SIBEDRIJF DAGBLAD VOOR 2378 tste voor n. N P£ej»/I 55 ct, >5 ct. kbarik IIKBAAR DIRECTIE. Provincie gevaar van Hardnekkige gevechten op alle fronten. Het Duitsche legerbericht. Aanvallen op Engelsche convooien. Italiaansch legerbericht. Italiaansch opperbevel mee: deelt De Lybische kust bereikt. Zware slag fa de Middellandsche Zee Extra bericht Italiaansch opperbevel. Motortorpedoboofen naar de Zwarte zee. DISTRIBUTIE-NIEUWS Zaterdag ons eerste extra-rantsoen. Binnenkort rundvet te verkrijgen. Gemeenschappelijke Districtskerndag der N.S.D.A.P. en N.S.B. Hauptdienstleiter Schmidt sprak. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag. Maandag a.s. nieuwe aardappelen. ïilii' m Si "Uil Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooi uitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: 1 010 per m.M.. minimum #14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Citg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 138 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Dinsdag 16 Juni 1942 ■oote tube M 123 d IOLLAND: litvoeringsbesluit de tuinbouw- de planten dezer |aan: doen telen, der „telen van ^ssen, behooren- der a, van deze ouden van deze omen dezer ge in den grond, 2, onder b, van is bereikt, dat verbruikt, voor |den te telen: tuinboonen; kpinazie, suiker- ;t ten aanzien van bepaalde paalde door den een gebieden, en jewas niet wordt. |rovincie Noord van dit artikel zijn voor de |nd gewas niet van dit artikel van dit artikel erbod geldt niet eden, indien: dat gebied geen frovincie Noord- |rden geteeld, en jen of gewassen tnder b van het fan het onder a gedeelten van edoelde afstand bolland voor de stgesteld en be- [doelde gebieden brdholland wof- fen deze beschik- jeld en bekend- beden geschiedt. oor middel ,yan pladen. ia hare bekend- fcolland, HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Juni (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In den strijd om Sébastopol werd de vijand ondanks hardnekkig ver zet uit verscheidene krachtig ver sterkte stellingen van het Z. front van de vesting geworpen. In een achtervolgingsaanval gelukte het de aanvallende infanterie een diepe bres te slaan in het vijandelijke ver dedigingsstelsel. Boven het vesting- gebied schoten formaties jachtvlieg tuigen, die ter bescherming van de gevechtseskaders in den strijd wa ren geworpen, zonder eigen verlie zen 16 bolsjewistische vliegtuigen neer. In het gebied ten Oosten van Charkow werden de overblijfselen van den verslagen vijand vernietigd of gevangen genomen. De gisteren gemelde cijfers zijn tot meer dan 25.000 gevangenen, 266 tanks en 208 stukken geschut gestegen. In het gebied ten Oosten van Koersk sloegen Duitsche en Hon- gaarsche troepen herhaalde aanval len van den vijand af. In den cen- tralen en N. sector van het front namen eigen plaatselijke aanvals- operaties in het achterwaartsche ge bied van het front opnieuw een gun stig verloop. Op verschillende plaat sen werden afzonderlijke groepen re gulaire troepen en benden vernie tigd. Aan het Wolchoffront werden vrij sterke vijandelijke aanvallen in zware gevechten afgeslagen. In Lap land omsingelden Duitsche jacht- commando's in het ongebaande boschgebied superieure vijandelijke strijdkrachten die vernietigd wer den. ROME, 15 Juni (Stefani.) Het 745e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In de zóne van Ain el Gazala le vendige activiteit van artillerie en patrouilles. De verliezen, door den vijand tijdens de gevechten van 12 en 13 Juni geleden, bedragen: 69 tanks en 13 kanonnen vernield of buitgemaakt, 700 gevangenen. De luchtmacht heeft doeltreffende aan vallen gedaan op concentraties van strijdmiddelen en troepen achter de vijandelijke linie: 8 pantserwagens geraakten in brand. Eenige tiental len autocars werden getroffen en