STAD EN OMGEVING ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE RUSTENBURG. DISTRIBUTIE-NIEUWS. AGENDA Amsierdamsche Beurs Het lidmaatschap van het N.A.F. Zwendelbanken maaklen slachtoffers. DOODELIJKE AANRIJDING. In den afgeloopen nacht te on geveer 12.15 uur is de heer C. P. E. S. L. Hanegraaff, van hier, toen hij zich pier fiets op den Kennemerstraat- weg bij de Kerklaan te Heiloo bevond, rijdend in de richting Limmen, door een van den tegenover gestelden kant komende melkauto aange beden. Dit was mogelijk doordat de sheer H. zonder licht reed en zich niet op het rijwielpad bevond. De aanrijding was zeer hevig, zoodal het slachtoffer op advies van den te hulp geroepen dr. Hoekstra naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd. Hier is hij kort na aan komst overleden. De heer H. was 45 jaar oud-reser- ve-kapitein bij de voormalige Nëd. landmacht en sinds eenige maanden hoofd van de luchtbescherming al hier. UITSLAG STIERENKEURING 1942. De Burgemeester van Castricum brengt ter openbare kennis, dat de Stierenkeuring 1942 tot het volgende resultaat heeft geleid: Sjoukje's Frans, 'eig. N. Noort, toegelaten voorloopig; Klara's Lind- berg, eig. C. Hes, toegelaten voor loopig; Alie's Frans, eig. A. Liefting, afgekeurd; Hendrik, eig. L. Scher mer, toegelaten blijvend; Egbert 9, éig. G. Veldt, toegelaten blijvend; Jan, eig. R. Duyn, 'toegelaten blij vend. Voor de gemeente Egmondbinnen: Dirk 2, eig. Jn. Valkering, Egmond a. d. Hoef, afgekeurd; Geertjes Cle- menceau, eig. C. Mienis; Egmonder- meer, toegelaten voorloopig; Trijn- tjes Clemenceau, eig. C. Mienis Cz., Egmondermeef, toegelaten voorloo pig; Frans A, eig. P. v. 't Veer, Wimmenum, goedgekeurd voorloopig; Sterntjes Fr. 3, eig. Gebr. Zuurbier, goedgekeurd voorloopig; Sterntje Frans, eig. Gebr. Zuurbier, goedge keurd voorloopig; Worteltjes Cle menceau, eig. wed. C. Kraakman, toegelaten voorloopig; Jacob, eig. L. v. Dam, Wimmenum 502, toegela ten voorloopig; Attila, eig. G. J. Zonneveld, Egmondermeer 488; af gekeurd; Doortjes Armand, eig. P. Bras, Hoeverweg 492, afgekeurd; Botermijn, eig. Jb. Helder, Hoever weg 486, toegelateh blijvend; Roo sevelt, eig. S. Jonker, Egmondbin nen, toegelaten blijvend; Gretha's Frans 3, eig. N. v. d. Velde, Egmon dermeer, toegelaten blijvend; Bertus, eig. wed. P. A. Valkering, Egmond binnen, toegelaten voorloopig; Karei, eig. C. Mooij, Egmondbinnen, toege laten blijvend; Zwartjes Frans, eig. J. A. Apeldoorn, toegelaten blijvend. Voor de gemeente Heiloo: Alexan der J 3, eig. K. v.'t Veer, toege laten voorloopig; Koh.I.Noor 28,-eig. J. Bakker Hz., afgekeurd; Auke, eig. Jb. Zwart, goedgekeurd voorloopig; Johanna's Athleet, eig. C. Bakker, afgekeurd; Egbert 16, eig C. Th. v. d. velden, goedgekeurd voorloopig; Alexander D., eig. Joh. J. Kramer, goedgekeurd voorloopig; Frans B 14, eig. A. Smit, toegelaten voorloopig; Egbert 17, eig. C. A. Berger, afge keurd, Jan, eig. P. Bakker, goedge keurd blijvend; Const. E 51, eig. P, Onderwater, toegelaten blijvend. Eén doode, drie gewonden. Kermis afgelast. De gister te Rustenburg gehouden kermis, heeft een droevig einde ge vonden. Steeds ondervindt men daar met feestelijkheden hinder van eenige belhamels uit Oterleek, die gisteravond,om kwart over tien, ook weer in beschonkèn toestand in het café van Kok verschenen en herrie schopten, waaraan, op verzoek van den caféhouders, doqr twee aanwe zige marechaussee's en den veld wachter een einde werd gemaakt. Toen de politiemannen zich daar na weer in de huiskamer hadden teruggetrokken, werden ze spoedig daarop weer geroepen omdat een formeele vechtpartij gaande was. De ingrijpende politiemannen, werden ook door de vechtenden aan gevallen, doch ontvingen