180 MILLIOEN KI EFT,Co. AFDEELING E wr STAD EN OMGEVING AGENDA DISTRIBUTIE-NIEUWS. BURGERLIJKE STAND Amsterdamsche Bem» iooi/16 (Bedrijfsschade en Hunrderving) GULDEN. Vraagt inlichtingen bij Uw M ASSURANTIE-BEZORGER! TEL. 3183. Vandalisme in kerk te Ede. MARKTBERICHTEN GROOTE BONNENZWENDEL ONTDEKT. Naar wy vernemen, is de mare chaussee-brigade aan den Langen- dijk een grooten bonnenzwendel op het spoor gekomen. Er zijn aanzien lijke aantallen levensmiddelenbon nen, voornamelijk aardappelbonnen, verhandeld. Eenige personen, die zich hiermede bezig hielden, werden op heeterdaad betrapt. Er hebben al verscheidene betrokkenen een volle dige bekentenis afgelegd, zoodat ook degenen, die de bonnen aan de han delaren verkocht hebben, er nog wel meer van zullen hooren. AARDAPPELSCHUIT GEZONKEN. Zaterdagmorgen geraakte een piet aardappelen geladen vaartuig van den heer K. uit Zuidschar- woude bij de laadplaats te Noord- scharwoude tusschen een motorboot en den wal bekneld, ftiet gevolg, dat het zonk. Even later was men met bagger- beugels bezig, den kostbaren inhoud van het vaartuig op te scheppen. GESLAAGD. De heer J. Goudsblom te Heer- hugowaard is geslaagd voor het eindexamen afd. werktuigbouwkun de aan de middelbare technische school te Leeuwarden. Voor de te Arnhem gehouden examens eerste ged. bouwk. teeke- haar slaagde de heer A. Vis, alhier. ÏVDDDELB. TECHN. SCHOOL TE i HAARLEM. Voor het eindexamen der M. T. S. te Haarlem zijn o.a. geslaagd: afd. weg- en waterbouwkunde: R. Baas te Oudorp, J. L. J. Blok te Bergen en A. Vis te Oudkarspel; afd. werktugbouwkunde: H. G. Groot te Alkmaar en C. Rootjes te Oude- Nedorp; afd. electrótechniek: J. J. Pantekoek tfe Heiloo (met lof); afd. vliegtuigbouwkunde: J. G. Blaau boer te Bergen, J. Deugd te Alk maar, J. C. Kweldam te Schagen en L. Toepoel te Bakkum. - EERSTE GELE KOOL. De eerste gele kool werd heden morgen aan de L.G.C. te Broek op Langendijk aangevoerd door dehee- ren Jb. en Corn. Kloosterboer te St.- Pancras. WAARNEMENDE BURGE MEESTERS BENOEMD. Als waarnemend burgemeester van Hoorn is aangewezen de heèr H. R. Schottee de Vries, buurt- schapshoofd N.V.D. en W.H. Neder land aldaar, hoofd van den kaas handel van de firma H. de Vries. De heer Schottee de Vries is lid van de N.S.B. Waarnemend burgemeester van Wierin-germeer is geworden de heer A. Saai, Medemblikkerweg 48 te Wieringerwerf. MUX.O.-EXAMEN. R.K.-M.UX.O, diploma A. Geslaagd: C. v. Koersveld, J. Ste vens, J. Oomen, H. Cobelens, J. Tuin, j. Warmer, C. Wortel, G. Overdijk, J. Schouten, C. Stroomer, T. Tulp, J. Veldhuis, R. Zegers, E. Reumer, M. Roozen, E. Ruitenburg, M. Ruyter, C. Schipper en W. Stroomer. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van Dinsdag 21 Juli gelden voor verschillende groentesoorten nieuwe prijzen. Tomaten I t/m IV no- teeren met ingang van dien datum 24 per 100 kg,- bonken 18 en kriel 12. Bospeen 7 per 100 bos; bloemkool boven 27 cm 14, van 22—27 cm 11, van 1822 cm 8, van 1218 cm 5.50 per 100 stuks. Spitskool 6, landbouw- erwten (Unica en Mansholt) 12, tuin- boonen 7, peen zonder lof van 2050 gr. 10, van 51—200 gr. 8 (beide ge- wasschen); boonen (andere dan stok en w.stb.z. draad) 22, meloenen (andere dan suiker en kl. gr. ananas) 35 per 100 kg. Augurken I 27, II 17, III 10, IV 7, V 3, I en II stippel 10, III en IV stippel 3 per 100 kg. De koolprfjzen zijn gehandhaafd op 7 per 100 kg voor roode en sovoye kool en 4.5C voor witte kool; boskrotën 3.50 per 100 bos; kroten 7, sla (dunsel en snij-) 7, postelein 14, spinazie (blad) 10, wortel 9, bosuien 5.50, andijvie 8.50, boonen (stok) 30, witte stam- boonen zonder draad 25, andere soor ten 22; doperwten (rijs- en krombek) 16, andere soorten 12, peulen 16, snijbiet 6; druiven groep I 90, groep II 85, aardbeien consumptie 35, fa briek z. dop 30, meloenen