HET GEHEIM PAREL-EILAN Si STAD EN OMGEVING PUBLICATIES x AGENDA KIJKEN is K80PEN su GLOECK Verieening van een monopolie aan de Ned. Oost Compagnie? Noodzakelijke voorwaarden voor oorlog en overwinning. Een Fransche stem over Engeland's tekort. DË VUURRODE SCHOENTJES. KERK EN SCHOOL DISTRIBUTIE-NIEUWS' Amsterdarnsche Beurs Een nieuw bank van f 50.-. leem'nAKK£R, De Nederlandsche Pijn FEUILL c jjVADER EN KIND VERDRONKEN. Bij een poging, zijn driejarig zoontje, dat in het water was geval len, te redden, is te Urk de 32-jarige opzichter der Zuiderzeewerken Sie gers verdronken. Ook het kind liet het leven. Iemand bemerkte, naar de Telg. meldt, dat er een kind in het water lag en zelf niet kunnende zwem men, riep hij om hulp. De heer Sie gers, die van grooten afstand het ongeval had zien gebeuren, snelde toe en sprong gekleed te water, even later gevolgd door mej. Suze Wisse, die den heer Siegers weldra voorbij zwom en het kind aan wal bracht. Intusschen was nog meer hulp ko men opdagen, maar voordat iemand er iets aan kon doen, was de heer Siegers onder water verdwenen. Eenige arbeiders van de Zuiderzee werken doken herhaalde malen naar het slachtoffer, maar zonder resul taat. Na eenige minuten was een roeiboot ter plaatse en reeds dade lijk werd het slachtoffer met «en haak aan boord gehaald. Bijna twee uur is onder leiding vgn dr. Vonk getracht de levens geesten van vader en kind op te wekken, maar helaas tevergeefs. De heer Siegers kon goed zwem men, maar is waarschijnlijk ge schrokken toen hij bemerkte, dat het zijn eigen kind was, dat in het water dreef. Bovendien was hij vermoeid door het harde loopen. Het slachtoffer was een Alkmaar der, die sinds zijn huwelijk op Urk woonde, in verband met de Zuider zeewerken. Hij was een zeer gezien opzichter en zou zich met zijn gezin juist de volgende week te Kampen vestigen. Van het gezin is thans al leen de jonge weduwe over. HET CENTRAAL GENOOTSCHAP IN 1941. Verschenen is het jaarverslag 1941 van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolo- nies, waaruit blijkt dat het aantal verpleegde kinderen van 5391 in 1940 steeg tot 6359 in 1941. Het aantal ver- pleegdagen klom van 211059 tot 263475, eèn vooruitgang dus van 52416. Het aanial deelnemende af- deelingen steeg van 242 tot 345. De verpleegprijs kon gehandhaafd wor den op 1.70 per verpleegdag, hoe wel de exploitatiekosten ruim J 1.80 per dag bedroegen. Zoodoende be droegen de totale exploitatiekosten f 475.706, terwijl de opbrengst der verpleeggelden 457.506 was. Het totale exploitatieverlies was 18.200. Dit nadeelig saldo kon gedekt wor den door een bijdrage van 5272 van de Stichting Bio-Vacantieoord, 7993, als aandeel in de opbrengst der wel dadigheidspostzegels en 4935 uit ingekomen giften en legaten. Op gebouwen werd afgeschreven 29017 en op inventarissen 1966, waarna de boekwaarde van deze activa bedraagt 591.716 (vorig jaar 619.807). Aan giften en legaten werd in 1941- ontvangen 6434. Als nieuwe leden werden in het hoofd bestuur gekozen mevr. J. C. Beuker de Kruyff, mevrouw M. Ketelaar van Goch en de heer W. J. Lojenga. NIEUWE VEILINGPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. *Ds prijzen, welke met ingang van Dinsdag 9 Juni voor groenten en fruit op de veilingen zullen mo gen worden betaald zijn als volgt: glaskoolrabi I boven 7 cm f 3.50, van 47 cm f 2 per 100 st.; kropsla I minstens 20 kg per 100 st. f 2.50, II van 1720 kg f 2 per 100 st.; kaskomkornmers vanaf 50. kg f 12, van 4550 kg f -9, van 3545 kg f 6; platglaskomkommers vanSf 75 kg f 17, van 6575 kg f 14, var. 55 65 kg f 10.50, van 45—55 kg f 7; bloemkool boven 25 cm f 21, 2025 cm f 17, van 1620 cm f 13, van 10:16 cm. f 8.50 per ïpo stuks. Radijs f 1.80; bospeen f 13 per 100 bos; rabarber paragon f 7, andere soorten f 6 per 100 kg. Tomaten I t/m. IV f 48 per 100 kg, - bonken f 38, kriel f 25. Savoye kool f 11, idem (schelk) f 9; spitskool1 f 11, Sla (dunsel en snij-) -f 7, raapstelen f 7, postelein f 17, spinazie blad f 8, wortelen f 7, andijvie (glas) f 15; boonen f 80, doperwten f 45, peulen f 50, tuinkers f 40, druiven f 120," aardbeien f 60, meloenen f 65, ker sen f 72; perziken 7 cm f 65, 67 cm f 33, 5—6 cm f 19.50, 4—5 cm f 8 per 100 st.; beneden 4 cm f 95 per 100 kg; pruimen f 120, 'aalbes sen f 120 per 100. kg. Peterselie f 5, kervel f f per 100 bos. Bosuien f 15 per 100 kg. Uitschot. Producten, die on der normale omstandigheden afge keurd zouden moeten worden, mo gen thans als „uitschot" worden geveild tegen 50 pet. van den voor het afwijkende product vastgestel- den prijs, Wanneer reeds ongedopte aard- bei|n ter veiling worden aange voerd, dan dienen deze voor f 30 per 100 kg ter beschikking te wor den gesteld van de fabrieken. De BURGEMEESTER van ALKMAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1769 is opgenomen het be sluit van 23 December 1941, waarbij is vastgesteld een VERORDENING, regelende de bezoldiging der ambtenaren, verbonden aan den Keurings dienst voor Waren in het gebied Alkmaar. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter lezing ge legd. Het Is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 9 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. A. KOELMA, SecretariB. NOTARIS HILBRAND. f Op clen leeftijd van 63 jaar over leed te Obdam notaris P. H. Hilbrand. Notaris Hilbrand was te Obdam en wijde omgeving de vertrou wensman van da plattelandsbevol king en verdiend© dit om zijn bui tengewone correctheid en karakter eigenschappen. ten volle. Als sociaal voelend mensch ver richtte hij in de St Vincentiusver- eeniging te Obdam, waarvan hij pre sident was, mooi charitatief werk Ook was hij lid van de 3de Orde van St.-Franciscus. Uit eenvoudige ouders te Berg en geboren, wist hij zich, dank zij zijn neldeiren studiekop, als klerk op het kantoor van notaris Gottmer te Ob dam voor het examen van candi- daat-notaris te bekwamen en 'smaak te hij de voldoening voor een twin tig jaar, na het overlijden van nota ris Gottmer, tot diens opvolger te worden benoemd. Obdam verliest in ham een zeer geziene persoonlijkheid. 489E STAATSLOTERIJ. Op de gister gehouden trekking van de Staatsloterij (5e klasse, 13e lijst) zijn -f wat de in Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft de volgende prijzen en nieten ge vallen: 70 5378 5385 10497 10833 15092 Nieten: 5353 5391 10471 10500 10506 10514 10833 10843 10872 12754 12800 12801 12824 12848 15104 19511 20471 21591 21600 21649 EXAMENS VOOR SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorloopige diploma scheeps- werktuigkundige de heer P. Selier te den Helder. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Koedijk aange troffen een wit keeshondje. Adres: politie Koedijk. GESLAAGD. Voor het examen nijverheids onderwijs zijn te Den Haag o.a. ge slaagd de dames R. G. J. Fransen te Alkmaar, M. C. Hille en C. G. Ro- zing te Uitgeest en T. H. Meijran te Beverwijk. DE KWALITEIT EN DE SORTEERING VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Ten opzichte van de gegeven voorschriften betr. de kwaliteit, de sorteering, het gewicht en het getal der te veilen producten brengt de Ned. Groenten- en Fruitcentrale ter loennis van de veilingen, de aanvoer ders en de koopers op de veilingen, dat de aanvoerders verantwoordelijk zijn voor de kwaliteit, de sorteering, het gewicht eri het getal der door hen aangeboden producten. Deze gegevens moeten op de veilingbrie- ven worden vermeld. Het veilingsbestur is tegenover de koopers verantwoordelijk voor de kwaliteit, de sorteering, het getal en het gewicht der te veilen producten en blijft dit tot de producten in han den van koopers zijn overggaan. De koopers dienen zich bij het in ontvangst nemen te overtuigen, dat zij de gekochte producten ontvangen in de kwaliteit, de sorteering, het getal en het gewicht zooals deze ter veiling zijn aangeboden en door heu zijn gekocht. Bij de verdere verhan deling dezer producten blijven zij voor een en ander verantwoordelijk. IN WELKE BADPLAATS KAN IK LOGEEREN. Is de Veluwe vol? De V. V. V. zal het U zeggen. Geen enkele instantie kan het pu bliek hierover inlichten. Daarom is het nuttig te weten, dat het V. V. V.