SEBASTOPOL GEVALLEN. Sebastopol gevallen DAGBLAD VOOR Laatste versterking voor Alexandrië aangevallen. „ONGELOOFLIJKE DINGEN ERVARINGEN IN GODLOOS-RUSLAND KRETEN UIT HET HOOGERHUIS. Bomvoltreffers op Malta vernielden verscheidene vliegtuigen. Sebastopot „de verhevene' EL DABA GEPASSEERD. ZIJN IN LIBYE VOORGEVALLEN". Felle debatten in het Lagerhuis. Tinkiie neemt voorzotgs- maatrege'en. Sebastopol, de sterkste vesting ter wereld. BRITSCHE VLOOT VAN ALEX- ANDRIE IN RICHTING R00DE ZEE VERTROKKEN? Nieuwe Tutksche ambassa deur bij de Sovjet-Unie. JAPANSCHE AANVAL IN DE RICHTING VAN VIJANDELIJK HOOFDKWARTIER. De Nicobaren bezet. Chineesche communistische leger verslagen. Het aangrijpende ver haal van een veld prediker „Overal bezorgdheid, verrassing en ergernis Deze courant verichjjnt dageljjki. Abonnementsprijs per 3 maanden b|J rooi uitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 3.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: 0 10 per m.M.. minimum 14 m.M. f 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 152 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar Donderdag 2 Juli 1942 EXTRA BERICHT. Duitschland. strijdt voor Europa. HOOFDWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: SEBASTOPOL GEVALLEN. Boven vesting, stad en ha ven waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogs- vlaggen. Onder leiding van den kol.- generaal von Manstein hebben Duitsche en Roermeensehe troe pen, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kol.-generaal Freiherr Von Richthofen, na een verbitterde worsteling van 25 dagen de tot dusver sterkste land- en zee vesting der wereld bedwongen. Sterke forten, in rotsen gehou wen fortificaties, onderaardsche gevechtsinstallaties, betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rotsversterkingen werden in voorbeeldige samen werking van alle wapens ge nomen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Resten van het ver slagen Sebastopolleger zijn ge vlucht naar het schiereiland Chersonesus. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen gaan zij hun vernietiging tegemoet. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Juli. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: „Bij den aanval op Sebastopol werd de bres in den binnensten vestinggordel op verscheidene plaat sen tot een doorbraak vergroot. Duitsche troepen rukten, door de luchtmacht prachtig gesteund, tot aan de verdedigingsstellingen aan den Oostelijken rand van de stad op en namen het uit den Krimoorlog bekende fort Malakof stormender hand in. Vanuit het Oosten aanval lende- divisies drongen na de door braak door de Saproenstelling over een breed front tot diep in het ge vechtsterrein van het vestinggebied door en bevinden zich voortdurend in den aanval. Daarbij werd in hard nekkige gevechten de overgang over een uitgestrekte pantserafweergrep- pel afgedwongen en talrijke door moderne gevechtsinstallaties ver sterkte heuvelstellingen veroverd. Roemeensche troepen namen in een snellen aanval stad en haven van Balaklawa. In het Zuidelijke en Centrale deel van het Oostelijke front zijn Duit sche en verbonden troepen tot den aanval overgegaan. Nachtelijke aanvallen van forma ties gevechtsvliegtuigen op het vijandelijke ravitailleeringsverkeer in het gebied tusschen Don en Oskol veroorzaakten groote vernie lingen in verscheidene belangrijke spoorwegknooppunten. In het gebied ten Westen van de Wolchof werd de zuivering van het terrein van verstrooide overblijf selen van den vijand voortgezet. Artillerie sloeg nieuw opgestelde troepenformaties d'er bolsjewisten voor het br,uggehcofd aan de Wol chof uiteen. Aan het omsingelingsfroiit van Leningrad vielen gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers met succes vijandelijke concentraties van pantserwagens aan en bestookten spoorweginstallaties in het Waldai- gebied. In het Hooge Noordén werden haven- en industrieele installaties, alsmede een vijandelijk luehtsteuii- punt door dg luchtmacht zwaar ge troffen. In Egypte rukten Duitsche en Ita- liaansche troepen door het gebied van El Daba naar het Oosten op. Zij vallen de El Alamein-stelling ami, de