jKIJKEHKflOPEI C10ECI DÉ VUU tSCHOE HET GEHE PAREL-EIL STAD EN OMGEVING Waarschuwing. Amsieréamsche Beurs AGENDA. MARKTBERICHTEN Installatie van den Raad der Nederlandsche Artsenkamer. SPORT. PUBLICATIES Mij is wit ontvangen mededeélin- gen gebleken, dat een deel van de bevolking nog steeds niet beseft, dat een correcte houding tegenover de i leden der Duitsche bezettingsmacht plicht is. Eenige voorvallen van de laatste dagen wijzen er op, dat er lieden tón, die opzettelijk op een vertroe beling van de verhoudingen aanstu ren. Een bijzonder ergerlijk feit is Wel, dat een landgenoot, die zwaar gewond is teruggekeerd van de Rus sische slagvelden, waar hij zich voor de toekomst van Volk en Vaderland op heldhaftige wijze tegen dte Bols jewistische barbaren had ingezet, hier bij herhaling is bespuwd! In overleg met den Ortskomman- dant "en in aansluiting aan de reeds ih dezen geest verschenen bekend makingen van de bezettingsautori teiten richt ik aan die bewoners van Alkmaar, die blijkbaar nog niet we ten hoe zij zich hebben te gedragen, een ERNSTIGE WAARSCHUWING zich van iedere provocatie te onthou den, daar onverbiddelijk en met kracht zal worden ingegrepen. In het bijzonder dient de jeugd door voorbeeld en vermaning tot een beter gedrag te worden gebracht. Alkmaar, 19 Mei 1942. De burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DERXSLUYS. VAN EEN GOUDEN HUWELIJKS- FELST, Toen wij heden, ter eere van hun gouden huwelijksfeest van de be woners, een bezoek brachten aan het perceel Stationsweg 140, werden wij verwelkomd door een „krassen zesti ger", die, tot onze verwondering, verzekerde, dat hij de goude brui degom was. Zijn bruid, mevrouw G. de Geus—Berkhouwer, was al even monter. De heer en mevrouw de Geus zijn beiden aan den Langedijk geboren en tellen ieder 71 levens baren. Tot te j. vensjaar heett de heer de Geus het tuinbouwbedrijf beoefend. Gezondheidsredenen noop ten hem dien arbeid op te geven en aangezien hij, naar hij ons verzeker de, in dit speculatieve bedrijf wat geluk had gehad, was hem een rusti ge levensavond verzekerd. Nu is hij nog zoo kwiek, dat hij op een mid dag heen en terug naar Westzaan fietst om kènnissen te bezoeken. Hij betreurt het, dat zijn echtgenootë niet fietst, die het niet met hem eens is, omdat ze vader ook wel eens een poosje kwijt wil. Het gou den feest wérd te midden van kin deren en kleinkinderen gevierd, ter- n, wijl veel bloemstukken van belang stelling in breeden kring getuigden. MACmNÜCHRUVEN. Bij het examen voor de vereeni- ging van leeraren, alhier 1 gehouden op 13 Mei, slaagde de heer A. van Doorn, alhier, voor het diploma ma- chineschrijven. WITLOF LEED VORSTSCHADE. Te Obdam en Hensbroek, waar, witlof'een belangrijke culture is, is men thans allerwege bezig met het uit' de kuilen te voorschijn halen van het product .en het „veiling- klaar" te maken. Hoewel vele kuilen met het oog op een mogelijk strenge vorst extra goed verzorgd waren, blijkt thans dat de vorst veelal toch nog heeft weten door te drirtgen. Hierdoor heeft het lof nogal veel •chade opgeloopen. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking van de Staatsloterij <5e klasse, le lijst) zijn wat de in Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft de! volgende prijzen gevallen: 1000 5329 70 10538 10865 12830 12833 12871 21643 Nletèn: 5301 5316 5332 5345 5349 10479 10832 15125 Opg. Amsterdamscha Bank S.V. Bijkantoor Alkmaar. van Dinsdag 19 Mei 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. lu.40 3>i Nederland 1941 ,100'Vie 4 Nederland 1941 .1007/lt 4 Nederland 1940 II l00y, 33Vs Nederl. 1938 97 3 Ned.