DE VUURRODE SCHOENTJES. STAD EN OMGEVING AGENDA PUBLICATIES Te hooge prijzen voor biggen. Amslerttamsche Beurs m MARKTBERICHTEN De verovering van Bir Hocheïm. Het Engelsch-Russisch verdrag.' Een analyse van den inhoud. TELEN VAN GRQENTEZADEN. De boerenleider van Noordholland heeft een beschikking uitgevaardigd tót bestrijding van het gevaar van kruisbestuiving bij het telen van groentazaden. Een publicatie in dit nummer vermeldt de bijzonderhe den. Het doel van de verordening is 1e komen tot een geordende teelt. Hieraan is reeds langen tijd be hoefte gevoeld. Van verschillends zijden zijn er reeds pogingen in het werk gesteld om tot dit doel te ge raken.Nu men echter nog nimmer tot een resultaat is gekomen, heeft- de boerenleider het initiatief geno men. om uit de impasse te geraken. De maatregelen in de publicatie ge noemd zullen leiden tot het door al len beoogde doel: dat de zaden in dit gewest hun hooge waarde zullen be houden, en waarschijnlijk nog'zullen verhoogen. Dit zal in de toekomst ndodig blij ken te zijn, om onze reputatie te handhaven en den afzet- en de ver- meerderingswaarde veilig te stellen Ook voor een juiste waardeering bij de prijsbehalende instanties zal dit noodzakelijk zijn. DE VEEVORDERING. Evenals de vorige week werden henen ter overname door dé Cen trale een 200 koeien en pinken aan geboden. Het aantal nuchtere kal veren bedroeg 80, dat der schapen 6 ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Dinsdag 16 Juni a.s. zal het voor de 4e maal dit jaar zijn, dat het zeer mooie orgel der gereformeerde kerk aan de Oudegracht, door den meesterhand vdn den LeidjSchen organist Eeike Asma bespeeld wordt. Oeze keer worden werken uitge voerd van Pachelbel, Guilmant,' Bach, Zwafct en Asma. Veilingen in Kennemerland. Hoewel alle groenten veel later zijn dan normaal, krijgt men toch, gezien de aangevoerde producten als boonen (kas), peulen en doppers, den indruk, dat het ergste geleden is. Desniettegen staande was er in de week van 8 tot 13 Juni andermaal een kleine aanvoer, zoodat bij lange na niet aan de dage- lijksche behoefte aan groenten kon worden voldaan. Spinazie heeft geheel afgedaan; de aanvoer van sla uit de natuur was van geen geringe beteekenis, hoewél licht van stuk. De prijzen waren van 46 per 100 stuks. Een groente waarvan ook een beduidende aanvoer was, was bospeen. Mooie bossen, goed gesorteerd, brachten vaste prijzen op, van 1621 per 100 bos. Rabarber was er ook genoeg en met uitzonde ring van Paragon was de prijs 9— 11 per hOO kg. Asperges werden ook aangevoerd en men kan aan de „kleur" zien dat het weer allerminst gunstig is. De prijzen waren van. 3585 per 100 kg. De mooie gele komkommer komt meer en meer naar voren, de prijzen liepen van 1116 per 100 st. Peulen en doperwten werden al in partijtjes van beteekenis aangevoerd, legen prijzen van 5670 er 51 56 per 100 kg. Bloemkool was nog mondjesjnaat. Zij bracht 14 tot 27 per 100 stuks op. Voorts was er een bescheiden aanvoer van bosgroente als peterselieen selderie, die tegen 4.50 tot 8 per 100 bos van de hand ging. Van. truit was er zoo goed als niets, behalve aardbeien, doch de zonlooze dagen en het gure weer staan de af rijping in den weg. Wat er werd aan gevoerd, werd tegen dg vaste prijzen van 7088 per 100 kg verkocht. In het laatst van de week verwachten we niettemin aanvoer van eenige beteeke nis. INGEKOMEN PERSONEN. F. M. van der Kolk, N.H., echtgen. van N. Veis Heijn, zonder beroep, Prins Hendrikstraat 10, van Werkhoven. R. Winkel, N.H., kok, en gez., C. W. Bruin visstraat 1, van Heiloo. D. J. Wij- minga, geen, waterbouwkundige, Emma- straat 23, van Velsen. K. Klop, N.H., werkman P.T.T., Stationsstraat 82, van Schagen. J. N. van der Plas, N.H., kantoorbediende, Dr. Schaepmanstraat 8, van