de vuurrom schoentjes. Het geheim vam m parel-eilanden RECHTSZAKEN Economische rechter. Dertig maanden straf opge legd en meer dan duizend gulden boete. RADIOPROGRAMMA HET VEILINGSWEZEN IN NEDERLAND. FEUILLETON EÜSTENLAND leder mensch moet Ieeren. SPORT In 2e klasse A blijft de regeling onveranderd. i. E. Y. bestaat 50 jaar. BURGERLIJKE STAND PUBLICATIES 194. Daar kwam iemand binnenstappen, een klein zwart ventje. Nu wist Anneke opeens weer, da} ze in het Ijspaleis was. Want dat was Nimbo. Hij droeg een kom vol fris water en een heerlijke badhanddoek. Clandestien geslacht. Voor den Alkmaarsehen economischen rechter stonden Woensdagmorgen weer verschillende clandestiene slachters te recht. J. P. Conijn uit Purmerend had samen met A. Bolleman, eveneens uit Purmer end, 4 schapen geslacht in een schuurtje van een kennis, die daartoe toestemming had verleend. De officier van justitie eischte tegen ieder 10 maanden gevan genisstraf en de economische rechter veroordeelde hen tot 8 maanden. De landbouwer J. Eggers uit B.eemster, die zijn schuurtje beschikbaar had "gesteld, werd na een eisch van 2 maanden tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. N. Velzeboer die de schapen geleverd had, werd, daar opzet niet bewezen werd geacht, vrijgesproken. J. Ruiter en K. Druijf, die samen een schaap geslacht hadden, werden res pectievelijk veroordeeld tot 8 en 6 maanden gevangenisstraf. (Eisch 8 en 8 maanden). J. Knijn uit Spanbroek verkocht 25 kg vet frauduleus en de officier eischte tegen hem 100 of 20 dagen. Verdachte vond dit rijkelijk hoog, doch de econo^ mische rechter meende integendeel dat het te laag was en maakte er 125 of 25 dagen van. J. Leek uit Spierdijk verkocht 39 pond schapenvleesch clandestien voor 5 per pond. Het was afkomstig van een noodslachtfng, waarvan geen aan gifte gedaan was. Eisch 6 weken gevan genisstraf. Vonnis 300 of 60 dagen. Kool, uien en boonen. N. Groot uit Beemster had zonder teeltvergunning 41/, bunder met witte VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 9.40 Pianovoordracht. (Gr.pl.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20' Gr.pl. 10.20 Het groote Amusementsorkest (opn.) 11. Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Ad. de Heer. 12.Klaas van' Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Productie slag. 13.15 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 14.Groninger Orkestvereeni- ging, soliste en gr.pl. 16.Cyclus „Het Onze- Vader". 16.20 Zang met pianobe geleiding. 16.55 Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45. Gr.pl. 18.— Het weke- lijksche sportpraatje. 18.20 Gr.pl. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.èo BNO: Nieuwsber. 19.BNO: Binnenl. econ. praatje. 19.10 Gr.pl. 19.30 Omroep orkest. 20.15 Theo Udén Masman en zijn dansörkest. 20.45 Luisterspel „De komst van Pichegru". 21.„Kolfjes naar hun hand", gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Leidende staatslieden schrijven". 22.10 Gr.pl. 23.1524.Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum L 8.15 Gr.pl. en opnamen. 8.50 Orkest Malando en solist (opn.) en gr.pl. 9.45 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Streekcultuur. 11. Ned. kamerorkest (opn.) 11.30 Cello en piano. 12.Ensemble Jonny Ombach. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13. „Tusschen de bedrijven", gevarieerd programma. 15.Voor de vrouw. 15.45 Om- en om-programma. 16.45 Gr.pl. 17.lek dien. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.) 18.15 De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord. 18.30 Het gordijn gaat open. 18.45 Gr.pl. 19. Musette-orkest en soliste. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.,BNO: Eng. uitz.: Holland's political aspects. (Voor de Radio-Centrales: Gr.pl.) 20.15 Utrechtsch Sted. orkest en solist. 21.Boekbespr. 21.15 Utr. Sted. Orkest en solist. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 22.05 Avondwijding. 22.10—24,— Zie Hilver sum I. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. kool gezet en deze ook later ter veiling gebracht. Wegens diverse overtredingen op dit gebied zal verdachte gedurende 3 jaar uitgesloten zijn van-de Groente en Fruit-Centrale. De eisch tegen hem luidde 500 of 40 dagen. Het vonnis werd 300 of 30 dagen. J. Deutekom verkocht 15.000 kg uien buiten de veiling om. Vonnis 200 of 30 dagen, hetgeen conform den eisch was. J. A. Groot uit Apdijk verhandelde clandestien 50 kg witte boonen voor 0,80 per kg. Eisch 200 of 30 dagen. Vonnis 125 of 15 dagen. C. Broer uit- Andijk die zich aan een zelfde feit schuldig maakte werd tot de zelfde straf veroordeeld. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Victoria-Theater brengt in de bomende week een echt vlotte en geestige comedie n.L Jaloezie op he stelling, waarin eenige aardige meis jes, die groote zorgen hebben, een voorname rol spelen. Hannelore Shhroth, Geraldine Katt, Frits Oda- mar en Hermann Braun spelen in deze geestige film de hoofdrollen. Luise Ulrich speelt een bijzonde re dubbelrol in dé film Gevangene 317, die in het Harmonie-theater komt. Een ontslagen gevangene, neemt de plaats in van haar zuster de revue-ster, wat tal van moeilijke problemen oplevert. Een sterk be zette film met diverse bekende krachten. De bruigom uit Brazilië zal zijn opwachting maken in het Cinema- Theater, maar er zullen heel wat vermakelijke avonturen moeten plaats vinden, voordat Gustï Huber en Wolf Albach-Retty een gelukkig paar worden op de boerderij. Een moderne Robinson in het Alkm. Bioscoop-Theater waarborgt een film vol spannende (avonturen, waarin ook de nondige romantiek niet ontbreekt, dank zij Herbert Böhme en Marieluise Cladius. BOEKBESPREKING. H. Jung: „Van alle Wereld zeeën", uitg, Westland, Am sterdam. Een boek vol „avontuurlijke ver tellingen van wereldreizigers", naar de ondertitel luidt; eigenlijk meer geschikt voor een winteravond dan voor een lentedag. De schr., die 10 jaar lang over de wereld heeft ge zworven, tracht in dit boek, zelf of door de woorden van andere we reldreizigers, den lezer te doen zien, dat ook nu nog het avontuur in de wereld te beleven is, en dat men het juist dan tegen het lijf loopt, als men het niet zoekt. Hij voert z'n le zers naar het Panamakanaal, in het paradijs der opiumsmokkelaars, naar Honoloeloe, door de Syrische woestijn, op t'ijgerjacht, naar een autorace in Rio de Janeiro, in de rimboe, door Sjanghai* onder de Ca- lifornische goudzoekers, enz., enz.; te veel om op te noemen. Wie avontuurlijke ontspanning zoekt, kan hier terecht. Nu wij niet de wereld kunnen intrekken, trekt met dit boek de wereld bij ons in; op een heel plezierige en onderhou dende manier. Knijff. Meer zorg voor het product is noodig;. - Het is niet algemeen bekend dat de ontwikkeling van onzen tuin bouw, welke de laatste 'kwarteeuw in ons land heeft plaats gehad, voor een groot deel te danken is aan de vlucht van het veilingswezen in dat tijdvak. Wie de jaarverslagen van de veilingen in groente en- fruit over 1941 heeft gevolgd en die achter de schermen kunnen kijken, heeft den indruk dat het jaar 1941 een record jaar was, getuige dat 7 veilingen in ons kleine landje, welke tot de pro vinciale organisatie behooren, een millioen omzet hebben overschreden. Wij zullen