DAGBLAD UOOR Churchill's Laatste verdedigingslinies doorbroken. Alkmaar gevaarlijk voor zwijntjesjagers. wanhoopsreis. TYPHUS HEERSCHT IN VOLENDAM. Tot nu toe 23 gevallen geconstateerd. De haard direct geïsoleerd. Moermainsk en Jokonga met bommen bestookt. In contact met de buitenste verdedigingslinie van Tobroek. POLITIE HEEFT OPNIEUW SUCCES. Drie „zware" Amsterdammers gepakt. Adolf Hühnleiri overleden. ^2 kg. aardappelen op bon 32A. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooi uitbetaling voor Alkmaar 3.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abopn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prqs der gewone advertentiën: J 010 per m.M.. minimum 14 m.M. f 1.40* elke 31/., m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan «de Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij-'v/h. Herm& Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar* postgiro 37060. 144e Jaargang No. 142 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Zaterdag 20 Juni 1942 Geen reis, doch het front bepaalt den afloop van den oorlog. ROME, 19 Juni (D.N.B.) Omtrent de plotselinge reis van Churchill naar Washington wijst men in Ro- meinsche politieke kringen er op, dat diplomatieke reizen van En- gelsch-Amerikaansche staatslieden voor het verloog van den oorlog zonder eenige beteekenis zijn. De .beslissing over den «Sloop _van den oorlog hangt niet af van dergelijke reizen en besprekingen, doch valt aan het front. De ondubbelzinnige overwinningen van de asmogendheden der laatste dagen, o.a. aan het front van Libye en in de Middellandsche zee, spre ken duidelijke taal en zijn het eenig mogelijke antwoord, dat op dergelij ke reizen, verdragen en conferenties der Engelsch-Amerikaansche mo gendheden verstrekt kan worden. STOCKHOLM, 19 Juni (A.N.P.) In verband met 't bezoek van Chur chill aan Amerika heeft de Britsche berichtendienst hedenochtend een voor Noord-Amerika bestemd com mentaar gepubliceerd van den com mentator Mc Geatty. Inzake de onderwerpen, waarover in Washington onderhandeld zal worden, verklaarde hij, dat ook Libye ter sprake zal komen. Mc Geatty zeide, dat de afloop van den strijd in Libye een „ernstige ne derlaag voor de Engelschen" ge noemd kan worden. De „moeilijkhe den voor de Britsche troepen zijn nu zeer groot geworden". De poging van de spilmogendheden, zoo zeide Mc Geatty verder, om de scheep vaart van de geallieerden te verhin deren, is „met een groote intensiteit" uitgevoerd. De successen van de spilmogendheden hebben tot de con clusie geleid, dat de „slag in de Mid dellandsche zee hoofdzakelijk een slag voor de verbindingslinies" is. Vóór alles moeten wij meer schepen hebben, want, zooals Roosevelt heeft gezegd, „de slag om de ravitaillee ring is in een kritiek stadium geko men". De Britsche scheepswerven moeten absoluut door de Ameri- kaansche werven gesteund worden. Hedenochtend heeft de radio-com mentator Robert Fraser toegegeven, dat „de Britten in Libye 'verslagen zijn". DE POPULAIRE LEGERAANVOERDER GENERAAL ROMMEL bezichtigt Artillerie-waarnemingsposten in de Cyrenaïca. (Atl.-Holland-P.K. Moosmaller) (Van onzen eigen verslaggever.) Het rustige, eeuwenoude Volen dam vraagt zij het tmgewenscht! de aandacht, en het is dezen keer niet de kleederdracht van jong en oud, het is niet het schilderachtige van haven en omgeving, dat oor zaak was van een kleine reportage. Het is veel ernstiger: in Volen- dam heerscht de typhus, die ge vaarlijke ziekte, die krachtige lichamen in enkele dagen sloopt en die o zoo dikwijls den dood ten gevolge heeft...,. Zoodra we de tram uitstappen, merken we het. Niet aan de bewo ners, die hun normalen gang gaan en op den zeedijk zitten of aan hun ar beid zijn. Niet aan de stilte van de visschersplaats ook. Want stil is hét, dezen dag niet, omdat de eerste „vreemdelingen" gearriveerd zijn De strijd om Sebastopol HOOFDKWARTIER VAN DEN FïiHRER, 19 Juni. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „De aanval op Sebastopol leidde gisteren tot beslissende successen. De in den Noordelijken sector van het vestingfront in den strijd geworpen Duitsche divisies infanterie doorbra ken de door het optreden van zware artillerie en de luchtmacht in be dwang gehouden laatste verdedi gingslinies van den vijand en bereik ten over een breed front de Baai van Sewernaja tégenover de stad Sebas topol. Hiermede ïriel na hevige ge vechten, die 12 dagen hebben ge duurd, het geheele Noordelijke deel van de vesting, op een kustfort na, In den Zuidwestelijken sector in onze handen. De verovering van dit laatste steunpunt staat voor de deur. Wanhopige tegenaanvallen van de bolsjewisten stortten ineen. In het Zuidelijke deel van het vestingfront wierpen Roemeensche troepen den vijand na hevige gevechten uit be langrijke stellingen. Het aantal ge vangenen en de buit in de periode van 7 tot 17 Juni is gestegen tot 7585 gevangenen, 420 tanks, 68 stuk ken geschut en een pantserbatterij. In zware afzonderlijke gevechten werden 1288 aarden- en betonnen kazematten veroverd en 46.239 mij nen onschadelijk gemaakt. Aan het overige deel van het Oos telijke froni gaat de zuivering van het achterwaartsche gebied voort. Verscheidene 'plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afge slagen. Aan (dé kust van de Noor delijke IJszefe werden de haven installaties van Moermansk en Jo konga met bommen van zwaar kali ber bestookt en een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken gebracht. Een ander groot vrachtschip werd beschadigd. In Noord-Afrika werd de vijand verder naar het Oosten teruggewor pen. Duitsche en Italiaansche troe pen hebben de vesting Tobroek om singeld. Bij de vernietiging van tal rijke haarden van verzet werden nog 1000 Britten gevangen genomen, 10 pantserwagens stukgeschoten en een talrijke hoeveelheid oorlogstuig alsmede een groot ravitailleerings- kamp buitgemaakt. Aan de Zuidkust van Engeland wierpen lichte gevech («vliegtuigen. overdag opslagplaatsen van de haven Brixham in brand. In het Westduitsche kustgebied veroorzaaakte een aanval overdag van een enkelen Britschen bommen werper geringe verliezen onder de burgerbevolking. Voor Sebastopol heeft zich het bataljon van een Nedersaksische in fanteriedivisie onder bevel van den ridderkruisdrager kapitein Schrader, die in deze gevechten gesneuveld is, door bijzondere dapperheid onder scheiden. Kapitein Seiler, groepscomman dant van een jachteskader, heeft aan het Oostelijke front in e e if nacht drie bolsjewistische transportvlieg tuigen en een jachtvliegtuig neer geschoten. Duizend gevangenen. ROME, 19 Juni. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 751 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De troepen van de as zijn in con tact getreden met de buitenste linies der verdediging van de vesting To broek. Tijdens de zeege vieren de ge vechten, die erop gericht zijn, de laatste kernen van verzet in de on- laOfs bezette zones uit te schakelen, hebben wij duizend gevangenen ge- maaakt, tien pantserwagens ver nield en overvloedig materiaal van allerlei soort buitgemaakt. Boven dien hebben wij ons meester ge maakt van vijftien vliegtuigen, die zich bevonden op door ons bezette vliegvelden na met verrassing uitge voerde aanvallen. Tijdens tal van luchtgevechten werden tien machi nes door Duitsche jagers neerge haald. Een eenheid van onze flot tielje „Mas" (motortorpedobooten) die opereert inde Zwarte Zee, heeft in de wateren van Sebastopol nog een Sovjet-duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Sabotage in Zuid-Afrika. - (D.N.B.). Excange Telegraph meldt uit Kaapstad talrijke daden van sa botage in Ziüd-Afrika, In Bloem fontein is brand, gesticht in het ge bouw van de rechtbank en m ver scheidene huizenblokken. al zijn het dan thans inheemsche vreemdelingen! We merken het aan kleine aan plakbiljetten van het gemeentebe stuur van Edam: een waarschuwing, om geen* ongekookte melk te drin ken, nu de typhus heerscht in het visschersdorp. Zoodat we meteen weten, waar de haard van deze ..ziekte gevonden is: ergens op een boerderij! We wandelen door het dorp, zoe ken naar de woning van den plaat selijken geneesheer. Die echter niet thuis is: patiëntenbezoek. En dus knoopen we een praatje aan met een vïsscher, met een caféhouder, met een kruidenier. Ze weten ons allen te vertellen, dat er talvan typhusgevallen zijn in hun woon plaats, dat er zelfs gezinnen zijn, waar drie, vier, zelfs vijf personen door de typhus-bacil zijn aange tast. Maar dat is ook alles. Van eenige ongerustheid onder de bevolking is geen sprake. Volendam $aak door c?f i typhus bezocht. En dan eindelijk houdt de dokter zijn spreekuur en worden-^ij door den vriendelijken arts zeer heusch ontvangen. Och ja, de menschen maken het in den regel veel erger dan het is. Nu ja, er zijn op het oogenblik een 25 gevallen en er komen er mis- jschien nog een stuk of tien bij, maar van een epidemie, is geen sprake. Overigens we zijn in Volendam ge wend aan de typhus, die nergens in Noordholland méér voorkomt dan hier. V bedoelt? Volendam is verkeerd gebouwd. Men bad eerst een drie meter zand op den bodem moeten spuiten en daarop de huizen moeten bouwen. Dan hadden we .niet die moeilijkhe den gehad met den afvoer van af valstoffen. En de rioleering hier is nog altijd zeer onvoldoende. Geluk kig, dat we waterleiding hebben. Is de haard van de huidige epi demie bekend? Natuurlijk! En die hebben we onmiddellijk geïsoleerd. Dat is het allereerste werk geweest. En dan heb ik me verder met Amsterdam in verbinding gesteld en maatregelen genomen in overleg en in samen werking met den Gezondheidsdienst. De ergste patiënten zijn nu overge bracht naar een ziekenhuis in Am sterdam en Purmerend. En inenten tegen typhus? In 1940 is het grootste deel van Volendam tegen typhus ingeënt, maar feitelijk moet die inenting elk jaar geschieden en daar voelen de menschen niet veel voor, omdat ze na de inenting een paar dagen flinke koorts hebben. Zijn er al sterfgevallen? Gelukkig niet, al zijn er wel een paar heel erg aan toe. Maar over 't algemeen kan de Volendammer er nóg al goed tegen. Terwijl normaal één op de 8 sterft, is dat hier één op de 25! Het was voldoende. We wisten." dat de geneeskundige dienst terstond al les gedaan heeft, om uitbreiding der ziekte te voorkomen; we wisten ook, dat de gezondheidstoestand van Vo lendam niet verontrustend is en het is, zooals ons de dokter zei: We ken- pen den haard, -we kennen de ziekte en we kunnen haar dus bestrijden met de beste middelen, die