KI EFT Co. Hei tekort aon groenten. DISTRIBUTIE-NIEUWS. geslaagd. bestrijding der draAihartigheid bij kool. AGENDA ULUge*' „REN0VATUM" I 0.40 per 1000.- Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3183. LAATSTE BERICHTEN. SPORT KLEINE TUINEN Amsterdamsche Beurs G In verband met hetgeen onze Haagsche redacteur over het tekort aan groenten in dit nummer schrijft, heeft een onzer redactieleden uit tuinders- en veilingskringen nog de yolgende bijzonderheden vernomen: Wij beleven thans het voor dit jaar ongewone verschijnsel, dat onze huismoeders zich de grootste moeite moeten getroosten om aan de benoo- digde groenten te komen en daarin dan voor een deel zelfs niet slagen, pe groenteboeren kunnen aan de veilingen de voor him klanten be- noodigde hoeveelheden niet beko men en het gevolg is,'dat men des morgens tal van huisvrouwen voor de groentewinkels queue ziet maken, zooals dit aanvankelijk voor de sla gerswinkels het geval was. In breeden kring wordt gemom peld, dat de schaarschte aan groen ten veroorzaakt wordt omdat een te groot kwantum naar Duitschland geëxporteerd wordt. Het zijn echter andere factoren, die de groenten- schaarschte veroorzaken. Het Natio nale Dagblad toch verneemt, dat er de laatste weken niet veel groenten naar Duitschland zijn geëxporteerd. Waardoor is het tekort dan wel ontstaan? Naar wij uit tuinderskrin gen vernemen is hiervan de strenge winter de hoofdschuldige. De kwee kers hebben door het kolengebrek hun groentekassen nagenoeg niet kunnen stoken. Daarnaast bevroor in de koude kassen ongeveer al het pootgoed, waai-door de kweekers ge noodzaakt waren, opnieuw uit te zaaien en te poten, terwijl het zaad .en het pootgoed door den strengen winter ook veel te laat in den grond is gekomen. Wie de veilingoverzichten heeft gevolgd, weet, dat in de laatste we ken de aanvoer op de veilingen wel abnormaal laag is geweest. Door de vraag naar groenten, die mede ook veroorzaakt wordt door een ver hoogd verbruik, doordat men in vele gezinnen, met het oog op het brood rantsoen, tweemaal per dag warme maaltijden gebruikt, vonden vele groentekweekers de gelegenheid, om hun producten buiten" de veilingen aan particulieren af te zetten, waar toe zij in hoeveelheden beneden 5 kg door de Groenten- en JFruitcentrale gerechtigd waren. D? kweekers maakten van dit recht gaarne ge bruik, omdat de voor de veiling ge stelde maximumprijzen, Vooral die voor het witlof huns inziens te laag waren. Het halen van de groente van de kweekerijen nam echter zul ke afmetingen aan, dat de nationaal- socialistisch gezinde burgemeesters van Amsterdam, Utrecht en Hilver sum zich genoodzaakt zagen om den verkoop van groente door de kwee kers aan particulieren eenvoudig te verbieden, opdat daardoor een ver hoogde aanvoer op de veilingen be reikt kon worden. Ook deze maat regel is onvoldoende gebleken, waar om de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij bepaald heeft, dat het ver voeren van warmoesierderij-gewas- sen, zonder toestemming van de Centrale, met ingang van 6 Juni is verboden. Die maatregel zal onge twijfeld een verhoogden aanvoer op onze veilingen tengevolge hebben, doch niet verhinderen, dat er in vele gevallen de eerste paar weken een tekort aan groenten geconstateerd zal moeten worden, om de eenvou dige reden, dat tengevolge van den strengel! winter het gewas abnor maal laat is. Een troost is het, dat met bijna groote zekerheid verwaèht mag worden, dat wij deze misère in hoogstens enkele weken te boven zullen zijn gekomen. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking van de 489e Staatsloterij (5e klasse, 14e lijst) zijn wat de in -Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft dg volgende prijzen en nieten ge vallen: 100 21596 70 5350 5368 10530 10536 12758 12820 20458 20465 21618 Nieten: 5337 5396 10537 10542 10836 10853 10859 10871 12796 12822 12837 12841 20450 20468 20486 21579 21588 21593 21603 21615 EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van 9 Juni zijn bij export de volgende heffingen ver schuldigd aan de Ned. Groenten- en Fruitcentale: Bloemkool II van 16- 20 cm over den kop gemeten 1.90, komkommers kas I 9.10, idem II f 7.40, idem III 6.80 per 100 stuks. Platglaskomkommers los verladen I A 16.60, idem I 14.30, idem II ,f 13.80, idem III 10.10 pér 100 stuks. Verpakte platglaskomkom mers IA 15.50, I 13.50, II 12.70 en III 9.20 per 100 stuks. Bos- peen verpakt in kisten 5.30 en. in manden f 4.70 per 100 bos. Tomaten I t.m. IV 23.40 per 100 kg bruto. Met ingang van dezelfden datum verleent de Centrale de volgende ex- portbijdragen: koolrabi II v. 4-7 cm 0.80 per 100 stuks, kropsla 1 per 100 krop, rabarber, roodstelig 2.70 en groenstelig 2.30 per 100 kg bru to, radijs f 0.50 per 100 bos. UITREIKING BONKAARTEN 7e PERIOD! EN AARDAPPEL- KAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat vanaf 26 Mei j.l. een aanvang is gemaakt mét de uitreiking- van de nieuwe bonkaarten voor de 7e periode en aardappelkaarten. Men raadplege daarom in zijn eigen belang de bonkaart van de 6e periode, waarop is aangegeven op welken datum men de- nieuwe bescheiden dient af te halen. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Voor het te Den Haag gehouden examen voor leerares Akte Na Nij verheidsonderwijs slaagde voor het le gedeelte mej. Nettie Jansen, te Alkmaar, HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 3 tot 9 Juni. Bestuurswijzigingen: Alk maar: coöp. Alkmaarsche centrale melk inrichting, Oudegracht 94. Callants- oog: coöp. zuivelfabriek Koegras, CalL vaart C 42. Schagen: vereen, voor ziekenhuisverpleging Schagen, Laan 4. Winkel: coöp. zuivelfabriek West- Friesland, B 9. Andere wijzigingen: Alkmaar: N.V. Eerste hygiënische Alkmaarsche broodfabriek, Baangracht 1, brood fabriek; N.V. ontbonden, handelszaak wordt voortgezet door J. Mf Bruin Sr. Kunstnijverheidfabriek „De Steenen Brug", Sliksteeg 1, rechtsvorm gewij zigd. Egmond aan Zee: Familie pension „Belvédère", Westeinde 5; overgegaan aan mw. A. SteketeeBult. Den Helder: N.V. broodfabriek De Volharding, Kuiperstraat 1, broodfa briek; N.V, ontbonden, handelszaak wordt voortgezet door J. M. Bruin Sr. Schoorl: G. Rietveld, Heerenweg C 9, expeditie-fouragehandel; afdeelihg ex peditie overgegaan aan T. J. Rietveld. N.V. Hybrlda, Duinweg 84, bloembollen- kweekerij enz.; in liquidatie getreden. Wieringen: P. Kreijger Jr., Beltstraat 12, smederij en handel In ijzerwaren en rijwielhandel; afdeeling smederij en ijzerhandel overgegaan aan J. P. Kreijger. Zijpe: fa. Kuiper en Schager, Petten M 59, aannemers; uit treding vennoot. Volgens de door de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst gedane waarnemingen zijn de eerste exemplaren van de koolgal- mug, wier larven de draaihartigheid bij kool veroorzaken, in de Noord- hollandsche koolstreek verschenen. In verband hiermede is het thans noodig, de zaadbedden, de banen en de in bakken sjaande koolplantjes, onverschillig van welke soort, zoo mede de reeds op het veld uitgezette bloemkoolplanten, zoo spoedig mo gelijk te bespuiten met het daar voor thans in den handel gebrachte pyridine-zeep-mengsel, w .arvan 58 gram per liter water genomen wordt. De bespuiting moet 2 maal per week plaats hebben, met geen groo- tere tusschenpoos dan 4 dagen. VERTROKKEN PERSONEN. J. N. Gielis, geen, fotograaf,°van Me- tiusstraat 6 naar V. O. W. M. Reijn, R.K., wed. v§m P. Schlosser, zonder be roep, van Vermeerstraat 19 naar Alme lo. IJ. M. W. Huiberts, R.K., echtgen. van G. J. A. van Hulst, zonder beroep, van Payglop 23 naar Groesbeek. J. van Eekelen, R.K., onderwijze^ l.o., van Nassaulaan 30 naar Amsterdam. M. de Boer, N.H., colporteur, van Voormeer 18 naar Delft. M. M. Hollander, R.K., zonder beroep, van Wildemanstraat 4 n. Lemsterland. Th. Spuiman, R.K., zon der beroep, van Baansloot 34 naar Delft. C. J. Roodhart, geen, smids knecht, en gezin, van v. cjer Kaaystr. 