assistentie van verschalende inwoners, zoodat de politie, na een grondig gevecht, het terrein meester werd. Een van de belhamels, Roswinkel uit Oterleek, werd spoedig daarop buiten het café en gevaarlijk gewond aangetroffen, waar de ontboden ge neesheer, dr. Cohen uit Hensbroek, constateerde, dat de darmen uit het lichaam hingen. Ook drie anderen, de gebr. Krom en een zekere Heynis, hadden ern stige verwondingen bekomen, zoodat het viertal per ziekenauto naar Alk maar moest worden vervoerd, waar bleek, dat Roswinkel was overleden De burgemeester van Ursem, de heerv. d. Heuvel, heeft hierop de kermis afgelast. De commandant van de marechaussee te Amsterdam stelt een onderzoek in. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE .HANDELSSCHOOL ALKMAAR. Toelatingsexamen. Geslaagd: Corrie Boshuizen, Jan- nie Brouwer, Simon van der Gracht, Pieter de Haas, Piet Hartog, Jan Hoogenhout, Henk Jansen, Klaas Kooi, Jacob Kooy, Nico Landman, Martien Marees, Jan Meurs, Jan Nie- rop, J«n Opdam, Tini Peijs, Otto Verveld, Piet Wassink, allen te Alk maar; Johan Gumijser, Bergen; Maar ten Kool, H.-Hugowaard, Jan Postma, Heiloo. Afgewezen 2. Bevorderd van klasse I naar klasse II: Herman Adam, Jan v. d. Bor den, Tinus Burger, Frits van Dijk, Rinus Frijn, Paul den Hartigh, Jó Hovis, Kees Klerk, Henk von Meyenfeldt, - Leo van. Sambeek, Klaas Haytema, allen te Alkmaar; Piet Beers te Heerhugowaard; Rob Mullens te Beverwijk; Jan Smit en Kees Weder te Broek op Langendijk. Afgewezen 4. Van klasse II naar klasse in: Piet Adolf, Walter Henneman, Rinus Ja- cobse, Ben van Oeffeit, Charles de Rover, Frans Sleutel, Hilde Suze- naar, allen te Alkmaar; Cor de Boer, Iefje Groenveld, Johan Wolven, Bob Zeevat, allen te Heiloo; Siem Jan Wilms te Anna-Paulowna; Carel Boswijk en Jef Schotten te Bergen. Herexamen 2. Afgewezen 8. Varf klasse III naar klasse IV: Cornelis Biskanter, W. Cretier, Cor Dol, "Annie den Hartigh, Cornelis Hoogenhout, Annie Jansen, Wini Koenen, Piet Korver, Dirk Kossen, Wini Mey, Guda Mobron, Piet Mul der, Netty van Sluis, Gerard Spaans, Piet Vervaart, Ali van der' Vliet, Piet de Vries, Herman de Vroome, allen te Alkmaar; Jan Bakhuis te Heüoo; Lucy Kieft<te Limmen; An nie de' Leeuw te SchooTlam; Piet Nieuweboer te Oudorp; Jaap Schmidt en Mieke Tevgl te Bergen. Her examen 4. Afgewezen 2. INLEVERING AARDAPPELBON 32 A. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar brengt ter kennis van de aardappelhandelaren, dat de aardappelbonnen 32 A, welke zij hebben ontvangen na hun inleve ringsdag in de week van 29 Juni t/m. 4 Juli 1942, moeten worden ingele verd op Dinsdag 1 Juli 1942. De inlevering moet wederom ge heel afzonderlijk geschieden, der halve op aparte opplakvellen en met een apart ontvangstbewijs MD 20IC. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Alkmaar, 6 Juli 1942. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van 7 Juli zullen voor groenten en fruit nieuwe veilingprijzen gelden. De maximumprijzen, welke ver andering ondergaan hebben, zijn de volgende: Kaskomkommers vanaf 50 kg p. 100 st. 10, van 45—50 kg 7.50 en van 3545 kg 5; platglaskomkommers vanaf 85 kg p. 100 st. Id, van 70—85 kg 1 12, van 60—70 kg 9 en, van 50—60 kg 6 per 100 st. Bloemkool, boven 27 em 14, van 22—27 cm 11, van 18— 22 cm 2 p. 100 stuks. Van 12—18 cm 5.50. Tomaten 32 voor sort. I t/m IV, bon ken 23, kriel 15 p. 100 kg. Spitskool 7, landbouwerwten (Unica en Mans- holt) 12, Augurken IV 10, tuinboonen 10 per 100 kg. Bospeen 9 p. 100 bos. De binnenlandsche maximumprijzen zijn voor: roode kool 8, savoye kool 7.50, schelk (koolplanten e.d.) 6, witte kool 5, peen zonder lof 20—50 gr. ge- wasschen 14, sla (dunsel en snij-) 7, raapstelen 7, postelein 