HIT GEHEIM van de PAREL-EILANDEN DE VUURRODE SCHOENTJES. ascfes Beurs 1 93 l 44% De situatie aan den voor avond van het nieuwe oorlogs-seizoen. OUDE KWESTIE IN DEN KOP VAN OVERIJSSEL OPGELOST. „Land van Vollenhove" en zijn bewoners. Waarom in het Nederl. Arbeidsfront FEUILLETON SPORT. RADIOPROGRAMMA I I irweschuur. P. wag izaarm geweest door ;o's des morgens om Heerhugowaard naar ;e komen en deze mqe Ide een met 50 en de 6 zakken. Laatstge- lelheid was aan de G. de aiuto met de 50 reed naar Waarland :ele voorraad werd den zolder van een |-s C. K. en A. P. ble- uit dezelfde schuur :n gestolen, n.l. op 17' het vorig jaar 35 Kerstmis nog eens stolen tarwe verte- ongeveer een waarde de arbeider K. had oediteur '4000 voor zijn beurt had K, lijn vriend en mede- |l 500 betaald, zitting verklaarde de hij in het geheel niet lebben dat de tarwe Ifkmstig was, doch de schte dit niet te ac- |r verdachte voor de een andere verkla- >gd. |isitoir wilde de offi- dat verdachte P, [direct aan den dief- lig was, doch in ieder Ij de heling bewezen. |t nadeel dat door at illen voor de voed- I ontstaat ,en eischte Jstraf van 2 lA jaar. lachten fel. en P. zes maanden ge- fer van P., mr, da |dat noch de diefstal in eenig opzicht |n concludeerde tot atueel subisidiair de Itie. Voor de andere rd clementie bepleit. Ivensmiddelenhande- zakken tarwe ini |genomen en weer er bij gebrek aan bn requisitoir dat tot gudeerde. zal in deze zaken Vonnis wijzen. [r spoorde aan tot G. en de koopman rdam hadden in den ïaakt met de naai- ^rtelden haar dat ze slecht bij kas za- |w had toen gezegd te weten en de erd in Den Helder bij den juwelier traat, In Februari |dit plan uitgevoerd gemaakt van een zilveren horloges, i'gen. De officier mannen' 1 y, jaar, erlijke naaister, 1 len. gevangenisstraf. 14 dagen. ijjuni 1942. Gemeentel, deld 14 partijen, we- logste prijs 40+ 55 43.50. Handel vlug. pn. 184 Vette koeien ekoeien 380470, Melkkoeien 465 10 Stieren levering; 150250, 'handel _jre kalveren, voor de fokkerij 38—52, Jette varkens voor de |Magere varkens; 301 handel matig; 566 handel matig; 239 handel matig; 1328 27, handel matig kg; 60 Oude kippen tood) 0.90 p. kg; junsche Bank N.V. Alkmaar. Ig 3 Juni 1942 (EN. Vor k. lu. 40 1941 9913/1(; 997/g 41 .lOOU/,6 100%, 40 II 1015/s i 0G% 1938 973/ 9/% 7 89 89% IGEN .137 140 V. .120 125 127% 128 bank' 90 91 ENL. iie .153% 154% .120% 122 .340 347 168% 169-70 3ezit 295 298-9 SCH. .304 380-4 .165 167 Unie 166% 167 ■n83% 85 U -.318 325-3 200 211-07 140 140 95 Ijn .156 159 fijn 128 130 lot 202 205 f. .184 188 .150% 159 .185 187-8 *157 158 L 60% 61 44% R. Jonker |rv. hoofdred. en dema, Alkmaar. |omp, Bergen. er, Bergen. Stad Hoeven, Alkmaar. Alkmaar. Vervolg van pagina 1. z Een laatste belangrijk oorlogstoo- neel is het gebied rondom- de Mid- dellandsche Zee, dat al evenzeer een voor de asmogen.dh.eden gunstige ontwikkeling te zien geeft. Ter sta ving van deze meening kunnen van Duitsche zijde vier feiten naar vo ren worden gebracht: 1. Het Duit sche Afrika-corps van generaal Rommel heeft aanzienlijke'reserves aan manschappen en materiaal kun nen ontvangen het intusschen be gonnen Duitsch-Italiaansche offen sief vormt reeds een bewijs ervoor zonder dat de Engelschen er veel aan hebben kunnen doen om de con- vooien van de Italiaansche naar de Noord-Afrikaansche kust te beletten. 2. De gouverneur van Malta moest plaats maken voor Lord Gort, de gouverneur van Gibraltar, hetgeen kan bewijzen, dat de toestand voor Malta critiek moet zijn. 3. De Ita liaansche marine is niet alleen even sterk gebleven, doch zelfs sterker geworden; vooral door uitbreiding van het aantal slagschepen. 