AGENDA. VACANTIESPREIDING 1942 Installatie Raad Hederl. Artsenkamer. Eindhoven krijgt het eerste verliespunt. Kramer wint een punt voor de Boys! Sensationeele minuut brengt twee doelpunten. Défilé Reichsführer-SS. Himmler. VERPLAATSING INSPECTIE BELASTINGEN. De inspectie der belastingen Alkmaar 2de afdeelirag, waarondier ressorteeren de gemeenten Bar- singerhom, Callantsoog, Haren- ka rspal, Heerhugowaard, Koedijk, Nieuwe-Niedorp, Oterteek, Oude- Niedorp, Oudorp,"Sehagen, Scher- merhorn, Schooii, St,-Maarten, St.-Pancras, Warmenihuizen, Wie- ringermeer, Winkel, Zuid1- en Noordschermer en Zijpe, is ver plaatst van Gasthuisstraat 1 naar Egmonderstraat 18. HYPOTHEEKBANK NOORD-HOLLANDSCH GRONDCREDIET N.V. In de op Vrijdag 15 dezer gehou den vergadering van commissaris sen werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders, welke zal) gehouden worden op Vrijdag 29 Mei a.s., voor te stellen het dividend over 1941 vast te stelten op 5 (v. j. 4 BEVORDERING HANDELSAVONDSCHOOL. Bevorderd zijn: van klasse I naar II: Diet Aarse, Jan Blankman, Jan Bcon, Leo Bruggeling, Piet Bruin, Coba Buren, Albert van Duin, Piet Hauwert, Heiman Huisman^ Nel' Jimmink, Wim Kuiper, Kees Oostrom, Ad van Spanje, Theo van Veen, Molly de Wit en Carel Führ- man.. Herexamen 2. van klasse II naar III: O. Aster, Lena Bruin, G. Ens, Pim Hopman, Rie Koel, W. Postma, Rie Roobeek, KI. van der Stouwe, Niesje Stroom- bcrg, S. Terpstra. Herexamen 1. van klasse III naar IV: Guurtje Aarse, Lenie van den Berg, Gatha Deugd, N. Groenewoud, F. Helder man, Coba Jes, Tiny Kuiper, Gatha Moerbeek, E. Pauw. van klasse IV naar V: P. Borg man, Atie van den Brink, Lina Brinkman, R. Buisman, W. de Groot, Aaf de Jong, Rie Kalb,, W. Keuning, C. Klaver, H. Kluft, G. Leertouwer, Th. Meijer, A. Mes, W. Plomp, Annie Schoonhoven, Jo Stuifbergen, D. Swart, A. Veenhuysen, Nettie Ven- nik, A. Vermeulen, Th. Wester, G. van Zutphen, B. van Winsum en F. Bos. CENTRALE LANDBOUW- Oj^DERLINGE. Aan het verslag over het boekjaar 1940/41, hetwelk door de vergadering dd. 13 Mei werd goedgekeurd, ont- leenen wij het volgende: In het ver slagjaar steeg het aantal leden van 34617 tot 34621. Het door de leden verzekerde loon, met inbegrip van het bedrag, waarvoor patroons, hun echtgenooten, en in het bedrijf mede werkende kinderen vrijwillig verze kerd waren, bedroeg ruim 74 mil- lioen gulden (vorig jaar ruim 63 millioen). Van de gelegenheid can zichzelven of hun echtgenooten tegen ongeval len te verzekeren, werd door 4498 (vorig jaar 4261) patroons gebruik gemaakt, terwijl op 31 Oct. '40 .2093 (vorig jaar 1987) hun inwonende kinderen in de verzekering hadden doen opnemen. Aangifte werd "ge daan van 19815 (vorig jaar 158?9) ongevallen, waarvan er 17707 (vorig jaar 14048) als bedrijfsongeval kon den worden erkend. OPVOERINGEN VAN DE MASCOTTA. De operettezangers van het Thea ter Carré te Amsterdam zullen hier met de Pinksterdagen vier opvoerin gen (2 middag- en 2 avondvoorst.) geven van één der meest geliefde operettes: De Mascotta. In Amster dam had deze operette wederom' een doorslaand succes, dank zij de uit stekende aankleeding, den mooien zang, de fraaie balletten en de melo dieuze muziek. Van de medewerken den noemen wij allereerst de beken de operettezangeres Truce Speyck en verder Jan Kiveron, Johan Bos kamp, Rob Milton, Christine Auwen ï.a. Koor en orkest zullen verder aan deze operette de noodige charme geven. Reeds morgen, 11 uur, begint de plaatsbespreking voor alle voor stellingen. Wij twijfelen niet of de belangstelling voor deze operette zal buitengewoon groot zijn. DE JUBILEUM-REVUE PROOST. Een derde opvoering van deze revue voor belangstellenden is tot stand gekomen en wel op a.s. Don