14, spinazie (blad) 14, wortel 9, bosuien 7, kom kommers 8, andijvie 10, boonen (stoksnij-) 40, overige soorten 35; doperwten (rijs- en krombek 18, overige soorten 12; peulen 18, mei- rapen 7, snijbiet 7, pepers 180, druiven 95, aardbeien 35, meloenen (suiker- en kleine ananas) 55, overige soorten 45, aalbessen le kwal. (Prole- fic en Holl. roode bes) 30, overige soorten en kwaliteiten 22.50, fram bozen (consumptie) 60, fabriek 35, boschbessen 65, kruisbessen (rijpe) 16, zwarte bessen (fabriek) 42 per 100 kg. Boskroten 4.50, bosselderij 3, peterselie en kervel 4, bosprei 6, radijs 1.80 per /100 bos. Aubergines 45, paprika 32 p. 100 stuks. DIERENBESCHERMING. Zwervend is bij een inwoner van Egmond aan Zee komen aanloopen een jonge bouvier, mooi dier, lief karakter. Ter beschikking een middelmatige jonge hond, pl.m. 1 jaar oud, lang harig, teef. Beide dieren zijn in zéér goede conditie. Eigenaar of liefheb bers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur dieren bescherming, Baanstraat, Alkmaar. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER VAN 23 JUNI TOT 30 JUNI 1942. Nieuwe inschrijvingen: Den Helder: Transportbedrijf D. Falkena, Ooievaarst^aat 24, trans portbedrijf, los-, en laadwerk. Anderewij zigingen: Alkmaar, Alkmaarsche Glazen- wasseherij Zalm en Zonen, Tuin straat 24, in- en uittreding vennoot. Den Helder: J, Bruin, van Galen straat 20, melk- en kruideniersbe- drijf, overgegaan aan de wed. G. Bruin—Grooff. Egmond Binnen: H. Spijk, Hee- reriweg 510, grossier in fijne staal- waren, handelszaak verplaatst naaf Zandvoort. Langedijk: H. v. d. Heerik, Broek op Langedijk, Dorpsstraat 246, beurtschipper en vrachtdienst, de afdeeling vrachtautodienst is over gegaan aan G. J. v. d. Heerik. |>ehagen: G. Plevier Laan C 202, cafébedrijf met stalling, rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar: W. F. Stoel's Handel mij. N.V. in liq. Eilandswal 10, han del in zaken de bouwvakken en het transportwezen betreffende, liqui datie beëindigd. Barsingerhorn: Café-Restaurant „De - Fortuin" N.V. in liq., Dorps straat A 61, liquidatie beëindigd. Bergen: Pension Eikenhof, eig. P. Vrije Jr., Guurtjeslaan 1. Ge, deponeer de stukken: Schoorl: N.V. Hybrida ifi liq., Duinweg 84, plan van uitkeering in gediend. Alkmaar: W. F. Stoel's Handel mij. N.V. in liq., Eilandswal 10, plan van uitkeering ingediend. Bioscopen. 'Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Waar is Golowin? (rom.-sens.), 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer: De Vierde komt niet (Krimi- nal-film), 18 jaar. v Woensdag 2.30 uur matinee. Harmonie-Theater, 7.30 vu., hoofdnum mer: Cadetten (rom. avonturenfilm), 14 jaar. Woensdag 2.30 uur matinee. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer: Wij zijn toch allemaal geen enge len (kom.), 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinee. GESLAAGD. J. L. J. van Oeveren, voorheen ambtenaar ter secretarie te War- menhuizen, slaagde voor het op 3 Juli te ',s-Gravenhage gehouden examen gemeente-financiën. GEVONDEN VOORWERPEN» Politiebureau: 1 heerenrijwiel, 1 oorbel, 2 versnaporingenkaarten, 1 rozenkrans, huissleutel, zwemabon nement, bos sleutels, bruine porte- monnaie met inhoud, riem en hon denpenning, 1 dameshandschoen. H. Veltkamp, Westerweg 127, da- mesanriband; J. Peereboom, St.-Ja- cobstraat 26a, rozenkrans; C. van Engelen, Nassaulaan 16, damesarm bandhorloge; T. Harder, Augustijn- steeg 2a, portemonnaie met inhoud; Abelskamp, Bosboomstraat 14, fiets- riem; Jung v. d. Hoek, Langestr. 