Butaroma I li HET GEHEIM vM* DE PAREL-EILANDEN De ontwikkeling in Engeland. SPORT. Karei Lotsy over de competitie. Zondag a.s.... FEUILLETON ibIoos lijden en leed... daar een gevolg van opende pijn, die ontstaat zurén zich ophoopen en leren spierweefsels. :h In vele vormen, maar d onzuiver bloed, zooals je pijnen zijn. Die pijnen oorzaak weg te nemen te maken, dat is de taak i daarom vandaag nog phenkuur. Bij Apoth. en - 0.41, uitsluitend Ie verpakking. TIE-XIEUWS. BONKAARTEN 7E PERIODE EN [ELKAARTEN. den Distributie- laar, maakt be- [Dinsdag 26 Mei 1942 worden gemaakt (g van: voor voedingsmid- periode; :en; worden alleen uit- rerlegging van de met inlegvel zijn opgenomen in |gister van de Ge- uitzondering ge- Jn van: woonwagenbewo- lolking vèm. kostscho- pn dergelijke inrich- marechaussee's; ran oorlogsomstan- [k eldeTS verblijven- voor het afhalen |.uitend aan te mei- welke op de bon- is afgestempeld. Jat men op den juis- ïijntp moet een bon periode worden ge- geschieden op de en, t.w.: gebouw ami de Bril- Jbouw zal op twee uitgereikt, hlige Keetkolksdhool, llkstraat. len op bovenge- lend zijn van 9.30 L.m. feeboren in de maand 1921, 1928 en 1938 Jgvellen eerst ruilen iet schoolgebouw in rst daarna kunnen ontvangst geno- |t inachtname van fstempeling. beneden 18 jaar distributiebescheiden I nadruk de aandacht men bij de in ont- nkaarten dient na kaarten aanwezig |na het verlaten van kaal kan geen nota |ers (tuinders, vee- achters) zullen af in opgeroepen om en inlegvellen het Distributie- bcht 168. eke blijven de bon- j gestelden datum af liet meer tijdig van en worden voorzien. eider voornoemd, H. BAKKER. tOGRAMMA IJDAG. 415,5 M. 6.45 Qr.pl. {ostiek. 7.Gr.pl. 7.45 7.55 Ochtendgym- (lO: Nieuwsber. 8.15 huisvrouw.-9.20 Gr.pl. fcrogramma (opn.) 11. 1 11.20 Sylvestre Trio. Bpaansch programma. Vlmanak. 12.45 BNO: ber. 13.Productie- van Krevelen en zijn Orkestvereen. en Cyclus: „Het Onze met p:anobegel. 17.15 pn.- en beursber. 17.30 eens kindermeisje 18.Het weke- |je. 18.20 Gr.pl. 18.35 hn het Oostlront. 18.50 119.BNO: Binnenl. Gr.pl. 19.15 Causerie: ■tie". 19.30 Melodlsten Jr.pl. 20.30 Luisterspel |45 Gr.dl. 21.— Ernst orkest. 21.45 BNO: ^NO: Leidende staats- 22.10—24.— Gr.pl. 301,5 M. 6.45—8.15 Zie lGr.pL 8.45 Omroep en.) 9.45 Gr.pl. 1(K— .15 Pianovoordr. 10.40 ferblijfselen van het sterdam". 11.Zang gr.pl. 11.45 Gr.pl. lan Lancé. 12.45 BNO: I ber. 13.Tusschen varieerd programma, kest. 15.Voor de fette-Orkest en soliste, iteren en zijn orkest. |ck dien. 17.15 BNO: beursber. 17.30 Klaas orkest. 18.Gr.pl. |an der Aa en Boom, et woord. 18.30 Repor- iie-orkest. 19.30 BNO: Spiegel van den dag. [ordaner vertelt over 5.— BNO: Engelscbe Inds political aspects", kntrales Gr.pl.). 20.15 |ano. 20.45 Boekbespr. viool. 21.25 Kamer let Antiqua (opn.) 12.45 22.— Gr.pl. 22.05 |0—24.— Zie Hilver- llleen voor de Radio- |r een lijnverbinding ^hikken. A. R. Jonker Isverv. hoofdred. en Adema, Alkmaar. Klomp, Bergen, -r lalder, Bergen. Stad j ter Hoeven, Alkmaar, n, Alkmaar. (Vervolg van pagina 1.) Om zich hier te laten gelden, daartoe ontbrak het den op ver nieuwing uit zijnde elementen aan 'alles: aan kracht, geld, leiding en programma. Anderzijds echter trachtte nu de regeering in overeen stemming met de oude tactiek van de Engelsche upperten dat, wat zich in het volk roerde, op te vangen, en onder officieele bescherming te nemen. Er is echter ook nog een ander element in het spel, naar de schrij ver vervolgens betoogt: een ver slechtering van het oorlogsmoreel, waartoe hij zich o.a. beroept op het Engelsche blad „The Spectator", dat eenige weken geleden in een opmer kelijk en veel-be'sproken artikel de vraag stelde: „Toonen wij de wereld en onszelf in deze grootste bestaans crisis het beeld van 40 millioen man nen en vrouwen, die door xeen ge meenschappelijk gevaar en een ge meenschappelijk doel tot een waar lijk geheel tezamen gesmeed zijn, aangevuurd door het geloof, dat wij begrijpen en dat ons met krachten bezielt, waarvan wij zelfs niet wis ten, dat wij/ze bezaten?" De schrij ver antwoordde hierop: „Dit is niet het huidige beeld onzer natie. De in nerlijke kracht heeft ons op een of andere manier verlaten. Het natio nale leven is ongetwijfeld verschil lend van dat in 1940, toen de eerste minister in termen, die een alge- meene overtuiging weergaven, van ons beste