Sebastopols laatste verweer. DAGBLAD VOOR Geallieerden praten weer. DE MOORD OP HEYDRiCH. 28000 gevangenen bij Tobroek. IK WENSCH DE OVERWINNING VAN DUITSCHLAND". Britsche booten voor Nederlandsche kust tot zinken gebracht ROMMEL OVER DEN STRIJD OM TOBROEK Engeland bezorqd over Britsch-indie. Rommel bevorderd tot Generaal-Veldmaarschaik. Engelsehe berichtendienst valt door de mandv Pierre Laval richt zich tot het Fransche valk. Helferich op Ceylon? Onze spelling. Vrijwillige hulppolitie. Nadere bizoriderheden medegedeeld. Vrachtauto door trein gegrepen, Meer dari eeri halve eeuw „onder water". Nieuwe wegen op gebied van opvoeding in Nederland. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bü vooi uitbetaling voor Alkmaar 2.1Ö; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: 0 10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40. elke 3'/„ m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de N Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. He*rms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 144 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Dinsdag 23 Juni 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 22 Juni, (D.N.B.) Het op perbevel van de 'weermacht maakt bekend: In het Noordelijke deel van - de vesting Sebastopol werd na hevige gevechten het kustfort veroverd en het terrein ten N. van de Sewernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernieti ging van de op de uiterste land tong nog vechtende overblijfse len van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsinge lingsfront hebben Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door sterke formaties van de luchtmacht, verscheidene ver sterkte en taai verdedigde heu- velstellingen stormenderhand veroverd. Herhaalde tegenaan vallen der bolsejwisten leverden geen succes op. Boven Sebasto pol en ten Oosten van de Donetz schoten Duitsche jagers gisteren overdag 28 vijandelijke vliegtui gen neer. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front- bestookten eskaders torpedovliegtuigen met goede .uit werking spoorweginstallaties en ra- vitailleeringscolonnes van den vijand. In den centralen sector van het front werden verscheidene vijande lijke aanvallen afgeslagen. In het achterwaartsche gebied werden ver scheidene bolsjewistische benden, en kampen vernietigd. Aan het Wolchof-front 'viel Me vijand opnieuw met vrij sterke strijdkrachten, gesteund door pant serwagens, aan. De verbitterde ge vechten duren nog voort. In Noord-Afrika viel een Duit.sch flottielje motortorpedobooten op 21 - Juni des ochtend voor de haven van -Tolproek een vluchtende formatie van kleifte Britsche eenheden aan en vernietigde deze volkomen. Een pa trouillevaartuig, 6 kustvaartuigen en een transportschip van 4500 brt., dat reeds door luchtaanvallen bescha digd was, werden tot zinken ge bracht. Drie andere kustvaartuigen werden opgebracht, 175 man werden gevangen genomen. Een Duitsch flottielje mijnenvegers baande zich een weg door de mijnversperringen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij de gevechten om Tobroek gemaakte gevangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwa gens werden buitgemaakt of'vernie tigd. Het tellen van den buit aan stukken geschut en zware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de _Nederlandsclie kust hebben mijnenvegers in een nachtelijk zeegevecht drie Brit sche motorkanonneerbooten tot zinken gebracht en verscheidene vijandelijke eenheden zwaar be schadigd. De vijand staakte daarop den strijd. Versperrings brekers en marineartillerie scho ten twee Britsche bommenwer pers neer. Het haven-en stadsgebied van Southampton was in den afgeloopen nacht het aanvalsdoel van de lucht macht. Door brand- en brisantbom men werd, aanzienlijke schade ver oorzaakt in de voor den oorlog be langrijke installaties, s De onder bevel van vice-admiraal Weichold in de Middellandsche zee opereerende Duitsche zeestrijd krachten hebben zich bij de ravi tailleering van Noord-Afrika, bij het storen van de vijandelijke verbin dingswegen en in den strijd tegen vijandelijke zeestrijdkrachten bij zonder onderscheiden. De mijnenve ger onder bevel van den eersten stuurman Öeser heeft zich in het zeegevecht