97, damesparapluie met hoes; Go- vers, Nieuwlandersingel 52, 1 zilver - bon ad 2.50; G. Zandbergen, Ka naalkade 58, portemonnaie met in houd; J. Broedersz, Kennemerstraat- weg 11, onderjurk qn 1 pr. sokken; G. de Haas, Emmastraati 83, bruine heerenhandschoen; S. Jongkind, Liefdelaan 30, kinderbrU; Riemer, Laat 14, bruine actetasch met in houd; Vermeulen, Stationsweg 150, rozenkrans met beeldje in dopje; P. Leegwater, Burgem. Bosstraat 6, overall; C. Hoogmoed, Drebbelstraat 19, badhanddoek; Otter, Kooltuin 1, 7 staafjes. Te bevragen aan het Politiebureau: ring, insigne Duitsche Weeimacht, hee renhandschoen, sleutel, hamer, kinder- taschje, portemonnaie met inhoud. Te bevragen bij Schimmel, Spoorstr. 64, actetasch; Panhorst, Nieuwpoorts- laan 114, dameshandschoen; Kraakman, Anthoniusstraat 16, duimstok; Schilder, Stationsweg 6, parapluie; van Beek, Nas saulaan 6, parapluie in hoes; Beesd, Lindenlaan 13, hondenriem; Schuurman, Fnidsen 44, vulpen; Kramer, Vermeer straat 9, dop van autowiel; Swart, Ach terwezel 48, bruin kinderschoentje; Schrieken, Snaarmanslaan 104, linnen zomerschoen; Boek, Druivenlaan 28, huissleutel; Kramer, Bissch. Botteman- nestraat 15, ketting met medaillon; Bie- man, Eikelenbergstraat 39, bruine da messchoen; Peek, Kanaaldijk Ë6, vul pen; Alleman, Laat 4, zilverbon 2.50. ZANGCONCOURS TE VENHUIZEN. Op het zangconcours te Venhuizen werden voor wat onze omgeving be- treft'de volgende resultaten behaald: Eere-afdeeling gemengde koren: Crescendo te Noordscharwoude 365 punten, eerste prijs; Gemengd Koor te Zuidscharwoude 326 punten eerste prijs. Aid. Uitmuntendheid: Zang- lust te Sint-Pancras 378 punten eer ste prijs; Schoorls Gemengd Koor 394 punten (hoogste aantal van het heele concours) eerste prijs, beide vereenigingen o. 1. v. Corn. Jonker. Eerste afd. gemengde koren: Ons Genoegen te Heerhugowaard 368 p. le pr.; Nieuwe Niedorper Gemengd Koor te Nieuwe-Niedoi 300 p. le Ir. Superieure afd. gemengde ko ren: Koorvereeniging Bergen te Ber gen 344 >4 p. le pr. Derde afd. ge mengde koren: Apollo te Wieringer- waard 314 punten le prijs. VEILINGEN IN KENNEMERLAND. Zooals te verwachten was, is bij beschikking van den commissaris der provincie Noordholland de ver koop van kweekers aan particulie* ren inzake aardbeien in geheel Ken- nemerland verboden. Hoewel Woensdag hier en daar de verkoop nog doorging, o.a. op Kapel, waar de pelgrims van de Haagsche bedevaart niets hadden gehoord of gelezen en nog tientallen sloffen met den trein meegingen, was de verkoop beduidend minder. Amb tenaren van den C.C.C.D. verbali seerden een zekeren C. H. uit Heiloo, die 47 sloffen aardbeien vervoer de: alles werd in beslag genomen. Het verbod was Woensdag op alle markten, doch in de eerste plaats te Beverwijk zichtbaar en de aanvoer was 8/10 hooger dan de vorige marktdag. Het begon al tijdens de groenten- veiling en ook op de speciale aard beienveiling was het de gewone aanvoer, die men in het begin van het seizoen kan verwachten. We hebben over den op korten termijn uitgevoerdeh overheidsmaatregel met veilingsbesturen en tuinders gespro ken. De veilingsbesturen hebben zich verheugd over dezen maatregel, doch de tuinder was slecht te spre ken. Het beviel wel om bijna de 'ge- heele pluk voor prijzen van f 1,50 tot 2,50 per slof te verkoopen en -dat is in een slag verboden. Ook de fruithandelaar was met dezen maatregel tevreden. Het was met .den geringen aanvoer niet moge lijk om zijn clientèle te bedienen er, dat particulieren maar ongebreideld mochten verkoopen zij het dan met een maximum van 2 sloffen aan één persoon vond men verkeerd. Dan waren er vele tuinders, die den vastgestelden. prijs van 0.35 p. kg veël te laa'g vonden. Hoe het ook zij, de aardbeien gaan nu over de veiling en zoo moet het wezen. TWEE PERSONEN TE VELSEN VERDRONKEN. De 19-jarige A. Tromp te Zand voort, liet zich gisteren in het Zijka naal B te Velsen