derdag 6 uur in het Gulden. Vlies. Zij, die voor deze opvoering reeds plaatsen reserveerden, kunnen hun kaarten aan het Gulden Vlies af halen. J.L Zaterdagavond had de tweede opvoering voor een uitverkochte zaal plaats met een daverend suc ces. De schitterend aangekleede revue, met haar fraaie dansen werd telkenmale luide toegejuicht. KOEDIJK. De West. - Vrijdagavond Meld de tuinbouwvereeniging De West een ledenvergadering. Medegedeeld werd, dat alle pro ducten daags vóór den veilingsdag opgegeven dienen te worden. Rabar ber moet uitsluitend gebonden in bossen van 2 yï kg te worden aange voerd, zoonoodig met erwtenstroo. De rattenbestrijding za,l indien er een middel te krijgen is, weer door de West worden uitgevoerd. De commissie voor juridische voorlichting had een schrijven inge zonden, dat men. zich kan opgeven bij W. Visser. De beschrijvingsbrief L.G.C. gaf weinig stof voor discussie. Dertien afgevaardigden werden aangewezen. (Ontleend aan onze adver^entieruliriek) DE PASTOOR VAN KIRCHFELD. Voor een vrij goed bezette zaal gaf Willem Goossens' Volkstooneel gis teravond in 't Gulden Vlies een tweede opvoering van: De pastoor van Kirchfeld, een drama van haat, godsdienstplicht, boete en berouw. Ook nu liet het stuk niet na indruk op de toeschouwers te maken. Na elk der tafereelen en vooral aan het slot klonk een luid applaus. Greta Goos sens als Sepp, de hartstochtelijke dochter uit het bergdorp, was weer zeer goed. Ook Willem Goossens in de titelrol en Bram Boelé als pastoor Fetter speelden met overtuiging. Na een vrij langdurige ziekte kon gister avond voor de eerste maal weer op treden Roosje Kohier in de rol van moeder Martha, een rol die zij uit stekend en met veel succes vertolkte. De overige medewerkenden hebben door hun spel het stuk tot een wel geslaagd geheel gemaakt dat de be zoekers veel voldoening heeft gege ven. G. C. van Gulik. DE BLOEIENDE BANGERT. Thans is de Bangert in bloei gekomen. Bessen en kruisbessen bloeien volop, terwijl ook de pruimenboomen beginnen te kleuren. Enkele soorten staan reeds volop in bloesempracht. De appels dn peren, vooral de vroege soorten, laten het zachte rood en het smettelooze wit reeds zien. DIEFSTAL TE MEDEMBLIK OPGEHELDERD. De nasporingen der politie Inzake een in de vorige week bij de firma Tulp te Medemblik gepleegden diefstal hebben er'toe geleid dat een zekere W. en zijn vriend H. zijn aangehouden; op hen was al spoedig verdenking gevallen zoodat hun gangen riauwlettend werden nagqgaan Toen het was gebleken, dat zij te Amsterdam eenige overhemden, actetasschen enz., van den diefstal af komstig aan den man hadden gebracht, werden W. en H. gearresteerd; ontken nen deden, zij toen niet meer. Zij zijn gevankelijk naar Alkmaar overge bracht. Een beroep op de bedrijven. 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. In de heden gehouden persconferentie deelde de heer H. J. Leupen, secretaris van de interdepartementale commissie ter be studeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding o.m. het volgende mede: Thans wil ik, nadat gebleken is dat de -overheid en de onderwijsinstantifs van de noodzakelijkheid van vacantiesprei ding overtuigd zijn en dat men zich zal kunnen richten naar de voorstellen der coftimissie, eveneens een beroep doen op de bedrijven. Wil de „vacantiespreiding 1942" slagen, dan is de medewerking van de twee genoemde instanties alleen niet vol doende en zullen ook de bedrijven zich bij het plan moeten aansluiten. Groote moeilijkheden zullen zich voor het bedrijf wel niet voordoen, wanneer men het advies van de commissie op volgt: a. dat gehuwde werknemers met schoolgaande kinderen hun vacantie kunnen nemen in den tijd, waarin voor die bepaalde