-Indië 1937 88«>/M BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 144 Handel Mij. Cert. v. f 2.50 124t/, Koloniale Bank 129 Ned. Ind. Handelsbank 90»/i IND. OND. BINNENL. Ajg. Kunstzijde Unie 151'/, Calvé Delft Cert. ,117 Nederl. Ford .341 Lever Bros167 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 288 CULTUUR MAATSCH. H. V. A296 Java Cultuur .159 Ned" Ind. Suiker Unie imi/« Verg. Vorster landen 82'/5 PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan liin Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind, Spoor .304 .191 .140 91 .151 127 200 .1783/4 .147 18 »/4 155 601/. W/s 100Vi« 1007/j, 97'/, 887/s 144 124'/, 129 90 150»/, 116 341 164V, 280'/: 290 14Q 164 81V, 298 187 140 92 149 127 198 174 145'/: 181 153 43 (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Al km. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Liefde, dood en duivel (sens.) 18 Jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Arme rijken (hum.-sens.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 8, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Illusie (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Pepijn de Korte (hum.) Alle leef tijden. Woensdagmiddag, half 3,-matinee. Dinsdag 19 Mei. 8 uur, Kennemer theater te Beverwijk, Ned. Landstand. Woensdag 20 Mei. 2.305 uur, tentoonstelling in de land- bouwhulshoudschool Emmastraat. 8 uur, dancing Harmonie, jaarverg. Ass. Uitvaart-verzorging voor Alkmaar en Omstreken. Donderdag 21 Mei. I 105 uur in *t Gulden Vlies, demon stratie dranken, fabrikaat De Noordstar te Stadskanaal. VERDWENEN. De 28-jarige landbouwersknecht H. M., sedert Maart bij de wed. Wa terdrinker aan den Rustenburger- weg te Heerhugowaard in dienst, is sinds Zaterdagmiddag verdwenen. Hij heeft ben rijwiel van een der huisgenooten medegenomen, het welk intusschen door de politie is opgespoord. HET WARMWATER-PROBLEEM. Een dame uit Schiedam, die vroe ger in Alkmaar woonde, heeft ons dezer dagen medegedeeld, dat het in haar woonplaats vrij gemakkelijk voor de huisvrouwen is om warm water te betrekken. Bij het huidige beperkte gasrantsoen is het voor menige huisvrouw een groot pro bleem om aan warm water voor het koken van eten en voor het wasch- water te komen. In Schiedam heeft men daarvoor op diverse punten van de stad de zoogenaamde water en vuurmannen, die Voor 2 cent (vroeger 1 cent) een emmer warm water leveren. Vaatjes warm water met 45 liter inhoud worden voor een dubbeltje thuis bezorgd. Zij herin nert zich, dat er tijdens den vorigen oorlog in Alkmaar warm water ver krijgbaar was, dat afkomstig was van de gasfabriek en in een tankwa gen door de stad reed, zoodat elke huisvrouw in de gelegenheid was er van te koopen. Is dit, vraagt zij, ook thans niet in Alkmaar mogelijk? Wij hebben ons tot de directie van de gasfabriek gewend met de vraag of het mogelijk is ook thans een warmwater-wagen te laten rondrij den. De directie deelt ons mede, dat in derdaad gedurende den oorlog 1914- 1918 warm .water in de stad ver krijgbaar is gesteld. Voor dit doel had de Reinigingsdienst een ketel wagen geïsoleerd van waaruit de stadscliëntéle werd voorzien. De vulling van fden wagen geschiedde aan de voormalige gasfabriek waar in ',t warme water werd bereid in 'n voorhanden zijnd reservoir, waarin een stoomspiraal werd aangebracht. De toestand aan de tegenwoordige gasfabriek is echter geheel anders dan aan de oude, zoodat de directie tot haar spijt niet in de gelegenheid is, in dezen tijd wederom voor de levering van warm water op deze wijze zorg te dragen. Of er particulieren genegen en-in staat zijn warm water in voorraad en ten verkoop te hebben kunnen wij niet beoordeelen. Misschien kun nen zij extra hout krijgen om daar door aan den warmwaternood tege moet te kunnen komen. HEERHUGOWAARD. Frauduleus geslacht. - De sla ger C. alhier is Vrijdag j.l. betrapt op het frauduleus slachten van een rund. De man is in arrest gesteld. Voorts werd Zekere R. nog betrapt op het slachten van een varken. GROOTE SUIKERDIEFSTAL TE ZAANDAM. Spoedig opgehelderd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag was ingebroken bij Blaauw- hoedenveem in de Oostzijde te Zaan dam en een groote partij suiker werd vermist. Ijverig speuren van de re cherche bracht reeds spoedig eenig licht in deze zaak en in den loop