OpdetyMbm! ;ID1 I T an D p a dsfeen .pkobsnt HET GEHEIM PAREL-EILA DISTRIBUTIE-NIEUWS. MUSSERT BEZOEKT f ALKMAAR. KERK EN SCHOOL AGENDA LAATSTE BERICHTEN. Van de klarinet naar de draaibank. Ir. Mussert bezocht Amsterdam. Jy^heumatischel pijnen»* NemnAMKERTJÊ ederlandsche Pijnstiller 25 cl. 371h ct. RADIOPROGRAMMA Amsterdamsche Beurs StormramP vele SPORl Schoolwedstrij en sportbonde Geldige hoi FEUIL BEVORDER!*. De heer J. Prins, alhier, sinds 7 Juli 1941 geplaatst bij het politie bataljon te Schalkhaar (O.) is thans bevorderd tot wachtmeester van de marechaussee. GEPROMOVEERD. Aan de vrije universiteit te Am sterdam is tot doctor in de theologie gepromoveerd ds. P. J. Richel, .gere formeerd predikant te Noordschar- woudeen wel op een proefschrift, getiteld „Het kerkbegrip bij Cal- vijn". GESLAAGD. Geslaagd eindexamen hoogere han delsschool te Amsterdam de heer'en J. v. Essen, J. Huiberts en B. Kusters, allen oud-leerlingen van de handels school te Alkmaar. DE DRAVERIJEN VAN A.S. ZONDAG. Voor de 4e kl. draverij zijn 13 paarden ingeschreven, waaronder de bekende Freddy Scott Eduard Anvil, Cavalcade, Bruno. Ook de prij zendraverij 3e en 4e kl. is flink bezet, n.l. met 14 paar den, waaronder Douglas H, Buziau K.W., Addrie e.a. De Heat le klas heeft als inge schreven paarden: Zampa v. NZ, Amazone G, Bonnie's Norton, Bobi- c-hon, Crack, Zoon van Silladar, Lu- tin Sans Suite en Diabolo. Dat tusschen deze paarden een felle strijd zal worden geleverd zal ieder kunnen begrijpen. Twaalf gaarden staan opgegeven voor de 2e. en 3e kl. draverij, waar ender vele bekende, zooals: Dumas Hanover, Carla Scott, C. Albatros, De Gleaner T, Diana Norton, Akron B en Xerxes. Ook hier zijn verras singen niet uitgesloten. Tot slot zijn er 19 paarden voor de kortebaandraverij waarvan zeker een groot aantal zal opkomen. Het programma voor Zondag belooft dus veel. FOTOGRAFIE VLAANDEREN. 75-jarig bestaan. De bekende fotozaak Vlaanderen bestaat 3 Juli a.s. 75 jaar en waar het hier een zaak betreft, die m Alkmaar en verre omgeving bekend is en thans een nieuw tijdperk van bloei is tegemoetgegaan, mogen We wei even iets aan de vergetelheid ontrukken. De zaak werd 3 Juli 1867 geopend door den heer P. Vlaanderen, die zijn atelier aan het Verdronkenoord Rembrandt noemde. Enkele jaren la te.- werd de zaak gedreven door de firma P. VlaanderenC. v. d. Aa, daarna door C. v. d. AaJ. Chrispijn, "vervolgens door laatstgenoemde al leen en eindelijk door Leonard Vlaanderen. Op het oogenblik wordt het atelier beheerd door de gezusters Vlaande ren, van wie Tohny de fotografe is. Zj heeft juist deze week het schild gekregen van de Ned. Fotografen Patroonsvereeniging. Dit schild wordt slechts uitgm-«;ln.o aan hen, die groote vakbekwaamheid bezitten. Tonny heeft, omdat te bewijzen, een fraaie collectie foto's ingezonden, die nauw keurig getoetst zijn en alle buiten gewoon prachtig zijn uitgevallen. Men kan ze thans bewonderen in de étalage aan de v. d. Boschstraat, waar tevens vergrootingen hangen van de diverse fotografen, die de zaak geleid hebben. He' schild is hoewel het toeval lig juist nu werd uitgereikt wel licht het mooiste geschenk, dat de firma gez. Vlaanderen hij het, jubi leum heeft kunnen krijgen, al zal het daarbfj straks op 3 Jull.a.s. vermoe delijk niet blijven! UITREIKING BONKAARTEN 8e PERIODE EN TABAKS- EN SIGARETTENKAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, kring Alkmaar, vestigt er de aandacht op, dat vanaf 22 Juni j.l. een aanvang is gemaakt met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de 8e periode en tabaks- en sigarettenkaarten. Men raadplege daarom in eigen be lang de bonkaart van de 7e periode, waarop is aangegeven op welken datum men de nieuwe bescheiden dient af te halen. Alkmaar, 26 Juni 1942. Dg Leider voornoemd, H. BAKKER. OUDORP. Voor de gemeenten Schermer- horn, Ursem en Oterleek zal de uit reiking van bonkaarten voor de 8e periode, geldig van 12 Juli t^m. 8 Augustus 1942, en de -tabaks- en sigaretten-kaarten plaats vinden: Gemeente Schermerhorn: Maan dag 29 Juni 1942 van 10.