Oudorp. D. Reitsma, G.K., echtgen. van H. J. van der Gaast, zonder beroep, Bisschop Bottemannestraat 16, van Ferwerderadeel. E. van Ginkel, N.H., buffetjuffrouw, Korte Lyceum straat 8, van Zuid- en Nooi'dsehermer. G. van Ginkel, N.H., serveerster, Korte Lyceumstraat 8, van Zuid- en Noordschermer; J. Schermer, N.H., dienstbode, Stationsweg 27, van War- menhuizen, Schoorldam. W. C. Bra- kenhoff, R.K., zeilmaker, en echtgen., Langestraat 33, van Den Helder. R. H. van der Valk, geen, adj. commies R.W.S., Jan van Scorelkade 52, van 's-Gravenhage. J. Chr. Reuvers, geen, zondijr beroep, Brouwerstraat 30, van Rotterdam. J. Spaander, N.H., wed. Van T. Winkel, zonder beroep, Scher- merweg 19. van Sijbekarspel. J. W. Hillers, G.K kantoorbediende, en gezin, Kanaalkade 38, van Amsterdam. J. Bruijn, G.K., procuratiehouder, Frans Halsstraat 23, van Voorburg. A. Over- eem, geen, huishoudster, Augustijnsteeg 7, van Nieuwer-Amstel. W. A. P. F. L. Balvers, R.K., chef personeelcentrale, en gezin, Macl. Pontstraat 9, \an Haar lemmermeer. G. K. de Winter, geen, verpleegster, le Tuindwarsstraat 17, van Bloemèndaal. A. Ypma, R.K., liefde zuster, van Everdingenstraat 18, van Delft. M. P. Krijgsman, geen, fa brieksarbeidster, Prins Hendrikstraat 46, van Hoorn. J. Metzelaar, R.K., zonder beroep, Kweerenpad 18, van Amsterdam. F. A. Voogel, geen, opticien, en echtgen., JYtient 21, van Langedijk. H. Kout, N.B., dienstbode, Kruislaan 14, van Heerhugowaard. F. J. Westra, N.H., ambt. Rijksdienst v. werkver., Lange straat 8b, van Heiloo. J. Brautigam, geen, ass. accountant, Frans Halsstraat 40; van Haarlemmermeer. A. van Bronkhorst, geen, schrijver 2e kl. reg. en dom., Baansingel 36a, van Hoorn. F. Ph. Nieuwenhof, geen, commies GAB, van der Meijstraat 2, van Hoorn. A. M. H. Tharinhauser, R.K., hulp in de huishouding, Nassaulaan 4, van Hil versum. D. Deutekom, N.H., wed. van A. Delver, zonder beroep, Bos boomstraat 8, van Schagen. J. Buis man, D.G., sigarenmaker, Voormeer 35, van Amsterdam. M. I. J. Hilekmann, R.K., manufacturier, en gezin, Steijn- straat 15, van Heiloo. M. Konijn, R.K., dienstbode, Steijnstraat '15, van Heiloo. C. C. van de Winkel, R.K., kokkin, Verdronkenoord 94, van Rotter dam. J. Stengs, R.K., boerenarbeider, Westdijk 12, van Heemskerk. J. C. Mooij. N.H.. dienstbode, Stationsweg 15 van V "vna. J. K^h, ÜR.- kruideniersbediende, Cor [straat 15, van Zuidbroek. E. A. Heeiren, G.K., ass. accountant, Zuiderhoutl aan 16, van Amersfoort. A. Wardengar, N.H., leerl. verpleegster, Hardxlraverslaan 11, van Schagen. E. A. H. van der Meer, R.K., echtgen. -van J. M. A. Kerssens, zonder beroep, Rozenstraat 23, van Am sterdam. M. Zondag, geen, directeur strafgevangenis, en echtgen., Zuider- houtiaan 15, van Leeuwarden. D. Hol lander, R.K., echtgen. vail J. Stengs; zonder beroep, Westdijk 13, van Lim- men. K. IJ ff; N.H., ass. arbeids-# bureau, Westerweg 82, van Enkhuizen. A. S. G. Kramer, geen, echtgen. van A. Wassink, zonder beroep, Baanstraat 11, van Bergen. W. J. Grande, geen, echtgen. vait J. van Asperen, zonder be roep, Vermaerstr.aat 28, van Den Helder. M. J. Meijer, N.H., achtgeri. van J, Brautigam, zonder beroep, Frans Hals straat 40, van Amsterdam. M. E. Luyten, R.K., fabrieksarbeidster, Frans Halsstraat 21, van Belgse. A. M. L. Hoes, ,RJC., winkeljuffrouw, Mient 10, van Utrecht. (Ontleend aan onze advffirtentierubriek) Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vrouwenstrjjd (rom.- sens.) 18 jaar. Harmone-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en Half Watt als Ridders iri lompen (kom.) Alle leeftijlden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Zeven jaren pech (kom.) AUe leef tijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De zevende jongen (hum.