suiker en kleine ananas 45, overige soorten 35 per 100 kg Bosselderij 3 peter selie en kervel 3.5Ö, bosprei 5 per 100 bos. Pruimen- en appeldunsel kan ten behoeve van de fabrieken worden geleverd tegen 5 per 100 kg, onrijpe appelen tegen 10 per 100 kg. Augurken, voor het binnenland be stemd (de sorteeringen III, IV en III en IV stippel mogen niet aan den handel worden afgegeven, maar uitsluitend aan de verwerkende industrie. Peren en zilveruien mogen tot nader order niet worden geveild en geoogst. ROODE BESSEN. Met ingang van Dinsdag 21 Juli zal minstens 20 van derT aanvoer van roode bessen uit de markt moeten worden genomen en ter beschikking worden gesteld van den fabrikant leider in het rayon van de betreffende veiling. In de eerste plaats dienen al de fabaricksbessen (speciaal die soorten bessen, die voor de sap-fabricage ge schikt zijn) en voorts alle afwijkende kwaliteiten uit de markt te worden genomen. Ook al zal deze totale hoe veelheid meer dan 20 van den aan voer bedragen, dan dienen deze bessen toch ter beschikking van den fabrikant leider te worden gesteld. Wanneer de. aanvoer minder bedraagt dan 1000 kg, behoeft^ hiervan geen 20 pet. te worden geblokkeerd, doch kan de geheele aanvoer voor consumptie worden verkocht. De prijs, waartegen de bessen aan de fabrikanten moeten worden afgeleverd, bedraagt 221/, cent per kg en voor de, afwijkende bessen 80 van dezen prijs. indien de witte bessen tegen een prijs van 15 cent niet door het binnen land worden opgenomen, dan dienen deze telefonisch aan de afd. Conservee- ring van de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale te worden gemeld. VEILINGPRIJZEN VROEGE AARDAPPELEN. Met ingang van Maandag 20 Juli zullen de volgende prijzen gelden voor de vroegê aardappelen maat 28 mm en op: Maandag 20 Juli 6.50, daarna tot Vrijdag iederen dag 0.20 per 100 kg minder, waardoor op Vrijdag de prijs 5.70 per 100 kg za'l zijn. Ook op Za terdag 28 Juli geldt de prijs van 5.70. Voor he maat 15—28 mm is de prijs gedurende de geheele week 3.50 per 100 kg. POLDERVERGADERING WEERINGERWAARD. In de Donderdag gehouden verga dering van den polder Wieringer- waard deelde de dijkgraaf, de heer Kaan, mede, dat alle dijken en kaden verpacht waren; dat wegens mate- rialengebrek aan het besluit tot het maken van een losplaats aan de Oude Sluis en het sloopen van de Verlaatsluis voorloopig geen gevolg kan worden gegeven; dat de vracht auto gevonden was en dat de polder daarvoor 2800 zal ontvangen en dat deze auto was toegewezen aan den expediteur C. Mul en dus in de gemeente blijft; dat de electrische installatie in orde was bevonden, doch dat de pompinstallatie niet steeds zoo werkt als het behoort, zoodat een begrooting om deze in orde te maken zal worden ingediend; dat slechts 1200 kg. wegenteer was toegewezen, zoodat het onderhoud zich tot herstellingen van de wegen moet beperken; dat het uitkeeren der sehouwslooten in 5 groepen zal geschieden. De rekening werd vastgesteld in ontvangsten op 35.490,26 'en in uitgaaf op 26.188,83, batig saldo 9301,43. Buitengewone dienst, op brengst verkoop boomen 27.943,74, waarvan het netto bedrag groot 17.500 in staatspapieren rentende 4 pet. werd belegd. De overeenkomst met het Hoog heemraadschap N.H. N.K. inzake de behartiging van een gedeelte on derpad langs den Westfriesehen dijk naar het land van den heer C. Spaan werd na eenige bespreking goedge keurd. Aan de orde was hierop het voor stel tot egaliseering van de Boezem kade, dat inhoudt de verbreeding van de Kadesloot en het dempen van de Kolksloot. Getracht wordt 95 en 100 pet. van het loon als rijkssubsidie te ver krijgen. De polder moet het mate riaal en het loon van de werkloozen vergoeden. Volgens het rapport wordt hier door 30 ha grond verkregen, beter dan de tegenwoordige. De kosten