t t W. Steensma GJ.SLUIJMER Installatie praf. mr. dr. H. Westra als burgemeester van Den Haag. Rede dr. Schwebel. Economische rechter. feuilleton HET GEHEIM vah DE PAREL-EILANDEN BURGERLIJKE STAND. Ze neemt haar „pukkies" mee RADIOPROGRAMMA LAMBERTUS KOOTER, PIÈTER OLIJ, praktijk hervat. ARTS afwezig tot en met 19 Juli. Andere huisartsen nemen waar. M.G.D. 1 P'- LOUIS. Huisnaaister. KENNISMAKING NET DAGMEISJE. NET DAGMEISJE NET JONG MEISJE R. K MEISJE, FLINKE TUINDERSJONGEN NETTE MEISJES FLINKE JONGEN, EEN FLINK MEISJE of JONGEN KAPPERSBEDIENDE, 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Heden Is te den Haag de nieuwbenoemde burgemeester, prof. mr. dr. H. Westra geïnstalleerd. Met den nieuwen burgemeester had den op het podium in de zaal plaats ge nomen de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Zuid holland,, dr. jSchwebel, de wnd. burge meester, wethouder Vrijenhoek en de wnd. gemeentesecretaris, de heer W. F. Wijthoff. Verder waren aanwezig vele vooraanstaande functionnarissen der N.S.B. en haar organisaties, de secreta rissen-generaal van justitie, opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming en van volksvoorlichting en kunsten, prof. mr. J. J. Schriecke, prof. dr. J. van Dam en prof. dr. T. Goedewaagen en verscheidene burgemeesters van andere gemeenten, terwijl van Duitsche zijde mede aanwezig waren de Ortskomman- dant van den Haag major Steigerthal, de Beauftragte van den Rijkscommissa ris voor Gelderland Brandes, prof. Nie- schulz van het Arbeitsbereieh der N.S. D.A.P. en Major Graf von Waldersee. Allereerst voerde wethouder Vrijen hoek het woord. De wnd. burgemeester prof. ir. v. d. Bilt was door ziekte af wezig. Spr. gaf in een uitvoerige rede een beeld van den seciaal-ecnomischen toestand van de stad. Rede prof. Westra. Na hem hield de nieuwe burgemeester een rede. Prof Westra zeide o.m.: Mij past allereerst een woord van dank aan den Rijkscommissaris voor het vertrouwen, dat hij in mij heeft ge steld, en dat juist in dezen tijd. Wij le ven temidden van den oorlog, waarin ons land een der frontlinies tegen En geland vormt. De onvermijdelijk uit de zen toestand voortvloeiende moeilijkhe den, in het bijzonder de voorziening van levensmiddelen, zullen dan ook het eer ste punt van het regeerprogramma moe ten uitmaken. Hierbij zullen vooral de winterhulp en de Volksdienst hun steun Verleenen. Een tweede punt is de handhaving van rust en orde. De moeilijkheid zich aan den nieuwen toestand aan te pas sen, maakt, dat men de duidelijke tee kenen des tijd nog steeds niet weet te verstaan. Zelfs de schok der Mei-dagen 1940 en helaas evenmin de bedreiging der bolsjewieken hebben het besef bij gebracht, waar het om gaat. In deze stad leeft de leege illusie van een wederkeer naar het oude helaas nog in vele harten. Daartoe heeft onge twijfeld medegewerkt, dat den Haag als residentie, als regeeringszetel en plaats van het corps diplomatique, sterk is gaan lijden aan internationale verva ging. De dwaze droom die als weer klank van de hier gehouden vredescon ferenties werd gewekt, om den Haag tot hoofdplaats der wereld te maken, be wijst hoe de verdwazing destijds al is gegaan. Zal ongetwijfeld veel van den ouden luister niet.terugkeeren, dit heeft al da delijk het voordeel, dat veel van de on- vaderlandsche plunje daarmee is heen gegaan en dat ook deze stad zal leeren beseffen wat naar nationaal-socialisti- sche opvatting de taak eener stad be hoort te zijn. Samenwerking zal alleen mogelijk zijn met diegenen, die den nieuwen tijd verstaan en met hen, die in ieder geval de nieuwe richtlijnen ten bate der volks gemeenschap willen eerbiedigen en me de helpen na te leven. Tegenwerking in den helaas zoo geliefden vorm van fit.il verzet of sabotage, zal met de mees te kracht worden gebroken. Het is mij niet enkel een voorrecht, maar ook een steun, dat verschillende