DE VUURRODE SCHOENTJES. AGENDA- BEHANDELING JOODSCHE VERMOGENSWAARDEN. De vernieuwing van turopa. BURGERLIJKE STAND. KERK EX SCHOOL RADIOPROGRAMMA 50 JAAR GETROUWD. Genoegelijk zaten hedenmorgen de (freer en mevrouw P. Klinkhamer en T. KlinkhamerOly te midden van hun twee dochters en aangetrouwde kinderen, in hun kleine woning aan den Geestersigel, ter eere van hun 50-jarig huwelijksfeest, te genieten .van een feestdrank. 4 De bruid is 70, de bruidegom 72 en beiden zijn, dank zij een goede gezondheid, zser opgewekt. De vrouw werd te de Rijp, de man te Stompetoren geboren, waar hij een 30 jaar in den landbouw heeft ge werkt. Twintig jaar wonen ze in Alkmaar, waar de heer Klinkhamer den tuinbouw heeft beoefend. De laatste jaren was het daarmede zoo slecht, dat er geld bij moest en "daar om heeft hij dit weer aan kant ge daan, zoodat deze werkers thans van een rustigen levensavond ge nieten. Ingekomen gelukwensehen en bezoeken van' vrienden waren het bewijs, diait ook ipi breeden kring met dit heuge 1 jjfce'feest werd mede geleefd. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking van de Staatsloterij (5e klasse, 5e lijst) zijn, wat de in Alkmaar en om geving gekochte loten betreft, de volgende prijzen en nieten gevallen: 70 5300 5354 10849 10868 12775 12781 15098 20479 Nieten: 5306 5311 5358 10484 10840 12752 12770 12849 15119 19593 20462 20494 20499 21584 21592 21598 21622 21641 DE MASCOTTA-OPVOERINGEN. Succes voor de Operette zangers. De Operette-zangers van het Theater Carré Amsterdam hebben hier gedurende de Pinksterdagen 4 opvoeringen gegeven in het Gulden Vlies van Audran's bekende ope rette: De Mascotta, En deze fleurige, muzikale opvoeringen hebben bij de aanwezigen een mooi en verdiend succes behaald. Tal van uitstekende scenes verwierven een luid applaus bij open doek en aan "t slot werden de uitvoerenden meerdere malen teruggeroepen. De Mascotta is de kalkoenhoedster Bettina. Zij brengt geluk aan, waarom Antonio, bij wien zij in dienst is, haar naar zijn broer Rocco, den pachter stuurt, om dat deze door het ongeluk achter volgd wordt. Maar toevallig komt de vorst Laurent XVII, die ook altijd ongelukkig is op de boerderij en neemt Bettina en Rocco mee naar zijn paleis. Pippo, de schaapsherder, verloofde van Bettina, weet als dan ser in het paleis te komen, maar eerst na tal van verwikkelingen, ook met Prins Fritèllini en Fiametta, de dochter van den vorst, komt het ge lukkige einde. De titelrol was bij' Truce Speijck in de beste handen. Zij zong zeer goed en speelde de rol van Bettina op verrassende wijze. Zij was inderdaad het middelpunt der voorstelling.Jan Kiveron als Pippo was een goede partner.Johan Boskamp en Rob Milton als cTe vorst en de pachter zorgden voor dolko mische scenes, waar het publiek zeer veel vermaak in vond. Piet de Keij- zer toonde zich een uitstekend zan ger en .zijn solo's verVierven luid applaus. Christina Auwen wist de" minder dankbare rol van de prinses goed te vertolken. Ook de herbergier Mathio (H. Schuurman) bleek een zeer goed baszanger, terwijl" Louis Zegwaard in de derde acte opviel als sergeant Parafante. De koren klonken zeer goed en de dansen werden keurig met entrain uitgevoerd. De aankleeding was zeer goed verzorgd. Het kleine orkest heeft zich onder de leiding van Charles Borgman kranig geweerd en de muziek van Audran, (in tal van scenes bijzonder geslaagd) goed uit gevoerd. Het bekende duet van Bettina en Pippo had een buitengewoon succes en ook het begin der derde acte was. opmerkelijk goed. Een kleurig-muzi kaal tafereel. Het geheel heeft de bezoekers telkenmaal zoowel 's mid dags als 's avonds veel voldoening gegeven. G. C. ifan Gulik, van een paard gevallen. De heer v. d. M., uit Broek op Langendijk, die zich Dinsdag met eenige paarden naar de paarden- keuring