m.JJHrllL'UJA STAD EN OMGEVING AGENDA dein Nederlandsch schip getorpedeerd. DISTRIBUTIE-NIEUWS RADIOPROGRAMMA FILMNIEUWS y ■Mém besluiten burgemeester. De Burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten vastge steld: a. tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1941, betreffende hoofdstuk IX, paragraaf 2; b. tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1941. JUBILEUM BIJ DE REINIGING. Donderdag j.l. was het 25 jaar ge leden dat de heer P. Benjamin in dienst trad als arbeider bij de' ge meentereiniging en het heeft den jubilaris aan belangstelling niet ont broken. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door den boekhouder van het reinigingsbedrijf, den heer Koopal, die namens het gemeentebe stuur den jubilaris dank bracht voor zijn ijver en voorbeeldige werklust in deze 25 jaar betoond. Hierna overhandigde spreker hem de bron zen legpenning van de gemeente Alkmaar. Verder werd nog het woord ge voerd door de beide opzichters, de heeren Groot en Slinger. Beiden spraken hun groote waardeering uit over de manier waarop Benjamin, onder voor hem vaak moeilijke omstandigheden, zijn werkzaamhe den verricht. Namensv het geheele personeel van de reiniging ontving de jubilaris, naast een aardige bloe menhulde, een schilderstuk. Bij de schriftelijke gelukwenschen die waren binnengekomen, bevond zich o.m. een telegram van den waam. wethouder van het reini gingsbedrijf, mr. de Groot. HONDERD JARIG BESTAAN ZAAK. De grossierderij Holsmuller bloeit. De bekende grossierderij van de firma Holsmuller te Alkmaar be staat 4 Augustus a.s. 100 jaar. Dit voor het bedrijf zoo heugelijke feit wordt des middags van 2 tot 4% uur op een receptie, die in de dan cing van de Harmonie wordt gehou den, herdacht. Daarvoor is alle re den, want van een kleine kruide nierswinkel aan het Waagplein is dit bedrijf, waarin thans 42 menschen werkzaam zijn, gegroeid tot de groo te grossierderij aan den Voordam en den Zijdam. De grondlegger van de zaak was de vader van den tegen - woordigen directeur. Aangezien hij als kruidenier vpel buitenklanten had, breidde hij zijn winkel langza merhand uit tot een grossierderij en werd hij- met zijn paard en wagen een bekende figuur in Noordholland. In 1894 cjeed zijn zoon Willem, na een opleiding aan de Veemen te -Amsterdam, zijn intrede in de zaak, waarin hij in 1906 firmant werd. Hij is het geweest die vooral in de oor logsjaren 1914-1918 zich tot een groot- koopman ontwikkelde. De te genwoordige directeur de heer Jac ques Holsmuller kwam in 1901 als reiziger in de zaak en werd in 1911 firmant. De firma verkreeg vele jaren het agentschap van de Pure Oil Compa ny te Rotterdam en velen zullen zich dit nevenbedrijf, dat met eigen wa gen en 14 zware paarden, later met auto's, werd uitgeoefend nog wel herinneren. De hygiëne bracht met zich, dat de petroleumhandel uit de kruidenierswinkels verdween, zoo- dat dit bedrijf werd opgeheven. In plaats Vdaarvan werd de koffie- en theehandel uitgebreid en in 1925 een speciaal merk onder den naam van „Sabina" ingevoerd. In 1931 werd de firma voor een groot deel van N.H. de verkoopcen trale van de N.V, Verkade Fabrie ken te Zaandam en in 1933 mede oprichter van de N.V. Inkoop Cen trale te Amersfoort, waarvan de heer Willem Holsmuller de ziel werd en daardoor op de beurs een gezag hebbende -persoonlijkheid. Groot was dan ook de belangstelling ujt de handelswereld van het geheele land, toen hij het vorig jaar, na een lang durige ziekte, ten grave werd gedra gen.' In zijn plaats werd zijn echtge- noote als firmante in de zaak opge nomen. Onder de leiding van den tegen- woordigendirecteur, den heer Jac ques Holsmuller met als steunpilaren de procuratiehouder de heer D. Sou- gé en de koffie- en thee-specialist de heer J. H. Besijn, gaat deze thans stevig gevestigde firma, onder haar devies „ieder het zijne" haar tweede eeuwperiode in. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 19 Juli is de „Apotheek - Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, ge opend, welke in de week van 18 t.e.m. 24 Juli tevens den nachtdienst zal waar- nemen\ KNAAPJE DOOR AUTOBUS GEDOOD. IJMUIDEN, 17 Juli. Het 3-jarig zoontje van den heer F. Z., wonen de in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden, was hedenmiddag op de treeplank van een autobus gaan zit ten, zonder dat de chauffeur dit be merkte. Toen de autobus zich in beweging zette, viel het jongetje van de treeplank af en kwam onder de achterwielen van de auto. Het kind was op slag dood. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. DE BILT, 17 Juli. In het etmaal van 's avonds 15 tot 's avonds 16 Juli is ook in de Streek tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. NIEUWE NIEDORP. Overdracht gemaal aan polder. - Donderdagmiddag vond de offi- cieele overdracht plaats van het ge- electrificeerde gemaal aan den Nie- dofper polder onder Nieuwe- en Oude-Niedorp. Namens het P.E.N. was aanwezig de heer Bood, tevens de leverancier de heer Spaans en de adviseur de heer Moeijes, benevens het polderbestuur. Na een technische uiteenzetting van den heer Bood over de electri- sche aandrijving werden we in de gelegenheid gesteld de voor electri- sche aandrijving omgebouwde die sel te bezichtigen. Het gemaal heeft een waterverplaatsing van 62 m3 per minuut als op volle capaciteit gedraaid wordt. Bij stagnatie met de_ electriciteit kan het gemaal in drie dagen weer als diesel dienst doen. De voorzitter van den polder, de heer Kriller, stekje het gemaal' in werking, onder het spreken van waardeerende woorden aan het adres van het P.E.N. en de heeren Spaans en Moeijes, waarna ook nog het woord werd gevoerd door den heer Bood namens het P.E.N. en door de heeren Spaans en Moeijes BERGEN. Spreekuur waarnemend burge meester. - De waarnemend burge meester, de heer G. J. JL Fijn, is voor het publiek te spreken -ten raadhuize des Maandags en Vrij dags van 15 tot 16 uur. HARENKARSPEL. Geslaagd. - Te Alkmaar slaagde voor het aanvullend u.l.o.-diploma de 3de ambtenaar ter secretarie, de heer N. Bes. Bioscopen. Harmonier-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Incognito (rom.) Alle leeft. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinee. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het testament (rom.-dram.) Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensiag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Frau Luna (operettefilm). 14 j. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uv hoofd nummer Zijn beste vriend (rom.-sens.) Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zondag 19 Juli. 7.30 uur, café Oudejans te Ursem cabaret-revue „Het komt weer goed1 duo Hoffmann. Maandag 20 Juli. 7.30 uur, De Rustende Jager te Bergen, concert H. O. V. WIERINGERWAARD. Een jubileum. - De heer Ghr. van der Kolk, kantoorhouder PTT alhier, is op 16 Juli 1902 aangesteld als brievenbesteller te Beverwijk.- In 1904 werd hij aangesteld als brie vengaarder te Opperdoes waar hij gedurende 5 jaar de belangen der posterijen heeft gediend. Daarna werd hij overgeplaats naar Schoorl- dam, om op 19 Nov. 1924 te Wie- ringerwaard als kantoorhouder op te treden. Gedurende 8 jaar heeft hij dus de functie van kantoorhou der alhier vervuld op een manier waarvoor men niets dab lof heeft. De directeur kwam Donderdagmor gen namens het hoofdbestuur com plimenteeren onder aanbieding van een fraaie oorkonde. Ook aan de echtgenoote, die het drukke leven van haar man heeft gedeeld en o.a. de telefoon bedien de wat vóór de