-bupeau in het Waagge bouw wekelijks gegevens uit het geheele land ontvangt, met betrek king tot de hotel-, pension- en re creatieaangelegenheden. Bovendien worden op net bureau tal van gidsen vérstrekt, terwijl in- formatiën van oordenwaarover geen gegevens ter beschikking staan, bij het centrale punt der V. V. V.'s in Den Haag voor het publiek wor den ingewonnen. Ook over het maken var trips zoo mede over tentoonstellingen e.d. in den lande, is de beheerder op de hoogte. Informaties kunnen ook telefonisch worden gevraagd op 4284. - OBDAM. Ongeval. - Zondag j.l. is te Ob dam, aan den ringdijk, een wagen omgeslagen, waarin gezeten waren de heer en mevrouw Pijper uit Wieringermeer en mevr. de wed. Groot en zoon, woonachtig te Aarts woud. Mevr. de Groot had het onge luk hierbij een schouder uit den kop te raken, terwijl naar alle waarschijnlijk ook een paar ribben gebroken zullen zijn. Door garage de Groot uit Heerhugo- waard werd de getroffene naar huis vervoerd. De overige inzittenden kwamen er met den schrik af. CASTRICUM. Inbraak. - In den n'acht van Za terdag op Zondag heeft iemand zich door opensnijden van een ruit toe gang verschaft in een woning aan de Geelvinckstraat. Vermist wordt eenig geld, alsmede een rijwiel. De politie heeft de zaak in onderzoek. NOORDSCHARWOUDE. Hengel wedstrijd. - De hengel- club „Ontspanning" hield een wed strijd langs een kade van de Woud- meer. De uitslag was als volgt: le pr. D. v. Seventer 6 st., 2e pr. S. Worms- becker gev. baars 19)4 c.m.,3e pr. Jb. Bullooper 5 st., 4e pr. A. Timmerman 4 st., 5 t.m. 8e J. Pee toom, St. de Rijke, A. de Vries en Jn. Blokker, ieder 2 st. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De bruidegom uit Brazilië (rom.- com.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een moderne Robinson (rom.-sens.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, .half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gevangene 317 (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Jalouzie op bestelling (com.) 18 j. Woensdagmiddag, half 3, matinee. ZUIDSCHARWOUDE. Geslaagd - De heer P. Molenaar, magazijnmeester van het W. Kruis afd. Langedjjk, slaagde dezer dagen voor het masseursdiploma van de Ned. Vereen, van 'masseurs. Vervolg van pagina 1. De Ned. Bank kan deelnemen in het kapitaal. Tenslotte is nog opgenomen het volgende besluit van den secretaris generaal voor bijzondere economi sche zaken en van het departement van financiën. Artikel 1. Goedgekeurd wordt, dat de werk kring van de Ned. Bank wordt uit gebreid met de bevoegdheid om deel te nemen in het kapitaal der op te richten Nederlandsche Oost-Com pagnie N.V., te 's-Gravenhage. Artikel 2. Dit besluit wordt geacht in wer king te zijn getreden op 6 Juni 1942. Wat is de Ned, Oost- Compagnie? 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. Tus schen den Rijksminister voor de be zette Oostelijke gebieden, 'Alfred Rosenberg, en den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied eenerzijds en leidende Ne derlandsche persoonlijkheden van bestuur en bedrijfsleven aan den anderen kant werden sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd over ge meenschappelijk op te lossen econo mische opgaven. Het resultaat is de oprichting van een eenheid van werkzaamheid van in de bezette Oostelijke gebieden geïnteresseerde Nederlandsche kringen uit land bouw, industrie, bankwereld, hand werk en handel „Nederlandsche, Oost Compagnie" met zetel in den Haag. Het zakelijke doel is economische activiteit van allerlei aard in de be zette Oostelijke gebieden. De speciale eigen aard van