-rorp.) 18 jaar. Dinsdag 16 Juni. 8—9 uur,- geref. kerk, Oudegracht, orgelbespeling door Feike Asma. t OUDORP. In den kring Oudorp zal een na- uitreiking gehouden worden van, de bonkaarten 7e periode en aardappel- kaarteri op Donderdag 18 Juni 1942 ifi café Morsch te Oudorp van 1012 uur en in café Rensèk te Stompetoren van 2—4 uur. De na-uitreilcing van bonkaarten zwaren arbeid eh zeep vuilen arbeid zal plaats hebben op Vrijdag 19 Juni 1942 op dezelfde plaatsen en uren. HE.NSBUOEK—OBDAiM. Distributie. - Tegelijk met het uitreiken van de levensmiddelen kaarten voor de 8e periode zullen rantsoenbonnen vaste brandstoffen verstrekt worden voor groote gezin nen, onder overlegging van de dis- tri'butiestamkaarten. Zij, die voor deze rantsoenbonnen in aanmerking komen, kunnen een formulier afha len op Vrijdag 19 Juni a.s. op het gemeentehuis te Obdam van 912 uur eai voor Hensbroek op Dinsdag 16 Juni van 912 uur. Ter verkrijging van vaste brand stoffen voor bijzondere- doeleinden kunnen ten gemeentehuize op de zelfde tijdstippen aanvraagformulie ren worden afgehaald. De volledig ingevulde formulieren moeten voor Hensbroek op 23 Juni worden ingeleverd en voor Obdam op Vrijdag 26 Juni a.s. Aanvraagformulieren ging van een speciale voor een zomermantel nog worden afgehaald broek op Dinsdag 16 Juni en voor Obdam op Vrijdag 19 Juni 1942. ter verkrij- vergunning kunnen als- voor Hens- HEELOO. T.b.c.-onderzoek van geiten. - Hoewel tuberculose bij geiten een minder voorkomend verschijnsel is dan bij ander melkvee, kan toch al lerminst worden gesproken van een t.b.c.-vrijen geiten-stapel. Het bestuur van de geitenfokvereeniging Heiloo heeft daarom voor de leden de gele genheid opengesteld de geiten te do-en onderzoeken door dierenarts Stokreef. Melk van een t.b.c.-vTije geit be hoeft niet te worden gekookt, het geen in dezen tijd van brandstofbe- sparing een extra voordeel betee- kent. Bovendien kan voor een t.b.c.- vrije geit een hoogeren prijs worden bedongen, Concert „Eensgezindheid"—- Zondag middag concerteerde het fanfarecorps „Eensgezindheid" onder leiding van den heer Alb. Meijns in het gem. muziek- park. Allereerst werd de aandacht ge vraagd'vbor „Jong Eensgezindheid", dat na een vlotten marsch van den dirigent en een bekend werk van J. Bauman een aardige vertolking gaf van „Kleine Ouverture", een melodieus werkje van den heer A. Meijns. Eensgezindheid, dat het programma opende met esn marsch van J. Uebel Jubelklanken", besloot het eerste ge deelte vóór de pauze met „Marsch des GéSnts", een concertmarsch van J. Baudonck. Dit stuk, dat strak rhyth- misch gespeeld dient te worden en geen bijzondere verdiensten heeft, werd vrij goed vertolkt. Na een sublieme uitvoe ring van de bekende ouverture „Dichter und Bauer" volgde de perste uitvoering van het verplichte concoursnummer ..Halewijn", een symphonisch gedicht van den Hoornschen componist G. H. Boedijn. Dit werk, dat geïnspireerd is op het middeleeuwsche gedicht van dien naam, is voor de uitvoerenden geen gemakke lijke opgave, de muziek is illustratief, bevat mooie passages, heeft dikwijls goede vondsten, maar doet in den be ginne nog wat vreemd aaji. Nummers in dit genre ontmoette men tot dusver niet op het repertoire van de fanfarecorpsen, men moet dit werk dus beschouwen als een poging om een geheel nieuwe rich ting uit te gaan. Eensgezindheid heeft dit moeilijke werk zeer verdienstelijk gespeeld. Met de uitvoering van „De Lichte Cavalerie" en een pittigen marsch werd dit, voor een talrijk opgekomen pu bliek gegeven concert besloten. Afscheid directeur G. E. B. - Zater dag heeft de directeur van het voor malige gemeentelijk electrisch bedrijf, de heer Wolzak, wiens werkkring In ver band met de overname van het G. E. B. door de provincie thans is verplaatst naar Bloemendaal, te zijnen huize, in het bijzijn van