beschadigd. In de Middellandsche zee wordt sedert gisteren een hevige actie van luchtmacht en vloot tegen twee groote, krachtig verdedigde Britsche convooien ondernomen. Na de opruiming der puinhoopen heeft men vastgesteld, dat het totale aantal- slachtoffers van den vijande lijken luchtaanval op Tarente 99 bedraagt, van wie er 12 niet ge ïdentificeerd konden worden. ROME, 15 Juni. (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede: De nieuwe phase van den slag, die begonnen is na den val van Bir Ha- cheim, is na bloedige gevechten ge ëindigd met een scheiding van de vijandelijke strijdkrachten. De strijd krachten van de spil, die Acroma gepasseerd zijn evenals de kustweg de „Via Balbia", hebben de kust bereikt. Alle groote vijandelijke eenheden, die zich ten westen hier van bevinden, zijn omsingeld. Het aantal gevangenen en de buit kun nen voor het oogenblik niet bere kend worden. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht het havengebied van Moermansk met bommen en bescha digde zij een vijandelijke torpedoja ger. In de periode van 2 tot II Juni verloor de bolsjewistische lucht macht 456 vliegtuigen; hiervan wer den er 343 in luchtgevechten, 66 door luchtdoelartillerie en 28 door formaties van het leger vernietigd, de overige werden op den grond verniel^. In dezelfde periode gingen aan het-Oostelijke front 47 eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika sloegen Duitsche en Italiaansche troepen den vijand in hevige gevechten verder terug. De vijand verloor hierbij 52 pantser wagens en talrijk oorlogstuig'. Duit sche jagers schoten gisteren 14 Brit sche vliegtuigen neer. In den strijd om Sébastopol heb ben zich bij de verovering van het fort Stalin een bataljon van een Neder-Saksische infanteriedivisie onder bevel van majoor Arndt, een pioniercompagnie onder bevel van eerste luitenant Heyer en een batte rij stormgeschut onder bevel van ka pitein Casar bijzonder onderschei den. VERDUISTER GOED ZON 16 Juni onder: 22.02 17 Juni op: 5.19 MAAN 16 Juni op: 7.51 onder: 23.34 21 Juni Eerste Kwartier. VERBITTERDE STRIJD IN HET OOSTEN. Bolsjewistische tanks vallen aan. Onverschrokken en koelbloedig zien de Duitsche soldaten de machines naderen. Geen oogenblik zwijgen de afweerwapens. De tegenstander loopt zich te pletter. (Atlantie-Holland-P. K. Muck) Gekleurde Amerikaansche troe pen in Engeland. (ANP). - Reuter meldt uit'Washington dat zich onder de kortelings in Groot-Britannië aan gekomen Amerikaansche troepen ook eenheden bevinden die uit kleurlin gen zijn samengesteld. ROME, 15 Juni (Stefani.) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert het volgende extra-bericht: Een der beide convooien, waarvan melding gemaakt is in het -Italiaan sche weermachtbericht van vandaag (no. 745), is, toen het onder escorte van talrijke oorlogsbodems en twee vliegkampschepen uit den Atlanti- schen oceaan kwam, in de vroege ochtenduren van 13 Juni ontdekt door verkenningsvliegtuigen, den geheelen dag achtervolgd en giste ren herhaalde malen door Italiaan sche luchtstrijdkrachten aangevallen in de wateren tusschen Sardinië en Tunis. Sterke formaties torpedo vliegtuigen en bommenwerpers, die snel waren geconcentreerd op de gunstigst gelegen steunpunten, volg den elkaar op van zonsopgang tot ondergang en ondervonden een scherpe reactie van de escorteerende vaartuigen, alsmede verwoede aan vallen van de jachtvliegtuigen, die van de vliegtuigmoederschepen wa ren opgestegen. Twee kruiseTS, een torpedo jager en vier schepen werden tot zinken gebracht. Een slag schip, een vliegkampschip, twee kruisers, een torpedojager en vier schepen werden herhaalde malen met. torpedo's en bommen getroffen en ernstig beschadigd. Tijdens de felle gevechten, die zich bij elke nieuwe golf van onze luchtformaties afspeelden, werden vijftien