5a naar Egmond aan Zee. G. H. Hen- drikse, N.H., echtgen. van E. Koops, z.b., van Uitenboschstraat 24 naar 's-Graven- hage. D. J. Speckmann, geen, kellner, van Heiligland 24a nhar Doorn. M. M. Schouten, R.K., diënstode, van Van Everdingenstraat 18 naar Akersloot. C. Seijts, R.K., echtgen. van J. J. Feld, zonder beroep, van Luttik-Oudorp 74 n. Obdam. A. Blankendaal, geen, echtg. van R. D. Leeuw, van Eikelenbergstraat 76 naar Heiloo. J. de Grand, R.K., zonder beroep, van Laat 57 naar Wor- merveer. J. H. van Logehem, N.H., directeur strafgevangenis en gezin, van Zuiderhoutlaan 15 naar Amsterdam. J. Schut, R.K., werkster, van Van Ever dingenstraat 18 naar Akersloot. B. Langeveld, R.K., wagenbestuurdet N.S., en gezin, van Zaagfnolenstraat 20 naar Amsterdam. D. C. Mes, R.K., dienstb., van Achterweg 43 naar Hensbroek. S. J. Terpstra, R.K., slagersleerling, van Schoutenstraat 5 naar Hilversum. J. A. van den Bosch, R.K., tegelzetter, en gezin, van Nieuwpoortslaan 102 naar Rotterdam. P„ Liefting, R-K-, opper man, van Eendrachtsstraat 20 naar Zuid en Nftordschermer, F. Wjjnker, R.K., dienstbode, van Vah Everdingenstraat 18 naar Heerhugowaard. C. Koning, N.H., dienstbode, van Rochdalestraat 21 naar Warmenhuizen. T. Moolenbroek, geen, echtgen. van T. Zijlmans, zonder beroep, van Emmastraat 40 naar Scher- merhorn. N. C. Jürgens, geen. zonder beroep, van Harddraverslaan 21 naar Bloeyiendaal. 3. de Boorder, geen, zonder beroep, van Keetgraeht 8a naar Hoorn. P. H. Leugfen, R.K., koopman in dekens, en zoon, van Kweerenpad 3 naar Groesbeek. M. A. Groot, R.K., dienstbode', van VSn Everdingenstraat 18 naar Heerhugowaard. J. Boekei, R.K., los arbeider, van Baansingel 37b naar Groesbeek. H. H. M. ter Horst, N.H., fabrieksinspectrice, van Lamoraal- straat 1 naar Assendelft. INGEKOMEN PERSONEN. H. Pander, G.K, bakschipper, Vis- scherslaan 7, van Tietjerksteradeel. H. Uffelie, R.K., dekdoekwever, en dochter, Geestersingel 47, van Kromme nie, J. P. G. Winter, R.K., wed. van M. W. Hin, zonder beroep, en kinderen, Kooltuin 19a, van Amsterdam. C. M. Kops, R.K., huishoudster, Tuinstraat 18, van Haarlem. R. J. Kuiken, N.H., bankwerker R.W., en gezin, Liefdelaan 20, van Den Helder. T. Prins, geen, ambt. distributiedienst, Rembrandtstr. 62, van Nieuwe-Niedorp. H. Bies heuvel, N.H., dienstbode, Boezemsingel 63, van Akersloot. W. J. E. van den Berg, N.H., chauffeur, en echtgen., geen, Groenelaantje 14a, van Amsterdam. ,G. J. Bominaar, R.K., broeder onder wijzer, Nassaulaan 30, van Roosendaal. A. Hazes, G.K., onderwijzeres, Doelen straat 27, van Katwijk. M. van den Berg, N.H., wed. van G.- Nieuwenkamp, z.b., Frans Halsstraat 33, van Amster dam. W. S. Dekker, R.K., C. W. Bruinvisstraat 53, van Purmerend. J G. Kokernoot, geen, los arbeider N.S., Kinheimstraat 39, van Heiloo. M. van den Hul, N.H., landbouwer, Kooltuin 13, van Heiloo. A. Maasdam, N.H., koop man, en gezin, St. Jacobstraat 1, van Beemster. C. J. Dobber, R.K., dienst bode, Rembrandtstraat 70, van Kromme nie. N. Prinse, R.K., kapper, Geester- singel 47, van Amsterdam. H. C. J. L. Yanse, geen, techn. ambténaar, en .gez., Frans Halsstraat 35, van Amsterdaih. E. Boendermaker, R.K., hulp in de huis houding, Luttik-Oudorp 74, van Egm.- Binnen. W. Eijsackers, R.K., dienst bode, Jul. v. Stolberglaan 32, van Aker sloot. P. A. Schuit, R.K., timmerman, Spoorstraat 18, van Egmond-Binnen. Bioscopen Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnunj- mer De bruidegom uit Brazilië (rom.- eom.) Alle leeftijden. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een moderne Robinson (rom.-sens.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Gevangene 317 (rom.