niet ontkennen dat 1941 voor den tuinbouw een gunstig jaar was, en de uitbreiding van onze cultuur is een reden voor den ver hoogden omzet. Gaat het alleen om den verhoog den ofrizpf? Ten deele ja, doch wan neer we de zaken uit technisch oog punt bekijken, dan is er wel een en ander op te merken. Met de veiling gaat het niet goed. Het verdeelsysteem op de veilingen en de zekerheid dat bij een tekort alles voor den vastgestelden prijs van de hand gaat, heeft bij den kweeker !en den tuinder een zorge loosheid en gemakzucht gekweekt die funeste gevolgen kan hebben. De trots en de kracht van aan voerders en veilingsbesturen is altijd geweest een zoo goed mogelijk ge sorteerd product op de veiling te brengen en daardoor de grootste kans te krijgen op den hogsten prijs en de veilingsbesturen hebben ge ijverd voor een sorteering en ver pakking, die aan de hoogste eischen voldoet. Daardoor heeft ons product een goeden naam verworven in het buitenland. De goede sorteering en verpak king zijn in den laatsten tijd danig 61 door B. ARDEN, „Dat is nu wel juist, wat je daar zegt, maar toch moet je hier blijven en mij een geweldigen dienst bewij zen. Ik ben er zeker van, dat ze ons zullen bespieden. Ik zal zoo gaan zitten, dat de spion me niet meer zign kan, maar toch nog weet waar ik zit. Ik kruip dan onder het raam door en verlaat het huis aan den Achterkant door het bosch. Maar jij toet dan met mijn stoel blijven pigten. Je spreekt en luistert, net altof ik daar nog in dat hoekje zat. Als je whisky schenkt, dan breng je ook, een glas naar mijn stoeL Het is natiurlijk een afschuwelijk gevoel om \oor een onbekenden spion co- mediv te spelen, maar die vent moet denkèi, dat ik daar nog steeds zit, die manier zal het mjj ge in den knel gekomen. De thans ge volgde verdeeling in klassen en groepen en de minimumeischen, die thans gesteld worden om de maxi mumprijzen te halen, werken de zorgeloosheid in de hand, aan de kwaliteit wordt minder zorg be steed dan aan de kwantiteit. Voor de veilingen, die door moeitevollen ar beid groot zijn geworden, is dit te betreuren. Immers van veilen dat is verkoopen aan den meestbiedende is geen sprake meer, de veilings- vereeniging is niet meer dan de tus- schenschakel om het aangevoerde zoo goed mogelijk te verdeelen en het laatste jaar is er /steeds meer vraag dan aanbod, zoodat men er niet in slaagt om het iederen kooper naar den zin te maken. Bij al deze teleurstelling is het wel verklaarbaar dat er bij veilings- bestuven en directeuren van vei lingen een stemming opkomt om het werk maar af te wentelen op ande ren, m.a.w. op 't distributieterrein, waar het verdeelen en toewijzen be ter op zijn plaats is. Hoewel de moedeloosheid verklaarbaar is moe ten èn bestuur èn tuinders en kwee kers elkander de hand reiken, opdat wat in de laatste kwarteeuw is opge bouwd, niet verloren ga. Laten we er voor waken om niet ons moeite- vol verkregen werk te ondergraven eri dat gebeurt zeker als deze toe stand nog lang duurt en niet alle be langhebbenden bij den Nederland- schen tuinbouw en veilingswezen één lijn trekken. lukken zonder iemand op de hielen te krijgen mijn expeditie uit te voe ren. Op jou zullen ze niet schieten als ze denken, dat ik nog in de ka mer ben. Dus wil je?" Gentschow knikte. „Het zal wel niet anders kunnen. Ik ben weliswaar nogal actief van aanleg en het, zal me zwaar vallen om hier comedie te spelen met je stoel, maar ik zie wel in, dat het 't beste is. Zouden ze het echter lang gelooven als ze je niet meer te zien krijgen?" Ook op die vraag was Duane voor bereid. „Natuurlijk Gentschow. Zij zullen het voor angst houden. Ik