DE VUURRODE SCHOENTJES. yrRS-s AGENDA Waarom de windmolens linksom draaien. P"°de^oakt p Scl S,echenwX'. Engelsche luchtaanvallen op Duilsche steden. Boehen dienen zich aan: Binnenkort niefuwe bonkaarten. DEMONSTRATIE VAN KITLERJUGEND. Amsieedamsche Beurs •tim LEEFDE DISTRIBUTIE BEPALINGEN NIET NA. Tegen een drietal personen is door den economischen dienst van de politie alhier procesverbaal opge maakt terzake van het frauduleus vervoeren en het koopen van con sumptieaardappelen in strijd met de distributiebepalingen. De aardappelen zijn in beslag ge nomen. ORGELBESPELING FEIKE ASMA. De heer Feike Asma zal op Dins dag 14 Juli wederom een concert geven op het orgel der geref. kerk aan de Oudegracht. Een zeer afwis selend programma zal worden afge werkt, waarop voorkomen werken van Bach, Frank Dupré, Vierne, Widor en Rheinberger. Tot slot zal de heer Asma improviseeren over het lied „Merck toch hoe sterck". BEDEVAART. Zondag had op Kapel de 32e bedevaart plaats van de Alkmaar- sche bedevaart, met intentie „Door Maria's bede vóór den winter vrede". Zaterdagavond had in de St. Jo zefkerk te Alkmaar de opening plaats en Zondag om 9.18 vertrok men per extra trein naar Heiloo (halte Runxputte). Door pastoor Mol werd met assistentie van de heeren Kooien en Jansen een plechtige Hoogmis opgedragen, waarin predj- catie door pastoor prof. dr. Stepha- nus Deenen O. P, 's Middags had so lemneel lof plaats met processie, waarna predicatie in de Bedevaarts kerk. De plechtigheid werd beslo ten om 6.30 met een sluitingslof in de kerk te Alkmaar. GESLAAGD. T Bij hot op 29 Juni alhier vanwege de vereeniging van leeraren gehou den examen is de heer H. J. Godijn alhier geslaagd voor het diploma handelscorrespondentie Ned. taal. EXAMEN KRAAMHULP. Voor het op 11 Juli gehouden examen voor kraamhulp, uitgaande van de commissie voor kinderhygië- ne in Noordholland, slaagden de dames: A. Deurman-Twisk te Wor- merveer, D. H. Aafjes-Schermer té Krommeniedijk, M. E. Ooms te Krommenie, E. Ch. Peters te Hei- lóo, A. van Dijk te Hoogkarspel, G. Lont te Heerhugowaard, G. G. Wit- lok te St. Maartensbrug, F. Ubbels te Beemster en KI. de Waard te Br. op Langendijk. PROGRAMMA I7DEN WEST- FRIEZENDAG. Woensdag 29 Juli wordt in hotel De Waekzaemheid te Koog aan de Zaan de 17e Westfriezendag gehou den. Des morgens heeft de vergade ring plaats. Des middags zal door het gezelschap „Tonegido" uit St. Pan- cras, onder leiding van den heer C. Middelburg worden opgevoerd „De •Gastdag!', vroolijk spel in één be drijf uit het Westfriesche dorpsle ven, door wijlen mevr. G. J. Loe- vens-Jongejan. Na afloop vindt na een korte in leiding door den heer G. J. Honig een drietal excursies plaats naar de Zaanlandsche Oudheidkamer, het Molenmuseum en den molen „Het Pink". In het maandblad „Heemschut" van JuniJuli 1942 lazen wij on der dezen titel een artikel van de hand van A. J, Dekker en A. Bicker Caarten, hetwelk den molenvrien den onder de lezers zeker zal inte resseeren. Zooals men weet zijn bij ons de molens zoo gebouwd, dat het wie- kenkruis tegen de wijzers van de klok indraait en dit principe is in Holland reeds gevolgd zoolang er molèhs gebouwd worden. In ons land wijken alleen sommige van die landschap-ontsierende windmotoren van dezen regel af, terwijl in het buitenland geen vaste regel schijnt te heerschen; zoo komen er b.v. in Engelan'd molens voor, die in tegen gestelde richting draaien. Waarom dit echter bij ons anders is, waarom de draairichting hier linksom, zoo als de buitenstaanders het noemen, of rechtsom