automatiseering zeer druk was komt zeker een woord van hulde en dank toe. Vele bloemstukken getuigden van de be langstelling. WARMENHUIZEN. - (Juni). Geboren: Johannes Jacob, z. v. C. J. Verkroost en Sj. Wieringsjna. Ondertrouwd: Cornelis Beem- sterboer en Geertruida Suiker. Nicolaas J. Ligthart en Catharina A. van Duin. Hillebrand Dekker en Susanne van der Meulen. Getrouwd: Martinus Smit te Assendelft en 'Johaftna Dekker. Overleden: Geene. UITOEFENING VAN IIET SPAAR EN BETAALZEGELKASBEDR-IJF. s-GRAVENHAGE, 17 Juli. In de Staatscourant van 17 Juli 1942 is ,een beschikking opgenomen betref fende de uitoefening van het zooge naamde spaar- en betaalzegelbe- drijf. Ingevolge deze beschikking dient de vergunninghouder maatregelen te nemen, dat de door hem uitgege ven waardebewijzen niet overdraag baar zijn, terwijl de door tus- schenkomst dezer bedrijven te koc- pen goederen, met uitzondering van brandstoffen,uitsluitend gebruiks goederen mogen zijn. De contante verkoop van bonnen of zegels is verboden. Verder worden regelingen vastge steld ten aanzien van het verleenen van nieuwe verguningen en het in trekken van verleende vergunnin gen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende officieele publicatie in dit nummer. 'Hef NATUUR-geleermiddel Leege fle.sch met capsule inleveren Overlevenden in de Vereenigde Staten. STOCKHOLM, 17 Juli (D.N.B.) Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche departe ment van marine medegedeeld, dat verscheidene weken geleden een klein Nederlandsch koopvaardijschip eenige honderden mijlen uit de Noordkust van Zuid-Amerika getor pedeerd is. De overlevenden zijn in een haven aan de Oostkust der Ver. Staten aan land gebracht. Turksch tankschip getorpe deerd. - Van militaire zijde ver neemt het D.N.B.het 3000 ton groote Turksche tankschip- Antartes, dat op weg was van Alexandrette naar Haifa, is voor de Syrische kust door een Engelsche duikboot getor pedeerd en tot zinken gebracht. De opvarenden vertelden, nadat zij aan land gekomen waren, dat zij de aanvallende duikboot onomstoote] i..k als Engelsch haden herkend. Héél Nederland De Gruyter's Waftt! 't Is makkiijk te verklarens' bet're waar, èn tien procent; Zuid-Holland wil óók sparen. Bladwijzer No. 8 uit do serie 11 NEDERLANDSCHE KLEEDERDRACHIV* zoolang de voorraad strekt gratis bij onze Versnaoerinruartlkelen HEERHUGOWAARD. Afscheid dokter Zwarteveen. De kleine zaal Rus kan groo- ter gemaakt worden en dat blijkt noodig den avcnd van den 17en Juli als het echtpaar Zwarte veen recipieert. Het aangename stemmengegons van een steeds zich vermeerderend aantal menschen klinkt op. In het aan te bieden al bum, op het schutblad voorzien van een door den heer van Marrum keurig gecalligrafeerde opdracht, komen steeds meer namen te staan. Als het afscheid nemende echt paar, vergezeld door den heer en mevrouw Noorlander, is binnenge leid, neemt als eerste spreker de voorzitter van het comité, de heerr van der Meer, het woord. Naast een persoonlijk woord, waarin uitkwam, dat hij als patiënt het aan den heer Zwarteveen te danken had, dat hij in den dubbelen zin des woords, hier dezen avond met een mond vel tanden stond, her innerde hij als voorzitter van het Witte Kruis, aan hetgeen de heer warteveen als adviseerend genees heer voor deze vereeniging was ge weest. - De burgemeester memoreerde den scheidenden geneesheer in zijn kwa liteiten als gemeente-arts, maakte een toespeling op zijn functie ais hoofd der malaria-bestrijding in de Wieringermeer erj, hoopte dat hij op dit gebied in het nieuw aan te win nen gebied aan de andere zij van de Zuiderzee vruchtbaren pioniersar beid zou kunnen verrichten. Als dank voor de bewezen diensten bood hij hem het boekwerk „De glorie van ons polderlandschap" aan. Na den