plaats de school- vacanties vallen, b dat ongehuwden en gehuwden zon. der schoolgaande kinderen zooveel mogelijk voor Juli en na Augustus met vacantie gaan. Wat het eerste voorstel betreft, kan worden opgemerkt, dat de bedrijven hiermede reeds zooveel mogelijk reke ning hielden en hier dus wel geen be zwaar tegen zal zijn. Dat aangeraden wordt de ongehuwden en gehuwden zonder schoolgaande kin deren echter niet in de maanden Juli en Augustus vacantie te laten nemen is voor de meeste bedrijven wel nieuw. Het zal een ieder wel duidelijk zijn, dat dit streven voortkomt uit de over weging dat de maanden Juli en Augus tus reeds zwaar overbelast zullen zijn om de groote stroom vacantiereizigers met kroost te kunnen verwerken en het daarom noodzakelijk zal zijn dezen tijd speciaal voor genoemde categorie te reserveeren. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Liefde, dood eh duivel (sens.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Arme rijken (hum.-sens.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Illusie (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Pepijn de Korte (hum.) Alle leef tijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dlnidag 19 Mei. 2.30 uur, café Central, vrouwenmiddag „Blauwe week 1942". 8 uur, Kennemer theater te Beverwijk, Ned. Landstand. Waar echter de eerste week van Juli en de laatste week van Augustus be duidend minder bezet zijn, zullen ln de practijk de vacantieperioden voor on gehuwden en gehuwden zonder kinde ren kunnen worden uitgebreid tot 6 Juli en na 22 Augustus. Een en ander zal zeker naar genoegen zijn van de laatste categorie personen. Het behoeft wel geen betoog, dat uit sonderingen mogelijk moeten blijven, zooals bijvoorbeeld voor jonge onge huwde werknemers om eventueel ge lijktijdig met hun ouders vacantie te kunnen nemen, wanneer dit mogelijk en gewenscht is. Waaneer het bedrijfsleven in sijn geheel meewerkt aan de vacantie spreiding, zal dit uiteindelijk ieder ten goede komen en zeker aan de bedrjji'en, die beter goed nitgernste krachten zullen kunnen gebruiken, dan menschen, die door uren staan in overvolle treinen, bivakkeeren op perrons en slechte bediening in overbelaste hotels en pensions, meer uitgeput terugkomen dan dat ze weggingen. N. A. D. ZOMERKAMPEN. Aanmelding nog mogelijk. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei Buiten het groote aantal kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, waar in op Maandag 1 Juni a.s. de dienst tijd vin vijf en een halve maand voor vele jonge Nederlanders aanvangt, zal de N. A D. nog een tiental andere nieuwe kampen in bedrijf stellen en wel op 1 Juli. Van Woensdag 1 Juli t/m Zater dag 12 December 1942 zullen ook in deze „zomerkampen" Arbeidsdienst- afdeelingen worden gelegerd, waar van de leden gezamenlijk 4en eere- dienst aan hun land en volk zullen verrichten en onderling een kame raadschap vormen. Ten aanzien van deze tien kampen is de aanmelding nog t/m 2 Juni mo gelijk voor die ongehuwde Neder landers, die den leeftijd van 17, doch nog niet dien van 24 jaar hebben be reikt. Bovendien wordt een beperkt aan tal plaatsen beschikbaar'gehouden voor hen. die in aanmerking weri- schen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs en die na 31 Dec. 1919 zijn geboren, terwijl zij de mini mumleeftijdsgrens voor arbeidsman nen (17 jaar) hebben bereikt. Dit geschiedt daarom, aangezien, krach tens het op 1 April 1942 in de Staats^ courant gepubliceerde Arbeidsdienst- plichtbesluit aan de bovenbedoelde sollicitanten, voor zoover zij den leef tijd van achttien jaar hebben bereikt, van overheidswege de eisch wordt gesteld, dat zij hun arbeidsdienst plicht hebben vervuld. De aanmelding tot vrijwillige dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst kan geschieden bü de Aanmeldingsbureaux in Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Gronin gen, 's-Hertogenbosch en Utrecht, bij de gemeentehuizen of bij de Ar- beidsbureaux. 