dr. Barnhoorn, wethouder- van het G. E. B., afscheid genomen van het geheele administratieve en technisch personeel. Dr. Barnhoorn heeft in enkele hartelijke bewoordingen den heer Wolzak dank gebracht voor het vele werk, dat door hem In het belang van de gemeente en het bedrijf is verricht en prees de goede samenwerking tus- schen het personeel van het bedrijf, waardoor veel goeds tot stand is ge komen. Namens het personeel werd den scheidenden directeur door den chef monteur, den heer Sengers, een zilve ren vulpotlood met inscriptie aange boden. Nadpt ook door den heer Overtoom nog eenige woorden van waardeering tot den heer Wolzak waren gesproken, bracht deze den sprekers dank voor de tot hem gerichte woorden en hoopte, dat allen een prettige herinnering - aan hef bedrijf zullen bewaren. Kindje gestikt. - Ten huize van de familie B., wonende in de Nachtegaalstraat te Almelo is het negen maanden oude kindje bij het woelen onder de dekentjes terecht gekomen en VISSCHERIJWET. Ter gemeentesecretatie zijn ver krijgbaar formulieren voor het aanvragen van vischakten. De prijzen der akten bedragen voor de groote 7.50, de kleine 1.en voor de hengelakten 0.50 vermeerderd met de door den Se cretaris-Generaal van het Depar tment van Landbouw en Vissch-sTij vastgestelde bijdrage tot verbete ring van de £innenvisseherij, welke voor de groote en kleine "vischakten ƒ1.én. voor de hengelaktem 0.50 bedraagt. - Met ingang van 1 Juli 1942 is het verboden met één hengel te vas- schen, behoudens in<jien de dooi- genoemden Secretaris-Generaal vastgestelde bijdrage van 0.25, tot verbetering van de binnenvis- scherij is betaald. Deze bijdrage kan, tggen een schriftelijk bewijs ter- gemeente-secretarie worden vol daan. Personen, wier leeftijd minder dia'n 15 jaar bedraagt, zijn- van het betalen.dezer bijdrage vrijgesteld. Alkmaar, 14 Juni 1942. De Burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS. HENSBROEK. „Ons Belang". - De tuinbouw- ver. Ons Belang hield Zaterdagavond in café Kossen een algemeene ver gadering. Schipper Beers verklaarde zich, behoudens een kleine verhop-1 ging -van vracht voor groene kool, weer genegen voor denzelfden prij s als het vorige jaar de producten naar de veiling te Broek op Langedijk te -vervoeren. Groene kool zag hij graag in kratten aangevoerd. De vergade ring ging hiermee accoord. Betaal meester Gunder is bereid op dezelf de conditie door te werken. Over het punt mededeelingen goed gekeurde poters ontstond een lang durige bespreking. Het eindresultaat was, dat enkele tuinders hun goed gekeurde aardappelen beschikbaar stelden voor de leden tegen de 'prijs van 1.50 boven den op dat moment geldenden marktprijs voor met de letter A goedgekeurde poters en f 1 voor B-poters, plus 20 cent per 100 kg blombeerkosten. Voor de kleine tuinders zal de vereeniging weer voor poters zorgen Door den betaalmeester werden de ontvangsten van het afgeloopen jaar medegedeeld: vtm 1 Mei 1941- 1 Mei 1.1. 115655.84 tegen 93378.79 over het tijdvak van 1940- 1941, dus 22277.05 méér. De exploi tatiekosten waren echter veel hoo- ger. JOURNALISJENKAMP 1942 GEOPEND. DE CANNENBURGH, 14 Juni. In 't romantische kasteel „De Cannen- burgh" te Vaassen is Zaterdagavond het zomerkamp-1942 van het Ver bond van Nederlandsche journalis ten door den voorzitter, den heer P. J. v. Mechelen, geopend. Evenals vorig jaar zullen hier weer vier groepen van 2024 journalisten elk een week lang verblijf houden. Prof. dr. T. Goedwaagen, secr.- gen. van het dep. van 'volksvoor lichting en kunsten, heeft het zo merkamp ingewijd met een voor dracht over „opkomst, bloei en ver val van het huihanisme". 