de Compagnie moet er in gezien wor den, dat zij in de eerste plaats met raad en daad, met volledigen steun van den Staat en de Nederlandsche Bank, ter beschikking staat van alle Nederlandsche ondernemingen en individueele personen, die econo misch in de bezette Oostelijke ge bieden werkzaam willen zijn. Voor de hierbij door haar bemid deling verleende credieten bestaat, zoo noodig, de garantie van den Staat. De compagnie is voorloopig voor zien van een aanvangskapitaal van 2.500.000 Nederlandsche guldens. Als voorzitter heeft drïM. M. Rost van Tonningen, president der Ned. Bank, zich ter beschikking gesteld van de nieuwe maatschappij. Als voorzitter van het bestuur is F. B. J. Gips -aangesteld, plaatsvervangend voorzitter van den raad voor het be drijfsleven. Iri den raad van toezicht zullen toonaangevende personen uit ver schillende takken van economie in Nederland, benevens de burgemees ters van Amsterdam en Rotterdam aangesteld worden. Op uitnoodiging van den Rijksmi nister voor de bezette Oostelijke ge bieden, Alfred Rosenberg, hebben de leidende Nederlandsche persoon lijkheden der compagnie in gezel schap van eenige lasthebbers van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied een stu diereis naar de Oostelijke gebieden ondernomen. UITSLAG PINKSTERPRIJSVRAAG VAN DEN NED. OMROEP. HILVERSÜM„ 8 Juni. De pers dienst van den Ned. omro-p meldt: Nu de jury het groote aantal inzen dingen, dat de Ned. omroep ontving op de Pinksterprijsvraag, heeft be oordeeld, kan de uitslag bekend ge maakt worden. De eerste prijs werd gewonnen door mevr. van Sloterdijk te Leeu warden. Den tweeden prijs behaal de de heer A. W. van Wijke te Hui zen. Mevr. Houtsma uit Bunnik (U) verwierf den derden prijs. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Drie kinderen gered. In de Rosener Mantzstraat 158 te Rotterdam heeft een felle uitslaande brand gewoed. In dit pand is geves tigd een rijwielhandel van den heer Groenewegen, aan de voorzijde is de winkel met werkplaats gevestigd, terwijl zich aan de achterzijde het woonhuis bevindtr, In korten tijd sloegen de vlammen aan de voorzijde naar buiten. Zoowel de Rotterdam- sche als de Duitsche brandweer ruk ten met veel materiaal uit. De 29- jarige mevrouw Groenewegen Kramer sprong in haar angst door een zijraam en' riep den toeschou wers op straat, toe, dat haar drie kin deren in gevaar waren. De 25-jarige J. Kroos aarzelde niet, snelde het pand binnen en smaakte het genoe-- gen de drie jeugdige kinderen in veiligheid te brengen. Zij bleken geen letsel van beteekenis te hebben opgeiooperu (Van onzen Haagschen redacteur.) In verband met de huidige beslis sende. wending in Frankrijfe's poli tiek, verdienen Fransche stemmen, die zich in den laatsten tijd reeds steeds duidelijker uitlieten over het Britsche verval van krachten, in het bijzonder de aandacht. Zoo schreef Raymond Recouly in het bekende Fransche blad „Gringoire": „De oor log in Europa en nog meer die in Azië heeft alle barsten in het ge bouw der Britsche wereldmacht fel belicht. Engeland was misschien nog minder voorbereid dan Frankrijk om dezen oorlog te beginnen en hem vol te houden. Het was volslagen waan zin, niet alle middelen te hebben aangewend, hem te vermijden, daar hij immers te vermijden was". In het vervolg van zijn beschou wingen merkt de schr. dan i\og op: In alle landen, waar de Engelsche troepen zich vertoond hebben, wel js waar in klein aantal, leden zij zeer snelle en niet meer te herstellen ne derlagen. In Lybië, waar zij met een groot overwicht tot een offensief overgingen, hebben zij evenmin iets bereikt In Oost-Azië is het hun ner gens gelukt, den opmarsch der Ja panners tegen te houden. De eenheid van het wereldrijk en de veiligheid der groote verbindingswegen wor den' snel getroffen. Dit alles open baart een zwakheid, eèn fundamen- teele kwaal, die ongeneeslijk schijnt en die niet van vandaag of gisteren