WAAR BLIJFT DE PALING? STAD EN OMGEVING DISTRIBUTIE-NIEUWS. AGENDA LAATSTE BERICHTEN. Verdedigingsfront van x Sebastopol aan het wankelen. Naar hef Oost front vertrokken. BEKANNTMACHUHG. MARKTBERICHTEN Het antwoord op de algemeene vraag In haar element. Ze ontbreekt op tafel omdat ze niet gevangen wordt. RADIOPROGRAMMA Amsievéamsche Beurs ■JW DE KAASMARKT. Zoo langzamerhand krijgt de markt haar zomersch aanzien, al is het vreemdelingenibezoek nog ge ring. De aanvoer, 42000 kg, was weer 6000 kg hooger dan de vorige week en best'ond voor 4/5 gedeelte uit 20 plus kaas. De keurmeester ging ditmaal kaap te werk, maar toch werd voor het overgroote deel verkoop tegen de maximumprijzen toegestaan. AARDAPPELSEIZOEN BEGONNEN. Te Broek op Langendijk zijn he denmorgen de eerste vroege aard appelen aan de veiling aangevoerd door de kweekers N. Kieft, St. Pan- cras, A. Dirkmaat, Broek op Langen dijk en M. Nieuwland te St. Pancras. De aanvoer was 3475 kg. De prij zen bedroegen 10.50 per 100 kg voor de groote en 5 voor de kleine soort. UITREIKING BONKAARTEN VOOR DE 8e PERIODE EN TABAKS- EN SIGARETTENKAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat van af Maandag 22 Juni 1042 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: 1. bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 8e periode: en 2. Tabaks- en Sigarettenkaarten. De bonkaarten worden alleen uitge reikt tegen overlegging van de distri butiestamkaart met inlegvel. y Van de Tabaks-, resp. Sigarettenkaart moet de bon „Tabak R4" resp. „Sigaretten R4" worden overgelegd. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te melden op den datum, welke op de bonkaart 7e periode is afgestempeld. Ten bewijze, dat men op den juisten datum verschijnt, moet een bonkaart van de 7e periode worden getoond. De uitreiking van de bonkaarten zal geschieden op de volgendfe plaatsen, t.w.: 1. in het schoolgebouw aan de Brille- steeg. In dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitgereikt en 2 in de voormalige Keetkolkschool, ingang Westerkolkstraat. De Tabaks- en Sigarettenkaarten, worden uitsluitend uitgereikt in het ge bouw van de Chr. Kleuterschool, Doelenstraat no. 15. De kantoren zullen geopend zijn van 9 30 uur v.m. .tot 4 uur n.m. Alkmaar, 19 Juni 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. GESLAAGD. De heer J. N. Joustra alhier slaagde dezer dagen te Delft als werktuigbouwkundig ingenieur. LANGEDIJK. Geslaagd. - Bij het te Alkmaar gehouden examen slaagden voor het diploma algemeene handelskennis (middenstandsdiploma) de heeren D. Kuilboer en J. Biersteker te Oud- karspel, R. v. d. Vliet te Zuidschar- woude, B. van 't'Riet te Broek op Langendijk, G. Duyves Pz. te Noord- soharwoude en J. Dekker te Haren karspel. EXTRA RANTSOENEN VASTE BRANDSTOFFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, deelt mede, dat evenals het vorige jaar besloten is tot uitgifte van extra rantsoenbonnen van brand stoffen voor groote gezinnen. Aanvraagformulieren "MD 108 kunnen vanaf Vrijdag 19 Juni 1942 worden af gehaald aan het Distributiekantoor Breedstraat 40. De ingevulde formulieren, alsmede de stamkaarten van alle gezinsleden moe ten worden meegenomen bij het afhalen der bonkaarten voor de 8e periode. Alleen gezinnen van 7 of meer per sonen komen voor deze extra rantsoenen brandstof in aanmerking. Alkmaar, 19 Juni 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 JUNI. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink; 5 uur, dr. Tuinstra. Kapelkerk, 10 uur, ds. Kleyne (H. Doop, waarvoor aangifte heden Vrijdagav. 78 uur, Emrpastraat 75). Remonstr. geref. gem., 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, prop. F. A. v. d. Bosch, van Amsterdam. Doopsgez. kerk, geen dienst wegens kerkschoonmaak. Geref. kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt (bevestiging ambtsdragers en biduur); 5 uur, cand. van Eerden (Zondag 32). In beide diensten coll. eigen evangeli satie. Herst. Apost. Gem., Tous- saintstraat, 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Zon dag 3.30 uur, jongeliedensamenkomst Houtweg 8, Donderdagav. 