4. Het feit, dat admiraal Cunningham, de aanvoerder van de Britsch'e Middel- landsche Zee-vloot, werd terugge roepen, geeft gegronde reden tot het vermoeden, dat hij zijn taak niet op bevredigende wijze heeft weten te vervullen. Tenslotte dient nog gewezen te worden op de vele ontmoetingen tusschen zee- en luchtstrijdkrachten van de> asmogendheden en van de Anglo-Amerikanen, in de Europee- sche wateren, welke in het voordeel der eerstgenoemden verliepen. Ook liet Duitsche U-boot-wapen blijkt bijzonder effectief te opereer en, het geen aan verschillende oorzaken te danken is. In de eerste plaats be schikken de Duitsche duikbooten thans over talrijke havens aan de Atlantische kust, terwijl de Duitsch- Italiaansche marine ook de beschik king heeft over vele steunpunten rondom de^ Middellandsche Zee. Dit geldt evenzeer voor de ^luchtmacht der asmogendheden. Ook mag niet worden vergeten, dat de actie-ra dius van de Duitsche U-booten heel wat grooter is dan in den vorigen wereldoorlog. Van belang is even eens, dat de Duitsche zeestrijdkrach ten in het Verre Oosten nu gebruik kunnen maken van de talrijke door Japan veroverde havens, terwijl el ke vergelijking met de jaren 1914- 1918 ook reeds hierom mank gaat, omdat de belangrijke maritieme mogendheden als Japan en Italië, die toen Duitschland's vijanden wa ren, thans aan den Duitschen kant strijden. De diplomatieke politieke ontwikkeling. Indien wij nu nog even onze aan dacht wijden aan de uitsluitend dr- plomatiek-politieke ontwikkeling, kan allereerst gewezen worden op de toenemende verslechtering van de betrekkingen tusschen Frankrijk en de Anglo-Amerikaansche bond- genooten, waaraan mede de inciden ten, veroorzaakt door Engelsche vliegeniers in de Fransche Noord- Afrikaansche bezittingen, niet vreemd zullen zijn. Ook Turkije's houding lijkt zich te ontwikkelen in een richting, die steeds meer afwijkt van die der Anglo-Amerikangn met hun bolsjewistische: vrienden, waar toe het verloop van het proces te Ankara stellig medewerkt. Tenslotte zal ook Zweden wellicht z'n hou ding gaan wijzigen, nu bekend is ge worden, dat de Sovjet-Unie met kennelijk welgevallen een begeerige blik heeft geworpen op eenige Zweedsche havens. Al met al acht' men derhalve aan Duitsche zijde voldoende gronden aanwezig om het nieuwe oorlogs seizoen met vertrouwen tegemoet te zien. SPECIALE VERGUNNINGEN ZOMERMANTELS. Aanvrage verlengd. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De .se cretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de termijn, voor het aanvragen van spe ciale vergunningen voor dames- en meisjeszomermantels verlengd is tot 1 Juli 1942. TELEGRAMMEN TOEGELATEN VAN EN NAAR HET FRONT. 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Nederland- sche vrijwilligers in de Duitsche weer macht kunnen van heden af in drin gende gevallen met hun familie in Nederland telegrammen wisselen. In de richting van Nederland naar het front kunnen dergelijke telegrammen aan alle Nederlandsche rijkstelegraafkantoren (dus niet bij de spoorwegtelegraafkan toren) worden aangeboden. Zij moeten in verstaanbare Duitsche of Nederland sche taal zijn gesteld. In de richting van het front naar Nederland worden de kosten bij den geadresseerde inge vorderd. Voor beide richtingen wordt het binnenlandsche tarief berekend. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. De persdienst van den Nederlandschen Landstand* meldt; Eindelijk is in de beruchte kwestie in den kop van Overijssel,- waar het, semi-officieele lichaam, de ontgin ningsmaatschappij „Land van Vol- l'enhove N.V.", al meer dan tien ja ren de oude rechten van de boeren en kleine grondeigenaren miskende en onder den voet trad, een eenigs- zins bevredigende beslissing geval len. Over de kwestie van de ontgin ningswerken zelf en over de manier waarop hooggeplaatste staatsambte naren meenden de rechten van het volk te kunnen negeeren, is in Jan. van het vorige jaar, toen de bewo ners van het Land van Vollenhove zich tot den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wendden, met het verzoek een einde te maken aan de ontrechting waar aan zij bloot stonden, reeds het een en ander gepubliceerd. In het kort komt de zaak hierop neer: Het waterschap „VoJIenhove", ge legen in het Noordwesten van Over ijssel en begrensd door' Friesland, Drente, het