uur sprak. Niemand kan thans beweren, dat we thans ons beste urn- doorleven"; en bitter vpegde het blad daaraan toe: „Het ziekelijk cynisme der jeugd, de in dolente onverschilligheid en ikzucht van den middelbaren leeftijd, kun nen een noodlottig obstakel beteeke- nen voor onze inspanning tot de overwinning". Tenslotte constateert de Specta tor, na een reeks euvelen van het maatschappelijk leven te hebben onthuld, dat het Engelsche volk om leiding roept: „De roep naar lei ding, om bezieling, waar ook van daan, is algemeen, zelfs wanneer deze wensch niet altijd in woorden is geformuleerd". Uit de tallooze reacties op dit artikel blijkt de juist heid van deze stelling, naar de schr. in de Frankf. Zeitung vervolgens met vele citaten uit „Brieven van lezers" die sindsdien in de Specta tor werden gepubliceerd, aantoont. Uit deze en andere omstandighe den en symptomen wordt dan afge leid, dat er „ruimte ontstaat voor een nieuwe politieke partij"; temeer, daar de invloed der oude politieke partij aanzienlijk gedaald is. „Man- neh en vrouwen van alle klassen, die onder normale omstandigheden nooit over politiek gediscussieerd hebben, vinden elkaar thans in»ka zernes en fabrieken of in lange uren van wachtloopen bij de luchtbe scherming e.d. Nooit tevoren is in Engeland zooveel over algemeene vragen gediscussieerd. Over het «ge heel is deze discussie zeer critisch tegenover hen, die in het openbare leven staan, en zij neemt weinig no titie van de politieke herkomst. Ik betwijfel het of er na één of twee jaren nog veel menscheh zullen zijn, die zich herinneren zullen, tot wel ke partijen ministers als Sinclair, Butler, Greenwood, Ernest Brown oorspronkelijk behoord hebben, of van welke opposities sprekers als „Laat ik~U gerust stellen' zegt Mathilde Als U met Uw boterrant* soen zit, kan ik U van harte Butaroma aanbevelen. U maakt er een botersausje mee, dat U de krapheid aan zuivelproducten volledig doet vergeten l WEER EEN ZUIVER PRODUCT VAN W A. SCHOLTEN - FOXHOL Arr .-Rechtbank. DIEFSTAL EN BEDROG MET WATER EN BENZINE. De zaak die Dinsdagmorgen voor de Alkmaarsche Rechtbank diende, was er een in twee bedrijven, die beurtelings handelden over diefstal van een vat benzine en verkoop van een vat water, waarvan de inhoud voor benzine moest doorgaan. De 23-jarige tuinder J. B. uit Grootebroek was de man, waarom eigenlijk alles draaide en ondanks zijn jeugdigen leeftijd bleek hij over een buitengewoon misdadig raffine ment te beschikken. B. was zeer bevriend met een ze keren landbouwer S. G. uit zijn woonplaats, en omdat deze laatste geestelijk en lichamelijk niet nor maal was, deed B. die het volste ver trouwen van zjjn „vriend" genoot, nog al eens zaken voor hem, en er kon niets gebeuren of B. wist er van. De 23-jarige jongeman bleek in- tusschen het in heni gestelde vertrou wen absoluut niet waardig te zijn, want op 11 Febr. van dit jaar brak hij in in de schuur van den landbou wer en maakte zich met behulp van enkele „toffe jongens" meester van een vat benzine, inhoudende 50 liter. Dit vat werd op een slee gezet en zo naar andere oorden gebracht. Bij verkoop bracht het f 27 op, waarvan de heeren dieyen allereerst hun schulden bij diverse eafé's be taalden en de rest toen/haar omzet ten in drank en sigaretten. ïntusschen wist de landbouwer in het geheel niet wie hem zoo onver wachts van de benzine had afgehol pen en hij klaagde dan ook steen en been bij R. Hoewel deze aanvanke lijk blij was, dat hij er zoo afgeko men was, rijpte bij hem het plan het misdadige pad nog even verder te bewandelen en hij stelde zich daar toe in verbinding met den arbeider T. uit Lutjebroek. Hiermee werd af gesproken dat door T. aan den land bouwer een vat benzine te koop zou worden aangeboden, dat echter water zou bevatten. B. zou dan wel bij de onderhandelingen tegenwoor dig zijn en zijn geestelijk overwicht aanwenden om 't handeltje te laten doorgaan. Het ging om 200 liter en de prijs hiervan zpu f 135 bedragen. G„ die de „benzine" graag wilde hebben, ging op den koop in en be taalde, nadat door eenige vrienden 't vat in zijn schuur gerold was, grif het ho.oge bedrag. De heeren bedrie gers toonden hierbij uitstekend in het tijdelijk gekozen beroep thuis te zijn, want omdat zij \yel verwacht ten, dat de landbouwer waar voor zijn geld wilde hebben, hadden ze stiekum wat echte benzine