is, zooals de molenaars zelf zeggen (want die bekijken het van binnen uit, dus van achteren) heeft volgens de schrijvers zijn be paalde reden. Kenners van het weer zullen we ten, dat het uitschieten van den wind meestal betrekkelijk vlug in zijn werk gaat. De wind loopt b.v. bij een onweersbui in enkele minu ten soms van/ Zuid naar Noord- West. Anders gesteld is dit met het krimpen van den wind, hetgeen veelal meer geleidelijk toegaat. Wat betreft het kruien van den molen beteekent dit, dat- de molenaar met krimpenden wind niet zooveel haast met kruien behoeft te maken als bij uitschietenden wind, waarbij juist de molen dikwijls over een grooten afstand omgehaald zal moeten worden. Nu heeft de kap van een malenden molen steeds de neiging om te draaien in de richting tegen gesteld aan die, in welke de staande spil zich beweegt. Door 't zware werk, dat deze laatste te trekken heeft, houdt de spil als het ware het bovenwiel tegen, waardoor dit zich wil afwentelen op de bonkelaar, het rad, dat bovenaan de staande spil zit en door genoemd bovenwiel aan gedreven wordt. Hierdoor krijgt de kap een draaineiging en wordt het kruien dus vergemakkelijkt in een bepaalde richting. Dit laatste toe- gepast op de richting, in welke de Hollandsche molens malen, leidt tot de conclusie, dat men bij ons het lichtst kruit in de richting van den ruimenden wind, en aangezien dit volgens het bovenstaande meest over een grooten afstand moet ge beuren, hebben de oude molenma kers bij het bepalen van de draai richting dezelfde redeneering waar schijnlijk gevolgd. Behalve deze hoofdreaen noemen de schrijvers nog bijkomstige mo- tieven, bijv. zeilen voorleggen gaat gemakkelijker, daar degeen, die de zeilen aan de roe-zijde vasthaakt, dit met fle rechterhand kan doen, daar de hekkens bij' de gangbare draairichting zich aan den linker kant van dé omlaagstaande wiek bevinden en verder dat het den meesten molenaars niet zou mee vallen om de zeilen met de linker hand achter de klamp te slingeren. Deze twee laatste zullen echter bij het doen van de keuze wel geen overwegende rol gespeeld hebben. RIJWIELBANDENDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn van de bewoners van het kampeerterrein „Ons Buiten", gelegen aan den Bleumerweg te Bakkum, niet minder dan 17 rijwie len ontvreemd. Bij een drietal vee houders, die in de nabijheid van ge noemd kampeerterrein wonen, wer den in totaal 15 rijwielen terugge vonden, ontdaan van de banden. Twee bijna nieuwe fietsen werden geheel meegenomen. De politie stelt een zeer uitge breid onderzoek in. - DE VEELEVERING. Voor levering aan de Centrale werden heden 125 runderen, 11 schapen en 90 kalveren aangevoerd. Het aantal runderen was de helft kleiner dan de vorige week. Op de vleeschverstrekking zal dit echter niet van invloed zijn, aangezien de slagers de vorige week meer dan 100 pet. ontvingen en dus over vol doenden voorraad beschikken om op de bonnen vleesch te kunnen ver strekken. HEILOO. Tafelkeuring konijnen. - Zondag vond in „De Rustende Jager" een tafelkeuring voor konijnen plaats, georganiseerd door de konijnenfok- vereeniging „Nut en Sport", waar voor uit fokkerskringen groote be langstelling bestond. Van de 77 in zendingen werden 64 dieren be kroond. Er waren verschillende ras sen, waarvan 't bekende soort nut- konijnen Witte Weeners sterk was vertegenwoordigd. De beker werd na herkeuring tusschen 2 Witte Weeners, respectievelijk van de hee ren J. Stikkel eri J. Ros, die beiden de hoogste onderscheiding mochten ontvangen, door eerstgenoemde ge wonnen. Beide