D E VU URRO DE SCHOENTJES. Installatie Burgemeester. De waarschuwing van den Burgemeester. DISTRIBU TIE-NIE UWS. AGENDA. LAATSTE BERICHTEN Vetrantsoen wordt verlaagd. RADIOPROGRAMMA Amslerdamsche Beurs- ^Zooals reeds gemeld, heeft Zater dagmiddag de installatie plaats van den heer B. A. van der Sluys als burgemeester van Alkmaar. De re- feling der plechtigheid is als volgt: .30 uur installatie door den com- rpissaris der prov. Noordholland, mr. A. J. Backer, in de raadszaal van het Stadhuis. Toespraken. Alleen toe gankelijk voor genoodigden. - 3.13 Üur receptie ten raadhuize. Alleen toegankelijk voor genoodigden. - 4 uur défilé voor het raadhuis door formaties van de W.A. en van den Jeugdstorm. Na afloop hiervan bestaat voor belangstellenden de ge legenheid den nieuwen burgemees ter geluk te wenschen. ZILVEREN JUBILEUM. Op a.s. Vrijdag zal de heer H. Asma zijn 25-jarige werkzaamheden bjj de firma Koster en van Baten burg aan de Zaadmarkt herdenken. Zeer zeker zal hij dien dag van vele zijden blijken van belangstelling ondervinden. VROUWENMIDDAG VAN BE N. V. Bijeenkomst in Central. Het bezoek op den Vrouwenmid dag in Central, gehouden door de Ned. vereen, tot bestrijding van al coholhoudende dranken, in het leader van de „blauwe week 1942", was maar klein. Slechts een 25 dames gaven acte de présence. Spreekster was mevr. Straal- m a nK r e m e r. Zij voerde het woord over „De vrouw en de geheel onthouding" en kreeg, na declamatie van mevr. Portegies, het woord. De spreekster leverde een boeiend en overtuigend pleidooi voor de geheel onthouding, waarvoor óók in dezen tijd de aandacht gevraagd moet werden. Ondanks alles, ondanks het feit, dat thans veel wordt afgebro ken en vernietigd, zal er weer ge bouwd moeten worden, om deze wereld een keer weer bewoonbaar te maken, beter en gelukkiger en hierbij zal ook de drankbestrijding haar rol moeten spelen. Tengevolge van de actie der drank bestrijders in de laatste eeuw en de opkomst van de arbeidersbe weging is het drankverbruik sterk afgenomen. Tóch gaat de blauwe .be weging door met haar werk, want haar idealen zijn nog slechts ten deele verwezenlijkt er is nog veel werk te verzetten voor zij haar doel: een "drankvrij Nederland bereikt heeft. Ondanks den terugval van het oogenblik en de moeilijkheden die wellicht nog te wachten zijn, zal de kern van de geheelonthoudersbewe- ging die trouw blijft de blauwe vaan opgericht moeten houden om wat verloren gaat eenmaal weer te kun nen herwinnen. Hierna volgde nog weer decla matie van mevr. Portegies. STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking van de 489e Staatsloterij (5e klasse, tweeed lijst) zijn wat de in Alk maar en omgeving verkochte loten betreft de volgende prijzen geval len: 70: 5304, 5408, 10485, 10532,10835. Nieten: 5333, 5362, 10496, 10534 10874, 12805, 20452, 20481, 21601, 21639 en 21640. In de vorige lijst prijzen 70 stond 21643, dit moet zijn 21632. PRIJS BEHAALD. Op den eersten dag van den grooten nationalen zangwedstrijd, georganiseerd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het Chr. Mannenkoor „Amsterdam-Noord" gehouden op Hemelvaartsdag, be haalde de gem. zangver. Zang en Vriendschap uit Castricum, dir. de heer J. Beider, een eersten prijs mét het nummer Winter van A. Staring. Op den 2en Pinksterdag neemt de heer B. aan dit concours deel met de koorvereeniging Bergen. EXAMEN STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Voor het op 13 Mei 1.1. te Alkmaar gehouden examen van de vereeni- ging van leeraren in stenografie en machineschrijven te 's-Gravenhage slaagden de volgende eandidaten: Voor kantoorstenografe in de Franlche taal: mej. A.