dateert, zooals men misschien zou kunnen meenen. Het is daarentegen een reeds oud verschijnsel; alleen heeft de oorlog het eerst in zijn vol len omvang aan den dag gebracht. Het staat Engeland vrij, zich te ver beelden, dat het voldoende is, de aangelegenheden van anderen te verstoren om daardoor automatisch de eigen zaak te bevorderen. Deze berekening getuigt niet alleen van een wel zeer bezwarend egoïsme, maar nog meer van een noodlottige kortzichtigheid. Wat Engeland ont breekt, zijn werkelijke leiders, die dezen naam waard zijn. Geen enkele was bij machte, den loop van het lot ten goede te doen keeren; zij zagen slechts kans, het land in het avon tuur te storten. En het is ongetwij feld niet Churcjiill, de meest ver warde van allen, die het vastgeloo- pen schip weer vlot zal maken". Er moet vertrouwen zijn tusschen leiding, leger en vloot. Deze Fransclie stem belicht nog eens scherp het gebrek aan voorbè- reiding tot den oorlog aan den Brit- schen kant, waar men reeds over de vredesvoorwaarden discussieerde, ter wijl de oorlogsvoorwaarden nog niet eens waren vervuld. Juist oorlogen, waarbij het gaat om het zijn of niet- zijn van een volk of staat, en die derhalve diep ingrijpen in het leven der deelnemende volkeren, ver- eiichen een onvoorwaardelijk sa mengaan van en een onderling ver trouwen tusschen leiding, leger en volk. Hiertoe is noodig een mate- rieele en een ideëele bewapening, die zich uitstrekt zoowel over den tijd vóór den oorlog alsook over het geheele verloop ervan. Tot de materieele uitrusting be- DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. AMSTERDAM, 9 Juni. Naar wij vernemen, zal door directie en com missarissen van de Nederlandsche Bank N.V. op de eerstvolgende al gemeene vergadering van aandeel houders worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend van 51 per aandeel van f 1000 uit te keeren. (Over de beide vooraf gaande boekjaren werd beide keeren een dividend van 55 per aandeel van 1000 uitgekeerd),. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. 100.000 4769 1000 1965 6745 15469- 400 4775 10656 14490 200 4360 12594 15407 18154 19936 20030 21229 - 100 1997 2355 2536 2690 2606 4186 8546 9461 17060 18019 18500 19787 21596 Vrouw door trein overreden en gedood. - De 54-jarige echtgenoote van den spoorwegareider C. v. d. K. te Hilversum die in een dienstwo; ning nabij den Liebergerweg langs de spoorlijn Hilversum-Amersfoort woont is, terwijl zij de "spoorbaan overstak, door een trein gegrepen en op slag gedood. De vrouw wilde zich naar haar groentenveldje bege ven, dat de familie aan de overzijde van dë spoorlijn heeft. URSEM. (Mei). Geboren: Wilhelmus Gerardus, z. van Gerrit Leegwater en" Geer- truida Bakker. Anna Maria, d. van Nicolaas Dol en Lucia Maria van der Gulik. Everardus Cornelis, z, van Nicolaas van Diepen en Cornelia Meijne. Everardus, z. van Herma- nus Vendel en Helena Commandeur. Laurentius Petrus, z. van Johan nes Alphonsius Neefjes en Maria Elisabeth Bleeker. Evert, z. van Johannes Langereis en Maaike Vor mer. Nicolaas, z. van Cornelis Stam en Aaltje Mauriks. David, z. van Simon van Diepen en Maria Boon. Getrouwd: Johannes Stam en Catharina Mulder. Nicolaas Ko nijn en Eva Mulder. Cornelis Ja cobus Rood en Margaretha Anna Stuijt. Simon Petrus Vlaar en Geertruida van Diepen. Hendrik de Koning en Grietje Broertjes. Johannes Baas en Catharina Cecilia Git. Cornelis Jacobus Blom en Margaretha Dievera Komen. Pe trus Nicolaas Borst en Afra Anna Schoenmaker. Overleden: Gerardus Dekker 41 jaar. Jan Groot 76 jaar. Ger rit Nes 89 jaar. Maria Dievera Afra Komen 16 jaar. hoort in de eerste plaats de aanwe zigheid van. een weermacht, die minstens even sterk zoo mogelijk echter sterker is als die van den vermoedelijken tegenstander. Vooraf moeten maatregelen worden geno men, dat de beste strijdmiddelen ook gedurende het geheele verloop van den oorlog in den vereischten om vang ter