van Zaterdag en Zondag werden de daders, een viertal Zaandammers, gearresteerd, benevens een 17-tal handlangers die allen een volledige bekentenis aflegden. Het grootste ge deelte van de suiker kon nog achter haald worden, de rest zal wel in den zwarten handel zijn verdwenen. De vier'suikerdieven zijn ter be schikking van den officier van justitie gesteld, terwijl de 17 ande ren na verhoor zijn vrijgelaten. Tegelijk ook rijwieldiefstallen opgehelderd. Tijdens het onderzoek naar dezen suikerdiefstal kwam de recherche ook nog een rijwieldief op het spoor. Aanvankelijk werd de man verdacht van medeplichtigheid, aan den suikerdiefstal, doch huiszoeking bracht aan het licht, dat hij - wel eenige fietsendiefstallen op rin' ge weten had. Bij een anderen stadge noot, die ook van fietsendiefstal werd verdacht, werden nog eenige gebruikte banden aangetroffen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. 1000: 9688, 12380, 16933. f 400: 1348, 2965, 19963. 200: 12900, 17890, 19515. 100: 4213, 5432, 6627, 7531, 7594, 12041, 16833, 20253, 202R. HEILOO. Bencemd. -* De burgemeester heeft benoemd als onderwijzeres aan de openbare lagere school in de va cature, ontstaan door het aan mej. M. A. Harmsen verleende' eervol ontslag, mej. Th. Lans, thans tijde lijk onderwijzeres te Utrecht. Roodvonk en ftiphterie. - Aan gezien ten gevolge van de huidige omstandigheden in steeds toenemen de mate een uitbreiding van de be smettelijke ziekten roodvonk en diphterié wordt geconstateerd, acht de inspecteur van de volksgezond-, heid het zeer raadzaam, dat kinde ren van twee tot twaalf jaar tegen deze ziekten worden ingeënt. Het is niet noodig, dat kinderen die vroe ger reeds de volledige inspuiting ontvingen, opnieuw worden behan deld. Wie voor zijn kinderen de be handeling gratis door den gemeente geneesheer wenscht, kan daarvan vóór 21 Mei a.s. mededeeling doen door volledige invulling van de huis dan huis verspreide circulaire, wei- Se in de bus van het gemeentehuis gedeponeerd kan worden. Geltenfokvereeniging. In de Zaterdagmiddag in De Onderneming gehouden vergadering van de geiten- fokver. ,Heiloo", heeft de heer Es- veldt het jaarverslag uitgebracht, waarin gewaagd werd van grooten bloei. Aan de keuring namen 25 gei ten met goed'gevolg deel. Zeven die ren zijn opgenomen in het fokregis- ter, 182 geiten van leden zijn ge dekt; hiervan -waren 119 ongere gistreerd. De heer Klaasse uitte er rijn te leurstelling over, dat er zooveel gei ten met hoorns geboren zijn, een verschijnsel dat in deze omgeving zelfs in den kring Zaandam, de beste hier te lande zich voordoet. Het verslag van. den penning meester luidde: ontvangsten en uit gaven 263,39, batig saldo 145.87. Goedgekeurd werd een voorstel tot aanschaffing van een tweeden dekbok en dan één te plaatsen in het Zuidelijk deel der gemeente, Ook werd besloten een keuring te houden in Juli en in principe werd besproken in te zenden op de tentoonstelling. Voorts werd de wen- schelijkheid besproken om behou dens goedkeuring gezamelijk land te huren om te hooien. In principe werd besloten om met den dierenarts Stokreef in verbin ding te treden voor t.b.c.-onderzoek der dieren. Met erkentelijkheid werd medegedeeld, dat de gemeente Heiloo een subsidie heeft verleend. Boerenleenbank. - De coöp. bpe- Tenleenbank (aangesloten bij Eind hoven) hield Vrijdagavond een druk bezochte vergadering in het Bruno- gebouw. De ontvangsten en uitga ven waren blijkens de rekening 195061.78. Aan spaargelden was ontvangen 139739.58 en terugbe taald 96902.71. De balans sloot in ontvangsten en uitg. op 196161.78, met een winst van 209.99. Uit het jaarverslag van den kassier bleek dat men pl.m. f 40.000 méér had ont vangen dan het vorig jaar. Het aan tal uitgegeven spaarbankboekjes is met 19 vooruitgegaan tot 409. De rente werd bepaald op 4 pet. voor voorschotten en voor spaargelden op 2 1/4 pet., voor leden 2 y, pet. In den raad van toezicht wérd herko zen de heer Mt. Dekker en