dieren waren van eigen fok. Prijs behaald. - Het fanfarecorps „Eensgezindheid" (dir. A. Meijns) be haalde op het muziekconcours te Koog' aan de Zaan den tweeden prijs met 95 punten in de superafd. Fanfare. Als verplicht werk was op gegeven het symphonisch gedicht „Halewijn!' van G. H. Boedijn en de beoordeelihg was zeer streng. BERGEN (25 Juni t/m 1 Juli). t Geboren: Dirk, z. van Gerrit Schoort en van Triena Leegwater. Lambertus Gerardus, z. van Lambertus Louwe en van Hendrica Johanna Elisa beth Vogelzang. Ondertrouwd: Geert Jan Bijlstra en Maart je Prins. Cornelis Kooy en Anna Zandee. Overleden: Dirk Dekker, weduw naar van Maartje Brouwer, 74 jaar. OPLICHTER OP DISTRIBUTIE- GEBIED GEARRESTEERD. VLAARDINGEN, 10 .Juli. Op Donderdag 9 Juli is door de politie te Vlaardingen ter zake van oplich ting aangehouden B. Spaans, oud 27 jaar, wonende te 's-Gravenhage. Deze persoon ging ongeveer als volgt te werk. Hij vervoegde zich aan verschillende adressen en deelde mede, dat de bestelde levensmidde len (o.m. slaolie, vet, boter, vleesch, rijst, koffie, thee, enz.) op een an der tijdstip bezorgd zouden worden. Als de bewoonsters hem mededeel den, dat zij niets besteld hadden, maakte hij zijn excuses en begon een gesprek over de distriftutie-artike- len, die hij kon leveren. Tijdens dit gesprek noemde hij de prijzen der artikelen, welke zeer laag waren. Hierdoor aangelokt deden de be woonsters bestellingen, die Spaans beloofde binnen enkele dagen te zullen' bezorgen. Hij stelde echter als eisch vooruitbetaling of voor schot. Na ontvangst der gelden ver dween hij en liet niets .meer van zich hooren. Op deze wijze heeft hij verscheidene personen voor vrij groote bedragen opgelicht. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7,30 u., hoofd nummer Ik ben Sebastiaan Ott (rom.- sens.) 18 j. Woensdag 2.30 uur matineé. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Zijn zoon (rom.) Alle leeft. Woensdag 2.30 uur matineé. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Twee meisjes en één man (rom.) 18 j. Woensdag 2.30 uur matineé. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer De roman van een torero (rom.-sens.) 14 j. Woensdag 2.30 uur matineé. Dinsdag. 14 Juli. 8 uur, geref. kerk, Oudegraeht, orgel bespeling Feike Asma. „Je tanden door parelwitte. 9<*°"Q,er ms9 een in tube verP8" P gst van een koopen na on met dop. keurige W N.V. PRODENTA P 137 227. Het was of er overal onzichtbare vijanden in de bomen zaten, die de denneappels plukten uit de bomen, en ze op Anneke en Jacob neergooiden. „We moeten vluchten, Jacob!" riep Anneke. En daar zetten ze het op een lopen. JOIJRNALISTENKAMP 1942 GESLOTEN. VAASSEN, 10 Juli. Ixl het kasteel de Cannenburgh te Vaassen is Donderdag avond- het journalistenkamp 1942 of ficieel gesloten. Aan den sluitingsmaaltijd zaten be halve de deelnemers van de vierde kampweek en afgevaardigden van de drie voorafgaande kampweken, mede aan de secr.-gen. van het dep. van volksvoorl. en kunsten, prof. dr. T. Goe- dewaagen, en de heeren W. Dittmar, persoonlijk Pressereferent van den Rijkscommissaris, P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, Max Blokzijl, hoofd van de afd. Perswezen van genoemd departe ment, mr. J, Huyts, leider en J. Lear- buch, zakelijk leider van het Persgilde, eenigen met hun dames. J Na het openingswoord van den tafel president, den heer J. Raatgever, tevens leider van het journalistenkamp 1942, vertolkte de heer Dittmar, die tot de inleiders van dit kamp behoorde, met enkele woorden zijn indrukken door te