—12.30 en 1—3 in café Treiture; gemeente Ursem: Woensdag 1 en Donderdag 2 Juli 1942 van 1012.30 en van 13 in café Mfilder; gemeente Oterleek: Vrijdag 3 Juli 1942 van 1012.30, in. café Jac Moolenaar te Oterleek en van 1.30 tot 3 uur in café Renses te Stompe- toren. Ter verkrijging van tabaks- en sigarettenkaarten moeten de bonnen „Tabak R 4", respectievelijk Siga retten R<4" van de thans geldende tabaks- en sigarettenkaarten worden ingeleverd. U doel goed reeds nu de vele toepassingen van TRANSPA» RANTA te leeren kennen. Alszuiveraardappelmeelproduct Zult U het immers ook na den Oorlog blijven gebruiken. Vraagt Uw winkelier ons receptenboekje NV. W. A. SCHOltÉN'S AARDAPPELMEELFABRIEKEN c M'HTEN Ft Naar de GrooJe Kerk en de Kaasmarkt. Hedenmorgen, 11 uur, arriveerde Ir. Mussert, de leider der N. S. B., met gevolg, w.o. het hoofd der af- deeling Algemeene Zaken, Jhr. D. de Blocq van' Scheltinga en adju dant heefbanleider Kessler en een lijfwacht van zes man, waarbij de kringleider Ouwerkerk én dé com mandant van de S.S. de heer Vetman zich hadden aangeslo.en, in een aantal auto's bij de Groote Kerk. Hier had de W. A. zich onder leiding van den hopman W. Ramacher zich opgesteld, terwijl een groot aantal Nationaal Socialisten uit Alkmaar en omgeving den leider met luid Hou Zee geroep begroetten. Nadat de leider de commandant van de W. A. J. Kruyer had begroet en de W. A. had geinspecteerd, werd hij, met een kort woord door den burgemeester van Alkmaar dhr. B. A. v.d. Sluis, welkom in Alkmaar gehee- ten. Alie Rol en Willy Hart van de Nationale Jeugdstorm boden hierop Ir. Mussert een bouquet, aan, waar voor hij met een vriendelijk woord dankte. Nadat verschillende perso- jien aan hem waren voorgesteld en een begroeting h'ad plaats' gevopden van den leider der beweging door vele geestverwanten die zich voor de Consistoriekamer hadden opgesteld, werd de restauratie van de Groote kerk bezichtigd. Bezoek aan de Groote Kerk. In de Groote kerk werd ir. Mussert verwelkomd door den president kerkvoogd, den heer Saai, die een uitleg gaf van de werkteekeningen en de restauratiewerkzaamheden. De leide- der N.S.B. toonde groote belangstelling voor het schoone Mid- deleeuwsche bouwwerk, dat door onze voorouders in groote eenheid door Godsvertrouwen was tot stand gebracht. Het bezoek duurde ruim een half uur. Bij het afscheid infor meerde ir. Mussert naar het ontbre ken van den toren, waarvan de fun- deering hem op de teekeningen door architect Saai werden getoond. Naar de kaasmarkt. Voorafgegaan door politie en ma rechaussee in motoren met zijspan begaf het gezelschap zich hierna in een achttal auto'^naar de kaasmarkt. Hier werd de handel, en het transport der kaas in oogenschouw genomen. De markt bood, dank zij de aanvoer van 40000 fcg en het tamelijk arukkè vreem delingenverkeer een levendig beeld. Burgemeester v. ld. Sluijs gaf aan ir. Mussert uitleg van het marktgebeuren. Vooral het gilde van de kaasdragers trok de groote belangstelling van den leider der N.S.B. Na het bezoek aan de kaasmarkt werd de lunch gebruikt in hotel Proot. Hier op volgde een bezoek aan het gebouw van den Landstand aan den Rijksstraat weg. Van 2 tot 3.30 uur bood ir. Mussert in de Harmonie aaa de boeren van den landstand gelegenheid' met hem kennis te maken. C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam PREDIKBEURTEN. ZONE'AG 28 JUNI 1942. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, dr. Tuinstra; 5 uur, ds. Kleyne; 7.30 uur, jeugd dienst, ds. Emmen, van Haarlem. Kapelkerk, 10 u. ds. Prins v. Wijn gaarden; Maandagav. 8 u., zangd. Reonstr. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oucfe- gracht), 10.30 uur prop. H. Smitkens Bange, v. A'dam. Extra coll. Syn. fonds. Verb. P.-T. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. W. Seinen, van Baarn. Coll. V. U. Herst. Apost. Gem., Toussaintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. chr. gemeenschaps band (in Waakt en Bidt), Woensdag avond 8 uur evangelis'atiesamen- komst, de heer v. Prattenburg, van Driebergen; Zondagmiddag 3.30 uur jongenliedensamenkomt, Houtweg 8; Vrijdagav. 8 uur bijbelbespreking vrouwen, Oudegracht 208; Zaterdag middag 4.30 uur bidstond, Oude gracht 208. Het Leger des Heils, 10 uur heiligingsdienst, '7.30 uur ver- lossingsdienst, o.l.v. de heer en mevr. J. C. Bakker, v. A'dam; Maandag 2.30 uur gezinsbond voor vrouwen, o.l.v. mevr. Bakker. Vrije geref. gem., Doelenstr. '15, 10 uur ds. Ruys; 't Heimwee van de Bruid; 5 uur A. J. Visser, van IJmuiden; Woensdag 7.45 uur St. Jacobstr. 22 Te Koe dijk (J. Groot) 7.45 uur ds. Ruys ond. De groote witte Tron. War- menhuizen (de Fuik), 4 u., ds. Ruys ond. „Veilig Reizen". UIT DE OMGEVING. Bergen, 10 uur, ds. van den Kie- boom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds: van Minnen. Maranatha, 10.39 uur, ds. ter Linden, van A'dam. Heiloo, 10.45 uur, ds. Bloemhoff, onderwerp: „St. Jan". Evangeli satie a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer A. van Ginkel, van Bloemen dal, 3 uur ds. Idema, em.-pred. te -Allen aar. Coll, V. U, Bioscopen^ Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Groot Alarm (rom.-sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag 2.30 u. Matinee. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Mirandolina (rom.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag 2.30 li. Matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Alaska (rom.-sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag 2.30 u. Matinee. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum-, mer Kellnerin Anna (rom.) AUe leef tijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag 2.30 u. Matinee. Donderdagavond geen voorstelling. Zaterdag. 2 u. Schoolzwemwedstrijden Zomer- bad. 15.30 u. Scholingsmiddag N. A. F.- gebouw Koningsweg. Zondag 28 Juni. Zwemkampioenschappen D. A. W. in de Overdekte. 2 u. Gem. Sportpark Draverijen. 8 u. 't Gulden Vlies: Opvoering van In 't Gouden Haantje door gezelschap Piet Kohier. Duitsche troepen Bezetten Koepjansk. BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.) Over het tot dusver behaalde resul taat van de gisteren voor het eerst in het; weermachtbericht genoemde plaatselijke Duitsche aanvals- operaties ten Z.O. van Charkof verneemt het D.N.B.dat de Duit sche troepen Koepjansk hebben bereikt. 