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. Er worden op verschillende markten voor gebruiksvee prijzen gevraagd en betaald, die verre boven de toe laatbare grens liggen. Zoo komt het voor, dat men voor biggen van 4 en 5 weken 40 tot 60 vraagt en be taalt, y een prijs, die in geen enkele verhouding staat tot dien voor loo- pers, waarvoor een prijs van 79 cent per kg levend is vastgesteld. Het zelfde geldt voor geiten en schapen, die soms ver boven de honderd gul den worden verhandeld, en niet al leen bij dit kleinvee treden derge lijke ongewenschte toestanden, die den handel ontwrichten, op. Ook runderen worden tegen sterk ver hoogde bedragen verhandeld en vaak wordt er door verschillende schakels een aardig sommetje aan verdiend. Het spreekt vanzelf, dat aan der gelijke ongewenschte toestanden een einde moet komen. Reeds is er door den dienst van den gemachtigde voor de prijzen op verschillende vee markten ingegrepen en heeft men hier en daar vee, dat tegen te hooge prijzen verhandeld werd, in beslag genomen. Ieder, die een onredelijk hoogen prijs voor gebruiksvee vraagt en betaalt, stelt zich bloot aan ver volging en inbeslagneming, zoodat men in het eigen belang wordt ge raden zich met dergelijke praktijken niet in te laten. VERVALS CHER GEKNIPT. s-GRAVENHAGE, 15 Juni, Eeni ge weken geleden ontdekte het P .T.T.-bedrijf een postwisselver- vaLsehing, waarvan het de Haagsche politie in kennis stelde. Er was na medijk op dien wissel ge-stort 0.35 en uitbetaald 128, Het onderzoek wees uit, dat het stempel vervalscht en bijgeteekend was, hetgeen ver band hield met de hoogere fran keering. Zaterdag jl. kreeg een beambte van het postkantoor Willetnt de Zwijgerlaan- argwaan tegen iemand die een postwissel aanbood van 1250. Hij meende namelijk een kleine onregelmatigheid aan het persoonsbewijs van den aanbieder te hebben opgemerkt. De beambte bekte ter informatie heit bureau te Rotterdam- op, waarbij bleek, dat de storting slechts twee kwartjes had bedragen. De recherche ver scheen en arresteerde den man, die bleek te zijn de 32-jarige Haagsche hoogspanningémonteur J, J. de V, Hij had twee persoonsbewijzen, die beide vervalscht waren. Bij huis zoeking trof de politie o.m. een schrijfproef aan, waaruit een sterke anwijzing sprak voor 's mans da derschap ten- aanzien der verval- schin-g van- den eerstgenoemden postwissel. De gearresteerde beken de in totaal vier keer zijn verval- ✓chlngsmanie op deze wijze toege past te hebben. RECTIFICATIE. In het persbericht betreffende de Ongevallenwet en de vrije beroepen is een misstelling geslopen. Waar als voorbeeld, wordt genoemd de ac countant, dié personeel heeft voor het toezicht houden op bouwwerken gelieve men te lezen: de aeeountant, die personeel heeft voor zijn admi nistratiekantoor, of de architect, die personeel heeft voor het toezicht houden op bouwwerken. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst Opg. Amsterdamse!» Baak N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 15 Juni 1942 STAATSLEENINGÊN. Vor k. 334 Nederland 1941 993/4 4 Nederland 1941 .100V» Nederland 1940 13 100'/8 3—31/, Nederl. 1938 97=/s Ned-indië 1937 885/e BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 Handel Mij. Cert. v. 2.50 .1331/, Koloniale Bank .140 Ned. Ind. Handelsbank 92 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154 Calvé Delft Cert. 121 - Nederl. Ford .365 Lever Bros166y, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 297 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .318 Java Cultuur .153 Ned. Ind. Suiker Unie 171 92 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Hplland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn 1301/, Kon. Ned. Stoomboot 201'/^ Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor .328 .217 .144»/< .102 1541/, .184 152y, .1921/, .155 63i/j lu. 40 99iyie 100% i0C3/4 97% 143 130 136 90 1533/4 118% 365 1651/, 299 314 163% 170 90V, 323% 214% 145 104 152-» 129 199% i8oy, 1501/, 1931/, 154 BROEK OP LANGENDIJK, 15 Juni 1942. 