-C. C. Venn ik; voor kantoorstenografe in de Duitsche taal: mej. J. M. Coolegem; voor kantoorstenografe in de Nederl. taal: de dames R. v. d. Laan te Schermerhorn en J. J. van Zand bergen te Oudorp, alsmede de hee- reri K. Oud te Oudkarspel en C. W. Keysper; voor handelstypist(e) in de Nederl. taal: mej. G. A. Einwach- ter te Heiloo en de heer A. S. de Lange; voor kantoortypist(e) in de Nederl. taal: de diames M. L. Post- ma, M. Muntjewerf en J. Geertsma te Heiloo, T. J. Starhmes, M. M. Koevoets en M. Wilbrink te Bergen, J. .V. Vennik te Limmen, N. Vin- ke en J. v. d. Molen te Broek op Langendijk, C. Teutscher te Castricum, J. A. Weiier, A. J. v. d. Brink, E. G. Pels, C. J. Sprenger, A. Madderom, A. Plas, J. P. Honijk en G. E. Leguit, alsmede de heeren W. P. Boldewijn te Koedijk, P. Keppel, K. Oud en C. Kuilboer, alle drie te Oudkarspel, G. Eikelenfooom te Castricum, P. J. Modder te Heiloo, T. M. Bakker, H. N. Erkamp, R. Buisman, A. Hoogcarspel en A. Klaassen; voor kantoortypiste (diploma A) de dames M. J. Duin- ker te Castricum, J. Kops te Heiloo, T. Mantel te Schermerhorn en L. Küsters; voor kantoorstenograaf (dipl. B) de dames F. ter Borg te Heiloo, M. J. Duinker, R. de Groot en C. Teutscher, alle drie te Castri cum, W. Jonkman, D. Andriese, T. Besteman, N. Nool, J. Scheurs en S. Sprenger, alsmede de heeren G. Eikelenboom te Castricum en J. Kort. Allèn, waarvoor geen woonplaats is genoemd, wonen te Al^im De in ons nummer van gister op genomen waarschuwing van den burgemeester verdient ongetwijfeld ernstige overweging. Men mag niet uit het oog verlie zen, dat ons land bezet gebied is, dat wil zeggen, dat wij ons zonder meer hebber, te schikken in alles was de bezetter ter handhaving van zijn positie noodzakelijk acht. Men verwacht daarbij, ter verezkering van rust en orde, een loyale houding der Nederlandsche bevolking. Trou wens, elk verzet en elke sabotagepo- ging zou niet alleen nutteloos zijn, maar bovendien gevaarlijk kunnen worden voor landgenooten die, ook al hebben zij daaraan geen deel, met hun vrijheid of zelfs hun leven voor dergelijke verzetpo gingen verant woordelijk worden gesteld. Men is daarvoor gewaarschuwd en weet dus waaraan men zich heeft te houden. Men moge daarbij bedenken, dat de strijd tegen het bolsjewistisch gevaar, niet alleen door de Duit- schers maar ook door velen onzer landgenooten als een soort kruis tocht tegen een allen bedreigend barbarisme wordt beschouwd. Of men het daarmede al dan niet eens kan zijn, doet niets ter zake aan het feit, dat zij die aan het Oostfront strijden hun leven inzetten voor een ideaal en dat men ook al ziet men de kwestie anders dit zonder meer heeft te eerbiedigen. Beschimping van Duitschers of Nederlanders, die in het Oosten hun leven riskeerden en als invaliden in ons midden veïtoeven, wordt van zelfsprekend als een beleediging ge voeld en men heeft in bezet gebied nu eenmaal te bedenken, dat, daar uit buitengewoon onaangename ge volgen kunnen voortvloeien. Er komt tenslotte een eind aan lijdelijk toezien en het uitdeelen van waarschuwingen en als het een maal tot een scherpe reactie komt zal men te laat zijn onbezonnenheid betreuren. UITREIKING „DV" KAARTEN AAN PERSONEN, DIE GEEN BON KAART JK OF L KUNNEN INLEVEREN. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat personen, die ter verkrij ging van een bonkaart „DV" niet in staat zijn een der bonkaarten JK of L in te leveren (wegens/vermissing epz.) vanaf heden tot en met 22 Mei a.s. een aanvraagformulier MD 61 kunnen invullen bij den Distributie- dienst, Breedstraat 40. Tevens zullen tot en met boven- genoemden datum aan voornoemd kantoor worden uitgereikt dei brand- stoffenkaarten DV ten behoeve van gezinnen van arbeiders, waarvan het gezinshoofd in het buitenland werk zaam is en de distributiestamkaart bij den distributiedienst is geblok keerd. De Distributiestamkaart van de echtgenootevan het gezinshoofd moet worden overgelegd. INLEVERING VAN DE BONNEN VAN DE TABAKS- EN CIGARETTENKAART. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de twee eerst aangewezen bonnen van de tabakskaart in de week van 18 t/m 22 Mei uitsluitend door de vol gende detaillisten mogen worden in geleverd: 1. Detaillisten, die het minimum van 20 T. bonnen van de DA. kaart'Vliet hebben bereikt. 2. Detaillisten, die een voorschot hebben gehad op basis van de ingeleverde T. bonnen van de textielkaarten. EXTRA RANTSOENEN ZEEP. De Leider van den Distributie- dienst Kring Alkmaar, maakt be kend dat vanaf heden t/m 29 Mei a.s. formulieren MD 80 ter verkrijging van extra zeep wegens „vuilen ar beid" en van extra zeep voor mel kers kunnen worden afgehaald bij den Distributiedienst, Breedstr. 40. Deze formulieren moeten uiterlijk 6 Juni 1942 weer bij den Distributie dienst zijn ingeleverd. De Leider voornoemd, H. BAKKER. HEILOO. Na-uitreiking. - Zij, die ver zuimd hebben hun distributiebeschei den, zooals ^bonkaarten 6e periode, brandstoffenkaarten, versnaperin gen- en/of rookerskaarteii af te ha len, kunnen die nog verkrijgen op Donderdag a.s. van 9—12.30 in hét distributiekantoor aan den Kenne- merstraatweg. Vitamine C-tabletten. - Op Vrij dag a.s. zullen op het distributiekan toor worden uitgereikt vitamine C- tabletten aan jonge moeders, wier kinderen geboren zijn tussehen 15 Febr. en 1 Mei 1.1. Aanstaande moe ders komen in aanmerking mits zij een attest (afgegeven tussehen 27 April en 16 Mei) van een arts of vroedvrouw kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij in de laatste 4 maanden der zwangerschap zijn. Distributiestanikaart medebrengen, ook van de jonge kinderen. Brandstoffen, - Zij, die geen brandstoffenkaart in ontvangst heb ben kunnen nemen doordat zij geen oude brandstoffenkaart konden in leveren (wegens huwelijk, kaart verloren gegaan, enz.) kunnen op Donderdag en Vrijdag a.s. een for mulier MD 61 afhalen aan het distri butiekantoor. Petroleum voor kookdoelelnden. Op Dinsdag 26 Mei zullen aan het distributiekantoor worden uitgereikt de aangevraagde kaarten voor petro leum (kookdoeleinden). Alleen zij komen in aanmerking, die een aan vraagformulier MD 106 hebben in gediend. (Ontleend aan onze advcrtentierubrick) Bioscopen. Alkra. Bioscoop-Theater; 7.30 uur, hoofdnummer Liefde, dood en 'duivel (sens.) 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Arme rijken (hum.-sens.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Illusie (rom.) 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Pepijn de Korte (hum.) Alle leef tijden. Woensdag 20 Mei. 8 uur, dancing Harmonie, jaarverg. Ass. Uitvaart-verzorging voor Alkmaar en Omstreken. Donderdag 21 Mei. 10—5 uur in t Gulden Vlies, demon stratie dranken, fabrikaat De Noordstar te Stadskanaal. 2.30—5 uur, tentoonstelling in de land- bouwhuishoudschool Emmastraat. 6 uur, 't Gulden Vlies, derde opvoe ring revue Proost. 8 uur, N.-H. Koffiehuis te Schagen, Ned. Landstand. ZILVEREN JUBILEUM. Men schrijft ons: Eersten Pinksterdag hoopt de heer P. A. van Langen zijn zilveren jubi leum als organist van de St, Domi- nicus-kerk te vieren. Als leerling van den. bekenden rriusicus Jos. Verheyen uit Rotter dam kwam hij in 1917 naar Alkmaar. En van dat oogenblik af heeft hij een kwarteeuw lang op kunstzin nige en tegelijk dlep-devote wijze onzen eeredienst in de Dominicus- kerk opgeluisterd en verinnigd, tot meerdere glorie van God, tot stich ting van de geloovigen. Dat is de groote verdienste van dezen kunste naar, dat is ook zijn eenige laten wij maar zeggen ambitie. Die ge dachte en iedere parochiaan zal zich dat herinrferen inspireerde hem tot treffende fantasieën, steeds volgens den geest van onze zoo rijke