KI EFT Co. Rede van den Rijkscommissaris. DE VUURRODE SCHOENTJES; STAD EN OMGEVING AGENDA Grondslagen van het Arbeidsfront. Amsferdamscke Beurs LAATSTE BERICHTEN. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Zeep op bon 300 algemeen. PUBLICATIES „REN0VATUM" RADIOPROGRAMMA i GESLAAGD. Mej. C. W. Berger, verpleegster in het sted. en acad. ziekenhuis te Utrecht, voorheen in het centraal ziekenhuis alhier, is geslaagd voor het examen kraamverpleging.. VERWAARLOOZING VAN KOEIEN. In Grootebroek heeft de politie zekeren R., tuinman aan het St. Niclaasgesticht aldaar, gearresteerd wegens het bedrijven van „zwarten handel''. Dat de politie dit ontdek te, is eigenlijk een toeval, want zij kwam in zijn schuur bij de remise, om een onderzoek in te stellen naar de klachten over verwaarloozing van drie aldaar staande koeien, die R.'s eigendom waren. De'ze klachten blékeft op waarheid te berusten; de dieren waren er zóó slecht aan toe, dat zij moesten'worden afgemaakt. DE KLUCHTSPELERS IN HET GULDEN VLIES. Hoé ouder, hoe gékker. Voor een stampvolle zaal hebben De Kluchtspelers hier gisteravond in het Gulden Vlies'een opvoering ge geven van de klucht van Alex Bis- •son: Hoe ouder, hoe gekker, waar van de oorspronkelijke titel luidt: De verrassingen der echtscheiding. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd en daarmee is de bedoe ling van het stuk volkomen tot haar recjit. gekomen. Het heeft geen en kele' pretentie, het wil alleen vroo- li.ike ontspanning gegeven. Nu daar is in de allerdwaaste ge schiedenis alle gelegenheid voor. Henri Duval is n.l. getrouwd met Diana, maar heeft meteep zijn schoonmoeder getrouwd. Deze mlaakt hem het leven ondraaglijk. Ten slotten is er maar één middel om van schoonmama af te komen: schei ding. En dap gebeurt. Het tweede bedrijf ziet Henri opnieuw'getrouwd, thans met' Gabrielle, wier vader weduwnaar is. Dus geen kans op een schoonmoeder. Maar wat wil nu het ongelukkige toeval? Bourgeneuf Gabrielle's vader hertrouwt en wel met Diana, zoodat Henri niet alleen zijn eerste vrouw als schoonmama terugkrijgt, maar cok nog de moe der daarvan als toeziende voogdes. Erger kon het niet. En het is geen wonder, dat er vreeselijke „herrie" van komt. Tot ten slotte Diana op nieuw gaat scheiden, met Cham- peaux trouwt en met hem en haar moeder naar Brazilië vertrekt, waar na Henri eindelijk rust krijgt. De Kluchtspelers hebben het stuk op zeer vlotte en buitengewoon ko mische wijze gespeeld, zoodat er on bedaarlijk is gelachen. Piet Kohier had als de oude rentenier Bourga- neuf echt een rol, die hemlag. Hij jhoofdnummer Renate in heeft de mogelijkheden, die ZIJ (rom.) Alle leeftyden. biedt, zeer goed uitgebuit. Cor Smii had een groot succes als de schoon moeder. Zij was dan ook best. op dreef. Frans Nienhuys was heel goed als de veelgeplaagde Henri. Zijn spel maakte evenals dat van Frans Bogaert als de goede vriend Cham- peaux een sympathieken indruk. Martha Posno viel op door haar fij ne spel als Gabriëlle. 'Kalman Knaack maakte weer een kostelijk type van den kapitein Corbillon. Tini Visser als Diana en Elly Huys- man als Victoire waren zeer ver dienstelijk en Kees van Dam maak te met succes een kort entree in de eerste acte. Enkele aardige voorge dragen liedjes verwierven luid ap plaus. Het publiek toonde zich aan het slot zeer voldaan. G. C. van Gulik. EEN NIEUWE GROENTE. Aan den Langedijk is in dit jaar een teveel aan knolplanten. Men heeft een proef genomen deze te koken en als groente te gebruiken. De resultaten waren boven ver wachting. De malsch gesneden planten geven een heerlijke en smakelijke bladgroente.-. De groen- tenhandelaren zijn reeds begonnen de planten in den handel te bren gen. BERGEN. Beroepbaar gesteld: - Onze vroe gere plaatsgenoot de heer E. Daal der werd Vrijdag j.l. aangesteld ais proponent bij de Alg. Doopsgezinde Sociëteit. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Carl Petèrs (hist, avonturenfilm). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Casanova getrouwd (rom.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, het kwartet WINKELVOORRAAD GESTOLEN. Een Helclersche winkelier, die te Oudkarspel vertoeft als geëvacueer de, had een gedeelte van zijn win kelvoorraad bij wijze van voorzorgs maatregel tegen dieven naar hier laten,, overkomen en in een schuur opgeslagen. Eenige dagen ge leden kwam hij echter tot de min der aangename ontdekking, dat een groote hoeveelheid van zijn „veilig" opgeborgen artikelen was verdwe nen. Ongenoode gasten hadden een flink gat in den voorraad geslagen. De politie stelt een onderzoek' in. RECHTEN EN PLICHTEN VAN DEN ARBEIDER. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: In de „Officieele mededeel ingen van den leider van het Ned. Ar beidsfront" waarvan uitgave No. 1 op 30 Mei j.l. is verschenen, is het huishoudelijke reglement van het Nederlandsche Arbeidsfront, zoo als dat door den leifler is vastge steld, bekend gemaakt. De Nederlandsclie arbeiders zul len goed doen ernstig kennis te nemen van de grondslagen voor het werk van het N.A.F., die in dit reglement zijn vastgelegd. In het bijzonder wordt hun aandacht ge vraagd voor de genoemde rechten en 'plichten. Op enkele belangrijke artikelen willen wij daarom hier de aandacht vestigen: In art. 3 worden de instanties genoemd, die medewerken aan de verwezenlijking van de doeleinden van het N. A. F. Het zijn: De landelijke leiding; de gewestelijke leiders, wier aantal en territoriaal ge bied door den leider van het N. A. F. telkens worden vastgesteld; gemachtig den in het bedrijf of onderneming (soci ale voormannen). Sociale voormannen. Voor ieder'bedrijf waarin meer dan vijf werknemers werkzaam zijn, .wordt een sociale voorman aangesteld. Wij 'vestigen er de aandacht op, dat in een vroegere publicatie het aantal van twin tig werknemers is genoemd. Dit is. echter vastgesteld op vijf. Opg. Amsteidamsche Bank N.V- Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 1 Juni 1942 STAAtSLEENENGEN. Vor.k. lu.40 3 V, Nederland 1941 99s/4 99% 4 Nederland 1941 100n/16 1003/s 4 Nederland 1940 H lOG/. 100i/s 3—3% Neder1. 1938 9T»/8 97 3 Ned-Indië 1937 891/s 89 bankinstellingen Amsterd. Bank 135 134 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 .124*/« 125 Koloniale Bank .126 126V< Ned. Ind. Handelsbank 85V£ 85 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1501/, 152'/s Calvé Delft Cert. ,119v2 120 Nederl, Ford 345 347 Lever Bros165i/j 168 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 290 29ói/s CULTUUR MAATSCH. H. V. A298 301-4 Java Cultuur .164 166 Ned. Ind. Suiker Unie 165 165 Verg. Vorstenlanden 82 83-4 PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust scheepvaarten. Holland-Amerika lijn 153 Java-China-Japan lijn 126% Kon. Ned. Stoomboot .200 82 .307 .195 .i36i/4 93 Scheepvaart Unie 178 tabakken. Deli Batavia a .148 Oude Deli182 Senembah156 SPOORWEGEN. Deli Spoor 59% Ind. Ssoor 42% Uit art. 7 blijkt, dat de leider van de hoofdafdéeling Geldzaken belast is met het innen van de contributies en het beheer der instellingen tot onderlinge bevrediging van sociale behoeften, als mede van het gezamenlijke vermogen van het N. A. F., haar dochter- en neveninstellingen. De leider van' de hoofdafdeeling Geld zaken vertegenwoordigt het N. A. F., alsmede haar dochter- en neveninstel lingen in alle vermogens-rechtelijke aangelegenheden, zoowel in als buiten rechte. Hij is bevoegd de leiders van de afd. Geldzaken in dé gewesten binnen het territoriale gebied hunner bevoegdheid tot -zijn vertegenwoordigers te mach tigen. Rechten der leden. Deze zijn vastgesteld in art. 9: 1. Het lidmaatschap van het N. A. F. gaat gepaard met het recht om: a. de instellingen voor rechtsbijstand van het N. A. F. te raadplegen; b. over eenkomstig de betreffende regelen en onder waarborging van de tot "nu toe verkregen aanspraken van de instel lingen tot onderlinge bevrediging van sociale be'hoeften gebruik 'te maken; c. aan de instellingen voor beroepsopleiding deel te nemen d. aan de inrichtingen en organisaties van de gemeenschap ,,V r e u g d e' en Arbeid" deel te hebben; e. koste loos vaktijdschriften te ont vangen, welke vanwege het N. A. F. periodiek worden uitgegeven; f. een beroep te doen op de werkloozen- k a s overeenkomstig de wettelijke be palingen. 