burgemeester sprak de heer Zwart als dorpscollega over de goede samenwerking. De heer Dekkers sprak namens de gymnastiekvereeniging en de heer Geusebroek bood namens de patiën ten een cadeau aan. Aangezien de tijd kort was geweest, Had men ge meend de keus te moeten laten tus schen een lamp en een door een bevoegd persoon uit te voeren tee- kening van de pastorie, waarin het jonge echtpaar zijn intrek had geno men en van waaruit de praktijk ge durende een tiental jaren werd op gebouwd. Ds. Mooy sprak als yriend en nadat nog de heer Noorlander, die de praktijk heeft overgenomen, het woord had gevoerd en Hugo als onmisbaar element* een paar num mertjes ten beste had gegeven, was het dokter Zwarteveen, jiie de rij van sprekers sloot en dank bracht aan alle aanwezigen voor hfet ver trouwen in hem gesteld. DE HERV. GEMEENTEN TE ZUIDSCHARWOUDE EN KOEDIJK. In verband met de moeilijkheid om voor de gecombineerde hervorm de gemeenten te Zuidscharwoude en Koedijk een predikant te -krijgen, hebben het kerkbestuur en de ker- keraad van de eerstgenoemde ge meente besloten pogingen aan te wenden om alleen voor Zuidschar woude een predikant te kunnen be roepen. Men zal zich met de kerkelijke vereenigingen in verbinding stellen om de leden der gemeente met de plannen op de hoogte te brengen en hun goedkeuring hierop te vragen. Waqneer de bedoelde leden zich er mee accoord verklaren, zullen de noodige stappen worderi gedaan om te komen tot afscheiding van Koedijk. INLEVERING BONNEN .BOTER" EN „VET". De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 20 Juli 1942 de inlevering van de bon nen „Boter" en „Vet." twee maal per week kan plaats vinden. In verband hiermede is de navolgende regeling getroffen. Zij, die op Maandag hun bonnen in leveren kunnen ook op Donderdag in leveren. Zij, die op Dinsdag of Woensdag in leveren kunnen een tweede maal in leveren op Vrijdag. Zij, die op Donderdag inleveren wor den daartoe ook ln de gelegenheid ge steld op Maandag, terwijl zij, die op Vrijdag inleveren, dat voortaan ook op Dinsdag zullen kunnen doen. INLEVERING BONNEN R5 „TABAK" EN „SIGARETTEN". De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inlevering van de bonnen R5 „Tabak" en „Sigaretten" dient te geschieden in de week van 20 tot en met 24 Juli a.s., geheel afzonder lijk van de normaal aangewezen bonnen 36A „Tabak" en 36A „Sigaretten". De bonnen moeten op aparte opplak- vellen MD 18 worden geplakt, ook dient een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201A te worden gebruikt. Het minimum aantal in te leveren bonnen R5 „Tabak" bedraagt twintig stuks (veertig rantsoenen), daarboven in veelvouden van vijf bonnen tien rantsoenen). Indien het aantal bonnen R5 geen tiental rantsoenen bedraagt, dient aanvulling plaats te vinden met bonnen 36A „Tabak".(= één rantsoen per bon). Het minimum aantal in te leveren bonnen R3 „Sigaretten" bedraagt vijf stuks tien rantsoenen), daarboven in veelvóuden van vijf stuks tien rant soenen). Eventueele aanvulling tot een tiental rantsoenen dient te geschieden met bonnen 36A „Sigaretten" (één rant soen per bon). UITREIKING DIVERSE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat van af Maandag 20 Juli 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: a. bonkaarten voor voedingsmiddelen, voor de negende periode; aardappelkaarten E.W. en toeslag- kaarten aardappelen voor hoüders van vetkaarten; puntenkaarten voor keramische producten; zeepkaarten ET en EU voor kinde ren van 0 tot en met 7 jaar. De kaarten, worden alleen uitgereikt tegen overlegging van de distributie stamkaart met inlegvel. Een inlichtingenformulier MD 32, ter verkrijging van aardappelkaarten, waar uit moet blijken, dat per gezinslid over minder dan 20 kg aardappelen wordt beschikt, moet in het uitreikingslokaal worden ingevuld. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te melden op den datum, welke op de bonkaart 8e periode is afgestempeld. Ten bewijze, dat men op den juisten datum verschijnt, moet een bonkaart van de 8e periode worden getoond. De uitreiking zal geschieden op de volgende plaatsen, t.w.: 1. in het schoolgebouw aan de Brille- steeg, Lokaal I; 2. In de voormalige Keetkolkschool, ingang. Westerkolkstraat; 3. in het gebouw van de Christelijke Kleuterschool, Doelenstraat 15. De zeepkaarten ET en EU worden uit' sluitend uitgereikt in het schoolgebouw aan de Brillesteeg, Lokaal II. Eveneens dienen in dit lokaal de in legvellen van personen, die geboren zijn tussschen 12 Juli en 10 Augustus van de jaren 1921, 1928 of 1938, ter ruiling te worden aangeboden. De kantoren zullen geopend zijn van 9.30 uur v.m. tot 4 uur n.m. Alkmaar, 18 Juli 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. b. c. d. CASTRICUM. Van 20 Juli tot en met 7 Aug. a.s. zal de uitreiking plaats vinden van aard appelkaarten bestemd als toeslagkaarten voor houders van vetkaarten, tegelijk met de aardappelkaarten EW. Aan zelfverzorgeré aardappelen wor den geen kaarten verstrekt. KRING OUDORP. Met ingang van heden zijn de zit tingsdagen voor distributie-aangele genheden van bovengenoemden kring door mej. S. Klippel als volgt gewijzigd: voor de gem. Oterleek des Dindags in café Renses te Stom- petoren van 3-5 uur; voor de gem. Schermerhorn des Woensdags in de bodenkamer van het gemeentehuis te Schermerhorn van 3-5 uur; voor de gem. Ursem des Donderdags in café Mulder'te Ursem van 3-5 uur. LANGEDIJK. Nienwe bonkaarten. De uitreiking bonkaarten 9e periode zal gesbhieden van 20 Juli t/m 8 Augus tus op de dagen zooals deze op de thans in het bezit der consumenten zijnde kaarten staan aangegeven. Tegelijk met deze kaarten zullen worden uitge reikt: Aardappelkaarten, toeslagaard- appelkaarten voor houders van vet' kaaien,' puntenkaarten voor keramische producten en extra zeepkaarten voor kinderen. Bij het afhalen van de nieuwe kaarten dient men het middenstuk van de thans in gebruik zijnde kaarten mede te brengen. Zij, die geen zelfverzorgers voor aard appelen zijn en per gezinslid over min der dan 10 kg bèschikken en dienten gevolge in het bezit van aardappelkaar ten wenschen te komen, kunnen vanaf Vrijdag 17 Juli een aanvraagformulier afhilen. De ingevulde formulieren dienen bij het afhalen van de bon kaart 9e periode te worden ingeleverd. Toeslagkaarten zwaren arbeid. Zij, die thans toeslagkaarten hebben wegens het verrichten 'van bijzonderen arbeid en nog steeds denzelfden arbeid verrichten, kunnen de hun toekomende kaarten afhalen volgens onderstaand schema: niet-tuinders van Langedijk: Op 27 en 28 Juli a.s. aan het kringkan toor te Zuidscharwoude van 912 uur; niet-tuinders van Sint-Pancras: Op 24 Juli aan het agentschap de stamkaarten indienen, waarna op 28 Juli dege Weer met de toesiagkaart worden uitgereikt; tuinders van Sint-Pancras op 4 Augus tus van 2—4 uur in de herv. kerk; tuin ders van Zuidscharwoude op 5 Aug. van' ■12.30 in de o. 1. school; idem van Noordscharwoude op 5 Augustus van 2—4.30 uur in de o. 1. school te Zuid scharwoude; idem van Oudkarspel op Augustus van 9.30—12.30 uur in het oormaligè gemeentehuis te Oud karspel; idem van Broek op Langendijk op 6 Augustus van 24.30 in het voorm. gemeentehuis aldaar. Vaste brandstoffen. Zij, die een ruimte voor bijzondere doeleinden gebruiken (winkel, werk plaats enz.) en zij, die tot de groepen B, C en D-groot- en kleinverbruikers be- hooren (hotels, kantoren, kerken, ge: bouwen voor publieke vermakelijkhe den enz.) en hierin een kachel moeten stoken, dienen een inlichtingenformu lier aan de plaatselijke kantoren af te