Meppelerdiep, het zwar te wateri en het IJsselmeer, heeft een oppervlakte van ongeveer 30.000 ha. Meer dan de helft van deze opper vlakte wordt gevormd door het lage land, welks bevolking hier sedert eeuwen een eenvoudig, doch zelf standig bestaan heeft gevonden. De vervening veroorzaakte tal van kleine plassen, terwijl voor den afvoer van het product slooten wer den gegraven. Uit dezen, allengs grooter wordenden, waterrijkdom, ontwikkelde zich de visscherij naast de klein-veehpudërij, welke laatste ertoe leidde, dat latere geslachten uit het water weder land trachtten te 'winnen. Naarmate de veehouderij en de daarmee gepaard gaande hooiwin- ning aan beteekenis won, deed zich de behoefte gevoelen om het som tijds hooge waterpeil te beheerschen en zoo kwam in den winter van 1919-1920 (aan de Ettenlandsche kolk bij Blokzijl) een gemadl tot stand, dat sedert dien het overtollige water afvoert. Drooglegging. Na de primaire bemaling zijn in 1921 plannen ontworpen voor secun daire bemaling (partieele bemaling van de gronden in het waterschap) in den vorm van drooglegging en ontginning van een aantal polders. In den winter 1928-1929 is met de uitvoering dezer plannen een aan vang gemaakt. Als financieele grondslag gold, dat het te verwachten tekort zou worden gedragen door Rijk, provincie en waterschap in de verhouding van 4:2:1. Als uitvoerend lichaam werd gesticht de ontginningsmaatschappij ..Land van Voilenhove N.V.", geves tigd te Vollenhove, in welker be stuur de bijdragende lichamen in genoemde verhouding waren verte genwoordigd. De benoodigde gronden (rond 1450 ha), welke het belangrijkste bedrijfsgebied van de Giethoornschv ingezetenen uitmaakten, werden door deze ontginningsmaatschappij aangekocht, hetgeen men klaarspeel de op allerlei wonderschoone belof ten, waarvan de heeren drommels goed wisten, dat zij toch niet in ver vulling zouden gaan. Het raffine ment, waarmede deze beloften wer den afgelegd blëek echter voldoende om de streekbevolking om den tuin te leiden. De gevolgen. Reeds onmiddellijk na den aan vang der werken trad in de streek een ongekend groote werkloosheid aan het licht en in Giethoorn bleek weldra een vierde gedeelde der be volking op steunverieening in eeni- gerlei vorm te zijn aangewezen. Deze werkloos geworden men- schen werden bij den polderaanleg tewerkgesteld, aanvankelijk buiten de gewone werkverschaffingsregels om, maar aldra bleek ook deze „welstand" voor hen nog te goed te zijn. Zij werden niet meer tot de werkverschaffing toegelaten, alvo rens ze hun laatste reserve (het voor het land ontvangen gfeld) hadden opgeteerd. Een fraaie polder kwain tot stand, helaas volkomen ontoegankelijk voor de streekbewoners; een monu ment, dat de bevolking ten zegen had kunnen zijn, bleek Jiaar doods klok te zijn geworden: Niet alleen uit sociaal-economisch oogpunt werd deze inpoldering een wanprestatie, doch evenzeer uit ge schiedkundig oogpunt. Dg bevolking immers heeft eeuwen geleden als nederzetting van Italiaanschen oor sprong haar grond de St. Maar- tensgronden van den toenmaligen bisschop van Utrecht in gebruik ge kregen en genoot hiërop aparte rechten. Deze rechten had men on der .geen voorwaarde mogen aantas ten De grieven van de bevolking da teeren reeds van jaren her, toen steeds duidelijker aan het licht trad, dat bij de uitvoering der werken het voor den opbouw belangrijkste ele ment, 'n.l. de sociaal-economische zorg, op schromelijke wijze werd verwaarloosd. De vroegere regeering, welke zeer goed op de hoogte was van de ge rechtvaardigde klachten der bevol king, stoorde zich hieraan niet het minst en toen zij ook bij de voort zetting der inpoldering steeds ver der afdwaalde op den weg naar den ondergang der bewoners, namen de verhoudingen onheilspellende vor men aan. Men herinnert zich de be ruchte taxatie-kwestie van de gron den in polderafdeeling 2-Zuid, het optreden der deskundigen en 'ten slotte het onteigeningsdrama. Uit den boezem der bevolking was al het mogelijke