21.800 gevangenen vielen in Duitsche handen. Honderd pant serwagens en 150 stukken geschut werden buitgemaakt, res'p. ver nield. Koepjansk is een stad, gelegen op 100 K.M^ten'Z.O. van Charkof. As-troepen dringen den vijand in O. richting terug. ROME, 26 Juni (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 759 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: De troepen van de As dringen, den vijand terug en blijven in Oos telijke richting optrekken. UITKEERING VOOR AMBTENAREN BIJ BEVALLING IN HUN GEZIN. AMSTERDAM, 26 Juni. De cen trale persdienst van het N. A. F. meldt: In afwachting van een definitieve regeling, zal aan ambtenaren en ar- beidscontractanten, ressorteerende onder de verschillende departemen ten, voor zoover zij een brutosalaris genieten van niet meer dan 3000 per jaar, bij bevalling in hun gezin bij wijze van voorschot, een uitkee- ring worden gedaan ter hoogte van 55, overeenkomende met de uit- keering, welke toekomt aan hen, die verzekerd zijn krachtens de wette lijke ziekteverzekering. De secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche fa ken heeft bovendien een verzoek ge richt tot de burgemeesters der ge meenten, om ten aanzien van het hiervoor in aanmerking komende personeel op overeenkomstige wijze te handelen. Aan deze uitkeering zal terugwer kende kracht zijn te verleenen van 1 November 1941 af. CHILEENSCHE SENAAT WEIGERT BREUK MET AS. LISSABON, 26 Juni (A.N.P.) Naar de Sritsche Nieuwsdienst uit Santiago de Chile meldt, heeft de senaat van Chili met slechts twee stemmen der communisten tegen, de politiek der niet-oorlogvoering goedgekeurd en eiken breuk in de betrekkingen met de as-mogendhe- den verworpen. De verklaring van 'de regeering ove» de internationale positie van Chili werd eveneens goedgekeurd. AMSTERDAM, 25 Juni. (A.N.P.) Van daag, den tweeden dag van zijn tocht door Noordholland, beperkte-de leider der N.S.B., ir. Mussert, zich tot de stad Amsterdam. In de morgenuren bracht hij met zijn gevolg een bezoek aan het gemeentehuis en werd daar ontvangen door burgemeester Voute en de wet houders Neiszen, tevent wnd. burge meester, dr. Strak, dr. Smit en wet houder Guépin. De burgemeester zette hem de historische ontwikkeling van de stad uiteen en schetste in het kort den stedebouwkundigen aanleg. Ir. Mussert toonde veel belangstelling voor dit on derwerp en er ontspon zich een leven-, dige gedachtenwisseling. Vervolgens sprak de heer Neiszen over de gemeen telijke bedrijven en hield ir. Heemskerk van Beest een inleiding over de IJ-tun- nelplannen. In het Apollorestaurant werd hierna een koffiemaaltijd ge bruikt, welke was aangeboden door den burgemeester. Daaraan'zaten mede aan de nieuWsbenoerrlde gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam, dr. Schroder en Pressereferent Boy es. Nadat dr. Schroder afscheid had ge nomen, bezocht ir. Mussert het hoofd kwartier der nat.-soc. vrouwenorganisa tie in de de Lairessestraat en de Ned. Bank, waar ir. Mussert ontvangen werd door den president, mr. M. M. Rost van Tonningen, tevens plaatsvervangend leider der H.S.B. Nadat ook hier de hoofden van dienst aan hem waren voorgesteld, waarvan het meerendéel Hd dervbeweging, me moreerde mr. Rost van Tonningen den harden tijd, die de oudste leden onder hen hier hadden doorgemaakt in de periode voor Mei 1940 en het kortelings overlijden van een hunner. Ir. Mussert beantwoordde deze toespraak met te wijzen op de rol, die het geldwezen volgens nat.-soc. opvatting behoort te vervullen en de hoop uit te spreken, dat de Ned. Bank en haar leider nog veel zullen verrichten in dienst en tot heil van de Nederlandsche volksgemeen schap. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de bibliotheek, waar ir. Mus sert vele oude documenten en penningen in oogenschouw nam, en aan de kluizen van de bank. Orde, netheid en discipline behoören tot de grondslagen van het maatschappelijk wetzijn. (v. d. A.) D e N. V. H o 11 a n d-N a u- tic Scheepswerf en Machine fabriek te Haarlem heeft destijds een zeer lofwaardig initiatief genomen: de stichting van een opleidings school voor metaalbe werkers. Maar, het is geen school in den gewonen zin van het woord, want, om het zoo eens te zeggen, hier ont moeten elkaar op de schoolbanken jong en oud. Wie als gast Jongens tot den leeftijd van omstreeks vijftien jaar, die de lagere school afge- loopen hebben, worden hier in een driejarigen cursus, welke voor twee derde gewijd is aan de praktijk en voor de rest aan de. theorie, opgeleid in het metaalvak. Doch zij leeren er méér dan het onwillige metaal naar hun hand te zetten; zij worden ook onderwezen in orde, netheid en discipline en door drongen van de waarheid, dat zonder deze drie factoren een gezond en wel varend volksleven niet mogelijk is. "Wie als gast het schoolgebouw, dat aan den Zijlweg staat, betreedt, kan zich in den beginne niet voorstellen, dat hier door jongens met hamers, tangen en vele andere werktuigen gearbeid wordt, men gelooft veeleer in een toonzaal te zijn, waar alles, keurig afgestoft, zijn vaste plaats heeft. De leider van de school, de'heer H. Haccou, die d5 bezoekers gaarne voorlicht, helpt echter spoedig uit den droom. Vati de trompet naar de draaibank. De school bestrijdt ook en hier ohtmoet men „oud", waarvan zooeven reeds sprake was het spook der werkloosheid. Zij stelt namelijk men- schen en de leeftijdsgrens is hier vrij wel onbepaald die in hun oude vak geen werk meer kunnen vinden, in de gelegenheid zich om te scholen in een ander beroep. Zoo kunnen bijvoorbeeld stucadoors, schilders, bakkers zich in korten tijd want voor de ouderen be draagt de leerduur slechts een kwar taal tot metaalbewerker bekwamen en voor zich en hun gezin in de Nautic- labrieken weder een menschwaardig bestaan verwerven. Ja, er zijn zelfs, naar de heer Haccou mededeelde, reeds muzikanten geweest, die dit bereikt hebben. Schoolgeld wordt op- deze school, welke geheel georganiseerd is naar D u i t s c h model, niet geheven. Het tegendeel is waar. De ouders van de jongens die na volbrachten leertijd allen als geschoolde arbeiders in de Naütic- fabrieken geplaatst worden, ontvangen het eerste, tweede en derde leerjaar resp. bedragen van drie, vijf en acht gulden per week, hetgeen voor hen, zooals makkelijk te begrijpen is, een belangrijke tegemoetkoming in de on derhoudskosten van hun zoon vormt. De omscholers de ouderen dus krijgen gedurende hun opleiding hetzelfde loon, dat vastgesteld Is voor de ongeschoolde fabrieksarbeiders. Laat licht en lucht binnen! De inrichting van het gebouw voldoet aan de modernste eischen van licht, lucht en properheid. In het waschlokaal, dat gelijkvloers ligt, zijn crème kleu rige kastjes aangebracht, waarin de leerlingen hun kleeren en verdere eigendommen kunnen opbergen. Aan keurige fonteinen Lyasschen de jongens zich. Dit wasschen begint, ook voor de leerlingen, die niet intern zijn, soms reeds bij den aanvang van den school dag, wa'nt er wordt nauwlettend op toe gezien, dat de knapen met schoone handen en nagels, en gepoetste tanden in de leslokalen verschijnen, Binnenkort komen ook eenige Duitsche leerlingen, die in een, aan de school verbonden in ternaat, een gezellig tehuis zullen vinden. Het voorbeeld verdient milde navolging, Tijdens een rondgang door de ver schillende lokaliteiten van deze merk waardige inrichting, die waarlijk als toonbeeld gesteld mag worden, vonden wij telkens onzen indruk bevestigd, dat het doel van de leiding dezer school Is: het kweeken van vaklieden draaiers, frazers, bankwerkers e.a. die tevens leeren, dat orde, netheid en discipline onmisbare factoren zijn in 's menschen leven. In het lokaal, waar het teekenonder- richt en de theoretische lessen gegeven