beschikking staan. Dat daartoe allerlei voorbereidingen ten aanzien van de industrie noodig zijn, is duidelijk. De industrieën behoeven derhalve zoowel reeds vóór den oor log als eerst recht ook gedurende den strijd een zekere leiding van staatswege. Eenerzijds om het in elkaar grijpen der afzonderlijke in dustrie-takken te waarborgen, en anderzijds om de voorziening en verdeeling tier grondstoffen voor de behoeften van Weermacht en van volk te verzekeren en te regelen. Dit stelt den Staat voor enorme problemen, met name wanneer ge durende den oorlog of reeds, daar vóór een afsnijden van de grond- stoffenbases door vijandelijke acties te vreezen is. Gebrek aan grondstof fen immers kan het verlies van den oorlog beteekenen. Niet minder belangrijk en meestal ook moeilijk is de kwestie der voed selvoorziening van weermacht en volk; temeer, daar op dit gebied voorzorgsmaatregelen slechts ten deele mogelijk zijn. Misoogsten en veeziekten kunnen de nauwgezetste berekeningen omverwerpen, zelfs in een land, dat zich normaliter uit eigen middelen, zonder invoer, kan onderhouden. Hoe moeilijk moet dit probleem dan wel zijn in lande©, waarin de voedselvoorziening niet door de eigen productie gewaar borgd kan worden! Tenslotte zij nog gewezen op de regeling van het verkeerswezen en een juiste aanwending der verkeers middelen. Men moet rekening houden met onverwachte verrassingen. Dit alles is reeds genoeg, om dui delijk te maken, dat men een oorlog niet op een achtermiddag zoomaar kan beginnen; integendeel lang durige en nauwgezette voorberei dingen, waarbij rekening wordt ge- houden.met meerdere mogelijkheden en met onverwachte „verrassingen", zijn èen noodzakelijke voorwaarde, welke eerst vervuld moet zijn, wil men met eenige hoop op succes een oorlog beginnen. In dit opzicht ont brak er aan Britschen kant veel, zoo niet alles. En een achterstand in den aanvang is in een totalen oorlog als den huidigen vrijwel niet meer in te loopen; tijiizij "dan met hulp van derden. Hoe zou zulks echter moge lijk zijn met de hulp van een derde, die ook zélf weinig of niet voorbe reid in een oorlog is geraakt, en met een land, dat in dit opzicht al even zeer een enormen voorsprong heeft! Zeker niet minder belangrijk is de ideëele uitrusting vóór en geduren de den oorlog. Een volk, dat niet weet, waarvoor het in den oorlog is gegaan, zal weinig begrip hebben voor de beperkingen en stoornissen, welke die oorlog in zijn leven te weeg brengt en het zal dien slechts met tegenzin aanvaarden. Een even omvangrijk als geraffineerd propa- ganda-apparaat, meer of minder be kwaam door oorlogzuchtige leiders gehanteerd, kan hierin op den duur weinig verandering brengen. Hoe anders een volk, dat de onontkoom baarheid van een oorlog stap voor stap heeft ervaren, en dat nu weet, te strijden voor het eigen naakte bestaan! Het zal dan alle krachten niet jubelend, maar met verbeten hardnekkigheid inzetten en ook tegenslagen, als elke oorlog te dra gen geeft, aanvaarden met den on gebroken wil, tot de overwinning vol te houden. Het Duitsche volk weet waar voor het strijdt. Ook op dezen ideëelen sector zijn de Anglo-Amerikanen de minderen van het Duitsche volk, dat in den huidigen oorlog anders en beter dan in de jaren 1914-'18 weet, waarvoor het strijden en offeren moet en ook wil. Materieele en ideëele uitrusting alléén waarborgen echter niet het succes in een oorlog, indien niet te vens, politiek en militair, een leiding aanwezig is, die het krijgsinstrument tot in alle onderdeelen nauwkeurig kent, overziet en weet te gebruiken, en die bovendien met vaste hand het thuisfront bestuurt, opdat dit een' sterke en vastbesloten, wetende, rugdekking vormt voor de mannen ifi het veld, in de lucht en op zee, zoodat een geheel volk in al z'n ge ledingen door één gedachte en één wil bezield en verbonden is. Het is vooral ook in dit laagste opzicht naast het materieele en het ideëele