8 uur bij belbespreking mannen Hulststraat 7, Vrijdagavond 8 uur idem vrouwen Oudegracht 208, Zaterdagnam. 4.30 uur bidstond Oudegracht 208. G. G. Het Leger des Heils, 10 uur heili- gingsdienst o. 1. v. den heer D. Bergsma, 7.30 uur verlcssingsdienst o.l.v. den heer J. Lodder van IJmui- den, Woensdag 7.30 uur bijz. dienst te geven door de jeugd. Vrije ev. geref. gem. Doelenstraat 19, 10 uur (onderwerp „De roep om recht") en 5 uur (onderwerp „De roep om Christus' komst"), ds. Ruys; Woens- dagav. 7.45 uur St. Jacobstr. 22. UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Marafiatha, 10.30 uur ds. Dönszelmann, van Amsterdam.- Heiloo, 10 uur, ds. Riepma van Edam. Ned. Chr. Gemeenschaps bond; Donderdag 3 uur, bijbelbespre king Laarmanstr. 185. Geref. kerk (in gebouw evang.), 3 uur, ds. von Meyenfeldt (Zondag 1),' coll. eigen evangelisatie). Dat heeft Uw gezin noodig. Neemt daarvoor TRANSPA- RANTA, de Nederlandsche Aardappeltapioca, waarmee U zooveel verschillende smake lijke gerechten kunt maken. Vraagt ons receptenboekje. N.V. W. A. SCHOtTENS AARDAPPELMEELFABRIEKEN GRONINGEN EOXHOL (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Hoera, er is een stamhouder (hum.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Zeven jaren pech (kom.) Alle leef tijden. (Geprolongeerd.) Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De Roman van een dokter (rom.- dram.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Carnaval (rom.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Ring om Tobroek nauw gesloten. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.) Het N. deel van het kAchtig versterkte Sovjet-Russische verdedigingsfront van Sebastopol is aan het wankelen gebracht. De Duitsche en Roemeen- sche troepen hebben in nieuwe snel le opmarschen de N. baai tegenover de stad Sebastopol bereikt Daarme de is het N. deel van de geheele Sovjet-vesting in handen van de Duitsche en de verbonden troepen. In Noord-Afrika hebben de Duit sche en Italiaansche strijdkrachten gisteren in den loop van den dag den ring om de Britsche vesting Tobroek nauw gesloten. CHURCHILLS BEZOEK AAN ROOSEVELT. STOCKHOLM, 19 Juni (D.N.B.) De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft, dat er aanleiding is om aan te nemen, dat Churchilis bezoek aan Washington „uitsluitend zakelijke motieven" heeft. De vien groote vraagstukken van het,oogenblik zijn: 1) de vorming van een tweede front 2) het transportvraagstuk. 3) de strategie in het naburige en het Verre Oosten. 4) De Amerikaansche leveranties aan Engeland, de Sowjet-Unie en China. De aanwezigheid van generaal Sir Allen Brooke en generaal- majoor sir Hastings Ismay is van b-eteekenis, aldus de medewerker. Men kan niet verwachten, dat Chur chill zich gedurende zijn verblijf in de V. S. in het openbaar zal ver tonnen. Hij zal zeker niet voor de radio spréken of bij bijeenkomsten tegenwoordig zijn. Den meesten tijd van zijn bezoek zal hij met gesloten deuren besprekingen met Roosevelt over dringende oorlogsvraagstuk- ke,- hebben. Een der belangrijkste oogmerken van zijn bezoek is het scl.eppen van de mogelijkheid tot het treffen van „bliksemsnelle be slissingen". Niet zij, die niets te verliezen hebben, maar zij,die iets te verdedigen hebben, dienen naar het Oostfront te trekken. Het Nederlandsche legioen is niet opgericht om Duitsclüand te helpen, maar om uitdrukking te geven aan de erkenning van het groote gevaar, dat Europa be dreigde en aan onze verbonden heid met het Duitsche volk. Wij willen zelf mee de kastanjes uit het vuur halen, opdat wij met opgeheven hoofd als trotsche Nederlanders naast de Duitsche oud-soldaten kunnen staan. In het Wapen van Heemskerk hield gisteravond, onder leiding van den plaatsvervangend kringieider Swidde, de N.S.B. de eerste vergade ring van een reeks vergaderingen, die in 29 plaatsen van ons land, tot 18 Jhli, worden gehouden, ter ver sterking van het Nederlandsch le gioen in het Oosten. In deze verga deringen wordt het woord gevoerd door de heeren H. J. Leeuwenberg, gemachtigde