we heb ben Eri niemand behoeft Volendam thans te schuwen: de melk wordt goed gekookt, het drinkwater is zuiver! Enorme brand in Engelsche haven. - (Stefani). Het blad Piccolo publiceert een telegram uit Stock holm, waarin melding gemaakt wordt van een enormen brand ina een haven van N oord - Engel add. 20 schepen, staan in. brand. De oorzaak zou sabotage zijn, bedreven door scheepsbemanningen die geweigerd hadden zich te laten aanmonsteren. De Alkmaarsche politie heeft gistermiddag opnieuw een prach tig succes geboekt in haar, vooral de laatste weken, verscherpten strijd tegen de rijwieldieven. In een half uur tijds werden twee zware jongens uit Amsterdam, die zich hier kort tevoren aan een paar rijwielen hadden ver grepen, gearresteerd, terwijl in den loop van den'avond te Am sterdam nog een derde mede plichtige kon worden geknipt. Met deze arrestatie heeft de politie te Alkmaar de laatste we ken niet minder dan 9 rijwiel- dieven onschadelijk, gemaakt. Dat de schrik er onder de zwijn tjesjagers in zit moge blijken uit het feit, dat het aantal diefstallen van rijwielen, dat gemiddeld per maand nog ruim 50 bedroeg, door het succesvolle optreden der politie deze maand reeds tot op de helft is gedaald. Op het station aangehouden. Het politieapparaat kwam gister middag even na vier uur in werkiijg, toen een inwoner van Alkmaar aan gifte kwam doen van de ontvreem ding van zijn rijwieKSSjÓnmiddellijk togen eenige rechercheurs pp pad. Het onderzoek strekte zich uiteraard tot het station uit, waar hgt gesto len rijwiel ontdekt werd. Jïet bleek door een onbekende ten vervoer te zijn aangeboden. Ambtenaren van den Centr. Crisis Opsporingsdienst, die op en om het station controleeren, wisten de rechercheurs een paar verdachte personen aan te wijzen, die juist per trein naar Amsterdam wilden vertrekken. Bij aanhouding bleejj: een hunner in het bezit te zijn van 'n recu dat hem als -dader van dezerr diefstal aanwees. De beide mannen werden daarop - namelijk een half uur nadat de aangifte van den diefstal was binnengekomen maar het politiebureau overgebracht en aan een scherp verhoor onderwor pen, Volledig bekend. Daarbij 'bekende de eene dader zich aan rijwieldiefstal te hebben schuldig gemaakt. De ander bleek tot groote verrassing in het bezit te zijn van distributiebescheiden van een Alkmaarsche dame, welke zich bevonden hadden in de lasch van haar rijwiel, dat dien ochtend in de binnenstad was gestolen. Ook deze Amsterdammer legde tenslotte een volledige bekentenis afv Naar aan leiding van deze verhooren werd de Amsterdamsche politie in den arm genomen, waarna in de hoofdstad nog een ddi'de persoon werd gear resteerd, die zich reeds met het be wuste damesrij wiel in Amsterdam bevond. Het drietal, dat bij de hoofdstede lijke politie bekend staat als te be- hooren tot het gilde der „zware jongens" zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Medewerking' van publiek gevraagd. het In verband met het succesvolle optreden der Alkmaarsche politie gedurende de laatste weken, waar door het aantal rijwieldiefstallen aanzienlijk is verminderd, wijst men er ons van politiezijde op, dat de taak van -de politie aanmerkelijk verlicht zou worden, indien het pu bliek méér medewerking verleende. Het wordt den fietsendieven na melijk nog maar al te gemakkelijk gemaakt. Overal ziet men nog rij- wielen onbeheerd staan, waaruit niet valt af te leiden dat men zijn fiets als een kostbaar bezit be schouwt. En 'wordt zoo'n rijwiel ge- NIET VOOR