laatste vijandelijke verster king voor Alexandrië. Voor Alexan drië viel een Duitsche duikboot een krachtig beschermd convooi aan en bracht een troepentransportschip van 13.000 brt. tot zinken. Op Malta bombardeerden ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht het vliegveld Luca. Bomvol treffers vernielden verscheidene op den grond staande vliegtuigen en veroorzaakten groote branden in de installaties van het vliegveld. De strijd tegen de vijandelijke ravitailleeringsselieepvaart leverde ook in de maand Juni groote suc cessen op. 156 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 886.000 brt. werden tot zinken ge bracht. Bovendien werden 58 vijan delijke koopvaardijschepen door tor pedo- of. bomtreffers beschadigd Aan dit succes heeft het duikboot wapen door het tot zinken brengen .van 132 schepen met een gezamen lijken inhoud van 775.300 brt. een schitterend aandeel. Sebastopol, „de verhevene", was de voornaamste oorlogshaven der bolsjewisten op de Krim aan de Zwarte Zee. Het moderne Se bastopol bezit een beteekenis, die een taaie verdediging volko men rechtvaardigt. Reeds voor den oorlog waren verdedigingswerken van het zwaarste type aangebtgcht. Na derhand wei-den deze versterkt, waarbij rekening werd gehouden met de nieuwste ervaringen van dezen oorlog. Behalve de oorlogshaven heeft Sebastopol een koopvaadijhaven, die van beslissende beteekenis is voor de industrieele gebieden der Oekraïne. De stad telt omstreeks 120.000 inwoners en is voorzien'' marinewerven, reparatié- voor de marine, vliegtuigfabrieken wekplaatsen doogdokken, en arsenalen. Het vérlies van Sebastopol be- teekent het gemis van een be langrijke ravitailleering- en uit valsbasis jfoor operaties ih de Zwarte Zee. Malta gebombardeerd. ROME, 1 Juli (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 764 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: De operaties van de Italiaansch- Duitsehe pantserstrijdkrachten in Egypte, die het gebied van El Daba gepasseerd zijn, duren voort. De militaire inrichtingen v£.n Mal ta werden herhaaldelijk aangevallen en gebombardeerd door formaties vliegtuigen van de As. Twee Spitfi res werden neergehaald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Tijdens operaties, die voortvloei den uit de ravitailleering van Cyre- naica, hebben wij een escorteerend Aviso door torpedeering vèrloren. Een goed deel der bemanning is ge red. In het Oostelijke bekken van de, Middellandsche Zée is t'en ZuidweS-" ten van Jaffa een vijandelijk koop vaardijschip van 5.000 ton, dat deel uitmaakte van .een geëscorteerd konvooi, door onze torpedovliegtui gen tot zinken gebracht. Motie van wantrouwen tegen de centrale leiding te Londen. STOCHOLM, 1 Juli (DNB). Tijdens het debat in het Lager huis over de Britsche ramp in" \Toord-Afrika heeft de leider 'an de Labour-partij Greenwood erklaard: Ongelooflijke dingen jn in Libye voorgevallen, raaromtrent men de nadrukke- ijke vraag mag stellen: Waar om? Deze vraag stelt men zich in elke woning, in iedere werkplaats, in el ke fabriek. Lyttelton heeft ons geen volledig antwoord gegeven. De po sitie en de autoriteit van de regee ring loopen ernstig gevaar, indien ons geen voldoende verklaring wordt gegeven. Het conservatieve Lager huislid Winterton gaf als zijn mee ning te kennen, dat de verantwoor delijkheid voor de laatste Britsche nederlaag voor het grootste deel bij de regeering en bij Churchill lag. Een motie van wantrouwen, In het verdere verloop van de zitting van het Lagerhuis heeft Sir John Wardlaw Milnex een motie van wantrouwen ingediend nadat Churchill zich had uitgesproken voor onmiddellijke behandeling van dit voorstel. De spreker verklaarde, dat zijn voorstel niet gericht is te gen de te velde staande oficieren, maar een vastbesloten aanval vormt ap de centrale leiding in Londen! Hij eischte scheiding van de functies van ministerpresident en minister van defensie, bene vens „energieke volledig in functie zijnde leiderspersoon - lijkheden, aan wie men de drie weermachtdeelen toevertrouwt en die er zorg voo?