Aardewerk en porselein. Broodbereiding met verzuurd deeg is noodig. De beteekenis der Nederlandsche industrie. DAMRUBRIEK. Bezuiniging op kolen, gas en electricifeit jn hotels, enz. Waarschuwing aan de veehouders. TIJDSCHRIFTEN DISTRIBUTIE-NIEUWS. feuilleton MUZIEK IN HET DUIVELSSTEEGJE radioprogramma Brandstoffen gesteunde kostwinners. Samenstelling van het meel maakt de gist- methode onmogelijk. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Het deeg is de grootste zorg van de bak kers. De bereidingswijze wordt be- invloed door allerlei factoren, o.a. door de samenstelling en de kwali teit van de bloem of hét meel. In verband met de huidige bijzondere omstandigheden is het bekende „Witje" van voor den oorlog van onze tafels verdwenen. Toch is de waardeering voor het® tegenwoor dige brood de omstandigheden in aanmerking genomen vrij alge meen. Wanneer wij een vergelijking maken met het brood uit den vorigen wereldoorlog, moet on tegenzeggelijk worden toegege ven, dat het verschil in het voordeel van het huidige brood uitvalt. Het spreekt vanzelf, dat de ge vorderde techniek dit voor een deel bereikt heeft. Men heeft veel on derzoekingen verricht en hierdoor beter inzicht verkregen in de ver scheidenheid van factoren, welke de kwaliteit van 't brood beïnvloeden. Een belangrijke factor is natuur lijk de soort en de kwaliteit van de grondstoffen, waarvan de brood- bloem wordt gemalen. Het is dui delijk, dat men in dit opzicht moet roeien met de riemen, die - men heeft. De klachten, die het publiek in den laatsten tijd soms heeft ge uit, spruiten veelal voort uit het feit, dat men er van op de hoogte is, dat de bakkers tegenwoordig ver zuurd deeg gebruiken. Menschen, dievlug met hun oordeel klaar staan, hebben de neiging de me thode van de broodberefding met verzuurd deeg te veroordeelen en stellen dan de vraag, waarom het niet mogelijk is uitsluitend gist te blijven gebruiken, zooals ook vroe ger geschiedde. Wij zullen trachten hierop een duidelijk antwoord te geven. Zuurdeeg en verzuurd deeg. Voor de bereiding van brood ko men in hoofdzaak twee methoden aanmerking, namelijk de gist- methode en de zuurdeegmethode. Zoowel gist als zuurdeeg dienen er onder meer voor, om het deeg te doen rijzen. In ons land werd na genoeg uitsluitend de gistmethode gevolgd. De zuurdeegmethode is een Duitsch gebruik, waarvan men de goede resultaten zelf kan onder zoeken door het bekende Duitsche brood te proeveh, dat ook in' ons land wordt gebakken. Sinds den oorlog heeft de sa menstelling van de bloem of het meel, waaruit ons brood bereid wordt bloem is hoofdzaak wijzigingen ondergaan, zoodat het niet langer mogelijk is alleen gist te gebruiken. Daar naast moet ook gebruik worden gemaakt van verzuurd deeg. Verzuurd deeg is iets an ders van zuur deeg. Zuurdeeg is oer-oud. In het oude testament wordt er al over gesproken. Bij de Duitsche zuurdeegmethode wordt het brood gebakken van ge heel door gezuurd deeg. Bij de verzuurd-deeg-metbode, die thans in Nederland wordt aangewend wordt verzuurd deeg aan het normale deeg toegevoegd en wel in een hoeveelheid, die steeds aan de omstandigheden wordt aangepast. Die omstandigheden houden ver band met de kwaliteit en samen stelling van de bloem en daar deze nu en dan wijziging ondergaat, in verband met de hiervoor beschik bare grondstoffen, spreekt het van zelf, dat de bakker wel eens onbe doeld iets teveel verzuurd deeg ge bruikt. In zoo'n geval kan het ge beuren, dat het brood van een be paalden dag een zuurachtigen, mo gelijk wel een zuren smaak heeft, doch dit is geen reden om aan de vakbekwaamheid van den bakker te twijfelen. Hoe komt het nu, dat ip vele ge vallen de bakker-, gedurende eenigs- zins