ben bang om zoo te gaan zitten, dat men mij van buiten af zien kan. De denk aan den overval van den laatsten nacht en ook daaraan, dat het voor èen goed schutter niet moeilijk is om in een verlichte kamer op mij te schie ten. Zijil dat geen redenen genoeg om zoo te gaan zitten dat men mij niet meer kan zien?" Duane's plan werd uitgevoerd. Een tijdje zaten zij onder het schijn sel van een petroleumlamp, toen HET ENGELSCHE HOOGERHUIS BIJEEN. De Duitsche regeering moet worden overgenomen. STOCKHOLM, 3 Juni (DNB). De vroegere aartsbisschop van Canter bury, Lord Lang, heeft gisteren in het Engelsche Hoogerhuis verzocht ,de vredesvoorwaarden te preciseeren „voor het te laat is", zoo meldt de Londensche correspondent van „Af- tonbladet". In antwoord daarop ver klaarde Lord Cranbonne, dat Enge land in nauw contact met de Sow- jet-Unie staat, die een groote rol speelt zoowel bij het winnen van den oorlog als hij het winnen van den vrede. De mededeeling van Lord Cranborne, dat de samenwerking van Engeland met de Sowjet-Unie nog verder verdiept zou worden, deed onder de Lords geestdriftig ■hoera-geroep opgaan. Lord Cecil sprak zich uit voor de vorming van een internationalen troep. Lord Addison bepleitte energiek de „overneming van de regeering van Duitschland door de geallieerden". Aleoeten reeds sedert ongeveer 1933 in snel tempo. De Aleoeten liggen dwars over de kortste handelsroute tusschen Amerika en Japan en hun strategische waarde is door de Ja panners evenzeer ingezien als door ons". HET PROCES TE ANKARA. ANKARA, 3 Juni (DNB). In het proces inzake den aanslag op den Duitschen ambassadeur, von Papen, kreeg vandaag de verdediging het woord. De verdediger van den Turkschen beklaagde Abdoerrahman Sayman, Schakir Karaty, hield een pleidooi, dat den geheelen middag duurde. Het was een aanklacht tegen het in ternationale jodendom,- de Sowjets en de Komintern. De verdediger noemde p.a. den bolsjewistischen be klaagde Pawlof den organisator van den aanslag >op den Duitschen am bassadeur. In het verdere verloop van riijn pleidooi zeide de verdediger van Ab doerrahman Sayman nog: Men kan onmogelijk aannemen, dat Sayman op eigen initiatief en met eigen mid delen een dergelijken aanslag heeft gepleegd. In elk geval moet hij slechts als handlanger beschouwd worden. De verdediger ging vervol gens in op de houding der Sovjet- beklaagden voor het gerechtshof en verklaarde, dat Paflof en Kornilof zich vor de rechtbank precies zoo gedragen hadden als de instructies voor communisten bevatten. Paflof weet, dat in Turkije nooit vormen van rechtspleging gebruikt worden als in de Sovjet-Unie het geval is. Turkije voert geen reclameprocessen met comedianten als Sinofjef en Pa- nemjef. AANVAL OP DUTCH HARBOR. STOCKHOLM, 4 Juni (D.N.B.) Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt, dat in Dutch Harbor bij een Japanschen luchtaanval opslagplaatsen inbrand zijn gevlogen. Er is echter geen ern stige schade aangericht. Dutch Harbor is een der belang rijkste Amerikaansche vlootsteun- puntto op de Aleoeten. Een Ameri kaansche woordvoerder heeft Woensdagavond tegenover een ver tegenwoordiger van Reuter de ha ven den sleutel van het verdedi gingssysteem van Alaska genoemd. „Aanvallen werden hier verwacht", aldus de woordvoerder, „aangezien het een positie van eerste rangs stra tegische beteekenis is. Wij werken aan het verdedigingsplan van de 24 BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 3 Juni (DNB). Naar het opperbevel van de weermacht mee deelt, hebben Duitsche jagers Woensdag aan het Kanaal nieuwe successen behaald in den strijd te gen de Britsche luchtmacht. Toen in de middaguren een gemengde for: matie Britsche bommenwerpers en jachttoestellen het gebied van Cher bourg probeerde binen te dringen, werd zij reeds vóór het bereiken van de kust door Duitsche jagers in he vige luchtgevechten tot den strijd genoopt. 