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Jalouzie op bestelling (com.) 18 j. Donderdag 11 Juni. 7.30 uur, L. d.' H., Limmerhoek, ge wijde muziek en zang. op practische voorwaarden bij Onderlinge Mol est-verzekering tegen lage voorschotpremie. Voor Inboedels reeds vanaf per halfjaar. f Beperkte aansprakelijkheid. Vlotte schaderegeling'. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap J. van der Zwaag, G.K., dienstbode, Rozenstraat 5, van Kollumerland. C. Kuiper, R.K., dienstbode, Tienenwal 36, van Egmond-Binnen. M. R. Riteco, R.K., dienstbode, Breedstraat' 2, van Purmerend. A. Smid, N.H., wed. van J. Visscher, huishoudster, Nieuwpoorts laan 56, van Hoogwoud. C. Knuppel, R.K., echtgen." van J. A. M. Copini, /.b., Reekerstraat 29, van Haarlem. A. M. Th. Joosten, R.K., en Mi A. Joosten, Stationsweg 60, van Voorschoten. M. G. Kops, R.K., zonder beroep, echtg. van J. J. Govers, Schermerweg 44, van Bergen. M. Th. Smit, R.K., dienst bode, van Everdingenstraat 18, van Hoogkarspel. T. Blaauboer, D.G., z.b., Frans Halsstraat 43, van Leiden. J. Chr. Schuurman, E.L., en kinderen, geen, Drebbelstraat 15, van Heiloo. K. van der Veen, N.H., echtgen. van E. Bouma, zonder beroep, Fnidsen 52, van Oost stellingwerf. A. van Eek, geen, kan toorbediende, en gezin, Frans Halsstraat 42, van Bergen. J. Levering, R.K., kantoorbediende, Frans Halsstraat 42, van Bergen. B. A. van der Sluijs, 'geen, burgemeester van Alkmaar, en echtgen., E.L., en zoon, geen, Emmastr. 40, van Zaandam. D. M. van IJssel- stein, N.H., ass bedrijfsleider, Leeuwe rikkade 21, wan 's-Gravenhage. J. Mé A. Kerssens, R.K., kantoorbed., Rozenstraat 23, van Haarlem. J. Helder, N.H., agent wasscherij, en gez., Bierkade 11, van Egmond aan Zee. Th. Bijman, R.K., zonder beroep, en echtgen., Nassauplein 11, van Bergen. M. E. Woestenburgk R.K., dienstbode, van EverdingenstraatT8, van De Rijp. W. Vegter, G.K., bakker, Magdalenen- straat 19, van Hoogezand. C. J. Schoenmaker, R.K., etaleur, Landstraat 75, van Da Bilt. L. J. Meijer, N.H., schoonheidsspecialiste, Eangestraat 90, van Valburg. F. H. van Breest Smal- lenburg, N.H., en gezin, Bergerweg 145a, van Leeuwarden. P. C. Oudejans, D.G., dienstbode, Prins Hendrikstraat 12, van Centr. Bev. Reg. J. Boon, N.H., inspecteur verz. Mij., en echtgenoote, Frans Halsstraat 37, van Bergen. G. Rabeling, R.K.j dienstbode, Nieuwlan- dersingel 50, van Bergen. H. Bunge- ner, echtgen. van W. van der Tak, Vogelenzang 16, van Soest. M. A. Mo ras, R.K., dienstbode, Emmastraat 12, van Harenkarspel. W. Pauw, geen, kellner, en echtgen., R.K., van der Kaaijstraat 29, van Castricum. M. Ph. Lindo, geen, vertegenwoordiger, Metiusgracht 6, van Eindhoven. E. Boereboom, R.K., zonder beroep, Nas saulaan 11, van Utrecht. Ch. Barten, geen, filmoperateur, en echtgen., J. -S. Millstraat 1, van Oudorp. A. de Vries, N.H., echtgen. van P. J. Itrff, zonder ber., Westerweg 82, van Enkhuizen. LIIVIIVIEN. Boerenleenbank. In plaats van den heer D. D. Swart, die door een erijstige ziekte in het ziekenhuis is opgenomen, opende Maandag avond de heer J. Valkering Tzn. de door 98 leden bijgewoonde jaarver gadering. In zijn openingsrede deel de hij mede, dat het ledental voor uitging tot 176, het in omloop zijnde aantal spaarbankboekjes is 348. De rekening over 1941 luidde: ont vangsten en uitgaven 250.241.65. Ingelegd is aan spaargelden 135071.81, terugbetaald 115545.01, de .winst bedroeg 339.70 (vorig jaar 1375.39) en is aan de reserve toe gevoegd. De balans gaf aan op 31 Dec. 1.1. 313.715.32. De accountant, de heer Keesom uit Alkmaar, bracht een goed gedocumenteerd rapport ir't," waarin hij constateerde, dat de banken het volle vertrouwen hébben teruggekregen. In twee jaar tijd is 70.000 van de schuld afgelost. Het is een moeilijkheid voor het bestuur om een rustige belegging je vinden. De rente voor spaargelden werd verlaagd 'tot 2.4 pet., voor hypothe ken en voorschotten op 4 pet. ge handhaafd. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer N. Kuijs en als lid van het bestuur de heer J. Valkering Tzn. Laatstgenoemde en de heer D. D. Swart (zoo noodig voor dezen een plaatsvervanger) werden benoemd als afgevaardigden naar de vergaderingen. HEERHUGOWAARD. Ongeval. - Maandag wist een ruim drie en een halfjarig zoontje van den heer Haeck, hoofd der bij zondere school aan den Basserweg, in een onbewaakt oogenblik door een zolderraam te klimmen. Het kind viel, kwam op de serre te recht en brak een arm. OUD-KAMERDIENAAR VAN PAUI KRüGER t HILVERSUM, 9 Juni. Op 86- jarigen leeftijd is alhier plotse ling overleden de heer A. H. J. Happe, die tekendhe'd genoot als oud-kamerdienaar van Paul Krüger en dezen dn diens laatste bewogen levensjaren vergezel de. De heer Happe, die in zijn woning een groote hoeveelheid curiosa, portretten en geschriften over Paul "Krüger had verza meld, wist zeer veel te vertellen over de lotgevallen van den pre-t sident. Van 1870 af zwierf de thans overledene in de zeilvaart overde wereld tot hij zich in 1894 in Pretoria vestigde en be geleider weTd van Piairi Krüger's salohrijtuig. Aan Krüger's zijde streed- hij tijdens de Jameson-troebelen en later ook begeleidde hy den pre sident tijdens diens reis op de .Gelderland" naar Europa. Als kamerdienaar verzengde hij Paul Krüger in "diens laatste levensjaren, o.m. terwijl deze te Hilversum in de villa „Casa Cara" op Trompenberg] woonde. Na Krüger's overlljd.n reisde hij vooruit naar Pretoria, waar hij hielp den president, naar zijn laatste rustplaats te dragen. Het stoffelijk overschot van den heer Happe zal Donderdag a.s. te omstreeks 12 uur op de r.k. begraafplaats aan de bosch drift te Hilversum ter aarde warden besteld. PERSONEELSBIJEENKOMST PROVINCIALE GRIFFIE NOORD HOLLAND. Zaterdag werd in het Gouverne mentsgebouw te Haarlem in aan sluiting op die van 25 April 1942, waarin de commissaris der provin cie, mr. A. J. Backer, het woord voerde, een bijeenkomst gehouden voor het personeel, dat ter Provin ciale Griffie werkzaam is; De com missaris leidde den spreker, mr. H. J. van Urk, in met een verwijzing naar diens speciale bekendheid op het gebied van het ambtenarenrecht, zoomede naar den wensch, om de ambtenaren der' provincie nader te doordringen van de groote beteeke- nis der revolutie, die zich ook hier te lande voltrekt. De heer van Urk zette als ver* tegenwoordiger van het Nederland sche Arbeidsfront, uiteen, dat ook de ambtenaar niet ter zijde kan blij ven staan, maar aan zijn volk ver plicht is zich rekenschap te geven van de gevolgen, die de veranderin gen van dezen tijd ook voor hem zullen hebben. Elk, die zijn houding van afwijzen laat varen en zich po- sitièf inzet, draagt er toe bij, dat een vr^j Nederland mogelijk wordt. Mén rekene er niet op zonder meer ge borgen He zijn in zijn bestaande po sitie met alle veiligheden, door den •puden tijd daaraan ^verbonden. Nieuwe wegen zullen moeten wor den ingeslagen, waarbij het één ar beidsgemeenschap zal zijn, die allen omvat. Nieuwe vormen zullen daarbij ten dienste staan, die men niet zal kunnen verwaarloozen, zon der zichzelf buiten de gemeenschap te plaatsen. Spreker eindigde met een beroep, op aller steun; „Kom over en help ons!" De heer Backer sloot de bijeen komst, die werd bijgewoond door den heer Lüttgen, als vertegen- wcordger van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris en den heer Funckler als provinciaal leider van het Arbeidsfront, met een drin gend appèl op de gevoelens, die voor- en tegenstanders van den nieuwen tijd vereenen. Met bijeenkomsten als deze zal worden doorgegaan, omdat men het provinciaal perso neel niet onkundig mag laten van de belangrijke vraagstukken van dezen dag. VERKOOP EN AFLEVERING VAN GENERATORBLOKJES. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. Met ingang van 15 Juni 1942 is ,het verkoopen en afleveren van generatorblokjes aan ver bruikers verboden, tenzij tegen afgifte van bennen van vastgesteld model en tot geen grooter hoeveelheid dan op de bonnen vermeld. Alle verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van diegenen, die een vergunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te vervaardigen of te doen vervaardi gen, dienen zich ter verkrijging van de vereischte bescheiden tot het koopen en in ontvangst nemen van generator blokjes te wenden tot den rijksinspec teur van het verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni 1942 geen- generatorblokjes meer verkoopen en/of afleveren dan tegen ontvangst van de vastgestelde bescheiden. Fabrikanten mogen met ingang van genoemden datum generatorblokjes uit sluitend verkoopen en afleveren aan wederverkoopers op een toewijzing, af gegeven door het -Rijksbureau voor hout/ en tdt geen grooterer^hqeveelheid dan in deze toewijzing vermeld. Niet nakoming van deze voorwaarden is strafbaar. BRUTALE ROOFOVERVAL IN DEN HAAG. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. Gister ochtend omstreeks 11 uur vervoegde zich een jongeman aan een perceel aan de de Genestetlaan. De vrouw des hui zes, die alleen thuis was, vroeg wat hij wenschte. Het jongmensch antwoordde, dat hij de radio-luistervergunning wilde zien. De bewoonster, de 51-jarige mevr. E. O. de G., begaf zich naar de achter kamer, inaar toen zij hier was, gooide de jongeman, die haar gevolgd was, haaf plotseling een jas over het hoofd. Na zijn slachtoffer overweldigd te hebben, doorzocht de indringer het- ge- heele huis en nam een spaarpot, een armbandhorloge, de geldige distributie bescheiden en een geldkistje met 220 mede Tegen 12 uur vond het 14-jarig zoontje, dèt uit school thuis kwam, zijn moeder bewusteloos in de achterkamer op den grond. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis Westeinde gebracht, waar bleek, dat haar verwondingen niet van ernstigen aard waren. TROEPEN VAN TSJOKNGKING VERSLAGEN. TOKIO, 1.0 Juni (D.NB.i Domei meldt, dat Jap-arische troepen, die op 31 Mei bij het aanbreken van den ochtend het offensief in de omgevirïg van Loeling in de provin cie Joennan hadden geopend, ten westen van de rivier De Noe zijn doorgedrongen, en daarbij 30-00 man van de vijandelijke 36e en 88e divisie waarmede zij in het gebied van Tengjoean in westelijk Joennan in contact waren gekomen, versla gen hebben. Da troepen Van Tsjoengking werden in de pan ge hakt. Sinds den 6en Juni zijn de Japansche zuiveringsoperaties in deze streek voltooid. DAGELIJKS KOMEN ER GELDEN BINNEN. Dagelijks komen er gelden binnen op de girorekening van de Neder- landsehe ambulance. Groote en klei ne bedragen als bewijs van mede leven met hen, die aan het front ge wond geraakt zijn. Wij willen u geen bedragen noe men, doch u kunt er vah overtuigd zijn dat de Nederlandsche hulpexpe ditie aan het oostfront inderdaad ge heel bekostigd wordt door de vrij willige bijdragen van het Neder landsche volk. Dat is iets om trotsch op te zijn. Dat is een eeretaak voor een ieder, die het wel meent met zijn medemensehen. Hebt u, lezer, reeds bijgedragen voor dit mooie en menschlievende werk? Neen? doe het dan vandaag nog. Stort een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven- N. S. V.-VACANTIEKINDEREN GOED IN DUITSCHLAND, AANGEKOMEN. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. Naar wij telefonisch van den N. S. V.