kennen te geven, dat hij getroffen en verheugd was door den geest van har monie, welke onder, de deelnemers' had geheerscht. Prof. dr. Goedewaagen, vervolgens het woord voerend, legde er den nadruk op, dat het journalistenkamp op de Cannen - Durgh geen doel op zichzelf is, het eind doel is de vorming van een journalis tenstand als een door de geheele volks gemeenschap erkend onderdeel der sa menleving. Vooral gaat het om de vor ming en opleiding, zoowel in techni- schen als in politieken zin van den Nederlandsehen journalist. Verder ligt erin opgesloten een gerechtvaardigde honoreering ven datgene, wat de jour nalist aan de volksgemeenschap bij draagt. Spr. wees vervolgens op den moreelen kant van het journalistieke beroep. Als blijk van erkentelijkheid voor i de wijze, waarop de kampleider zijn taak had opgevat, bood spr. den heer Raat gever, mede namens de persafd. van het dep. van V. en K. het boekwerk „Das Elritte Reich im Aufbau" aan. Dé heer van Megchelen releveerde de kwesties van de te lage salarieering en vanfcde opleiding, voor weike hij den steun van den secr.-generaal inriep. Hij bood den kampleider twee geschenken aan. Namens de deelnemers sprak de heer J. F, Frencken, uit Roermond. In zijn woord van dankzeide de heer Raatgever, o.m. dat ook hij veel levens ervaring had opgedaan. Ook van vele niet-nat.-soc. had hij veel kameraad schap, en toewijding ondervonden, het geen hem moed en vertrouwen had ge schonken voor de toekomst van den Nederl. Journalist, wiens taak groote offers zal eischen, hetgeen echter tege lijkertijd groote winst voor de volksge meenschap zal beteekenen, daar het gaat om het geluk en de toekomst van het Nederlandsche volk van morgen. EEN NIEUW SPOORBOEKJE. UTRECHT, 9 Juli. Op 13 Juli a.s. zal een nieuw spoorboekje verschij nen. In deze uitgave, waarin de op de dienstregeling van 4 Mei j.l. ver schenen aanvullingen zijn opgeno- nomen, zijn bovendien nog tal van wijzigingen aangebracht, welke niet in de tot dusverre, verschenen aan vullingen voorkomen. Bleekwater gedronken, - In het ziekenhuis te Venlo is overleden de ruim 50-jarige landbouwer V. i.it Sevenum, die bij vergissing bleekwater had gedronken. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, AUf- maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp. Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Danzig gebombardeerd. BERLIJN, 12 Juli (DNB). Naar het opperbevel der weermacht me dedeelt, hebben in den afgeloopen nacht Britsche bommenwerpers met schending van de Zweedsche neu traliteit eenige steden aan de Oost zeekust aangevallen. Nadat de Engelschen over Zuid-Zweden en Denemarken hadden gevlogen, ko zen zij in hoofdzaak de stad Danzig als doel, waarbij zij him bommen wederom niet op oorlo^seconomi- sche doelen, maar op cultuurmonu menten en woonwijken lieten val len. Zoo ontstond te Dantzig schade aan huizen, waarbij ook eenige bur gers het slachtoffer werden. Het diaconessenziekenhuis met het vrou wen- en het kinderhuis, dat duide lijk het Roode-Kruisteeken droeg, werd getroffen. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten werden 3 Britsche bommenwerpers neerge schoten. Een vierde toestel werd bij Flensburg neergehaald. Meteoorsteenen. (DNB). Tij dens een hevigen storm zijn in de omgeving van het mijngebied Dy- tenfeck onder, geraas en lichtver schijnselen reusachtige meteoorstee nen gevallen. Er ontstond brand en door vlammen en zwaren regenval werd de geheele vegetatie in den omtrek vernietigd. Luchtgevechten aan de Ara bische Golf. - (DNB). Naar het op perbevel der Duitsche weermacht meldt, hebben Vrijdag Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers in scheervlucht vijandelijke tanks en vrachtauto's aan de Arabi sche Golf aangevallen. Onder deze voertuigen braken branden uit. Tij dens hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers zonder eigen ver liezen 16 Britsche jachtvliegtuigen bij de Arabische Golf neer. IN DEN HOSPITAAL TREIN. In den hospitaaltrein, waar de ge wonde strijders goed verzorgd in hun witte bedden liggen, schuifelt een verpleegster tusschen de bedden door. Het is een Hollandsch meisje dat zich vrijwillig gemeld heeft om deze taak op zich te nemen. Dag in dag uit gaat het voort, van plaats tot plaats, altijd maar weer gewon den opnemen en vérder transpor teeren Zoo gaat het ook bij de Neder landsche ambulance. Ook hiér wer ken dag aan dag Nederlanders en vaak onder zeer moeilijke omstan digheden om gewonde soldaten te helpen. Dat is een arbeid die uw steun verdient. Steunt daarom zoo veel mogelijk de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekéning 87600 Nederlandsche ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. SENSATTONEELE VLUCHT VAN EEN FIETSENDIEF. AMSTERDAM, 11 Juli. Een span nende achtervolging heeft zich gis teravond afgespeeld bij de Nassau- kade bij den .Overtoom, waar een rijwieldief op heeterdaad werd be trapt, toen hij een. fiets wegnam. De man, die op een'belétage in de om geving woont, vluchtte eerst zijn woning binnen, waar echter weldra politie en burgers hem op de hielen zaten. Hij sprong daarom aan de achterzijde van zijn woning in den tuin, en bereikte vervolgens weer via een garage de straat. Hier wachtten hem echter opnieuw eenige vervolgers, zoodat de man, in het nauw gedreven, niet, beter wist te doen dan in het water, te springen en naar den overkant te zwemmen. Dit baatte hem echter weinig, Want aan den walkant van de Leidsche- kade stond een politieagent hem reeds op te wachten. Begrijpelijker wijze bood deze aanblik den dief weinig aantrekkelijks. Reeds wilde hij zich weer van den kant verwijde ren, toen eenige schoten uit een politiepistool hem daarvan terug brachten. In het politiebureau Leidscheplein. waarheen- de man werd gebracht, bleek, dat hij bij zijn vlucht zijn beide enkels had gekpeusd. HET ZIEKENFONDSBESLUIT. AMSTERDAM, 9 Juli. De Centrale Persdienst van het N. A. F. schrijft ons: Bij de uitvoering van het Ziekenfond- senbesluit is gebleken, dat sommige werkgevers die niet in het bezit waren van coupons, coupons hebben gekocht van andere werkgevers, die in het bezit warert van couponboekjes. Afgezien van het feit, dat deze werk gevers door het koopen van losse cou pons in strijd met de wettelijke bepalin gen handelen, benadeelen zij. bovendien zichzelf. Immers bij de afrekening met het uitvoerende orgaan der Ziektewet kan door bedoelde werkgevers geen schut blad van een couponboekje worden overgelegd, zoodat verrekening van door middel der coupons reeds betaalde be dragen niet kan plaats vinden en het volle premiebedrag dus nogmaals in, rekening wordt gebracht. Diefstal bij V. en D. - Vrij dag nacht is een diefstal ge pleegd bij de firma Vroom en Dreesmann aan de Vijzelgracht te Amsterdam, waarbij voor circa 6000 gld. aan manufacturen werd buit gemaakt. Aangezien geen enkel spoor van inbraak is ontdekt, ver moedt men, dat de daders zich heb ben laten insluiten. Inval in geheime branderij. - Rijksambtenaren hebben Vrijdag een inval /gedaan in de woning van O. te Kerkrade, waar zij een in volle werking zijnde geheime bran