Duitsche autoriteiten, met wie ik zal hebben samen te werken, mij persoon lijk bekend zijn. Maar alle goede voornemens zullen ijdel blijken, wanneer niet i'.e kracht tot handelen moge worden gevonden in het geloof aan de roeping van dezen tijd. Rede dr. Schwebel. Dr. Schwebel, de Beauftragte van de provincie Zuidholland, hield hierop de volgende toespraak: „Mijnheer de burgemeester, Het is mij een eer en een genoegen u tegelijkertijd uit naam van den Rijks commissaris als eerste mijn hartelijke gelukwenschen mede te geven op den weg, dien gij van nu af aan zult moe ten betreden. Met bijzonderen trots zal het u vervullen, dat gij juist de leiding van den Haag, dat uw geboortestad is, op u moogt nemen. Den Haag is in de achter ons liggende twee jaren als plaatsvervanger bestuurd door den eer sten wethouder, prof. van der Bilt. Ik weet, dat ik geheel in uw zin handel, wanneer ik op dit oogenblik het eerst met het uitspreken van dank de plichts getrouwe ambtsleiding van uwen voor ganger gedenk. De functie, die gij nu aanvaardt, is reeds, in normale tijden een uiterst ver antwoordelijke. Het gaat er om, daarin al de Jgken te vervullen, die een in ede len weaijver met twee andere, even groote'steden staande groote stad ha ren leider opdraagt. Bovendien is den Haag sedert eeuwen de residentie des lands, wereldberoemd door de schoon heid harer ligging en 'Stedebouwkundi- gen vorm, evenals door haar cultureele verrichtingen. De voortdurende omgang met alle centrale autoriteiten des lands en het behoud van de hooge reputatie der stad zulleif aan u als burgemeester de hoogste eischen stellen. De aldus reeds normaliter op u rusten de verantwoordelijkheid wordt nog ten zeerste vergroot door de noocfen van den huldigen tijd, maar oorlog en bezet ting, die dagelijks nieuwe beslissingen van ,,u.,z ,en. eischen, zijn nog niet het moeilijkste, dat gij meester zult moe1 ten worden. Het moeilijkste eh belang rijkste, dat aan üw ambtsleiding haar grootste taak, maar ook haar diepsten zin en definitieve oriënteering zal ge ven, wordt gevormd door het feit, dat wij in een ommekeer der tijden staan, zooals uw volk sedert het tot volk en tot staat werd nog niet heeft'beleefd en dat velen van de u toevertrouwde be volking, en in het algemeen uit uw ge- heele land, zich daarvan nog in het ge heel niet bewust zijn geworden. Voor de afzonderlijke menschen, even als voor de meeste volken van Europa was het vrijheidsbegrip van de Fransche revolutie in verre strekking het ideaal geworden. Men wilde vrij zijn, zonder eenigen band, maar raakte daardoor in een toestand, die de menschen van el kander en het geheel scheidde en hen daarmee hun plichten tegenover alle natuurlijke gemeenschappen deed ver geten. De volken, die door deze valsche vrijheidsgedachte gegrepen waren, wer den stuifzand, vormden geen volgroei den, toekomstdragenden bodem meer. Ware vrijheid is voor den afzonderlij ken mënsch evenals voor volken slechts gelegen in den band met hoogere, bo ven hen staande gemeenschappen. Dat heeft het nationaal-socialisme ingezien, het leidt daarmee de individuen terug naar de volksgemeenschap en maakt hen wee- tot organische geledingen- van hun volk. Het doet de volken weef"hun verwantschap met volken van gelijken bloede inzien en vormt op die wijze weer een gemeenschap onder hen. In iedere echte gemeenschap dienen alle geledingen elkander en het geheel. Wel zijn de functies der geledingen verschil lend, maar het respect en de eer van alle geledingen zijn gelijk. Zoo hebt gij als lid van de nationaal- socialistische beweging, waarvan gij lid zijt, u ten doel gesteld de aan uw lei ding toevertrouwde vol^sgenooten terug te brengen naar een ware volksgemeen schap en hebt ingezien, dat de toekomst van uw volk slechts in gemeenschap met de Duitsche en de overige Germaan- maansche volken kan gedijen. Wij, nationaal-socialisten, weten, dat