langen tijd niet over dezelfde kwaliteit bloem of meël beschikt? Dit komt, doordat eenerzij ds. de bloem- en meelfabrikanten op on regelmatige tijden een anders sa mengesteld product moeten afleve ren, omdat soort en hoeveelheid der beschikbare grondstoffen wisse- ^en anderzijds de bevoorrading van den bakker met meel veelal in betrekkelijk kleine hoeveelheden tegelijk geschiedt, zoodat de bakker no over grooten voorraad van eenzelfde samenstelling en kwaliteit beschikt. Hij moet dus telkens -op nieuw vaststellen lioevtel verzuurd deeg hij moet toevoegen. Deze omstandigheden, behoeven n.et te leiden tot een veroordeeling van de verzuurd-deeg-methode. In tegendeel, de praktijk heeft uitge wezen, dat het publiek met den smaak van het brood tevreden is. Bij de ter beschikking^ staande grondstoffen voor de tegen woordige broodbloem is toe passing van verzuurd deeg be slist noodzakelijk. Gebruikte men het niet, dan zou het brood veel te klein worden, compact en klef. Toe passing van verzuurd deeg be perkt bovendien de kans op be derf, vooral in den zomer. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat men dit bederf van brood in een tijd als deze, waar in men met elk rantsoen zuinig moet zijn, niet kan hebben. Zooals men weet, wordt brood- bloem gemalen van tarwe, rogge, gerst, aardappelmeel en erwten. Nog een voordeel. Verzuurd deeg biedt verder het voordeel, dat het den typischen smaak, dien bepaalde grondstoffen aan het brood geven, veelal opheft. De verzuurd-deeg-methode is trou wens juist thans aanbevelenswaard, omdat de oogst, die thans verwerkt wordt, vele gedeeltelijk reeds»ont kiemde korrels heeft opgeleverd, waardoor de bakmoeilijkheden zeer worden verzwaard. Ongeveer een jaar geleden is de verzuurd-deeg-methode hier inge voerd. Eerst op kleine schaal, later uitgebreider. In den beginne maak ten verschillende bakkers wel eens fouten, zoodat bij enkele menschen wellicht eén vooroordeel tegen de huidige bereidingswijze van het bróód is ontstaan, omdat zij wel eens een broodje aantroffen, dat zuur smaakte, maar het overgroote deel van het publiek wist niet eens, dat een nieuwe methode werd toe gepast. Behalve het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen en de contactcommissie voor de bakkerij, verleend ook het centraal bureau voor het bakkersbedrijf alle moge lijke voorlichting en worden cur sussen georganiseerd om den bak kers, de nieuwe methode eigen te maken. Er wordt voortdurend con trole op de samenstelling van het brood uitgeoefend. Groote zorg. Er wordt dus groote zorg besteed aan de bereiding van het dage- lijksch brood. Hoe zou het ook an ders kunnen, waar een zoo belang rijk 'volksvoedsel in alle gezinnen dag-in-dag-uit een van de voor naamste bestanddeelen van de voe ding uitmaakt? Daarom neme men dan ook dezen wenk ter harte: het tegenwoordige brood wordt gemak kelijker gesneden en gegeten, wan neer het niet geheel versch is. Wan- naar de bakker'het brood dus op denzelfden dag aflevert als waarop hij het gebakken heeft, verdient het aanbeveling het zoo mogelijk een dag te bewaren. Brood, dat met verzuurd deeg bereid is, beteeksnt dus niet 'o n- deugdelijk brood, en wanneer eens een enkele maal een zuur smaakje aan het brood zit, treft den bakker daarvoor niet aanstonds een verwijt. In het algemeen behoeft die zure smaak zooals nu wel duidelijk zal zijn geworden on danks de verzuurd-deeg-methode, niet voor te komen. Huishoudelijk aardewerk en por selein, dat met ingang van Maandag j.l. „op den ben' verkrijgbaar is, mocht sinds 1 Mei 1942 al niet meer worden verkocht en afgeleverd dan alleen tegen afgifte van speciale vergunningen. Er werden jalleen ser viezen van beperkte samenstelling ter