- dienst Stuttgart vernemen, heeft de extra-trein van de N. S. V. uit Den Haag met 700 vacantiekinderen ge heel volgens het reisplan en zonder oponthoud de bestemingsplaats in de Gouw Wurttemberg-Hohenzol- lern met het einddoel Tuttlingen be reikt. De kihderen hebben de reis goed volbracht en zijn door hun pleeg ouders in Schwaben hartelijk ont vangen. DE 10.000 ER UIT. In de Maandag gehouden trek king der. Ned. Staatsloterij is de prijs van 10.000 gulden gevallen op nummer 20681. Dat is een buitenkansje, een ge- lukwensch waard. Wie dat lot kocht, kan vele wenschen ln vervulling doen gaan. Waarde winneer (of was het een winnares?) bedenkt dat gij uw toekomstplannen kunt uitvoeren, dank zij het feit, dat Europa en dus ook ons land, verschoond bleef van het'bolsjewisme en dat wij dit te danken hebben aan de dappere strijders in het Oosten. Tot deze strijders behooren ook de Ned. man nen en voor deze mannen zorgt ons fonds. Vele duizenden storten gere geld hun bijdragen, zonder dat zij de 10.000 'wonnen. Mogen wij echter, naast onzen gelukwensch, speciaal uw aandacht vragen voor ons giro nummer 432100, t.n. verzorgings fonds van het vrijwilligerslegioen- Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BIJZONDERE BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE. 's-GRAVENHAGE, 9 Juni'. Met in gang van T Febr. 1942 heeft de bur gemeester tot inspecteur van 'politie 2e klas benoemd de hoofdbrigadiers van politie R. van der Poel, S. Pe gels en P. J. Kuypers en voorts den brigadier van politie, C. J. G. Lok kers. De hoofdcommissaris, mr. P. M. C. J. Hamer, wees er in een toespraak op, dat deze bevordering breekt met het sinds jaren bestaande stelsel, dat de officiersrangen alleen openston den voor hen, die een'of ander we tenschappelijk diploma bezaten. Evenals dit jaren geleden bij het voormaligé leger mogelijk was, kun nen nu weer onderofficieren van po litie, die door hun karakter, .kennis en ervaring daarvoor in aanmerking komen, tot den officiersstand wor den toegelaten. Waterpolo DAW IN DE POLOCOMPETITIE. Het Alkmaarsche DAW, dat verle den Zondhg in Utrecht met veel suc ces uitkwam in het UZC-tornooi, komt dezen zomer in de polocompe- titie van den NZRB uit met drie ze ventallen, t.w. twee heerenploegen en een damesploeg. DAW I zal spelen in de 3e klasse van den NZRB. Haar tegenstanders zijn de Ham I, Kroosduikers I, Am- stel I en Futen I. Het is een sterke afdeeling, maar DAW, dat over goed materiaal beschikt, zal ongetwijfeld een goed figuur slaan in deze com petitie. Het tweede zevental speelt in de 2e klasse van den kring Noordhol land met PZ PC i, de Ham iii en Nereus V. Vermoedelijk zal het Alk maarsche zevental het wel kunnen bolwerken tegen al deze tegenstan ders, zoodat we hier een kampioen schap verwachten. De dames van DAW, die uitkomen in de kringcom petitie, zullen als tegenstanders krij gen de Ham i, Kroosduikers ii, Ne reus ii en Nereus iii. Wat de Alk maarsche dames tegen deze clubs zullen doen, is niet te voorspellen, maar dat zij het kwaad krijgen, is zeker. De thuiswedstrijden worden des Zondagsmiddags gespeeld in het Zomerbad en wel zoo, dat de drie zeventallen achter elkaar spelen. De toeschouwers krijgen dus steeds op één uitzondering na altijd drie wedstrijden te zien tusschen kwart voor drie en vier uur en steeds speelt het eerste zevental het laatst, dus ongeveer tegen half vier. Wie dus wü kennis maken met het polospel en wie DAW wil zien spelen, weet nu; wanneer hij naar het Zomerbad moet gaan! Schaken DE TWEEKAMP APPEL-DE WAAL De Waal wint de derde partij. De derde partij, die de vorige maal bij de 30e zet was afgebro ken, is deze week uitgespeeld. De Waal was één pion voor en heeft dit voordeel uitgebuit. Hij veroverde nog een tweede pion en kreeg ten slotte twee verbonden vrij-pionnen op den dame-vleugel, waarna Appel opgaf. De stand is thans 2-1 voor da Waal. Maandag wordt de vierde par tij gespeeld. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Juni 1942. 