30 stuks Bloemkool 21, 2e soort 16.80; 3300 kg Rabarber 6; 200 kg bos uien 15. NOORDSCHARWOUDE, 15 Juni 1942. (Noordermarktbond). 4100 kg Rabarber 6. BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.) Uit een samenvatting van de door het' opperbevel van de weermacht ont vangen berichten blijkt, naar van militaire zijde verluidt, dat de aanval van de spiltroepen in Noord-Afrika, die geleid heeft tot de bestorming van het woestijnfort Bir Hacheim, den Britten een zwaren slag heeft toegebracht. In totaal werden tot- dusvér 12.000 gevangenen gemaald en 600 pantserwagens en gevechts wagens, voorts bijna 300 stukken ge schut, alsmede honderden vrachtwa gens buitgemaakt of vernietigd. Bij deze aanvals- en afweergevechten is het Duitsche pantserwapen superieur gebleken. Op 10 Juni gelukte het bij het afslaan van een Britschen aanval alleen 24 tanks zonder eigen verlie zen stuk te schieten. Onder de ge vangenen bevinden zich niet minder dan vijf generaals en wel de brigade generaal Sigfried William Steffen, artillerie-commandant van de 7e pantserdivisie, brigade-generaal Otto Carl Wulter, commandant van de lste pantserbrigade, brigadegene raal Carlo Bucher, commandant van de 10e Indische brigade, generaal Clalaude Vallentin, artilleriecom- manflant van de 5e Indische divisie en admiraal baronet Walter Cowan. WAARSCHUWING AAN DE SCHEEPVAART. BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.) Door de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog en door de ontwikkeling, die de oorlog ter zee sedertdien voor de Amerikaans ehe oostkust genomen heeft, heeft het operatiegebied, waarin -voortdurend krijgsoperaties te verwachten zijn, ziah tot aan de Amerikaansche kust uitgebreid. Ieder schip, dat na 26 Juni 1942 in dit gebied vaart, stelt zich aan vernietiging bloot. De Duitsche regeering "waarschuwt der halve voor het varen in dit gevaar lijke gebied, waarvan de grenzen als volgt zjjn vastgesteld: van de Belgi sche kust van 3 gr., oosterlengte over den 62sten graad noordert>reedte 3 Haagschen redacteur), wankel op z'n beenen (Van onzen Wie zich voelt staan, zoekt graag een steuntje Deze natuurlijke reactie zal wel voor een niet onbelangrijk deel ten grondslag liggen aan het de vorige week afgesloten nieuwe verdrag tussdhen Engeland en de Sovjet unie. Alleen wordt de kans nu des te grooter, dat een oud woord, over den eenen blinde, die den anderen leidt, waardoor beide in de gracht vallen, straks opnieuw bevestiging vindt. Want bet kan aan niemand zijn ontgaan, dat voor de bolsjewis ten de gedachte aan Groot-Britan nië en voor de Britten de gedachte aan de Sovjet-Unie min of meer de laatste stnoohalm was geworden waaraan ze zich vastklemden. Steeds weer kon menin Engelsehe kranten lezen, dat de oorlog voor Groot-Bri- tamnië aan het Oostfront zou worden beslist en steeds dringender werden de stemmen uit Meskou, die verkon digden, dat de Sovjet-Unie zonder de oprichting van een tweede front door de Engelschen de gebeurtenis sen van den zomer niet zou kunnen overleven. Het nieuwe verdrag nu tracht die wederzijdsche vrees uit te bannen door een papieren document, dat in de practijk waarschijnlijk niet veel meer zal blijken te zijn dan een formeel angstproduct. De inhoud. Het Engelsch-Russische verdrag, waarvan ons een uittreksel van Duitsche zijde werd verstrekt, valt uiteen in twee deelen. Het eerste deel behandelt de gemeenschappe lijke inspanningen der beide part ners gedurende den oorlog, terwijl in het tweede deel hun verhouding na den oorlog wordt geregeld. Ty peerend is, dat het pact meer het wederzijdsche wantrouwen dan het wederzijdsche vertrouwen tot uit drukking brengt, hetgeen overigens, gezien de