in een fleschje meegenomen en lieten dit „proefbranden". B. had mét deze transactie f 35 verdiend en omdat T. het goed gele verd had, kreeg deze 45. De rest van de 135 werd onder de drie overige vriendjes verdeeld, die zich beijverd hadden het zaakje thuis te brengen. wU De officier van Justitie noemde de misdrijven een ergerlijk staaltje van misbruik van vertrouwen en exploi tatie van geestelijke onvolwaardig heid. Voor den diefstal eischte hij tegen de drie verdachten'5 maanden en voor het bedrog met de water- benzine tegen B. en T. nogmaals 5 maanden gevangenisstraf, terwijl de helpers naar zijn meening 4 maan den zouden moeten brommen. De rechtbank zal over 14 dagen .tegen de vijf verdachten vonnis wijzen. Economische rechter. SCHRALE OOGST VOOR DEN VERSLAGGEVER. Nee, d,e zitting van den economi schen rechter was dezen keer niet erg belangrijk, altijd dan vanuit het standpunt van den verslaggever be keken. Geen daverende zaken, geen interessante kleine dingetjes en die kunnen soms werkelijk belang wekkend genoeg zijn! niets van dit alles. Het was een morgen van allerlei kleingoed, dat echter ook af gewikkeld moet worden, wil de dis tributie niet voor ónnoodige moei lijkheden komen te staan. Wanneer we de lange lijst eens nagaan van de gevallen, die Woens dagmorgen behandeld zijn, dan zien we dat diverse klanten diep in hun beurs moeten tasten, doch dat het geven van vrijheidsstraffen ditmaal achterwege bleef, op één uitzonde ring na. Hier volgt dan een korte bloem lezing: C. Zuurbier uit Spanbroek had van zijn huisslachting vleesch ver kocht aan zijn dorpsgenoot N. Pronk. Beiden kregen 50 boete of 10 dagèn. i S. Stokman te Schermerhorn had 60 k.g. tarwe gekocht van J. S. de Beurs aldaar. Eerstgenoemde kreeg 150 of 20 dagen, terwijl de B. veroordeeld werd tot 1 maand; de eisch was 2 maanden. De visscher K. Bankert uit Me- demblik had 42 k.g. boonen vervoerd, welk transport hem f 60 kost! J. Posthumus uit Oudkarspel had 5 mud tarwe gekocht en verkocht met 5 winst per mud. Geëischt werd twee maanden, doch de boete be droeg tenslotte f 250 of 30 dagen. L. Kalverdijk uit Noordschsrwoude had 4 mud tarwe'Verkocht. Eisch 2 maan den, vonnis 250 of 30 dagen. M. Kout te Hoorn had 36 k.g. boonen en 47 k.g. tarwe in zijn bezit gehad, toen controleurs huiszoeking bij hem de den. Vermoedelijk was een en ander bestemd voor den zwarten handel. Eisch 250 of 30 dagen: vonnis f 200 of 30 dagen. S. Groot uit Andijk had 112 k.e. peulvruchten verkocht in, verschillende partijtjes. Eisch 250 of 30 dagen; vonnis 200 of 30 'da gen. P. Nierop uit Andijk had 50 k.g. peulvruchten verkocht en hoorde f 200 of 20 dagen tegen zich eischen. Vonnis f 100 of 15 dagen. W. Draluit Bovenkarspel had 2 k.g. koffie be kocht van een (natuurlijk) onbeken- Winterton, Granville of Shinweil waren. Een saamhorigheidsgevoel groeit langzaam onder hen, die direct aan den oorlog deelnemen. De overweldigende meerderheid van deze mannen en vrouwen heeft nooit aan een volksstemming deel genomen en staat niet in werkelijke verbinding met een politieke partij". Aldus schrijft een officier in actie ven dienst en voormalig candidaat van de Labourpartij, onder den titel: „De zwijgende revolutie", in „The New Statesman". Een bewijs hier van vormt o.a. het feit, dat bij de laatste tusschentijdsche verkiezingen voor het Lagerhuis, tot veler ver rassing, de candidaten der regeering tegenover wie geen officieele verte genwoordiger der partij stond, door onbekende particulieren werden verslagen. De krachten, die de '.zwijgende revolutie" dragen, brachten hier een eerste begin tot eigen politieke vormgeving tot uiting. In de eerste beide oorlogsja ren daarentegen werden alle buiten staanders zóó verslagen, dat zij meestal niet eens het minimum aan tal stemmen kregen op grond waar van de voor de verkiezing te beta len waarborgsom wordt teruggege ven. In de afgeloopen weken echter werden 3 onafhankelijken achter el kaar gekozen. De schr. in de Frankf. Zeitung voegt hieraan eerlijk toe: „Ook de ondergrondsche oppositie beweging in Engeland in aan Duitschland vijandig- en oorlogsge- zind. Wanneer wij op haar wijzen, is het niet in de hoop, dat zij de Duitsche wapenen hun taak zou kunnen verlichten, maar alleen met de koel-diagnostische waarneming van den tegenstander, die weten wil, wat aan den anderen kant gebeurt". Sir