zijn geraamd óp 17.500. Na breedvoerige bespreking werd met algemeene stemmen in principe overeenkomstig het voorstel beslo ten. Wegens aftreden van den heer P. Visser als heemraad werd de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. P. Visser, 2. C. Boekei, 3. D. Jimmink. VERTROKKEN PERSONEN. A. van Kreveld, N.I., wed. van M. van der Kop, van Verdronkenoord 23 naar Amsterdam. B. Englander, N.I., z.b., wed. van S. Koppel, van Langestraat 88b naar Amsterdam. M. de Jongh, N.X., koopman, van Huigbrouwerstraat 4a naar Amsterdam. S. van der Kop, N.I., koopman in lompen en metalen, en echtg., van Lyceumstraat 60 naar Am sterdam. S. Leefmans, N.I., colporteur kousenreparatie, en gezin, van Zeswie- lenstraat 9 naar Amsterdam. T. Kramer, geen, echtg. van B. H. Kremer, en kinderen, van woonschip Kwakelpad naar Scheemda. M. de Jong, N.I., z.b., en echtg., van Kennemerstraatweg 33 naar Amsterdam. B. Ie Grand, N.I., z.b., eclv.g. van M. de Jongh, en kinde ren, van Huigbrouwerstraat 4a naar Amsterdam. G. M. Kapitein, geen, dienstbode, van Nassauplein 42 naar St. Maarten. H. S. Blom, N.H., huis knecht, van Langestraat 70 naar 'Nij megen. B. J. Quast, N.H., zonder beroep, van Westerweg 124 naar Gro ningen. M. A. Jansen, R.K., dienst bode, van Lombardsteeg 19 naar N.- Niedorp. S. Menist, N.I., reiziger levensmiddelen, en gezin, van Schouten- straat 2a naar Amsterdam. B. van der Lijn, N.I., winkelier heerenmode artikelen, en echtgenoote, van Lange straat 821 naar Amsterdam. M. I. Lewijt, N.I., winkelier manufacturen, en echtgen., van Hofstraat 1 naar Am sterdam. E. Polak, N.I., wed. van B. Hartog Polak, en kinderen, van Eg- monderstraat 18 naar Amsterdam. J. Prins, N.I., z.b., van Koningsweg 34 n. Amsterdam. A. Prins, N.I.,' advo caat en procurc-ur, van Bierkade 11 n. Amsterdam; L. Prins, N.I., assura deur, van Kanaalkade 38a n. Amster dam. M. Manheim, N.I., winkelier in huishoudelijke artikelen, en gezin, van Kennemerpark 5 naar Amsterdam. E. Jansen, K.K., bediende schoenhandel, van Ingelandstraat 10 naar Zaandam. N. Brasser, N.H., zonder, van Stations weg 39c naar Venlo. L. Sluizer, N.I., bouwk. inspecteur bij brandverzekering Mij, en gezin, van Kennemerstraatweg 161 naar Amsterdam. K. van Thijn, N.I., jutezakkenhandelaar, en gezin, van Snaarmanslaan 67 naar Amsterdam. L. Trijbetz, N.I., koopman reel, értike- len, en gezin, van Bosboomstraat 5 naar Amsterdam. I. Prins, N.I., leeraar boekhouden, en echtgenoote, van Bier kade 11 naar Amsterdam. A. Prins, N.I., apoth. ass., van Koningsweg 34 n. Amsterdam. M. .Polak, N.I., zonder, van K. v. 't Veerstraat 20 naar Amster dam. E.. Godlieb, N.I., zonder, wed. van H. Velleman, van Korte Landstraat 9 naar Amsterdam. M. W. Trijbetz, N.I., kantoorbediende, van Kooltuin 23 naap Amsterdam. S. Trijbetz, N.I., koopman in papierwareir, en echtg., van Rozenstraat naar Amsterdam. L. Turksma, N.H., ass. boekhouder, van Oudorperdijkje 26 naar Amsterdam. C. Schoen, N.H., kruidenier, en echtg., van Groenelaantje 14 naar Heiloo. J. B. Kernspeckt, D.G., echtg. vah J. Stammes, van Kennemerpark 30 naar Enkhuizen. J. van der Zandt, N.H., dienstbode, van Krelagestraat 33 naar Den Helder. A. Ochqué, N.H., zonder, vari de Ruijterstraat 33 n. Sint-Pancras. M. Trijbetz, N.I,, koopman in huiah. artikelen, en, echtg., van Kooltuin 23 q. Amsterdam. J. de Vries, N.I.,. koop man onger. goederen, en echtg., van St. Annastraat 13 naar Amsterdam. M. Vlessing, geen, reiziger in zakken en dekkleeden, van Spoorstraat 25 naar Amsterdam. A. P. M. Hollenbcrg, geen, echtg. yan H. Meijer, van Nicolaas Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Incognito (rom.) Atle leeft. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdag geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 u., hoofdnum mer Het testament (rom.-dram.) Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 u., hoofdnummer Frau Luna (operettefilm). 14 j. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer Zijn beste vriend (rom.-sens.) Woensdag 2.30 uur matinée. Maandag 20 Jnli. 7.30 uur, De Rustende Jager te Bergen, concert H. O. V. Woensdag 22 Juli. 7.30 uur, Harmonie, kleine zaal, voor dracht- en lichtbeeldenavond door Albert Schenk. Beetskade 59 naar Urmond. A. Lief- ting, R.K., opperman, en echtg., van Eendrachtstraat 20 naar Velsen, Sant poort. A. van Vliet, N.H., automon teur, en gez., O.Bis Cl., v. Nieuwesloot 4a n. Egm. a. Zee. J.' F. Wiessner, N.H., opzichter teekenaar R. W. S., en echtg., van Corfstraat 39 naar Schoorl. A. Koppes, R.K., grondwerker, en gezin, van Bloemstraat 14 naar Haar lem. A. Nap, N.H., onderwijzer o. 1. s., en echtg., van Zijdam 7a naar Oterleek. BEDANKT. De heer H. Wethmar, cand. te Den Haag, heeft bedankt voor het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Broek op Langendijk. Thans is beroepen de heer J. P. Keuning, proponent te De Ryp. INLEVERING ZEEPBONNEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Aangezien de geldigheidsduur der Voor eenheidszeep, waschpoeder en toiletzeep aangewezen nummer-, res pectievelijk letterbonnen, is vastgesteld op anderhalve maand, is bepaald, dat de handelaren alle bonnen voor deze artikelen zoowel eenmaal tijdens den geldigheidsduur als na afloop 'hiervan kunnen inleveren. Genoemde bonnen kunnen thans door de detaillisten worden ingeleverd: 1. gedurende de vierde week na aan vang van den geldigheidsduur (door grossiers op den Vrijdag in deze week). 2. gedurende de eerstvolgende week na afloop, van den geldigheidsduur (door grossiers op den Vrijdag in deze week, alsmede op den Vrijdag, die daar op volgt). De thans geldige bonnen "kunnen dus worden ingeleverd zoowel in de week van 20 tot en met 24 Juli a.s. als in de week van 17 tot en met 21 Augustus а.s. Met één ontvangstbewijs MD 210 A worden ingeleverd: 1. de bonnen Algemeen (aangewezen voor eenheidszeep (thans no. 335). 2. de bonnen „één rantsoen eenheids zeep". 3. de bonnen voor eenheidszeep van de kinderzeepkaarten (thans nog niet aangewezen). Deze 3 soorten bonnen mogen bij elkaar, doch gesorteerd op 1 opplakvel MD 18 worden geplakt. Totaal in te leveren mét een minimum van 40 stuks in veelvouden van 10. Met een tweede, dus afzonderlijk ont vangstbewijs M D 201A worden inge leverd: 4. de bonnen „Algemeen", welke voor waschpoeder zijn aangewezen (thans no. 336). 5. de bonnen „één rantsoen wasch poeder". de bonnen voor waschpoeder van de kinderzeepkaarten (thans nog niet aangewezen). De onder 4, en 6 genoemde bonnen mogen eveneens bij elkaar, doch gesor teerd op één opplakvel worden geplakt. Totaal in te leveren met een minimum van 40 stuks en veelvouden van 10 stuks. Bonnen van de kinderzeepkaart moe ten na afloop van de Distributieperiode steeds alle worden ingeleverd en n o o i t worden ingeleverd als restantbonnen. De voor toiletzeep (oude samen stelling) geldige bonnen moeten uiterlijk één week na afloop van den geldigheids duur bij den grossier worden inge leverd. Aangezien de bonnen „L-Zeep" van de kinderzeepkaarten zoowel voor een heidszeep als voor waschpoeder werden geldig verklaard, moeten deze bonnen afzonderlijk worden opgeplakt en met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201A worden ipgeleverd met een mini mum van 40 stuks en in veelvouden van 10 stuks. In de week van 17 tot en met 21 Augustus a.s. kunnen bij de bonnen-„L- zeep" nog worden bijgeplakt de bonnen „Algemeen" 300, welke door de detail listen tot een maximum van 9> stuks konden worden overgehouden.. Even- tueele restantbonnen „L-zeep" moeten bij den grossier worden ondergebracht. De Algemeene regeling ten aanzien van de bonnen voor eenheidszeep en waschpoeder geldend voor detaillisten geldt eveneens voor grossiers, met dien verstande, dat het minimum in te leveren bonnen 100 stuks bedraagt, ter wijl veelvouden van 10 stuks moeten worden aangehouden. Met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201A dienen door grossiers te worden ingeleverd de van detaillisten ontvangen bonnen: 1. „een rantsoen toiletzeep". 