. Maar we gelooven, dat ook met haar terdege rekening moet worden ge houden. We wenichen beide clubs sterkte toe en betreuren het alleen maar, dat in elk geval een van hen naar de derde klasse zal afdalen. Wielrennen. RONDE VAN OOST-VARKENOORD. In de ronde van Oost-Varkenoord (Rotterdam) zegevierde Pellenaars. Onze oud-stadgenoot Piet Evers werd vijfde. R. V. ALCMARIA. Zondag heeft Alcmaria voor de A- en B-klasse een recordrit laten verrijden over een afstand van 9.3 K.M. In de A-klasse heeft Jb. Pool getoond, dat hij nog altijd een goed recordrijder is, doch daar naast mogen ook Jn. Glas en T. Kaal genoemd worden. In de B-klasse ze gevierde de Bruyn. De uitslagen zijn: A-klasse: 1 Jb. Pool tijd 12 m. 56 sec.; 2 Jn. Glas 13, 26; 3 T. Kaal 13, 54; 4 L. Ekkers 13, 59; 5 W. Visser 14, 13. B-klasse: 1 De Bruyn tijd 14 m. 6 sec.; 2 Cor Kaal 14, 25; 3 Bood 14, 34; 4 Jb. Ton 14, 55; 5 Lichthart 15, 6. Kegelen. STEDENWEDSTRIJD. HAARLEM—ALKMAAR. Voo:r dezen jaarlijks te houden wedstrijd, die 17 Mei a.s. te Bergen zal worden verspeeld (dit in ver band met het niet beschikbaar zijn der banen in „de Unie"), en op 7 Juni a.s. te Haarlem, is het volgen de 25 tal opgesteld: J. Eyckholt, A.Köllmann, G. J. Genefaas, J. de Bakker, Joh. Diepen, Q. Jonker,'C. Klerk, P. Hendriks, G. Oudes, C. Rustenburg, C. Sieuwerts, C. v. d. Capelle, W. Burdorf, Jac. v. Spanje, R. Brugman, M. Witte, C. v. Wijngaarden, M. Oosterwijk, W. Nordemann, C. H. de Lange, J. Lammers, J. Smit, J. Biersteker, M. Rosa en H. J„ van Veen. D. A. W/s FEESTAVOND. De Alkmaapsche Waterratten hebben een voor hen belangrijke week ingezet met een onderlingen feestavond in de zaai van Koekenbier aan den Kenne- merstraatweg. Een belangrijke week, omda. Donderdag a.s. de groote na. tionale zwemfeesten in de Overdekte gehouden worden. De feestavond zelf was in de eerste plaats bedoeld, om het polokampioen schap nog eens prettig te herdenken en in de tweede plaats, om de heele D. A. W.-aanhang nog eens bij elkaar te hebben. In beide opzichten is de avond geslaagd: de voorzitter, de heer Boxem, heeft het zevental gehuldigd met een krans en er tevens op ge wezen, dat het kampioenschap niet is behaald zonder groote krachtsinspan ning. Hij maakte tevens van de ge legenheid gebruik, om het al-oude lid Caarls, die kort geleden in het huwe lijksbootje stapte, geluk te wenschen en namens D. A. W. bood hij mevr. Caarls een schemerlamp aan. Caarls zelf, als goed D, A. W.-er, bleef niet achter en stelde een fraaie wisselbeker beschikbaar voor een polo-tornooi. Wat het feestprogramma zelf betreft, dit werd verzorgd door eenige leden van de Heilooër Revue-club en door een groep van S. A. V. (V. D. uit Alkmaar). Beide partijen hebben hun best gedaan om er een gezelligen avond van te maken en zij zijn er in geslaagd, om een sterk varieerend programma ten tooneele te brengen. Enfin, het was gezellig en toen het sluitingstijd was, nam men noode af scheid van elkaar. Paarden DRAVERIJEN TE LEEUWARDEN. Bij dé Vrijdag te Leeuwarden ge houden draverijen werd de 4e kl. draverij gewonnen door Diadema, die winnend f 1,4.20 uitbetaalde. De heatdraverij werd in 2 heats gewon nen dor Highwayman. De 3e en 4e klas heat had al een zeer verrassend verloop. Colombine S. won de eerste heat. Tot. 5.40. Bleu Band won de tweede. Tot. 4.50. Maar de derde heat won Ad- drie en deze distaneeerde hierin alle andere deelnemendepaarden, zoodat deze de vierde heat alleen liep en dus de geheele draverij won. Addrie betaalde in de derde heat winnend 36.20 en definitief f 73.60 en pl. 14.50. Anselor won de heerrijderscourse» N a 17 Mei is het verkoopen of af leveren -an tabaksproducten door de taillisten uitsluitend toegestaan tegen in ontvangstneming van de alsnog gel dig té verklaren bonnen van de tabaks- kaart of sigarettenkaart, dus niet tegen reeds ingenomen of nog in te nemen T-bonnen. Dit geldt derhalve zoowel voor het van den ouden voor raad op 17 Mei a.s. nog aanwezige res tant als vooralle n a 21 April ontvan gen hoeveelheden. Iedere handelwijze in strijd met het bovenstaande is ver boden en strafbaar. Voorts zal, zoowel bij grossiers als d&aillisten, steekproefsgewijze worden gecontroleerd, of zij de ontvangen voor schotten aan de hand van de in hun zaak aanwezige voorraden en van de door hen ontvangen bonnen en toewij zingen nog kunnen verantwoorden. In dien hierbij zou blijken, dat het totaal van de hun als voorschot verstrekte hoeveelheden, uitgedrukt in rantsoenen, minde, bedraagt dan de som van den in bun bezit zijnden voorraad, bonnen en toewijzingen, eveneens in rantsoenen uitgedrukt, zullen tegen den betrokken handelaar administratieve