aan een roeiboot voorttrekken. Het touw brak en de jongeman verdween in de diepte. In de onmiddellijke nabijheid van deze plek is korten tijd later de 31- jarige A. B.. wonende in de IJken- straat te IJmuiden-Qost, bij het zwemmen verdronken. JOODSCHE FIETSEN- ZWENDELAARS. t 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. In ver scheidene gevallen zijn Joden, die door verkoop of ruil van rijwielen de verordening van den commissa ris-generaal voor de veiligheid over rij wielen in Joodsch bezit van 22 Juni 1942 hadden overtreden, gear resteerd en naar een concentratie kamp overgebracht. ARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN. VUGHT, 5 Juli. Op het spoorweg snijpunt aan de Aert Heynelaan te Vught waren twee wegwerkers bezig met hun werkzaamheden, toen twee treinen naar en van Tilburg elkaar hier passeerden. De arbeiders gingen voor den trein naar Tilburg opzij, doch door den tweeden trein, die zij niet hadden gezien, werden zij verrast. Een van hen, de ongehuwde A. Seegers uit Breda, werd gegrepen en over grooten afstand meegesleurd, de ander bon nog tijdig terzijde springen en bekwam geen letsel. Met zware verwondingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis getransporteerd, waar de ongeluk kige korten tijd later is overleden. Bij het zwemmen verdronken. - Gistermiddag is in de Wetering nahij de Kesselsche hut onder de gemeente Alem de 24-jarige C. van Berkom uit Oss bij het zwemmen verdronken. AARDBEIEN IN BESLAG GENOMEN. Zaterdagmiddag werd te Heiloo door een controleur van den C.C. C.D. aangehouden een zekere D. uit Alkmaar, die 120 sloffen aardbeien vervoerde. De aardbeien werden aan de veüing te Heüoo gebracht en ver kocht. De man en de tuinder, die ze heeft verkocht, zullen van de trans actie wel meer hooren. VEILING TE WARMENHUIZEN. Aan de veüing te Warmenhuizen werd in de afgeloopen maand 22.275 küo rabarber verhandeld tegen 40.050 in Juni 1941. Er werden nog 6050 kg aardappelen geveild. Verle den jaar werden er in Juni geen aardappelen aangevoerd. De omzet bedroeg 1965.07 tegen 2021.28 in Juni 1941. NIEUWE AARDBEI. Zaterdag werd door den tuinder G. Kamper te Heüoo een nieuwe soort aardbei aan de veüing St. Wil- librordus aangevoerd, genaamd framboosaardbei, een afwijking van het gewone aarbeiengewas. De kleur van de pollen is veel donkerder en het is een zwaar gewas. De vrucht is van 10 tot 14 dagen later rijp dan de gewone late soorten. De smaak van de mooie ronde vrucht houdt 't midden tusschen een aarbei en een framboos. Of de vrucht voor export geschikt is, weten wij niet, doch we meenen zulks wel te mogen aanne men, omdat de vrucht er stevig uit ziet. OMZET NOORDERMARKTBOND. De omzet van de veiling „De Noor- dermarktbond" te Noordscharwoude was in de maand Juni j.l. 18.156,87, tegen 6832,56 in dezelfde maand van het vorige jaar. HARENKARSPEL. Geslaagd. - De heer J. A. Middel- hoff, 2de ambtenaar ter secretarie, alhier slaagde te Den Haag voor het diploma gemeente-administratie. WIERINGERWAARD. Diploma behaald. - De heer S. W. Schellinger Jr., ambtenaar ter secretarie alhier, heeft Vrijdag te den Haag het diploma behaald voor gemeente-administratie. DE RIJP. Benoemd. - De burgemeester heeft met ingang van 1 Juli 1942 benoemd tot onderwijzer aan de o. l.-school, alhier, den heer A. Rij ken te Haarlem. - Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Maandag 6 Juli 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 334 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland "1940 II101 3—31/, Nederl. 1938 98% 3 Ned.