wij slechts in zoo een gemeenschap, waarin ieder volk dient, de ware vrij heid van onze volken vinden. De staats rechtelijke vorming van deze gemeen schap laten, wij rustig en vol vertrou wen over aan onze leiders. Wij respecteeren en eerbiedigen een leder, die eerlijk nog niet tot deze in zichten is gekomen, maar wij moeten ook van ieder, die onze overtuiging nog niet volgen kan, verwachten, dat hij haar respecteert en eerbiedigt. Alleen op die Wijze, met respect voor weder- zijdsche oprechte overtuiging, kan het Nederlandsche volk weer den weg vin den naar echte volksgemeenschap. In iederen nieuwen grooten tijd zijn er in dividuen, die het nieuwe slechts uit egoïstische motieven aangrijpen, maar dat verandert niets aan de zuiverheid van de idee als zoodanig. Dat gij, ge achte burgemeester, de nieuwe wereld beschouwing in haar zuiverheid hebt begrepen, dat heeft uw geheele leven tot dusverre bewezen. Gij hebt voor haar het hoogste gegeven, dat een mensch" geven kan, het bloed van uw eigen zoon. Ik voel mij met u in mijn in nerlijk verbonden door dezelfde oriën teering van mijn denken en handelen evenals door het offer, dat, evenals van u, Ook van mij voor de komende ge meenschap onzer beide volkeren ge- eischt is. Gij zijn de burgemeester van den Haag en moet het geheel zijn, ik ben uw hel per en kameraad. Wij beiden zullen naast elkander staan in onverbrekelijke kameraadschap". Receptie en .défilé. De redevoeringen werden met harte lijk applaus beantwoord. Vervolgens hielden de nieuwe burge meester -en mevrouw Westra in de be nedenzalen van het gebouw een ont vangst voor de genoodigden. Hierpp volgde een défilé ter eere van prof. Westra en diens echtgènoote, door W.A., Jeugdstorm, brandweer en politie. KARNBEZITTERS OP DE MAX. Een vreemd geval. De economische rechter had Woensdag eenige zelf-karners voor zich laten verschijnen en twee van de desbetreffende gevallen, trokken min of meer de aandacht. Daar was allereerst verschenen de veehouder J. Bregman uit Ouden dijk, die terecht stond, omdat bij hem een onverzegelde karninrichting was aangetroffen. Het bleek, dat Bregman een vrij groot aantal koeien had, die onge veer terzelfdertijd gekalfd hadden. De z.g. biestemelk wordt door de fabriek niet aangenomen en Breg man had van die biestemelk zelf boter gemaakt. Deze boter is van goede kwaliteit, maar niet houdbaar. Maar het is nu eenmaal zoo: men mag geen karn hebben en men mag geen boter maken. Wat moet er dan met deze bieste melk gebeuren? Dat wist de Officier ook niet, maar el wilde hij met zijn clementie zoo ver mogelijk gaan, het hebben van een karn was strafbaar en daarom vorderde hij 75 of 15 dagen. Mr. Krabbe was nog milder en veroor deelde den verdachte tot 30 of 6 dagen. Het tweede geval was nog merk waardiger. Opsporingsambtenaren hadden bij Jan Vethman uit Winkel een onverzegelde karninrichting ge vonden en maakten dus procesver baal op. 't Was waar: 'Vethman had een karninrichting en wist dat hij de?e niet mocht hebben, maarhij had tot twee maal toe een schriftelijk verzoek gericht tot de aangewezen instanties, om ontheffing van het verbod en beide keeren bleef zijn schrijven onbeantwoord! Dat was vreemd en hier klopte dus iets niet. De zaak werd dan ook aan gehouden om na te gaan, hoe het zit met dat niet-beantwoorden van de bewuste brieven. Nummer drie van deze serie ver dachten was J. A. Portegies uit Schagen. Bij hem werd niet alleen een -^karninrichting aangetroffen, maar bovendien ongeveer 2 kg boter, welke natuurlijk in beslag werden genofnen. Verder vonden de opspo ringsambtenaren bij hun' bezoek nog een teil met gezuurde room. 