Richard Ackland, met wien bovenbedoelde gekozen onafhanke lijke candidaten bevriend zijn, is de eerste, die een poging heeft gedaan, aan de nieuwe beweging een eigen organisatorischen vorm te geven. Hij heeft een organisatie gesticht, die hij den militairen naam „Voorwaarts marsch" gegeven heeft. Zij verte genwoordigt, zoqals een verslagge ver verklaarde, „den eisch naar een nieuwe waarachtig democratische orde, waarin naast de politieke ook de economische gelijkgerechtigheid van alle burgers door middel van een «scherpe controle x>p het econo mische leven en een afschaffing van alle ongerechtvaardigde privileges verwezenlijkt zou worden. Onder hetzelfde .teeken der rechtvaardig- héid wil deze beweging ook de in ternationale vraagstukken van de economische' samenwerking en den toegang tot de grondstoffenbronnen en afzetgebieden regelen. Ook dit klinkt nóch zeer oorspronkelijk, nóch zeer reëel. Evenwel organiseert deze beweging talrijke vergaderin gen in alle deelen van het land. De .Frankf. Zeitung concludeert dan: „Inderdaad, men zal niet verwach ten dat juist de eerste verschijnings vorm waarin deze nieuwe beweging naar buiten treedt, ook zijn laatste zal zijn. In de eerste plaats is het nog niet te zien, hoe zij vorm en lei ding geven zal. Er zijn candidaten genoeg voor deze leiding; hoogleera ren, die aan de geestelijke voorbe reiding hun deel hebben bijgedra gen, schrijvers als Priestley, eer zuchtige politici als Cripps, zelfs de nieuwe aartsbisschop van Canterbu ry wordt hierbij genoemd. Waar schijnlijker is intusschen, dat de be weging, indien zij wezenlijk toe komst heeft, nieuwe tot nu toe on bekende mannen zal voortbrengen. Dit zou in ieder geval tijd kosten en wordt natuurlijk ook zeer sterk door het buitenlandsch politieke lot van het land bepaald. Daardoor ook is het niet aan te nemen, dat deze heele beweging nog een groote beteekenis in verband met den huidigen oorlog krijgt Haar kans, krijgt zij er wer kelijk een, ligt in de toekomst, in den tijd na den oorlog". de. De koffieprijs was f 30. Eisch 1 100 of 20 dagen, vonnis 60 of 15 dagen. F. I. P. Ch. Posthuma te Alkmaar had 2 k.g. gerookt spek ge kocht. 't Kostte hem ƒ,50 of 10 dagen. V Een Langedijker historie, Tenslotte een Langedijker geschie denis. Een groot aantal Langedijkers had tarwe gekocht van een zekeren de Graaf. De lijst ziet er als volgt uit: G. Bruin kocht 5 mud h 72.50 Eisch 300 of 40 dagen; vonnis 250 of 30 dagen. G. Hart kocht 1 mud voor 75. Eisch 150 of 25 dagen; vonnis 125 of 20 dagen. K. Opperdoes kocht 1 y, mud, tegen 77.50 per mud. Eisch 150 of 25 dagen; vonnis 150 of 25 dagen. K. Kat had genoeg aan een half mud, dat hij kocht voor 42.50. Eisch 80 of 20 dagen; vonnis 75 of 15 dagen. A. Jes, D. Swart en J. Rentenaar kochten elk een mud en moeten thans 125 aan de griffie betalen of 20 dagen gaan logeeren. E. Swager tenslotte kocht een half mud voor f 42.50 en werd beboet met 75 of 15 dagen. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Mei '42. 105 st. Bloemkool 28; 13500 b. Rabarber 6; 400 kg Witlof 12—18. WARMENHUIZEN, 27 Mei '42. 3425 kg Rabarber 6. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 1000: 5173, 5497, 8072, 9614, 13119, 17857. 400: 9649, 10908, 12047, 15571, 16599. 200: 3618, 39110. 100: 6287, 10617, 11109, 11869, 14683, 13559, 15136, 15835, 17078, 18921, 21767, 21879. Uitbreiding der klassen? De nieuwe N.V.B.-voorzitter, Ka- rel Lotsy, heeft gistermiddag eenige sportjournalisten ontvangen en hun eenige mededeelingen gedaan, die zeker in het belang van de voetbal sport in het algemeen zijn en die on getwijfeld. belangrijk zijn ook voor Noordholland. De heer Lotsy merkte n.l. in het gesprek op, dat naar zijn meening speciaal in het Westen en het Zui den en mogelijk ook het Oosten het aantal vereenigingen in de eerste klasse dient te worden uit gebreid tot 12. Hetzelfde geldt ook voor de 2e en 3e klasse met dien verstande, dat de 2e klasse A en B elk uit 1? vereenigingen zal be staan en de 3e klasse uit vier af- deelingep met elk 12 vereenigin gen. De promotie- en degradatie wedstrijden zullen dan verdwijnen en automatisch zullen twee ploegen van een hoogere klasse degradee- ren om automatisch plaats te ma ken voor de kampioenen van de daaropvolgende klasse. Dit alles lijkt zeer eenvoudig, maar in de praktijk is het anders. De