'Amsierdamache Bettra Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 18 Mei 1942 EEN ONBEWAAKTE OVERWEG BEVEILIGD. Ter beveiliging van den onbewaakten overweg van den spoorweg Zaandam Hoorn bij km 29.108, gelegen in den Jaagweg in de gemeente Berkhout, zijn automatische lichtseinen in dienst ge steld, gelijk aan die, welke te Steenwijk en andere plaatsen reeds in gebruik zijn. BEROEP AANGENOMEN. Ds. J. P. van Mullem te Akersloot hoeft het beriep naar de herv. gemeente te Zpidbroek (Gron.) aangenomen. STAATSLEENINGEN. - Vor k. 3)4 Nederland 1941 999/w 4 Nederland 1941 .IOOVj 4 Nederland 1940 II 100% 33VS Nederl. 1938 91V* 3 Ned.-Indië 1937 88>ö/16 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 144 Handel Mij. Cert, v.- ƒ2.50 .124 Koloniale Bank .127 Ned. Ind. Handelsbank 89'/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 152 Calvé Delft Cert. llói/s Nederl. Ford .343 Lever Bros .167 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 284»/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A292 Java Cultuur .154 Ned. Ind. Suiker Unie ito Verg. Vorstenlanden 813/« PETROLEUM. Kon. Petr294 RUBBERS. Amsterd. Rubber .183 Deli Bat. Rubber .137 Oostkust 90 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 151 Java-China-Japan lijn .122. Kon. Ned. Stoomboot 193 Scheepvaart Unie .177% TABAKKEN. Deli Batavia 143% Oude Deli182 Senembah ,155 SPOORWEGEN. Deli Spoor p 60 Ind. Spoor t 43% lu. 40 99 lOOVs iOO'/a 97V< 88% 144 124 130 84% 152 116 342 168 283 295-3 155 163 83-4 304-64 190 137 92 1514-2 125 199 178-80 145 183 155 60 44% (Vervolg van pagina 1). De president sprak tot de leden van den raad der N.A. als volgt: Aanstaande leden van den raad der Nederlandsche Artsenkamer, be- roepsgenooten, De Artsenkamer wordt géborén in een geweldigen tijd. Dit klinkt ons, die dagelijks met superlatieve en wereldschokkende gebeurtenissen als het ware overladen worden, bijna als een gemeenplaats in de ooren. Dit maakt het dan ook terstond noodzakelijk, om ons nog eens ter dege te realiseeren, wat verstaan wij eigenlijk onder een geweldigen tijd, ja ik zou gerust kunnen zeggen on der het geboren worden in 'de gewel digste aller tijden. Wereldrijken bestrijden elkaar, de geheele aarde kan men nu wel zeg gen, is ten oorlog getogen en toch is dit niet het wezen van het gebeuren; Oorlog blijft altijd slechts een middel, de werkelijke grond der din gen ligt dieper. Het is geen krijg meer van staten tegen staten, het geweldige is, dat het eigenlijk een opstanding van het volksbewustzijn is. Volk in den juis- ten zin van het woord. Bloedgemeen- schap in een woord verwantschap, vermaagschap. Een tot volksbewust zijn geworden gevoel van rassen- bewustheid, rassenwaardigheid. Volk dus in den zin van een organisch ge heel, in biologischen zin dus. Eigenlijk is dit biets anders, dan een zich losrukken uit de verstik kende beklemmingen der volksver deeldheid, met, zooals dat bij ons was, zijn vijftig en meer partijen. In wezen was deze verdeeldheid niet anders dan een zondigen tegen de wetten der natuur. Een zonde, die de. natuur immer in ijzerharde con sequentie straft met ondergang. Daarom is ook het winnen van den oorlog wel het allereerste maar niet het belangrijkste probleem. Het allerbelangrijkste probleem is de organisatie van den wederopbouw, Van den wederopbouw van de Ger- maansch Europeesche ruimte in 'nat.