voor <fe Nederlandsche klist onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de leiders van een uit infanterie en pioniers samengestelde gevechtsgroep, kapitein Walter en de commandant van een pionierba taljon, kapitein Graumann, door bij zondere dapperheid onderscheiden. „Duitsche en Italiaansche sol daten hebben het bovenmen- schelijke gepresteerd". BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) Een oorlogsverslaggever heeft aan het D.N.B. het volgende medegedeeld over een onderhoud, dat hij met ge- neraal-veldmaarschalk Rommel heeft gehad: Op ons verzoek eenige woorden te zeggen over de succes sen der Duitsche en Italiaansche troepen voor Tobroek en Bardia ant woordde generaal-veldmaarschalk Rommel o.a.: Bijna vier weken van harden strijd liggen achter ons. Zij waren niet. alleen hard, doch ook succesvol, buitengewoon succesvol. Vandaag bekroont de troep 2ijn tot nu toe verricht werk met de verove ring van de vesting Tobroek. Bardia is vannacht bezet. Duitsche en Ita liaansche soldaten hebben het bo- venmenschelijke in deze gevechten gepresteerd. Zij hebben veldverster- kingen en mijnvelden v .overwonnen met een elan, dat men zich niet ver meteler kan denken. Zij hebben on danks zeer zware verliezen en ont beringen dag en nacht volgehouden in den geest, die ons thans allen be zielt, den geest van de overwin ning". Arrestatie van Gandlii durft men niet aan. GENEVE, 22 Juni. (Afip). Uit Londen wordt het volgende gemeld: De anti-Britsche houding van Gand'hi en Nerhu, die het vertrek van de Engelsohen uit Indië verlan gen en hun alle samenwerking wei geren, maakt de Britsche publieke opinie bezorgd. Deze bezorgdheid komt tot uiting in een artikel van de Times, waarin men de Indische be volking tracht te doen begrijpen dat een afscheiding van de geallieerden geenszins de vrijheid voor Indië doch integendeel zijn ruïne en in eenstorting zóu beteekenen, daar de meeningen aldaar te sterk verdeeld zijn. Sprekende over de anti-Engel- sche activiteit van Gandhi, verklaart de opsteller van het artikel tot slot, dat het. niet mogelijk is tot zijn arrestatie over te gaan, daar dit de reeds onrustige gemoederen nqg meer in beroering zou brengen. Telegram van Hitier. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 22 Juni (D.N.B.) De Führer heeft den opperbevelhebber van het pantserleger Afrika, ko§.- generaaJ Rommel, bevorderd tot ge- neraal-veldmaarschalk en het vol gende telegram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel, uit dankbare waardeering voor uw leiding en uw eigen, den slag beslis sende optreden, benevens uit waar deering voor de heldhaftige presta ties der onder u strijdende troepen op het Afrikaansche ooVlogstooneel bevorder ik u met ingang van heden tot generaal-veldmaarscbalk. VERDUISTER GOED ZON 23/ Juni onder: 22.04 24 Juni op: 5.201 MAAN 2S Juni op: 15.35 onder: 2.23 28 Juni Voile Maan. AAN HET FRONT IN NOORD-AFRIKA. korte pauze in den veldslag. Duitsche kano/miers tijdens een (Transatlantic-Recla-P.K. Zwilling) STOCKHOLM, 22 Juni (D.N.B.) Een speciale verslaggever van den Britschen berichtendienst heeft uit het hoofdkwartier van het. achtste Britsche leger in Libye gemeld: „Het verlies van Tobroek is een „zware nederlaag" en het heeft geen zin zich zelf daaromtrent te willen 'mis leiden". Suner door den paus onderscheiden. ROME, 22 Juni (D.N.B.) De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Serrano Suner, is dooi den Paus, onderscheiden met het grootkruis van de door paus Pius IX gestichte orde „Ordine Piano". A. D. O. BEHAALDE ZONDAG HET LANDSKAMPIOENSCHAP VOETBAL. D« kampioenen worden in tripmf naar de kleedkamer gedragen, (Pol.