2. De leider van het N. A. F. bepaalt nader den omvang en de wijze van de uitoefening van de lidmaatschaps rechten afzonderlijk. 3. Hij stelt in het bijzonder onder steuningsnormen vast. Plichten. Art. 10 spreekt over de plichten der leden, die hoofdzakelijk contributie plichten betreffen. Het lidmaatschap van het N. A.. F. gaat niet slechts gepaard met het genot van rechten, doch ook met den eisch, de plichten te vervullen, welke het af zonderlijke lid worden oplegd, opdat de doeleinden van het N. A. F. kunnen worden bereikt. De leider van het N. A. F. is in het bijzonder belast met de uitvaardiging van een contributieregeling, welke ta rieven overeenkomstig met de arbeids inkomsten der leden progressief moeten zijn. 312-4} 199% 137 93 156 129 200 181 148 183 158-9 60 42% naar het oosten vertrokken. 'S-GRAVENHAGE29 Mei.' Heden avond is van het station S.S. alhier een transport vertrokken, bestaande uit e^n aantal mannen welke be stemd zijn voor den dienst bij de waffen-SS, het vrijwilligerslegioen of d« Nederlandsche ambulance. Hieronder waren er een kleine veer tig, deels vaklieden, deels personen, die voor de ambulance tot hospitaal soldaat, verpleger of ziekendrager zullen worden opgeleid. Voordat zij in htm speciale taak worden be kwaamd;, gaan allen eerst naar een k^mp in Duitschland voor het ont vangen eener prae-militaire oplei ding. EEN RANTSOEN SPIJSOLIE. Weer 200 gram. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visseherij maakt bekend, dat de hoeveelheid spijsolie, welke dient te worden af geleverd bij inlevering van met „een rantsoen spijsolie" gemerkte bonnen met ingang van 1 Juni 1942 wederom 200 gram bedraagt. Zondag voorstelling van 2 uur af. WoensdagmidJ.agfhalf 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Artisten (circusfilm). 14 jaar. Zpndag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 2 Juni. 8.-9 uur, geref. kerk a. d. Oudegracht, orgelbespeling door Feike Asma. Woensdag 3 Juni. 8 uur, Stadhuis, ledenverg. afd. Ned. Roode Kruis. Geldigheidsduur aardappel bonnen verlengd. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. De se- secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visseherij maakt bekend, dat de geldigheids duur van de fhet 27a en 27b gemerk te bonnen der aardappelkaart is verlengd tot en met 3 Juni a.s. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. 1000 400 200 100 1979 1556 21775 6554 1745 3878 12015 5749 3950 14593 6494 11203 21025 2272 3279 4796 9595 13467 14894 19400 21228 3878 4796 9595 12615 13467 14894 19400 21228 7249 3352 9650 13491 9650 18491 Zware Brifsche verliezen in Marmarica. Italiaansch legerbericht. ROME, 31 Mei (Stefani). In» Mar marica worden de gevechten voort gezet en daarbij zijn den vijand opnieuw zware verliezen toegebracht. Het aantal gevangenen overtreft de 2000. Bovendien werden vernietigd of veroverd 345 tanks, 21 pantser auto's, 35 kanonnen en meer dan 200 auto's. De luchtmacht herhaalde haar aanvallen op de vijandelijke colonnes, waarbij een groot aantal voertuigen getroffen werd en in brand geraakte. Tobroek werd he vig gebombardeerd door krachtige formaties. Tijdens gevechten met Italiaansche en Duitsche jagers verloor de Engel- scire luchtmacht 16 toestellen. Twee andere werden verplicht te landen in de omgeving van Benghazi resp. Apollorya. De bemanning werd ge vangen genomen. Drie van onze toe stellen keerden niet terug. Bommenwerpers hebben, de vlieg velden op Malta aangevallen en es- corteerende jagers vernietigden een Spitfire. Een van onze vliegtuigen keeyde niet op zijn basis terug. An dere keerden terug' met dooden en gewonden aan boord. In het, Oosten van.de Middeland- sche Zee is een schip van 3000 ton gesignaleerd en getorpedeerd door onze vliegtuigen. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Een klein aantal brisant- en brand bommen, in den afgeloopen nacht uitgeworpen boven 5/fessina en de streek tusschen Comiso en Vittoria, eischte geen slachtoffers. DE OORLOGSVERKLARING VAN MEXICO. BUENOS AIRES, 31 Mei (DNB). Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft de senaat met algemeene stemmen het voorstel van president Camacho tót oorlogverklaring aan de asmo-| gendheden aangenomen. Daar ook de kamer hieraan haar goedkeuring reeds heeft gehecht, heeft de presi; dent thans de vrije hand om den asmogendheden officieel derl oorlog te verklaren. In de Wilhelmstrasse zoo meldt men uit Berlijn is de oor logsverklaring nog niet ontvangen. Men noemt de oorlogsverklaring daar de daad van een musch, die zich wil mengen in den strijd tus schen een olifaht en een tijger. HET DUITSCHE STANDPUNT INZAKE DE GEWAPENDE KOOPVAARDIJSCHEPEN. BERLIJN, 30 Mei (DNB). Van Duitsche zijde is reeds herhaaldelijk gewezen op het gevaar, dat de koopvaardijschepen loopen, wanneer zij zich bewapenen. Tot voor kort hebben alleen de koopvaardijsche pen van de oorlogvoerenden gegre pen naar het middel der bewape ning. Volgens berichten in de bla den bewapenen thans ook andere staten. Onverschillig of zij zich als niet oorlogvoerende of als nog neu traal beschouwen, of omdat zij zon der reden de betrekkingen met Duitschland hebben afgebroken, stelselmatig hun koopvaardijsche pen. Dit geeft aanleiding, zoo ver klaart men van Duitsche zijde, op het volgende te wijzen: De koop vaardijschepen van staten, die zich niet in oorlogstoestand met Duitsch land bevindeh, hebben buiten de tot operatiezones verklaarde gebieden van Duitsche strijdkrachten niets te vreezen, wannelt zij zich gedragen overeenkomstig het volkenrecht, wanneer zij duidelijk als neutrale koopvaardijschepen zijn te herken nen en de kenteekenen des nachts helder verlicht zijn. Wanneer zij niet in convooi varen, wanneer zij niet door een zig-zag koers te varen of door andere maatregelen het gevaar doen ontstaan met vijandelijke sche pen verwisseld te worden en wan neer zij zich onderwerpen aan het door het volkenrecht erkende recht van den oorlogvoerenden om de schepen aan te houden en te onder zoeken, zullen zij buiten de tot ope ratiezone verklaarde gebieden door Duitsche strijdkrachten niet worden Voorbeeld van de' Reichs- kuliurkammer. (Vervolg van pagina 1.) Bij de plechtige inwijding van de Kultuurkamer Zaterdagmiddag in den Stadsschouwburg te 's-Graven- have sprak de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, in antwoord op de redevoering van prof. dr. T. Goedewaagden, de vol gende woorden: Mijnheer de president, dames en hesren, Gij richt de Nederlandsche Kul tuurkamer op in een tijd van den zwaarsten strijd met de wapenen. Gij geeft u moeite, een nieuwen grondslag voor de 'Nederlandsche cultuur te leggen, terwijl in alle dee- len der wereld een strijd op leven en dood is ontbrand. Er zullen niet weinigen zijn, die dit overbodig, niet opportuum of willekeurig ach ten; zeker zullen er velen ,zijn, die meenen, dat de Nederlanders op het oogenblik toch andere zorgen heb ben, dan juist nu voor het welzijn van de kunstenaars te zorgen. Wie zoo denkt, heeft den dieperen zin van dezen ooTlog nog niet be grepen. Hij is er zich nog niet van bewust geworden, dat in dezen strijd Europa strijdt met de machten van het verval om het bestaan van zijn cultuur. Wij staan aangetreden te gen het materialisme van het Wes- ,ten en tegen het bolsjewisme in het Oosten, ten slotte om geen andere reden, dan om onze culuur van het avondland, welke in onze landen is geschapen en ontwikkeld door de prestaties van den Germaanschen geest, te behouden. De Führer heeft gezegd: „Geen volk leeft langer dan de documenten van zijn cultuur". Voor ons is dit de hoogste wet van onzen strijd, de hoogste wet even wel