te Noordseharwoude begaf, is doordat het paard, waarop hij zat, op hol sloeg, komen te vallen en ernstig aan het hoofd gewond. Mevr. Muller te Zuidscharwoude verleen de de eerste hulp. Dr. Verdank, die even later arriveerde, achtte over brenging per ziekenauto noodzake lijk. geslaagd. Bij het te Utrecht op 19 Maart en te Amsterdam op 21 Mei gehouden examen te verkrijging van het di ploma sociale verzekering slaagden de heeren H. de Munk, W. Prins, S. J. Ruiter enA.'IJssels, allen ambte naar bij den Raad van Arbeid alhier. boodelijke aanrijding te castricum. Dinsdagmiddag omstreeks half twee heeft een aanrijding plaats ge had met doodelijken afloop. Uit de richting Alkmaar kwamen twee wielrijders, man en vrouw, afkom stig van IJmuiden. Zij werden bij de r.k. kerk door een hen achterop rij dende zware auto met aanhangwa gen aangereden. Een nog jeugdig kind, dat mede op eèn der rijwielen was gezeten, was op slag dood, ter wijl de moeder eenige zware ver wondingen opliep. De doktoren Lee- naers en Van Nieveli waren spoedig ter plaatse. Het lijkje van de kleine 4 is per brancard naar den politiepos» overgebracht, terwijl ,de vrouw per ziekenauto naar IJmuiden werd ver voerd. Haar man was er met den schrik afgekomen. „DE LOFSTEM" VIERDE FEEST. Op 4 Maart 1930 werd in onze stad opgericht de zangvereeniging „De Lofstem" en den elfden van dezelf de maand gaf zij onder de leiding van den heer Schipper haar eerste uitvoering. Tot de leden, die het wel en wee van „De Lofstem" van dit begin af hebben meegemaakt be hoort o.m. mevr. L. J. Schaar Guillam, die thans, ondanks haar 73 •jaren, nog tot de meest gewaardeer de krachten van „De Lofstem" be hoort. Ter gelegenheid van het feit, dat het echtpaar Schaar Donderdag j.L zijn gouden huwelijksfeest vierde, heeft „De Lofstem" gisteravond in „Waakt en Bidt" 'n bizondere, feeste lijke bijeenkomst gehouden. Hierin heeft de voorzitter, de heer Chr. Roks, toen allen na het wel komstlied aan de met bloemen ver sierde tafels zaten, het bruidspaar hartelijk toegesproken, evenals de kinderen, en het echtpaar een enve loppe met inhoud overhandigd, daar bij den wensch uitsprekend, dat het hun gegeven zou zijn spoedig hier voor het cadeau te koopen, dat „De Lofstem" had willen geven, maar door de tijdsomstandigheden niet te verkrijgen was. Hierna werd het bruidspaar een zegenbede to'egezongen en volgden nog toespraken van den directeur, den heer Haas en (leij secretaris, waarvoor het jubileefende paar ge roerd woorden van dank sprak, evenals voor de zegewênschen, die door verschillende anderen op rijm werden aangeboden. De avond werd voor het overige in gepaste vreugde bij een kopje thee, een sigaar en een gebakje dingen, die in dezen tijd alléén „al voldoende zijn om een opgewekte stemming te brengen en 't zingep van diverse populaire eil beminde wijzen doorgebracht en het echtpaar Schaar zal zeker de prettigste her inneringen aan deze feestelijke bijeenkomst bewaren. J. M. GRAADT VAN ROGGEN 75 JAAR. Donderdag a.s. viert de bekende Bergensche kustenaar J. M. Graadt van. Roggen zijn 75sten verjaardag. Graadt van Roggen is een ernstig kunstenaar, die in de eerste 25 jaar van de 20ste eeuw vooral groote bekendheid' verwief in zijn meester lijke etsen, waarvan hij er ruim 200 verschillende vervaardigde. De laatste 20 j;aar heeft hij meer ge schilderd dan geëtst. Als schilder behoort hij niet tot de modernen, al schildert hij in blijde kleuren. Hij behoort tot de wéinige schilders, die er in geslaagd zijn, onze duinen, die langs het ge- heele Noordzeestrand bij hem be kend zijn,' te etsen en te schilderen. Ook op onze eilanden en op de Veluwe maakte hij prachtige land schappen. Reeds in-1905 behaalde hij op een tentoonstelling te St. Louis met zijn etsen de gouden medaille. Sinds 1902 woont deze