't Was alles zoo klaar als een klontje en mr. Krabbe beboette den elandestienen karner met 60 of 10 dagen, nadat de officier 100 of 20 dagen had gevorderd. Eierhandel liep mis. C. Vader uit Heerhugowaard had een aardig partijtje kaklkeieren te een .aardig partijtje kalkeieren te binding met den Alkmadtschen eierKandelaar C. A. Th. Kramer, die graag wat wilde verdienen en de eitjes kocht. Vader verkocht hem er 1500, een winst makende van onge veer 17y2 cent per ei. Geen slechte- transactie dus! Jammer genoeg voor beide hande laren liep Kramer tegen delamp. Toen hij namelijk de eieren ver voerde naar een .aanstaanden afne mer, werd hij aangehouden door de politie, die de eieren in beslag nam en procesverbaal opmaakte. Kramer, thans ter terechtzitting aanwezig, gaf een sober relaas van zijn moeilijke omstandigheden: hij was handelaar in margarine en kan thans door de omstandigheden niets meer verkoopen. Vroeger heeft hij altijd op normale wijzè zijn brood verdiend, nu kon hij slechts een kleinigheid verdienen met den ver koop van boter. En toen tot over maat van ramp zijn vrouw ziek werd, zocht hij naar middelen om wat extra te verdienen. Dat liep echter mis en nu zit hij met de ellende: de eieren weg, zijn zaak een maand gesloten geweest entot slot een flinke boete. Want dab hij beboet zou worden, begreep hij wel. De officier hield met de moeilijke omstandigheden rekening en vorderde 250 of 15 éa- gen, terwijl de economische rechter Kramer veroordeelde tot 100 of, 12 dagen. Vader kwam er minder goed af. Hij had natuurlijk geen enkel 'be hoorlijk excuus voor zijn daad en dat hij er met een boete van 250 afkwam (de officier had 600 of 2 maanden geëischt!), had hij te dan ken aan twee feiten: zijn zaak was op last van den inspecteur voor de prijsbeheersching reeds 5 maanden gesloten geweest en bovendien had deze hem al een boete opgelegd van 150. Tarwe in beslag genomen. Bij twee bakkers in de buurt van Alkmaar, t.w. E. Voerman te Sfcher- merhorn en J. Jonker te Grootscher- mer, hebben opsporingsambtenaren een hoeveelheid tarwemeel in beslag genomen, die niet verantwoord was. Beide bakkers verklaarden, dat zij deze tarwe gekocht hadden van een onbekende en dat zij het meel uit sluitend gebruikt hadden voor eigen gezinsgebruik. Voerman werd veroordeeld tot 300 of 20 dagen en Jonker tot 500 of 40 dagen (de hoeveelheden, wel ke in beslag genomen werden, be droegen resp. 190 en 288 kg).' OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Nieuwe maximumprijzen voor ruwflzer en walsproducten. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met in gang van 1 Juli 1942 nieuwe maximum prijzen geldenvoor ruwijzer en wals producten, die lager liggen dan de tot nu toe geldende. Hét oude systeem, dat gebaseerd was op vrachtbaiss Amster dam-Rotterdam, is gewijzigd in een systeem van franco levering. De nieuwe prijzen worden op 1 Juli 1942 over de geheele linie van kracht, zoodat fabri kanten en handelaren ook de oude or ders tegen de nieuwe prijzen moeten uitvoeren. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat de prijsverlaging in alle verdere stadia van handel, be- of ver werking moet worden doorgegeven. Dit beteekent, dat, zoodra nieuwe voorra den tegen lageren prijs zijn ingekocht, de lagere grondstoffenprijs in den prijs van het eindproduct tot uiting moet ko men, ook wanneer het reeds overeenge komen prijzen betreft. De oude voorra den kunnen door de verwerkende in dustrie tegen den ouden prijs in calcu latie worden opgenomen, dan wel op basis van een mengprijs worden verre kend. Aflevering van gebak aan cantines van de Duitsche Weermacht. De secretaris-generaal van het 'depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de aflevering van ge bak aan de cantines van de Duitsche Weermacht slechts mag geschieden te gen inlevering van broodbonnen (Wehr- machtlebensmittelmarken für Brot). Elke aan- en verkoop van gebak door middel van welke Bescheinigungen of Wehrmachtbezugscheine is ten strengste verboden. Wel moet blijkens het onder staande tegelijk met de broodbonnen een Bescheinigung worden