vijandelijke vliegtuigen brandend neerge haald. Twintig Italiaansche toe stellen keerden niet op hun basis terug. Eenige bemanningen wer den gered door reddingswater vliegtuigen. De commandant van een luchtre- giment, de commandant van een luchtgroep en twee eskadercomman danten ontbreken op het appèl. Tal rijke leden der bemanningen zijn gewond geraakt. Drie vliegtuigen, met kogelgaten doorzeefd, konden Italiaansch gebied bereiken. De operaties werden vanaf de «vroege ochtenduren van vandaag hervat en worden tegen andere vijandelijke eenheden voortgezet. Over land vervoerd. ROME, 15 Juni. (Afipj. Een offi cieus communiqué verklaart, dat de Italiaansche motortorpedobooten, die voor Sébastopol een SowjetsehTp hebben getorpedeerd, over land naar de Zwarte zee zijn getranspor teerd. Op deze wijze behoefden deze eenheden de Dardanellen niet door te varen, waardoor dus ook de inter nationale wetten, die op dit oogen blik van kracht zijn, niet geschon den werden. Het communiqué wijst tevens op de geweldige technische moeilijkheden, die hierbij móesten worden overwonnen. De Nederlandsche Volksdicnst maakt het sterke sterker, het gezonde ge zonder. Steunt dit werk, sluit aan als lid. DANK ZIJ DE BEMIDDELING VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKS- DIENST krijgen talrijke moeders van groote gezinnen, geheel gratis, gelegen heid om van een welverdiende vaeantie te genieten. Het theeuurtje in één der vacantieverblijven te Nunspeet. (J. P. en R. S.-van Suchtelen) WETENSCHAPPELIJK ONDER ZOEK EN DUITSCHLAND. Raad ingesteld. BERLIJN, 15 Juni. (D.N.B.) Het „Reidhsgesetzlblatt" bevat een be sluit van den Führer, waarbij Rijks maarschalk Hermann Göring belast wondt met dé oprichting van een „Rijksraad voor wetenschappelijk onderzoek". Tevens moet de Rijks maarschalk in dezen raad het voor zitterschap op zich nemen. De thans bestaande Rijksraad voor weten schappelijk onderzoek, die ressor teerde onder het ministerie voor wetenschap, opvoeding en volksont wikkeling, wordt in den nieuwen raad opgenomen. DE GEVECHTEN BIJ MIDWAY. Japansehe hoofdkwartier meldt meer successen. TOKIO, 15 Juni (Domei). Het Ja pansehe hoofdkwartier meldt, dat bij den onlangs ondernomen aanval op Midway de Japansehe vloot, be halve de reeds eerder gemelde sche pen, nog een Amerikaanschen krui ser van de San Francisco-klasse (9950 ton) en een duikboot tot zin ken heeft gebracht. In totaal werden bij dien aanval 150 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. SOEBHAS CHANDRA BOSE TOT CONGRES TE BANGKOK. 'BANGKOK, 15 Juni. (Domei). Soebhas Chandra Bose, de in Duitschland vertoevende leider der Indische nationalisten, heeft een boodschap gericht tot het alhier geopende congres der Indische on- afhankelij kheidsbeweging, waarin hij o.a. het volgende zegt: „De onafhankelijkheid van Indië moet door de Indiërs zelf worden bewerkstelligd. Ik geloof stellig, dat de leiders der Indische onafhanke lijkheidsbeweging in de laatste fase van. hun actie de wapens zullen moe ten opnemen voor de emancipatie van Indië. Ik hoop, dat niets mijn terugkeer naar Indië in den weg zal staan, wanneer de Indische onafhan kelijkheidsbeweging haar laatste fase ingaat. Ik ben er van overtuigd, dat Indië in dezen oorlog zijn onaf hankelijkheid zal krijgen. Vrijheid voor Indië beteekent uitschakeling van den AmerikaanschBritschen invloed in Oost-Azië, hetgeen het doel is van het onoverwinlijke Ja pansehe leger. De tijd is rijp voor hot geheele Indische volk, een orga nisatie te vormen. Dit congres betee kent het begin van onzen opmarsch naar de eindoverwinning". EEN RUYSDAEL OP EEN FRANSCHE VEILING. PARIJS, 16 Juni (ANP). Gisteren werd alhier een veiling gehouden waarbij ook een werk van den Ne- derlandschen meester Ruysdael on der den hamer kwam. Dit schilderij, De