liburgie. Zoo weeklaagde 't orgel mee met den lijdenden Christus in. den Vastentijd; zoo smeekte 't in den Adventtijd om de komst van den Emmanuel: Rorate coeli En hon derden blijven na de Meditatie, na 't Lof in stille overpeinzing luisteren. Hebben wij hiermee alles gezegd? Bjjlangena niet, maar wij weten waarachtig niet, waar wij met zijn bescheidenheid heen moeten. Wij .zullen alleen maar releveeren, wat algameèn, bekend is: dat hij steeds en altijd even bereidwilUg zijn ta lent beschikbaar stelt: dat weet Or- poreus, dat weet de Volkszang, dat hexineren wij' ons van de verschil lende St. Gregoriusdagen, dat weet en waardeert bovenal 't St. Domini- cus-koor, dat hem ook leerde ken nen als een zeer muzikaal directeur. En dan ging hij n.b. naar Mechelen om bij Jef Den ij n te leeren, wat een goed beiaardier is. Zondag a.s, wordt tot zijn intentie de Hoogmis opgedragen. Om 12 u, is er receptie aan de pastorie: Piet zal zijn ingeboren eenvoud geweld moe ten aandoen om alle blijken van belangstelling in ontvangst te nemen. ORGELBESPELING. De heer Feike Asma, organist te Leisien, is 5 Mei j.l. begonnen met het geven van een orgelconcert in de Gere formeerde kerk alhier, dat het eerste concert was van een reeks, die tot en met 22 r Sept. a.s. 's avonds van 8 tot 9 uur gegeven worden. Gisteravond was het de tweede bespeling, waarvoor een zeer afwisselend programma tesamen- gestelcl was, beginnende met een statig „canonisch voorspel" voor Psalm 121, van den concertgever. Daarop volgde het viterde concert van Handel, be staande uit Allegro moderato andante (met zeer fijne klanken uitgevoerd), ein digend met fortissimo. Vervolgens stuk ken van Cesar Franck, Widor (le deel der 6de symphonie), Hendrik de Vries; Bram Bruin, de organist der Doops gezinde kerk, alhier, wiens „Toccata" hoofdzakelijk het 'technisch kunnen van den organist doet uitkomen (daar is het trouwens een Toccata voor) en een succesvol nummer is. Met de finale „Zou ik mijnen God niet zingen?" van Jan Zwart",'met de gezangmelodie in for tissimoklanken eindigend, sloot deze tweede avond die in alfe programma nummers wederom hef groot meester schap van dezen organist had doen hooren. A. Kooger. DE BLOEIENDE DEEMSTER. Op de a.s. Pinksterdagen» belooft de bloeiende Beemster bij goed weer schitterend* te zijn. De appelboomen staan dan in bloei, geflankeerd door, het frissche groen der mooie wegen. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Op de nieuwe prijslijst voor de tuinbouwproducten komt geen der grove tuinbouwproducten meer voor onder de voor export bestemde ar tikelen. ,Ook de Deensche witte kool is nu van deze lijst overgeplaatst naar die vobr jiet binnenland. In de prijzen van de grove tuinbouwpro ducten is geen wijziging gekomen. De glaskoolrabi zijn in prijs ver laagd van boven 7 cm tot 7 en van 4-7 cm 5.60 per 100 stuks; raapste len f 12, spinazie f 9, prei boven.10 mm 10.80 per 100 ,jkg. Rabarber roodstelig 9, groenstelig 7 per 100 kg. De roodstelige rabarber (zooals bijv. de Paragon) dient te worden gebonden in bossen van ly« kg, alle andere moet als groenstelig, gebon den in bossen van 5 kg, worden ge veild. Kropsla (glas) van minstens 15 kg per 100 en gelichte eh natuursla van minstens 17 kg per 100 st, 6 en glas van 13-15 en ha tuur en ge lichte van 15-17 kg f 4.50 per 100 krop. Kaskomkommèrs I vanaf - 50 kg per 100 st. 20, van 45-50 kg f 15, van 35-45 kg 10 per 100 st.; plat- glaskomkommers IA vanaf 75 kg 24, van 65-75 kg f 21, van 55-65 kg 16 en van 45-55 kg 10.50 per 100 st. Radijs f 2.20, bosselderij 6, bès- peen f 18 per 100 bos; sla (dunsel- en snij-) ƒ- 15, postelein 20, peter selie 7 per 100 bos, andijvie (glas) 18 per 100 kg. Bloemkool IA bo ven 25 cm 30, van 20-25 cm 26, van 16-20 cm f 19.50, van 