2. voor „toiletzeep" van de kindertoi- letzeepkaarten. Deze bonnen kunnen bij elkaar, doch gesorteerd worden opgeplakt. Het mini mum bedraagt totaal 40,stuks, het veel voud 10 stuks. Inleveren'uitcrifjk op den tweeden Vrijdag na afloop van den geldigheidsduur. Van de kindertoilet- zeépkaarten mogen geen restantbonnen worden overgehouden. Evenals de detaillisten dienen ook de grossiers de bonnen „L-zeep" met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201A in te leveren. Hiervoor geldt een mini mum van 100 stuks en een veelvoud van 10 stuks. Op de Vrijdagen 21 en 28 Augustus a s. kunnen bij de bonnefl „L-zeep" eventueel nog restantbonnen „Alge meen 300" tot een maximum van 9 stuks worden bijgeplakt. Ten einde te be reiken, daf alle bonnen „L-zèep" op 21 en 28 Augustus a.s. kunnen worden in geleverd, is thans bepaald, dat op ge noemde data voor grossiers- geen mini mum of veelvouden zijn voorgeschreven. Zij kunnen derhalve alle in hun bezit zijnde bonnen „L-zeep" bij den Distri butiedienst inleveren. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door de verhoo ging van het vleeschrantsoen de bonnen Vleesch B met ingang van 19 Juli een waarde zullen verkrijgen van 50 gram vleesch (been inbegrepen) of vleeseh- waren inplaats van 25 gram. Bij de inlevering der vleeschbonnèn dient er rekening mede te .worden ge houden, dat de B-bonnen „Vleesch", welke met ingang van 19 Juli a.s. geldig worden verklaard, de waarde van een hall rantsoen hebben, terwijl de nog voor inlevering in aanmerking komen de bonnen 34B en 36B „Vleesch" de waarde van één vierde rantsoen heb ben. Deze bonnen dienen derhalve af zonderlijk van de B-bonnen „Vleesch", welke 19 Juli geldig worden verklaard te worden opgeplakt. Aantallen rantsoenen, welke op het breukgetal V, rantsoenen uitkomen en derhalve niet kunnen worden aangevuld tot een heel rantsoen met de B-bonnen „Vleesch", welke een half rantsoen vertegenwoordigen, dienen naar boven te worden afgerond tot een heel rantsoen. UITREIKING DIVERSE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat van af Maandag 20 Juli 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: a. bonkaarten voor voedingsmiddelen, voor de negende periode; b. aardappelkaarten E.W. en toeslag- kaarten aardappelen voor houders van vetkaarten; c. puntenkaarten voor keramische producten; d. zeepkaarten ET en EU voor kinde ren van 0 tot en met 7 jaar. De kaarten worden alleen uitgereikt tegen overlegging van de distributie stamkaart met inlegvel. Een inlichtingenformulier MD 32, ter verkrijging van aardappelkaarten, waar uit moet blijken, dat per gezinslid óver minder dan 20 kg aardappelen wordt beschikt, moet in het uitreikingslokaal worden ingevuld. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te melden op den datum, welke op de bonkaart 8e periode is afgestempeld. Ten bewijze, dat men op den juisten datum verschijnt, moet een bonkaart van de 8e periode worden getoond. De uitreiking zal geschieden op de volgende plaatsen, t.w.: 1. in het schoolgebouw aan de Brille- steeg, Lokaal I; 2. In de voormalige Keetkolkschool, ingang Westerkolkstraat; 3. in het gebouw van de Christelijke Kleuterschool, Doelenstraat 15. De zeepkaarten ET en EU worden alt sluitend uitgereikt in bet schoolgebouw aan de Brillesteeg, Lokaal II. Eveneens dienen in dit lokaal de in legvellen van personen, die geboren zijn tussschen 12 Juli en 10 Augustus van de jaren 1921, 