SPORT IN OORLOGSTIJD. DE VUURRODE SCHOENTJES. SPORT Zwaar Pinksterprogramma voor enkele clubs. Heerenveen boft: slechts één wedstrijd. Volop spanning in de promotie. Uitbreiding der 2e klasse gevraagd Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland. Een jaar waarin veel werk is verricht. ONTVANGST MET BLOEMEN. PUZZLE Het Pinksterprogramma is voor enkele clubs wel bizonder zwaar omdat deze twee wedstrijden moe ten spelen met een dag rust er tusschen en omdat er één club is, die een van deze afgematte ploe gen moet ontmoeten. Dat is na tuurlijk niet heelemaal zuiver, maar de competitieleider moest nu eenmaal rekening houden met de moeilijkheden van den huidigen tijd. Die gelukkige is Heerenveen, dat in de competitie om het landskam- ioenschap slechts één wedstrijd te spelen heeft tegen AGOW, dat van avond zich geheel moet geven tegen Eindhoven. Natuurlijk rekent ieder op een Eindhovensche overwinning, maar toch zal men ook hier met mogelijke verrassingen rekening moeten hou den. En na deze trip naar het Zui den spelen de Apeldoorners thuis tegen Heerenveen, dat juist door de omstandigheden favoriet is voor deze ontmoeting. Zien we dus vermoedelijk Eind hoven en Heerenveen twee puntjes rijker worden, er bestaat alle kans, dat de Westelijke kampioenen el kaar afmaken. Vanavond speelt ADO thuis tegen Blauw-Wit en zal vermoedelijk wel winnen en Maan dag ontmoeten beide clubs elkaar in het Olympisch stadion en dan zou Blauw-Wit wel eens kunnen win nen! In al die gevallen zou de spanning vrijwel verdwenen zijn. Om een plaatsje in de le klas. Het heeft er alle schijn van, dat de eerste klassers, die degradatie wedstrijden hebben te spelen, een goede kans hebben, om zich te handhaven. Tot nu toe houden ze zich immers zeer goed. In afd. I speelt RCH thuis tegen de Volewijckers en nu moeten de Haarlemmers toch eindelijk eens winnen. Dan hebben ze meteen nog een theoretische kans. In afd. II moeten Excelsior en Neptunus een extra-wedstrijd spelen om uit te ma ken, wie kampioen wordt. Eerstge noemde heeft aan een gelijk spel ge noeg en daardoor is ze favoriet. In afd. III worden de returnwed- strijden van verleden week gespeeld en dus zien we Hengelo van Rheden en Go Ahead en Borne winnen. Het zal hier wel uitloopen op een beslis sende kamp in Deventer, waar Go Ahead straks nog Hengelo ontvangt. In het Zuiden spelen Bleijerheide en Maurits tegen elkaar en de thuis- olub kan hier de beide puntjes wel veroveren. Helmond kan van Vlis- singen winnen en het ziet er naar uit, dat Helmond tenslotte bovenaan zal eindigen. Maar dan komt nog de beslissende wedstrijd tegen (ver moedelijk) Bleijerheide om het eene plaatsje, dat in de le klasse vrij is! In het Noorden speelt Velocitas thuis tegen Emmen. De Groningers moeten absoluut winnen, willen ze zich handhaven. Spanning in afdeeling I. Nog steeds is de strijd in afd. I, wat de 2e klasse B betreft, niet ten einde. Voor Maandag is vastgesteld de ontmoeting Volendam-Water- graafsmeer op het terrein van DWS. Dat is de eerste van een serie be slissingswedstrijden op neutraal ter rein. Maar het duurt nog wel even, voordat er hier met de promotie competitie begonnen kan worden. Wat onze directe omgeving be treft, Hollandia staat voor haar laat ste kans: ze ontvangt Maandag HRC, dat zoo uitstekend gestart is, maar nu misschien haar zwaarsten wed strijd tegemoet gaat. Met een gelijk spel mag HRC o.i. tevreden zijn. Be verwijk speelt ook haar laatsten wedstrijd en wel tegen O VVO. Nu de Beverwijkers geen enkele kans meer hebben, zal OWO wel zege vierend uit den strijd te Voorschijn komen. In de B-afdeeling speelt DWV uit tegen TOG, waaruit