Engelsch-Russische- be trekkingen in het verleden en de natuurlijke rivaliteit der beide groot machten op alle tooneelen der we reldpolitiek, weinig verwonderlijk is- Want in het eerste deel zoekt ieder dep ander tot zoo groot mogelijke prestaties aan te vuren, terwijl hij zich in het tweede deel ertegen tracht te wapenen, door den ander na den ooylog bedrogen te worden. Gaan wij de afzonderlijke artike len van het verdrag na, dan blijkt dat het eigenlijk niets nieuws be helst. Art. 1 houdt in dè verzekering van een. wederkeerige militaire steunverleening, terwijl art. 2 wil voorkomen, dat één der partijen zonder voorkennis van den ander een wapenstilstand zou aangaan. In art. 3 is de wensch neergelegd, aan sluiting te zoeken bij andere staten. Hierbij zal wel allereerst gedacht zijn aan de Vereenigde Staten, die zich overigens merkwaardig ver van het op 26 Mei gesloten verdrag gehouden hebben. Art. 4 voorziet erin, dat ieder den ander ook na den oorlog terstond hulp biedt, wan neer hij door den een of ander der huidige oorlogvoerenden mocht wor den aangevallen. Dit beteekent dus, dat de Engelschen zich b.v. terstond op de Finnen moeten storten, wan neer de bolsjewisten zich nogmaals met dezen in een oorlog verwikke len, want de Russen behoeven^ slechts te verklaren door de Fin nen te zijn aangevallen, zooals ze nu reeds tweemaal hebben gedaan. Deze clausule, die het eenige nieu we element in de verhouding tus- schen de beide bondgenooten bevat afgezien van mogelijke geheime clausules in het verdrag blijft 20 jaar na den oorlog van kracht. Art. 5 vermeldt, dat de beide par tijen in dezen oorlog geen territo riale winsten voor zichzelf zoeken en zich na den oorlog (let wel né den oorlog) niet in de binnenland- sche aangelegenheden van andere staten zullen mengen. Na den vorigen oorlog hebben de Engelschen ook beweerd aldus merkt men in dit verband van Duit sche zijde op dat zij geen territo riale winst hadden gemaakt. De Duitsche koloniën in Afrika en de uitgestrekte gebieden van het Os- maansche Rijk, die bij het Britsche imperium werden ingelijfd, karakte riseerden zij daarom als mandaats- gebieden van den Volkenbond, pro tectoraten, e.d. Van genoemde zijde noemt men dit art. 5 dan ook het Engelsch-Russische vijgeblad, dat de naaktheid der ware oorlogsdoelein den vein de beide grootmachten met een sluier van onschuld moeten be dekken. In werkelijkheid immers doen de Britten reeds nu ijverig po gingen, zich voor wat zij b.v. in O. Azië verloren, elders, met name in Afrika, schadeloos te stellen. De bolsjewisten van him kant beschou wen het niet als territoriale winst, wanneer naar het verleden- te zien gaf souvereine. staten na hun gruwzame bezetting door het roode leger, z.g. „den wensch te kennen gaven, iri den bond der vrije Sovjet republiek te mogen worden opge nomen". Men zal een en ander der halve wel zóó moeten opvatten, dat bij hét sluiten van den vrede in de grensregelingen reeds voorzien is. Even grotesk is de verzekering der niet-inmenging na den oorlog. De Duitsch-Engelsche verhouding werd juist vergiftigd, omdat de Brit ten het nationaal-socialisme geen aanvaardbaren staatsvorm voor gr. oosterlengte en 68 gr. noorder breedte 10 gr. westerlengte tot aan de Groenlandsche kust op 68 gr. noorderbreedte, ver volgens langs de Groenlandsche kust tot kaop Far- vel vandaar naar kaop Harrison, daarna langs de kust van Canada en de Vereenigde Staten tot Key West, vandaar over den 20sten graad noorderbreedte, 60 gr westerlengte 45 gr. noorderbreedte, 20 gr. wester lengte en 45 gr. noorderbreedte 5 gr. westerlengte tot de ransche kust op 47 gr. 30 minuten jKwadeiweejte. Duitschland vonden, terwijl de com munistische internationale nooit an ders heeft gedaan dan in de geheele wereld ageeren. Toen de Sovjet- Unie