pyramidevorm, is n.l. verloren gegaan, waardoor het aantal in de lagere regionen spelende elftallen het maximum ver te boven gaat als gevolg van de doorgevoerde fusie, waarbij te veel nieuwe vereenigin gen hooger zijn aangeslagen dan, in werkelijkheid juist blijkt te zijn. Voorheen promoveerden alleen vereenigingen van een onderafdee- ling naar den N.V.B.degradatie kwam niet voor. In de toekomst zal dit anders zjjn: om de competitie in den juisten omvang te houden, zul len evenveel vereenigingen moeten degradeeren als promoveeren. Ver eenigingen, die dus qua Spelpeil niet in de competitie van den N.V.B. thuis hooren, zullen moeten degra deeren naar een onderafdeeling. Afschaffing van protesten? Ten aanzien van de afschaffing van de protesten deelde Lotsy nog als zijn meening mede, dat dit wen- schelijk is, omdat het' protestwezen paedagogisch volkomen onjuist is. Het protestwezen ondermijnt het prestige van den scheidsrechter, als mede de discipline onder de spelers Kampioenschap van Nederland: Heerenveen-Eindhoven AGOW-Blauw-Wit Promotie district I: 2e kl.: Volewijckers-DOS 3e kl.: Alkm. Boys-OVVO 4e kl.: Always Forward-XW WW-Schagen Res. 3e kl.: Zandv.m. II-OSV II HRC 11-Alcmaria II Promotie district II: 2e kl.: UW-Neptunus Promotie district III: Hengelo-Borne Rheden-Go Ahead Promotie district' TV: Maurits-Bleijerheide Helmond-Baronie Promotie district V:\ Frisia-Velpcitas door R. ARDEN. 55 Hij ging door het buurtje waar Gentschow's inlanders woonden. Hij liep midden door de dorpsstraat, hij was een pracht doel voor iederen goeden schutte, maar dat was niet te vermijden. Overdag, temidden der Kidd-jeugd zou hij eveneens een schitterend doelwit zijn. Toen hij bij het water was, ging hij langs het strand naar de neder zetting van Moore. Een keer bleef hij plotseling staan en luisterde hij hoorde duidelijk zachte voetstappen op het strand, daar waar nog enkele palmen stonden. Dat bevredigde hem zeer, zijn berekening klopte dus precies. Hij had een achtervolger achter zich, of liever, zijwaarts van zich. Nu was het stil ook de scha duw was blijven staan. Duane stak een 'sigaret op. Er volgde een pogen- ólik yaa geweldige spanning als nu iemand een schietwapen wilde hanteeren, dan had hij nu de ge legenheid. Maar er gebeurde niets. Alles bleef stil, alleen de wind fluis terde geheimzinnig in de palm- kruinen. Aldus slechts één achtervolger! Natuurlijk een schot zou Gent- schuw en de zijnen alarmeeren, Dat was heelemaal niet plezierig voor den schutter, het zou zelfs kunnen gebeuren, dat hij dan gevangen ge nomen werd. Vangen het woord was niet sleCht! Als het mij zou luk ken hem te vangen, dan wist ik ten minste bij wien hij hoorde. Maar dat kan ik wel uit het hoofd zetten. Die kerel, die hier met de vegetatie veel vertrouwder is dan ik, die de bo demgesteldheid kent neen, dien krijg ik niet. Dat snap ik zoo wel. Onder dergelijke overpeinzingen bereiekte Duane de nederzetting van Moore. Ook hier ging hij door de inlander-buurt naar den heuvel, waarop Moore zijn houten paleis had laten zetten. Daar hij met zijn gedachten steedis achter zich bezig was n.L bij den geheimzinnigen nasluiper liep hij bijna tegen een gestalte aan, die zich bij zijn nade ren van een ruwh.au.tm herik, die langs den weg stond, verhief. De maan scheen helder op Patrica's gezicht. Voor een oogenblik vergat Duane, dat er iemand achter hem was. Hij kreeg heel gewoon hartkloppingen, hij was zeer geschrokken. „Wat doe je hier midden in den nacht?" vroeg hij zachtjes. Patrica scheen verlegen. „Wat doe jij hier?'* Die vraag is toch veel voor de hand liggender. Ik woon in dit huis, maar jij woont mijlen ver weg. Ik zit hier, het is in hiuis zoo vreeselijk warm; ik wil orde in mijn hersenen brengen; jij helbt alles in de war gemaakt-" „O, Patricia", zei Duane zonder er bij té denken heel luid. „Heb je er over nagedacht wat voor onzin je gisteren allemaal hebt gepraat?" „Ja", zei Patricia, „En is het jou ook duidelijk, dat je me niet had moeten voor den gek houden?" „Ja", zei Duane. „Ik doe je een voorstel", zei Pa tricia, „wij zullen weer goede vrin den zjjn. De toestand zooals die nu is, vind ik ondraaglijk. Wil jij onze ruzie vergeten, en ook dat ik je een bruut heb genoemd?" „Wat pea vraag!" sgl Quap% jfgfe „Dan mag je me nu een zoen geven", fluisterde Patricia. Duane kuste Patricia, en het werd