afgegeven. De bakker moet de ontvangen brood bonnen, waarop gebak aan cantines van. de Duitsche weermacht is geleverd, plakken op opplakvellen MD 268 en deze inleveren bij het plaatselijk distributie kantoor ter verkrijging van een toewij zing voor gebak, waartoe dagelijks ge legenheid bestaat. Deze-toewijzing dient vervolgens, tezamen met een opgave van de voor het gebak verbruikte hoe veelheden (kg) suiker, boter enz. te wor den gezonden aan de Nederlandsche Meelcentrale, afd. M.C.B. 1. Na ont vangst van voormelde toewijzing en de daarbij behoorende opgave kan toewij zing van grondstoffen geschieden. De berekening van de toe te wijzen door R. ARDEN, 84 „Maar, dat je wegkomt", mompel de Duane. „Ik kan niet loopen, ten minste de eerste, uren niet. De ben de kan-elk oogenblik terug komen red je zelf, Gentschow. Ze heb ben me zoo gebonden, dat alles als afgestorven aanvoelt. Verdwijn Gentschow'!" „Ja daarvoor kom ik hiér, idioot", fluisterde Gentschow, „om, jou hier te laten! Je bent zeker gek gewor den, hè? Ha, daar heb ik je". Gentschow klapte zijn zakmes open en sneed zoo vlug mogelijk de touwen door.' Toen nam hij de vol komen hulpelooze op den schouder. „En houd nu je mond!" Duane deed het. Gentschow luis terde, opende de deur naar het dek, luisterde weer. Niets! Dan vooruit, zoo vlug zijn beenen het maar kon den dragen. Het was niet gemakke lijk met Duane over de reeling ts klimmen, maar het lukte. „Jij hebt te veel gegeten", fluister de Gentschow. „Je bent reuze zwaar. Hoeveel wachten bleven er achter?" „Twee". „Nu dan", zei Gentséhow onwil lekeurig wat harder. „Twee, die zwemmen al. Dan zijn we dus on der ons". „Maar de anderen kunnen elk oogenblik terugkomen!" „Mogelijk', zei Gentschow, „Voor- loopig zijn ize er nog niet. En nu Jh ™Ün. krijgsplan uitleggen. Nu breng ik je naar'onze boot om je ledematen een beetje te massee- .jen. Na tien minuten ben je weer een beetje bij",, „En dan?" „Dan zullen we de heeren zee- roovers een poets bakken, dat ze er geen pret meer in hebben". Duane grinnikte hoorbaar. „Je schouder steekt in mijn buik, het kriebelt", „Dat spijt me vreeselijk", zei Gentschow luid. „Ik zei je al, ze hebben je te veel te eten gegeven". „Au", riep Duane, „stamp niet zoo. Je moet glijden heel voor- zichtig en gracieus". ALKMAAR. GETROUWD: Hermanüs de Jong en Emma M. Stavenuiter. Berend J. Klein Haneveld en Jannetje Schoone- wil. Petrus Oostwouder en Christine Keizer. Gerrit van de Nes en Grietje Nol. Arie Mienis en Anna Timmer man. Pieter C. Blankman en Marga- retha A. Jonkman. OVERLEDEN: Lambertus Kooter, geh. met J, B. Bloothoofd, 77 jaar. BERGEN. - (18-24 Juni). Ge_boren: Ina, d. v. Wilhelmus Dekker en Grietje Düinmeijer. Ondertrotiwd: Nikolaas Feld en Elisabeth Veld. Overleden: Antje van Ree, oud 69 ja&r. SINT-PANCRaI (Juni). Geboren: Gornelis, z. v. A. C. Monster en W. C. Hartenberg. Getrouwd: Jan .Kouwen en Neeltje Bruin. Meindert de Vet en Anna Cornelia Vis. Hendrik Mari Nicolaas Roodhart en Grietje Bruin. „Je levensgeesten ontwaken zicht baar", meende Gentschow. „We zijn er zoo. Een duisternis ook. Onge looflijk". Plotseling bleef hij staan. „Luister!" Beiden luisterden, maar ze hoor den slechts hun eigen 'demen. „Niets", fluisterde Duane", er is niets. Laat me eens staan. Ik wil probeeren of het al gaat. Ja, het lukt! Steun me een beetje". Gentschow ging door' het dichte bosch en' trok Duane achter zich aan. „Kun je al wat zien?" „Hier bij het water alles". „Dan zie je ook de boor?",. „Natuurlijk". „Nu hier blijf je en masseer je een beetje ik kom dadelijk weer, te rug. En luister een beetje of je soms een motor hoort over het wa ter, die is al van verre te hooren". „En jij", vroeg Duane, „wat ga jij doen?" „Ik!' Ik steek het schip in brand, als je er niets tegen hebt". „Hou op, kerel, je bent gek! Waarom in brand steken?" „Omdat ze er niet meer mee weg