deswege door de Ver. Staten op de vingers werd getikt, b.v, in 1935, verklaarde zij, dat de Homin tern een „onafhankelijk instituut (is), over welks gedragingen de Sovjet-regeering geen macht heeft"! Art. 6 verlangt econoipischen steun na den oorlog, terwijl art. 7 de beide partijen ertegen "tracht te vrijwasen, dat zij elkaar bij de eer ste de beste gelegenheid in den rug aanvallen. Tenslotte eischt art. 8 een zoo spóedig mogelijke ratificeering van het verdrag. Molotof vreesde blijkbaar, dat zijn succes hem nog zou kunnen ontgaan, wanneer het document eerst nog langen tijd aan de grillen, en eventueel ook aan het gezonde verstand, van de Britsche parlementsleden zou worden overge laten. Merkwaardig is nog, dat ip het verdrag niet gesproken wordt over de grenzen, met name in het Wes ten, der Sovjet-Unie. Dat geeft te denken! Men weet b.v., dat een her stel van de Baltische staten of een vrij Polen niet beantwoordt aan de Russische verlangens naar veiligheid na den oorlog, gelijk deze ook in ert. 5 als gemeenschappelijk doel wordt gesteld. De wat al te haastige verkla ring, die de Poolsche emigranten- generaal Sikorski ten aanzien van het. nieuwe verdrrig heeft afgelegd, spreekt in dit verband boekdeelen. Zijn laatste hoop vestigt deze nu op Roosevelt en het is niet uitgesloten, dat juist zijn bezoek aan Washing ton één der redenen was, waarom de Ver. Saten tenslotte aarzelden, tot de nieuwe overeenkomst toe te tre den. Wat tenslotte' de kwestie der op richting van een tweede front be- treft de tijd zal leeren, of het dit maal méér is dan louter „bluff"! 293. Na verloop van een paar minuutjes was hij echter al weer terug met Anne ke aan de hand en bracht haar bij ds fee. KANTONGERECHT TE AF,KMA AR. Strafzitting van 12 Juni. Te Iaat op straat: P. Th. S. es A. E. J. te Langedijk en J. P. B. te Ak- maar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. J. B. te Akmaar, 4 of 1 week tucht school. P. S. te Uitgeest en C. K. te Alkmaar, 4 of 2 d. h. L. P. H. te Heiloo, 5 of 3 d. h. A. K. te Broek op Langendijk, 8 of 4 d. h. P. J. H. te Zuidscharwoude en J. P. te Aven- horn, 8 of 6 d. h. Overtreding identiteit s- plicht: J. L. de J. te Heiloo, 2 of 1 h. Th. C. P. en J. J. te Heiloo, R, M. te Limmen, A. H. S. te Alkmaar en H. V. H. N. te Schoorl, 3 of 2 d. h. Overtreding Wegenver keersreglement: H. V. H. N. te Schoorl, W. v. D., J. W. en A. G. W. te Alkmaar en C. B. te Castricum, 3 of 2 d. h. D. S. te Beverwijk en H. P. te Castricum, 4 of 2 d. h. P. de M. te Rijsburg, 10 ol 5 d. h. Overtreding Motor- en R ij w 1 e 1 w e t: K. W. en J. K. te Uit geest, G. B. en A. B. te Alkmaar, L. P. H, te Heiloo en M. H. te Limmen, 3 of 2 d. h. Loopen over verboden grond: W. F. H. te Bergen, 1 of 1 d. h. J. W. te Bergen, 2 of 2 d. h. F. Z. te Egmond-Binnen, 6 of 3 d. h. Overtreding Jachtwet: J. P. B. te Castricum, 5 of 1 week tucht school. Overtreding Broodbesiuitt J. V. en C. W. te Egmond aan Zee, 30 of 10 d. h. Overtreding Vleeschkeu- ringswet: A. V. te Amsterdam, 19 of 5 d. h. Overtreding Politiever ordening: J. G. te Amsterdam ett T. G. te Amsterdam em W. G. te Alk maar, 3 of 2 d. h. W. S. K. te Heiloo, 6 of 4 d. h. Overtreding Visscherijwet: J. B. van D. te Uitgeest, geen straf op gelegd. O. H. te Uitgeest, 2 of 1 d. W. J. de ,V. te Alkmaar, 3 of 2 d. h. GLIMLACHJE. Waarom kijk j? mij zoo aan vent, Heb je nog nooit een dame zooals ik gezien? - Nee mevrouw, nog nooit gratis. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plaatsverv. hoofdredacteur en Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar (afw.) Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provincie: G. H.'W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. .Werkman, Alkmaar. - J

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2