- dragen, dal de generaals, admiraals en Iucht- maarschalken hun functie naar eigen wijze moge leiden", zon der dat zij „op onbehoorlijke wijze te lijden hebben van in grijpen bovenaf. Hij stelde ver volgens den hertog van Glou cester voor als opperbevelheb ber van het Britsche leger aan gezien deze ervaring heeft van alle oorlogstooneelen in dezen oorlog en men met hem aan het leger een man zou geven, die volkomen onafhankelijk is. Milne ging voort. „Wij hebben Singapore verloren in de foutieve veronderstelling, dat de Amerikaan- sche zeemacht onze stelling in het Verre Oosten zou beschermen, wij hebben Birma verloren', maar de re geering maakte van deze nederlaag een wonderbaarlijke propaganda historie. Ik eischte een onderzoek er naar wat in onze plannen, strategie of productie verkeerd is, zoodat wij steeds bij onze vijanden achterblij ven. Milne herinnerde verder aan de verklaring van Churchill dat de Britsche troepen in Libye met min stens even goede uitrusting en be wapening tegenover de Duitschers stonden en aan zijn verklaring dat aan het Njjldal de voorkeur is ge geven in de uitrusting met oorlogs materiaal voor Singapore. Geen mi nister van defensie, zoo zeide Müne woordelijk, zou met volledige be kendheid van de feiten, zulke ver klaringen hebben kunnen afleggen. Zij zijn niet waar, zij zijn onjuist. ISTANBOEL, 1 Juli. (O.F.I.) Daar het strijdtooneel steeds dichter Tur kije nadert, neemt de regeering te Ankara dagelijks nieuwe voorzorgs maatregelen cm de nationale belan gen voor alle mogelijke incidenten te vrijwaren. De regeering heeft in dit verband aan de kapiteins van alle Turksche schepen, die de Egeïsche en de Zwarte Zee bevaren bevpl gegeven, Je Turksche vlag te hijschên wan neer zij door onbekende onderzeeërs worden aangevallen, te stoppen door signalen kennis te geven van hun nationaliteit <ap van het doel van hun reis. BERLIJN, 2 Juli. (D.N.B.) De in neming van Sebastopol, de sterkste vesting ter wereld, vult heden uiter aard grootendeels de frontpagina's van de Berlijnsche ochtendbladen. De Voelk. Beobachter wijst erop, dat de bolsjewieken niets hebben na gelaten wat tot de verdediging van deze vesting kon dienen, en dat zij den aanvaller eiken meter zwaar versterkt terrein hebben betwist. En toch konden zij het opdringen vah de Duitsche en Roemeensche infan teristen mei tegenhouden. De Deut sche Allg. Zeitung schrijft, dat de gemoderniseerde oude vestingwer ken der stad tezamen met de nieuwe forten een vesting vormden welke de Maginot- of de Metaxas-linie verre overtrof. De Berliner Boersen- zeitung 'herinnert eraan, dat terwijl de Engelschen en Franschen 87 jaar geleden (in den Krimoorlog van 1853 tot 1856 tusschen Rusland eenerzijds en Turkije, Engeland, Frankrijk en Sardinië anderzijds) elf maanden noodig hadden op Sebastopols ves tingwerken te veroveren, de tegen stand van den vijand ditmaal in een maand tijds gebroken Werd. In Romeinsche politieke kringen heeft het Duitsche extrabericht' over de inneming van Sepastopol groote geestdrift verwekt. In elk opzicht begrijpt men hier de ge weldige militaire en politieke beteekenis, welke de inneming van deze sterkste land- en zee vesting der Sovjet-Unie heeft voor de verdere ontwikkeling van de operaties aan het Ooste lijke front. Van bijzondere beteekenis acht men 'deze groote overwinning der Duitschè en verbonden troepen bo vendien nog met het oog op de me. dedeeling in het Duitsche weer machtbericht van gisteren over het begin van het offensief in den een tralen en Zuidelijken sector van het Oostelijke front. De val van Sebastopol heeft in po litieke kringen, te Vichy levendige belangstelling gewekt. Overal werd de gebeurtenis druk besproken. Men gaf als zijn meening te kennen, dat de verovering van het laatste bolwerk der bolsjewieken op' den Krim een besllssenden keer zal brengen in den oorlog tegen de Sovjet-Unie. Gymnastiek van be B. D. M. bij het sportfeest van de Hitier- jeugd en den nationalen Jeugdstorm te Haarlem. (Fotograaf Peperkamp) BERLIJN, 1 Juli. (A.N.P.) Naar verluidt komen in de Wilhelmstrasse gelijkluidende berichten binnen, dat de Britsche vloot, die tot nu toe voor Alexandrië lag, in de richting van de Roode Zee is uitgevaren. Deze berichten worden echter tot nu' toe door