maatregelen worden genomen, ongeacht een even tueel tegen hem in te stellen strafver volging. Het is daarom van het grootste belang, dat de handelaren van iedere in hun zaak geconstateerde onregelmatigheid, waaruit een tekort kan ontstaan, hetzij diefstal of verlies van voorraad, bonnen of toewijzingen, hetzij andere omstan digheden, onmiddellijk aan den Plaat selijken Distributledienst en aan de plaatselijke'politie opgave doen. Indien zij zulks verzuimd hebben, en ook in dien de onregelmatigheid aan eigen schuld te Wijten blijkt te zijn, kan in geval van vaststelling van een even tueel voorraadtekort bij het nemen van maatregelen in de meeste gevallen met de vermissing geen rekening worden gehouden. Vervoerverbod herkauwende dieren en varkens naar en uit de vier noordelijke provinciën. Op 29 April j.l. is een besluit afge kondigd in de Nederlandsche Staats courant, waarbij werd verboden het vervoer van rundvee, schapen, geiten, en varkens naar en uit: a. het gebied, begrensd door den noordelijken oever van den Rijn, den oostelijken oever' van den IJssel en het Keteldiep en de kust van het IJ.selmeer, de Waddenzee, Lauwerzee en Eems tot de Duitsche grens, b. de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Rottu- meroog. Deze maatregel is ingesteld om het gevaar van mond- en klauwzeer zoo veel mogelijk te beperken. Transport van herkauwende dieren en varkens uit de genoemde gebieden, dus vanuit de noordelijke provincies naar het zuiden kan worden "toegestaan, mits bij het vervoer over de ingestelde zönegrens geleidebiljetten getoond kunnen worden. Bovendien moet het vervoer geschieden pe spoor of over een der hieronder genoemde plaatsen of overgangswegen: Over den Afsluitdijk, over de havens Stavoren, Lemmer of Zwolle, langs de voetbruggen te Kampen, Zutphen, De venter, Doesburg of Westervoort, door middel van het Katerveer te Zwolle. Geleide-biljetten voor rundvee, schapen en geiten kunnen aangevraagd worden bij de maiktvertegenwoordigers of bij de plaatselijke bureauhouders. De ver voersbewijzen voor varkens uitsluitend bij de plaatselijke bureauhouders. Ook door vervoerbewijzen gedekt zijn. De uitgereikte geleidebiljetten dienen door den op het geleidebiljet als „ge adresseerde" vermelden persoon binnen 24 uur na den verkoop van de desbe treffende dieren, doch in ieder geval uiterlijk binnen 14 dagen na den datum van afgifte opgezonden te worden naar de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 53 te 's-Gra- venhage. Deze geleidebiljetten zullen uitsluitend worden afgegeven in het gebied ten noorden van de hierboven aangegeven grenslijn. Voor vervoer uit het zuiden naar het noorden worden geen geleidebiljetten afgegeven dan bij hooge uitzondering, waartoe men zich, onder opgave van redenen dient te wenden tot de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch. Aankoopversunningen voor stroo. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordhollaud te Alkmaar maakt bekend, dat met in gang van heden alle uitgegeven, doch nog niet gerealiseerde aankoopvergun ningen en spoed-noodaankoopvergunnin- gen voor stroo vervallen zijn verklaard, met dien verstande, dat partijen stroo, welke verladen en voor handelaren on derweg zijn, alsnog mogen worden af* geleverd aan consumenten, die hun aankoopvergunningen bij den handel hebben ingeleverd. Particuliere paardenhouders en vee houders, die tijdens den zomer niet in de gelegenheid zijn hun vee te weiden, kunnen rechtstreeks bij de P. I. C. A. voor Noordholland te Alkmaar een speciale aankoopvergunning voor stroo aanvragen. De aanvrager moet ver melden den juisten naam en adres, org. Nr. L. C. O., aantal stuks vee en detj naam van den erkenden detaillist, van wien het stroo betrokken wordt. Handelaren in stroo worden erop ge wezen, dat zij, rekening houdende met het bovenstaande, alleen stroo mogen afgeven op aankoopvergunningen voor stroo, welke door de Provinciale In koopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordholland zijn uitgeschreven en voorzien zijn van de met roode inkt geschreven aanteekening „Speciale vergunning". Deze aanteekening moet bekrachtigd zijn met ons stempel, paraaf en datum. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen, zoon PIETER CORNEUS. A. J. MANTEL. G. MANJEL—SWAAN. Beverwijk, 9 Mei 1942. Oastertuinen 39. De Heer en Mevrouw WAGENAAR—OOLDERS geven met groote blijdscnap ken nis van de geboorte van hun zoon Alkmaar, 10 Mei 1942. Van Houtenkade 17. Getrouwd en die, mede'namens wederzijdsche ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Schagen^ 7 Mei 1942. 'T II

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3