we dus moeten opmaken dat er van het protest, dat DWV had loopen niets komt. DWV is hier inmiddels favoriet. In de promotie der' 4e klasse speelt Schagen thuis tegen Always Forward. Wanneer de Schagers-win- nenj staan hun kansen uitstekend en er is inderdaad wel een kansje op de volle winst. Alcmaria H in de promotie. Tenslotte wordt er ook in Alk maar nog gevoetbald. De Alcmaria- reserves spelen Maandag hun twee den promotiewedstrijd en wel tegen osv n, dat reeds een nederlaag leed. Alcmaria, gesteund door het terreinvoordeel, is wel in- staat, om ook den tweeden wedstrijd tot een goed einde te brengen. Velen, die anders nooit in de gelegenheid zijn, om het tweede elftal van de wit- hemden te zien spelen, krijgen nu een goede gelegenheid om een der belangrijkste wedstrijden van dit team te zien. Zwemmen D.A.W. SLAAT OP DE TROM. De Alkmaarsche Waterratten be ginnen zich te roeren en daar is re den voor. De populaire Alkmaarsche zwemvereeniging bestaat n.l. het volgend jaar een kwart eeuw en het spreekt vanzelf, dat zij dan goed voor den dag moet komen. Als inzet voor dat bizondere jaar wordt thans begonnen met een pro paganda, teneinde nieuwe leden te werven, terwijl tevens getracht wordt het zwem- en polopeil hooger op te voeren. Zoo zullen de polospe lers voortaan een speciaal trainings uur hebben onder leiding van Caarls, het trouwe DAW-lid. Daar naast worden in de Overdekte twee aparte lesuren beschikbaar gesteld, één voor de wedstrijdzwemmers en één voor hen, die 't zwemmen uitslui tend als sport beschouwen. Deze les sen worden gegeven door gediplo meerde oefenmeesters, terwijl een van hen tevens elke week een kwartier heilgymnastiek voor zijn rekening neemt. Men ziet: DAW begint goed en waar de vereeniging kerngezond is, zal ze ongetwijfeld met haar propa ganda succes kunnen hebben. Men zie overigens de advertentie in dit nummer! GLIMLACHJE. Afgesproken dus, we zeggen te gen mijn vrouw dat we alleen maar speelden om het spel AAN HET FRONT IN NOORD-AFRIKA. Arabische kinderen in vertrouwelijk gesprek met Duitsche soldaten. (Orbis-Holland-P.K. Segers) Op een sportconferentie, welke Woensdagmiddag in den Haag werd gehouden en waar tal van Neder- landsche en Duitsche autoriteiten en vele voorzitters van nationale sport bonden aanwezig waren, heeft de persoonlijke pers- en sportreferent van den Rijkscommissaris, dr. H. Harster, een korte rede gehouden over „sport in oorlogstijd" en o.m. er op gewezen, dat na de oorlogsda gen in Nederland men het nationale sportleven aan èen grondige revisie heeft onderworpen. Men zocht naar de fouten, die sinds de Olympische spelen in Amsterdam, van remmen- den invloed waren voor een behoor lijke ontwikkeling van ons nationale sportleven. De sport kreeg hier het karakter van een publieke verma kelijkheid en waar men daarmee het ideaal uit het hoog had verloren, was ze gedoemd tot verval. Dr. Harster wees daarbij op de versplintering der sportbonden en het werk van Karei Lotsy om weer tot de gewenschte eenheid te komen en het was verheugend te kunnen constateeren, dat vele sportbonden verrassend snel begrepen, welke weg bewandeld moest worden, begrij pende, dat de sport thans een zeer belangrijke plaats inneemt, een plaats, die ongètwijfeld nog méér belangrijk zal worden. Want iedere periode na een oor log gaat gepaard met een diepe inzinking van het moreele leven Op het oogenblik wordt hier, zoowel in de 2e klasse A als in de 2e klasse B, een groote strijd gestreden tusschen vijf clubs om één plaatsje in de 2e klasse. En dat alles, om de 2e klasse terug te brengen tot 10 clubs per afdee ling. Dat is allemaal heel mooi en eenige