halen. Voor woningen, welke niet anders dan centraal kunnen worden verwarmd, dienen eveneens inlichtin genformulieren te worden afgehaald. De ingevulde formulieren moeten .aan de loketten worden overhandigd vóór Zon dag 26 Juli a.s. Extra zeep voor vallen arbeid. Van 20 t/m 31 Juli aanvraagformulie ren afhalen en vóór 1 Augustus in leveren. Melkers geven op, hoeveel melkkoeien op het bedrijf aanwezig zijn. Kappers halen van 20 t/m 25 Juli for mulieren en leveren deze vóór 26 Juli weer in. Praktiseerende artsen en vroed vrouwen kunnen van 3 t/m 8 Aug. resp. 6 en 3 rantsoenbonnen toiletzeep af halen, laatstgenoemden diehen behalve hun stamkaart hun diploma over te leggen. ZONDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.— Gr.pl. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gr.pl. 9.— BNO: Nieuwsber. 9.15 Studiodienst. 10.15 Gr.pl. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12. BNO: Nieuwsber. en pop. act. praatje. 12.15 Gevr. platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.Ned. schrij vers spreken over eigen werk. 14.20 Gr.pl. 14.30 Omroeporkest. 15.30 Voordr. gewijd aan het werk van Gerbrand Adriaanszoon Bredero. 15.45 Orgelcon eert en zang. 16.15 Orkes.t Malando en solist. 17.„Jacht op de „Kraai", luis terspel. 17.35 Gr.pl. 17.45 BNO: Sportuit slagen en Oostlandpraatje. 18.Theo Uden Masman en zijn dansorkest en Bertus van Dinteren en zijn orkest. 18.45 BNO: Nieuwsber. 19.05 Sport van den dag. 19.30 Operette „Les cloches de Corneville". 20.45 Orgelconcert. 21. Gerard van Kreveleh en zijn orkest en soliste. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.- Gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.— Gr.pl. 9.— BNO: Nieuwsber. 9.15 „Rondom de bijen", luisterspel voor de jeugd. 9.45 Gr.pl. 10.Toespraak door H. J. Wou denberg. 10.15 Gr.pl. 10.40 De Kamer- muziekspelers. 11.30 Omroepmeisjeskoor. 12.BNO: Nieuwsber. en pop. act. praatje. 12.15 Orgelconcert. 12.45 Gods dienstige lezing „Heden en toekomst' (opn.) 13.— Gr.pl. 13.05 Ned. Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.20 De Melodisten en soliste. 14.— Arnh. Accordeonver. 14.20 Gr.pl. 14.30 Utr. Stêd. Orkest en gr.pl. 16.Boekbespreking. 16.15 Zep- paronikwartet. 17.Otto Hendriks en zijn .orkest en zang met pianobegel. 18. Matrozenkoor (gr.) 18.15 Gesprekken met vooraanstaande figuren' uit onzen tijd. 18.30 Zang én piano. 19.30' BNO: Nieuws ber. 19.40 ENO: Mil. overz. 19.50'Spiegel van den dag. 20.BNO: Eng. uitz.: „Dutch News Reel". Voor de Radio- Centrales: Gr.pl. 20.15 Viool en piano. 21.Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding, 22.15—24.Zie Hilversum I. MAANDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.— BNO: Nieuwsber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.40 Dansorkest (gr.) 11.— Radio vacantie- school. 11.20 Ensemble Jack der Kinde ren. 12.Fluit, piano en gr.pl. 12.30 Gr.pl. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Zang, piano en gr.pl. 14.Ensemble Willy Kok en gr.pl. 15 Voor de vrouw. 15.45 Gr.pl. 16.— Godsdienstige lezing. 16.20 Zang met pianobegel. 16.45 Luisterspel voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, za kelijke- en beursber. 17.30 Klaas van Beeck tn zijn orkest. -18.— Lezing „Ar beidsdienst: Kameraadschap". 18.15 Or gelconcert. 18.41 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Intern, zakelijk praatje. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Fluit en clavecimbel. 19.45 Gr.pl. 20.15 Omroep- symphonie-orkest, solist en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.15 24— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Omroep-Harmonie- Orkest (opn.) 8.45 Kinderkoor (opn.) 9.15 Gr.pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Wetenswaardig heden. 