derij- ontdekten. Alle apparaten werden in beslag genomen, even als de grondstoffen. Praatjes vullen geen gaatjes, hgt komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen yolksdienst. JOHANNA DE WAANZINNIGE door Dr. J. Brouwer. In de serie Historische romans, welke de firma J. M. Meulenhoff het licht doet zien, is „Johanna de Waanzinnige", door Dr. J. Brouwer wel zeer suggestief. Het behandelt, zooals de ondertitel aanduidt, „een tragisch leven in een bewogen tijd"; en dit is volkomen juist. Het gaat hier om het leven van Johanna, de dochter van Isabella van Castilië en Ferdinand van Ara- gon; een figuur, over welke de his torici nog niet tot overeenstemming kwamen, en het is de vraag of zij dit ooit zullen doen: In den aanvang scheen deze prin ses, gesproten uit een machtig ge slacht, geboren te zijn voor het ge luk, voor de liefde, voor de glorie. Maar het onnaspeurlijke lot heeft het anders gewild. Op een gegeven oogenblik zag Johanna zich geroe pen te heerschen over een rijk, dat op weg was een wereldimperium te worden. Zij was gehuwd met een man, dien zij hartstochtelijk liefhad: Philips van Bourgondië, in de ge schiedenis het meest bekend onder zijn eerenaam: Philips de Schoone! En het is'niet onwaarschijnlijk, dat deze liefde die elementen van zie kelijkheid bevat, de oorzaak van veel, zoo niet alle, ellende gewor den is i)i het leven der ramspoedige Spaansche. Bijna een halve eeuw lang is zij opgesloten geweest in een naargees tig slot, bewaakt door geboren en getogen cipiers, die in het leven geen ander doel kenden dan... ci pier zijn haar stelselmatig verre hielden van alles wat haar trooste loos bestaan kon opfleuren. Johanna is inderdaad een tragi sche figuur: door liefdessmart krank zinnig verklaarden en gekerkerd van de heerschzucht van anderen, die haar, ter volvoering van eigen plannen, ten onrechte voor krank zinnig verklaarde en gekerkerd hielden? De vraag is nooit afdoende opgelost. Ook dr. Brouwer slaagt er niet in een bepaalde meening af doende te verdedigen. Hij beoogt dit ook niet. In sobere taal, die recht op den man af is, doet de schrijver ons het leven van het onfortuinlijke ko ningskind, dat dp verbeelding van vele dichters en prozaisten in gloed gezgt heeft, kennen. Het boek open- baart ons een menschenleven waar in niets menschelijks vreemd geble ven is. En dat is wellicht de beste lof, dien men den geleerden en be kwamen auteur kan schenken. H. P. v. d. Aardweg. Van hier, van daar, van overal, door Tony de Ridder. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. Er zijn kleine, dagelijksche ge beurtenissen, die talloozen onopval lend voorbijgaan, maar die in de harten van hen, die daarvoor open staan, een vonk doen gloeien, difl een oogenblik heel het innerlijk in het wèldoende warme licht zet. Zulke kleinigheden ziet en onder gaat Tonjrde Ridder in zeer sterke mate. De roep van een couranten- venter, de aanblik van een kin<£ argeloos in zijn zonnigen jeugddroom van een straatorgel, dat plotseling een grauwe huurt vol gloed ep leven zet, het zijn alle indrukken waarop het gevoelige hart van deze schrijf ster zeer fijn is afgestemd, welke zij in zich opneemt en verwerkt en weergeeft in een reeks kleine litte raire juweeltjes. Zoo is dit boekje een bundel schetsjes van indrukken uit dage lijksche kleine gebeurtenissen uit binnen- en buitenland, een prettig en gevoelig werkje, dat zijn weg naar lezend Nederland zeker zal weten te vinden. Voordat de nacht Valt. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. Dit boekje is geschreven voor hen, die geloovig zijn en hen die het niet zijn, voor dezulken die de radio aan zetten om in het' bijzonder deze kor te predicaties te kunnen beluisteren en voor hen, die per ongeluk op de ze golflengte en dit station een ra- dio-preekje te hooren kregen, maar dat wat gezegd werd interessant ge noeg vonden om het knopje niet da delijk verder te draaien. Het is een verzameling van de korte predicaties welke ds. E. D. Spelberg voor de microfoon heeft gehouden en waarin hij een diep be grip toonde voor den levensnood van den mensch in dezen tijd. De utgeefster meende, dat deza preek jes velen geloof, -bezinning, en kracht zullen geven. Wij vertrou wen, dat zij velen inderdaad rust en bevrediging zullen schenken. Tj. Adema. Wat de distributiedienst zal uitreiken. •s-GRAVENHAGE, 11 Juli. De Secr.- Generaal van het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij maakt bekend, dat door den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen, op nader te bepalen tijd stippen gedurende het tijdvak van 20 Juli tot en met 8 Augustus a.s. tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangst neming van 'een bon van het inlegvel dier kaart, een „bonkaart voedingsmiddelen 9e periode 1942" benevens een aardappelkaart zal worden uitgereikt. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart.K lOf of L 106 en twee aard- appelkaarten EW., aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K'206 of L 206 en drie aardappelkaarten EW., aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K 306 of L 306 en twee aardappelkaarten EW., aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K 406 of L 406 en e e n aardappelkaart EW. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaat selijke distributiediensten zullen hier- Deutsches Jungvolk. ROERMOND, 12 Juli. (A. N. P.) Zon dag had te Roermond een groots de monstratie plaats van de Hitlerjugend en Deutsches Jungvolk uit het district Limburg en van den nat. jeugdstorm en afvaardigingen uit het heele land. On der de hierbij aanwezige autoriteiten bevonden zich Hauptdienstleiter Schmidt, Beauftragte voor Limburg, Bereichs- 'leiter Schmidt en graaf d' Ansembourg, als vertegenwoordiger van den leider der N. S. B., ir. Mussert. Na de her denking van de Duitsche en Nederland sche gevallenen sprak Hauptdienstleiter Schmidt. Hij constateerde dat de Roer- mondsche straten wel leeg waren, maar met ons, aldus spr., marcheeren on zichtbaar de millioenen gevallenen uit den vorigen grooten oorlog en de hon derdduizenden uit dezen krijg. Zij vul len deze stad, wij dragen hun vaandels verder en ook hun idealen. Men wil ons hier thans niet zien' maar eenmaal zal 'men ons dankbaar zijn. Want hoe zou het er uit zien als wij er niet waren geweest en de'1 bolsjewieken hier hun vernielingswerk konden verrichten. Spr. herinnerde Jan aan het verbbnd dat de emigranten-regeering dezer dagen ge sloten heeft met Stalin. Het Duitsche rijk streed immer tegen verdrukking en achteruitstelling en ook het derde rijk is aangetreden tegen Versailles en het bolsjewisme, onder de leiding van Adolf Hitler. Wij zijn als vrienden naar Ne derland gekomen en het is aan ons te danken dat de menschen hier nog rustig bij hun maaltijd kunnen zitten. Wij zijn de beschermers van het avondland en de beschaving en we hebben er derhalve recht op dat men onze vanen eert. Het zijn de vanen der overwinning en van d n vrede voor Europa'. Dan volgde de plechtigheid der vaandelwijding en daarmee het einde der ochtendviering. Des middags, heeft Hauptdienstleiter