- soc. zin, dat wil peggen in een woord, in biologischen zin, dus in organisch volksch verband. Wil men kunnen spreken van een 1000-jarig bouw werk, dan kan dit niet alleen, maar dan moet dit een bouwwerk zijn, op uitsluitend biologischen grondslag. Dan alleen kan de hechtheid de eeuwen trotseeren. Want iedere zon de tegen de biologie beteekent een SPORT EN WEDSTRIJDEN. Blauw Wit wint van A.G.O.V.V. Eindelijk is ook Eindhoven een halt toegeroepen! Het Haagsche ADO, dat de Zuiderlingen ontving, was volkomen opgewassen tegen de gasten en veroverde zelfs een 2-0-voorsprong. Bij de rust stond het nog 1-0 en toen had het al 3-0 kunnen zijn, als eenige gemakke lijke kansen niet gemist waren! Na' dé 2-0 deed ADO het wat te kalm aan en Eindhoven kreeg gele genheid, haar eigen spel te spelen. Het werd 2-2 en toen..... moest ADO nog hard vechten, om gelijk te hou den! Blauw-Wit verraste haar aanhang door een fraaie 4-1-zege op AGOVV, dat dus wel erg teleurstelt ïntusschen is de stand thanss Eindhoven Heerenveen Blauw-Wit ADO AGOVT 8—2 5—6 6-7 4-45 3—6 RCH verspeelde zijn promotiekans practisch geheel door een onver wachte 4-2-nederlaag tegen DOS. En dat nog wel op eigen veld! Zondag krijgt RCH haar allerlaatste kans in den wedstrijd tegen Volewijckers. De stand is: DOS 2 110 5—83 Volewijckers 2 110 3—2 3 RCH 2 0 0 2 3—6 0 t Gooi deed uitstekend werk dqor UW in Utrecht te kloppen en staat er nu even goed voor als DOS. Zou den de eerste-klassers zich handha ven? ïntusschen zal een extra-wedstrijd uitmaken, wie de derde ploeg is, die mee vechten moet om een plaatsje. Neptunus en Excelsior zijn de gega digden! 't Gooi 1110 4-33 UW 2 0 113-41 l In het Oosten gaat het uitsluitend tusschen Hengelo en Go Ahead, die gister allebei weer wonnen. Vermoe delijk zal de wedstrijd Go Ahead- Hengelo de beslissing brengen. Hengelo 2 Go Ahead 3 2 Rheden 8 0 Borne 3 Helmond, dat pas hield het hoofd feöel eersten degradatiewedstrijd tegen de Baronie. De stand is thans: De Baronie 3 1115-53 Helmond 11 0 0 1-0 2 Vlissingen 2 0 114-51 In het Noorden is het pleit be slecht. Velocitas verloor met 1-0 van LSC en is nu gedoemd, om degra datiewedstrijden te spelen. En dat tegen Emmen, dat "reeds twee wed strijden won! Een hopeloos geval voor de Groningers! Sneek 2 110 3—2 3 LSC 2 1 0 1 2—2 2 Velocitas 2 0 11 1—2 1 2e en 3e klasse. De Alkmaarsche Boys speelden hun tweeden degradatiewedstrijd gelijk en zeker is dat geen slecht re sultaat van de Alkmaarders, die een Hollandia in topvorm tegenover zich hadden. HRC klopte het reeds kanslooze Beverwijk met 4-1, zoodat de stand thans is: Alkm. Boys 2 110 Hollandia 3 1 1 1 HRC 1 1 0 0 OWO 1 1 0 0 Beverwijk 3 0 0 3 Schagen speelde haar promotiewedstrijd tegen 1 0 8—3 5 1 0 6—3 5 12 3—7 1 12 1—5 1 degradeerde-, en won haar 4—2 5—6 4—1 3—1 2—5 tweeden IVV en waar het hier een uitwedstrijd be treft, mogen de Schagers met het gelijke spel (0-0) tevreden zijn. De Alcmaria-reserves begonnen uitstekend en klopten in Zandvoort de Zandvoortmeeuwen-reserves met 4-2. Dat geeft moed voor de toe komst! De stand is hien Alcmaria II 1 1 0 0 42 2 Zandvoortm. II 2 1 0 1 66 2 OSV II 10 0 1 2-4 0 7 .Competitiewedstrijden. In de 2e klasse B won Volendam van Vriendenschaar en Zeeburgia van Watergraafsmeer. De situatie thans: Zeeburgia 20 5 5 10 27-40 15 Volendam 20 6 3 11 42-4515 DWV 20 4 6 10 42-50 14 Er is dus nog een beslissingswed strijd noodig tusschen Zeeburgia en Volendam, terwijl DWV in elk ge val degradatiewedstrijden speelt. Meer dan 3000 toeschouwers, waaronder bijna 1400 uit Hoorn, zijn getuige geweest van een spannenden wedstrijd op het ter rein van de Alkmaarsche Boys. Zij hebben gezien, hoe de thuis club eerst door enthousiast spel een zekere meerderheid had, daarna, hoe Hollandia het spel ge leidelijk