worden, stonden, onder toezicht van den heer J. O 1 y s 1 a g e r, een aantal leerlingen over hpn ontwerpen gebogen. Het was een lust te zien hoe correct de jongens de bezoekers ontvingen, hoe rustig zij daarna weer aan den arbeid gingen en hoe beleefd en zakelijk zij op de tot hen gerichte vragen antwoordden. Voor da interne leerlingen zijn op een bovenverdieping frissche slaapzalen ingericht. Eenige aantrekkelijke eet- en recreatievertrekken, verlucht met sym bolische wandschilderingen, welke door het personeel zelf vervaardigd zijn, geven het „huiselijk" gedeelte dezer school het iiitieme en gezellige karakter, dat zoo bevorderlijk is voor de saam- hoorigheid. Het is haast overbodig te vermelden, dat op deze school, waar zooveel aan dacht besteedt wordt aan het lichamelijk, weizijn der leerlingen, ook een voor name plaats gegeven is aan de beoefe ning der sport. De stichting op groote schaal van dergelijke inrichtingen in ons land zou in alle opzichten toe te juichen zijn! Een kijkje in één der leslokalen van de Nautlc-opleidingsschool te Haarlem. (Foto-Peperkamp) Des middags bracht ir. Mussert voorts een bezoek aan de woning in de Kinker- straat van éép der oudste strijders der beweging, den heer Hilgervoord, wiens zoon onlangs aan het Oostfront sneu velde. Tot besluit van den middag bracht hij een bezoek aan de woning van burgemeester Voüte. Toespraak op den Dam. Des avonds sprak ir. Mussert op den Dam, waar naar schatting ruim 20.000 personen aanwezig waren. Spr. zeide o.m.: Laten wij er ons van bewust zijn, dat wij "ons nu be vinden in een dieptepunt. Maar wij, nat.-soc., staan hier in het geloof, dat wij ons in het dieptepunt bevinden om ons vandaar uit opwaarts te ber wegen. Na gesproken te hebben over de gebeurtenissen der laatste jaren vóór den oorlog zei spr.: Thans in 1942 bevindt zich ons volk in nood en vernedering. Wij nat.-soc. lijden daaronder in ons hart het meest. Terwijl Hitier de 400.000 man onzer weermacht naar huis liet gaan, braken officieren hun belofte en werden 2000 hunner weder ge vangen genomen op hetzelfde mo ment waarop twee jaar geleden die belofte was afgelegd. Thans in 1942 is er ook voedselge brek. Spr. herinnerde evenwel aan de jaren 1933 tot en met 1940, waar in millioenen kg voedsel werden vernietigd. „Wij hebben gewaar schuwd voor de straf,, die over ons volk zou komen, En nu zegt men: dat heeft die N. S. B. gedaan. Indien gij, volk van Nederland, in 1937 echter gehoor gegeven had aan onze roepstem, zouden wij nu hand in hand gaan met de Duitschers, zou In- dië niet verloren zijn gegaan en zou ons volk een gerespecteerd volk zijn, als het Finsche. Wij hebben het recht verwijten te doen. Want wij hebben gewaarschuwd". Wij weten dat noch Engeland noch het bolsjewisme zul len winnen. Doch als deze winnen, dan beteekent dat het einde van ons volk. Echter niet alleen Duitschland, doch Europa zal winnen. Na gespro kén te hebben van de OZO-ers zei spr. over prins Bernhard: „Hij was van plan in Indië te gaan vechten als zijn schoonmoeder hem niet te gengehouden had", een opmerking, die met gelach werd begroet. Laten wij dan beter zien naar het Duitsche volk, aldus spr., dat het voor heel Europa opneemt en offers brengt. Offers zijn er gebracht hier, in Indië en in het Oosten. Ze zijn noodig, want het zijn de geboorte weeën van een nieuw Europa. Eerst moet deze oorlog gewonnen zijnj dan pas kan de wederopbouw beginnen. En als die gewonnen is, dan zal men zich gelukkig prijzen dat de N.S.B. er is.