dat de boven-aange- haalde Fransche schrijver den vinger heeft gelegd bij een fataal gebrek in de Britsch-Amerikaansche, oorlogs machine. INSTALLATIE VAN DEN HEER KORNDÖRFFER TE HARDERWIJK. Zondagmiddag is de heer C. A. Komdörffer, tot einde Mei voor ganger van de herv. gemeenten te Koedijk en Zuidscharwoude, te Har derwijk geïnstalleerd als voorganger van de* afdvan de Ned. Protestan tenbond. Het kerkje was geheel ge vuld met belangstellenden, waaron der de burgemeester en de -secreta ris van de gemeente Harderwijk, verscheidene predikanten uit de om geving en, wat de heer Komdörffer zeer op prijs heeft gesteld, de afd. van de Rijzende Kerk uit Zuidschar woude en vrienden en bekenden van Langedijk. De bevestiging geschiedde door dr. mr. J. A. Oosterbaan van Barsinger- horn, die als tekst voor zijn predika tie had gekozen I Tim. 4 14 ..Ver zuim de gave niet, die in U is". De heer Komdörffer hield daarna een predikatie naar aanleiding van 1 Cor. 2 1. In deze predikatie heeft de heer K. op de hem eigen .wijke zijn ambt aanvaard en in een per soonlijk woord getuigd van de ver bondenheid, welke er bestaat tus schen hem en de gemeente welke hij heeft verlaten. Nadat de heer van Loenen de colle ga's, de voorzitter vande afdeeling Harderwijk en een vertegenwoordiger van de leden te Nunspeet zeer harte lijke begroetingswoorden tot den hieu wen voorganger hadden gesproken, heeft ds. Oosterbaan zeer zeker de ge voelens van zeer velen uit deze om geving vertolkt, toen hij zeide, dat Noordholland den heer Komdörffer zeer moeilijk aan Gelderland afstaat. Wij, in Noordholland, zullen hem zeer missen. Spr. hoopte, dat de heer K. zijn studie spoedig zal mogen voleindigen, zoodat hij het zoo zeer begeerde doel zal heb ben bereikt. Spr. wenschte de familie K. het allerbeste toe. In zijn slotwoord heeft de heer Kom dörffer voor deze vriendelijke woorden bedankt. Hij zal de vrienden van Zuid scharwoude en den Langedijk niet ver geten. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat op Dinsdag 9, Woensdag 10 en Donderdag 11 Juni kaarten M 104, M 204 en M 304 voor bijzonderen arbeid den toeslag- aardappelkaarten zullen worden uitge reikt aan personen, die hun arbeid ver richten in de gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitgereikt in het "schoolgebouw aart de Brillesteeg (2e lokaal) tusschen 9.30 uur v.m. en 4 uur n.m. en wel voor hen, wier ge slachtsnaam begint met: Letter I., J., K., L., M., N., O. of P. Woensdag 10 Juni 1942 Lett, Q., R., S., T., U., V., W., X., IJ. of Z. Donderdag 11 Juni 1942 De Distributiestamkaart moet worden overgelegd. UITREIKING BONKAARTEN 7e PERIODI EN AARDAPPEL- KAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat vanaf 26 Mei j.l. een aanvang is gemaakt met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de 7e periode en aardappelkaarten. Men raadplege daarom in zijn eigen belang de bonkaart van de 6e periode, waarop is aangegeven op welken datum men de nieuwe bescheiden dient af te halen. De Leider voornoemd, v H. BAKKER. EGMOND AAN ZEE. Aanvraagformulieren voor extra zeep dienen te worden aangeboden op Donderdag a.s. van 912 uur in café Apeldoorn te Egmond-Binnen en van 25 uur in het distributie kantoor te Egmond aan den Hoef, waar uitreiking van de rantsoenbon nen plaats vindt. Aanvraagformulieren voor schoe nenbonnen kunnen worden aange vraagd uiterlijk op morgen, Woens dag 10 Juni. 198. O, wat zag alles ef kostelijk uit! Een versch gekookt eitje, e,en glas melk, een kopje thee en een Schaaltje met broodjes om yan te smullen. Opg.-Amsterdarnsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Dinsdag 9 Juni 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. lu.40 3)4 Nederland 1941 997/8 99f%6 4 Nederland 1941 1005/6 1009/,, 4 Nederland 1940 II 10L7/„ .003/, 3—3»/., Nederi. 1938 9/)/, 97Va 3 Ned.