verplaatste en tenslotte, hoe twee doelpunten gemaakt kunnen worden in één enkele mi nuut en nog wel op een oogen- blik, dat niemand meer een doel punt verwachtte! Daarna hebben zij een tweede helft aanschouwt, die er een was van gemiste kansen. Ze hebben meegeleefd met sensationeele mo menten voor het Boys-doel, ze hebben Goudsblom verschillende schietkansen zien verknoeien, ze hebben een Kramer gezien, die minstens drie doelpunten wist te voorkomen door gedurfd en ver uitloopen. Ea tenslotte hebben' ze gezien, hoe beide partijen zieh tevreden moesten stellen met een gelijk spek Zeg nu nog maar eens dat voet bal geen kijkspel is! De wedstrijd begon met een Boys-overwicht, dat wel niet sterk was, doch terdege merkbaar. Echter, de afwerking der aanvallen was zwak, zoodat er in die periode geen doelpunten kwamen. Daarna kreeg Hollandia iets meer vat op het spel en toen bleek, dat de techniek der Hollandianen zeker iets beter was. Echter, ook deze periode leverde geen doelpunten op. En toen, vlak voor de rast, kreeg Hollandia de leiding, maar nauwe lijks was het gejuich der Holland ia- aanhang verstomd, of de gelijkma ker lag achter Mulder! Vrij spoedig na de rast wisten de Alkm. Boys de leiding te nemen dank zij een blunder van Mulder, die bij een ver schot totaal mis greep. En toen hadden de Boys wel licht den wedstrijd kunnen winnen, als. Als ze maar geprofiteerd hadden van de gelegenheid. Immers, deze tegenslag moest Hollandia te boven komen en ziedaar: een der achter- spelers van de thuisclub riep om het terugtrekken van de middenlinie en hoewel deze weliswaar niet sterk begon te verdedigen, was ze toch zoo voorzichtig, om zich niet te ver van eigen doel te wagen. En het gevolg? Hollandia kréég de gelegenheid, om zich te herstellen. En ware toen Kramer niet in zijn besten vorm ge weest, de Boys zouden den wedstrijd hebben verloren! Want van dat oogenblik af spéél de Hollandia sterk op den aanval en kreeg tal van kansen, waarvan er tenslotte een benut werd. Maar er had zoo heel weinig behoeven te ge beuren, of de Boys hadden een ne derlaag te slikken gekregen. Het spel verloop. Onder leiding van den heer Crab bendam, die uitstekend floot en werd bijgestaan door twee neutrale grensrechters, stelden zich de vol gende elftallen op: Alkm. Boys: Kramer, d.; Pater en Radsma, a.; Brouwer, Bockweg en Pater, m.; Goudsblom, Schenke, Ap pel, Bart en de Grand, v. Hollandia: Mulder, d.; Horstman en de Rooy, a.; v. Kalken, Boom en Ruiter, m.; Groot, Westhoven, v. d. Zei, Swinkels en Dissel, v. Nadat de Boys aan den Hollandia- aanvoerder bloemep hadden aange boden, trapte Hollandia af, doch de 's-GRAVENHAGE, 17 Mei (A.N.P.) Hedenmiddag hebben eenige hon derden manschappen der Neder landsche SS. voor den Reichsführer- SS. Himmler chef der Duitsche po litie, gedefileerd. Nationaal-socialisten van allerlei formaties en leden der jeugdbewe gingen hadden zich met vele duizen den belangstellenden opgesteld langs de marschroute. Voor het standbeeld van Johan de Witt waren twee tribunes aange bracht. Daarop verzamelden zich de autoriteiten en genoodigden, waar onder de vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht, de ge zant Bene, talrijke vertegenwoordi gers van afdeelingen van het Rijks commissariaat, de bevelhebber der Ordnungspolizei Generalmajor Schu mann, dr. Goedewaagen met hoof den van dienst van het departement van volksvoorlichting, de heer Rost van Tonningen, president der Ned. Bank, de heer Woudenberg, leider zonde tegen de ijzeren natuurwetten, en sluit op het moment zelf de on dergang reeds in zich, Slechts biologische harmonie hand haaft zich, dit geldt zoowel voor in dividuen, als voor volken, Nationaal- Socialisme is