in het bestuur de heeren J. Molenaar en J. Ligthart. De heer Molenaar werd als 30-jarige jubilaris gehuldigd. De voorschotten werden bepaald voor de leden op ten hoogste 5000, voor vereenigingen op 10.000. Geboren: Antonius, Nicolaas Theodorus z. van J. A. Arts en M. H. Braakman. Nicolaas Arnoldus Johannes z. van P. M. Bakker en A. Scholten. Anthonie z. van P. van Bronkhorst en M. Kaal. Lodewijk Lourens Maria z. van J. Verhage en Hillegonda Cornelia Klaver. Mar- tinus Maria s. van J. Olbers en J. Genet. Jan z'. van J. Hosmus en C. Dirks. Bernardus z. van H. Pel en J. Reijn. Jacob z. van A. Frans en G. Wagenaar. Agatha d. van P. A. Keeman en A. Braak. Mat- thieu z. van M. I. J. Hilckmann en F. Jonker. Ondertrouwd: Johannes Cor nells Houtenbos en Anna Maria Broek. Johannes Cornells Schou ten en Maria Jozepha Hoebe. Jan Mulder en Elisabeth Jannetje Jan sen. Johannes Hendrikus Anto nius Javaux en Cornelia Jozephina van der Peet. Nicolaas Cornells Aafjes en Wilhelmina Antonia Hol tes. Rudolf Dirk Leeuw en Aga tha Blankendaal. Nicolaas Bakker en Cornelia Kaandorp. Hubertus Koppes en Christina Wilhelmma Jo hanna Huijg. Cornells Stoop en Armelia Stam. Getrouwds Adelbertus Johan nes Stet en Maria Schouten. Pan- cratius Groentjes en Cornelia Bak ker. Johannes Martinus Nicolaas Stam en Sophia Catharina Maria Zonderhuis. Maarten Reek en Grietje van 't Veer. Wilhelmus Hoogeboom en Cornelia Maria van der Peet. Dirk de Jager en Cor nelia Grinwis. Ahtonie Alexander Koppe en Neeltje Kaaü. Klaas Raat en ïmmetje Muijs. Hendrik Johannes de Leeuw en Dirkje Ver meen Jacobus Johannes Houten- bos en Laurentia Lenting. Petrus Cornells Weijers en Klasina Anna Haaker. Adrianus Jacobus Kaan dorp en Gezina Johanna Maria van Zeist. Dirk Pepping en Anna Fro- nia Maria van Véen. Overleden: Klaas Breebaart, 73 overL te Alkmaar. Jan Kruijt, 57 j. Eva Maria Margare- tha Kosters, 5 j. Catharina Pep ping, geh. met J. Rozing, 68 j. Ni colaas Blokker, 79 j. ZUIDSCHARWOUDE. Melk over straat. - Van een vrachtauto van de zuivelfabriek te Opmeer vielen Maandagmorgen bij de Kromme brug ongeveer 200 fles- schen met melk en karnemelk op straat. De flesschen braken stuk en de kostelijke inhoud vloeide over de straatsteenefi. BROEK OP LANGENDI.TK, 19 Mei 1942. 1600 kg Rabarber 9; 1600 kg Wit lof 15—20; 1600 kg Prei 10.80; 1200 kg Spinazie 0; 2700 kg Koolrabi 5.60 tot 7. WARMENHUIZEN, 18 Mei 1942. 6200 kg Rabarber 10. Een rede van den president. (Vervolg en slot van gisteren). Gjj zult niet alleen meer de kun dige geneeskunstenaar waaronder ik de geheele verhouding van ge neesheer en patiënt zou willen ver staan hebben te zijn, maar gij zult daarbij, de sibbearts van de zich u toevertrouwd hebbende families en wat nog ver daarboven uitreikt, gij zult een leider, een gezondheidslei der van en te midden van uw volk hebben te zijn, want dan, maar ook dan alleen, zal ons volk de plaats innemen temidden der germaansche volkerengemeenschap waarop het om zijn uitstekende eigenschappen van bloed, en wat eigenlijk h'etzelfde is, van karakter, recht heeft. Juist omdat het in wezen zoo'n voornaam volk is, voornaam niet bedoeld in den zin van hoovaardig, maar voor naam in tegenstelling tot gemeen. Aan dit alles nu den arts als ge neesheer, als sibbearts, als volksge- zondheidsleider, leiding en richting te geven, dit nu, mijne aanstaande leden van den raad der Nederland sche artsenkamer, is uw taak. Een even schoone als verantwoor delijke taak. Wat de verhouding patiënt—arts betreft, zullen een reeks reglementen en Verordeningen worden voorge legd, en ter bestudeering worden ge geven, waarop uw weloverwogen op en aanmerkingen op hoogen prijs zullen worden gesteld. Wat den Sibbearts betreft, zullen richtlijnen moeten worden vastge steld betreffende het onderzoek voor en raad bij het huwelijk, en wel in dien zin, dat dit geschiedt op den huwbaren leeftijd, dus voor de liefde in het spel is en niet, zooals dat tot nu toe meestal gebruikelijk