van den leider der N.S.B. en districtsleider voor Noord- Brabant, Ernst Voorhoeve, propa gandaleider der N.S.B., hoofd van de afdeeling propaganda en raadsadvi seur van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en Melchert.. Schuurman, zangleider der N.S.B., die binnenkort naar het Oostfront zullen vertrekken. Met nadruk verzekerden deze drie mannen, die de veertig reeds zijn gepasseerd, dat zij het liefst in stilte waren vertrokken om hun plicht te doen, maar dat zij op verzoek van den leider, pas over vier tot zes we ken vertrekken om door de verga deringen te bereiken, dat door het voorbeeld van deze naaste medewer kers van den leider, minstens 1000 kameraden denzelfden stap zulleil doen. Wij leven in een tijd, zoo betoog den zij, dat verandering voor ons volk noodzakelijk is en wij beseffen, dat wij moeten voorgaan op den weg naar omhoog. Wij hebben be grepen, dat wjj met het Nationaal- ^Socialisme terugkeeren tot de na tuurlijke orde, dat wij daardoor nieuwe menschen worden en beter onzen plicht kunnen doen voor volk en vaderland. Wij weten, dat Mus- sert de man is geweest, die steeds ons volle den weg naar omhoog heeft gewezen. De strijd tegen het bolsjewisme is er een op leven en dood. De strijd tegen het bolsjewisme kan niet alleen met propaganda ge voerd worden of met geueaen in de kerk, want dit is een sa-ijd op leven en dood. Dr. Smit, een der inge nieurs van Philips, die met -verioi van het Oostfront terugkeerde, zeide terecht, dat niet zij, die niets hebben te verliezen naar het Oostfront heb ben te trekken, maar zij, die iets te verdedigen hebben. Zij, die het volk willen leiden, moeten ook den moed hebben, als soldaat de belangen van dat volk te behartigen. De erfenis van ons voorgeslacht is op en wij dienen mee op te trekken voor den opbouw van de toekomst van Euro pa. Wij dienen, met de wapenen in de hand, nieuwen- grond te verove ren om de toekomst van ons volk veilig te stellen. Als straks de vrede geteekend wordt, zullen onze jon gens van het Oostfront het zwaarste gewicht in de schaal leggen. Dan zal ons volle ervaren, dat het de Natio- naal-Socialisten zijn, die ons volk tot nieuw leven hebben kunnen optrek ken. Wij willen niet, dat het Duit sche volk voor ons de kastanjes uit het vuur haalt. Wij willen dat zelf doen, opdat wij met opgeheven hoofd, als trotsche 'Nederlanders na den vrede njast de Duitsche oud soldaten kunnen staan. Niet naar het front om avontuur. Wij gaan niet naar het front als jonge mannen, die een avontuur in den zin hebben. Wij laten vrouwen en kinderen achter en dit bewijst, dat wij handelen uit een ernstig plichtsgevoel. Wij gaan, timdat wij het dringende noodzaak achten, dat niet alleen ^de eenvoudige leden, maar ook dé naaste medewerkers van den leider naar het front gaan. Wij gaan, omdat wij weten, dat er dan vele anderen zijn, die zullen zeggen: „Dan gaan wij ook". Wij gaan, om later aan den leider de on overwinnelijke kracht te schenken, dat hij kan zeggen: „Hier staan mijn mannen, zij stonden met de uwe aan het front, daar zijn hun daden en daar liggen mijn roemrijke of ver minkte en gewonde naast die van Adolf Hitler, den Führer van alle Germanen." Bedenkt, wat' er van Europa zou worden, wanneer het Russische monster over Europa heerschappij zou krijgen. Onze tegenstanders, die vroeger bidstonden organiseerden, opdat het Russische monster zou worden verslagen en inzamelingen hielden voor het Finsche volk, dat zoo dapper streed, dienden nu bid stonden en inzamelingen te organi- seeren voor de eerlijke Europeeche mannen, die het wèl meenen uet hun werelddeel, hun stam en hun volk, opdat zij het monster „kapita lisme, bolsjewisme en Jodendom" kunnen overwinnen. Wij willen Europa, de Germaansche stam en ons volk van dit drievoudig monster bevrijden. Wij willen voor onze vrouwen en kinderen den weg naar een veilige en welvarende toekomst banen, niet met woorden, maar met daden en waar noodig met ons bloed of met onze gezondheid. Wij moeten de eenheid van Europa scheppen, want alleen dan zullen zij als volk