1928 of 1938, ter ruiling te worden aangeboden. De kantoren zullen geopend zijn van 9.30 uur v.m. tot 4 uur n.m. De Leider voornoemd, H. BAKKER. ALKMAAR. GEBOREN: Andries M., z. van An- dries M. de Wit en B. Winters. Sjeersche, d. van Jan Kuiper en A. Rood. Elisabeth- J., d. van Johannes C. de Groot en A. M. van Wonderen. Frederik, z. van Jasper Bieman en G. van Kalteren. Gerdina M., d. Van Willem van der Ham en H. H. Vasten- burg. Jantje, d. van Rinze Jellema en S. Goenga. Cornelia J., z. van Petrus Stuifbergen en J. Boogert. OVERLEDEN: Pieter Termaat, geh. met C. J. Geers, 57 jaar. Simon Bie man, 7 mnd. Engeltje Blokker, geh. met J. C. M. Bottemanne, 32 j. WINKELJUFFROUW STAL VOOR DUIZENDEN GULDENS. IJmuiden, 18 Juli. Een winkeljuf frouw, wonende te IJmuiden, zekere S., heeft de afgeloopen drie ja^r, terwijl zij in een manufacturenwin kel werkte, haar werkgeefster op zeer groote schaal benadeeld. Zij ontvreemdde verschillende artike len, ter waarde van enkele duizen den guldens. De hoeveelheid was zoo groot, dat de overvalwagen Van de politie tweemaal moest rijden, om de goederen te vervoeren. De buit bestond uit ondergoed, garens, zij de, landhuisstof, stofdoeken, dwei len, haarkammen enz. Bovendien is komen vast te staan, dat het onbe trouwbare meisje geld uit de kassa had gestolen. Voor dit geld had zij twee sportmantels gekocht, alsmede een hoeveelheid artikelen voor haar huwelijk, o.a. een complete keuken inventaris. Het meisje is gearres teerd en van haar huwelijk zal voor loopig wel niet veel komen. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET CAROSSERIE EN WAGÉN- B~OUWBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Blij kens de Staatscourant van 17 dezer heeft het college van rijksbemidde laars een regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden vastge steld voor werknemers in het caros- serie- en wagenbouwbedrijf en aan verwante bedrijfstakken. Ter bepaling van het loon der werknemers worden drie groepen onderscheiden: geschoolden, ge- oefenden en ongeschoolden, terwijl de gemeenten in Nederland in vier klassen zijn ingedeeld. Voor de werknemers van 28 tot 65 jaar bedraagt het uurloon voor ge schoolden 6469 cent, voor ge- oefenden 57 tof 44 cent en voor ongeschoolden 50—39 ceent. Ook voor jeugdige werknemers zijn loonen vastgesteld. De werk nemers zullen zes dagen per jaar vacantie genieten. Voor het overige bevat de regeling o.a. bepalingen betreffende de extra-betaling voor overwerk en doorbetaling van het loon over christelijke feestdagen en bij zgn. klein verzuim. De regeling zal in werking treden met ingang van de loonweek,. waar in 1 Augustus 1942 valt. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli., Een dezer dagen heeft de Brit bij vluch ten boven Nederl'andsch gebied we derom slachtoffers onder de burger bevolking gemaakt. Teekenend was het, dat hij bij een zijner aanvallen overdag uit de wolken mét boord- wapens op een plaats schoot, waar bij gelukkig slechts één burger ge wond werd. Meer slachtoffers eisch- ten bommen op een andere plaats, waar één burger zwaar en 40 bur gers licht gewond werden. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen Xolksdienst. Het eerste hooi uit den N.O: polder. LEMMER, 18 Juli. Bij Kuinre heeft men in den Noordoostpolder het eer ste hooi' geoogst. Op een perceel vruchtbaren grond, een flink eind den polder in, is een aantal arbei ders eenige weken aangiet werk ge weest met het winnen van het hooi en het resultaat is zeer goed. Niet alleen de kwalitet mag geroemd worden, maar ook de opbrengst is zeer behoorlijk. Het gewas in den polder bij Kuin re maakt het eveneens goed. De rogge staat er best voor. Perceelen, welke een week of drie geleden werden ingezaaid, geven nu al weer kleine roggeplantjes te zien. Het lijkt er op, dat de eerste koren oogst in het nieuwe land even veel voldoening zal geven als de eerste hooioogst. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR VERWARMINGSDOELEINDEN. Schippers moeten zich wenden tot den bevrachtingscommissaris. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Schip pers en schippersknechten, die werkzaam zijn in de rivier- en bin nenvaart, met uitzondering van woonschepen, veerponten of daar mee gelijk te stellen vaartuigen, in de scheepvaart met uitzondering van de zeescheepvaart, of op drij vend materieel, dienen zich voor het verkrijgen van vaste - brandstoffen voor verwarmingsdoeleinden te wenden tot de bevrachtingscommis sarissen of him agenten en daartoe het grijze boekje en/of het be vrachtingsboekje mede te nemen. De bevrachtingscommissaris of diens agent zal in dit boekje aan- teekenen of de schipper en/of schip persknecht al dan niet met zijn ge zin aan boord woont. Indien de schipper geen grijs boekje of be vrachtingsboekje heeft, zal een af zonderlijke verklaring afgegevéh worden. De bevrachtingscommissaris of diens agent zal tevens den betrok kene mededeelen, wanneer hij zich tot den distributiedienst kan wen den ten einde de kaarten of bonnen in ontvangst te nemen. Hierbij dienen dan het grijze boekje en/of bevrachtingsboekje dan wel de afzonderlijke verklaring, alsmede de distributie-stamkaart, overgelegd te worden. Voorts dienen zij, die voor het stookseizoen 1941- 1942 een „J" of „K" kaart ont vangen hebben, het restant hiervan mede te brengen. ARBEIDSVOORWAARDE!* IN HET MOTORRIJWIEL- BEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Blij kens de Staatscourant van 17 dezer, heeft het college van rijksbemidde- laars bepaald, dat de regeling van arbeidsvoorwaarden in het automo biel- en garagebedrijf, dd. 24 Maart 1942, ook van toepassing zal zijn op de werknemers in het motorrijwiel- bedrijf. Dientengevolge zullen, ook in het motorrij.wielbedrijf de werknemers worden ingedeeld in eerste mon teurs, tweede monteurs, hulpmon teurs, leerlingen en ongeschoolden. De gemeenten zijn in drie ge meenteklassen ingedeeld. De loonen bedragen voor eerste monteurs van 28 jaar en ouder 7261 ct. per uur (niet gediplomeerden 65—55 cent per uur), voor tweede mon teurs van 27 jaar en ouder 6453 cent per uur ((niet gediplomeerden 5949 cent per uur), voor hulp monteurs van 25 jaar en ouder 52 42 cent per uur en voor ongeschool den van 25 jaar en ouder 5040 cent per uur Ook voor jeugdige werknemers zijn de uurloonen bepaald. Vastge steld is een door iederen werkgever in acht te nemen getalsverhouding tusschen de aantallen eerste- en tweede monteurs eenerzijds en leer lingen, ongeschoolden en hulpmon teurs anderzijds. De werknemers zullen zes dagen vacantie genieten. Voor het overige bevat de regeling bepalingen be treffende extra-betaling voor over werk en doorbetaling van loon voor christelijke feestdagen en bij zgn. kort verzuim. De beschikking treedt in werking met ingang van de loonweek, waar in 1 Augustus 1942 valt. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmakr. van Maandag 20 Juli 1942 STAATSLEENrNGEN. Vor.k. lu.40 3y, Nederland 1941 .101 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II100U/16 33V5 Nederl. 1938 99 3 Ned.-Indië 1937 88?/, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .142% Handel Mij. Cert. v. 2.50126 Koloniale Bank .123i/s Ned. Ind. Handelsbank 85% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 154 Calvé Delft Cert. ,121i/, Nederl. Ford .260 Lever Bros 1745/s Phil. Gloeil. Gem. Bezit 303'/s CULTUUR MAATSCH. H. V. A307% Java Cultuur ...153 Ned. Ind. Suiker Unie 158 Verg. Vorster landen 86% PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie .335% .208 133 Vs 93 154 1231/s 199% .181 TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor 142% 180 .1 8 60 42 IOÜ'%6 1003/, 98*% 88% 142 126 1 4 85 153% 121% 270 174% 303 30S,1C 155 160 87 337|-9 21 LI 135 91 154% 125 199 182-3 142 177 147 60U, 40% JlItiaiHtKMHiMlHh VERZEKERINQ MAATSCHAPPU* GEVESTIGD TE 'S-tJEAVENHAQI B£«TUU*ifcG.».