beschikking gesteld en wel uit sluitend in geval van eerste inrich ting, huwelijk of verlies tengevolge van brand of oorlogsgeweld. Thans is de toen reeds in voorbereiding zijnde distributie volgens het bon systeem ingegaan, zooals dezer da gen is gepubliceerd. Sieraardewerk en sierporselein vallen buiten de dis tributie en kunnen vrij worden ge kocht. De productie ervan is sinds 1 Mei echter verboden. Sanitair aardewerk kan voorloopïg zonder vergunning worden geleverd aan erkende wederverkoopers, installa teurs en loodgieters. Het Bureau voor de Keramische Industrie als sectie van het Rijks bureau voor Verwerkende Indus trieën heeft deze maatregelen geno men om een behoorlijke en regèl- matige distributie van het aardewerk en porselein te waarborgen, en tevens om te bereiken, dat in de eerste plaats de meest rechthebben den, o.a. nieuwe gezinnen, van het eerst noodige kunnen worden voor zien. Ons land telt ongeveer 150 fabrie ken met ongeveer 5000 arbeiders, die fijn aardewerk vervaardigen. Hieronder vallen, behalve enkele groote ondernemingen, ook de be drijfjes met slechts een gering aantal arbeiders. Het belangrijkste centrum van de fijn-keramische industrie is Maastricht, waar ook een vloertegel fabriek en twee muurtegelfabrieken zijn gevestigd. De Maastrichtsche industrie levert onder normale omstandigheden het geheele assortiment van serviezen en verder huishoudelijk aardewerk, alsmede sieraardewerk, zooals wand borden, vazen en beelden, vervaar digd naar ontwerpen van bekende kunstenaars. Daarnaast heeft de fa bricage van sanitair aardewerk een groote vlucht genomen. Gouda 400 jaar geleden. Een tweede centrum van aarde werkindustrie is Gouda, dat zich in zijn ontwikkeling sterk van Maas tricht onderscheidt. Reeds in de Middeleeuwen nam*Gouda een be langrijke plaats in de aardewerk industrie in. In den Franschen tijd raakte de industrie in verval en na haar herstel in de 19e eeuw, veran derde zij van aspect, doordat zij zich ontwikkelde tot een industrie van luxe aardewerk. Daarna kwam ook de fabricage van serviezen op den voorgrond te staan. Behalve te Gouda was in de 17e eeuw in Friesland de aardewerk industrie tot bloei gekomen, hetgeen in een streek met overvloed van klei nauwelijks behoeft te verwon deren. Makkum en Workum nemen thans op dit gebied de voornaamste plaats in Friesland in, Omstreeks het midden van de 17e eeuw werd Delft de hoofdzetel der fayence-productie. De Delftsche in dustrie vervaardigt behalve het be kende blauw-Delftsch, verschillende soorten sieraardewerk en het z.g. nieuw-Delftsch, waarin Perzische motieven worden verwerkt. De pro ductie omvat naast een -groote ver scheidenheid van kunstaardewerk en Wit-Delftsch, ook wand- én vloertegels en bouwaaTdewerk. Rijksprcefstation. Sommige fabrieken bezitten eigen laboratoria; te Gouda is bovendien gevestigd een Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst ten behoeve van de klef- en aardewerkindustrie. Dit is het „Keramisch Instituut Toege past Natuurwetenschappelijk On derzoek", dat aan de aardewerkin dustrie voorlichting geeft bij haar fabricage proces. Nu sommige grond stoffen moeilijk of niet meer te ver krijgen zijn en nieuwe composities moeten worden samengesteld, ma ken de fabrieken van dit Instituut veel gebruik. Naast de Nederlandsche aarde werkindustrie staat de porselein industrie, die echter niet zoo'n groo te vlucht heeft genomen. Sedert en kele jaren wordt verder hotel-por selein en electrotechnisch porselein vervaardigd, zooals zekeringen, iso latoren, laschdoppen, enz. Ook bloempotten. De productie van bloempoten ge schiedt hoofdzakelijk in kleinbedrijf, jhoewel in de laatste jaren het hand werk eenigermate door de machina le voortbrenging is verdrongen. De productie van de Nederlandsche in dustrie kan onder de huidige om standigheden de behoefte van den tuinbouw vol-ledig dekken; de be hoefte van de sierteelt echter slechts zeer gedeeltelijk. Oplossing 1755 vorige rubriek (KI. b. N.S.) Stand. Zw. 7 sch. op: 82, 84, 72, 74, 62, 51-, 52 en dam op 61. W. 9 sch. op: 63, 53, 43, 44, 31, 32, 34, 12, 13. Oplossing! I. 32—41 (zw. 51X32), 2. 