-lndië 1937 S8Vs 88®/t BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 143i/s 143ys Handel Mij. Cert. V. 2.50 132 133 Koloniale Bank .142 143 Ned. Ind. Handelsbank 93 94 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 155 155lA Calvé Delft Cert. 122 123 Nederi. Ford .364 365 Lever Bros174 173 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 305 307 CULTUUR MAATSCH. H. V. A339 333 Java Cultuur .171 175 Ned Ind. Suiker Unie 173 180 Verg. Vorsterlanden 92 93-4% PETROLEUM. Kon. Petr,339 3411/* RUBBERS. Afn.-terd. Rubber .227 231-2 Deli Bat. Rubber .119 150 Oostkust 102 103 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 159 159 Java-China-Japan lijn 134 133 Kon Ned. Stoomboot 204 206% Scheepvaart-Unie .189 188-9J TABAKKEN. Deli Batavia155 157% Oude Deli197 ig8-9 Senembah 160 160% SPOORWEGEN. Deli Spoor 65 Ind Spoor .48 471/, NEDERLANDS Ol INWOONSTER 103 GEWORDEN. DIEREN, 8 Juni. He< Nederlands oudste in" mej. M. Stenfért, bete ander den naam van tan 103 jaar. Begrijpedi, was er van alle kanten belangstelling voor d 'bijzondere gebeurteni gelukwensdhen had het ontvangst te nemen, aanwezig de burgemee heer C. A. F. Kalho hoogtepunt van den echter, toen opoe "ten zelf honderd jaren te gelukwensehen kwam den. Met. een auto had 11 laten halen, en hoewel zeide, weinig tijd te omdat zij d® aardapp moest schillen, liet zij 's slotte toch overhalen, honöenddriejarige te gi citeeren, en nog een ti haar te blijven keuvele Onder de vele gescher ook een taart van het tebestuur, waarop de ds den vermeld. 'S-GRAVENHAGE, 8 Jui een mededeeling van de sche Bank in de Ned. Sta van heden, zal zij een ni< bankbiljet van 50 in om gen. Op de voorzijde staat de Nederlandssche Bank be toonder vijftig gulden". D' „De Nederlandsche Bank" uitgespaard, in een donk balk geplaatst. De overigi van den tekst zijn, evenals „50" ter weerszijden van d in donkerbruine kleur ged Verder is het getal „50" gespaard, in het midden tekst en rechts en links 01 geguilocherde donkerbrui ten aangebracht. De linke het biljet toont in donkere gravure van een vrouv naar 't schilderij „De oes< van Jan Steen, terwijl hetz tret in lichtere, roodbruine de rechterhelft van het bilj gelbeeld is weergegeven. In het midden van de z ij d e van het biljet is ir bruine kleur een gravure voorstellende een wintel naar een schilderij van va De gravure is omsloten ornamentale omlijsting in kleur. De biljetten zijn gedruk roomkleurig getint papier geveer 165x94 mm. en van 2 Januari 1941 af. HET DOODEN VAN HC EN KATTEN. 's-GRAVENHAGE, 8 Jun sluit van de secretarisser van het depart, van landl visscherij en van binne zaken is in het afvallenbe wijziging gebracht, waarbij bod om honden en katten del van strychnine te dooc opgeheven. VERGEEFSCHE NASPOI NAAR VERMISTEN JO! HILVERSUM, 8 Juni. rige nasporingen naar den Hans van der Poel, die sine dag j.l. wordt vermist, zi. toe vruchteloos gebleven, geloopon dagen heeft o.m. matie van de W.A„ die ziel bij de politie aanbood, de geassisteerd bij een onder tocht in de omgeving van sum, doch ook dit bleef zont taat. Inmiddels wordt het op groote schaal voortgezet veronderstelling, dat hier rr het spel is, meer en meer v Bjj rug-, lendt of zenuwpijn spit of rheumat AKKERTJES w pijnverlossers. AKKERTJES U dadelijk er vanaf 65 door R. Hoofdredacteur: A. R. Jonker Alkmaar. Plaatsvdrv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Wat zou ik te zien krijgen toch wel wat te vroeg geko moet fk eeh paar uren voor het een beetje licht wo Duane dacht ook aan Patri zou zij nu uitvoeren? Zou zijn; speelde ze misschien met haar zusters? De Ki< was niet gewend om vroeg slapen. Nu ja, dat zou Patri afleeren. Als ze eerst maar r Duane was en niet meer al Duane lachte stil. Het ging net eender als andere jong' nen als zij aan- getrouwd zi. ten hjj moest eenvoudig lac Hoe zou het zijn als 's morgens kóffie zette? In sten tijd zou het een opwinc zijn. Is de koffie goed? Of

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2