500 kg Rabarber 6. VRUCHTBOOMEN VRAGEN DE AANDACHT. Dit jaar konden onze vruchtboo- men niet die behandeling krijgen die zij gewend waren, daar vrucht- boomcarbolineum niet verkrijgbaar was en de winterbespuiting tegen luis, vlindereieren, spint, overwinte rende rupsen en korstmossen achter wege moest blijven. Hoe de resulta ten nu zullen zijn, kunnen we nog niet beoordeelen, maar we kunnen nu verder wel de boomen zoo zorg vuldig mogelijk behandelen, opdat zij zbo min mogelijk last ondervin den van andere ziekten. In de eerste plaats zorgen we er voor, dat de grond onder de boomen zoo goed mogelijk los gehouden wordt om voldoende lucht, vocht en warmte in den bodem te laten trek ken, hetgeen vooral op zandgrond van zeer veel belang is. Wanneer we 'n goeden oogst ver wachten, zal het zeker wenschelijk zijn wat te dunnen, hetgeen door liefhebbers nog veel te weinig wordt toegepast. Joch heeft het dun nen vele voord'eelen. Ten eerste worden de overgebleven vruchten regelmatig van vorm en grootte, ter wijl zoowel de kwaliteit als de kleur beter worden, en daarbij zal de boom er beter door groeien, minder gauw uitgeput raken, terwijl de takken niet overbelast worden en dus geen kans loopen te breken onder de vracht, die zij torsen. Als de z.g. Juni-drop voorbij ie, kunnen we met Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 10 Juni 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3y, Nederland 1941 4 Nederland 1941 lOOVi 4 Nederland 1940 II 10üu/ib 3—3V, Nederl. 1938 971%, 3 Ned.-lndië 1937 S89/16 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .14474 Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50 .134 Koloniale Bank 141'/* Ned. Ind. Handelsbank 947. IND. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie 155 Calvé Delft Cert. .12274 Nederl. Ford .365 Lever Bros172 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 3037» CULTUUR MAATSCH. H. V. A333 Java Cultuur .172 Ned. Ind. Suiker Unie 175 Verg. Vorsterlanden 94 PETROLEUM. Kon. Petr. 339 RUBBERS. Amsterd. Rubber .228 Deli Bat. Rubber .151 Oostkust 103 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 160 Java-China-Japan lijn 133 Kon Ned. Stoomboot 2063/4 Scheepvaart Unie .188 TABAKKEN. Deli Batavia .156 Oudé Deli198 Senembah160 SPOORWEGEN. Deli Spoor 1 .66 Ind Spoor 48 lu.40 99I5/]6 10074 I0C74 9^/ia 88%, 144 133 141 931/, 155 1221/j 365 170 304 332 171 174 92 3341/, 226 150 102 1581/, 132 202 187 157 192 160 47 LIMMEN (Mei). Geboren: PeRonella Maria, d. v. G. Valkering en G. van Wonderen C'atharina Maria Johanna, d. v. J. C. van Al en A. C. Zuurbier. Ondertrouwd: J, Gorthuis te Beverwijk en C. G. Romein. J. A. Peters te Castricum en L. Veldt. A. Admiraal en G. de Graaf. J. N. 'van Velzen te Castricum en M. Hollander. Getrouwd'. G. P. Valkering en K. Kuijs. J. Stings en D. Hollander. Overleden: J, P. G. Heeremans, 89 jaar, wed. A. C. Van Impink. C, S. Meerman, 75 jaar, wed. A. Kooij. C. de Jong, 72 jaar, wedn. van M, Louter. Hoofdredacteur: A. R. Jonker Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland- B. Daalder, Bergen, Stad en Prov.: G. H. W ter Hoeven. Alkmaar. Sport: J Werkman. Alkmaar. het dunnen beginnen, en dan laten we meestal één vrucht per spoor staan. Na deze behandeling is het uitstekend om de boomen wat bij te mesten. Wanneer we nog geen maatrege len troffen tegen schurft, monilla en meeldauw, bespuiten we de boomen vóór eind Juni in ieder geval nog met Bordeauxsche of Californische pap, waaraan tegen wormstekigheid nog loodarsenaat toegevobgd kan worden, een uitstekend middel dat veel rarigheid zal voorkomen. Voor zwavelgevoelige appelsoorten als Goudreinette, Transparant de Cron- sels, Cox's Orange Pippin en Gro ninger Kroon wordt wel eens Virgi- nisch pappoeder genomen-. Tegen wormstekigheid kunnen we thans ook nog jute vangbanden om de stammen aanbrengen, waarvan alleen de bovenzijde gesnoerd' wordt, hetgeen de rupsen tegenhoudt. La ter dan Juni heeft het aanleggen van deze banden geen zin meer. A. C. Muller-Idzerda.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2