&fA« HELDERTUCKEB, «.A.&tfCKE». KB. J. L U0BT1M. IL J. I. Het verzekerd bedrag dezer afdeeling bedraagt thans Bij bedrijfschade of schade wegens huurderving, wordt geen Rijksbijdrage ver leend, zoodat een verzeke ring hiertegen zeer raad zaam is. De Afdeeling E is gevestigd te ROTTERDAM. Meenl-94-Minervahuis li-Tel. 21718. Gevolmachtigde voor Amsterdam FIRMA TOLLENAAR S WEGENER Rokin 75-79. Tel. 42006. Wij belasten ons met he^ sluiten van bovengenoemde verzekering. EDE, 18 Juli. Donderdagavond heeft de gereformeerde Zuiderkerk alhier bezoek gehad van eenige vandalen, die zich toegang ver schaften tot het gebouw door een- ruit in te gooien. Op onbegrijpelijke wijze hebben zij daarna in de kerk huisgehouden: Zij hebben psalm- en formulieren- boeken van den preekstoel gesme ten, deuren beschadigd en verschil lende eigendommen der kerk door elkaar geworpen. De beschadiging geldt inzonder heid het orgel der kerk, welk mo numentaal gebouw nog pas twee jaar in gebruik is. Meer dan 20 pijpen hebben de onverlaten uit het instrument genomen en op verschil lende plaatsen in de kerk gedepo neerd. Van andere orgelpijpen heb ben zij de metalen plaatjes ver nield, waardoor het orgel voorloo pig onbruikbaar geworden is. 'Het avondmaalszilver, alsmede de brand kast zijn vrijwel onaangeroerd ge laten, waaruit blijkt, dat het den inklimmers alleen te doen is ge weest om dit bedehuis te schenden. De verontwaardiging over deze schanddaden is in kerkelijke krin gen groot en het is te wenschen, dat de politie de daders zal weten op te sporen. Ook vorig jaar moest deze kerk het telkens Ontgelden, toen haar fraaie gebrandschilderde ramen werden ingeworpen. PRETTIGE VACANTIE. Landgenoot, wij wenschen u een prettige vacantie, mooi weer en rust in een prachtige omgeving. Wij wen schen u toe dat u alle zorgen van u zult kunnen afschudden en enkele dagen of weken volop zult kunnen genieten. Maar, voordat u vertrekt,- gedenk de mannen die er voor t zorg den dat u ongestoord zult kunnen genieten van uw vacantie in een land waarin geen bolsjewistische chaos heerscht. Immers het zijn deze mannen en daaronder bevinden zich duizenden Nederlanders die den aanval van de bolsjewistische horden verijdelden en nu een nieuw Europa bouwen. Daarom landgenoot, voordat u vertrekt: pak even uw giroboekjei en schrijf een bijdrage over op girorekening 4 3 2 1 0 0 t. n.- V erzorgingsf onds Vrij willigerslegi- oen Nederland, 'Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. STOBBEN EN STRONKEN VALLEN ONDER BEGRIP „HOUT". 's-GRAVENHAGE, 20 Juli. In de Staatscourant van 20 Jul 1942 is op genomen een aanvulling op de hout beschikking 1941 no. 1, waardoor thans gerooide stobben en stronken onder het begrip „hout" vallen en nog niet gerooide stobben en stron ken onder het begrip „hout op stam" Dientengevolge 'zijn alle bepalingen betreffende hout op stam en liggend rondhout thans ook van toepassing op stbbben en stronken. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Juli 1942. 8200 kg Roode kool 7.10; 1000 kg Gele kool 7; 40947b kg Schotsche mui zen 6.50; Kriel 8.50. NOORDSCHARWOUDE, 20 Juli 1942. (Noordermarktbond). 311300 kg Schot sche muizen 6.50, Kleine 3.50. WARMENHUIZEN, 18 Juli 1942. 157300 kg Schotsche muizen 6.50. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk- mkar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Reportage: D. A Kiomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Provin cie: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Sport: J, .Werkman, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2