kunstenaar in Bergen, van waaruit hij echter reizen maakte naar Noorwegen, de Pyreneeën, Bretiaigne, Zuid-Afrika en Spanje, van welke reizen hij be langrijk werk meebracht. De officiëele erkenning van zijn werk gewerd hem in 193S tijdens zijn jubilea-tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam, toen hem de Oranje-Nassauorde verleend werd. Deze 75jarige is nog vol levens- vital'iteit en behoort-tot de gelukki ge menscfen, omdat hij den arbeid verricht, die hem lief is. Nog'dezen winter maakte hij in Bergen zeer geslaagde winterland schappen en een zeer mooi zelf portret met een duinlandschap op den achtergrond, dat ook om de compositie lof verdiend. Nog steeds is hij dagelijks aan het werk. Veel schoonheid heeft hij reeds aan ons volk geschonken en zijn laatste krachtige zelfportret is het bewijs, dat hij nog veel schoon heid zal weten te scheppen. Het interieur van zijn huis „Ber kenhoeve", aan den Russenweg en zijn tuin bewijzen, dat Graadt van Roggen, die een gnoote vereering heeft voor den bérkenboom, een kuhstenaar is van fijnen smaak. On getwijfeld zullen velen Donderdag den kustenaar doen blijken dat zij groote waardeering hebben voor hetgeen Jiij ons volk als scheppend artist heeft geschonken. D. A. Klomp. de heldersche drieling. 26 Mei 1937 ging door den Helder de mare, dat mevrouw Baas "in de Brouwerstraat van een drieling was bevallen. Veertien jaar te voren was in den Helder iets dergelijks voorgekomen, doch toen was het niet gelukt de peuters in het leven te houden. Hoewel de jonge spruiten van mevrouw Baas slechts 3 tot 4 pond wogen, waren ditmaal dr. Buchorst en de vroedvrouw Jort vol hoop, dat dit ditmaal zou gelukken, omdat de kinderen gezond waren. De man was werkloos, zoodat de ecnomische toestand in het gezin allesbehalve rooskleurig was. Van alle kanten kwam echter hulp op dagen. Voor het Witte Kruis Verleende gedurende 6 weken zuster de Wit de noodige assistentie, terwijl daarna mej. Corry Bemijnse 46 weken ach tereen dé huishouding deed. Dank zij deze hulp groeiden de kleintjes flink op, waarna mevrouw Baas, die reeds moeder was van vier kinderen weer, zelfstandig het huishouden deed. La ter kwam er nog een kleine, zoodat ze wel wist wat ze te doen had. Den Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Moederlied (rom. zangfilm). Alle leeftijden. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Jakko, de circusjongen (circusfilm). Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7,30 uur, hoofdnum mer Het licht in de duisternis (rom.- dram.) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dubbelganger van Woronzeff (sens.) 14 jaar. Woensdag 27 Mei. 8.30 uur, café Central, ledenvergade ring C. G. voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Optreden André du Lancêlle in De Rustende Jager te Bergen. Donderdag 28 Mei. 7.30 uur, in Harmonie, film De strijd om de Himalaya, voor de Volksuniver siteit. Helder bleef trotsch op zijn drieling. Voor twee jaar, toen mevrouw Baas weer een kleine verwachtte, zag het gezin zich genoodzaakt uit den Hel der te evacueeren en sindsdien zijn ze Alkmaarders en wonen ze in een oude rentenierswoning aan het Jaag pad tegenover de Kanaalstraat. De kleine peuters zijn gister 5 jaar geworden en zoowel Cornelis, Antje als Jansje zijn opgegroeid tot pientere levenslustige kinderen. Ditmaal stond de verjaardag slechts in het teeken van de familiebelangstelling. De vader werkt op de Marinewerf te. Den Helder, vertrekt 's morgens met den trein van 6 uur uit Alkmaar om des avonds 8 uur weer te keeren. 