kunnen. Ik heb de politie een radio bericht gezonden". „Maar het schip moet niet .af- Ze is wat doof, de 28-jarige Fettje van IJselmuiden uit Uit geest. En daarom hoort ze niet alles) wat er in de rechtzaal ge sproken wordt. Op het verdachtenbankje zit ze en naast haar hebben haar twee blonde kinderen, „pukkies" van 4 en 3 jaar plaats genomen. Ze we ten nog niet, wat er in de wereld te koop is, vermoeden niet, dat de rechtzaal heelemaal geen leuke zaal is. Ze kijken rond, ter wijl moeder aan de tand gevoeld wordt. Suikerbonnen heeft ze ver- valscht. Niet één keer, maar ette lijke malen, regelmatig, totdat ze tegen de lamp liep. Met als ge volg dat zij nu voor den economi- schen rechter heeft moeten ver schijnen. Ik deed het uit armoede, meneer, verklaarde ze. Maar U mag niet 'oneerlijk wezen, meende mr. Krabbe. U heeft het heel handig gedaan. Ja, meneer! Dan moet een der maréchaus- see's er aan te pas komen. Hij roept haar in het oor, wat rechter of- officier vragen en zij ant woordt prompt. Maar h,.t dringt niet .tot haar door, dat ze zoo heel erg vetkeerd gedaan heeft. „De' armoede, niet waar?" En als dan de Officier zijn re quisitoir houdt, en zegt, dat hij het gebeurde buitengewoon erg vindt, als hij zegt, dat deze ver dachte eigenlijk had moeten te recht staan voor de gewone rechtbank terzake valschheid in geschrifte en nog -opmerkt, dat, verdachte',wel wat heel gemak kelijk is in haar opvattingen, als hij tenslotte vier maanden eischt, dan zegt verdachte: Dat kan 'toch niet? Ik kan mijn ,man eri kinderen toch niet alleen laten? Geef me maar een geldboete! Waarop de Officier onmiddel lijk antwoordt: Dat zou je wel willen! En verdachte weer: Nou, als ik moet zitten, neem ik mijn kinderen mee! Mr. Krabbe vonnist haar dan met één maand en als Fettje de deur van de rechtzaal passeert, besluit ze'haar verdediging met: Kom pukkies, ik laat jullie -niet alleen. Volgende zaak, deurwaar der!, zégt mr. Krabbe en de zit ting gaat verder. branden. Bovendien loopt het bosch gevaar en het heele Garragan- eiland. Dat gaat toch niet!" „Toch wel", zei Gentschow eigen wijs. „Maar ik kan ook wat anders deen. Laat mij maar begaan". Daarbij schudde hij Duane's hand af en verdween. Duane zuchtte, waadde een eind door het water en klom in de mo torboot. Als ze nu Gentschow te pakken nemen, da,cht hij, zal ik hem weer bevrijden en zoo gaan we verder. Ik hem, hij mij, tot we een baard hebben. Een half uur ging in bijna ondra gelijke spanning voorbij. Eén keer kreeg Duane een schrik, hij meende een dof gehamer te hooren. Het klonk alsof een smid op het aan beeld sloeg. Wat jyas dat? Ik had hem „niet mogen laten gaan. Hij wreef en jnasseerde zijn ledematen. Het bloed begon weer te eirculee- ren, langzaam aan kreeg hij weer gevoel in zijn bijna afgestorven le dematen. Wat hadden die touwen beroerd vast gezeten! Eindelijk klonk een geruisch uit de struiken en een donkere gestalte verscheen. „Duane?" „Ja". (Wordt vervolgd). hoeveelheid bloem zal geschieden vol gens de regelen geldend voor gebak, d.w.z. dat voor 1430 broodbonnen 50 gram of voor 2860 broodbonnen 25 gram een baal bloem a 50 kg zal worden toegewezen. Bij de toewijzing moet een Bescheini gung van de betrokken legereenheid of Dienststelle aan de Meelcentrale worden ingezonden, waarin het aantal aan den bakker voor gebak afgegeven bonnen a 50 gram of a 25 gram moet worden vermeld. Deze Bescheinigung moet door den leider van de legereenheid of Dienst stelle worden voorzien van dienststem- pel en handteekening. Bonaanwijzingen kunstmest. Het R.V.O. kunstmest distributie bu reau maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli de volgende 'kunstmestbonnen (4e bemestingsjaar) worden geldig ver klaard: Stikstofbonnen voorzien van opdruk no. 1 en G, fosforzuurbonnen met op druk no. 1, en kalibonnen met opdruk no. 1 en no. 2. De stikstofbonnen no. 1 en