„ Men denke zich even in, hoe de toestand>voor ons volk zou zijn zoa- de. N.S.B., als de oorlog eenmaal gewonnen is. Aan ons daarom de taak dit volk omhoog te brengen. Zoo mogelijk met zijn 'medewerking, zo' noodig echter er zonder. Nadat ir. Mussert al zijn leden dank had gebracht voor de betoon de trouw, en zijn geloof had uitge sproken ir. het tot stand komen van een nieuw Europas, gebouwd door nationaal-socialisme én fascisme besloot hij: „Wij doen onzen plicht voor ons volk en ons vaderland, houzee". Tenslotte werd door de nat.-soc. met opgeheven arm het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Duldeloos^maar niet hope loos, mits AKKERTJES in huis. De AKKERTJES ne. men wel niet de oorzaak, maar wel die vervelende pijnen verrassend snel weg. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 26 Juni 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 21 stapels aangevoerd, wegende 40000 kg. 16 stapels Fabriekskaas 20+ 43.50, 40+ 56; 5 st. Kleine boerenkaas m. merk 55. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Juni 1942. 1050 bos Peen 11; 159000 kg Schotsche muizen 9.70; Kriel 5. NOORDSCHARWOUDE, 26 Juni 1942. (Noordermarktbond). 10000 bos Rabarber 6; 12000 kg Schotsche muizen 9.76; Kleine 5. SCHAGEW, 26 Juni 1942. 6 Geldekoeien (magere) 360—450; 303 Geldekoeien (vette) Centtale; 24 Kalfkoeien 425 550; 16 Pinken 210—275; 18 Gras kalveren Centrale; 143 Nuchtere kalve ren .Centrale; M Nuchtere kalveren Parelwitte, SeZ°^® in tube Prodenti Uw wmkel. yerkoopen na verpo» P'^^ekeurige ledige ontvangst van Ver,angt dan vooral tube met dop- ggs dispergon tegen tUHKtlÜBE ZEER'GROOTE TUBE N.V. Prodenla. Amersfoort ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Niduwsber. 8.15 „Brandende kwesties", causerie (opn.) 8.30 Gr.pl. 915 Voor de huisvrouw. 9.30 Amuse mentsorkest (opn.) 10.Ernstige mu ziek (opn.) 11.Voor zieke kindeien. 11.20 Zang met pianobegel. en gr.pl. 11.50 Gr.pl. 12.Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Ernst van 't Hoff en zijn orkest en gr.pl. 14. Causerie „Studentenleven". 14.20 Na gedanen arbeidMuziek en vroolijk- heid. 15.45 Gr.pl. 16.— Bijbellezing en Gewijde muziek (opn.) 16.30 Gr.pl. 16.50 Rotterd. Kamerensemble. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Orgelspel. 18.— De N.S.B. antwoordt. 18.43 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Bonte Avond. 20.15 Filmpraatje. 20.30 Erich Sekneidewind en zijn musette-orkest (opn.) 20.45 Bonte Avond. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.1524.—24. Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 10.— Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Lichte mu ziek (opn.) 12.Pianovoordr. 12.30 Gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Tuinbouw, een bezoek aan het aardbeienland. 13.15 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest. 13.40 Voor de jeugd. 14.2 violen en piano. 14.30 Gr.pl. 15. Zang met riianobegel. en gr.pl. 15.30 Tijdschriftenschouw. 15.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 16.30 Lezing „In en om de bijenstal". 16 45 Gr.pl. I7.Voor de binnenschippers. 17.15 Bertus van Dinteren en zijn or kest. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 De Melodisten en programma- overzicht. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19 45 BNO: Groningsch praktje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.Concertgebouworkest. 20.50 Gr pi. 21.— Als ik 't voor 't zeggen had. 21.15 Concertgebouworkest en solist. 21.40 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwij ding. 22.15—24.— Zie Hilversum 1. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een liinverbinding met de Studio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank IN.V. Bijkantoor Alkmaar. van "Vrijdag 26 Juni 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. lu.40 3)4 Nederland 1941 .i 9916/16 4 Nederland 1941 100is/10 4 Nederland 1940 II lDO'/s 33V/j Nederi. 1938 9S6/le 3 Ned.-lndië 1937 896/i« BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .140ys Handel Mij. Cert. v. 2.50 1293/4 Koloniale Bank 136vs Ned. Ind. Handelsbank 90 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie .155 Calvé Delft Cert. 1211/4 Nederi. Ford 360 Lever Bres 1 f>8'/4 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 29/ CULTUUR MAATSCH. H. V. A313 Java Cultuur .157 Ned. Ind. Suiker Unie 163 Verg. Vorstenlanden 89i/s PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 156</4 Java-China-Japan lijn 132s/4 Kon. Ned. Stoomboot 200 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind Spoor ,327 .212'/, .142 .102 ^183 .149 .185 .153 62 45i/4 100 IOOJ/4 iOOS/g 983/8 89'/, 1401/, 130 135 90 1551/4 122 :60 IVO 302 319 158 164 901/, 330 2161/, 142 101 1591/, 133 202 184 150 185 1521/, 63 45 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. boofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar. voor de fok 3550; 28 Schapen (magere) 50—80; 11 Schapen (vette) Centrale; 294 Lammeren 20—27; 11 Bokken en Geiten 2045; 94 Biggen 20—40; 251 Konijnen 1J; 19 Kippen f\ 2.50—/. 3-SQ, slacHtoff* Als U een ongeluk niet 1 zien verkeeren ln een fina sluit dan zonder verwijl soonlijke Ongevallenverz volledige geldelijke risico vallen, hoe ook ontstaan tegen uiterst lagè premie Vraagt nog vandaag per tingen over de ongewc voorwaarden 1 VERZEKERING MIJ. Tel. 2224 Amsterdam Kslzersgr. 399. TeL 31534 I Leeuwarden 1 fcuiterskwart. 173, Tel. 3305 l ge Hoe stai de beva Een kwestie, die bijgelegd, om de s den zwemmen in A afbreuk te doen, hou deren in de zwemwe vermoedelijk zal c ook andere sportbom N. Z. R. B. interesse! De zaak is namelijk Toen de commissie v( wedstrijden in Alkmaai vroeg aan den N. Z. wedstrijden te organi gerd^ deze aan het ve doen, omdat z.i. dergel den, waaraan méér dai deelneemt, behooren te ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEF 'T 28 Juni t.m. i Ju 33A brood 4 ran ti 33B brood Vs ranti 33 beschuit 1 ranti 33A vleesch 1 rants 33B vleesch i/4 rant! 41,42 tabak 1 rant! 09 sigarett. 1 rants 14 Juni t.m. 11 J 1 kg. 250 gram 500 gran 1 rants 327 algem. 328 algem. 329 algem. 317 t.m. 320 algem.) 4-25,4-26res. 330 algem. 331 algem. 332 algem. 322 t.m. 326 algemeen 31A t.m. 34A melk 31B t.m. 34B melk 31 versnap. 32, 34 versn 33 versnap. 25 Juni t.m. 4 Ju 32 boter Vs rants 32 vet Vs rants Bijzondere rants< 14 Juni Lm. 11 J 333, 334 algem. |250 20 Juni t.m. 11 Ji 321 algem. |250 gram 28 Juni t.m. 4 Ju R3 tabak 2 rants. 250 gr. r 250 gr. p 250 gr. e 100 gr. 10 31/ 13/ 100 gr. ch 100 gr. su 100 gr. ch DIVERSE ART 01 petroleum 0105 B.V.brandst. 01, 02 K.F. brandst, 300 algemeen K zeep K toiletzeep U textiel (mann-.) 2 1 1 1 1 7i 5( OPMERKINGEN. 32 Brood, Beschuit, V Verlengd i t/m Dins< G, H, I, J Zeep, Toile 1) Mann. personen 2) Vrouw, personen 80 door „Dat moet ik hem toi liefje. Ik wil niet dat hi; Welterusten, Garragan!" „Je zult hiervoor boetei Garragan luid. „Valt u niet in het w zocht Gentschow correct, zeker van zijn, als u zoa gen, als ik u neergelegd 1 dan goed gaat. Gaat u ecl touwen morrelen, dan li beneden. Nogmaals eei den nacht!" De kano werd afgestoc ragan riep hen een paar a den na, maar dat geluid stemd door de klotsende tegen den rotswand sloeg „En nu, jongens", zei tot zijn vrouwelijke roa /naar het radiostation!" De meisjes peddeldei

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2