Eenzaamheid, ging van de band voor 2.2 millioen franken. Dit is de hoogste prijs, dien men dit jaar ter veiling voor een schilderij heeft ge boden. De ondergang van de Lexing ton. - Bij den ondergang van het vliegtuigmoederschip der Ver. Sta ten, Lexington, in den zee- en lucht slag in de Koraalzee zijn van de uit 1401 koppen bestaande bemanning 679 officieren en manschappen om. het leven gekomen. Mannen: tien sigaren. Vrouwen: veertig sigaretten. Naar wij vernemen, zal van de extra-tabaksrantsoenen, die dezer dagen in uitzicht werden gesteld, het eei'ste op een nader bekend te maken extra-bon van de tabakskaart in het tijdvak van 20 t/m 27 Juni beschikbaar worden gesteld. Hierop zullen uitsluitend tien sigaren kunnen worden gekocht. De extra-bon .van de sigarettenkaart, die even eens in het tijdvak van 20 t/m 27. Juii geldig zal zijn, zal uit sluitend 'recht geven op het koopen /an veertig sigaretten. Voor het tijdvak van 27 Juni t/m 4 Juli zal eveneens een extra-bon van de tabakskaart worden aangewezen, waarop uitsluitend veertig sigaretten mogen worden verkocht. Voor belanghebbenden verwijzen wij naar de officiëelte publicatie el ders in dit blad. PROF. Mr. Dr. R. v. GENEGTEN VOOR DE RADIO. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. He denavond om 20.15 uur vervolgt próf. mr. dr. R. van Genechten via den zender Hilversum I zijn hoogst belangwekkende serie radiogesprek ken onder den titel „Wie zijn de schuldigen aan Neerlands onder gang?" Op bon 34 der boterkaart. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op bon „34" der boterkaart, welke geldig zal zijn gedurende het tijdvak van Zondag 5 Juli tot en met Dinsdag' 14 Juli a.s., deSge- wenscht rundvet verkrijgbaar zal zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desge- wenscht tege% ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 17 tot en met Zaterdag 20 Juni a.s. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 34 qiet bij den slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uit sluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het afleveren van het rund vet eerst is toegestaan na Zondag 5 Juli a.s. Ten overvloede wordt er voorts nog op gewezen, dat op bon 34 van de vetkaart geen rundvet verkrijgbaar wordt gesteld. UTRECHT, 15 Juni (A.N.P.) De leider van de N.S.D.A.P. in Neder land, Hauptdienstleiter Schmidt, en de plv. leider van de N.S.B., van Geelkerken, hebben Zondag op een districtskerndag der N.S.D.A.P. en N.S.B. in het hotel van de weer macht te Zeist het woord gevoerd. De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in 'Nederland, Haupt dienstleiter Generalkomrfiissar z.b.v. Schmidt, schilderde de ontwikkeling van het nationaal-sociaiisme in Duitschland en besprak de groote revolutie, die in enkele jaren tijds het uiterlijk van het land en het ge heele kenmerk van de Europeesche politiek heeft veranderd. Daarop be handelde hij de gemeenschappelijke taak, voor welker uitvoering de Duitsche en Nederlandsche natio- naal-socialisten gereed staan. Scherp formuleerde hij den eisch, dat de samenwerking van dit oogenblik zoodanige vruchten moet afwerpen, dat men nooit weer de wapenen te gen elkaar zal opnemen. De men sehen die nog altijd hangen aan het verleden denken wel, dat de Engel- schen hen eens zullen bevrijden, maar Engeland zal zichzelf verstik ken in het bolsjewisme. Onze legers, aldus spr., die thans zoo succesvol den winter in Rusland hebben door staan, hebben daarmede bewezen, dat zij zullen overwinnen. Ook zal de tijd komen, dat Engeland de kracht van' deze legers zal gaan ge voelen. Over de politieke ontwikkeling hier te lande, zei spr.: De dag zal komen, waarop ook in Nederland bet geheele volk gewonnen zal zijn, met uitzondering van de Joden. Een strenge waarschuwing' richt te Hauptdienstleiter Schmidt