maanden geleden zouden we er ook niets van gezegd heb ben, maar de situatie is thans geheel anders. We bedoelen niet de extra wed strijden welke gespeeld moeten worden in de B-afdeeling (wat wijst op een zeer gering krachts verschil en waarover dus ook gepraat zou kunnen worden), we bedoelen ook niet het gevecht, dat in Noordholland-Noord gaan de is tusschen HRC, Alkm. Boys en Hollandia met vermoedelijk nog OWO, we bedoelen de af schaffing der degradatiewedstrij den. Dat deze degradatiewedstrijden het volgend jaar niet ir oer zullen worden gespeeld, is toe te jui chen. Maar dat beteekent meteen een sterk bekorten van het sei zoen. Nu zal men zeggen: de degra datiewedstrijden zijn o.m. juist afgeschaft, om het seizoen te be korten, maar zelfs in deze abnor male omstandigheden (de uitzon derlijk lange winter) is men met de gewone competitie gemakke lijk op tijd klaar gekomen en komt men ook in 2B gemakkelijk klaar. En thans wordt het zoo: het volgend jaar spelen de clubs twee wedstrijden minder (in totaal dus 18 wedstrijden) en er is dan geen sprake meer van een ver lengstuk behoudens dan enkele beslissingswedstrijden. Dat be teekent dan, dat het voetbalsei zoen bij een normalen winter be gin April reeds ten einde is en dat de clubs zich dan kunnen bezig houden met het spelen van vriendschappelijke wedstrijden, tornooien, e.d. Maar is dat laatste nu zoo belangrijk? Men weet toch, dat de spelers en het publiek niet al te veel geven om vriendschap pelijke ontmoetingen. Welnu, waarom dan niet de competitie iets uitgebreid? Waar om niet het aantal clubs in beide afdeelingen op 12 gebracht? Bang, dat men niet klaar komt met de competitie, behoeft men niet te zijn. Bang, dat de 2e klasse dan te zwak wordt, behoeft men evenmin te zijn. Want om een voorbeeld te noemen met Hollandia, HRC en de Alkm. Boys in de 2e klasse, zal het spelpeil zeker niet zakken. En een van deze drie krijgt dan straks toch maar het plaatsje, dat, wat sterkte betreft, alle drie toekomt. In 2B is het precies zoo. DWV is sterk genoeg voor de 2e klas, .Zeeburgia zal zich straks ook in 2B kunnen handhaven en het spelpeil niet doen zakken, Water graafsmeer, dito, dito. Neen, er is alle reden om de koppen eens bij elkaar te steken en te trachten de 2e klasse in ons district uit te breiden in plaats van in te krimpen. Wat zou men hier in Noord holland zeggen van een competi tie tusschen HRC, West-Frisia, Hollandia, Alcmaria, Alkm. Boys, WFC, KFC, ZVV, Kennemers, OSV, Santpoort en HBC? Zou niet iedere voetballer en voetballiefhebber zoo'n competi tie toejuichen? Wie neemt hier het initiatief? en om dit te voorkomen, kan de sport, kan de lichamelijke opvoe ding een buitengewoon belang rijke taak te vervullen krijgen. Hier in ons land kan men daar bij reeds nu de noodige maatre gelen treffen en alles voorberei den, zoodat men straks bij het sluiten van den vrede een volko men voor haar taak berekende organisatie heeft, om alle vrij komende krachten op te vangen en daarvoor den juisten' weg af te bakenen. Dr. Harster wees vervolgens op het niet minder belangrijke vraagstuk der instandhouding van de interna tionale sportbetrekkingen. Van Duit sche zijde wordt in dit opzicht alle medewerking verleend, zooals de beroepswielrenners en -boksers kun nen getuigen. Zij kunnen regelmatig en vrijwel gelijk als in vredestijd uitkomen in België, Duitschland, Frankrijk en Zwitserland en daar hun brood verdienen. Tot deze twee categorieën is het internationale contact niet beperkt. Het ligt namelijk in de bedoeling, om binnenkort de beste Deensche en Duitsche zwemsters naar Nederland uit te noodigen, om zich te meten met