-lndië 1937 S8% BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 142 Handel Mij. Cert; v. 2.50 129% Koloniale Bank -131% Ned. Ind. -Handelsbank 87 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 158x/s Calvé Delft Cert. 119 Vs Nederl. Ford 2491/2 Lever Bros 16Ö5/S Phil. Gloeil. Gem. Bezit 300 CULTUUR MAATSCH. H. V. A313% Java Cultuur 155% Ned. Ind. Suiker Unie ltO Verg. Vorstenlanden 87% PETROLEUM. Kon. Petr. .3233/, RUBBERS. Amsterd. Rubber 210s/8 Deli Bat. Rubber 131 Vs Oostkust 9U/o SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1543/4 Java-China-Japan lijn '27 Kon. Ned. Stoomboot I£6Vs Scheepvaart Unie 180 TABAKKEN. Deli Batavia 140 Oude Deli127 Senembah1 '8% SPOORWEGEN. Deli Spoor 59% Ind. Spoor 4)3/^ lu. 40 10üf.£ 100U>/16 101 98I/2 883/4 142 130 130 85 159% 119% 248 16&3/4 296% 312 155 160 87% 325% 209% 130 9) 154% 126 195 179% 140 177 148 59 43% Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. .Werkman, Alkmaar. AMSTERDAM, 6 Juli. Van be voegde zijde wordt medegedeeld: Het Nedèrlandsche arbeidsfront vervult een zeer belangrijke sociale taak. Het wil voor den Nederland- schèn werker binnen het raam der economische mogelijkheden de best mogelijke levensvoorwaarden schep pen. Zulks komt o.a. neer op het doen ontstaan van betere arbeids voorwaarden in den ruimsten zin van het woord. Reeds thans zijn en kele van deze gunstige voorwaarden verkregen en andere zullen volgen. Hiermede zijn niet aüeen diege nen gediend, die lid zijn van het N. A. F., doch ook de werkers, die dit lidmaatschap niet bezitten. Een tegenstelling is hierdoor ech ter geschapen tusschen de leden en niet-leden, die in strijd is met de onverbrekelijke eenheid, die alle werkers behooren te vormen. Te vens brengt deze tegenstelling een ongelijke verdeeling van lasten me de. Alles toch, wat door of met Me dewerking van het N. A. F. verkre gen wordt, is slechts te bereiken, doordat zij, die deel uitmaken van het N. A. F. niet alleen de rechten, doch ook de plichten van dit lid maatschap aanvaarden. Deze plich ten zijn in feite echter de plichten van alle werkers. In dit verband wordt wel eens ge wezen op de ontwikkeling in Duitschland en met name een pa rallel getrokken met het lidmaat schap van het D. A. F. De uiteinde lijke beslissing over het al of niet lid worden van het D. A. F. ligt bij den Duitschen werker. Een onder nemer of bedrijfsleider kan als dra ger van de hoogste verantwoorde lijkheid in het bedrijf van al zijn medewerkers verlangen, dat zij hun krachten ten volle inzetten voor de bedrijfsgemeenschappen, waarvan zij deel uitmaken. Hij kan in het bedrijfsreglement, dat na verkregen goedkeuring van het D. A. F. wette lijke kracht heeft gekregen, de be paling opnemen, dat al zijn mede werkers van den jongsten leerling tot den directeur lid moeten zijn zijn het D. A. F. Hij kan aldus han delen, opdat hij er zeker van zij, dat aüe werkers, die profiteeren van de socialé verbeteringen, wel ke het D. A. F. ook voop hen heeft weten te bereiken, metterdaad too- nen, dat zij zich van hun verplich tingen bewust toonen. OPENING DERDE TEHUIS VOOR MOEDERS VAN DEN N.V.D. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. De Ned. Volksdienst, die hier te lande reeds beschikt over twee mooie hui zen, n.l. een te Nunspeet en een te Epe, waar moeders van kinderrijke gezinnen een vacantie wordt aange beden, heeft thans de beschikking gekregen over een derde moeder tehuis in eigen land. Dit is gelegen in een prachtige omgeving te Aalten. Het biedt plaats aan ongeveer twin tig moeders, die daar ongeveer drie weken kunnen verblijven om nieuwe krachten op te #oen. Dit tehuis zal Maandagmiddag, 6 dezer te drie uur geopend worden. Moeders, die in een van deze te huizen een korte vacantie willen doorbrengen, kunnen zich wenden tot de kantoren van den Volksdienst of tot de buurtschapsleiders. VERLOSKUNDIGE HULP. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: Zooals bekend wordt aan verplicht verzekerden ingevolge het Zieken- fondsenbesluit bij bevalling koste- looze verloskundige hulp door een vroedvrouw verleend. Om misverstand te voorkomen, wordt nog eens uitdrukkelijk mede gedeeld, dat aüeen dan hulp van een arts mag worden ingeroepen, in dien de vroedvrouw dit noodig oor deelt, of ingeval geen vroedvrouw beschikbaar is. Er doen zich in de praktijk - nog moeilijkheden voor met de vergoe ding voor verloskundige hulp, welke door een vroedvrouw in een kraam inrichting wordt verleend. In deze gevallen, is de betrokken vroed vrouw vaak niet verbonden aan een ziekenfonds en indien zij wel aan een ziekenfonds is verbonden, be staat de mogelijkheid, dat dit niet hetzelfde fonds is als waarvan de betrokken verzekerde lid is. Het ge volg hiervan is,' dat de kosten der verloskundige hulp voor rekening van de verplicht-verzekerden ko men. Dit is niet de bedoeling van het Ziekenfondsenbesluit. Het N. A. F. heeft zich gewend tot het Staatstoezicht oj) de Zie kenfondsen met gevolg, dat nog eens uitdrukkelijk vastgesteld werd, dat bedoelde patiënten in een inrichting kunnen worden op genomen en daarbij ook aan spraak kunnen maken op vrije verloskundige hulp door een vroedvrouw, mits deze aangeslo ten is bij het ziekenfonds waarvan ook de kraamvrouw lid is. De aandacht wordt erop geves tigd, dat ingevolge de bepalingen van het Ziekenfondsenbesluit, iedere vroedvrouw op haar verzoek aan een ziekenfonds wordt verbonden. Bezwaren tot aansluiting van de zijde der vroedvrouwen zullen hier tegen niet bestaan, omdat het ver bonden zijn aan'een ziekenfonds on getwijfeld uitbreiding der praktijk tengevolge heeft. Mocht er van de zijde der fondsen bezwaren worden gemaakt, tegen de. inwilliging van het verzoek aan een dergelijke in stelling verbonden te worden, dan kan de vroedvrouw zich wenden tot het „Bureau voor het Staatstoe zicht op de Ziekenfondsen". Oneerlijke politiebeambte. - De justitie te Zwoüe heeft den hoofd agent van politie D. P. te Kampen in arrestgesteld wegens verduistering van een groot aantal onder zijn hoede gestelde en van den zwarten handel afkomstige goederen. Het onderzoek is in vollen gang. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli De Haagsche politie heeft op 29 Juni den 52-jarigen directeur van de op de Laan van Meerdervoort geves tigde N.V. Administratiebank van- onroerende goederen, de N.V. bouw en handelmaatschappij „Festina" en de Westlandsehe verzekeringsbank J.H.M., als verdachte van oplichting in bewaring gesteld. Te gelijkertijd zijn in Maastricht een drietal ver tegenwoordigers van deze onder nemingen aangehouden, terwijl ver wacht wordt, dat nog eenige ar restaties zullen volgen. Tegen M. en zijn ondernemingen is reeds herhaaldelijk in de pers ge waarschuwd. In 1937 weiden reeds eemge van zijn vertegenwoordigers door de rechtbank te Middelburg wegens oplichting tot gevangenis straf veroordeeld. Na dergelijke waarschuwingen in de pers zette M. zijn zaken veelal onder een anderen naam voort. Ook nu weer zijn een aantal per sonen, waaronder voornamelijk landbouwers en bejaarde lieden met eemge spaarduitjes in Limburg het slachtoffer geworden. Verschillende van hen hebben aangifte gedaan bij de politie, dat uitkeeringen op de door hen gekochte schuldbrieven, door M. uitgegeven onder den naam van het algemeen administratiekan toor voor binnen- en buitenlandsche waarden, en op obligaties uitgege ven ten laste van de N.V. Festina, uitbleven. Voor zoover kon worden na gegaan, hebben M. en zijn ver tegenwoordiger een groot aan tal personen, meest zeer eenvou dige lieden, onder allerlei be- driegelijke voorspiegelingen