-Meye}-) VICHY, 22 Juni (D.N.B.) De chef der Fransche regeering, Laval, heeft hedenavond ein radiorede gehou den, waarin hij verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeet moeilijke binnenlandsche pro blemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie der voedselvoor ziening. De regeering is vastbesloten haar plicht te vervullen en voor geen beslissing terug te schrikken om leven en voedsel van de bevol king te verzekeren. Ten aanzien der buitenlandsche kwesties verklaarde Laval: „In 1939 hebben wij ongelijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 hadden wij ongelijk na een bevochten overwinning geen vrede van de Entende met Duitschland te sluiten. Thans moeten wij pogen dat in te ha len. Wij moeten trachten alle middelen te vinden om de grondslagen voor een definitieve verzoening te leggen. Ik zie iyet in, dat de jeugd van onze beide landen elke 25 of 30 jaar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben j wij van onze overwinning van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italië normale op vertrouwen gebaseerde be trekkingen herstellen. Want uit dezen oorlog zal onver mijdelijk een' nieuw Europa ont staan. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk in het Europa van mor gen een dit land waardige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Europa op te bouwen een giganti- schen strijd en moet daarvoor o.a. enorme offers brengen. Het offert daarbij het bloed van zijn jeugd. Ik wensch de overwinning van Duitschland, want zonder deze zou zich morgen overal het bolsjewisme nestelen. Wij staan thans voor het alternatief, dat ik reeds in April noemde: een der gelijke houding aannemen, dat onze eer en onze vitale belangen in een nieuw, vredig Europa ge acht worden, of gelaten toezien hoe onze beschaving verdwijnt. Tenslotte deed Laval een beroep op de Fransche arbeiders zich aan te melden om in Duitschland te wer ken,-waar, hij wist, dat zij goed zou den worden opgenomen. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegenover de groote offers, die Duitschland 'brengt, om een Europa op te bouwen, waarin Frank rijk zijn plaats moet innemen. COMMUNIQUE OVER DE BESPREKINGEN ROOSEVELT- CHURCHILL. Alweer: „De hoogste con centratie van de geallieerde oorlogsmacht". LISSABON, 23 Juni. (A.W.P.). De Britsche nieuwsdienst maakt uit Washington ihelding van het vol gende communiqué over de bespre kingen tusschcn president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de minister president hebben met de medewer king van hooge autoriteiten van het leger, de marine en de luchtmacht, te Washington onderhandelingen en besprekingen gevoerd, die Vrijdag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoogste concentratie van de geallieerde'oor-' logsmacht tegen den vijand cp den vroegst mogelijken termijn, alsmede de aanpassing en voor zoover noodig wijziging van alle «maatregelen, die sinds eenigen tijd genomen zijn om de oorlogsinspanning der geallieerde volkeren verder te ontwikkelen «n te handhaven. Het is natuurlijk on mogelijk, eenig verslag te geven over het verloop der onderhandelin gen en alle desbetreffende niet-offi- cieele verklaringen kunnen slechts op, veronderstellingen gebaseerd zijn. Tusschen alle deelnemers heerscht volkomen overeenstemming en de grootste 'harmonie bij de behande ling van de omvangrijke en moei lijke taak die voor ons ligt. Een aantal bijzónder op den voorgrond tredende bijzonderheden, die slechts moeilijk schriftelijk behandeld kun nen worden, zijn door de betrokken technische ambtenaren na overleg met den president en den minister president geregeld. Over deze gemeenschappelijke verklaring heeft Early, de secrecta- ris van Roosevelt, aan de journalis ten gezegd, dat hier slechts sprake is van een voorloopige verklaring en dat men naar alle"'waarschijnlijkheid een eindverslag over de besprekin gen mag verwachten. l)e vroegere Nederlandsche •vlootcommandant zou zich op Ceylon bevinden. TOKIO, 22 Juni (D.N.B.) De vroe gere Nederlandsche vlootcomman dant, vice-admiraal Helferich, wiens verblijfplaats na de bezetting van Ned.-Indië door de Japanners onbe kend was. zou zich volgens een be richt van het blad Tokio Nitsji Nitsji op het pogenblik op Ceylon bevin den.. Helferich was, zooals "men weet, vóór zijn vlucht opperbevelhebber van de geallieerde vlooteenheden in het Zuiden van den Stillen oceaan. Na de bezetting van Java zou hij per vliegtuig naar Colombo zijn gegaan. Naar wij vernemen, is bij den Secr.-Gen. van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming een voor stel' tot' het brengen van eenheid in de spelling der Nederlandsche taal in vergevorderden staat vah voorbereiding. Dit yoorstel zal genoemde Secretaris-Generaal ze?r spoe dig aan zijn ambtgenooten ter beoordeeling voorleggen. Bevoegdheden van den secr.