16 vijandelijke machines werden uit de formatie weggescho ten. Bij een nieuwe aanvalspoging werden nog acht Britsche toestellen neergehaald, zoodat de vijand in totaal 24 vliegtuigen verloor. Daar na staakten de Engelschen hun aan- valspogingen. Op het uithangbord in de kleine straat stond „Kapsalon", maar wie er binnentrad, zag dat de eigenaar twee waschtafels tegen den muur had geplaatst, waarvoor evenveel leunstoelen de armen naar de klan ten uitstrekten. Het was een kapsa lon in allen eenvoud. Zij werd geleid door een kleinen, onverstoorbaar vriendelijken man, die het weer van uitvoerige commentaren voorzag en een opmerking over de wereldge schiedenis zonder bezwaar met een informatie naar de kwaliteit van het mes combineerde. Deze klassieke kapper werd bijgestaan door een bleeken minderjarige, die haarvlok- ken bijeenveegde, jassen afschuier de en „dankuwelmene'er" zei, als de patroon „pot" geroepen had. Zelfs in zulk een primitieve kap salon kan het druk zijn dat had ik bemerkt toen ik er binnentrad. De patroon was levendig aan 't sche ren en zijn pupil hanteerde de schaar op een blond 'mannenhoofd, terwijl twee wachtende personen terzijde zaten en somber lazen in de oude nummers van een humoristisch tijdschrift, die voor den gaanden en komenden man gereed lagen. Terwijl de baas keuvelde, wierp ik een blik op de werkzaamheden waaraan de bediende zich wijdde. Hij knipte de lokken van een lan gen, mageren man die ongemakke lijk in den leunstoel lag. Deze man bezat maar weinig om op te pochen. Hij had een pokdalig "gelaat, met ver van 't hoofd staande ooren, maar toch had de natuur hem niet heele- maal vergeten: zijn haar was zijn glorie. Hij vertoonde namelijk lange, blonde, fraai gekrulde manen. De kleine bediende besteedde dan ook zijn volle aandaaht aan het in korten van deze pracht; Hij had eén hoogroode kleur van inspanning en gaf eerst een knip ten beste, nadat hij geruimen tijd rhet de schaar had gemikt. Na zijn arbeid eenigen tijd te hebben gadegeslagen verdiepte ik mij in m ij n aflevering van, het humoristische tijdschrift, waaruit ik ongeveer vijf minuten later opkeek, juist toen dg jongen met een zucht verklaarde, dat 't gebeurd was. Terwijl de klant moeilijk uit den leunstoel opstond, keek de onder- maatsche bediende aandachtig, hoe zijn slachtoffer op een eersten blik in den spiegel zou reageeren. Dit viel niet mee. Toen de man zichzelf zag, nam zijn_ gelaat een uitdrukking van ont zetting aan. Zijn schedel zag ér in derdaad afzichtelijk uit. Aan de zij kanten en van achteren was het haar vrijwel geheel verwijderd en alleen boven op het hoofd had d'e ondeskundig gehanteerde schaar ge nade gehad met een miezerig kuifje. Potsierlijk was voor dit geheel een barmhartig woord. De man schreeuwde den kleinen coiffeur dan ook een serie gruwelijke ver- wenschingen toe. De patroon, nog altijd rustig en vriendelijk, keek zijn klant inmid dels aandachtig aan en zei kalmpjes tot den jongen: „Mooi is 't nog niet, Frans, Je hebt er geen coupe in ge houden. Kijk, aan de zijkanten heb je alles weggehaald dan wordt .hét hoofd te smal begrijp je wel?" Nu wendde hij' zich tot zijn cliënt en zei mild: „En nu kunt u zich niet indenken, hoeveel Frans daar nu weer van geleerd heeft, meneer". „Geléérd?" tierde de man. „Maar ik zie er uit als een idioot!" „Kom kom meneer?", sprak de kapper onverstoorbaar. „Ieder