onze zwemsters. Ongetwijfeld zal deze „drie-landen-wedstrijd", op welken de beste zwemsters ter we reld tegen elkaar zullen uitkomen, het hoogtepunt van ons zwemseizoen worden! Ongetwijfeld is dat internationale contact van buitengewoon belang, omdat nog altijd waar is, dat juist door de sport de internationale ver broedering gunstig beïnvloed kan en moet worden. tl Het Nederlandsche sportleven zelf heeft met kleine uitzonderingen daargelaten tenslotte al heel weinig beperking in dezen tijd ondervonden. Wie werkelijk van sport houdt, zal steeds de middelen en wegen weten te vinden om sport te kunnen be drijven. Dr. Harster wees vervolgens op het feit, dat in Nederland in tegen stelling met andere landen het sportleven thans voortduurt als in vredestijd. Aan het slot van zijn uit eenzetting deelde hij nog mede, dat de Rijkssportführer, staatssecretaris von Tschammer und Osten, na Pink steren Nederland zal komen bezoe ken om een indruk te krijgen van het Nederlandsche sportleven en persoonlijk in contact te treden met de Nederlandsche sportautoriteiten. De bijeenkomst werd geopend door den heer P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche journalisten, die er op wees, dat ons sportleven gedragen moet worden door de idee, dat we gezamenlijk een sterk volk moeten gaan vormen, een volk, dat bestand moet zijn tegen de zware eischen van de komende jaren. De sportleider moet er van doordrongen zijn, dat "het sterke lichaam niet alleen een bron' is van individueel genot, maar een kostbaar pand in dienst van land en volk. De Duitsche arbeidskracht, dat is ons goud en dat is ons kapitaal en met dit goud overwin ik iedere an dere macht ter wereld. (Hitier.) 185. Maar wie stond daar plots ook aan de rand van de vijver? Dat was de ijs- fee. Mijn vrouw en ik moesten, in ver band met familie-omstandigheden, een dag de stad uit en omdat alleen gelaten kinderen de fatale neiging hebben van de trap of uit het ven ster te vallen, leenden goede vrien den ons Aagje. Zij was breedheupig en woordkarig, deze jongedame van het platteland, maar haar trouwe dienstbereidheid stand op haar ge schreven, zoodat wü huis en broed gerust aan haar overlieten en blij moedig afreisden. Toen wij des middags om half vijf terugkeerden kwam het kind ons onbeschadigd tegemoet. Het huis was niet afgebrand of ingestort, zoodat wij alle reden tot verheugenis had den. Aagje zat weemoedig in de keuken, geheel van haar stuk ge bracht door de omstandigheid dat zij den dag gioeddeeis in ledigheid had moeten doorbrengen. Terwijl mijn vrouw haar over het gedrag van den jongen uitboorde, ging ik goedgemutst de trap op en wilde mijn kamer binnentreden. Ut probeerde dit althans te doen, maar de deur ging slechts een eindje open en bonsde toen tegen een versper ring. „Heeheehee", riep een zware mannenstem, „wacht effe, dan zet ik 'm opzij". Ik hoorde een geluid als of de piano verschoven ward en kon toen ongehinderd binnentreden. Voor mij stond een behanger, die zoo juist een ladder had weggezet. Op den vloer lagen verscheidene rollen paars, gebloemd behangsel papier en tot mijn verbazing zag ik, dait een deel van mij® wand daar mede was beplakt. „Goedenmiddag meneer", siprak de man, die een knevel droeg. „Goeden middag behanger", ant woordde ik, „wat ben je aan 't doen?" De man Het een kort gelach hoo- ren. „Wel meneer, ik ben aan 't be hangen", zei hij een weinig verlegen, want hij vreesde geloof ik dat ik den draak met hem stak. „Ik zie 't", vervolgde ik. „Maar kunt me ook zeggen, waarom u dat doet?" „Da's nou toch het toppunt", riep hij geërgerd. „U hebt 't ons toch zelf opgedragen!?" „Het spijt me