gedaan om veran dering te krijgen, doch alle vertoo- gen tot de regeering, tot de volks vertegenwoordiging en tot de ifit- voerende lichamen bleven vruchte-' loos, evenals de uit het volk voort komende openbare critiek. Het ver oorzaakte onrecht Scheen ten eeuwi gen dage' onrecht te moeten blijven. Naar den Rijkscommissaris. Zoo wendden de bewoners zich in arren moede tot den Rijkscommissa ris, nadat het Ned. Agrarisch Front zich het lot der bevolking had aan getrokken. Reeds in den herfst van '40 kwam het noodige contact tot stand en werden de eerste besprekingen tus schen den boerenleider Roskam en de Duitsche autoriteiten gevoerd. Aan deze besprekingen werd als vertegenwoordiger der bevolking deelgenomen door den heer H. W. Dijksma, te Giethoorn, voorts door ir. Rispens en den heer N. Roskam, hpofd van de af deeling Visscherij. Reeds dadelijk bleek, dat men op medewerking van Duitsche zijde kon rekenen en de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in Over ijssel, de heer dr. Schroder, legde groote belangstelling voor deze be langrijke kwestie aan den dag. Eeni ge tochten werden naar het betrok ken gebied gemaakt, waarbij dr. Schroder zich temidden van de be volking, volkomen op de hoogte stel de. Hij was het, die het initiatief van het( Ned. Agrarisch\ Front krachtigen steUn toezegde. Het hoor en wederhoor werd toe gepast in een andere bijeenkomst, waarbij ook de ontginningsautoritei ten aanwezig waren. Ook nu wenschten de Duitsche autoriteiten, nevens dr. Schroder, vertegenwoor digd door den heer dr. Grunewald van de afdeeling Ernahrung und Landwirtschaft van het Rijkscom missariaat, de streekbewoners zelf te hooren en voor de eerste maal ook ten overstaan van de Ned. auto riteiten, die tot dit moment Oost- Indisch doof waren gebleven voor de grieven kregen de ingelanden gelegenheid hun bezwaren te uiten. Het objectieve onderzoek stelde de ingelanden volkomen in het ge lijk en van Duitsche zijde werdeii maatregelen bevolen om het onrecht zooveel mogelijk! te herstellen. Het Ned. Agrarisch Front had dit herstel samengevat in enkele hoofd lijnen, n.l. de onverwijlde uitgifte van den beschikbaren ontgonnen grond, als overgangsmaatregel ten behoeve van het getroffen streekbe- drijf, voorts schadeloosstelling door weder-inschakeling in het bedrijf of door een uitkeering in geld en ten slotte regeling van .de toekomstige kolohisatie met volledige inachtne ming van de belangen der streekbe volking. Men kan zich voorstellen, met hoeveel vreugde en instemming deze nieuwe gedachtengang door de Ver armde en ontrechte streekbevolking werd begroet. Van nu af aan herleefde de hoop in de harten der bewoners en reeds spoedig konden zij dankbaar erva ren, dat de wind uit een anderen hoek begon te waaien. Kuirrf 240 ha ontgonnen grond werd in pacht ter beschikking van het streekbedrijf gesteld en op de zen grond, onttrokken- aan de be ruchte „eigen exploitatie", heerschte spoedig de grootste bedrijvigheid. Veilig kan worden aangenomen, dat door deze verpachting in 1941 een meer-inkomen van ongeveer 125.000 gulden aan de streekbewoners ten goede is gekomen. De schadeloosstelling was de vol gende phase in den strijd om gerech tigheid. Eindelijk kwam er een commissie om over de schadeloosstelling advies uit te brengen en, nadat deze com missie aanvankelijk een negatief be staan had geleid, kwam er beter schot in de zaak en konden alle be trokken ingelanden een aanvrage om schadeloosstelling indienen. Honder den aanvragen kwamen binnen en het was zeker geen gemakkelijk werk, om al deze uiteenloopende ge vallen te beoordeelen. De eerste serie, waaromtrent de 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. De cen trale persdienst van het N.A.F. meldt: „Het belang van mijn gezin gaat boven alles", zegt Jansen, metaal draaier, met een jarenlangen staat van dienst, „en daarom ben ik lid van het Nederlandsche Arbeids front. Ik heb dan ook geen dag ge wacht met het invullen van mijn yragenlijst, maar