in vrede, veiligheid en welvaart kunnen leven. Wij denken in een groot Germaansche levensruimte, in een bond van Germaansche volken en' staten en daarom moeten wij den vijand van ons volk, onze stam en ons werelddeel, de vijand van natuur en God, nu en in dit oogenblik ver nietigend verslaan. In het uur van onzen dood kunnen wij dan zeggen: „Ik h^b getracht mijnplicht te doen".' Wij zullen mét eer en roem terugkeeren naar ons vaderland, wanneer God het wil: Een woord van den opper- Ieider Grcenendaal. De opperleider Groenend aal, die met verlof van het Oostfront terug was, betoogde nog, dat het .Neder landsche legioen spontaan door de Nationaal-Socialisten Was opgericht, omdat zij den strijd 'in het Oosten tegen het bolsjewisme niet alleen aan Duitschland wilden overlaten. Ten onrechte werd hierin een be wijs gezien, dat de N.S.B. op Duit sche leest was geschoeid. Duitsch land is wel in staat, om zonder die paar duizend strijders het bolsjewis me te overwinnen. Het legioen wa? opgericht met' de diepe bedoeling om uitdrukking te geven aan de vol komen erkenning van het groote gevaar, dat Europa door het bolsje wisme bedreigde en om uitdrukking te geven aan onze verbondenheid met het Duitsche volk. Het stemde spr. tot voldoening, te hebben erva ren, dat het Nederlandsche legioen langzamerhand gegroeid was tot een eenheid, die zich zoodanig heeft in gespannen, dat ze volkomen gelijk waardig is aan de Duitsche leger- formaties en daarvoor van Duitsche zijde waardeering mocht ontvangen. Wij wilden door een daad onze oude roem rechtvaardigen. Het is, aldus spr., noodzakelijk, dat het legioen, groeit, zoodat na den strijd een kern van het Nederlandsche volk is ge vormd, die met roem uit den strijd terugkeert. Ter afwisseling werd een film vertoond, „De S.S. Standarte West- land", terwijl onder leiding van Mel chert Schuurman strijdliederen wer den gezöngen. De bijeenkomst werd beëindigd met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. AFLEVERING VAN SPIJSOLIE. Termijn van bon 24 verlengd. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. De se cretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de termijn bin nen welken aflevering van, spijsolie op de bonnen „24" der boter- en vet- kaart mag plaats vinden, is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Zoo als bekend, geven genoemde bonnen uitsluitend recht op aflevering van 240 gram spijsolie. MUSTERUNG DER GEBURTS- JAHRG&NGE 1906 UND 1907. Alle Mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a. Aus den Provlnzen Südholland und Seeland bei der Wehrmachtkomman- dantur Den Haag, Lange Voorhout 38, am 29.6.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M, am 30.6.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. b. Aus der Provinz Nordholland: in Amsterdam-O., Schule, Iepenweg 13, am 1.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M, i am 2.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. c. Aus den Provinzen Friesland, Gro ningen, Drenthe und Overijssel b/d Wehrmachtkommandantur Zwolle, Rojensingel 13, am 3.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M, am 4.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. d. Aus den Provinzen Gelderland, Utrècht und Nordbrabant bei der Ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2, am 6.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M, am 7.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. e. Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maas tricht, Vrijthol 46, am 8.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—F, am 9.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben G—M, am 10.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—R, am 11.