mensch moet leeren in 't leven Wat de verknipte man nog zei, voor hij de kapsalon verliet, kan ik om redenen van welvoegelijkheid onmogelijk vermelden, maar die baas vond het echt onheusch. S. G. trok Duane zich in zijn hoekje te rug. Gentschow maakte whisky en soda klaar en bracht Duane's stoel ook een glas vol. Duane zelf kroop reeds over den vloer naar bui ten. Als er nu niemand is, die ons be- spionneert, dacht hü, dan is dit al les wel heel belachelijk, maar als er wel een is, dan wordt hij toch lee- lijk voor den mal gehouden. Terwijl Gentschow aan tafel zét en energiek met den leegen stoel sprak, kroop Duarite reeds door een raam aan den achterkant van het huis. Hij luisterde een oogenblik, toen kroop hij op handen en voeten het bosch in. Een vijftig meter ver der durfde hij zich pas weer op te richten. Met een grooten bocht ging hü toen naar het strand. Op een be paalde plek lag een zeer lichte kano. Duane keek nog eens extra om zich heen, voor hij in het bootje plaats nam en wegpeddelde. Terzelfdertijd bracht Gentschow reeds de derde whisky naar den stoel in den hoek. Hij leegde het glas steeds oogenblikkelük, want een dubbele portie wilde hü niet drinken, maar hü had toch steeds weer een lag glas noodig. De heele kamer rook op die manier naar al cohol. Duane was nauwelijks ver genoeg verwü'derd van den oever, dat men hem niet meer zien of hooren kon, of hü begon uit alle macht te pedde len. Hü moest een flink stuk afleg gen, voor hü zijn doel bereikt zou hebben het Garraganeiland bü de Noordelijke punt, op de hoogte van de lagune. Hü stuurde zün vaar tuigje over de oesterbanken. Het huis van Moore kon hü zien; er wa ren nog vele verlichte vensters. Achter één van die ramen zat Pa- triciaK Een glimlach kwam op Duane s gezicht. Het huis verdween en» daarmee ook de" gedachte aan het meisje. Er ging een half uur voorbij, toen sche merden de lichten van de nederzet ting,van Brent over het water Hier waren ze ook allemaal nog op. (Wordt vervolgd). Voetbal Ondanks activiteit van de besturen der clubs. De veronderstelling, dat door het bestuur van den N.V.B. de maatre gelen, die zij nam in de 2e klasse B, ook zouden worden toegepast in de afd. A en waarbij de ploegen uit afd. B niet zouden behoeven te de gradeeren, is niet bewaarheid ge worden. Hoewel het bestuur van den NVB reeds dadelijk bij de publicatie van zijn besluit ten opzichte van de afd. B mededeelde,, dat „elk verzoek daartoe noodeloos zou zün", hebben de ploegen Alkm. Boys, HRC, Hol- landia, ÖVVO en Beverwijk de hoof den bij elkaar gestoken en zijn ver leden week in een vergadering bij een geweest. Daarbij is de zaak van alle kanten bekeken en het resultaat was, dat de voorzitters van de Alkm. Boys en HRC een onderhbud met het NVB-bestuur hebben verzocht. Dit onderhoud werd aangevraagd op Zaterdag a.s., doch gezien de toch reeds pverladen agenda (installatie van Karei -Lotsy) kon het NVB-be stuur de heeren niet ontvangen. Een tweede onderhoud en wel op Maan dag j.l. kon wel doorgang vinden. De bondspenningmeester, de heer Staal, heeft de heeren op allerhar- telükste en vriendschappelijke wijze te woord gestaan. Hierbij werd het de bezoekers duidelijk gemaakt, dat onder alle omstandigheden het inge nomen standpunt zou worden ge handhaafd. Echter werden de beide afgevaar digden Koster en Tijsen in de gele genheid gesteld ook met den heer Karei Lotsy een onderhoud te heb ben. Dit onderhoud werd verleend Woensdagmorgen in Dordrecht. Hier zijn de verschillende wenschen en verlangens door de "clubs naar voren gebracht. Doch ook hier werd het hun duidelijk, dat het standpunt ten