was, bij wijze van spreken vijf minuten voor het naar het stadhuis gaan, waarbij dan gewoonlijk alle goede raad in den wind werd geslagen. Nu ik dit onderwerp hier aanroer, wil ik eens een enkel woord wijden aan een uitermate belangrijk thema, dat met voorliefde door de duistere belagers van de Artsenkamer gehan teerd wordt: „het artsengeheim". Er was een tijd, dat de mensch meende, dat de zon om de aarde draaide. Hoe kwam dit? Dit kwam omdat zijn kennis toen- dertijd niet' verder reikte en hij daardoor dusdanig egocentrisch in gesteld was, dat hij meende, dat de wereld om zijn wereld als middel punt draaide. Ook hier heeft hij voor de ijzeren consequentie der natuur wetten het hoofd moeten buigen op het moment, dat de verdere ontwik keling der wetenschap zijn gezichts einder verruimde. Zoo is het thans ook met den arts, die in zijn egocentrische opvatting van de verhouding patiënt—genees heer dit als een onaantastbaar mid delpunt ziet en ook nu nog meent, dat de zon van zijn volk om zijn aarde draait. Maar ook thans geldt nog: en toch beweegt zij zich. En zoo zal ook hij het hoofd hebben te bui gen voor de verruiming, die de bio logische wetenschap aan zijn inzich ten heeft gebracht en zal ook hij in de eerste plaats hebben te -zijn de 'gezondheidsleider van zijn volk als organisch geheel en eerst daarna met dezelfde voortreffelijke zorg, arts in de oude beteekenis van het woord. De tijd staat mij niet toe, om hier voor u samen een blik te werpen op de ontzaglijke geneeskundige moge lijkheden, die een wijze toepassing van de erfelijkheids- en rassenleer, door den arts in zijn volk uitgedra gen, openen. Ik wil er hier alleen in het kort op wijzen, dat langs dezen weg en ook alleen langs dezen weg, de erfe- lijkheidsiziekten causaal kunnen wor den aangepakt, terwijl de arts tot op den.dag van heden," wat deze ziekten, betreft, in zijn behandeling eigenlijk uitsluitend symptomatisch te werk ging, eeft handelwijze die in de practijk neerkomt op het vullen van het vat der Danaiden. Daarom zal die arts in de toekomst de aan zijn hoede toevertrouwde patiënten en families met raad en inzicht heb ben bij te staan, bij de gewichtigste daad van hun leven, namelijk het bepalen van him teeltkeus, het alles beslissende moment van de ouders tegenover htm kinderen en verdere nakomelingen Een ouder moge zijn kinderen met nog zoo veel zorg omgeven, als maar mogelijk is, boven het door de erf- massa der ouders en voorgegane ge slachten plafond vermag geen macht ter wereld, de mogelijkheden van 't individu uit te heffen, eenige per- centagegewijs zeër geringe mutatie- ve kansen daargelaten. Tot de plicht van den arts zal het nu in de toekomst behooren, deze begrippen dusdanig tot gemeengoed' van zijn patiënt te maken, dat zij als vanzelfspprekend daarnaar zul len handelen, zoo vanzelfsprekend, dat zij een handelen hiertegen, ge voelen als een vergrijp tegen hun volk. Want zoo ooit, dan geldt hier, dat de zonden der vaderen zich zullen wreken in hun kinderen tot in veis geslachten. En nu het artsengeheim: Niemand kan en mag het behoud van het artsengeheim nader aan het hart liggen dan u en mij. Maar het is ons allen bekend, dat de gewetensvolle medicus, door zijn ge houden zijn van trouw aan het „Secret Absolu" zich in bepaalde gevallen kan gevoelen als een misdadiger tegenover zijn volk. Het bekende feit, dat de arts niet bij machte was een luetisch geïn- facteerde patiënt, die onvoldoende behandeld was, van het misdadige voornemen om, tegen zijn raad in, een huwelijk aan té gaan, terug te houden. De puzzle in de 2de klasse B. 1 Nog een lang verlengstuk In de tweede klasse B.is de puzzle, wie degradatiewedstrijden moeten spelen, nog grooter dan we ver moedden. Daar hangt n.l. heel veel af van een protest van D. W. V. en afgezien daarvan is de competitie-in- deeling daar zóó geweest, dgt er van onzuivere krachtmeting gesproken kan worden. Onzuivere krachtmeting! Men zal zich herinneren, hoe Volendam