niet alleen voor ons Duitschers, doch voor alle Germaansche volken, welke gedurende de eeuwen hun beste, krachten hebben gebruikt voor datgene, wat wij thans cultuur noe men. Voor het behoud van onze cul tuur strijden wij thans en geven wij ons bloed. Ook het Nederlandsche volk draagt reeds bij aan dit bloed offer. Het" is dus geen toeval of wille keur, wanneer gij thans begint aan iets, als het oprichten van de Ne derlandsche Kultuurkamer, integen deel, dit staat in nauwe, zij het dan niet onmiddellijke betrekking tot den oorlog. Ik heb derhalve onmiddellijk mijn toestemming gegeven, toen kort na het begin van ons gemeenschappe lijk opbouwwerk mijn Nederland sche en Duitsche medewerkers voorstelden, een Nederlandsche Kultuurkamer op te richten. Voor mij was daarbij van belang, dat het eerste voorstel van Nederlandsche zfjde kwam, want hieruit kon ik zien, dat de denkbeelden en de taak, wel ke ten grondslag liggen aan onze nationaal-socialistische cultuurpoli tiek, ook hier in Nederland werden erkend. En gij, mijnheer de president, hebt ook vandaag wederom tot uit drukking gebracht, dat men in Ne derland sedert jaren den cultureelen wederopbouw heeft gevolgd en daarbij tot de overtuiging is geko men, dat de ontwikkeling in Neder land moest geschieden van hetzelf de platform. Deze conclusie, waartoe gij zijt gekomen, wortelt niet in een toevallige vriendschap of in de per soonlijke sympathie van enkele dan zou ik op dezen grondslag niet mijn besluit hebben genomen doch op de nauwe verbondenheid in bloed en cultuur met het Rijk. Hoe verscheiden ook voor den oorlog nog de sociologische vormen in Neder land en het Rijk zijn geweest, on der de oppervlakte werkten toch ook in de Nederlanden reeds dezelfde krachten. Deze gemeenschappelijke levenskrach ten, gemeenschappelijk uit de verwant schap van bloed 'en cultuur,' dringen thans tot een ontwikkeling in gelijke vormen van het leven der gemeenschap. Derhalve heeft het een diepen grond, dat de Nederlandsche Kultuurkamer de Reichskulturkammer tot voorbeeld heeft genomen. Hetzelfde geldt ook voor de andere inrichtingen, welke in Neder land nieuw zijn opgebouwd. Wie hier spreekt van overnemen of nabootsen, sluit de oogen voor den niet te misken nen dieperen samenhang. Wij bootsen niet na, wanneer wij uit gelijken wortel tot gelijken vorm komen. Hiermede, mijnheer de president, zou ik de woorden willen beantwoorden, welke gij in het begin Van uw rede tot mij hebt gericht. Ik ben met het uit vaardigen van de verordening over de Nederlandsche Kultuurkamer niet alleen tegemoet gekomen aan de wenschen van vele Nederlanders, doch ook aan de volksche wet van onze gemeenschappe lijke Germaansche ruimte. Ik hoop thans, dat deze nieuwe in stelling tot het welzijn van de Neder landsche kunstenaars eh daarmede tot zegen van de Nederlandsche cultuur moge zijn en dat het u, mijnheer de president, en uw medewerkers zal ge lukken te voldoen aan de hooge ver wachtingen, weike de Nederlandsche kunstenaars aan de kuituurkamer mogen stellen. Gij hebt een taak vol verant woordelijkheid op u genomen, alsmede een groote arbeidstaak. Weest u steeds bewust van deze verantwoordelijkheid en handelt steeds, volgens het nationaal- socialistische beginsel, dat niet het volk er is voor onze organisaties, doch dat wij, met onze organisaties, het volk moeten dienen, Gij hebt zelf, mijnheer de presi dent," tevoren een woord van den Führer aangehaald, dat de staat 9 slechts de voorwaarde, doch niet de oorzaak is tot het scheppen van een hoogere cultuur. Dit zou ik nu na drukkelijk willen herhalen. De kun- stenaar schept zijn kunstwerken uit de waarde van zijn ras. Wij kunnen hem door onze maatregelen slechts in de gelegenheid stellen, zijn roe ping als kunstenaar zoo onbekom merd en vrij mogelijk te volgen. Dient met de Nederlandsche kuituur kamer den Nederlandschen kunstenaar, dan dient gij de Nederlandsche kunst en daarmede uw geheele volk. Dit is de taak, welke ik allen medewerkers van de Nederlandsche cultuurkamer zie op gelegd en hel is mijn wensch, dat uw werk tot zegen moge zijn van de Neder landsche cultuur in öe Germaansche levensruimte. UITREIKING BONKAARTEN 7e PERIODE EN AARDAPPEL- KAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat vanaf 26 Mei j.l. een aanvang is gemaakt met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de 7e periode en aardappelkaarten. Mefi raadplege daarom in zijn eigen belang de bonkaart van de 6e periode, waarop is aangegeven op welken datum men de nieuwe bescheiden dient af te halen. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Geldigheidsduur 'oude verlengd. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. De se cretaris-generaal van het departement v.an handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 1 Juni tot en met 30 Juni a.s. de met „algemeen 300" gemerkte bon nen der zeepkaarten, welke aan kinde ren beneden den leeftijd van 8 jaar zijn uitgereikt, recht geven op het koo- pen van: hetzij 150 gram eenheidstoiletzeep, (2 stukjes van 75 gram); hetzij 56 gram luchtgevulde een- heidsjoiletzeep (2 stukjes van 28 gram); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 100 gram zachte zeep; hetzij 250 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling); hetzij 250 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „K toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke is uitge reikt aan kinderen beneden den leef tijd van 2 jaar, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep 80 d, w, z. toiletzeep van oude samenstelling. Diegenen, aan wie het met mogelijk is gedurende de maand Juni 1942 tegen inlevering van deze bonnen zeep te be trekken, dienen deze niettemin uiter lijk 30 Juni a.s. bij hun leverancier in te leveren, die desgewenscht een ont vangstbewijs dient af te ^geven. De aflevering van de zeep zal dan nog tot en met 31 Juli a.s. kunnen geschieden. Ook de met „een rantsoen zeep" ge merkte bonnen dient men onder dezelf de voorwaarden vóór genoemden da tum bij zijn leverancier in te leveren. Wasscherijen zijn verplicht voor, elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen, voordat zij tot be handeling van het waschgoed, hetzij aangevallen. Bewapenen zij derge lijke schepen toch, dan geven zij hiermede het voornemen te kennen om zich tegen het wettige recht van de Duitsche strijdkrachten tot aan houding en onderzoek met geweld te verzetten. Zij geven daarmede zelf hun eigenschap als vreedzame koopvaardijschepen prijs en plaatsen zich buiten het volkenrecht. Zij loopenhet gevaar, zoo verklaart men van bevoegde zijde alhier, dat de Duitsche strijdkrachten van haar wapens tegen hen gebruik maken en hebben het aan zichzelf te dan ken wanneer' zij als gevolg van hun bewapening schade lijden. ineens, hetzij in gedeelten, overgaan. Dit voorschrift geldt eveneens voor „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, ca fé's enz, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te wordep afgegeven, voor zoover het betreft handdoeken, poets en stofdoeken, servetten e. d. De hier genoemde, uitzonderingen gelden dus niet voor beddegoed van hotels. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „algemeen 211", „algemeen 228", „algemeen 272", „algemeen 293", „G zeep", „H zeep", „I zeep", „J zeep", „G toiletzeep", „H Toiletzeep", „I toiletzeep" en „J toi letzeep" is verlengd tot en met 30 "Juni a.s. Ook deze bonnen dient men, evenals de voor de maand Juli 1942 aangewezen bonnen, uiterlijk 30 Juni a.s. desgewenscht tegen ontvangstbewijs b ij z ij n leve rancier in te leveren, waarna de aflevering nog Zal kun nen plaats hebben tot en met 31 Juli a.s. Zooals in een vorig bericht werd 'medegedeeld, zal men in ieder ge val in de gelegenheid worden ge steld, op alle thans geldige bonnen zeep te betrekken. Bon 297 Algemeen kan vernietigd worden. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visseherij maakt bekend, dat de met „alge' meen 297." gemerkte bon van dé bonkaart „voedingsmiddelen 6e pe riode 1942" niet voor het koopen van distributiegoederen zal worden aan gewezen en derhalve kan worden vernietigd. De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Bunge-* meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nrs. 1763 en 1764 zijn opgenomen de beslui ten van 19 December 1941 en 24 Februari 1942, waarbij zijn /vast gesteld.' I. een Verordening houdende be palingen omtrent straatnaam borden en huisnummering; II. een Besluit ter uitvoering van artikel 5 der Verordening hou dende bepalingen omtrent straatnaamborden en huis- nummering. Deze besluiten zijn heden afge- korfdigd en. gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelégd. Zij zijn aldaar tevens in af druk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 30 Mei 1942. De Burgemeester vomoemd, B. A. ♦AN DER SLUIJS De secretaris, A. KOELMA. «11 oppractische voorwaarden bij: Lage voorschotpremie voor Inboedels reeds vanaf I 0.40 per f 1000.- per halfjaar. Vlotte schaderegeling t Maximum-omslag5 maal de halfj. voorschotpremie. 'V Algemeen Onderling Waarborg Genootschap .RE NO VAT OM" Amsterdam, Singel 2( TeL. 35626-32219 Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3133. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr:pl. 6.S0 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. en Op namen. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Poli tiek weekpraatje (opn.) 8.30 Robert Ga den en zijn orkest (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Salonorkest (opn.) 10. Gr.pl. 10-35 Pianovoordr. 11.Voor de vrouw. 11.20 Syïvestre Trio. 12.En semble Joan Lancé. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en .econ. ber. 13.Boe renland in boek en krant. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.Haarl. Orkestvereen., soliste en gr.pl. 16.Ziekentroost. 16.20 Gr.pl. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17. Reeks A. G. B. I. O. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 18.Voor de vrouw. 18.15 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber., 19.BNO: Ge sproken binnenl. overz.' 19.10 Gr.pl. 19.15 Wie zijn de schuldigen aan Neerlands ondergang. 19.30 „Daar was eens een meisje loos", muzikaal programfna. 20.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.15 Luis terspel „Ulysses P. Bibber in „Tusschen het begin en het einde van een ei raat". 21.45 BNO; Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overzicht. 22.10 Bert van Dinteren en zijn orkest. 22.25 Gr.pl. 22.35 Bert van Dinteren en zijn orkest. 23.24.Gr.pl. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Orkestconcert (gr.pl.) 9.30 Gr.pl.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 11.Zang en piano. 11.30 Viool en piano. 11.55 Gr.pl. 12.Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Vierhandige pianomu ziek en gr.pl. 14.Gr.pl. 14.30 De lichte t'oets. 15.30 Voor de zieken. 16.Alt viool, piano en gr.pl. 16.40 Kamerorkest Ars Nova et Antiqua" (opn.) 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Orkest Malando en solist. 18.15 Boekbespreking. 18.30 De reportagestaf presenteert. 19. De Melodisten en solist. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje in Twentsch dialect. 20.— BNO: Eng. uitz.: „Holland and the economic reorganisation". (Voor dg Radio-Centrales: Gr.pl,) Ca. 20.55 Gr.pl. 21:Mevr. van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl.1 22.05 Avond wijding. 22.1024.Zie Hilversum I. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio- .Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 191. Ze had nog hêêlemaal geen zin on> te gaan slapen. Toch liet ze zich gedul dig helpen. Nu,in bed? Mis hoorl Er was helemaal geen bedje voor Anneke. Maar wat was er dan? Je raadt het nooit! Een heel grote divan, vol met prachtige kussens! Hoofdredacteur: A. R. Jonker Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar, -s Sport: J. Werkman. Alkmaar. ,r

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2