biologie; dat wil zeg gen, de geheele leer van het Natio- naal-Socialisme met als basis rijn erfelijkheidsleer en zijn rassenleer stoelt met zijn hoofdwortels geheel in de medische en biologische we tenschap én juist daarom rust er in den komenden staat op uwe schou ders, artsen van uw volk, niet alleen een groote verantwoordelijkheid, maar hebt gij daarin ook zoo'n machtige taak te vervullen:: een taak die ver uitgaat buiten de grenzen, die de arts zich tot nu toe placht te stellen. (Wordt vervolgd.) van het N.A.F., de wnd. generaal- arbeidsdienstleider de Bock, verte genwoordigers van Duitsche en Ne derlandsche politie, van den staf van het hoofdkwartier der N.S.B., en vele officier van SS. en Sicher- heitsdienst. Voor de tribunes hadden eenige oorlogsinvaliden, behoorendé tot de SS. een plaats ingenomen. Omstreeks kwart voor twee arri veerde in eenige auto's Reichsführer- SS. Himmler, Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart en Ir. Mussert, de General-Kommissar für das Sicherheitswesen ei: höherer SS-und Polizeiführer Rauter, com missaris-generaal Schmidt, luitenant- generaal Seyffardt en de heeren van Geelkerken en van 't Hoff, res pectievelijk plaatsvervangend leider der N.S.B. en'wnd. commandant der W.A. Nadat deze de genoodigden had- öen begroet en de drie eerstgenoem- den zich voor het afnemen van het défilé hadden opgesteld, naderden van de zijde Kneuterdijk de defilee- rende manschappen. Terwijl een muziekkapel een parademarsch speelde, trokken deze in strammen tred aan de autoriteiten voorbij. Het waren een vijftal detachementen van de Nederlandsche SS met voor op den voorman der Nederlandsche SS, Feldmeyer, die zich bij de auto riteiten meldde, gevolgd door een bataljon van de Waffen SS. Hun voorbijmarsch werd keurig uitge voerd en met belangstelling gevolgd. De muziekkapel sloot zich na afloop achter de defileerende manschappen aan. Reichsführer-SS Himmler, de Rijkscommissaris en Ir. Mussert heb ben zich hierna geruimen tijd onder houden met de invaliden en zich op de hoogte laten stellen van him toe stand. Ir. Mussert verliet het defi- leerpunt in de richting Hofweg en gaf dep, velen uit zijn beweging, die zich daar hadden opgesteld, daar door nog de gelegenheid hem hun aanhankelijkheid te betuigen. DE UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland: ADO-Eindhoven 2-2, Blauw-Wit- AGOVV 4-1. Promotiecompetitie 2e kl., district I: RCH-DOS 2-4. Promotiecompeitie 2e kl„ district II: UW-'t Gooi 2-3. Promotiecompetitie 2e kl., district III: Hengelo-Rheden 4-1, Go Ahead- Borne 2-0. Promotiecompetitie 2e kl., district IV: De Baronie-Helmond 0-1. Beslissingswedstrijd, district Vj LSC-Velocitas 1-0. Competitie 2e klasse A: district I: ZFC-KFC 4-0, West-Frisia-Kenne- mers 5-2; 2e klasse B: Vriendensch.- Volendam 2-3, Hilversum-de Vole wijckers 3-5, Watergraafsmeer-Zee- burgia 0-1. Promotie 3e kl.: HRC-Beverwük 4-1, Alk. Boys-Hollandia 2-2, Elinck- wijk-TOG 2-2. Promotie 4e kL: IW-Schagen 0-Q, Terrasvogels-EHS 9-2, ZSGO-DEC 0-1, SAVM-ASVK 0-2, Zeebra's- Baam 4-1, Holland-SEC 2-2. Promotie 3e klasse: Zandvoortm. H-Alcmaria n 2-4. 4e klasse D: Vitesse-WE 4-2. Afdeeling Noordhollandt Donderdag 14 Mei: Vrone-LSVv 1-4 (kamp. van N.H.) 2 D: Meervogels (Akersloot)- Schoorl 2-3. Zondag 17 Mei: 2D: Alkm. Boys Ht-Meervogels (Akersloot) 2-7. 3E: Alcmaria V-Alk. Boys V 8-4. 