opzichte van afd. B niet van toepas sing zou zijn op afd. A. Men is o.a. bij dit besluit geleid door de volgende motiveering. Het bestuur van den Amsterdamschen Voetbalbond had aan de vereenigin- gen toestemming gegeven om spe lers van de Zaterdagmiddag-compe- titie te laten medespelen in de Zon dag-competitie. Hiervan is DWV wel het grootste slachtoffer geworden, daar deze club, die waarschijnlijk moeilijkheden vreesde, haar spelers uit de Zondag-competitie terug trok. De overige gingen door. De fout, welke aanleiding gaf tot zulke on aangename verwikkelingen, lag bij 't bestuur van den Amsterdamschen Voetbalbond, die aan de desbetref fende bepaling een verkeerden uit leg heeft gegeven. Het bestuur van den NVB wilde de clubs hiervan niet de dupe laten worden en zoodoende is men .tot dit besluit gekomen. Het moge juist zijn, doch er zijn o.i. nu eenmaal moeilijk bezwaren te vinden in een 2e klasse met twaalf vereenigingen, zooals reeds meermalen in een pleidooi hiervoor is uiteengezet. HRC-ALKM. BOTS. Er staat a.s. Zondag voor de Boys een zeer belangrijke ontmoeting op' het programma. Zij moeten dan naar den Helder om HRC te bekampen. Gezien de resultaten der afgeloopen weken kan deze ontmoeting door de Boys met vertrouwen worden tege moet gezien. Zij zullen de reeks overwinningen niet willen breken. Maar als de Alkmaarders in den Helder spelen hebben zij behoefte aan steun. Steun in den vorm van aanmoediging. De Boys doen hun best, doch wanneer zij zich gesteund weten door een groote schare aan hangers, doen zij het nog beter. Wij twijfelen dan ook niet of ve len zullen Zondag het Boys-elftal vergezellen. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG 7 JUNI. Öm het kampioenschap van Ned.: AGOW-Eindhoven Heerenveen-ADO Promotie 2e klasse, district I: Neptunus-'t Gooi Promotie 2e klasse, district III: Go ahead-Hengelo Borne-Rheden Promotie 2e klasse, district IV; Bleüérheide-VW Vlissingen-Helmond Promotie 2e klasse, district V: Velocitas-Frisia Promotie 3e klasse: HRC-Alkm. Boys Promotie 4e klasse: VVW-Alw. Forward Schagen-IW Promotie res. 3e klasse! Alcmaria II-Zandvoortm. II GLIMLACHJE. Het millionalrszoontje. Ik hoop dat je tevreden bent, Karei, is de locomotief groot genoeg?. Schaatsenrijden In Nederland opgericht. De volgende maand, om precies te zijn den 23sten Juli, bestaat de In ternationale Eislauf Vereinigung, 'kortweg I.E.V. genaamd, 50 jaar. Op zich zelf zou dit feit misschien niet aan de vergetelheid ontrukt be hoeven te worden. Omdat de I.E.V. echter in Nederland werd opgericht en Nederland steeds een belangrij ke rol heeft gespeeld in deze I.E.V., is oorzaak, dat we midden in den zomer gewag maken van dit gouden jubileum. Het was vóór 1892 een groote chaos in de internationale schaat senrijderswereld. Er was zoo le zen wij in het gedenkboek van den Ned. Sch. Bond geen weg meer te vinden in den chaos van records en kampioenschappen. Records werden behaald op de meest uiteenloopende condities, terwijl hier en daar bizon der het chauvenisme in den uitslag te lezen was. Kampioenschappen waren er talloos, wereld-, Europee- sche en nationale, zelfs plaatselijke kampioenschappen, die nu eens op den eenen, dan weer op een ande ren afstand gewonnen werden.' De voorwaarden, w.o. werd gereden, stonden niet vast, doch verschilden, evenals de vorm en indeeling der baan. Het werd tijd, dat aan dit al les een einde kwam. De Ned. Sch. Bond nam de gele genheid waar, dat te Scheveningen een internationale Sport-v Visscherij- en Paardententoonstelling zou wor den gehouden, om een internatio naal schaatsenrijderscongres uit te schrijven en te