de kali bonnen no. 1 en 2 behouden hun geldig heid tot uiterlijk 1 Aug. 1942. De ver bruikers dienen deze -zegels derhalve uiterlijk op 26 Juli a.s. bij hun leveran ciers in te leveren, opdat deze voor tij dige inzending der tonnen bij het R.V.O. kunstmest distributiebureau kun nen zorg dragen voor het verkrijgen van een aankoopmachtiging. Ook de uitsluitend in de provincie Friesland uit te reiken stikstofbonnen voorzien van opdruk blijven geldig tot 1 Augustus en moeten derhalve even eens uiterlijk 26 Juli a.s. bij de handela ren en coöperatieve aankoopvereenigin- gen zijn Ingeleverd. De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader order geldig. De kunstmestzegels welke na den ver valdatum bij het R.V.O. kunstmest- distributiebureau binnenkomen kunnen onder geen voorwaarde meer worden geaccepteerd. In het bemestingsjaar 1942/1943 wordt echter de mogelijkheid geopend verval len kunstmestbonnen door de landbouw crisis organisatie te doen omruilen te gen zegels van een nieuwe geldige of nog geldig te verklaren serie. In deze gevallen zal boven het normale retri butiebedrag een boete verschuldigd zijn van: 0.25 per kg züivere stikstof (N), 0.10 per kg zuivere fosforzuur (P,05) en 0.10 per kg zuivere kali (K20). In lichtingen hieromtrent zullen desge- wenscht door de landbouw crisis orga nisaties worden verstrekt. Organisatie van het bedrijfsleven. Aanmeldingsplicht bij de vakgroep tusschenpersonen. Bij de vakgroep „tusschenpersonen" zijn verplicht zich aan te melden alle ondernemingen (natuurlijke en rechts personen), welke hetzij als hoofdbedrijf, hetzij als nevenbedrijf naast het hoofd bedrijf van verzekeraar, bankier, com- missionnair in effecten, kassier, scheep vaartkantoor, expediteur, makelaar in vaste goederen en hypotheken, woning bureau, reisbureau, incassobureau en administratiekantoor, in Nederland op het gebied van de schadeverzekering: a. het bedrijf uitoefenen van make laar in assurantiën en assurantiebezor ger; b. anders dan uitsluitend als gevol machtigd agent ter beurze te Amster dam of Rotterdam het bedrijf uitoefenen van agent eener verzekering-onderne ming. De aanmelding dient te geschieden op speciaal daartoe vastgestelde formulie ren. Voorzoover de aanmeldingsplichti- gen deze formulieren nog niet hebben ontvangen, richten zij een verzoek om toezending daarvan tot den secretaris van de vakgroep „tusschenpersonen", Riouwstraat 163, 's-Gravenhage, telef. 553754. De aanmeldingsformulieren moeten ingevuld en onderteekend uiterlijk voor 1 Augustus 1942 aan bovengenoemd adres worden teruggezonden. Op niet nakoming van de verplich ting tot aanmelding is bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven (no. 206/1940) straf gesteld. De inzending van de aanmeldingsfor mulieren heeft niet zonder meer de toe lating van den aanmeldingsplichtige tot de hoofdgroep „verzekering" door de bedrijfsgroep „schadeverzekering" en de vakgroep „tusschenpersonen" ten ge volge. Omtrent de toelating zal na on derzoek van geval tot geval nader wor den beslist. De betrokkenen zullen daaromtrent bericht ontvangen. Officieele mededèeling van den gemachtigde voor de prijzen. Maximum kleinhandelsprijzen voor Italiaansche citroenen. Citroenen, groote maat per stuk p.ll Citroenen, kleine maat per stuk 0.08 Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415.5 M.: 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 GrG.pl. 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gr.pl. en opn. Ca. 8.35 r.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 En semble Francis Keth. 12.— Musette-or- kest en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B.N. O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13. Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 14.Het Gooisch Strijkorkest en solist en gr.pl. 16.— Bijbellezing. 