'Hoewel mevr. Baas, om de rust thans tevreden is waar ze woont, is het dus begrijpelijk, dat ze naar den tijd verlangt, waarin ze weer naar Den Helder kan terugkeeren. Het is er nu wel rustig, zoo vertelde zij ons, doch mijn man wil, zoo lang de oorlog" duurt, om de kinderen, voor geen geld naar Den Helder terug en wie de levenslustige drieling, de trotsch van Den Helder aanschouwt, vindt dit vol komen begrijpelijk; HEILOO. Landdag. - Den tweeden Pink sterdag vond in het gemeentebosch bij de muzieknis een landdag plaats, uitgaande van den Ned. Chr. Ge- meensehapsbond. Uit verschillende deelen van Noordholland waren oqk dit jaar weer velen samengekomen om getuigenis'af te leggen van hun geloof. Na een welkomstwoord van den heer J. van Oostveen uit Alk maar zong een dameskoortje uit Alk maar enkele geestelijke liederen. Van de verschillende sprekers die op dezen dag het woord voerden, vroeg als eerste de aandacht de heer van Zeijll uit ZSndvoort, die wees op het vele wat de Heiland voor de mensch- heid.heeft gedaan, 's Middags vond een getuigenis-samenkomst plaats, waarbij de evangelisten Bardenin- gen uit Noordwijk en Prattenburg uit Driebergen als leiders- optraden. Behalve met het zingen van enkele psalmen werd de dag gevuld met mu ziek en zang door het hierboven ge noemde dameskoortje. BERGEN. Kcorvereeniging „Bergen". - Op het den tweeden Pinksterdag in Krasnapolsky te Amsterdam gehou den concours van zangvereenigingen, georganiseerd door het Chr. Man nenkoor „Amsterdam Noord", waar aan door een 40-tal vereeni gingen werd deelgenomen, behaalde de koorvereeniging „Bergen" ,in de superieure afd. gem. koren het hoog ste aantal punten (355). Tevens leg de zij beslag op den eersten eere- prijs, terwijl aan -den directeur, den heer J. Beider, een directeursprijs werd toegekend. Wat niet mag. - Door de pach ters van het grasgewas der wegber men wordt er ernstig over geklaagd, dat anderen daarvan gras snijden voor hun geiten, konijnen en derge lijk klein vee. Niet alleen komen hierdoor de pachters in moeilijk heden doordat zij gevaar loopen voor eigen beesten geen voldoende voeder te hebben, doch nu het ge meentebestuur, in verband met de voedselschaarschte voor dieren aan de wegbermen een bestemming heeft gegeven, moest het publiek toch wel inzien, dat het geen pas geeft de rechtmatige eigenaren van het gras in ongelegenheid te brengen. broekop langendijk. Prijs behaald. - Het fanfarecorps Advendo te Broek op Langendijk be haalde bij het op den tweeden Pink sterdag gehouden concours te Krom menie een tweeden prijs met 81 pun ten en in den marschwedstrijd een 3den prijs met 26 punten. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de behande ling van Joodsche vermogenswaar den. Hierin wordt o.m. bepaald: Vor deringen van elke soort moeten schriftelijk bij de bankiersfirma Lippman, Rosenthal en Co. te Am sterdam worden aangemeld, wan neer zij op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening of nadien geheel of gedeeltelijk rechtens of economisch toekomen aan een persoon, die ingevolge het bepaalde bij artikel 4 der verorde ning no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van vorderingen eener ondernemig, welke op grond der verordening no. 180/1940 tot het doen van aangifte gehouden is. De aangifte van de óp het tijdstip van het in werking treden dezer ver ordening bestaande vorderingen dient uiterlijk op 30 Juni 1942 te geschieden. Vorderingen, welke eerst na het in werking treden ont staan, of van welker ontstaan de tot het doen van "aangifte gehouden per sonen eerst na dit tijdstip kermis neemt, moeten binnen een week worden aangemeld. Vroegere vrije maxima tot dusverre niet béhandelde ver mogenswaarden moeten onver wijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, overeenkomstig de normen van De efrbeid dient als iets eervois te worden be schouwd. Op enthousiaste en gedocumen teerde wijze heeft gistermiddag de Eerlij nsche econoom Vogt, in een persbijeenkomst te Haarlem, die onder leiding stond van den Presse- referent