tot hen, die meenen hen, die hun mede werking verleenen, straffeloos te kunnen beleedigen. Het mag niet meer voorkomen, dat men de ouders van de Nederlanders,, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn ge vallen, met smaadbrieven beleedigt. Hiertegen zal met krachtige midde len worden opgetreden. Voorts kon digde hij een onverbiddelijker! strijd aan tegen het Jodendom. Het Joden dom, aldus spr., wordt hief en in ge heel Europa totaal vernietigd.'Onder grooten bijval van de vergadering verklaarde hij, dat men niet eerder zal ophouden, voordat de laatste Jood verdwenen is. Diepen indruk maakte ook zijn waarschuwing te gen saboteurs. „Past op, wij zijn sterk genoeg. Hier wordt gevochten. Wanneer jongelui probeeren in bootjes naar Engeland te varen, dan dienen zij te weten, dat zij daarmede hun hoofd wagen". Hij noemde het een wijs besluit van' den weer machtsbevelhebber, dat hij 2000 of ficieren van het voormalige Neder landsche leger in krijgsgevangen schap naar Duitschland heeft laten terugbrengen, waarbij hij herinner de aan de slecht begrepen edelmoe digheid van, den Führer. „Door dit wijze besluit zullen zij voor hun ge zin behouden blijven, een omstan digheid, waarvoor deze gezinnen ons later ongetwijfeld dankbaar zullen zijn". Spr. richtte een- ernstige waar schuwing tot de sluikhandelaren. „Op dit punt dulden wij geen gek scheren. Hier wordt krachtig opge treden. Het volksbèlang eischt de totale vernietiging' van deze schade lijke elementen, die op winstbejag uit zijn". Commissaris-generaal Schmidt sprak ook over de huidige sehaarsch- te aan groente. Onder grooten bijval wees hij een overdrijving van deze groenteschaarschte van de hand. „Toen de Engelschen Keulen bom bardeerden, werd met Nederland sche instanties een overeenkomst aangegaan, dat wij ons, met het oog op de vele ontberingen van de slachtoffers dezer zwaar geteisterde stad, beperkingen moesten opleggen. De uitvoer naar Duitschland be draagt echter een zeer gering per centage van hetgeen vroeger werd uitgevoerd". Tenslotte richtte spr. tot alle aan wezigen een hartelijken oproep, een juist begrip te toonen voor een ka meraadschappelijke samenwerking bij het oplossen van de gemeen schappelijke taak. De districtsleider van de N.S.B,, van der Weyden, dankte hierop Hauptdienstleiter Schmidt. „Wij heb ben ons er dikwijls over verbaasd, aldus spr., dat de Duitschers zooveel geduld toonden. Wij hebben thans met buitengewone voldoening kun nen constateeren, dat zij duidelijk de grenzen van het geduld getrok ken hebben". De plaatsvervangende leider van de N. S. B., van Geelkerken, sprak hierna. Hij gaf eerst een duidelijke uiteenzetting van zijn standpunt in zake het Jodenvraagstuk. Het Joden dom is geen probleem van Neder landers of Duitschers, doch van het nationaal-sociaiisme. „Wij beschou wen dit probleem hier te lande pas dan als opgelost, wanneer de laatste Jood ons land verlaten heeft". Van de N. S. B.-ers eischte hij, bij de be strijding der Joden de discipline te handhaven. Vervolgens sprak hij nog over de samenwerking met Duitschland en de beteekenis der eedsaflegging voor Mussert op 20 Juni. Over de ontwikkeling op het gebied van de binne'nlandsche poli tiek zei spr., dat het Nederlandsche volk in zijn overgroote meerderheid reeds thans'toegeeft dat de politie ke partijen niet meer kunnen terug- keeren; eveneens wil men niet meer de politieke leiding terughebben die het volk in den steek gelaten heeft. Het volk moet er thans toe gebracht In heel het uitgestrekte groot- Duitsche Rijk, in de nabije grens streek en in Silezië, op het platte land enjn de groote steden, in Ber lijn, Hamburg, Bremen, Leipzig en Frankfurt, overal, waar groote fa brieken zijn, vinden thans Neder landsche meisjes, een broodwinning. Een zeer goede broodwinning zelfs. De