deze onverwijld ingezonden". Jansen heeft gelijk. Wie het be lang van zijn gezin inziet en wel ke werker doet dat niet zorgt lid te zijn van het Nederlandsche Ar beidsfront, ook omdat hij daardoor in tijden van werkloosheid verze kerd zal zijn, dat het inkomen voor hem en voor zijn gezin niet ophoudt. Het Nederlandsche Arbeidsfront toch zal de werkloosheidsuitkeerrn- gen en ook de steunuitkeeringen gaan verzorgen. Dit zal niet alleen zoo zijn om redenen van practischen aard. Deze uitkeeringen te verzor gen behoort principieel tot de taak van het Nederlandsche Arbeids front: het behartigen van de belan gen van alle werkers in dienst van de volksgemeenschap. Deze taak nu houdt niet op, wan neer de arbeider voor korter of lan ger tijd is uitgeschakeld uit het ar beidsproces. Kon in het verleden een „werklooze" arbeider zich wellicht uitgestooten en overbodig boelen, thans is dit niet meer het geval. Het geheele gebied van den arbeid vormt thans en in de toekomst overal en te allen tijde een onverbrekelijke eenheid. Daar het Nederlandsche Arbeids front deze eenheid tot uitdrukking brengt, moet de taak van dit front ook zijn het behartigen van de be langen der werkers ook door middel van de werkloosheidsverzekering. Wordt dus lid van het N.A.F. Gij versterkt hierdoor niet alleen de eenheid van alle werkers, maar bo vendien schept gij, omdat gij over eenkomstig artikel 9 van het huis houdelijk reglement van het Neder landsche Arbeidsfront een beroep kunt doen- op de werkloozenkas overeenkomstig de wettelijke bepa lingen, hiermede voor u en uw gezin het recht op uitkeeringen in tijden van werkloosheid. HILVERSUMMERS MOETEN SCHUILKELDERS BEWAKEN. HILVERSUM, 2 Juni. De burge meester, jhr. mr. E. J. B. M. v. B3n- ninghausen heeft heden een veror dening afgekondigd, waarin alle Hilversumsehe mannelijke ingezete nen tusschen 21 en 40 jaar behou dens een aantal uitgezonderde cate gorieën worden gevorderd om en kele uren per maand deel te nemen aan een thans ingestelden bewa kingsdienst van de schuilkelders. Deze maatregel werd noodig geoor deeld, daar de schuilkelders van deze gemeente voor een belangrijk deel werden vernield of misbruikt. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERL. GEBIED. Talrijke dooclen en gewonden. 's-GRAVENHAGjE, 2 JUni. Maan dag en in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vlie gers verscheidene plaatsen in Neder land aangevallen. Ook ditmaal wa ren het voornamelijk woonwijken, die door de Engelsche vliegers syste matisch met talrijke hfand- en bri santbommen werden bestookt. Een aantal huizen- werd vernield of zwaar beschadigd. Bij deze misda dige Engelsche aanvallen kwamen 36 menschen om het leven. Boven dien werden twintig personen zwaaT en een aantal licht gewond. beslissing van hoogerhand is afge komen, betrof een aantal ouderen, die uitsluitend door een uitkeering in geld konden worden geholpen. Zij kregen een wekelijksche uitkeering gedurende hun leven, varieerende van 2 tot f 5, voor zoover zij vroe ger zelf turf hadden gemaakt, ver hoogd met een vergoeding voor ge mis aan brandstof van 50 per jaar. Ook zij, wier schade uitsluitend be stond in het gemis aan eigen turf, kregen een dergelijke vergoeding. Thans zijn ook de overige beslis singen afgekomen. Zooveel mogelijk is rekening gehouden met de so- ciaal-economischö" en financieele omstandigheden, waarin de betrok kenen verkeerden. Waar het bedrijf het beste gebaat is met land, zal zoo spoedig mogelijk land ter beschik king worden gesteld; zij, die ge schikt zijn voor een boerderij, zullen bfj de eerstvolgende uitgifte hier voor in aanmerking worden ge bracht, terwijl aan hen, die op an dere wijze niet meer konden worden geholpen, behoorlijke schadeloosstel lingen in geld, hetzij ineens of bij wijze van periodieke uitkeeringen, zijn toegekend. Bovendien zijn lijnen uitgestippeld voor een verderen sociaal-economi- schen opbouw. De bevolking zal zoo veel mogelijk in het nieuwe be drijfsleven Worden