voor N.H., dhr. Egs-ert, ge sproken over deri opbouw van nieu.v Europa. Met overtuiging betoogde hij, dat de tijd, .waarin de arbeid als koopwaar wordt beschouwd en men spreekt van een arbeidsbeurs en ar beidsmarkt, voorbij is. Ieder mensch heeft recht op arbeid, maar ook den plicht tot arbeid naar het socialisti sche beginsel: „één voor alleir en al len voor één". Het kapitalistische productiestel sel, waarin alleen om winst te maken geproduceerd wordt, kon1 den den kenden mensch geen voldoening meer schenken. Daardoor toch werd de arbeid als een vloek en een noodza kelijk kwaad gevoeld, terwijl de ar beid als iets eervols dient te wor den beschouwd. Dit is mogelijk, wanneer ieder lid der gemeenschap zich bewust wordt, dat hij zijn ar beid niet alleen verricht om voor zich en de zijnen geld te verdienen, maar dat hij daardoor ook de ge meenschap dient en vooruit brengt. In Duitschland heeft men begre pen, dat een maatschappij vorm, waar honderdduizenden niet meer voor den arbeid waren ingescha keld, niet kon voortbestaan', omdat dit verlies voor de gemeenschap be- teekende, wat dë gemeenschap zich op den duur niet kan veroorloven. Wat men daar deed om den arbeid tot-een vreugde te maken, begint langzamerhand in de wereld door te dringen. Met groote bewondering was de heer Vogt voor ons schoone la'nd be zield. Dit te dicht bevolkte land met 9 millioen zielen telde echter ook 450.000 werkloozen, die gesteund moesten worden. Dit beteekende niet alleen arbeids-' en dus produc tieverlies, maar ook een degeneratie van duizenden eerlijke werkers, die niets anders verlangden dan in het arbeidsproces te worden ingescha keld. Duitschland, dat thans in een oorlog is gewikkeld, waarbij het gaat om het zijn of niet zijn van Europa, heeft zich ook den opbouw van Eufopa ten doel gesteld en dan ook na de bezetting van Nederland het mogelijke gedaan om in Neder land het aantal werkloozen te ver minderen, Desondanks zijn er hier nog een 200.000. Men- zal er altijd een aantal blij-, ven houden, Ook in Duitschland is het niet gelukt om alle niet-vol- waardigen in het arbeidsproces in te schakelen. Voor de welvaart en het geluk van. een volk is het echter noodig, dat het aantal ongeschooldp arbeiders zoo klein mogelijk wordt en dat van de geschoolde zoo groot mogelijk. Daarom heeft men in Duitschland voor den ongeschoolden arbeider de gelegenheid geschapen zich tot geschoold arbeider té be kwamen en men heeft daar begre pen, dat het gemeenschapsbelang vordert, dat zoo'n arbeider dan ook het volle loon behoort te ontvangen. Dan pas zal de arbeider zich vol waardig gaan gevoelen, terwijl een arbeider, die een goed inkomen heeft, goede kleeren enz. kan koopen en een goede woning kan bewonen, wat weer aan andere arbeiders werk geeft. Wat een goede woning voor een gezin en de cultuur van een volk beteekent, werd scherp door den heer Vogt belicht. Nu Nederland de Europeesche lotsgemeenschap deelt, gaat het niet aan, dat daar duizenden arbeiders zonder werk loopen, terwijl men die in Duitschland, dat vecht voor het voortbestaan van Europa, tekort komt. Dagrom zijn voor de metaal arbeiders aan de Fokkerfabrieken te Amsterdam en in de voormalige Conradfabrieken te Haarlem voor ongeschoolde arbeiders de gelegen heden ingesteld om zich tot ge schoolde arbeiders te bekwamen. De gemeentelijke arbeidsbeurzen zijn rijksinstellingen geworden en omdat er naast de 200.000 ingeschreven werkloozen nog duizenden zijn, die niet ingeschreven zijn, wordt er thans naar gestreefd om ook deze werkloozen in het productie proces in te schakelen. Daarvoor zijn verschillende verordeningen in het ieven geroepen en daarom ip er bij het besluit van de* Secretarissen- Generaal van de Departementen vati Sociale Zaken en van Justitie van 14 Maart 1942 bepaald, dat