verdiensten, welke deze meisjes in allerlei soorten fabrieken ontvan gen, zijn belangrijk hooger dan men doorgaans in Nederland gewend was aan vrouwelijke arbeidskrachten te betalen. De meisjes leveren daar geen knutselwerk of arbeid, welke eigenlijk niet als volwaardig be schouwd wordt. Met alle aangebo ren behendigheid, die vrouwen nu eenmaal voor veel beroepen tot uitermate geschikte arbeidskrachten bestempelt, nemen ze aan het reus achtige arbeidsproces deel, dat zich heden ten dage in nimmer geziene vormen en omvang in het groot- Duitsche Rijk heeft ontwikkeld. In de laatste weken hebben zich. opnieuw honderden Nederlandsche meisjes bij de arbeidsbeurzen voor werk in Duitschland gemeld. Gaarne willen ze wat verdienen om zich datgene te verschaffen, wat ze zich vroeger moesten ontzeggen. De loo- nen zijn zoo hoog, dat na aftrek van. alle kosten voor huisvesting en ver pleging een mooie spaarcent over blijft. VERZAMELING VAN OUDE AFVALSTOFFEN. ïn 'n besloten voorstelling in 't stu dio-theater te Den Haag, welke o.m. werd bijgew. door den secr.-gen. van. het dep. van ppvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, hoofdambte naren van departementen, directeu ren van rijksbureaux en leiders van industrieën, is Zaterdag voor de eerste maal een propagandafilm vertoond van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, ge- titel: „Wie het kleine niet eert In deze rolprent krijgt men een kijk op het werk der ophaaldien sten en ziet verder hoe de afvallen in papier-, rubber-, glas-, kunstwol- en blikfabrieken worden verwerkt. GELDEN AFGEDRAGEN IN DUITSCHE KRIJGSGEVANGENSCHAP. Terugbetaling. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. De directeur van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat door hem van het krijgsgevangenkamp Soest de geiden zijn ontvangen van de Nederland sche oud-militairen, die in de krijgsgevangenkampen Versenmep- pen (Hemer) en Soest hun gelden hebben afgedragen en naar Weins- berg werden overgebracht. Belanghebbenden worden ver zocht 'hun aanvraag om terugbeta ling alsnog c.q. nogmaals in te dienen aan den Afwikkelingsdienst krijgsgevangenen van het informa tiebureau Nederlandsche Rood a Kruis, Pieter Bothstraat 57, 's-Gra- venhage met duidelijke vermelding van naam, voornamen, rang, onder deel, gewangeormuimmer, naam van het gevangenkamp, afgedragen be drag en 'huidig adres. DE PRIJS VAN BRANDNETELS. 's-GRAVENHAGE, 16 Juni. Voor brandnetels worden momenteel, hoo- gere prijzen gevraagd dan toelaat baar is. De gemachtigde voor de prij zen vestigt er daarom de aandacht van belanghebbenden op, dat brand netels op de veiling slechts voor ten hoogste drie cent per kg mogen wor den verkocht. De grossiers- en detaillistenprij- zen mogen niet hooger liggen dan resp. 5,50 per 100 kg en 8 cent per kg. Indien deze prijzen worden over schreden, stelt men zich aan vervol ging bloot. Naar wij vernemen, zal de oogst van vroege aardappelen Zater dag 'beginnen, zoodat er Maan dag' a.s. vroege aard-appelen aan- de veilingen zullen1 komen. worden, de leiding van de N. S. B. te erkennen. Zooals de vrijwilligers in het Oosten weerstand bieden aan de stormaanvallen der bolsjewieken, zoo zal men hier te lande even hardnek kig zijn taak moeten vervullen. Ook hier geldt in de eerste plaats, de dis cipline te handhaven. Wanneer het Nederlandsche volk een eigen toe komst wil hebben, dan moet het, zooals' wij, met den Führer verbon-, den zijn.'De eedsaflegging_pp Mus sert beteekent tevens een bondge nootschap met den Führer. Hier moet gestreden en overwonnen wor den op leven en dood". Na een kort slotwoord van dis trictleider van der Weyden werd de bijeenkomst mèt een drievoudig „Sieg Heil" op den Führer besloten. K"M '1 I ;j ;i-:j La,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1