10.50 Zang met pianobegeleiding en pianovoordracht (opn.) Ca. 11.20 Utr. Sted. Orkest (opn.) 11.30 Rep'ortage. 11.40 Orgelconcert. 12.Bert van Dinteren en zijn órkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Act. nieuws vo-5-T boer en tuinder. 13.15 Omroeporkest en solist. 14.Viool, cello, piano en gr.pl. 15.Otto Hendriks en zijn orkest. 15.45 Luisterflits „De kleine fout". 16.Or kest Maiando en solist. Als intermezzo: Pianosoli (opn.) 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.30 Zang, fluit, hoorn en piano. Ca. 18 25 Concertge bouworkest (gr.) 18.30 „Wij Socialisten: Heel het raderwerk staat stil", lezing. 18.45 De Melodisten en solist. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Friesch praatje over act. vragen. 19.50 Spiegel van dëfi dag. 20.„Promenade", vroolijk progr. 21.Politiek weekpraatje. 21.15 „Rijn liederen", muzik. progr. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.Zie Hil versum I. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centralas, jüe.over een lijnverbinding met de Studio beschikken. kant, doet ervaring op' en ontmoet een alleraardigst, eenvoudig meisje. Natuurlijk zijn de verrassingen en verwikkelingen niet van de lucht en de toeschouwers amuseeren zich dan ook kostelijk. Hoe alles ten slotte terecht komt, Hoe de deugd beloofd en de misdaad gestraft wordt, moet men zelf maar eens gaan bekijken. Gustav Fröhlich, Erich Waldow, Hansi Knoteck en Hilda Krüger doen gezamenlijk hun best om deze geestige film tot een bijzondere at tractie te maken. Vooraf: Tobisnieuws, spannende Ufa-opnamen, een film over de op leiding der S.S. waarbij ook meis jes van den Arbeidsdienst toonen, dat zij nuttig werkzaam kunnen zijn en fraaie opnamen van rivieren, in Zweden. ZIJN BESTE VRIEND. Alkm. Bioscoop-Theater. Een herdershond staat 's avonds in den regen en wordt nergens bin nengelaten. Hij gaat op een stoep liggen en de man die achter dien stoep zijnkamer heeft, laat hem binnen, droogt hem af, vindt den volgenden dag den eigenaar en koopt den hond. Die man Peters is detective en maakt van den hond, dien hij „Greif" noemt een politiehond. Als Peters kennis gemaakt heeft met de danseres Gerda Lind en de voorstelling zal bijwonen waarin zij optreedt wordt er een roofover val gepleegd waarbij Peters in actie komt maar tot zijn verbazing be merk, dat „Greif" zich- vergist en een onschuldige aanvalt in .plaats van den misdadiger. Wanneer de detective de dieven toch te pakken krijgt, komt hij tot de ontdekking dat deze eertijds den hond in hun bezit hadden, wat het missen van „Greif" verklaart, maar bij een revolvergevecht met een der banketen komt „Greif" die door zjjn «baas al buiten dienst gesteld was juist op tijd om zijn meester te helpen waarbij hij evenwel door een -revolverschot van den bandiet doodelijk wordt getroffen. De danseres, -die eerst bij de dief stallen betrokken leek, blijkt later een slachtoffer te zijn en het laatste wat de toeschouwers te zien krijgen doet een gelukkig huwelijk ver wachten. Harry Piel als Peters, „Greif" zelf en Edna Greyff vervullen in deze spannende film de hoofdrollen. Vooral: de opleiding der S. S.-man- nen en meisjes van den Arbeids dienst aan het O.-front. Tobis- en Ufa-nieuws en interessante beelden van vogels in den winter. FRAU^LUNA. Cinema-theater, Deze alleraardigste operettefilm voert ons terug naar het Berlijn in het laatst der vorige eeuw' en laat zien en hooren hoe gereageerd wordt op de nieuwe operette, waarvan in het begin van de film de generale repetitie wordt weer gegeven. De zedelijkheidsapostelen dier dagen waren waakzaam en erg-denkend en daarom doodsbenauwd voor bloote beenen en gedecolietteerde danseressen e.d. Geen wonder dus, dat er politie verscheen met een verbod om de ope rette in het