ingeschakeld. floot R. ARDEN, 60 „Dat is iets dergelijks als met ka pitein Mitchell ginds aan den wal. Een laffe daad, maar zeer doelma tig". Duane knikte. „Dat dacht ik ook. Dat waren be slist dezelfde smerige handen die hier aan het werk waren of de zelfde opdrachtgever heeft het ver zonnen. Ik ben er zelfs van over tuigd, dat deze halfbloed ook gedood zou zijn geworden, als de overval op mü gelukt was. Hij droeg een ring, dien ik eens zal bekyken". Duane draaide en wendde het bewysstuk naar alle.kanten. „Cornwall, staat er in. Cornwall is een heel bekende juwelier aan den vasten'wal. Maar ik denk, dat zoo'n eenvoudige Ma- leiër zoo'n ring gewoonlijk niet draagt. Hij is een heeleboel geld waard. Als ik mij niet vergis „Dan", zei Gentschow, „was deze man dezelfde,, als degene die by Webster en Co. de uniformen- be steld heeft. Klopt dat?" „Ja, dat dacht ik- ook. Gentschow, je bent een geboren detective. Hul de voor je scherpzinnigheid!" Gentschow lachte spottend. „Het kan echter ook een knecht van dien man geweest zijn. Slechts een handlanger een arme duivel, die verleid werd door het geld, dat men hem beloofde voor den moord". „Dat kan natuuriyk ook. Hu had bruine handen en by de pols werd de huid lichter yan kleur. Daéruit leid ik af, dat deze man gewooniyk gekleed was, en dat die lendendoek- geschiedenis maar een truc geweest is. Hy zou het toch gewaagd heb ben, mü voor Patricia's oogen te doo- den. Het was hem er misschien wel om te doen, dat men hem zag op dat dan getuigd zou zün, dat het een inlander was geweest!" „Maar de ring heeft hem verra den. Daaraan heeft de onbekende mpordenaar niet gedacht, Er zjjn dus twee mogelijkheden om te over wegen: óf hij was de bediende van dien man met de uniformen, óf hij was het zelf! Ik voel meer voor het laatste geval. Eigenlijk maakt het weinig verschil'; het voornaamste is bewezen en wel, dat ik op het juiste spoor ben. Als ik nog in het wilde weg ronddoolde, dan zou niemand er interesse bij hebben, om mü naar de eeuwige jachtvelden te hei- pén". Gentschow knikte. „Dat klopt. Nu wat anders: je wilt zeker wel een paar uur slapen. Mijn menschen gaan aan het werk en ik ga crpzichtersdiensten doen. Je bent dus alleen in huis. Duane, doe de deuren en ramen goed dicht, op dat ze je geen tweeden moordenaar sturen, die dan meer succes zou heb ben. Denk eraan, dat in den slaap de sterkste man maar een hulpeloo- ze baby is, al heeft hü ook de wild ste droomen". Duane klopte Gentschow lachend op den schouder. „Wees maar niet bang. Je mag me zelf opsluiten. Ik kan nameiy'k over dag toph niets uitvoeren en ik moet dus 's nachts aan den gang. Ik ga slapen tot jê terugkomt, want dezen nacht wil ik extra op mijn qui vive zijn". Vóór Duane dien volgenden nacht het huis verliet, vertelde hij Gent schow nauwkeurig waar hij van plan was heen te gaan, „Het is natuurlijk mogeiyk, dat ik mij vergis, Gentschow, maar ik ben overtuigd, dat juist op dien weg tusschen Garragan's huis en het strand van de Kidd-jeugd iets zijn moet, wat men graag wil verbergen. Juist op dat stuk weg werd ik na gegaan. En als er niets büzonders was, dan was het ook niet noodig geweest om mij daar juist in de ga- ten te houden". Gentschow wilde ook van de par tij zijn. „Denk er toch aan, Duane, dat als we met z'n tweeën gaan, dat dit be- teekent, dat ons leger Is verdubbeld. Vier oogen zien meer dan twee". Duane schudde het hoofd. .(Wordt yeryolgd). DAMRUBRIEK. Oplossing 1749 vorige rubriek (27 Mei). Stand. e Zw. 6 sch. op: 8, 18, 22, 23, 24, 28 en dam op 16. W. 7 sch. op: 17, 25, 33, 34, 39, 43, 44. •Oplossing. 1. 43—38 (zw. 16X29), 2. 39—34 (zw. 28X30), 3. 17X19 (=w- 24X 13), 4. 25X3! Kleine Bordspel N.S. S t ai n d. KI. bord N.S. van dern heer Roos vorige rubriek. Zw. 2 sch. op: 72, 73, en drie dammen op: 82, 84 en 31. W. 5 sch. op: 64, 52, 41, 42, 32 en dam op 33. Oplossing. 1. 52—61 (zw. 31X71), 2. 33—54 (zw. 71X74 over 14), 3. 64X81 (zw. 84X11 gedw.), 4. 