een eind achteraan kwam met haar wedstrijden en desondanks ook nog een vrijen Zondag kreeg. En deze club kreeg twee maal Vrienden schaar tegen zich in een periode, dat Vriendenschaar geen kans meer had op den titeL Normaal gespro ken, had Vriendenschaar zeker twee punten op Volendam moeten beha len, doch de fit was er uit en Volen dam veroverde vier punten op een der sterkste clubs! Vervolgens protesteerde Water graafsmeer (toen nog in groot ge vaar) tegen het meespelen van Ter- meulen bij Zeeburgia en verzocht den wedstrijd, die in een gelijk spel eindigde, te laten overspelen. Toen Watergraafsmeer zich veilig stelde, verzocht ze het protest ongedaan te maken, doch de bond besliste anders en Zondag ji. werd de ontmoeting inderdaad overgespeeld. En Zee burgia won! Waardoor de volgende situatie ontstond: W. graafsmeer 20 9 9 10 32-81 15 Volendam 20 6 S 11 42-45 15 Zeeburgia 20 5 5 10 27-40 15 D. W. V. 20 4 6 10 42-50 14 En dan te weten, dat Watergraafs meer van H. V. C. won, toen deze Amersfoortsche club geen kam pioenskans meer had en dezen wed strijd zeer futloos speelde Doch dat is nog niet alles. Want D. W. V. heeft nog een protest loo- pende tegen Hilversum: ze moest spelen tegen deze club zonder Porte, die echter wel degelijk gerechtigd was te spelen. De kans is nu zéér groot, dat D. W. V. dit protest wint en zou ze dan van Hilversum win nen, dan zou ook zij 15 punten heb ben! En om de boel nog even te ver fraaien de wedstrijd Water- MIDDELBARE HANDELSDAG SCHOOL MET VIERJARIGEN CURSUS TE ALKMAAR. Aangifte van. nieuwe leerlingen vóór 15 Juni a.s. bij voorkeur iede- ren Maandag of - Donderdag van 3y,4)4 uur bij den directeur aan huis, Kennemerstraatweg 129, of eventueel iederen Vrijdag van 1112 uur in de U.L.schqgl aan de Krelagestraat 31, of na afspraak (telefoon 3471), of schriftelijk aan den directeur, met opgave van naam en voornamen van de(n) candidaat (date), datum en plaats van geboor te, klasse, waarin plaatsing wordt gewenscht, laatstbezoehte school en naam, beroep en adres van ouders of verzorgers. De roosters voor het examen, dat op nader te bepalen data wordt ge houden, zal aan de candidaten wor den toegezonden. Voor leerlingen, buiten Alkmaar wonende, moet ook aangifte worden gedaan bij' den burgemeester van hun woonplaats. De directeur verstrekt gaarne na dere inlichtingen en advies. - De directeur, G. A. M. SNIJDERS. MURMELLIU S-GYMN ASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 1 Juni a.s. iederep Woensdag van 1012 uur bij den Rector aan huis, Juliana van Stplberglaan 12, en jederen Vrijdag van 45 uur in de U.L.school aan de Krelagestraat 31, of na afspraak (telefoon 4463), of schriftelijk aan den Rector, met op gave van naam, voornamen en roep naam van de(n) candidaat(date), datum en plaats van geboorte, laatst bezoehte school en» klasse en naam, beroep en adres van ouders of ver zorgers. De rooster voor het examen, dat op nader te bepalen data wordt ge- li ouden, zal aan de candidaten wor den toegezonden. De school omvat een litterair- histortóche en een wis- en natuur kundige afdeeling; de splitsing valt na het 4e leerjaar. De Rector verstrekt gaarne nadere inlichtingen en advies. De Rector, Dr. J. C. KAMERBEEK. zult ook gij altijd vol verontwaardiging hebben aangevoeld. Natuurlijk weet ik wel, dat de gewetensvolle arts, langs allerlei omwegen het tot stand komen van een dergelijk huwelijk toch zoo veel mogelijk verhinderde, maar dat neemt niet weg, dat voor de wet de mogelijk-» heid bestond dat de misdadige patiënt als aanklager tegenover den gewetens- vollen medicus kon optreden. In soort gelijke gevallen nu, waar dus door den enkeling het volk als geheel bedreigd wordt, zal de arts niet alleen kunnen, maar zal hij moeten spreken. Aan de hoogheid van het artsengeheirq doet dit niet alleen niets af, maar juist niet alleen nietes af, maar juist doordat de verantwoordelijkheid hier voor in handen van den arts zelf gelegd wordt, draagt het er eer toe