13—22 (zw. 22X13), 3. 44—54 (zw. 13X 44), 4. 31—41 (zw. 52X31), 5.12—21 (zw. 31X12), 6. 54—64 (zw. 12X SLUIKHANDEL MET ZAAI- EN POOTGOED. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. De gang van zaken bij een handelsver- tegenwoor(diger in zaai- en pootgoed in een Noordhollandsch plaatsje kon niet in orde zijn. De Centrale Crisis- Controle Dienst vermoedde, dat er fraude gepleegd was met partijen zaaizaad en stelde een uitgebreid onderzoek in. Dit onderzoek leverde het resultaat op, dat kon worden vastgesteld, dat ongeveer 50.000 kg graan verdwenen was. De veronder stelling, dat de sluikhandel zich er meester van heeft gemaakt, ligt voor de hand. De C.C.C.D. heeft de ge heele, omvangrijke, zaak uitgezocht ên daarbij vastgesteld, dat de delin quent met gefingeerde bestellingen heeft gewerkt. Tegen een tiental betrokkenen is inmiddels procesver baal opgemaakt, Daarmede was slechts één phase in den sluikhandel van den verte genwoordiger aan het daglicht ge bracht. Het bleek, dat de man zich ook met een aardappelaffaire heeft beziggehouden. Ook deze zaak is door den G.C.C.D. uitgeplozen. Pro cesverbaal is opgemaakt wegens 'het koopen van 38.790 kg en het ver- koopen vnn 81.105 kg pootaardappe lep, terwijl deze hoeveelheden niet in de administratie verwerkt waren. Niet minder dag 54.523 kg pontaard appelen konden in beslag \Vorden genomen. Tegen vijf telers is opge treden wegens het afleveren van pootaardappelen aan "den handelaar, en een tweede handelaar, die ook 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. De Direc teur-van het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf'deelt ons mede, dat met het oog op de noodzakelijk uiterste beperking' van brandstoffen, w.o. ook te rekenen gas en electriciteit, in'opdracht van de „Rüstungsinspektion Nieder- lande" me® ingang van 14 Juli 1942 de volgende bepalingen gelden: 1. In restaurants en café-restaurants mogen warme maaltijd of warme gerechten slechts worden verstrekt tusschen 12.30 en 14.30 uur, alsmede tusschen 18.00 en 21.00 uur. De ver strekkingen bij het ontbijt worden niet als warme maaltijd en/of ge recht beschouwd. Uitdrukkelijk wordt hierbij mede gedeeld, dat deze bepaling ook be trekking heeft op restaurants van of in verkeersinrichtingen (b.v. stations- restaurants, tramstations, enz.) 2. In inrichtingen, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van lo gies voor korteren en/of langeren tijd (hotels, logementen en pensions) mag bij aanwezigheid eener centrale voor warmwatervoorziening slechts stroomeftd warm water worden ver strekt tusschen 7.00 en 8.30 u., dus\ alleen in de vroege morgenuren. Personenliften c.q. roltrappen mogen niet gebruikt worden, tenzij voor op gaand verkeer voor hooger dan de 3e verdieping. Voor neergaand ver keer mogen zij dus in geen geval gebruikt worden. 1 Met nadruk wordt er op gewezen, dat op bovenstaande bepalingen geen uitzonderingen worden toegestaan. De ondernemers- van bovenbedoelde inrichtingen zijn er in hun eigen be lang uitdrukkelijk op gewezeq, dat aan het. bovenstaande strikt de hand dient te worden pihouden, aangezien anders onvermijdelijk tot ingrijpender maat regelen zal worden overgegaan. Het pu- -bliek zal daarom goed doen zijn mede' werking te verleenen door geen eischen te stellen, waaraan toch niet kan wor den voldaan. Alle melk naar de fabriek. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. Dal niet-nakoming van den plicht der veehouders, om alle door hen ge produceerde melk aan de fabriek te leveren, den nalatigen zwaar wordt aangerekend, blijkt uit onderstaande uitspraak van den tuchtrechter te Zwolle. Op 8 Juli j.l. had zich voor dezen tuchtrechter een veehouder te ver antwoorden, die van September 1941 tot Juni 1942, in strijd met de voor schriften, niet had voldaan aan zijn verplichting om de door hem gepro duceerde melk af te leveren aan een melkverwerkend-, of standaardisatie- bedrijf, doch zijn melk bij een melk productie van circa 70 liter per dag ten deele had afgeleverd aan consu menten en ten deele had vervoederd aan'zijn vee. De tuchtrechter ver oordeelde den man tot een geldboete van 2000,—. 'De hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak, die èeft boete van 7000,— had geëischt, is van deze uitspraak in hooger beroep gegaan. Dit voorbeeld moge als waarschu wing gelden voor alle veehouders, om al hun beschikbare melk aan de fabrieken te leveren. 3), 7. 64X83 83X64!! Een interessante ontleding. We keeren nu weer even terug naar het groote bord. Men zette eens op den volgenden' stand': Zw. 12 scü?op: 4, 5, 6, 8, 9, 14, 18, 20, 22, 23, 25, 36. W. 12 sch. op: 21, 26, 29, 30, 88, 34, 37, 38, 39, 41, 42, 50. Gespeeld worden nu door wit de volgende zetten. 1. 2924, 2. 50 45, 3. 37X10, 4. 45X14, 5. 21—17, 6. 26—21 en wint. Twee slotmotieven in één pro bleem. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1756 van D. Kleen te Heemstede. Zw. 10 sch. op: 7, 8, 10, 13, 15, 18, 22, 27, 30, 32. W. 10 sch. op: 19, 29, 36, 38/44. Opl. van dit gewone pro bleem op het groote bord1, volgende rubriek. Verschenen is het Voorlichtings orgaan van het Rijksarbeidsbureau en den Rijksdienst voor de Werk verruiming (bijlage van „Arbeids bestel") waarin een lezenswaardig artikel voorkomt over het Jeugd kamp Eerde, waar sociaal zwakke jeugd den weg terug vindt naar een gezond arbeidsleven. Hier wordt doeltreffend werk verricht voor de reclasseering van ontspoorde jongens, die hier in onderlinge kameraad schap tpt een beter maatschappelijk inzicht worden gebracht. Ir. J. Th. Westhoff behandelt in dit nummer de vraag waarom staatssubsidie moet worden gegeven voor cultuur technische werken. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat niet alleen bij verbeteringswerken van reeds in cultuur zijnden grond, doch ook bij ontginningen een rechtstreel^sche staatssubsidie volkomen OP haar plaats is. in de steunregeling is opgenomen, zal terugbetaling worden gevorderd. In tegenstelling met de regeling, welke het vorige jaar gold, kan aan kamerbewoners geen kolenbon wor den verstrekt, aangezien voor deze categorie nog geen brandstoffenbon- nen geldig zijn verklaard. De kolenbon zal, voor zoover noodig, ook worden uitgereikt aan. arbeiders, die, wegens verkorten werkduur, een tegemoetkoming ont vangen, terwijl de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, eveneens voor het ontvangen van deze bon in aanmerking komen. NA-UITREIKING BONKAARTEN 8e PERIODE EN TABAKS- EN SIGARETTENKAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat zij die verzuimd hebben hun bonkaarten en tabaks- en sigarettenkaarten op den daarvoor gestelden datum af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen op Vrijdag 17 Juli 1942 tusschen 9.30 en 4 uur, in het schoolgebouw aan de Brillesteeg. INLEVERING RESTANTBONNEN „AARDAPPELEN". De Leider van den distributie- dienst, kring Alkmaar, brengt ter kennis van de aardappelhandelaren, dat de restanten van de bonnen 31 A, 31B en 32 A (elk tot ten