81X84 en wint. Demonstreert heel aardig de N.S. Zeer mooi is ook de volgendie stand: Zw. 7 sch. op: 84, 72, 61, 62, 51, 54, 44. W. 7 sch. op: 64, 42, 43, 31, 33; 34, 23. Wit speelt: 4252 waarop zw, gedw. is tot 61X42, W£t voor ieder duidelijk is. Nu wit 33X73, zw. 54X14, wit 31—41, zw. 44X23 of 51X32, wit 7382, zw. 51X32 of 44X23, wit 82X34!!zw. 14X54 of 74 en wit wint Ter oplossing voor deze week: Probleem 1750 van P. Kleute Jr. te Wassenaar. Gewone speelwijze. Zw. 13 sch. op: 1, 5, 8, 9, 13, 14, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26. W. 13 scih, op: 25, 29, 31/36, 38, 39, 43, 46, 47. Oplossing volgende rubriek. Correspondentie. A. R, te A. Problemen In dank ontvangen. SIGAREN, SIGARETTEN EN SHAG IN BESLAG GENOMEN. GOUDA, 2 Juni. De Goudsche politie heeft dei hand gelegd op 4400 sigaren, 19000 sigaretten en 26 pakjes shag, die een restant ble ken tè zijn van een clandestien ver handelde partij van 7400 sigaren, 20.000 sigaretten en 50 pakjes shag vain 50 gram. De sigaren, afkomstig van den Goudschen sigarenfabrikant H. Th. v. d. L., die een banderoUewaarde hadden van 7 tot 12 cent, werden ten slotte verkocht voor 45 cent per stuk. De sigaretten van 3734 cent per pakje voor 1.75. De halve onsjes shag ter waarde van 0.26 werden uiteindelijk veThande'ld voor 3.25. Schaken. DE TWEEKAMP APPEL-DE WAAL. 3e partij afgebroken. Maandagavond werd de derde partij van dezen tweekamp gespeeld. Na levendig en zeer ondernemend spel van beide kanten, werd de par tij na den 30en zet van zwart afge broken. Wit (de Waal) staat iets be ter (één pion voor). Het verloopt was als volgt: Wit-de Waal. Zwart Appel. 1. c4e5, 2. g3Pf6, 3. Lg2—d5, 4. cd5:Pd5, 5. Pc3—Pb6, 6. Pf3—Pc6, 7. 00Le7, 8. d3Le6, 9. Le3f5, 10. Dh2h6, 11. Pel—Dd7, 12. f4— ef4:, 13. gf4:—Pd5, 14. Pf3—Pe3: 15. De3:g5, 16. Pe5—gf4:, 17. Lc6:— De6:, 18. Pc6:fe3:, 19. Pe7:—Ke7:, 20. Tf3Thg8t, 21. Khl—b5, 22. Te3: b4, 23. Pd5f—Kd6, 24. Te6:—Kd5:, 25. Th6Tae8, 26. Tel—Te3, 27. Th5 Ke6, 28. Th4a5, 29. Tc4—Td8, 30. Kg2Td7. Afgebroken. Voetbal DE ONDER-AFD. N.HOLLAND. Meervogels (Akersloot) - eerste klasser. De Meervogels uit Akersloot heb ben de eerste klasse bereikt, doordat ze de bezoekende derde elftallers van de Alkm. Boys een 4-2-neder- laag konden toebrengen. Den Aker- slooters onze complimenten; inmid dels dienen de geblokten die er wat uit blijken te zijn hun laat- sten wedstrijd thuis tegen Schoorl te winnen, willen ze eveneens promo- veeren, zooals de stand laat zien: Meervogels 4 3 0 1 14-7 6 Schoorl 3 1 0 2 4-6 2 Alkm. Boys ni 3 1 - 0 2 7-12 2 Om 2 plaatsen in de eerste klasse E bracht AFC een bezoek aan SRC én boekte daar juist een nuttige 2-1- overwinning. Met dit behaalde re sultaat zijn de kansen van deze Alk- maarders om zich te handhaven belangrijk verbeterd, zooals de stand laat zien: SVW 2 110 7-3 3 AFC 2 110 4-3 3 SRC 2 0 0 2 .2-7 0 Tafeltennis. DISNIE WINT VAN VITESSE. De tafeltennisclub Vitesse van Langedijk heeft Zondag een return wedstrijd gespeeld tegen Disnie te Hoorn. De uitslag was nu een flinke overwinning voor- de Hoornsche terN nissers. Ditmaal was het eerste team van Vitesse onvolledig. Bij den vori gen wedstrijd speelden de tennissers van Disnie die nu in 't tweede team uitkwamen in het eerste team. De uitslagen Varen als volgt: le team: C. Rootjes, J. Klinkert en G. Nieman (Vitesse)-H. v. d. Berg, H. Droog en J. v. Diepen (Disnie) 6-4. 2e team: H, Hart, A. Prijs en P. Koning (Vitesse)-G. Schermer, A. Lippits en W. Willenbofg (Disnie) 3-7. 3e team: A. <|e Vries, P. Borst, mej. L. v. Liempt en J. Kuiper (Vi tesse)-J. Tros, P. v. d. Hulst, F. Schermer en W. Feller (Disnie) 1-10. Totaal 10-21 in het voordeel van Disnie. Paarden. DRAVERIJEN OP MERËVELD. De uitslagen van de Zondag op Mere- veld gehouden draverijen waren als volgt: I. Meiprys: Draverij 4e-kl., 1740 m. 1. E. Carla Lee, van H. de Vries te Oranjewoud, rijder K. de Vries. Tijd 2.44,4, km-tijd 1.34,5; 2. Francisca, van Stal Amsterdam, rijder J. Kruithof; 3. Fleetness T, van J. de Vlieger te Nleuw- Vennep. Toto: E. Carla Lee winn. 2, pl. 1.20, 1.30 en 1.30. II. .Voorjaareprtj»! Draverij 2e en 3c- kl., 2000 m: 1. Donum VJta, var» C. Stein te Hilversum, rijder W. H. Geersen, tijd 3.11 (km-tijd 1.34,6; 2. Bobichon, van Stal Nederhorst, rijder G. J. Venna* man; 3. Ciamphie Scotf, van J. Smit te Groningen, rijder: J. Kruithof. Toto: 1. 