werkgevers een vergunning behoeven om werk krachten beneden 40 jaar te werk te stellen. Van deze bepaling zijn 4e landbouw en de visscherij, alsmede de arbeid in de huishouding uitge sloten. Dit is gedaan, omdat oud' boomen moeilijk verplaatst kunnen worden en het dus beter is, de jon geren naar Duitschland te zenden. Deze jongeren worden, overeen komstig hun aanleg, daar te werk gesteld, omdat de mensch de hoogste prestatie kan geven en het geluk kigst is, als hij arbeid overeenkom stig zijn aanleg verricht. Omdat de jongeren en ook vaak hun ouders niet weten, wat zij willen worden, zijn er voorlichtingsraden ingesteld, die daarover adviseeren. De Euro peesche gemeenschap kan zich de luxe niet meer veroorloven, dat dui zenden door het bezit van hun ouders, wel- consumeeren, maar niet produceeren. Ieder gezond mensch heeft, omdat hij verbruikt, ook den plicht tot arbeid. De in Duitschland te werk gestelden hebben dezelfde rechten als de Duitsche arbeiders, maar het productieproces eischt daarentegen, dat ook zij nakomen, wat is overeengekomen. Geep. be drijf kan produceeren, als het niet op de daarvoor benoodigde arbei ders kan rekenen. Nu Duitschland in een kamp om het zijn of niet zijn van Europa is gewikkeld, wordt ook van het be drijfsleven in Nederland het hoogste geëischt. Niet strikt noodzakelijke bedrijven worden stilgelegd, om de arbeiders voor arbeid in Duitschland vrij te maken, terwijl uit bepaalde bedrijven een percentage arbeiders wordt gerequireerd. Dit mag niet tengevolge hebben, dat daardoor de productie in die bedrijven wordt verminderdl Daar, waar met 80 pet. arbeiders wordt gewerkt, omdat er 20 pet. is weggehaald, en èr 40 uur werd gewerkt, zal 45 uur of 48 uur per week en ten hoogste 60 uur per week gewerkt moeten worden om de productie op peil te houden. Dit moge hard schijnen, maar 't is nood zakelijk, om straks na den oorlog tot den opbouw van een nieuw Europa te kunnen komen. Wij hebben den heer Vogt er op gewezen, dat het door vele Neder- landsche arbeiders als een grief wordt gevoeld, dat zp in Duitschland niet te werk werden gesteld in het werk, waarvoor zij waren aangeno men en dat zij, na het beëindigen van den overeengekomen tijd, niet terug mochten. Ook hebben wij naar voren gebracht, dat vele Nederland- sche werkers wel gaarne willen wer ken, maar er bezwaar tegen hebben om in de Duitsche oorlogsindustrie te werk,te worden gesteld. De heer Vogt erkende deze bezwa ren. Het is echter oorlogstijd. Waar het mogelijk is, en daar wordt ern stig naar gestreefd, worden de ar beiders in Duitschland wel degelijk in het overeengekomen werk ge plaatst. Wanneer zij, na den over eengekomen tijd, naar Holland gaan, behoeven ze niet terug te keeren, als ze kunnen aantoonen, werk te hebben gevonden. Het is thans ech ter niet geoorloofd, goede werk krachten in Holland werkloos te la ten rondloopen, terwijl men in Duitschland aan arbeidskrachten zoo zeer behoefte heeft. Waar dit mogelijk is, wordt wel degelijk de arbeid ook naar Holland gede centraliseerd. Dit is echter meestal niet mogelijk, omdat men groote sociale bedrijven nu eenmaal niet kan overplaatsen en men ook met het oog op de fabrieksgeheimen den arbeid niet bij den arbeider kan brengen. Daarom moet de arbeider bij den arbeid worden gebracht. Men neemt daarvoor bij voorkeur dan jongeren ongeschoolden, die met verruimden blik en als volwaardige arbeiders terugkeeren en er dan toe kunnen bijdragen, dat Holland niet kleiner maar grooter uit den oorlog terugkeert. Overigens kon het bezwaar tegen den arbeid in de Duitsche oorlogs industrie niet te hoog worden aan geslagen, want in heel Europa, ook in Holland, werkt de industrie daar voor en zelfs de Hüllandsche boer, die zijn groenten teelt, welke voor een deel naar Duitschland gaan, werkt aan de