10-16 cm 13 per 100 st.; boonen 150, vroege aardappelen f 19 per 100 kg. Toma ten I t.m. IV f 65, bonken 55 per 100 kg; kriel 40. Nieuwe stook- druiven 270, aardbeien 250, me loenen 10Ó, kersen 600, peulen 125, perziken 85 en tuinkers f 65 per 100 kg, Politierechter. Verdacht van meineed en in verzekerde bewaring gesteld. Op zich zelf een heel gewoon zaakje, zooals er tientallen voorko men op de rql van den politierech ter. Een nog jonge man was ver dacht, dat hij twee pakjes sigaretten gestolen had uit een wagon van de Ned. Spoorwegen te Alkmaar. Het was een zekere J. H„ die ongeveer het volgende verhaal deed: hij was als los arbeider bij de N.S. bezig geweest met het stuwen van een lading in een wagon en vond toen op een gegeven oogenblik op den vloer van den wagon twee pakjes sigaretten, die vermoedelijk uit een beschadigd pakket afkomstig waren Deze vondst overhandigde hij aan zijn collega B., die dan zou zorgen dat de gevonden voorwerpen bü den ladimgmeester terecht kwamen. B. echter had de pakjes zelf behouden en in den loop van den. avond ge tracht ze te verkoopen. Op het exi- tieke oogenblik kwam echter een rechercheur tusschenbeide en aan dezen vertelde B. Mr. de Groot, verdediger van H., had B. als getuige decharge laten verschijnen en B. gaf een vrij om slachtig verhaal over het gebeurde: Hij had dienst gedaan bij de wagon3 en toen hij vóorfoij den bewusten wa gon kwam, had hij aan H. gevraagd, „of er- soms wat stuk was." Hij had hem toen de twee pakjes sigaretten gegeven, die hij op den vloer van den wagon had gevonden. B. had", ver geten, ze af te geven aan den lading- meester en later op den avond de sigaretten trachten te verkoopen. Dat verhaal klopte niet met dat van den rechercheur, die de zaak in handen had gehad. Tegen hem zou B. verklaard hebben, dat hij H. ge vraagd had, of deze nog iets te roc ken had en toen zxiu H. uit zijn zak twee doosjes sigaretten gehaald heb ben. In dat geval was B. dus heler geweest. Officier en Politierechter weizen den getuige op de tegenstrijdigheid in zijn verklaring en toen deze bij zijn laatste verklaring bleef, vroeg de Officier procesverbaal op te ma ken wegens vermoedelijken meineed. Dat gebeurde en na voorlezing kreeg de getuige nog eens de kans, om zijn jongste verklaring te her roepen. Even aarzelde hij, doch toen was zijn besluit resoluut: hij tee- kejjde. Direct daarop werd hij weggeleid en in verzekerde bewaring ge steld Get. S., los arbeider bij de N.S., werd daarna gehoord op verzoek van den verdediger. Deze getuige verklaarde, hoe men te werk gaat, als men in een wagon iets aantreft, dat niet in orde is. Dat moet bij den ladingmeester gebracht worden en meestal gebeurt dat door een werk man, die met een lorrie langs de wa gons rijdt. Iedere arbeider weet dat, ibod'at er bijna nooit iets gezegd wordt. Get. D., eveneens bij de N.S., ver klaarde hetzelfde en beaamde, dat hij op dezp wijze van den verdachte H. eenige weken vóór het thans in behandeling zijnde drama nog een pakje sigaretten had meegenomen naar den ladingmeester. Het onderzoek werd toen gesloten en de zaak geschorst tot naderen datum. TEXELSCHE BLOEMIST HAD TREK IN THEE EN KOFFIE. En vond ook nog 45. J, M. S., bloemist te Texel, houdt blijkbaarniet alleen van de welrie kende geuren van zijn bloemen, Reductie op boterprijs vervalt. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De zeer strenge en langdurige winter heeft voor ons melkvee zeer nadee- lige gevolgen gehad, zoodat de melkproductie en dientengevolge ook de boterproductie in sterke ma te zijn teruggeloopen. Het is daar om niet mogelijk het huidige vet rantsoen te handhaven zonder de vètvoorziening in den komenden winter in gevaar te brengen. Dezen zomer moeten, gelijk ook het vorig jaar is geschied, botervoorraden voor den winter worden aangelegd. Hoewel de huidige boterproductie het mogelijk zou maken, het thans geldende rantsoen gedurende den zomer te handhaven,, zouden in dat geval niet voldoende voorraden voor den winter* kunnen worden ge vormd. .Naar het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, heeft men daarom moe ten besluiten tot verlaging van het vetrantsoen met ingang van Dins dag 26 Mei a-s. en wel van 200 gram tot 175 gram per week. Deze veria- ging wordt berèikt door den geldig heidsduur der aan te wijzen bonnen te verlengen en wel door 250 gram boter per 10 dagen beschikbaar te stellen. De margarine-productie wordt thans niet voortgezet, zoodat het ge heeld Nederlandsche volk wederom op boter zal zijn aangewezen. Den houders van vetkaarten zal dit jaar geen rediictie op den .boterprijs meer worden verleend. Voor zoover bij den handel nog margarine en vet voorradig rijn, kun nen deze worden uitverkocht op de daarvoor aan te wijzen bonnen. Men ban derhalve geen aanspraak meer maken op het verkrijgen van mar garine. f 10.000 uit aangeteekenden brief' gestolen. - Uit 'een aangeteekende zending van Goes naar Amsterdam is een bedrag van f 10.000 verdwe nen, bestaande uit zeven biljetten van 1000, genummer AN. 80017, AQ. 677, AR. 18411, AS. 52750, AS. 63561, AS. 87585 en At. 11181 en .30 biljettim van i. 100, zoo voor en na het eten prikkelt een kopje geurige Java-koffie of Ceylon-thee hem ook en als variatie kan hij de cacao-lucht ook best ap- precieeren. Maar tegenwoordig ia het moei lijk, om aan deze artikelen te ko men, tenzij men slinksehe paden be wandelt. En dat deed deze bloemist, die op een Maartschen avond een be zoek bracht aan een woning, .waar van hij den sleutel bezat en die noch tans niet zjjn eigen woning was. Daar vond hij o.a. tien pakjes thee, een blik koffie, inhoudende 2 kg, een pak cacao van een halve kilo en tenslotte nog wat Sunlightzeep, met welke zeep hij later vermoedelijk zijn onschuldige handen zou was- schen. Uiteindelijk ontdekte hij ook een kistje, waar iets rammelends in zat en toen hij het open maakte, vond hij er een bedrag in. van 45! Dat was meteen een meevallertje! Mr. de Brueys Tack eischte tegen den verdachte drie maanden, maar mr. Krabbe meende, dat een voor lichtingsrapport wenschelijk -was en schorste daarop de zaak tot nader, PLUNDERINGEN IN DEN HELDER. De stuurman B. A. en de matroos G. V., beiden te Den Helder, hadden in. Maart een bezoek gebracht aan de woning van een geëvacueerd gé- zin. Ze hadden een keukenruit stuk geslagen en warm via 't venster naar binnen gekomen. Het bezoek, dat de heeren aan den kelder brachten, leverde nogal wat op: niet minder dan 62 blikken groente, 12 flesschen sla olie, 8 doozen Vetex, flesschen wijn, appelmoes, jam en slasaus vormden den oogst van den speurtocht! Ter zitting verklaarden beiden hiertoe toestemming van den eige naar gehad te hebben, doch deze wist van niets De Officier geloofde van het ver haal van, de verdachten niets en eischte 4 maanden, terwijl de Poli tierechter er precies zoo over dacht en dezelfde uitspraak deed. De huisvrouw A. L. O. uit Den Helder werd door haar kinderen ge waarschuwd, dat van een perceel, waarin geëvacueerde tnenschen had den gewoond, de deur los stond. Gewapend met een bedsprei, trok zij er op uit en eigende zich een zinken teil, een spiegel, een boekenrekje en een emmer toe. Waarom ze dat gedaan had, wist ze nu niet meer. De officier hekelde dezen diefstal zeer scherp. Wanneer de mejjschen óp last van hoogerhand moeten evacueeren, moeten zij geen zorgen hebben over hun huisraad. Er wordt in den Helder zeer veel gestolen. Een vrijheidsstraf achtte spr. hier zeer op haar plaats en daarom vroeg hij zes weken gevangenisstraf. Het vonnis