de eerste echte kus, al het vorige viel daarbij weg. Na dien kus snakte Patricia een beetje naar adem, voor zij verder kon spreken. „Ik houd van je", zei ze eenvou dig en eerlijk. „Ik weet wel, dat ik het niet zeggen mag, maar jij speelt het ook niet klaar, om eerlijkheid tusschen ons te scheppen. Waarom ben je onder valsche vla® bij ons binnen gedrongen?" „Luister", fluisterde Duane, „ten eerste ik houd ook van .je en nu luister! Ik ben hier om uit te vin den wie de pareltransporten hier be- spionneert de sporen van de roo- vers leiden allemaal naar deze eilan den. Wees stil, we worden beluis terd, spreek zacht. Op een van deze drie eilanden moet zich een man be vinden, die de draden in handen heeft. Dien zoek ikd Kun je me nu begrijpen? Daarom kwam ik hier oner valsche vlag, zooals je het zoo mooi noemde. Kun je over mijn schouder zien.?," iWordt vervolgd.}. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De paardenhandel. De Secretaris-Generaal van het De> partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat, ingevolge het Paar' denbesluit 1942 (Handel) de handel in paarden van een jaar en ouder slechts is toegestaan, voorzoover aan het na volgende wordt voldaan). Alle paarden met uitzondering echter van fokpaarden, concourspaar- den, renpaarden, slachtpaarden en hard dravers mogen voortaan slechts worden verkocht aan en gekocht van het Vee- en Vleeschaankoopbureau. De aankoop vindt plaats tegen de. taxatie waarde, de verkoop tegen de taxatie waarde plus 10 Het Vee- en Vleesch aankoopbureau verkoopt alleen paarden aan hen, die in het bezit zijn van een geldige aankoopvergunning. Fokpaardeh, cöncourspaarden, renpaarden en hard dravers worden niet door het Vee- en Vleeschaankoopbureau overgenomen en behoeven niet getaxeerd te worden, doch de adspirant-kooper dient wel te allen tijde in hit bezit te zijn van een aankoopvergunning, welke door de Landbouw Crisisorganisatie wordt uit gereikt. Verkoop van bovengenoemde paarden zonder inontvangstneming van de voor den verkooper aangewezen copie der aankoopvergunning is niet toege staan. Alleen een erkende paarden- handeiaar kan op zijn erkenning een dergelijk paard zonder meer koopen. Renpaarden en harddravers zijn als voorheen alle paarden, welke bij de Nederlandsche harddraverij- en ren- vereeniging zijn ingeschreven, concours- paarden alle paarden, welke zijn inge schreven bij het Centraaal Comité voor de Concours-Hippique in Nederland. Als fokpaarden zullen worden aange wezen alle stamboekhengsten, de prefe rente en stermerries en de merries, welke bij een op grond van de Paardgn- wet 1939 gesubsidieerde premiekeuring zijn geprimeerd. Deze categorieën moe ten echter, wanneer zij ouder dan twee jaar zijn,-voor wat-de hengsten betreft, goedgekeurd zijn in den zin van de Paardenwet 1939 en voor wat de merries betreft, n a het keunen vanwege de des betreffende stamboekvereeniging zijn goedgekeurd. Bovendien moeten kooper en veTkooper belde van 1 Januari 1941 af lid van een erkende stamboekver eeniging zijn. In verband met de omstandigheiij, dat thans dus ook de stamboekpaarden en wekt ruzie onder de vereenigin gen. Dat alles kan niet in het belang zijn van een behoorlijke ontwikke ling van het voetbalspel. Nood-competitie? De- heer Lotsy wees vervolgens ,op Óe groote moeilijkheden, waarmede 'de N.V.B. nog steeds te kampen heeft om een normale competitie te laten spelen. Persoonlijk is hij dan ook van meening, dat de moeilijk heden, welke eerder toe- dan afne men van dien aard zijn, dat het niet onmogelijk moet worden geacht, dat voor het nieuwe seizoen wederom zal moeten worden- overgegaan tot de instelling van een nood-competi tie. Hoe ongaarne spreker dat ook zou doen, hij erkent, dat de omstan digheden van dien aard zijn, dat het uiteindelijk toch de eenige oplossing zal blijken te zijn. DE BENOEMING VAN KABEL LOTSY. De benoeming van Karei Lotsy z/al ongetwijfeld in voetbalkringen en ook bij hen, die het goed meenen met-dezen populairen tak van sport, met vreugde worden begroet. Het is bekend, dat de nieuwe voorzitter een gezonden kijk heeft op de toekom stige ontwikkeling van ons nationale sportleven, hetgeen duidelijk bleek in zijn causerie, welke hij in de af geloopen maand heeft gehouden op een besloten bijeenkomst van de vakgroep sport van het Verbond van Nederlandsche journalisten. Hier