oorlogsvoering mede. In de toekomst gaat het echter voor den opbouw van het nieuwe Europa. artikel 1 der verordening no. 148/1S141 worden gestort, in s depot gegeven óf overgeschre ven. De verordening is niet van toepassing voor zoover de geza menlijke waarde der contante gelden, chèques, effecten, tegoe den en deposito's, waarop de tot een gezin behoorende personen op het tijdstip van het in wer king treden dezer verordening recht hebben^ niet meer be draagt dan tweehonderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waarop de tot een ge zin behoorende personen recht hebben, kan per kalendermaand tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd vijftig gulden worden beschikt. Collecties van alle soorten kunstvoorwerpen, voorwerpen van'goud, platina of zilver, als- mede bewerkte en onbewerkte edelsteenen, halfedelsteenen en parels, moeten, wanneer zij ge heel of gedeeltelijk rechtens of economisch aan een der in arti kel I genoemde personen toebe- hopren, aan de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. worden ingeleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien van: 1. eigen trouwrin gen en die van een overleden echt genoot; 2. zilveren pols- en zakhor loges in persoonlijk gebruik; 3. ge bruikt tafelzilver, met dien verstan de, dat elke tot het gezin van den eigenaar behoorende personen een vierdeelig eetbestek bestaande uit mes, vork, soeplepel en dessertlepel behoudt; 4, gebitvullingen uit edele metalen in persoonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, te geschie den. Worden de goederen eerst na dit tijdstip verworven, dan moeten zij onverwijld, uiterlijk binnen een week na hun verkrijging, Worden in geleverd. Hij, wien door de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. bij de uitvoering van de aan de genoemde bankiersfirma in deze verordening of in de verordening no. 148/1941 op gedragen taak verzocht wordt in lichtingen te verstrekken, is ver plicht de hem gestelde vragen vol ledig en naar waarheid te beant woorden. Boeken, bewijsstukken en andere bescheiden moeten de bankiersfirma op verlangen worden overgelegd. Indien paarden, voer- of vaartui gen, rechtens of economisch aan een der in deze verordening genoemde personen toebehooren, moeten deze uiterlijk op, 30 Juni 1942 schriftelijk bij de „Zentralstelle für jüdische Auswanderung" te Amsterdam wor den aangegeven. Hij, die opzettelijk in strijd ban-- delt met de voorschriften dezer be- standdeelen, welke aan de voor schriften van deze verordening of van de verordening no. 148/194Jr. onderworpen zijn aan de registratie, onttrekt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van onbeperkte hoogte of met een dezer straffen. Indien het feit door schuld wordt gepleegd, kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste honderddui zend gulden worden opgelegd. Deze verordening treedt 23 Mei- in werking. arrondissementsrechtbank. Uitspraken van 26 Mei: C. G., den Helder; diefstal, twee jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een jeugdgevangenis; F. O., Castricum; diefstal van een rijwiel, negen maanden gevangenis straf; J. C. W. en P. W., beiden te Eg- mond aan Zee; diefstal uit een kolo niehuis, elk zes maanden gevange nisstraf. ALKMAAR. GEBOREN: Thomas W., z, van Her- taanup Insing en C. C. Seijts. Thomas, z. van Thomas van Wanrooy en R. Th. Swertz. Marianna, d. van Johannes A. P. Huisman en M. Warnaar. Jo hannes J. M., z. van Jacobus J. Ursem en E. W. A. Dingerdis. GETROUWD: Gerardus F. Rabeling en Trijntje Groot. Arie N. Booy en Maria J. Vrouwe. Hendrikus Spel en Adriana C. Hein. Teunis Zijlmans en Trijntje Molenbroek. Cornelis Joon en Willemina Frielink. Pieter Vlam en Catharina Koning. OP HET TWEETAL. Ds. P. J. Richel te Noordsehar woude komt voor op het tweetal voor geref. predikan te Valkenburg (Z.