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben S—Z. Die Meldepflichtigen haben militari- sche und sonstige Ausweispapiere und 2 Passbilder Grosse 37X52 mm. in bürger- licher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzu- bringen. Juden haben nicht zu erschei- nen. Den Meldepflichtigen wird das Fahr- geld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Melding urückerstat- tet. Sie erhalten ferner bei einer Ab- wesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. BERLIJN OVER CHURCHILLS REIS NAAR WASHINGTON, BERLIJN, 19 Juni (A.N.P.) Om trent de plotselinge reis naar Ame rika van Churchill verklaart men in Berlijnsche politieke kringen, dat hiermede opnieuw de zwakheid van Engeland bewezen wordt, dat geen uitweg meer weet te vinden uit de vier problemen, die Reuters diplo matieke correspondent in verband fjet de reis genoemd heeft en waar van de kwestie der seheepsruimte de voornaamste zou zijn. De reis meet als een alarmeerende uiting van de grootste verlegenheid beschouwd worden, waarin de geallieerden zich bevinden. De verklaring van den Engelschen nieuwsdienst, dat Chur chill in Amerika geen tijd zal heb ben om in het openbaar te verschij nen, geen radiotoespraken zal hou den en niet aan vergaderingen zal deelnemen, kenmerkt den toestand voldoende. In Berlijnsche politieke kringen constateert men voorts, dat de reis bovendien beschouwd moet worden als een agitatorische manoeuvre om een afleiding te hebben voor de jongste militaire nederlagen der ge allieerden aan alle fronten. In dit verband wijst men vooral op de En- gelsche nederlagen in Noord-Afrika, op de ontwikkeling in Oost-Azië en op de vernietigende nederlagen der bolsjewieken, aan het Oostelijke front, waarbij nog komt het.,steeds hopeloozer wordende probleem der scheepsruimte. Woorden zooals gesproken door Roosevelts secretaris Early bij de ontvangst der Amerikaansche jour nalisten, waarbij hij o.a. zeide, dat Churchill gekomen was om „pver de overwinning" te praten, worden hier derhalve als belachelijke frazen gekwalificèerd. Men kan zoo be toogt men hier den toestand ver gelijken met de positie van twee drenkelingen, die elkaar stevig vasthouden, omdat zij beiden van elkaar de redding verwachten. Het gezelschap van Churchill. LISSABON, 19 Juni. (A.N.P.) Naar Reuter meldt bevinden zich in Churchilis gezelschap behalve gene raal Sir Allan Brooke en generaal- majoor Sir Hastings Isma/ nog de brigade-generaal G. M. Stewart sir Charles Wilson, de secretaris John Martin en de fregattenkapitein Thompson. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 19 Juni 1942. Op de heden gehouden' kaasmarkt waren 27 stapels aangevoerd, wegende 42000 kg. 17 st. Fabriekskaas 20+ 43.50; 40+ 56; 10 st. Boerenkaas, kleine met merk 55.50. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Juni 1942. 5600 kg Rabarber 6; 3400 kg Aardappelen: Kriel 5; Schotsche mui zen 10.50; 100 kg Spitskool 10. LEEUWARDEN, 19 Juni 1942. Vee markt: 63 Stieren; 235 Vette koeien; 521 Melk- en Kalf koeien 315615; 215 Pinken 125—200; 8 Vette kalve ren; 31 Graskalveren; 318 Nuchtere kal veren; 512 Weide schapen 5890; 167 Lammeren 18—32; 17 Vette var kens; 179 Kleine biggen 3045; 164 Bokken en geiten; 1 Paard, totaal aan voer 2421 stuks. Ëierhandel: Kipeieren aangevoerd 6 kg. Prijs 61/,10.45 ent. p. st Handelsprijs 1.32—1.37 p. kg. Eendeneieren. Prijs 7,68,1 ent. p. st. Pluimvee. Slachthanen 1.502.50; Slachtkippen 1.502.75; Jonge duiven 0.40; Konijnen lp. kg. Ver- eeniging van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus 0.87, 40 plus 1.12; Goudsche kaas 20 plus 0.87. 40 plus f, 1.12; Broodkaas 40 plus 1.02, (Van een'bij zonderen mede werker.) IJSELMEER, Juni. Meer dan ooit heeft de aal in den volks mond paling genoemd (op de verschil aal-paling hebben wij in een onzer edities reeds eerder geschre ven op het oogenblik de be langstelling van het publiek, niet in het minst omdat visch thans een welkome afwisseling op het menu kan vormen. Dat de vraag daarbij in de eerste plaats uitgaat, naar „pa ling", is verklaarbaar door het groote vetgehalte van deze vischsoort. Naar verluidt zouden thans groote aal vangsten worden gemaakt. En waar het publiek er op het oogenblik vrij viel nergens in slaagt, om versche aal te koopen, begint men zich af te vra gen waar deze visch wel blijft. Inderdaad is de indruk gewekt, als zouden de aanvoeren van aal uit het IJselmeer