publiek te vertoonen. Maar evenmin te verwonderen is, dat het ge zelschap alles in het werk stelt om dit verbod ingetrokken te krijgen, immers: het is Oudejaarsavond en de traditie wil, dat zeer velen dien buitenshuis gaan vieren. Het treft nogal goed, dat er een intieme relatie bestaat tusschen de zangeres Nera en den voorzitter van de zedelijkheidscommissie Lüdecke, maar hoe die verhouding wordt uitgebuit en hoe er een oplossing wordt gevonden, waarvan natuurlijk weer allerlei ver wikkelingen en nieuwe moeilijkheden het gevolg zijn, zullen we niet ver klappen. We zullen slechts vertellen, dat het oudej aarsavondfeest met ope rette, tandemrit en worstelpartij een zeer onverwachten afloop heeft. Tot het laatste moment blijft de aandacht gespannen, dank zij het spel van de verschillende actrices en acteurs, schitterende toiletten en de snelle eenvolging van verrassende scènes. „De geschiedenis van de lucifer" interessant nummer van het voorpro gramma, geeft aanschouwelijk weer hoe dit onmisbare artikel wordt gefabri ceerd. Voorts zien we nog het ge- illustreerde binnen- en buitenlandsch nieuws. de op een INCOGNITO. Theater Harmonie. De jonge heer Matthias, erfge naam van een millioenen verkoops onderneming met honderden filia len, weet niets van zijn^ eigen zaak en is daarom een willig werktuig van den directeur-generaal. Allerlei .klaploopers profiteeren van zijn goedheid en als zijn oogen opengaan walgt hij van zijn nutte loos leven en besluit de wereld in te trekken. Hij ontmoet een jongen mar., die naar een plaats van verkoóper in een der filialen solliciteert en besluit met hem van plaats te verwisselen. De verkooper rijdt verder in- de prachtige auto naar Baden-Baden en Matthias solliciteert naar het baantje van verkooper en krijgt het. De film heeft daarna veel geesti ge momenten, de nieuwe verkooper .ziet menschen en toestanden in zijn eigen zaak van een heel anderen Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: II. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport; J, Werkman, Alkmaar. HET TESTAMENT. -Victoria-Theater. Deze buitengewoon sterk gespeel de film van de Kruisweghoeve in het bergland, laat niet na grooten indruk te maken op de toeschou wers, die geboeid de film vol be langstelling van het. begin tot het einde volgen. De bedoelde boerenhoeve is reeds eeuwenlang in bezit der zelfde fa milie geweest. De laatste eigenaar heeft geen wettigen zoon. Wel twee buitenechtelijke kinderen, die ech ter niet in aanmerking komen om dat er geen testament is. Een half broer van den overledene, Matthias Ferner, verklaart onder eede, dat er geen testament heeft bestaan, en komt in 't bezit der hoeve. Maar het onrecht, de twee kinderen Vroni en Jacob aangedaan, zal zich wreken. Ferner's zoon Frans, die weet dat zijn vader het testament heeft ver brand, keert na jaren als volwassen man terug, ziet wat voor ellende de meineed en zijn stilzwijgen hebben uitgericht en weet na tal van span nende scènes vol actie het onrecht te herstellen en als echtgenoot van Vroni de hoeve tot nieuwen bloei te brengen. Dat deze film rijk is aan tal van schitterende natuuropnamen mag met genoegen geconstateerd. Het spel is inderdaad bijzonder, al zijn de meeste medewerkenden minder bekend. Eduard Koek was schitte rend als de meineedige boer evenals Ilse Exel in de rol van Vroni. Maar tevens mogen met eere genoemd O. W. Fischer als Frans, Ludwig Auer als de oude zwerver Quirin en Marie Auer als de grootmoeder. Eigenlijk zouden alle vertolkers ge noemd mopten worden, want ook het samenspel was perfect. Het voorprogramma bracht een natuuropname met diverse jaeht- tafereelen, een zeer geslaagd Tobis Holl. Nieuws en een uitgebreid Ufa- journaaL

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2