bij, er voor te waken, dat nu geen uitwassen in om gekeerde richting ontstaan. Wanneer een tot uw taak behooren. Wanneer een probleem -u moeilijkheden schept, zult ge nimmer mistasten, -wanneer gij u te allen tijde in de eerste plaats afvraagt: „waarmede is mijn volk het best ge diend?" en in de tweede plaats: „Hoe wordt de eer en het beroep van arts het beste hoog gehouden?" Bij dit alles zult gij den leider Mussert immer achter u vinden, want bij zijn onzegbare liefde voor zijn volk ligt niets den leider zoo na aan het hart als de gezondheid en de levenskracht van zijn volksgenooten. Bij ieder gesprek als medicus met hem komt dit, telkens en telkens weer, naar voren. En hiermede, in de overtuiging, dat gij het beste wat in u is, geheel zult geven tot heil van uw volk, en den artsenstand ter eere, verklaar ik u geïnstalleerd tot leden van den raad der Nederlandsche artsenkamer, Maandag a.s. ZATERDAG: Kampioenschap v. Ned.: A. D. O.Blauw Wit EindhovenA. G. O. V. y. MAANDAG A. S.: Kampioenschap v. Ned.: Blauw WitA. D. p. A. G. O. V. V.Heerenveen Promotie 2e kL: R. C. H.Volewijckers Promotie 3e kLt BeverwijkO. V. V. O. HollandiaH. R. C. Promotie 4e kL: SchagenAlw. Forward I. V. V.-,V. V. W. Promotie res. 3e kL: H. R. C. nZandv. M. n Alcmaria nO. S. V. Et District Hl. Promotie 2e kL: RhedenHengelo Rome—Gó Ahead District IV. Promotie 2e kl.: BleyerheideMaurits HelmondVlissingen District V. Promotie 2e M».t VelocitasEmm en graafsmeer—Zeeburgia verd Zondag gespeeld onder protest van Water graafsmeer!! Zoo ziet men, dat het drama nog steeds gespeeld wordt. Doch hoe het ook zij, hoe tenslotte alles geregeld wordt, we hebben hier te doen met een totaal onzuivere krachtmeting. En hoe moet dat met de degrada tiewedstrijden? Die eiscben vijf speeldagen. Terwijl er voorts nog twee „beslissings-dagen" zijn (zie den stand!) ALKM. BOTS ZONDAG VRW! De promotiewedstrijden zijn en blijven groote puzzles. Gisteren wist H. R. C. positief mee te deelen, dat a.s. Zondag H. R. C.Allan. Boys gespeeld zou worden en thans ver meldt de Sportkroniek een nieuw programma: de Boys zijn vrij en H. R. C. moet naar Hollandia. We krijgen nu het geval dat né. Zondag Beverwijk en Holandia uit gespeeld, zijn en dat de drie andere clubs dan pas de helft van hun competitie achter den rug hebben. Zwemmen V. D.'s-ZWEMMIDDAG IN DE OVERDEKTE. De personeelsvereeniging van Y. D., meer bekend onder den naam S.A.V., is wel bizonder actief. Welis waar is de wandelgroep op het oogenblik gedoemd tot nietsdoen door het wandelverbod, maar de overige afdeelingen hebben blijk baar gemeend, dat zij dan maar eeng extra htm best moeten doen. En zoo was dan na de succesvolle uitvoerin gen van de amusementsafdeeling de zen Zondagmiddag de zwemgroep in actie en met haar de gymnastiek- groep. Beide groepen, staande onder leiding van den heer Th. J. J. Ko nijn, hebben in de overvolle Over dekte er kon werkelijk geen kip meer bij! een prachtige demon stratie gegeven van hun kunnen, van het doel, dat zij nastreven: gezonde ontspanning na den dagelijkschen werkdag. Aan zoo'n demonstratie gaat heel wat vooraf en de V. D.- ers hebben dan ook heel wat uurtjes moeten opofferen, om alles zoo te krijgen als het was. Daar was aller eerst de versiering van de Overdek te, die zeer uniek was en waarvan het middelpunt vormde een groot decor met opschrift: 1 jaar'SAV. Het begon direct goed met den ge» zamenlijken opmarsch van alle deel nemers 80 stuks! en na den ge slaagden vaandelgroet en het ope ningswoord van Konijn, werd be gonnen met het gymnastiekgedeelte, dat stond o.l.v. den heer Bruinvis, die de leden wekelijks traiht. Reke ning houdende met het feit, dat we hier te doen hadden met werkers, die vroeger vrijwel niet aan turnen deden, mag gezegd worden, dat het geheel voortreffelijk werd uitge voerd en waar bovendien zeer veel werk gemaakt was van de costumes, slaagden deze nummers, volledig. Na dit gymnastiekgedeelte alles ging ;n non-stop-tempo