momenteel be- teekenend zijn, We moeten hier echter alle illusies den bodem in slaan, want het tegendeel is helaas waar. In alle Dselmeerhavens bleef de aanvoer van aal tot nu toe bene den normaal en vèr beneden die van vorig jaar toen van een overvloed kon gorden gespro ken en dagelijks tienduizenden pon den werden binnengebracht. De aan voeren te Enk huizen, die meest al aan den spits staan, bedroegen de laatste weken soms slechts enkele honderden ponden per dag. De an dere aanvoerhavens bleven daar re gelmatig beneden. Waardoor die slechte aan voeren? De oorzaak hiervan is moeilijk na te gaan. Men ziet het steeds gebeu ren dgt goede en slechte jaren el kander afwisselen en inzonderheid de vangst van aal is hoogst onbere kenbaar. Daarnaast zijn er factoren van be- drijfstechnische moeilijkheden waar mede men in dezen tijd te kampen heeft. Momenteel kan alleen de z.g. kuil- visscherij goede resultaten afwer pen. De vaartuigen moeten daarvoor over flinke kracht beschikken en een behoorlijke snelheid kunnen loo- pen. Sommigen kunnen zich met de zeilvaart behelpen, doch dit stelt voor het kuilen hooge eischen. In meerdere havens, met kleine sche pen, die weinig zeil kunnen, voeren, is de kuilvisscherij niet, mogelijk. De fuikenvisscherjj kan eerst in de herfst met succes op groote schaal worden toegepast. Wel wordt er nog wat aal met z.g. hoekwant gevangen, doch dit zet niet voldoende aan. We zien dus een zeer vermin derde opbrengst naast een verminderde vischgele- g e n h e i d. Naar de rookerijen. Dit alles duidt er reeds op dat men van de IJselmeer-aalvisscherij mo menteel geen al te hooge verwach tingen moet koesteren, doch het kardinale punt is wel dit, dat dé kuilaal niet in de eerste plaats con- sumptievisch is. Bijna alle kuilaal gaat, als daarvoor bij uitstek ge schikt, naar de rookerijen. Met de kuil wordt slechts dunne, jonge aal gevangen, meestal beneden de 70 gram per stuk. Zij besomt in deze gewichtsklasse slechts 34 cent per pond (consumptieprijs 0.54 p. p.). Voor de directe^ consumptie moet men het iets zwaardere soort heb ben, dat th^ns bijna niet wordt ge vangen. pv e laatste weken heeft de meening alom post gevat, dat er volop paling wordt ge vangen. Vrijwel niemand echter kan deze populaire vischsoort op den kop tikken en zoo is alge meen de vraag gerezen: „Waar blijft die paütog toch?" Wij vonden deze vraag wel zoo belangrijk, dat wij haar één onzer ter zake kundige mede werkers hebben voorgelegd. Zijp. antwoord, dat wij hierne vens publiceeren, is zóó verras send, dat wij het hier al vast in het kort samen vatten: „Een onjuiste opvatting speelt den menschen parten. Dat er weinig paling op' tafel komt, is doodeenvoudig een gevolg van. het feit, dat erniet vol doende paling gevangen wordt!" gebeurt met de huidige vangst? Gaan we na wat er met het than» aangevoerde gebeurt, dan zien we het volgende: le. Een groot percentage, bij nor male aanvoer ongeveer 1/3 bij ge ringe aanvoer dikwijls naar behoef te wordt direct uit de iharkt ge nomen en o.m. gereserveerd voor de groote bevolkingscentra (Amsterdam e.d.) 2e. De kooplieden zjjn verplicht, zulks ter instandhouding dezer be drijven, aan de rookerijen te leve ren. 3e. Het restant moet onder de oude afnemers procents g e- w ij z e worden verdeeld. Men voelt wel, dat dit thans zeer weinig is en dat dit weinige dan ook slechte druppelsgewijs onder het pu bliek komt. Eenvoudig gezegd komt do zaak hierop neer, dat de vraag het aanbod verre overtreft. Gerookte paling. Ook de rookerijen zijn wat de af levering betreft aan voorschriften gebonden. Ook zij moeten in hun distributiesysteem de vroegers afne mers zooveel mogelijk procentsge- wijs betrekken. Gerookte aal ziet meft in iets rui mere mate dan versche aal, doch ook hiermede kan de vischhandel bij lange na niet aan de vraag voldoen. De aanvoeren zijn nu eenmaal te gering en ^éker oneindig minder dan het publiek zich voorstelt. Er is wel paling (aal) in het IJselmeer zelfs haar verluidt meer dan ooit het ge val is geweest maar die moet eerst gevangen worden voor