Schmidt opnieuw het woord gevoer.d. Na hem sprak nog de hoofdstormer van den nat. jeugdstorm, van Geelkerken. Hij zeide o.m.: „Er zijn 'er die maar niet kunnen begrijpen, dat Nederlanders en Duitschers samengaan. Dat zijn zij, dfe nog onder invloe^ staan van onze ge vluchte regeering te Londen, die thans pacten afsluit met de bolsjewieken, en daardoor het recht verloren heeft nog ooit een voet hier in het land te zetten. Wij marcheeren met de Duitschers samen op naar een betere toekomst en zij kunnen naar Amerika marcheeren. Duitschland en Nederland zijn onver brekelijk verbonden door het lot en door kameraadschap tot in den dood". Tot slot volgde het „Deutschiandlied", het „Horstwessellied" en de laatstt strophe van het Nederlandsche volkslied. over nadere mededeelingen doen. Zij, die geboren zijn tusschen 12 Juli en 10 Augustus van de jaren 1921, 1928 en 1938, dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Zelfverzorgers voor aardappelen, brood en vleesch en kinderen van melk veehouders, zullen onderscheidenlijk geen aardappel-, brood-, vleesch- of melkkaarten ontvangen. Daarenboven zullen de diensten te gelijk met de reeds genoemde bon kaarten aan houders van L-inlegvellen ongeacht hun leeftijd e n toeslag kaartje voor aardappelen uitreiken. Zij, die evenwel geen aardappelkaart EW ontvangen, zullen ook geen toeslag kaartje ontvangen. Voorts zullen de diensten gedurende bovengenoemd tijdvak aan kinderen, die na 1 Augustus 1940 geboren zijn, een zeepkaart ET uitreiken, welke drie bonnen voor eenheidszeep en 3 bonnen voor waschpoeder bevat, benevens een zeepkaart EU, welke 3 bonnen voor toiletzeep bevat. Kinderen, die geboren zijn na 1 Augustus 1934, doch voor 2 Augustus 1940 zullen een zeepkadtt ET ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangst- nemen der kaarten dient te controlee ren of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in be handeling kunnen worden genomen. De distritatiediensten zullen voor deze controle de noodige gelegenheid geven. VERLENGING KAASBONNEN. 322 TOT EN MET 326. 's-GRAVENHAGE, 13 Juli. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheids duur van de met „322 algemeen tot en met 326 algemeen" gemerkte bonnen, welke gedurende het tijd vak van 12 Juni tot en met 11 Juli jl. recht gaven op het koopen van kaas, is verlengd tot en met 18 Juli a.s. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 13 Juli 1942 STAATSLEÉNINGEN. Vor k. lu.40 3y, Nederland 1941 .lOfF/is 300Vi« 4 Nederland 1941 lOÖn/w 100ir/1G 4 Nederland 1940 II100% i00u/;c 3—3V, Nederl. 1938 99i/8 99 3 Ned.-lndië 1937 88% 8tVs BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 141'/s Handel Mjj. Cert. v. f 2.50 127 271/, Koloniale Bank .127 15 Ned. Ind. Handelsbank 85'/, 85 IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 1567/s '56'/, Calvé Delft Cert. ,122% 121 Nederl. Ford 2493/4 250 Lever Bros 1738/8' 1721/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 301% 301-21 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .313% UO-306 Java Cultuur .155 150 Ned. Ind. Suiker Unie 159 156 Verg. Vorster landen 88% 86 PETROLEUM. Kon. Petr336% RUBBERS. Amsterd. Rubber 209% Deli Bat. Rubber 1U Oostkust 93% SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 157% Java-China-Japan lijn '25% Kon. Ned. Stoomboot 201% Scheepvaart Unie 18o% TABAKKEN. Deli Batavia .185 Oude Deli 166% Senembah 115 SPOORWEGEN. Deli Spoor .59 Ind, Spoor 43 332-4 2C6-2 130 93 156 125 199 180 136 167% 141 59 42% X

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2