trachten tot eenheid te geraken. Na veel correspondentie met het buitenland gelukte het dan ook tenslotte, om een internationaal congres samen te roepen op 23 Juli 1892. Aan den oproep van Nederland werd gehoor gegeven door de Natio nal Skating Association of Great Britain, de Deutsche und Osterrei- chische Eislauf Verband, de Stock- holmer und Gotheburger Eislauf Vereinigung en de Budapesjer Eis lauf Vereinigung, .terwijl Nederland vertegenwoordigd werd door de hee ren W. H. van Son tot Gellicum en mr. B. van Eeten. Tot voorzitter van het congres werd benoemd jhr. A. E. Barnaart, de president van den Ned. Sch. Bond, tot vice-voorzitter kapitein V. G. Balck en tot secretaris de heer W. J. H. Muiier. Na heel veel gediscussieer werd 0.m.besloten, dat de internationale wedstrijden zouden worden verre den over 500, 1500, 5000 en 10.000 meters en niet meer in een Engel sche meet-eenheid. Verder werden de banen, speciaal de vorm, vastge steld ,en werden bepalingen gemaakt t.a.v. de wereld- en Europeesche kampioenschappen. De wereldtitel zou voor het eerst in Nederland ver reden worden (inderdaad won Jaap Eden het daarop volgend seizoen den wereldtitel te Amsterdam). Het congres ging tenslotte uit el kaar na de I.E.V. gesticht te hebben. Eerste voorzitter werd de heer H. W. J. Muiier en lid van het bestuur kapitein V. G. Balck, terwijl secre taris werd de heer Ary Prins, een Nederlander te Hamburg woonach tig. Het is niet onze bedoeling, het wel eh wee van de I.E.V. hier weer te geven; slechts zouden we er nog op willen wijzen, dat ook thans een Ne derlander president van de I.E.V. is, t.w. de heer G. W. A. van Laer J.Cz. te Amsterdam. f Paarden COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren (Woensdag) op Duindigt gehouden draverijen en rennen waren als volgt: o I. Irisprijs, draverü 4e kl., 1740 mt 1. Edezina Norton, tijd 2.47.2, Tot. winnend 2.90, plaats 1.30; 2. Zon nekind B, 1.30 en 3. Gonny D., 1.60. II. Gelriaprijs, afstand 2000 m: 1. Forest, tijd 2.21.8. Tot. winn. 5.90, plaats 1.70; 2. Icare, 2.10 en 3. Echillais, 1.60.- III. Ibisprijs, heat-drav. 2e eri 3e kl., 1740 m: le heat: 1. Ciamphie Scott, tijd 2.39.2, km-tijd van 1.29.4. Tot. winnend 1.90, plaats 1.50; 2. De Gleaner T., 2.40 en 3. Akron B, 2.90; 2e heat: 1. Ciamphie Scott, tijd 2.40.4, km-tijd f 1.30.1. Tot. win nend f 1.80, plaats f 1.40; 2. Dutch Hannover, 1.70. Heat-definitief: 1. Ciamphie Scott. Tot. winnend 4.20, plaats f 2.20; 2. Dutch Hannover, 2.30. IV. Romeoprijs, 1650 m: 1. Le Be gum in 1.50.8. Tot. winnend 4.90, plaats 2; 2. Petite Artiste f 2.60. V. Imperialprüs, draverij le kl., afstand 2000 m: 1. Messidor in 2.54. Km-tijd 1.25.3. Tot. winnend 1.30 en plaats 1.80; 2. Le Canigou, pl. 3.60. VI. Matchemprijs: 1. Magnor in 2.22. Tot. winnend f 3.60, plaats 1.50; 2. Cassagnac, f 1.80; 3. Ser- dab, 1.70. ALKMAAR. GETROUWD: Hendrik Baas en Maria B. Bremmers. Cornelis Blok en Hen- drika Groen. Klaas Klop en Dieuwer- tje E. Buurs. Albertus van Twuijver en Hemmechiena Pilon. Johannes Lustenhouwer en Johanna B. Duncker. Jacobus Serpenti en Maria' M. Ser- penti. Petrus J. A. H. Biemans en Anna M. Messelaar. Hendrik F. Tuit- hof en Maria de Raadt. Arend M. Zwaan en Anna Kouwen. Cornelis Baars en Petronella J. Wit. KOSTELOOZE KOEPOKINENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Harddraverslaan nr. 11 bestaat de gelegenheid voor kostelooze koepokinenting op DINS DAG 9 JUNI a.s., des voormiddags te 9.00 uur. (Verzoeke het trouwboekje mede te nemen). Alkmaar, 4 Juni 1942. De Burgemeester van Alkmaar, B. A, .VAN DER SLUMS,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3