4, plaats 1,60, 1.90 en 1.40. 1.40. III. Tweede amateursprjjg: Handicap draverij op basis 1.31, 2100 m. 1. Bsro- line, van N. Groot te Bakkum, rijder N, Groot, tijd 3.22,2, km-tijd 1.36,3; 2. Lutia Sans Suite, van Stal Good Luck te Heemstede, rijder J. de Lijster; 3. Mesnil Cher, van G. J. v. d. Elshout, rijder G. J v. d. Elshout. Toto: 1. 6.60, plaats 2.10, 1,80 en 2.20. IV. Sportprjjs: Draverij 3e en 4e kl. Afstand 2040 m. 1. Betsie O, van J. Ter*, lingen te Utrecht, rijder J. M. v. d. Berg, tijd 3.26, km-tijd 1.40; 2. Fleetness T, van J. de Vlieger te Nieuw-Vennep, rijder J. de Vlieger; S. Dienares, van C, P. Butter te Amsterdam, rijder M. Ver- gay. Toto: 1. winnend 4.50, plaats 1.50, 2.10 en 2.70. V. Groote prijs van Utrecht: Heat- prijzendraverij le kl„ 1700 m. le heat: 1. O. Lapize, Van J. Smit te Groningen, rijder J. Kruithof. Tijd 2.40,2, km-tija 1.31; 2. Allouez, van J. de Vlieger te Nieuw-Vennep; 3. Bonnie's Norton, van Stal Wertha te Leidsahendam, rijder W. H. Geersen. Toto: 1. winnend 2.30, plaats 1.10, 1.1- en 1.60. 2e heat: 1. O. Lapize, tijd 2.39,2, km- tijd 1.30,6; 2. Bonnie's Norton; 3. Lord Maire, van G. J. v. d. Elshout te 's-Gravenhage. Toto: winnend 1.60, plaats 1.10 en 1.10. Definitief winnend 2.60, plaats 1.20, 1.60 en 1.60. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.—i BNO: Nieuwsber, 8.15 Gr.pl. 3.30 De Melodisten en soliste (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Schrammelkwartet (opn.) 9.40 Omroeporkest en soliste (opn.) 10.30 Pianovoordr. 11.Voor de kleuters. 11.20 Gr.pl. 12.Theo Udèn Masman en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De Landstand aan het werk. 13.15 Orkest Malando en solist. 14.— Zang met pia nobegeleiding en gr.pl. 14.25 Gr.pl, 15.—, Orgelspel. 15.30 Voor de zieken. 16.—i Zondag 15 van den Heidelbergschen Catechismus. 16.20 Gr.pl. 16.30 Omroep orkest. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 „Varia", gevarieerd programma. 18.Sport en lich. opvoe ding. 18.15 „Varia", gevarieerd program ma. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.BNOt „De wereldmeening uit vreemde kran ten". 19.10 Omroepsymphonie-Orkest en het Zepparoni-lcwartet en altviool. 20.05 Gr.pl. 20.15 Lezing „Het Glazeniers ambacht". 20.30 Pianovoordr. 21.Om- roepsymphonie-orkest en solist. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO; Militair overz. 22.1024.Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6,45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. en eigen op namen. 8.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Strijkkwartet (gr.pl.) 10.40 Voor de vrouw. 11.Gr.pl. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.De Melodisten en solist. 12.45 BNO; Nieiiws- en econ. ber. 13.Omroep-opere'tte-orkest en soliste. 13.45 Vctordr. 14.Otto Hendriks en zijn orkest. 14.45 Gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordr. 16.Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Viool en piano. 18.20 Gr.pl. 18.30 Aziatische ha vensteden. 18.45 Orkest Malando en solist en gr.pl. 19.15 Causerie „Branden de kwesties". 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: „Wat Nederland schrijft". 20.Bert van Dinteren en zijn' orkest. 20.40 Luis terspel „De zwijntjesjager.'). 21.Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.05 Avond wijding. 22.10—24.Zie Hilversum I. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. I I 193. De volgende morgen wist Anneke niet, waar ze was, toen ze wakker werd. Ze wreef haar oogjes eens goed uitHoe kwamen al die kussens hier toch? Waar was ze dgn wel en waarom kwam gr niemand?

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3