hoogste ne gen rantsoenen) in de week van 13 tot en met 17 Juli moeten worden ingeleverd met de bonnen 34 A en een restant van de bonnen 33 A Aardappelen". Men dient er rekening mede te houden, dat één „A-bon" gelijk aan een half rantsoen, terwijl voor één rantsoen vijf B-bonnen moeten worden ingeleverd. Indien 't restant van de B-bonnen geen heel, aantal rantsoenen be' draagt, mag afronding tot een heel rantsoen haar boven plaats vinden. Dq Leider voornoemd. H. BAKKER. bij de zaak betrokken was, ontkwam evenmin aan ontdekking. Een pootaardappelenhandelaar el- defs is tegen de lamp geloopen voor het frauduleus afleveren van 55.270 kg pootaardappelen, terwijl in een derde geval een tekort aan peul vruchten en zaaigranen van 9000 kg en van 17.500 kg pootaardappelen moest worden vastgesteld. HET OFFENSIEF IS BEGONNEN. Aan het Oostfront is het groote offensief begonnen. Reeds zijn de verbonden legers vele' dagmarsehen opgerukt. Reeds meldden de weer- machtberichten nieuwe groote suc cessen. Duizenden moedige mannen hebben den strijd aangebonden tegen de bolsjewistische horden. En zij zullen overwinnen, zij Zullen de ketenen van Europa verbreken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zij zich ingezet. Ook Uw huis en haard verdedigen zij daar ginds in het Oosten. Dan is het ook uw plicht te zorgen dat, wan neer deze strijders gewond raken, zij alle hulp krijgen die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance en stort uw bij' drage op girorekening 87600, Neder landsche Ambulance, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. door S. BROCKHOFF. 4 HOOFDSTUK III. Moeilijkheden in zaken. „Picard", zei de heer Kampscholte en liep opgewonden in zijn groote werkkamer op en neer. ,jDie zal ik wel, klein krijgen". Hij bladerde even in het groote dossier op zijn •bureau. Maar hij bemerkte, dat hij te onrustig was om zijn gedachten er bij te bepalen. Het was een op windende dag geweest. Overal te genstand. Dat vreemden je moeilijkheden bezorgden, zich verzetten tegen dingen, die hun slechts van nut zou den kunnen zijn, verstandige voor stellen saboteerden, ach, daarover verbaasde je je niet eens meer. Het bewees alleen dat ze te dom zijn om uit de oude sleur te durven vluchten. Maar op je eigen familie moest je tenslotte toch kunen ver trouwen. Wanneer je eigen broer je echter in den rug aanvalt, dan zou je alle lust vergaan. Wat zou Fre- derik ten slotte geweest zijn zonder hem? Hij, Herman Kampscholte had hem groot gemaak^ van zijn gena de hing zijn roer geheel af. En daar kwam me die kerel en stribbel- -uen' ®en halven middag hij hij met hem moeten praten, een com missarisvergadering had hij moeten verzuimen en mijnheer Picard een uur moeten laten wachten! Herman Kampscholte boog zich weer over zijn dossier. De hardë trek om zijn mond verscherpte zich. Hij leek op dat oogenblik 0p een roofdier, dat 'zich over zijn prooi buigt. De koude grijze oogen blikten een moment op. Juffrouw Wassing rammelde beneden met de borden, maar mijnheer Kampscholte hoorde het niet. Hij dacht na. Toen begon hij te schrijven. En hier laten wij dan de notities volgen, di# mijnheer Kampscholte op Vrijdag 10 Juli des avonds om half acht met zijn groote karakte ristieke handschrift neerschreef, „Heden, om 11 uur de eerste per soonlijke ontmoeting met den heer Picard. De indruk, die .ik uit zijn brjeven kreeg, werd bevestigd. Iemand die niet- gauw zal toegeven. Is besloten zich op alle mogelijke manieren tegen mijn plannen te ver zetten, maar overschat zijn macht. Een beetje moe van de reis naar Brussel. Toch geen gemakkelijk spel. Ik legde hem de plannen nog eens voor. De firma Picard efi Zoon, die de alleenverkoop voor België heeft