Duitsche militairen op geen enkele wijze bevestigd. Men weigert te Berlijn vanavond zich, hetzij over het (Joel, hetzij over de effecten van den 'aanval in het Oosten, waarvan in het Duitsche weermachtbericht van heden melding wordt gemaakt op eenigerlei wijze uit te laten. ANKARA, 1 Juli (D.N.B.)' In plaats van den Turkschen ambassa deur, Aktat, die in April uit de Sov jet-Unie is teruggekeerd, is de twee. de secretaris-generaal van het Turk sche ministerie van buitenlandsche zaken, Dsjevat Atsjikalin, tot am bassadeur bij de Sovjet-Unie be noemd. STRIJD OM EEN BOLSJEWISTISCH PLAATSJE. Rook en vlammen slaan uit de huizen, waarin de bolsjewisten overal weerstand boden. (Orbis-Holland-P.K, Wettergu) Van het front in MONGOLIË, 1 Juli. (Domei.) Japansclie strijd krachten zijn op 30 Juni des avonds tot een algemeenen aanval overge gaan op de basis van het vijfde Tsjoengkineesche leger in de achtste .oorlogszone, die onder bevel staat van generaal Foetsoji. Na de berg ketens van Ysjan te zijn' overgetrok ken zetten de Japansche strijd krachten thans den aanval voort in de richting van het vijandelijke hoofdkwartier. Naar een oorlogscorrespondent van Domei uit Tokio meldt, hebben de Japanners op 13 en 14 Juni jJ. de eilanden der Nicobaren, gelegen, ten Zuiden vEyi de Andamanen in den Indischen Oceaan, zonder bloedver gieten bezet. Naar Domei meldt, is het in de provincie Kiangfoe opereerende pas vormde vierde Chineesche com munistische leger door een leger macht van de Chineesche nationale regeering in de pan gehakt. VERDUISTER GOED! ZON 2 Juli onder: 22.03 3 Juli op: 5.25 MAAN 2 Juli op: v onder: 10.25 5 Juli Laatste kwartier. Na een jaar strijd aan het Oost front, gedurpnde welken tijd wij herhaalde malen in de gelegenheid waren, die diep-ingrijpende beteeke nis of het strategisch aspect var. dezen gigantischen veldtocht te be lichten, willen wij ditmaal eens de aandacht richten op een geheel an-, dere zijde, n.l. de godsdienstige, zoo- als deze ons tegemoet komt uit er varingen van Duitsche legerpredi- kanten. De Duitsche veldpredikers, die grootendeels ook actief aan den oor log deelnemen, hebben in het alge meen de merkwaardige ervaring .op gedaan, dat juist de jongere genera tie van het Duitsche volk het meest toegankelijk is voor het christen dom; in ieder geval veel sterker dan het bij een liberalistischen geest op gegroeide geslacht van middelbaren leeftijd. Dit laat zich natuurlijk voor een groot deel verklaren uit de oorlogs omstandigheden en alles, wat daar mee samenhangt. Niettemin blijft het een opmerkelijk verschijnsel. Er zijn echter ook andere oorza ken, die tot bovengenoemd feit heb ben meegewerkt. De werkelijke „schreeuw" naar den godsdienst van de door het bolsjewisme, tot god loosheid gedoemde, van ouds diep religieuze Sovjet-bevolking;, heeft niet nagelaten een diepen indruk te maken op tallooze Duitsche solda ten. De ervaringen der veldpredikers op het gebied van het Godsverlan gen onder de bevolking der ver overde gebieden van de Sovjet-Unie zijn dan ook vaak van aangrijpen den aard. Men oordeele zelf, aan de hand van het volgende relaas van een predikant-te-velde, dat wij uit een overvloed van materiaal dien aangaande lichten: „Bij gebrek aan een passende ruimte liet ik voor een godsdienst oefening op den Zaterdag vóór Pa- schen de kapel schoonmaken en in richten. De Russen deden dat met groote liefde. In aansluiting aan de godsdienstoefening vond de viering van het Heilig-Avondmaal plaats, waaraan alle bezoekers van den dienst deelnamen. Buiten stonden de Russen en zagen toe, mannen, vrouwen en kinderen. Niemand be woog zich. Alleen de vrouwen snik ten af en toe en sloegen een kruis. Toen onze soldaten echter tenslotte weer naar buiten gingen, stroomden zij binnen. Ik wilde inpakken, maar zij vielen op hun knieën, sloegen een kruis, kusten mijn hand 'en het Kruis. Weenend en lachend tegelijk wezen zij op het brood, dat nog op het altaar lag. Ik kon niet zoo hard zijn, het hun te onthouden. Welk een vreugde in hun stralende oogen! „Christos woskress! Wo istirao wos- kress!" Christus is opgestaan. Hij is waarlijk opgestaan!" Wat honger naar Gods Woord