be wogen voor een bedrag van on geveer 250.000 van deze stuk ken, welke van zeer twijfelach tige waarde zijn, te koopen. DIEVEN KROPEN DOOR EEN VENTILATIEGAT. AMSTERDAM, 4 Juli. In den, buitenmuur van een. café aan hei Leidscheplein was dezer dagen een gat gemaakt, door het aanbrengen, van een ventilator, welke opening voorloopig met planken was gedicht. In den afgeloopen nacht hebben ongewenschte bezoekers echter de planken verwijderd en zijn door het gat naar binnen geklommen, waar zü tien Perzische kleedjes ter waar de van 5000 hebben gestolen. „WAAROM EEN NEDER- LANDSCIIE KULTUURKAMER". 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. Als uit gave 1 van de afdeeling voorlichting der Nederlandsche kuituurkamer is onder bovenstaanden titel een be langrijke brochure verschenen, die een duidelijk overzicht geeft van de beteekenis en organisatie van deze instelling. Na een inleidig over de güden in vroegere tijden volgt een beschouwing over het nieuwe güde, waarin uiteengezet wordt, hoe de verhouding kunstenaar-kuituurka mer gezien moet worden in tegen stelling met de schadelijk Bohemien- legende. Naar aanleiding van de aan Thor- beeke toegeschreven uitlating „Kunst is geen regeeringszaak" wordt herinnerd aan het woord van prof. Goedewaagen, dat „de kuituur werker weer een deel van het volk moet worden" en de overheid bij monde van de Nederlandsche kui tuurkamer wel de kunstenaars, maar niet de kunst denkt te organi- seeren. De kunstenaar zal zijn be- róepsstandorganisatie krijgen, waar hij zijn belangen zeker weet. Over het wezen van het gilds wordt uitvoeriger geschreven. Aan het hoofd van de Nederlandsche kui tuurkamer staat de president. Hij benoemt en ontslaat gildeleiders en dagelijksche bestuurders, terwijl de leiders van de vakgroepen, waarin de güden onderverdeeld zijn, met toestemming van den president door den desbetreffenden gildeleider be- noemd worden. Kort en duidelijk wordt de be teekenis van de gewestelijke krin gen uiteengezet en de insteüing van provinciale bureaux aangekondigd. Vooral wbrdt de nadruk gelegd op het feit, dat de kracht van een volk gelegen is in de spreiding zijner kuituurkernen. Een volksgemeen schap is niet een massaal, log geheel, maar moet, juist wat haar kuituur aangaat, een eenheid in verschei denheid vertoonen. In het laatste gedeelte, over de toelating tot het lidmaatschap wordt nog uitvoeriger ingegaan op het lei dersbeginsel, dat aan de inrichting der kamer ten grondslag ligt. Lei ding geven beteekent hier verant woordelijkheid dragen, en dit kan men alleen na rijp beraad en j^ennis- fleming van het oordeel van alle ter zake kundigen. De kuituurwerker zal in de Ne derlandsche kuituurkamer zijn be langen zeker weten. Door medewer king van allen zullen belangrijke resultaten verkregen worden. En in deze brochure vindt men in het kort vermeld, hoe de Nederlandsche kui tuurkamer als bundeling van aüe kuituurwerkers hiernaar streeft. AUTO IN VOLLE VAART TEGEN EEN BOOM.s MIDDELBURG, 5 Juli. Zondag morgen is een personenauto met vier inzittenden met een vaart van on geveer 30 km op den Ouden Vlis- singscheweg alhier tegen een boom aangereden. Van de inzittenden werd de 22- jarige mejuffr. J. D. Dominicus het ergst verwond, zij is in bewusteloo- zen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Haar verloofde de 27- jarige boekhouder Plantenburg uit Voorburg, en de bouwkundige Lava- leije, 43 jaar oud, uit Rotterdam' werden ook naar het ziekenhuis ver voerd, doch konden na onderzoek' dit weer verlaten. De vierde inzittende, de 25-jarige apothekersassistente mej. Poell, werd naar huis vervoerd, •zij had een hersenschudding.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2