luidde een maand. SCHGOLAKBEIDER WAS EEN DIEF. De 19-jarige los-arbeider H. J. M. v. G. te Heiloo, die belast was met het_ stoken der kachels in de open bare school,, had de gewoonte om van de gelegenheid gebruik te ma ken om de lessenaars, die toevallig open waren, eens te inspecteeren. Uit de lessenaar van den onderwijzer Kuiper had hij zich een bedrag van 22,86 toegeëigend, van welk geld hij een konijn had gekocht. Dit geld werd door den leeraar bewaard voor de leerlingen, die hiervan gym nastiekschoenen moesten aanschaf fen. Ook uit andere lessenaars had verd. eenig geld weggenomen. Het ging met dit jongmensch ook anders lang niet goed, want nadien had hij een rijwiel ontvreemd, waarvoor hij thans gedetineerd was. De officier eischte tegen dezen jeugdigen zon daar 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter hield rekening met de jeugd van verdachte en het feit, dat hij ook voor den rijwieldiefstal nog een veroordeeling te wachten is en veroordeelde hem tot 3 weken ge vangenisstraf. Arr.-Rechtbank. SCHAGER SCHAPENDIEF OP DE MAT. Maar hij bleef ontkennen. Op een zomerschen morgen in Juli van het vorig jaar kwam de Schager boerenknecht P. W. de J. bij den heer P. Roskam aldaar" op bezoek en vertelde hem, dat er een schaap in een sloot lag en dat het arme beest verdronken was. De eigenaar een onderzoek instellende, vond inder daad het schaap, doch de doodsoor zaak was een beetje wonderlijk. Toen het cadaver n.l. uit de sloot was ge haald, bleek, dat het beest geslacht was en opeens kreeg de heer R. argwaan. Hij had de J. al eens een paar keer in de buurt gezien en hij vond het verstandig om wachtmees ter Holema eens op de hoogte te stellen. Zulks geschiedde eh deze arresteerde toen de J„ die bij het toen afgenomen verhoor wel eens niet en wel eens wel bekende. Hoe dan ook, het bleek, dat verd. twee schapen zou hebben gestolen en ge slacht en al bleef hij ter terechtzit ting ook tot het laatst toe ontkennen, de officier mr. de Brueys Tack, achtte het bewijs geleverd 'en eischte acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 2 weken. GOUDEN SIERADEN VERDWENEN! Maar de verd. weet van niets! Mevr. PrinsHes, ergens wonende in den Beemster, deed ongeveer een maand geleden een minder prettige ontdekking. Ze was toen op de koffie geweest bij een kennis, had de ach terdeur van haar woning goed ge sloten met een hangslot en de sleutel op zijn vasté plaats gelegd, welke plaats echter niet erg geheim bleek. Toen ze n.l. terugkeerde vond ze de achterdeur geopend en een man ■in de kamer staan! Op een vraag, wat of-ie daar deed, antwoordde hij, dat hij wilde vragen waar een me neer X woonde; Dat wist mevr. P. niet en toen vertrok de man. Even later ontdekte mevr. Prins, dat haar sieraden verdwenen waren: een gou den horloge met ketting, vier gouden ringen, drie broches! De onbekende man was echter verdwenen en vermoedelijk met de gouden sieraden. Aangifte bij de po litie volgde en deze wist toen iemand op te sporen, die overeenkwam met het sjgnalementyan den dief. Het 182. Met de schillen in zijn hand liep Nimbo op de vijver toe en ging op de rand zitten. Anneke -op haar knietje» naast hem. „Kijk", gei Nimbo, „ik ge» loof best, dat ik ih'n schil naar de over kant van de vijver kan laten varen. was een zekere W. F. H. uit Hoorn, die al zoo'n dertien vonnissen achter den rug heeftH. had inderdaad op dien dag in de buurt gezworven óf gefietst en werd gearresteerd. Nu moest hij terecht staan en op d? zitting herkende mevr. Prins herh zeer positief als den vermoedelijken dief. Hoewel de verd. halsstarrig bleef ontkennen, achtte de officier het be wijs geleverd en eischte een jaar. De verdediger, mr. v. d. Sluis, meende, dat hier slechts vrijspraak zou moeten volgen, omdat z.i. het bewijs niet geleverd was. Mevr. P. moet zich vergissen, aldus de verde diger, want H. ontkent niet alleen, maar mevr. P. en hij kennen elkaar heelemaal niet. Hoe wist verd. dan, dat er iets te vinden was in het huis van mevr. P.? Bovendien, verd. heeft thans een goede betrekking en ver dient daarmee 75 per week. Hij heeft dus geen extraatje noodig. Na het pleidooi kreeg de verd. nog het laatste woord, doch hij bleef ont kennen. Uitspraak over 2 weken. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Ensemble Joan Lancê (opn.) 10.Gr.pl. 10.30 Pianovoordr. 11.Voor de kleuters. 11.20 Kamermu ziek (gr.pl.). 12.Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO; Nieuws- ei} econ. ber. 13.De landstand aan het werk. 13.15 Omroeporkest ;n solisten. 14.Gooisch strijkorkest. 15.Bert van Dinteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.Zondag 18 van den Heidel- bergschen Catechismus. 16.20 Gr.pl. 16.30 Omroepharmonie-orkest. 17.15 BNO: .Nieuws-, econ.- en beursbere. 17.30 „Varia", gevarieerd programma. (18.00— 18.15 Sport en lich. opvoeding). 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.BNO: De we- reldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Omroepsymphonie-orkest en solist. 20.20 Zang met pianqbegel.en gr.pl. 20.45 Naamcamouflage. 21.Omroepsympho nie-orkest. 21.35 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 tot 24.Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 9.30 Arnh. Or- kestvereen. en solist (opn.). 10.Mor- wenwijding. 1115 „De blijde pinkster- gedachte in de muziek en de beeldende kunsten", causerie (met gr.pl.). 10.30 Gr.pl. 10.40 Voor de vrouw. 11.— Gr.pl. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.— Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. beer. 13.Orkest Ma- lahdo en solist. 13.45 Voofdr. 14.Een strijkorkest en pianosoli. 15.Voor de vrouw. 15.30 Zang en piano. 16.Revlda- sextet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Viool, cello en piano. 18.30 Lezing „Bangkok, hoofdstad van Thailand en Oostersch Venetië". 18.45 Vaudeville-orkest en solisten. 19.15 „Brandende kwesties", causerie. ,19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Wat Nederland schrijf! 20.Otto Hendriks en zijn orkest. 20.40 „Geallieerden in Londen", luisterspel. 21.Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.). 21.45 BNO.: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 220.05 tot 22.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de.gtudio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank N-V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 20 Mei 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k., lu.40 3)4 Nederland 1941 991/, 4 Nederland 1941 1001/, 4 Nederland 1940 II100'/, 3—3V, Nederl. 1938 97i/s 3 Ned.-Indië 1937 88'/, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .144 Handel Mij. Cert. v. 2.50 1243/4 Koloniale Bank .129 Ned. Ind. Handelsbank 891/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde! Unie .151 Calvé Delft Cert. 115l/s Nederl. Ford .341 Lever Bros .165 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 281 CULTUUR MAATSCH. H. V. A290 Java Cultuur .155 Ned. Ind. Suiker Unie lro Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 150 Java-China-Japan lijn .124 Kon. Ned. Stoomboot 197 80'/, .296 .186 .136 97 Scheepvaart Unje TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind,, Spoor I .176 ."145 .18* *153 5ft>/4 «3^ 99%« 100'/18 i 00 i/g 97'/, 88'/, 144 124'/a 128 89' 1511/, 115 341 166 2817, 293 155 160 81V, 300 1881/, 137 94 151 125 196 176 143 1791/, 151V, 60 421/, Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H, W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: i. .Werkman, Alkmaar,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2