waarbij de Kokolinies voor de entr'actes zorgden op prettige en geestige wij ze, was het de beurt aan de zwem? mers, die hun nummers vlot ver werkten en daarbij afgewisseld wer den door komische medewerkenden, die in 't bad en bij en boven 't bad de lachspieren van allen in bewe ging brachten. Natuurlijk was de heer Jan Oost, die welwillend zijn medewerking verleende, hierbij de centrale- figuur. De zwemnummers lieten goeden strijd zien en de tijden zijn voor dergelijke zwemmers zeker niet slecht te noemen. We noemen hier speciaal nog de estafette (de heeren- ploeg verloor van de dames!) en het schoonspringen, dat aller aandacht trok en beter was, dan iedereen ver wacht had. En tenslotte was er een allerpret tigste finale, zeer origineel opge bouwd en met een slot, dat werke lijk pakte. jfoor deze finale werden de heer en mevr. Konijn in de bloemetjes gezet door de deelnemers, die voor dien reeds mej. van Steeg bloemen hadden aangeboden voor haar lei ding bij de instudeering van het figuurzwemmen, dat klonk als een klok. Aan het einde bracht de Heer Be rends, voorzitter van SAV, hulde aan alle deelnemers en dank aan den heer Konijn, die zich hier de rechte man op de rechte plaats toonde en werkelijk de ziel van den middag was geweet. De uitslagen. De uitslagen waren: 50 m schoolslag dames: 1. R. Kra- Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Belgen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. es Sport: J. .Werkman, Alkmaar. 181. „Ik weet wat!" eens. „De meloensc bootjes. Mag ik jouw s| Dan moet jij er naar mer 46.2 sec.; 2. T. Boll 47.5 sec. 25 m rugslag da 22.2 sec.; 2. T. Stee Kramer 24 sec. 25 m borstcrawl miraal 17.4 sec.; 2. 3. T. Steenis 21.1 sel 50 m schoolslag he trom 44 sec.; 2. H. P| Muller 51.J*sec. 50 m rugslag heerel 48.4 sec.; 2. E. Wagé P. Borst 57.4 sec. 50 m borstcrawl hd 41.1 sec.; 2. J. Stelm| Oostrom 45 sec. Tenslotte mogen den, dat 16 dames diploma van geoefen haalden. Wielrennen. A. S. V. Zondag heeft Victij verrijden, die over 36 K.M. ging. Voorall goeden wedstrijd gerl Boer niet -veel bij hl Met één lengte ging; over de streep. Helad kelen door defect ui| Uitslag: 1 J. Lute Boer; 3 Hiemstra; 4 B-klasse: 1 C. Strcj Kolven. KOLFWEDSTRIJ KOLFVEREE^ De wedstrijden van vereentging, welke te j werden gehouden, moq zeer groote belangstelll der kolvers verheugen.| Er kwamen niet mih vers ln de baan. Het geanimeerde wedstrijd uitslagen als volgt luid Eerste klasse: le pr. J Maat, Zuidscharwoude I Langedijk, Vriendenkri| woude 150 p. Tweede klasse: le pr.l Nieuwe-Niedorp, 136 p.| Keetman, S.O.S. Nieuv Derde klasse: Xe pr. 'de Helft, N. Niedorp, Blaauober, Barsingerho| horn, 125 p. Schaken DE TWEEKAMP APj De Waal wint Gisteravond werdl Kinheim de eerste van den tweekamp spelers van een vet, type. Tot den 16en kansen gelijk. De 17^ (zw.) was minder enkele zetten later gl en pion te ruilen tegf per. Bij den 23en zö De partij verliep 1. d4-d5, 2/ c4-dc4| e3-c5, 5. Lc4:-e6, 6. a6, 8. a4-Le7, 9. ded Lc5:, 11. e4-Pd4, 12J Tdl-Le5, 14. g3-b6. Le3-h5, 17. Tcl-Ld6l 19. Lb5:-f-Kf8, 20. Dc4-Tc8, 22. Ld7-Pd7| geeft op. De tweede partij dag gespeeld. Tennis BE QUICK IN DE De beide Be Quic den voor de derde resultaat; zij speelde gelijk! Hoewel het voorsprong van 4-2 van 3-2 had bereikt, mogelijk een overwi ceeren. De uitslagen Zaandam I-Be Qui Bakker verl. van m 6-4, 3-6: mevr. Scht Eecen 6-4. 6-1: H. B J. Schmidt 2-6, 2-6; verl. van L. Beyne Mevr. Schuurman en mej. Koppen en mej H. Bakker en J. Schi J. Schmidt en L. 1 2-6, 1-6. Mej. Bakke FE 48 6 „En je bent hier het eiland?" „Ja", zei Duane. „En ik diende alle beetje als legitimati „Doe niet zoo bel zocht Fred. „Diende tie als ik dat hot „Je hebt mijn ve. misbruikt", mompeje seling scheen zij hee „Het was gemeen v het maar kunnen ve een spion was, een had .ik het toch ma moedenl" Duane werd kwaac „Als ik nog langer word ik nog misselijl teur van politie -

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2