ze op onze tafel kan komen. Hopenlijk breidt die vangst zich binnen afzien- baren tijd nog wat uit. Het zou een ieder welkom zijn. Op dit oogenblik is dat echter nog niet het geval eh 'dienen we het met het enkele palingske te stellen, dat we nog bemachtigen kunnen. Voor wie dat geluk heeft vermel den we hier de vastgestelde prijzen, opdat ze niet het slachoffer van „overvragen" worden, iets dat juist bij een zoo groote vraag gebeuren kan. Vérsche aal: boven 250 gram (per stuk) 1.23 p.p. van 125-250 gr. (per stuk) 0.99 p.p. van 70-125 gr. (per stuk) 0.82 p.p. beneden 70 gr. (per stuk) 0.54 p.p. Gerookte ia a 1: boven 200 gram 2.17 per pond van 100-200 gram 1.88 per pond van 50-100 gram 1.62 per pond beneden 50 gram f 1.16 per pond Al de hier genoemde prijzen mo gen met een gering bedrag voor het thuisbezorgen worden verhoogd; be neden hoeveelheden van 2 kg b.v. slechts 0.05 per bezorging. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.— Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Brandende kwes ties, causerie (opn.) 8.30 Gr.pl. 9 15 Voor de huisvrouw. 9.30 Gr.pl. 10.— Ernstige muziek (opn.) 11.Voor zieke kinderen. 11.20 Pianovoordracht. Ca. 11.53 Gr.pl. 12.Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13.Omroeporkest en gr.pl. 14.De Studie aan de Universiteit. 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vröólijkheid. 15.45 Gr.pl. 16.Bijbel lezing. 16.20 Twee violen en gr.pl. 16.50 Mannenzangvereem „Apollo". 17.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Or gelspel.' 18.De N.S.B. antwoordt. 18.15 Gr.pl. (Als intermezzo: Programma- overz.) 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Bonte avond. 20.15 Causerie: „Volksornament". 20.30 Orgelconcert. 20.45 Bonte avond. 21.30 Gr.pl, 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.15 24.— Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pk 9.30 Arnh. Or.- kestvereen, het Paaschbergkoor en so listen (opn.) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12. Het Trio Pro Arte. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13.Ontginning in het waterschap Vollenhove. 13.40 Voor de jeugd. 14.Sted. Orkést van Maas tricht en solist en gr.pl. 15.15 Gr.pl. 15.30 Tijdschriftenschouw. 15.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 16.30 Causerie: „Het kweeken van gard beien". 16.45 Gr.pl. 17.— Voor de bin nenschippers. 17.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15'Het kwartier van den ar beid. 18.30 Gr.pl. 18.45 De W.A.-Kapel van de Heerban Amsterdam en gr.pl. 19.15 Gr.pl. ,19.31 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Praatje in Groningsch dialect. 19.50 Spiegel van den dag. 20.— Concert gebouworkest en solist. 21.Als ik 't voor 't zeggen had. 21.15 Concertge bouworkest. 21,25 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.1524.Zie Hilver sum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van VrijSag 19 Juni 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3y, Nederland 1941 99% 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II 10l,7/a 3—31/, Nederl. 1938 9 A/s 3 Ned.-lndië 1937 88 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142 Handel Mij. Cert. v. t 2.50130 Koloniale Bank 136i/s Ned. Ind. Handelsbank 89 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .153 Calvé Deift Cert. .120 Nederi. Ford 3t6% Lever Bros 169 Phil. Gioeil. Gem. Bezit 296 CULTUUR MAATSCH. H. V. A312 Java Cultuur .162 Ned. Ind. Suiker Unie 165 Verg. Vorster landen PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor i Ind Spoor - 89 .327 .211 138 102 1541/, 130 201 .162'/, ,116 .184 .154 62 45 lu. 40 991 1 OOS/a •'001% 97V, 88% 142% 130 1361/, 89 152% 119 365 168'/4 298 310% 160 165 89 325% 211% 137 101 154 130 200 183'/, 147 182% 154 45% Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plaatsverv. hoofdredacteur en Buitenland: Tj.. N. Adema, Alkmaar (afw.) Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provincie' G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. .Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2