en n^ar het ge nademiddel des Heeren beteekent, heb ik hier ervaren. Op Paaschmaandag verzamelde zich het géheele dorp in feestklee deren voor mijn huis. Ik wist niet, wat zij wilden. Toen zonden zij een tolk naar binnen: ik moest hun kin deren doopen. Ik wees het van de hand, maar zij lieten niet af en ble ven wachten. Toen heb ik 16 kinde ren geloopt. Die vreugde zal ik*nooit vergeten! Zingend trokken zij ver volgens door het dorp. Wij, predi- kanten-te-veld, beleven iets van de groote vreugde der eerste christen heid". Niet minder ontroerende ervarin gen deden de legerpredikanten op onder de kolonisten in de Oekrajine, van wie honderdduizenden - in tal rijke dorpen al hun godsdienstige leiders tot den laatst^n toe door uit moording óf verbanning verloren hebben. Ofschoon de legerpredikant alleen voor de troepen is, stroomden de menschen, zoodra ergens in een dorp zijn aanwezigheid bekend iperd, van alle kanten samen en de prediker moest kleine en grootere kinderen en ook jonge menschen doopen en velen reeds lang gehuw den paren den kerkelijken zegen geven. De dankbaarheid dezer meer dan 20 jaren door het bolsjewisme geknechte menschen kende geen grenzen. In het licht al dezer ervaringen is het begrijpelijk, wanneer een pre dikant zijn verslag besluit; met de conclusie: „Een ding is zeker, n.l., dat wij allen met groote geestelijke winst eens weer aan onzen gewonen arbeid zullen gaan, wanneer God ons een behouden terugkeer schenkt. Den toestand der Kerk zullen wij dan in een ander licht zien als vóór den oorlog, en met nieuw vertrou wen en nieuwe toewijding zullen wij ons aan onzen v heiligen dienst wijden, in het geloof, dat God dan ook Zijn fcerk een nieuwe toekomst zal bereiden, waarin zij zal worden en blijven, wat zij krachtens zijn wil moet zijn". De val van het Britsch imperium. Bij de heden gehouden debatten over den oorlog in het Hoogerhuis heeft lord Beaverbrook, naar de Britsche berichtendienst meldt, van repliek gediend op het verwijf, dat hc-t den geallieerden op het Noord- Afrikaansche oorlogstooneel heeft ontbroken aan tanks of geschut. „Ik aarzel niet te verklaren, dat wij meer tanks hadden dan de Duit- chers en Italianen samen", zoo zei- de hij. Voortgaande weet Beaverbrook de nederlaag der geallieerden in Noord-Afrika aan het feit, dat er te veel commissies war-en. Bovendien heeft' men te veel tijd verkwist bij de organisatie. Lord Addison constateerde in den loop van zijn uiteenzettin gen, dat de gebeurtenissen in Libye overai bezorgdheid, ver rassing en ergernis gewekt heb ben. Uit naam van de regeering ant woordde lord Cranborne, die er op wees, dat de geallieerden niet alleen belangrijke verliezen aan menschen en materiaal hebben geleden,' maar dat zij ook strategisch belangrijk ge bied op een der belangrijkste oor logstooneelen hebben moeten op geven. Woordelijk zeide lord Cran- Tobroek te behouden. Wij hebben ■daar niet op het laatste oogenblik andere besluiten over genomen. De val der vesting kwam voor het op perbevel in het Midden Oosten en voor de regeering volkomen onver wacht". Men heeft aan Britsche zijde ge hoopt, dat de terugtocht der geal lieerden, die zich aansloot aan den val van Tobroek, den troepen een adempauze zou geven. De spil heeft echter het bevochten succes met „opmerkelijke snelheid"' voortgezet! Woorde zeide lord Cranborne: „Wij hebben alle terrein verloren, dat wij in twee jaar veroverd hebben, ja zelfs nog meer dan wij gewonnen hebben en de nederlaag kan mogelijk nog be langrijker gevolgen hebben, die ons op het oogenbiik nog onbe kend zijn". Lord Trenchaord sprak zich uit voor de vorming van een gecomibi- neerden generalen staf onder leiding van één persoon. Deze moet direct verantwoording verschuldigd zijn aan den premier-minister en het oorlogskabinet. Trenbhard hod)?, dat in de toekomst minder druk op de regeering uitgeoefend zal worden om een tweede front te vormen. Lord Bennet verklaarde, dat hij nog nooit in zijn leven zoo bezorgd voor het Britsche imperium geweest is als in de laatste dagqn. Hij ziet borne: „Wij hadden het voornemenden val'van het imperium.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 5