-H.); op het tweetal voor predi kant bij de chr. geref. kerk te Sneek komt voor ds. J. Kampman te Op perdoes. EINDEXAMEN R.H.B.S. Geslaagd voor diploma B (4e groep): J. J. Dito, K. Kuiper en G. Wulp te Alkmaar, G. C. van den Born te Bakkurn, H. G. Melchior te Kolhom, E. A. Kollaard te den Hel der en H. J. F. Span te WinkeL De examens zijn afgeloopen. 187. O, wat had Anneke een mede lijden met hem. „Kom", zei de fee, „ik hel? iets beters voor je bedacht". Met een' klapte ze in haar handen en..... daar kwamen van alle kanten snoezige witte vogels aanvliegen. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pi. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Omroeporkest en soliste (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.Amusementsorkest en solist (opn.). 10.30 Zang met pianobegel. 11.Voor de kleuters. 11.20 Hobo en piano en gr.pl. 12.Ensemble Ad. de Heer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en ecoij. ber. 13.De Landstand aan het werk. 13.15 Orkest Malando en solist. 14.Viool, piano en zang met piano begeleiding (opn.). 14.45 Gr.pl. 15.Bert van Dinteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.Zondag 14 van den Heidelbergschen Catechismus, lezing. 16.20 Gr.pl. 16.30 Orgelconcert en gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, ecön.- en beurs- ber. 17.30 Varia, gevarieerd programma. 18.Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Varia, gevarieerd programma. 18.50 BNO; Nieuwsber. 19.BNO; De wereld- meening uit vreemde kranten. 19.10 Omroep-Symphonie-Orkfest en solist. 20.Gr.pl. 20.15 Omroep-Symphonie- Orkest. 20.45 Lezing: „Brug die schoone in de middeleeuwen. 21.Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Mil. overz. 22.10—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Kinderkoor en Har- monie-Orkast (opn.). Ca. 8.35 Gr.pl. 10. Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Voor de vrouw. 11.Gr.pl. 11.20 Ensemble Wüly Kok. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 12.45 BNO: Nieuws-, econ. ber. 13.De Melodisten en soliste. 13.30 Voordracht. 14.Gerard van Krevelen en zijn orkest en gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.30 Cello, piano en gr.pl. 16.Zang met pianobegel. en pianosoli. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Gr.pl. 18 Zang met pianobegel. 18.30 Lezing: „Aziatische havensteden". 18.45 Vaudeville-Orkest en solisten. 19.15 Brandende kwesties, cau serie. 19.30 BNO; Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 20.Gerard van Krevelen er. zijn orkest en soliste. 20.30 „Stemmen 'voor Churchill", luisterspel. 21.Be-t van Dinteren en zijn orkest en piapospel. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 22.05 Avondwijding. 22.10— 24.— Zie Hilversum I. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met d,e studio beschikken. PURMEREND, 26 Mei 1942. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 10 partijen, we gende 2100 kg. Hoogste prijs 40+ 50— 55, 20+ 4043.50. Handel vlug. Kaasmarkt. Gewicht 238 kg. 1 stapel Kleine boeren 56 p. 50 kg. Handel vlug. Runderen, totaal 655 stuks. 91 Vette" koeien levering; 235 Geldekoelen 345470, handel matig, 253 Melk koeien 480—620, handel matig; 11 Stieren levering; 65 Graskalveren 150 tot 250, handel matig; 708 Nuchtere kalveren, voor de slacht levering, handel matig, voor* de fokkerij 32—46, handel matig; 2 Vette varkens voor de slacht levering' 246 Biggen 18—42, handel matig; 580 Schapen 4068, handel matig; 269 Bokken 1880, handel matig; 1114 Lammeren 23—29, handel matig; Kipeieren 1.32 p. kg; Konijnen 1 per kg. Hoofdredacteur: A. R. Jonker (afw.), Alkmaar. PlaaUverv. hoofdred. en Buitenland: Tj., N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J, .Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2