ontzettend;", zei ik. „Ik wil u natuurlijk heelemaal niet dwarsboomen, maar ik herinner me er niets van. Trouwens, ik moet wel geestesziek zijn geweest, als ik dit walgelijke Hla bloemetje heb uitge zocht". De behanger spuwde nijdig op der. vloer. „Laten we nu eens spijkers met koppen slaan", stelde hij voor. „Is dit uw adres, ja of neen?" En hij toonde mij een papiertje. „Het adres klopt", zei ik. „Maar 't is de naam van den meneer aan den overkant." „Maar waarom laat dat meisje van U me dan binnen?" riep hij kla gelijk. „Tja zei ik. „U bent waar schijnlijk een beetje zelfverzekerd opgetreden. Hebt u het papiertje laten zien?" „Nee", antwoordde de man aar zelend. „Ik riep gewoon: „daar is de behanger", en zij zee: „loop maar deur". „En u liep deur", stelde ik vast. De behanger knikte. Hij was zeer terneergeslagen en begon mompe lend zijn boel in te pakken. „En hoe moet dat nu met al die bloemen op den muur?" vroeg ik. „Och, laat maar zitten", zei hij royaal, ,,'t Is toch een goedkoop rolletje." En ik verzeker u vrienden, dat daaraan niet te twijfelen valt, want 't is 't leelijkste lila dat ooit een oog beleedigd heeft. S. C. Houdt de coöperatieve gedachte hoog. De Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland hield gistermiddag in de Harmonie een druk-bezochte algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer Jn. Blaau- boer Kzn., die in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom richtte tot den voorzitter en den secretaris van de F.N.Z., de heeren H. K. Koster en ir. Geluk. Spr. wees op de oorlogsmoeilijkheden en de moeilijkheden door de weersomstan digheden, waardoor de voorraad schuren ten aanzien van de hooi- voorziening zorg baren. Ook de prij zen zijn zoodanig, dat er moeilijk heden kunnen ontstaan om te be reiken, dat wat op de boerderij ge produceerd kan worden, geleverd wordt. Thans is het onmogelijk vleesch voor de bestaande prijzen af te leveren. Veel van ons werk wordt door nieuwe bedrijfsorganisa ties overgenomen. Spr. hoopte, dat die organisaties zullen brengen, wat wij nooddg hebben. Hoe het loopt, wist spr. niet, maar wel wist hij, dat het nooit ten koste van de coöpera tie mag gaan. Wanneer wij niet trachten onze producten in handen te houden tot het einde, dan zullen wij eenmaal in een positie komen, dat wij dit betreuren. Spreker bleef dan ook op samenwerking aandrin gen. Wegens ziekte van den secretaris, ir. Krane, waarvan de voorzitter hoopte, dat hij spoedig zal herstellen, omdat men hem niet kan missen, werden de mededeelingen gelezen door den administratieven ambte-, naar, den heer de Graaf. Mededeelingen. Wij stippen uit de mededeelingen aan, dat de commissie voor Land bouwcoöperatie in het a.s. seizoen cursussen wil organiseeren te Juliana- dorp, H.-Hugowaard, Lutjewinkel en Purmerend. Deze commissie werkt ook mede aan de propaganda voor het Onderlinge Boeren ver ze keringsfonds te Leeuwarden. Op den duur hoopt de commissie zoo ver te komen, dat gebroken kan ^worden met het verwerken van de melk van niet-leden. Bij de op 16 April gehouden kaas- keuring kwamen voor een diploma in aanmerking de fabrieken te Bo- beldijk, Opmeer, Beemster en Twisk. Wegens gebrek aan keuringspotten was aan het besluit om voor de bo ter de duurzaamheidskeuringen te laten vervallen, geen uitvoering ge geven en hadden de keuringen nog op de oude wijze plaats. Loonsverhoogingen. De Zuivelbewerkers-Organisaties hadden verzocht de minimumloonen van 23.50 met 2.50 per week te verhoogen en daarover advies uit te brengen. Het college van Rijksbe middelaars had daarover bericht zijn goedkeuring aan een algemeene loonsverhooging niet te willen hech ten, waardoor van een loonadvies niets kon komen. Hiervan worden groote moeilijkheden verwacht om dat in de loonregeling zich verschil lend hebben ontwikkeld en ook de omstandigheden waaronder de be drijven werken hierop van grooten invloed zijn geweest. De F. N. Z. heeft daarom een commissie voor sociale aangelegenheden ingesteld, waarin van eiken aangesloten bond drie leden zitting hebben. Voor den N.