-generaal uitgebreid. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. In het Verordeningenblad is opgenomen eën verordening van den Rijks commissaris, waarbij wijziging wordt gebracht in de verordening, betreffende de insteling van een vrijwillige hulppolitie. Hierbij wor den verschillende bevoegdheden verleend aan Öen secr.-generaal in plaats van aan den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Neder- lcftidsche politie bij de departemen ten van justitie en binnenlandsche zaken. Zoo moeten sollicitaties bij den secr.-generaal worden inge diend, die oproept voor keuring, aanstelt, ontslaat, en oproept voor den politiedienst. De verordening heeft terugwerkende kracht tot 23 Mei 1942. PRAAG, 22- Juni. (D.N.B.) Nu het hoofdbestanddeel van Jiet onderzoek is geëindigd, de'elt dêyReichsführer SS en chef d'-r Duitsche politie over de nadere omstandigheden d|T op sporing van de moordenaars vèn deh chef der veiligheidspolitie en van den SS-ObergrTippenführer Heydrich het volgende mede: De aanslag op SS-Obergruppen- führer Heydrich werd, zooalk destijds reeds bekend gemaakt, uitgevoerd door twee mannen, van\viq een een hSm wierp en de andere probeerde uit een Engclsch machinepistool te schieten. Het uitgebreide onderzoek van de staatspolitie, vooral aan de hand van de moordwerktuigen, die op de plek van den aanslag en tij dens "de clucht zijn achtergelaten, resp. weggegooid, en andere voor werpen hebben tot-het resultaat ge leid, dat dé volgende personen schuldig zijn bevonden aan den aan slag: 1. Jan KÜbis, geboren 24 Juni' 1913, die de hem heeft gegooid, 2. Josef Gabcik, geboren 8 April 1912 die uit het machinepistool geschoten heeft. i .- Beiden zijn na de 'oprichting 'van het protectoraat langs verschillende wegen naar Engeland uitgeweken, waar zij door de modldcentrale van Benesj ter beschikking gesteld wer den aan de Engelsehen, om als val scherm-agenten opgeleid te worden voor dader, van sabotage en ter,reur. Voorzien van ten deele ook op de plek "van de misdaad gevondén hioordwerktuigen en met de uit drukkelijke opdracht den aanslag op Heydrich uit te voeren, werden zij in den nacht van 28 op 29 December in de buurt van Pilsen door. een Brit schen bommenwerper uitgelaten. Uit hetzelfde vliegtuig werden in de buurt van Podiebrad nog andere handlangers, onder wie een zekere Josef Walcik. neergelaten. Bij ver schillende Tsjechische families von den deze agenten onderdak en hulp en traden zij in contact met andere Tsjechische agenten, die eveneens uit Engelsehe vliegtuigen Warenneer gelaten. Het onderzoek fie.eft uitgewezen, dat de aanslag met medewerking van inmiddels gearresteerde kringen uit de Tsjechische bevolking stelselma tig is voorbereid en op 27 Mei 1942 op de reeds officieel bekend ge maakte wijze uitgevoerd. Nadat zeer talrijke ooggetuigen uit de Tsechi- Sche bevolldng ten deele belangrijke aanwijzingen gegeven hadden om de daders op het spoor te komen, kreeg de geheime staatspolitie 'te Praag p 17 Juni 1942 de eerste positieve' gegevens in handen voor de ver blijfplaats van de moordenaars. Met medewerking van Tsjechische val scherm-agenten, die zich vrijwillig hadden gemeld, werd Vervolgens als verblijfplaats gevonden de kerk' van Carolus ïjorromeus te Praag. Hief waren zij tezamen met andere val scherm-agenten door de inmiddels gearresteerde priesters van de kerk sinds den aanslag verborgen gehou den. In de eerste ochtenduren van 18 Juni, 1942 greep de Staatspolitie in. De moordenaaars, die zich in deze ^:erk regelrecht verschanst hadden, probeerden met pistolfen en hand granaten actief verzet te bieden. Om dit verzet te breken maakte de te vens gearriveerde Waffen-SS ge bruik van handgranaten en doode verscheidene terroristen, onder wie ook de beide moordenaars. Onder de gedooden bevond zich, behalve de voren genoemden, ook nog de 'luitenant van het vroegere Tsjecho-Slowaaksche regiment berg infanterie Adolf- Opalka. De door de Duitsche rijksregeering uitgeloofde belooning van een millioen rijks mark en het tweede millioen rijks- iriark, dat door de regeering van het protectoraat was uitgeloofd, worden aan de talrijke Tsjechischefhelpers bij het opsporen van de daders de komende