gaf de heer Lotsy als zijn persoonlijke meening te ken nen, dat het gewenscht zou zijn, dat de indeeling der competitie zal/ wor den gewijzigd, met als doel: opvoe ring van het spelpeil en het schep pen van betere verhoudingen in de verschillende deelen van ons land. Dê heer Lotsy bleek ook al geen voorstander te zijn van het protest- wezen. Zijn conclusie luidde: totale afschaffing van de protesten. In deze causerie kwam vooral tot uiting zijn groote verlangen de han den aan Ben ploeg te slaan om, in goede samenwerking met zijn mede bestuurders, zoo spoedig mogelijk te komen tot de invoering van ge- wenschte wijzigingen ter verdere ontplooiing van het voetbalspel, het spel, dat de massa weet te trekken, zoowel beoefenaars als kijklustigen. De heer Lotsy is voorstander van het gesloten seizoen, doch naar zijn oordeel was het verleenen van dis pensatie bij het afsluiten yan dit seizoen niet alleen gewenscht, doch ook billijk. De afschaffing van pro motie en degredatie is volgens oor deel van. Karei Lotsy ook gewenscht, hoewel de invoering hiervan inder daad niet te snel dient te geschie den. De Nederlandsche voetbalbond- kan trotsch zijn op zijn verleden, doch met dezen nieuwen leider aan het hoofd twijfelen wij niet, of ook de toekomst is voor dezen grootsten sportbond in den lande, althans voorloopig, veilig gesteld. DE ONDER-AFD. N.-HOLLAND. Positie van Schoorl precair! De tweede klasse-kampioen Meer- vogels uit Akersloot gaat de goede richting uit. Nadat deze kampioen op eigen terrein tegen Schoorl met een nederlaag (12) was begonnen, won ze vorige week bij Alkm. Boys in maar liefst met 72;nu werd een bezoek gebracht aan Schoorl en met 12 revanche genomen. Het ziet er inmiddels voor de duinkanters die nog een be zoek aan Alkmaar moeten brengen - niet best uit, zooals de stand- laat zien:1 Meervogels 3 2 0 1 105 4 Alkm. Boys III 2 1 0 1 5—8 2 Schoorl 3 1 0 2 46 2 Om 2 plaatsen in de eerste klasse F bracht de eerste wedstrijd tus schen A. F. C. en S. V. W. (Heerhu- gowaard) een gelijk spel 22. Thans ontving S. V. W. de Schager- kampioenen (S. R. C.) en boekte een flinke 5—1 overwinning, waar door de kans van de Heerhugowaar- ders stijgt ende Alkmaarders ook alle kans hebben om zich te handhaven, zooals de stand laat zien: S. V: W. 2 110 7—3 3 A. F. C. 1 0 I 0 2—2 1 s, k, c, j, -J (i a i w onder de maximumprijzen vallen, is In I de prijzenbeschikking 1942 (Paarden) bepaald, dat voor deze paarden de maximumprijzen, welke tot dusver gol den, door de taxatlecommfssies met maximaal 15 mogen worden ver hoogd. Bovendien is een nieuwe kwali teitsklasse ingevoegd, waarin uitsluitend de beste stamboekpaarden mogen wor den opgenomen, ook met een toeslag van hoogstens 15 terwijl daarnaast de mogelijkheid is geschapen, om bij hooge uitzondering een gebruikspaard van buitengewone kwaliteit, mits af- stammfende van een stamboekpaard in de klasse A te klassificeeren. De maxi mumprijzen voor de kwaliteitsklasse A zijn voor: 1 jaar: 1100, 2 jaar: 1450, 310 jaar: 1650 en 10 jaar en ouder: 1500. Driejarige en oudere stamboekpaarden, welke niet zijn goedgekeurd, kunnen echter niet voor den toeslag van 15 in aanmerking komen. In bepaalde ge vallen, bijvoorbeeld bij overneming van een bedrijf kan van het verplichte aan bieden aan het Vee- en Vleesch Aan koopbureau door middel van een daar toe strekkend, met redenen omkleed verzoekschrift bij de Landbouw Crisis- Organisatie, waarbij men is georgani seerd, ontheffing worden gevraagd. Het in bruikleen geven, verhuren en dergelijke van paarden voor een tijds duur, langer dan zeven dagen is thans verboden. Van dit verbod kan door den inbruikleen-gever of verhuurder even eens bij zijn Landbouw Crisis Organi satie ontheffing worden aangevraagd. Tevens wordt hierbij aan alle be trokkenen bij den paardenhandel drin gend aangeraden, hun medewerking aar» het goed functionneeren van de nieuwe regeling te verleenen. Blijkt namelijk, dat door een te gering aanbod op de taxatie-markten de noodzakelijke cir culatie in den paardenstapel gevaar loopt, dan zullen hiertegen de noodige maatregelen worden getroffen. Den erkenden paardenhandelaren, die zich tot dusver nog niet als agent heb ben gemeld, wordt medegedeeld, dat nog tot 10 Juni a.s. agenten worden aangesteld. Bankgaranties of stortingen, welke n a dien datum bij het Vee- en Vleesch Aankoopbureau binnenkomen, kunnen derhalve niet meer worden ge accepteerd. Voederaardappelen. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noord holland maakt bekend, dat met ingang van 30 Mei 1942 alle uitgegeven, doch nog niet gerealiseerde aankoopvergun ningen voor voederaardappelen vervallen zijn verklaard, met dien verstande, dat partijen voederaardappelen, welke op 30 Mei 1942 verladen en voor hande laren onderweg zijn, alsnog mogen wor den afgeleverd. De handel van boer tot boer zal dus na 30 Mei 1942 niet meer mogelijk zijn. Voor zoover telers na 30 Mei 1942 een veevoederverklaring ontvangen en deze aardappelen niet op eigen bedrijf kun nen vervoederen, zullen zij deze ten verkoop moeten aanbieden aan het Provinciaal Bureau van de V. B. N. A. Nieuwe aankoopvergunningen zullen slechts worden uitgereikt aan houders van paarden in de groote steden, die voor hun paarden geen weide beschik baar hebben. Een aanvrage daartoe dient rechtstreeks bij de P. I. C. A., Kerkplein 13 te Alkmaar te worden in gediend, onder vermelding van naam, adres, organisatienummer en aantal paarden. De nieuw uitgereikte aankoopvergun ningen, welke voorzien moeten zijn van de met rooden inkt geschreven aantee- kening „Speciale vergunning", moeten door bemiddeling van de erkende han- delareq aan de V. B. N. A. worden op gezonden. De aanteekening „Speciale vergunning" moet van onzen paraaf, datum en handteekeningstempel voorzien zijn. Daar voorloopig slechts een hoeveel heid voederaardappelen voor de eerste 2 weken in Juni beschikbaar kan wor den gesteld, worden belanghebbenden nadrukkelijk attent gemaakt dat de aan vragen uiterlijk 2 Juni 1942 in ons bezit moet zijn. Latere indieningen jtomen niet meer voor behandeling in aanmerking. Regeneratiebedrjjven gebruikte kroonkurken. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd, Bureau Grond stoffen, maakt, ten vervolge op de des betreffende publicatie van Maart j.I., bekend, dat thans voor den tijd van een jaar als regeneratlebedrijf van ge bruikte kroonkurken zijn aangewezen: N.V. Aluminium Capsulefabrieit „D.A.N." te 's-Gravenhage. N.V. D.A.I.M. te Deventer. Nederlandsche Kroonkurk Mij., N.V. te Rotterdam, N.V. Vereenigde Blikfabrieken te Am sterdam (fabriek te Krommenie). Daar tot op heden is gebleken, dat men nog niet geheel doordrongen is van het feit, da een goede kroonkurkvoor- ziening slechts dan gewaarborgd is, indien voldoende gebruikte kroonkur ken worden ingeleverd, wordt er nog- maal bij de kroonkurkgebruikende in dustrie op aangedrongen zooveel moge lijk aan haar inleveringsplicht te vol doen. Maximumprijs voor versche makreel aan den afslag. Op grond van artikel 1 van het Prij- zenbesluit 1941 Zeevisch is, in overleg met den gemachtigde voor de prijzen, voor makreel beneden 25 cm. een maxi- mumffrijs aan den afslag vastgesteld van 0,55 per kg en wordt deze hierbij ge publiceerd. Tabaksdistributie. „Een rantsoen tabak"-bonnen. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de. aandacht op, dat behalve de voor het koopen van tabaksproducten aangewezen genum merde bonnen van de tabakskaart ook de met „een rantsoen tabak" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van een rantsoen tabak, derhalve op het koopen van 20 sigaretten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram tabak. Wandtegels. De Directeur van het Rijksbureau voor Bouwmaterialen maakt bekend, dat met ingang van 26 Mei 1942, witte, crème verglaasde en vuurklei wand- tegels, formaat 15X15 cm, slechts mogen worden verkocht en afgeleverd tegen -ontvangst van een door den dienst van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouw nijverheid, met name door de provin ciale bureaux goedkeuring werken, af gegeven bewijsstuk, waarop soort en hoeveelheid der af te leveren tegels zijn vermeld. Op bedoelde bewijsstukken mag slechts worden verkocht en afgeleverd door die ondernemingen, welke in het bezit zijn van een algemeene schrifte lijke vergunning van den Directeur van het Rijksbureau voor Bouwmaterialen te Amsterdam. n |H ■'PB Él DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. De Nederlandsche Bank N.V. ie Am sterdam heeft de door haar aan de firma Vermeer en Co., te Amsterdam verstrekte machtiging om als deviezen- haafe .werkzaam te zijn, ingetrokken.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3