voor Rijn- en Moeselwijnen, sluit zich aan bij de N.V. Vinum (eigenaars de gebroeders Kamp scholte) en zal voortaan handel drijven als nevenbedrijf met den heer Picard als bedrijfsleider, wien alle denkbare vrijheden veroorloofd zijn. De inkoop van de. wijnen ge schiedt. in gemeenschappelijk over leg, de verkoopsprijs wordt zoo lang mogelijk gehouden. Geleverd wordt direct aan den detailhandel zonder tusschenperscnep. Ik ded wat ik kon om hem de voordeelen te doen inzien. Vergeefs Na een strijd van een uur verklaar de hij hardnekkig, dat hij zelfstan dig wenscht te blijven.' Hij is on-' danks de groote voordeelen niet be-i reid de firma Picard, die 200 jaar •bekend en geacht is, in de-, N. V. .Vinum te laten verdwijnen. ï)it was het zwakke punt. Zag dat direct in. Trots op den ouden naam. Reputatie is den man beangrijker dan winst. Moest hem bijbrengen, dat hij op die manier kapot gaat. Dat ik hem ruineerèn kan en zal. Dat ik zoo lang tegen lagere prijzen zal leveren, tot hij zijn heele afzetgebied Icwijt is. Dat mijn middelen me veroorloo- ven. om vijf jaar lang beneden den inkoopsprijs te verkoopen en dat bij dus bij dezen 'Strijd -tenslotte aan het kortste eind moet trekken. On danks het feit dat zijn firma twee honderd jaar, bestaat of misschien wel juist daarom. De man bleef hardnekkig. Een echte dikkop. Denkt, dat hij geraffi neerd is, als hij van geheime hulp bronnen spreekt. Wou me wijsma ken, dat hij in mijn eigen afzetge bied vasten voet zou kunnen krij gen. Belachelijk, maar zal toch mor gen mijn afnemers eens aan den tand voelen. Wordt vervolgd. OUDORP. In den kring Oudorp zal een na- uitreiking gehouden worden van bonkaarten 8e période en van kaar ten voor bijzonderen arbeid. Voor de gemeente Oudorp heeft deze uitreiking plaats in café Morsch op Donderdag 16 Juli-van 10-12 uur. Voor de gemeenten Schermerhorn, Ursem en Oterleek in het café Renses te Stompetoren op Donder dag 16 Juli van 2-4 uur. HEILOO. Na-uitreiking. - Zij, die op de daartoe vastgestelde data verzuim den de bonkaart 8e periode, kaart voor zwaren arbeid of rookkaart af te halen, worden alsnog in de gele-' genheid gesteld dit te doen op Don derdag 16 Juli a.s., des morgens van 9-12.30 uur aan het Distributiekan toor. Voor de rookkaart dient bon R4 van de oude kaart te worden mede- genoihen. Verstrekking kolenbonnen 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. De secretaris-genereal van het departe ment van soéiale zaken heeft be paald, dat, evenals zulks in de beide voorafgaande jaren het geval was, 'ook in 1942 de ondersteunde werk- looze kostwinners en alleenwonen- den, op wier brandstoffenkaart een vijftal bonnen geldig is verklaard, een kolenbon zullen ontvangen ten einde reeds nu een deel van hun wintervoorraad te kunnen inslaan. Voor de verstrekknig van deze kolenbon, waarvan de waarde voor kostwinners op f 7,en voor alleen - wonenden op f 3,50 is gesteld, ko men slechts zij in aanmerking, die tot hoven-genoemde groepen behoo- rgn en in het tijdvak 15 Juni 15 October 1942 ten minste in totaal vier weken in steun zijn geweest. De verstrekking van de kolenbon draagt wederom het karakter van een voorschot 'en zal dus te zijner tijd worden verrekend met den in den komenden wmter uit te keeren brandstoffenbijslag. Waar zulk een verrekening niet mogelijk is, omdat de betrokkene inmiddels niet meer DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 'Ochtendgymnastiek. 7.BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voo» de huisvrouw. 9.30 Gr.pl. 9.30 Amusements orkest en soliste, klein Omroep- Mannenkoor en solist (opn.) 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.Vacantie- school. 11.20 Fagot en piano en gr.pl. 11.50 Gr.pl. 12.Ensemble Afljilly Kok. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Melodisten en orgel spel. 14:Zang met pianobegel. en gr.pl. 14.30 Altviool en piano. 15. Bertus van Dinteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.Cyclus: Zondag 21 van den Heidelbergschen Catechismus en gewijde muziek (opn.) 16.30 Revida sextet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 18.Vraaggesprek: Flitsen over de motorsport. 18.15 Om roeporkest. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Zakelijk praatje over den land bouw. 19.05 Omroep-Symphonie-Orkest en solist. 20.05 Componistenspiegel. 20.20 Pianovoordracht. Ca. 20.50 Gr.pl. 21. Omroep-Symphonie-Orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.1524. Gr.pl. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Voor de vrouw. 11.Bertus van Dinteren'en zijn orkest. 11.40 Orgelconcert. 12.Ernbt van t Hoff en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- ien zakelijke ber. 13.Het kwartier van den landstand.'13.15 Gr.pl. 13.45 Voordracht. 14.Orkest Malando, solist en gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordracht. 16.Orkest Willy Eberle. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Varia, gevarieerd programma. 18.30 Midden-Amerika 2, Oud-Spaansche landen. 18.45 Gr.pl. 19.— Hier W.A. 19.15 Gr.pl. 19.30 BNO.: Nieuwsber. 19.40 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van dei. dag. 20.Omroep-Orkest, so listen en Omroep-Operettekoor. Als in termezzo: Het gordijn gaat open, re portage. 21.Brandende kwesties, cau serie. 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.1524.Zie Hilversum I. Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Het rooien en afleveren van goedgekeurd pootgoed. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noordhol land maakt het volgende bekend: a. Het rooien'van te velde goedgekeurd pootgoed, dat niet op een tuinbouw teeltvergunning is geteeld, is vóór 2 Augustus alléén toegestaan, indien de teler in het bezit is van e^p schriftelijke rooivergunning. Deze vergunning kan bij den Keu ringsdienst worden aangevraagd. b. Het rooien van niet te velde goed gekeurd pootgoed, dat niet op een tuinbouwteeltvergunning is geteeld, is vóór 2 Augustus alleen toege staan, indien de teler in het bezit is van een sch.iftelijke rooivergunning, welke hem door de P.I.C.A. is ver strekt Deze rooivergunning wordt alleen verstrekt, indien het pootgoed dient om in 1943 op eigen bedrijf te worden uitgepoot. c. Het afleveren van pootgoed vóór 2 Augustus a.s. is verboden. Dit geldt dus ook voor pootaardappelen van devroege rassen en van het ras Eigenheimers, welke op een tuin bouwteeltvergunning zijn geteeld. De maat boven 55 mm van deze vroege rassen en boven 70 -mm der op tuinbouwteeltvergunning geteelde Eigenheimers mag echter wel voor 2 Augustus voor consumptie aan de V.B.N.A. worden afgeleverd. Het afleveren voor consumptie van goed gekeurd pootgoed in de vastgestelde potermaten is overigens ten strengste verboden. d. Na 2 Augustus a.s. mag alleen poot goed worden afgeleverd en verhan deld, dat in de voorgeschreven maten is gesorteerd, welke zijn genoemd bij de onlangs gepubliceerde telers- prijzen. Een uitzondering hierop geldt voor extra vroeg gerooid A pootgoed, dat vóór de door den N.A.K. vastgestelde extra vroege rooidata is gerooid. Dit pootgoed mag na 2 Augustus ook als veld gewas worden afgeleverd en ver handeld. f e. De telersprijs voor extra vroeg ge rooid A pootgoed dient te worden berekend aan de hand van de per centages van de verschillende sor teeringen, welke in de partij voor komen en de prijzen, welke hiervoor zijn vastgesteld.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3