4 F: Alcmaria VI-Petten Hl 3-2. Boys namen het leer over en ar volgde direct een serie Boys-aan vallen, die echter slechts twee hoek schoppen tot resultaat hadden. Toen moest er gestopt worden voor Boom, die een beenblessuxe kreeg en zich liet vervangen 4oor Kamst, wat ech ter geen merkbare verzwakking was. Het spel ging toen een tijdlang zeer snel op en neer met de thuis* club iets in de meerderheid, maar werkelijke kansen kwamen er niet In deze periode ondernam Dissel een snellen uitval en hij gaf zijn buur man een goede kans: deze schoot het leer echter ver naast. Zoo vergtreek het éerste kwartier. En ziedaar: Hollandia wist het spel geleidelijk aan te verplaatsen. Spoe dig was er van een Boys-overwicht althans geen sprake meer. En al heel gauw moest Kramer er aan té pas komen. Bij een goeden aanval van Dissel kwam de bal hoog voor het doel en, prachtig mooi greep Kramer hem. Even later vloog een schot van Westhoven juist over de lat. ïntusschen zat ook de Boys-voor hoede niet stil en de Grand zette van grooten afstand eens scherp voor het doel: Mulder ving het leer ech ter mooi op. Even later zette Gouds blom voor en kreeg de Grand een kans, maar via Horstman ging het leer precies langs den buitenkant van de paal! Het tempo, dat steeds hoog was, zakte ook tegen de rust niets en het spel, hoewel natuurlijk niet van fraai gehalte, was het aanzien vol komen waard. En toen ieder dacht, dat die rast met blanco stand zou ingaan, volgde de sensationeele minuut. Even hadden de Boys een klei ne meerderheid, doch juist in dje periode kreeg Westhoven het leer en op drie meter afstand schoot Mj naast! Maar dat was nog niet genoeg, want de Hollandianen kwamen terug en toen Dissel ein delijk eens zuiver voorzette, schoot Swinkels van dichtbij on houdbaar in. En nog was het ge juich niet verstomd, of de Boys zaten voor het Hoornsche doel, waar de Grand een corner zeer fraai voor het doel plaatste en Goudsblom van een missen van den doelman profiteerde (1-1). Met dezen stand kwam de rust. Ieder der partijen kon op dat oogen blik tevreden zijn. De tweede helft. De tweede helft begon weer met een Boys-overwicht en het was Ap pel, die al gauw een voorzet van Goudsblom net miste. Ook een vrije trap leverde niets op, maar juist toen de Hollandia-verdediging ver gat om resoluut weg te werken, kwam Brouwer tusschenbeide, gaf meteen door naar Schenke, die een ver schot inzond, waarbij Mulder totaal mis greep. Onverwacht had den de Boys dus de leiding geno men! Er was toen 10 minuteii gespeeld. Zooals reeds opgemerkt, kreeg Hollandia de gelegenheid, om van den schrik te bekomen en toen zette ze alles op den aanval, daarbij ech ter de verdediging niet verwaarloo- zende. Kramer kreeg druk werk, doch weerde zich uitstekend. Meer dan een kwartier doorstond hij den Hollandia-aanval en in die periode kreeg Goudsblom enkele uitsteken de schietkansen, echter, zijn schot was dezen middag totaal zoek. Zoo wist hij zelfs bij een voorzet van Appel op zeer korten afstand slechts in de handen van den doelman te schieten! Totdat bij de zooveelste Hollan dia-aanval een hoekschop de Boys noodlottig werd. Weliswaar werd deze hoekschop in eerste instantie gemist, doch v. d. Zei kreeg den bal tenslotte toch te pakken en schoot toen onhoudbaar in (2-2). Er moest toen nog 20 minuten ge speeld worden. In deze laatste periode moest de thuisclub zich hoofdzakelijk verde digen, al kreeg ze ook gelegenheid te over, om snelle uitvallen te doen. Daarbij had Goudsblom opnieuw twee keer een schietkans, maar ook nu weer faalde zijn schot. ïntus schen weerde Kramer zich goed en stojppend, uitloopend en hoog van gend sloeg hij eiken aanval af. Tot dat hij zijn doel tevergeefs verliet en Disselvoor het leege doel langs schoot! En Westhoven daarbij op een halve meter afstand den bal nog niet bereiken kon! Even daarna hielp de lat den Alk- Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G H. W. ter Hoeveh, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar. i

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2