DE POES. 1 Wat voor de poesen ge lukkig is. Op 4 Juni hadden zich voor de Bossche rechtbank twee katten meppers uit Bakel te verant woorden, die onider dit dorp bij een boerderij een kat, welke eerst door hun- specialen afgie- richten hond; wasdoodgebeten, Hadden meegenomen, gestroopt en verkocht. Tegen de beide verdachten had de officier van justitie straffen gevraagd van drie en zes maanden. In deze zaak heeft de rechtbank gister- 'rnorgen uitspraak gedaan en den jongsten verdachte, den 20- jarigen arbeider P/ L. van V., veroordeeld tot vier maanden en zijn kameraad, den 27-jarigen betonvlechter J. var!) O., tot vijf m aand-en gevangenisstraf stolen, dan is de eigenaar meestal qiet bij machte een duidelijk signa lement van zijn stalen ros. te geven. Men diene daarom de beide vol gende geboden in acht te nemen: 1. Laat geen rijwiel onbeheerd staan. ■2j Noteer alle gegevens, waaruit uw' rijwiel te herkennen is, zooals: fabrieksnummers en merk, zadel- merk, bandenmerk, merk rijwiel lamp enz., èn draag deze gege vens bij u. Alleen op deze wijze zal het mogelijk zijn het werk van de rijwieldieven onmogelijk te maken. MUNCHEN, 19 Juni. De Korps- führer van het Nat. Socialistische Kraftfahrkorps', Reichsleiter Adoif Hühnlein, is Donderdagochtend r.a een langdurige ernstige ziekte te München overleden. Hühnlein was rijksleider der N.S. D.A.P., leider van het N.S.K.K. en een der oudste strijdgenooten van den Füfarer. Hij werd in1881 in Neustadtlein in Oberfranken geboren en streed in den vorigen wereldoorlog o.m. als compagniescommandant, als eerste officier van den generalen staf van een divisie en als lid van een alge meen commando. Hij nam deel aan de onderdruk king van den commjunistenopstand in het Ruhrgebied na Ben oorlog, was officier van den generalen staf b:j generaal Ritter von Epp in het leger van 100.000 man en nam in 1923 ont slag uit den' dienst om zich aan te sluiten bij den Führer. In verband met de historische ne gende November 1923 werd hij ver oordeeld tot zes maanden arrest. In 1930 werd hij .belast met den opbouw van den motordienst der SA; in 1937 kreeg hij den rang van generaal-ma- joor! Hij heeft zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de mo- taltechnische opleiding der Hitler- jeugd. DE „FLORA" TOT ZINKEN GEBRACHT. LISSABON, 20 Juni (A.N.P.) Uit Bogota wordt gemeld, dat het Ne- derlandsche koopvaardijschip Flora, groot 1400 brt., dat in Engelsch- Amerikaansehen dienst voer, ten N.O. van Rio Hacha in Columbië, door twee Duitsche duikbooten tot zinken is gebracht. Eenige weken geleden is ook reeds het tot zinken brengen van de Flora gepield. Dit uit Zuid-Amerikaansche bron afkomstige bericht berustte dus vermoedelijk op een verwisse ling met een ander schip. VERDUISTER GOED! ZON 20 Juni onder: 22.031 21 Juni op-: 5.19 MAAN 20 Juni op: 12. onder: 1.07 ZON 21 Juni onder:» 22.04 22 Juni op: 5.19 MAAN 21 Juni op: 13.09 onder: 1.33 21 Juni Eerste Kwartier. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 21 tot en met 27 Juni a.s. elk der mei „aardappelen 32 A" gemerkte bonnen recht geven op het koo- pen van 1/2 kg aardappelen. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat op Zater dag 20 Juni geen aardappelen op deze bonnen mogen worden afgeleverd. De met „aardappelen 32B" ge merkte bonnen zullen niet wor den aangewezen ter verkrijging van aardappelen en kunnen der halve vernietigd worden. Voorts geeft met ingang van 21 Juni a.s. de met „een rantsoen aard appelen" gemerkte bon recht op het koopen van 1 kg aardappelen. Goede kwaliteiten! Zooals we gisteren reeds be richtten, is de oogst van nieuwe aardappelen dezer dagen begonnen. Het blijkt thans, naar ons uit den Langendijk wordt gemeld, dat de kwaliteit der aardappelen zeer goed is. De opbrengst is uiteraard de eer ste dagen nog beperkt. DOOR MIDDEL VAN DE RADIO leidt de vooruitgeschoven waarnemer uit de stellingen van de Duitsche Infanterie het vuur van de Artillerie op de stel lingen van den vijand, i (Weltbild-Polygoon-P.K. Schmidt-Scheeder) Aan den kost moeten alfei Neder landsche meisjes, die dn het Groot- Duitsehe Rijk door middel van da arbeidsbeurzen werk gevonden hebben, in heit begin wat wennen, Maar hoezeer vaak ook afwijkend) valt hetgeen men hieir te lande ge wend was, zijn alle Nederiandsclie meisjes het er toch eenparig over eens, dat de kost degelijk en soiled! is en ruimschoots toereikend. Veilei meisjes hebben kunnen vaststellen, dat ze na korter of Langer verblijf in Duitschland aan -gewicht toege nomen hadden. De medische ver zorging is zeer nauwgezet. Aan fabrieken zijn mannelijke of vrou welijke artsen verbonden, die zorgvuldig over dei gezondheid van het personeel waken. De in- D-uitschland tewerkgestelde Nederlandsche meisjes zijn frissehe en montere menschen, niet bleek eni stompzinnig 'afgetrokken, doch op gewekt en vroolijk. ^Met toewijding verrichten ze nia een eenmaal ver kregen vaardigheid hun werk, dat hun dierbaar geworden is. En dit niet alleen omdat het zoo goed be taald wordt. Arbeid heeft in het nieuwe Duitschland- een machtige positie verworven. „Werken is gieen schande"-, en „arbeid adelt" zijn gezegden, die in' Duitschland ten volle bewaarheid worden. Honderden Nederlandsche meis jes, die gaarne een eigen brood winning .wilden verwerven en die naar zelfstandigheid streefden, heb ben door middel van de arbeids beurzen -een prettige en dankbara taak ontvangen, die ze met liefde vervullen. DE NED. ARBEIDSDIENST. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst is voor personen, die ten hoogste 29 jaar oud zijn, gelegenheid om als adspirant- kaderlid in opleiding te worden ge nomen. Voorwaarden zijn: 1. Volledige lichamelijke geschiktheid (minimum lichaamslengte 165 cm.), 2. blanco strafregister, 3. arische afstam ming, 4. Nederlander zijn, in den zin der wet op het Nederlanderschap (art. I wet van 12 Dec. 1892, Stbl. 268). Aanmelding, uitsluitend schriftelijk, ten spoedigste, doch uiterlijk voor 1 Augustus 1942, te richten aan den staf N. A. D., afdeeling 2 (personeel), Gevers Deynootwgg 59, Scheveningen. Bezoek eerst na daartoe ontvangen oproep. Bij sollicitatie moet worden overgelegd 1. Een eigenhandig geschreven levens loop, 2. foto, ten voeten uit, (formaat 6X9 cm), geen slechte amateuropname, 3. verklaring van arische afstamming, 4. bewijs van goed gedrag (missive van den minister van binnenlandsche zaken van 24 Juni 1897, nr. 2975 afd. bb.), 5. bewijs van Nederlanderschap, 6. gewaar? merkte afschriften van de laatste school c.q. en beroepsgetuigschriften. Vergoeding: a. Adspirant kaderleden, die den 24- jarigen leeftijd nog niet hebben be reikt, worden voorloopig als arbeids man ingezet en ontvangen zakgeld van 0,25 per dag, plus eventueele kost winnersvergoeding, b. adspirant kaderleden van. 24 jaar en ouder die niet meer aan den ar beidsdienstplicht onderworpen zijn, worden voorloopig als arbeidscontrac- tant aangenomen en als zoodanig be zoldigd.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 5