-H. Bond zijn dit de heeren K. Bos, Opmeer, L. Broekes te Ouden dijk en de secretaris Ir. Kranen. De vergaderingen van bonds- secretarissen. De vergaderingen van bondsse- cretarissen worden thans maande lijks gehouden, onder leiding van het secretariaat der F. N. Z. Bedrijfsorganisaties voor Zuivelindustrie. Door een reorganisatie in het be gin van het jaar ingesteld door het Departement van Landbouw werd een einde gemaakt aan de deelname van vertegenwoordigers van de F. N. Z, aan de uitvoerende maatrege len op Landbouwcrisisgebied en die der voedselvoorziening. Op 23 April werd een verordening in het leven geroepen waarbij bepaald werd, dat melkveehouders de verplichting kan worden opgelegd hun melk aan een bepaalde fabriek te leveren, terwijl de fabrieken verplicht werden die melk te ontvangen en melk uit an dere gebieden te weigeren. 2 Mei werden per verordening de melkgrossiersbedrijven stilgelegd. De bedrijfsgroep voor de Zuivel en Melkproductenindustrie en het Melkinrichtingswezen hoopt te ver wezenlijken de economische en we tenschappelijke research, de uitbe taling der melk naar kwaliteit, de verplichte t. b. c.-bestrijding bij het rundvee, de vaststelling van de kwa liteit der kaas en de verschillende modellen, den afzet en kwaliteits vraagstukken op het gebied der bo ter, melkpoeder en gecondenseerde melk en ordening en verbetering der consumptiemelkvoorziening. Voor de bestemming van de melk zijn richtlijnen aangegeven, waar tegen ernstige bezwaren zijn inge bracht. Betoogd werd o.m. dat een groote mate van onrust onder de boeren wordt verwekt, dat onvol doende rekening wordt gehouden met het feit, dat melklevering een vertrouwenskwestie is en dat de ju ridische grondslagen der coöperatie ve bedrijven ernstig worden aange tast. Kaas. De kaasproductie die gedurende de wintermaanden vrijwel volledig moest worden gestaakt is door som mige fabrieken thans ten deele weer hervat. Het is waarschijnlijk, dat de fabrieken welke op den kortsten af stand van het .g. wettelijk gebied liggen, het langst verplicht zullen zijn in de daar heerschende melk- tekörten te helpen voorzien. Met in gang van 26 April is een nieuwe productieregeling voor kaas getrof fen, welke eenvoudiger is dan de vorige. De technische ambtenaar bracht tot en met 9 Mei 29 bezoeken aan aangesloten fabrieken. Regeling van den omslag. Het bestuur besloot voortaan, in verband met de vele bijleveringen van melk, den omslag te heffen over alle door de fabrieken aangevoerde melk, dus ook de bijgeleverde melk, doch over deze laatste slechts in zooverre deze afkomstig is van fa brieken, niet behoorende tot een der bij de F. N. Z. aangesloten zuivS- bonden. Op het labaratorium werden 3749 monsters onderzocht. Aan 11 van de 13 cursisten voor den botermakers- cursus kon het diploma worden uit gereikt, 7 van de 10 deelnemers aan den cursus in kaas en melkpoeder- onderzoek slaagden voor het F.N.Z.