16.20 Gr.pl. 16.50 jzang met pianobegel. en gr.pl. 17.15 B.N.O.: Nieuws-^ zakelijke- en beursberichten. 17.30 Reportage. 17.45 Zang met pianobegel. en gr.pl. 18.20 Gr. pl. 18.30 Neerlands stem van het Oost front. 18.45 B.N.Ó.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: Binnenl. zakelijk praatje. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.— Weke- lijksch sportpraatje. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.— Gr.pl. 22.15- 24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 310,5 M.: 6.45-8.15 zie Hilversum I. 8.15 Rococo-octet (opn.) 8.45 Omroepork., Omroep-operettekoor en solisten (opn.) 9.30 Gr.pl. 10.Mor genwijding. 10.15 Zang met pianobege leiding. 10.40 Reportage. 11.Altviool en piano. 11.30 Pianovoordracht en gr.pl. 12.Ensemble Jonny Omba'ch. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.Een praatje over koolzaad. 13.15 Tus^chen- de bedrijven. 15.Voor de vrouw. 15.45 Orgelconcert. 16.— Amabile sextet. 16.45 Gr.pl. 17.Voor de vrouw. 17.15 B.N.O.: .Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Ensemble 'Willy Kok. 18.15 Reportage. 18.30 Om en Om programma. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 19.40 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.B.N.O.: Engelsche uitzen ding: „Hollands Political aspects" (Voor de Radio-Centrales: Gr.pl.) 20.15 Vlooi en piano. 20.45 Gr.pl. 21.— Landmans Lust. 21.30 Gr.pl. 21.45 B.N.O.- Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwij- ding. 22.15-24.— Gr.pl. f) Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. In Uwe gebeden bevelen wü aan onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder MARIA LUKEN, Echtgenoote van RICHARDUS SCHREURS, die heden, na êen langdurige ziekte, voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, in het St. Elisabeth-Zieken- huis alhier, in den ouderdom van 55 jaar, godvruchtig is overleden. Uit aller naam, R. L. SCHREURS. Alkmaar, 1 Juli 1942. Verdronkenoord 121. De gezongen Uitvaartdienst heeft plaats Zaterdag 4 Juli a.s. te 9 uur in de parochie- kerk van den H. Laurentius, waarna te 103/4 uur begra fenis vanuit de kerk op het R. K. kerkhof St. Barbara, alhier. Heden overleed, nog geheel onverwacht, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramen ten der Stervenden, mijn ge liefde Man en onze beste Zwager en Oom, de Heer 'in den ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam, J. B. KOOTER— BLOOTHOOFD. Alkmaar, 30 Juni 1942. Kennemerstraatweg 110. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Zaterdag op de Gemeente-Begraafplaats. Vertrek vanaf het sterfhuis nam, twee uur. De H. Uit vaartdienst zal plaats heb- ben a.s. Zaterdag voorm. 9 uur in de St. Josephkerk. Heden overleed zacht en kalm in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar, onze geliefde Man, Vader,-Zoon, Behuwdzoon en Oom, de Heer in den ouderdom van 41 jaar. Uit aller naam: Wed. V. OLIJ— LANGEDIJK. Heer-Hugowiaard, 1 Juli 1942. De Heer en Mevr. A. P. BORST—KUIPER betuigen hiermede hun hartelijker! dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Oud'karspel, Juni 1942. arts Mevr. IJPMA, Metiusstraat 17, vraagt een Wed., 43 j:aar, flinke versch, zoekt langs dezen weg met netten Heer. Brieven letter T 235 bureau van dit blad. Voor direct gevraagd: M. KAPPEN, Scharloo 17, Alkmaar. Gevraagd bij G. HOOGVORST, Kerkstr. 4, Bergen. gevr. 2 ochtenden per week. COMANSSTRAAT 23, beneden. B. z'. a. een nette HUISHOUD- STER, 30 jaar, met zn, v. 3 jaar. Omgeving Alkmaar. Br. onder lett. 46 Agent Bergen. Mevr. SMAL, Kennemerpark 7, Alkmaar, vraagt per 1 Augustus ee flink zelfstandig voor dag en nacht. Gevraagd een bij J. BAK, Groene weg 38, Bergen. Gevraagd en een PUDDIN GFABRIEK VICTRIX. kan geplaatst worden bij'fotograaf KLINKERT, Langestraat 93. Gevraagd voor direct goed kunn. knippen én scheren. C. J. PRONK, Schagen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 7