dagen als dank en erkente lijkheid uitbetaald. Twee dooden. HOEK VAN HOLLAND, 22' Juni. vanmiddag omstreeks twee uur is op een opbewaaktön overweg aan den Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door een electrischen trein uit. de richting Hoek van Holland gegrepen. In de auto bevonden zich dé 41-jarige J, B. uit Schiedam en de 28-jarige J. V. L. uit Rotterdam. Beide personen wer den op slag gedood. De vrachtauto werd volkomen vernield. DE RUYTEK-TENTOONSTELLING GE OPEND. De leider van de N.S.B. (midden) tijdens den rondgang. (Rechts prof. dr. T. Goedewaagen, linkj de lieer Wild, organisator van de De Ruyter- tentoonstelling.- (Polygoon-Noske) O Vandaag wordt de bekende IJmüi- densche duiker Jan van Drimmelen 75 jaar en van deze 3/4 eeuw is hij meer dan een halve eeuw „onder wa ter" geweest. Reeds als jongen van 19 jaar stak van Drimmelen zich in het duikers- pak en gedurende zijn langdurige, -loopbaan heeft hij menig moeilijk karwei verricht. Meer dan dertig jaren dook hij in dienst der firma Zur Mühlen-Weijsmuller te IJmui- den. Zijn bekendheid verwierf hij door" zijn werkzaamheden aan het'goud schip de Lutine, waar hij inderdaad goud naar boven heeft gebracht. Maar- volgens den heer van Drimme len heeft men daar steeds op de verkeerde plaats gezocht. Ook ver richtte hij* gevaarvol wepk bij het' duiken naar het bij IJmuiden ge strande Italiaansche stoomschip „Sa- lento", waar hij opdracht had gekre gen te zoeken naar de plaats, waar zich de lijken der slachtoffers bevon den. Verder vervulde hij in het bui tenland tal van belangrijke opdrach ten en was hij o.a. adviseur van het concern dat met de Karimata het goudschip van de Lutine wilde ex- ploiteeren. Pe heer van Drimmelen is, toen hij zijn duikershelm ,,aan de wilgen" hing, in R'dam gaan wóneh, maai1 zijn liefde voor de zee en alles wat daarmee verband ljoudt trok hem al spoedig weer naar IJmuiden, waar hij nu al weer vele jaren, woont. Er worden dit jaar in. Nederland twee scholen gesticht, een voor jon gens en een voor meisjes, van een geheel nieuwe soort. Ze zijn niet voor iedereen bestemd, integendeel, niet voor de groote massa kinderen, die alleen maar knap of alleen maar muzikaal of alleen maar sportief zijn, of nog erger, niets van dat alles. Die nieuwe school kan alleen maar leerlingen gebruiken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met' een goed hoofd, een goed lichaaam, bo venal een flink karakter. De niéuwe seholen worden door den Rijkscommissaris gesticht als ..Reichsschulen". Zij geven dezelfde vakken en dezelfde rechten als de H.B.S., de pieisjesschool ook de huis houdelijke vakken, maar ze .geven, méér en ze eischen méér. Zij, wil len hun leerlingen maken tot sWke, ondernemende, zelfstandige jongens en meisjes, zooals het nieuwe Europa ze noodig heeft, zij eischen daarvoor de allerbesten van onze jeugd ge heel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden worden door een keuring eerst de besten uitgezocht, en van deze wordt door een tweede uitlezing (geen examen) gedurende een week de kleine greep uitgezeefd, die belooft de moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kunnen ver vullen. Wie tot het eind de school mét succes doorloopt heeft vrije be roepskeuze, heeft toegahg tot iedere hoogere studie en er wordt voor ge zorgd, dat geen geldelijijke hinder palen daarbij in den weg staan; de ouders betalen een geldelijke bijdra ge afhankelijk van hun inkomen, rj iemand die overigens gesclïiftt is wordt dus uitgesloten wegens' zijn gpldeli.jke omstandigheden of onder vindt daarvan eenige onaangenaam heid. Vie zijn lynderen (jongens van 1011 jaar, Sheisjes van 1013 jaar, waarvan de meisjes van 1213 jaar op de H. B. S. of M. U. L. O. mopten. zijn) voor deze schqlen in" aanmer king wil laten komen, wende zich zoo spcedig mogelijk tot 10 Juli tot dr. Kemper, Oostdpinlaan 2, den Haag (kamer 27, tel. 116390, toestel 129). Dcodeiijk ongeval. - Bij het spelen is de 6-jarige A. K. te Den Haag in de Tasmanstraat door de boom en van een kar, die werd aan gereden, zoo ernstjg aan het hoofd gewond, dat hij in het' r.k. zieken huis aan het Westeinde aan de ge volgen is overleden. V I

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1