- examen. Van de 49 aangesloten fa brieken hebben 35 de administratie ve controle aan den bond opgedra gen. Het bestuur besloot tot een on verwachte kascontrole van den bond. De omzet van het coöperatief ma gazijn was 11 pet. lager in het eer ste kwartaal van dit jaar. De Beemster vroeg wat gedaan moest worden om te bereiken, dat ze de door de reorganisatie verloren gegianie melk terug kan krijgen. Neerlandia was overtuigd, dat de reorganisatie speciaal beoogde om Hollandia, die geen melkrit had, een goeden rit te geven. De voorzitter zal trachten te be- voegder plaatse verbetering te krij gen. Medegedeeld werd nog, dat men voor aansluiting bij den Coöperatie ven Raad advies van het Bondsbe- stuur moest afwachten. Tot het buitengewone lidmaat schap werd de Provinciale Bond van Oudleerlingen van inrichtingen voor land- en tuiribouwonderwijs in N.H. toegelaten. In plaats van den heer T. van Die pen te Groothuizen, niet herkies baar, werd tot bestuurslid gekozen de heer v. d. Meer te Westwoud. Tot leden van de Commissie voor Landbouwcoöperatie weiden geko zen de veehouder R. Wit te Berk hout en de akkerbouwer G. Blauw- boer te Kolihorn, De secretaris van de F.N.Z., de heer Geluk, betoogde, dat uit het jaarverslag wel bleek, dat propa ganda voor de coöperatie in N.H, nog wel gewenscht is. Wij krijgen thans met andere or ganisatievormen te doen met ver plichte lidmaatschappen en veror dende bevoegdheden, waardoor men de achterblijvers mede in het gelid kan brengen. Noodig is het des ondanks, dat de fabrieksorganisaties, voor de veiligstelling van onze eco nomische positie zorgen en daarom dienen alle leveranciers lid te wor den. Het valt nog niet te beoordee- len of de huidige saneering blijvend is. Wordt dit uitgemaakt, dan zal men de thans tijdeHjke leveranciers als Hd1 kunnen aannemen. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 6212,20 met een nadeelig saldo 'Van 1242,85 en die van het Coöpe ratief Magazijn op een bedrag van 23.382,35, met een voondeelig saldo van 314,47. Bij de rondvraag besprak de heer Hcogenboom de pirikenkwestie. De voorzitter zegde toe, dat met steun van de F.N.Z. in den Haag ge tracht zal worden hierin verbetering te krijgen. De fout is, dat een aantal kg wordt gevorderd in plaats van een aantal pinken. Nu leveren vele boeren hun pinken die lichter zijn dan 220 kg nog niet in tot schade van de voedselvoorziening. Hierop werd de vergadering ga- sloten, waarna de F.N.Z. geluidsfilm „Goed melken" vertoond werd. Onze Tweede Mei-Opgave. Optellen en aftrekken. De twee sommen zagen er geheel in cijfers als volgt uit: 5798436214 5798436214 3482610473 3482610473 9281046687 2315829741 Een puzzle met vele goede oplos singen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der Mei-serie.) Een Lettergreep-puzzle. Men vindt hieronder in alphabetl- sche volgorde 66 lettergrepen, waar van de 18 woorden gevormd kunnen worden, die voldoen aan de ver der gegeven omschrijvingen. Lettergrepen. a bel ca cli con dan di de e en es es fo ge ge gie gie gu in in in ka Ie le ma ma me me me mi na na net net ni no nos on pa pe pe pi ra ra ra ra rel ren ren sa se ta ta tal tau te te tl ti tie tie to to tor tou va. Omschrijvingen. 1. een meisje tusschen vader en moeder. 2. achteruitgaan. 3. heim wee. 4. zonderling dier. 5. onder wijzeres. 6. wervelwind. 7, herberg. 8. verwoesting, 9. riviervisch. 10. achtenswaardig. 11. uittreksel. 12. mooie stof. 13. overlading. 14. ge negenheid. 15. staat in M-Amerika. 16. overpeizing, 17. omgeving. 18. betaald zetten. De eerste letters van. de goede woorden in de aangegeven volgorde vormen iets, dat dezer dagen waar heid is. Oplossingen (2 p.) (dit beteekent, dat de inzending van een goede op lossing twee punten geeft op de lijst), Hefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 29 Mei 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van het Dagblad voor Noordholland te Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6